DIT Verpakkingsontwerper oorburgs meisje werkt aan Engelse school Man die nog iedere dag leert: is haar budget i...en bent u ook van plan naar Engeland te gaan Medisch maatschappelijk werk is aandacht voor sociale problemen van zieken VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 22 MEI 1963 Hollandse meisjes zijn op Engelse kostscholen zeer welkom. Als hulp-,,matron" kunnen zij betrekkingen krijgen met een salaris van ten minste 50 met kost en inwoning voor een schoolkwartaal van 12 weken; bovendien krijgen zij bijna vier maanden vakantie. Zij behoeven geen speciale opleiding te hebben genoten, maar sollicitanten dienen wel een behoor lijke kennis van de Engelse taal te hebben, ten minste 18 jaar te zijn en zich voor één jaar ter beschikking te stellen. De hulp-,,matron" helpt met de verzorging van de kinderen, hun gezondheid, hygiëne, kleren enz., maar huishoudelijk werk wordt niet van haar verwacht. Een aantal Hollandse meisjes werkt reeds op Engelse scholen en zij hebben veel plezier in het bestaan. Soms kunnen twee vriendinnen op dezelfde school betrekkingen krijgen. Dit soort ervaring heeft o.a. mejuffrouw Ingrid Tubbing (19) opgedaan. Zij komt uit Voorburg en is nu werkzaam als hulp-,,matron" op een lagere school voor jongens in de buurt van Stafford in Engeland. Zij zegt: ,,Ik ben geheel opgenomen in de kring waartoe de matron en de andere inwonende lera ren en leraressen behoren. Iedereen is even aardig voor mij. Ik studeer hard, luister veel naar de Engelse radio en in mijn vrije tijd ga ik naar de bioscoop. Op deze manier ben ik gauw beter Engels gaan spreken. Ongeveer half acht 's ochtends help ik de kinde ren bij het opstaan en maak ik hun bedden op. 's Avonds help ik ze wassen en in bad stoppen. Eens in de week heb ik een vrije middag. De omge ving is buitengewoon mooi en ik heb heel veel gewandeld. Na een jaar hoop ik vloeiend Engels te kunnen spreken. Ik hoop dat andere Hollandse meisjes ook op deze manier de gelegenheid zullen hebben om Engels te leren. Hier verdien je je eerste salaris, je hebt vrije tijd en vakanties: al de ze dingen zijn belangrijk." Ingrid Tubbing heeft plezier in haar werk en de vrouw van het hoofd der school vindt als volgt: „Ingrid voelt zich gelukkig. Zij heeft zich werke lijk heel goed aangepast en ik geloof dat haar Engels aan het verbeteren is." Andere ondernemende meis jes die Engels willen leren en bovendien geld verdienen zul len op Engelse scholen inte ressante betrekkingen als hulp-,.matron" kunnen vinden. Hollandse meisjes kunnen zich om nadere inlichtingen schriftelijk in het Engels wen den tot Mrs. C. Hudgell, Gabbitas-Thring Advisory Ser vice 6 Sackville Street, Lon don W I. He4 Wekelijks Budget van een Meisjes-studente: Stadsbusritten j 1,50 Stadscinema of theater (1 bezoek) 1,90 Hapjes in een koffie-bar1.75 Sigaretten (3 pakjes a 88 ets) ƒ2.64 Kranten (dagelijkse en zondags) ƒ1. Kapper (Shampoo en set, incl. fooi) 4.56 1 paar Nylon kousen 2. Wasserfj Ingenaaid boekƒ1.25 Reparatie schoenen, drogist, stomerij, enz. f... ƒ2. „VOOR het ontwerpen van verpakkingen moet men be slist grafisch leren denken", zegt Jan Zaat (27) werk zaam op het hoofdkantoor van een groot winkelbedrijf in Amsterdam. Hij zorgt daar voor een passende ver pakking en „introductie" van allerlei artikelen. Dat kan een verfblikje zijn, of een etiket voor wollen de kens of een nieuwe wijnfles. En het is juist deze veelheid van materialen die hem vaak voor problemen stelt „Want je kunt het nu nog zo mooi op papier hebben uitgedacht, maar als het op die manier onmogelijk uitge voerd of gedrukt kan wor den, voldoet het ontwerp toch niet aan de eisen van de verpakking". DAAROM moet iemand die verpakkingen ontwerpt zich een grondige kennis van grafische technieken verwer ven en zich op de hoogte stel len van de vele mogelijkhe den in de druktechniek. Van groot belang is ook kennis van lettertypen (vooral voor advertenties tekenen) en daarbij komt dan natuurlijk een goed tekentalent, dat op behoorlijke wijze ontwikkeld dient te zijn. Jan Zaat door liep in de avonduren de vijf klassen van de Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag en zijn lessen in decoratie-schilderen vulde hij aan, door overdag als deco rateur in kledingmagazijnen te werken. TOEN hij 24 was stapte hij over naar zijn huidige werk kring, die van verpakking ontwerper. Het liefst werkt hij echter aan folders, adver tenties en briefhoofden, hoe wel het lang niet altijd mee valt om ..eruit te springen met je idee'\ zoals hij dat noemt. Doordat een ontwer per altijd het werk van an deren vergelijkt met het zij ne, moet hij oppassen dat het geen klakkeloos naboot sen wordt. Het gebeurt meer malen dat je een ontwerp al helemaal voor je zelf hebt gevormd en dan kom je plot- seling iets tegen dat bijna op hetzelfde neerkomt. Onbe wust ben je dan niet origi neel geweest en je kunt ge rust weer opnieuw beginnen, zegt hij. VERPAKKINGEN ontwer pen is eigenlijk regelmatig leren van anderen en voor al van je buitenlandse colle ga's. „Duitsland en Zwitser land leveren in Europa wel het beste materiaal omdat de verpakkingen om hun tech nische en grafische kwalitei ten beslist aan de top staan. Maar het staat lang niet vast of zij commercieel ook de grootste waarde hebben. De grote vraag blijft altijd: wat is belangrijker, de mooie uitvoering of de commerciële waarde? Niemand kan die vraag eigenlijk concreet be antwoorden. Het hangt hele maal af van de aard van een volk en de smaak van het kopend publiek". FABRIKANTEN in Neder land zijn wel eens wat jaloers op de verpakkingen uit Ame rika omdat deze misschien wel de grootste produktie met zich meebrengen, maar wie zegt dat dit ook in Europa en met name in Nederland het geval zal zijn? EEN geheel eigen beroep, verpakking-ontwerper, zegt Jan Zaat: Je bent eigenlijk een commercieel artiest. Je beïnvloedt de smaak van het publiek, je brengt de ar tikelen aan de man (of aan de vrouw) want door de toe name van zelfbedieningsza ken en supermarkten wordt de juiste en doeltreffende ver pakking alleen maar belang rijker, maar vóór alles wil je van elk ontwerp Iets moois of iets leuks, in elk ge val een smaakvol geheel ma ken. En vooral wanneer de ontwerper niet aan één be drijf verbonden is, moet hij zijn ontwerpers-oog laten de len met de smaak van het publiek. Daarom leert hij nog elke dag, met andere ontwerpen en andere mate rialen een vak, dat ook da gelijks andere eisen aan hem stelt. 1.25 ƒ0.75 Totaal 20.60 De meeste studenten maken vóór zij naar Engeland vertrekken om er de taal te leren, eerst een studie van de onkosten van het onderwijs, kost en inwoning, doch er zijn er maar enkelen onder hen die weten hoeveel wekelijks zakgeld zij nodig zullen hebben. Om deze jongelui enig idee te geven van de normale wekelijkse uitga ven van een student in Engeland, hierbij een lijstje van de bedragen die de doorsnee student, wonende in het college of op kamers, door gaans uitgeeft. Dergelijke studenten betalen waarschijnlijk tussen 70 en 120 per week voor kost en inwoning en onderwijs aan een van de erkende Engelse taalscholen: tevens zullen zij gedurende de week-ends bezienswaardig heden, cinema's of theaters willen bezoeken, kennissen ontmoeten en een beetje winkelen. Dit is een gemiddeld budget, iedere studente heeft zo haar eigen smaak. Sommige meisjes willen misschien de onkosten van een kapper bespa ren en zelf hun haar shampooën, anderen roken niet maar kopen liever snoepgoed. Weer anderen besparen busgelden en lopen de bezienswaardigheden te voet af; hoe het zij, de meeste studenten vinden dat zij ongeveer 20 tot 30 per week zakgeld nodig hebben. Een bekende Engelse taalschool in Oxford heeft berekend dat de uitga ven aan boeken, wasserij, uitstapjes en zakgeld per trimester van twaalf weken niet de 300 behoeven te overschrijden. Niet-rokers en niet-drinkers kunnen het zelfs met 200 doen. Kleren in Engeland zijn niet duur. vooral als men winkelt in de grote, bekende magazijnen. Een meisjesrok behoeft slechts 18 te kosten, een wollen jumper 18, een stel ondergoed 20. schoenen 20. Een jongeman kan een pantalon kopen voor 35, een trui voor 29, een overhemd voor 12, een paar sokken voor 2, een paar schoenen voor 30. Vanzelfsprekend is het budget van een jongeman anders dan van een meisje! Hij zal de kapper 1,75 inclusief fooi betalen. Kosmetica is allicht geen post op zijn lijstje, maar hij kan daarentegen wat meer uitgeven in een restaurant, vooral als hij een vriendinnetje meeneemt. Bezoekt hij een café dan kost een biertje hem 92 ct., een jenever met tonic 1,40. Geen student behoeft geld uit te trekken voor medische of tandheelkundige hulp; deze diensten worden in Engeland gratis ver strekt. Er kan hier slechts een oppervlakkige beschouwing van de kosten van levensonderhoud van een Nederlands student in Engeland gegeven wor den. Deze kosten verschillen nogal van plaats tot plaats; Londen is de duurste stad om zichi te vestigen. Juist omdat deze verschillen be staan wordt de student geraden meer informatie in te winnen alvorens naar Engeland te vertrekken en tevens- voorzichtig te zijn met de keuze van taalschool. Er is een Adviserende Dienst, een afdeling van het bekende Gabbitas- Thring Educational Trust, die gespecialiseerd is op het gebied van gratis advies aan buitenlandse studenten. Het adres van dit bureau is: 6 Sackville Street, London, W.l. Studenten die naar Engeland willen, kunnen zich in verbin ding stellen met The Gabbitas Thring Educational Trust, een liefdadige insteJIing met een be stuur bestaande uit vooraan staande personen, en met aan zienlijke ervaring op het gebied van de problemen en behoeften van buitenlandse studenten. De Trust verstrekt inlichtin gen betreffende: Scholen voor de Engelse taal, zowel voor interne als externe studenten. Engelse gezinnen die bereid zijn Nederlandse studenten in de kost te nemen. Au pair betrekkingen (alleen voor meisjes), voor niet min der dan zes maanden. Er be staan geen au pair betrekkingen voor jongens en jonge mannen. Meisjes van 18 jaar en ouder met een behoorlijke kennis van de Engelse taal, die ten minste een jaar in Engeland willen doorbrengen, kunnen ook betrekkingen krijgen als hulp- „matron" in jongens- of meis jeskostscholen. Het werk omvat de verzorging van de kinderen onder leiding en toezicht van een gediplomeerde „matron". Salarissen bedragen ten minste 13 per week met volledige kost en inwoning. De Trust is niet in staat hulp te verlenen aan jonge onderwij zers die in Engeland wensen les te geven. Zieke mensen helpen. Dit naar beroep zo rijk geschakeerde werk telt ook een vak, dat oud geënt, maar nog tame lijk jong van jaren meer belangstel ling verdient dan het nu krijgt. Me disch maatschappelijk werker; sociaal gerichte arbeid in een ziekenhuis, waar voor aan een van de Sociale Academies een vier jaar durende opleiding te vol gen is. De medisch maatschappelijk werker houdt zich louter bezig met so ciale problemen, ontstaan door of ver bonden met een ziekte, sterk variërend van geval tot geval. In dit werk gaat het om mensen, die ziek zijn of waren of door ziekte van een huisgenoot moeilijkheden hebben op dat veelomvattende sociale terrein. Een in het ziekenhuis opgeno men huisvrouw kan zich zorgen maken over haar huishouding, de psychische toestand van een langdurig zieke kan door een alsmaar pie keren over de toekomst ver achteruit gaan, eer. alcoholist laat zich zijn opname welgevallen of komt in opstand tegen alles en iedereen, een pas geopereerde man tobt over de gedragingen van zijn zoon. En dat is nog maar een hand jevol uit de put met problemen, die in elk zie kenhuis een duidelijke achtergrond is. Daarom is dit medisch maatschappelijk wen nodig. Een ziekte brengt, hoe licht ook. altijo problemen met zich mee; dikwijls uiterlijk waarneembaar, even vaak verborgen door een nauwelijks merkbare verandering in het ge voelsleven van de patiënt. De medisch maat schappelijk werker zal ze toch moeten vin den: door een intuïtief aanvoelen van de si tuatie, door die bepaalde vaardigheid, houding en benadering, die in de opleiding bijgebracht zijn en in de praktijk de vaktechnische bekwa ming af moeten ronden. Dit zijn dezelfde beginselen als bij iedere an dere vorm van maatschappelijk werk. Het is ook hier een afstand houden, waar dat vereist is. en daarnaast een rustig, maar zeker tege moet treden met de gedachte, dat het nooit be moeizucht mag zijn, maar alleen een-willen-hel- pen. En deze hulp kan dan weer niet achter de rug van de cliënt in dit geval meestal de patiënt om gedaan worden. Ook al ko men de verzoeken om hulp niet van de pa tiënt zelf, maar van de arts of van een fami lielid, dan nog heeft de man of vrouw om wie het gaat. het recht te weten wat er gedaan gaat worden. Het medisch maatschappelijk werk is steeds een afstellen op het probleem van eer. bepaal de patiënt. En als er tien patiënten zijn met hetzelfde probleem, dan zal dat op tien ver schillende manieren aangepakt moeten worden. Dit werk immers, staat mede ten dienste van de medische behandeling. Het kan dan ook zijn, dat de arts de maatschappelijk werker ver zoekt gegevens te verzamelen als hij denkt de ze nodig te hebben voor zijn contact met de patiënt. Het kan ook zijn, dat de medisch maatschap pelijk werker een patiënt tijdens de medische behandeling of daarna doorzendt naar een op ander gebied werkzaam maatschappelijk wer ker. Maar dat alleen na overleg met de pa tiënt, omdat doeltreffende hulp alleen op basis van vrijwilligheid mogelijk is. Het maatschappelijk ziekenhuiswerk in Ne derland heeft zijn belangrijkste impulsen steeds uit de Angelsaksische landen gekregen. In de jaren zeventig van de vorige eeuw nam het aantal bezoekers van de poliklinieken van de Engelse particuliere ziekenhuizen, waar men gratis behandeld en opgenomen kon worden, en die in stand gehouden werden door vrijwillige giften, zo toe, dat de doktoren een functionaris wilden laten aanstellen, die patiënten met vol doende financiële draagkracht moest weren. Pas in 1895 werd Mary Stuart als zodanig aan gesteld. In Nederland was het de verpleegster zr. H. J. ter Meulen, die in 1913 na een studie in Engeland de basis legde voor het medisch maatschappelijk werk. Nu is dit werk bezig terrein te winnen, het gaat langzaam, maar het groeit uit, al weten de kenners, dat nooit gezegd zal kunnen wor den: „Djt werk is zo, en niet anders". Het zal aldoor mee moeten groeien met de structuur veranderingen in de maatschappij. Op het ogenblik zijn er al velen, die dit be roep uitoefenen. Maar er zijn ook veel zieken huizen, die geen medisch maatschappelijk werker hebben, hoewel van maatschappelijke zijde gesteld wordt, dat er op elke 180 bed den een medisch maatschappelijk werker zou moeten zijn. KANSEN Luchtig geteld, zijn er dus nog kansen te over in dit vak, dat iedereen na een middel bare of daarmee gelijk te stellen opleiding en na een vier jaar durende opleiding aan een Sociale Academie uit kan oefenen. Iedereen, en toch niet. Want bij geen enkel vak als het maatschappelijk werk is het zo moeilijk te zeg gen, aan welke eisen de werkers moeten vol doen. Het houdt niet op met het gezond verstand, met het warme hart. Dit moet alleen gezien worden als een goede basis voor de opleiding. En in die vierjarige opleiding wordt de adspi- rant medisch maatschappelijk werker een theo retisch en praktisch verantwoorde vorm van hulpverlening bijgebracht. Een hulpverlening, die de patiënt de mogelijkheid moet kunnen bieden, de moeilijkheden die verband houden met de ziekte, doeltreffender het hoofd te bie* den.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 20