Charles Aznavour moet vriendin achterlaten Parijs tegen plannen voor Polaris - bovenwatervloot r V NA VO - bespreking over defensie in de Canadese hoofdstad Romme heeft velen aan het werk gezet „Historische veldslag om Palestina" Overstroming in Afghanistan: 400 doden Franse politie arresteert rode spion I DE KABINETSFORMATIE Amsterdams meisje niet naar Rivièra WEERBERICHT RUSSISCHE KUNSTMAAN Peter Lcetien tmnvs Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 22 MEI 1963 No, 30963 LEIDSOH ifefe DAGBLAD pwcteur: K. a. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wttt« s- Giro 57055 goofdredacteur: J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze Londense correspondent) In de Canadese hoofdstad Ottawa is vandaag een conferentie begonnen van NAVO-ministers. Het voornaamste punt van be- jpreking is het Amerikaanse voorstel tot bewapening van 25 snelle koopvaardijschepen met Polarisraketten. Een speciale ver slaggever van de Daily Express bericht, dat president De Gaulle dit plan voor een bovenwatervloot met bemanningen van ver schillende nationaliteiten reeds zou hebben getorpedeerd. Claude Lebel, de Franse woordvoerder op de NAVO-conferentie, had tegen de Brit gezegd: „Wij houden niet van dit denkbeeld. Wij kunnen de hoge kosten niet betalen". Ook Amerikaanse defensie deskundigen zouden erkend hebben, dat Frankrijk niets moet hebben van deze schepen, welke onder de uiteindelijke controle touden komen van de Amerikaanse president. Ook Londen niet enthousiast onnatuurlijke verdeling van Duits land. welke haar meest onmenselijxe hoogtepunt vindt in de muur, die dwarr door Berlijn loopt. ..Het is belachelijk staande te hou den. dat de Sowjet-Unie het voor recht moet hebben om te beschikken over kernwapens, die zodanig zijn Het ligt in de bedoeling het Ame rikaanse plan naar een commissie te urwijzen, hetgeen zo goed als zeker het einde van dit voorstel zou be tekenen. Dit tot grote opluchting van Lord Home. de Britse minister van Buitenlandse Zaken, en Thorneycroft df Britse minister van Defensie, die volgens de deskundigen tegen het plan zijn, maar het terwille van de *rits-Amerikaanse eenheid hebben rioeten steunen. In militair opzicht acht Enge- .and de voorgestelde Polaris-boven- watervloot van twijfelachtige beteke nis. Het enige voordeel, dat Londen net, is van politieke aard, n.l. dat Engeland na het EEG-fiasco op die nanier tenminste een vinger in de luropese pap zal houden. En ook als Eidöel om eventuele verdergaande Juitse ambities op het gebied van lemwapens te bedwingen. Ook van Russische zijde is trnstig bezwaar gemaakt tegen het Smerikaanse plan. Daardoor, aldus een protestnota van Moskou, zou -JVest-Duitsland de beschikking krij- 01 fen over kernwapens, die de West- I cuitse regering mogelijk zou gebrui- i in een poging om het gebied, dat litsland als gevolg van de tweede wereldoorlog heeft verloren, weer in haar bezit te krijgen. Amerikanen, Britten en Fransen hebben in antwoordnota's deze Rus sische bezwaren afgewezen, omdat het hier gaat om wettige zelfverdedi ging. Alle objectieve waarnemers weten, aldus de Amerikaanse ant woordnota. dat de spanningen en ge varen in Europa niet voortvloeien uit de politiek van de Bondsrepubliek, doch dat zij zijn opgeroepen door de Premier Ben Bella van Algerije heeft gisteren in een toespraak voor de militaire academie in Cairo ver klaard, dat de Algerijnen zich in de strijd om Palestina aan de zijde van hun Egyptische broeders zullen scha ren. De Algerijnse premier zei, dat de geoefendheid van jonge offi cieren, die hij in Egypte heeft kunnen constateren, een aanspo ring is tot het vormen van een machtig Arabisch leger voor de historische veldslag om Palesti na. Voor deze veldslag zullen de Algerijnen zich aan de zijde van hun Egyptische broeders scha ren en zich bij de strijd aanslui ten totdat Palestina aan zijn volk zal zijn teruggegeven. Volgens in Kaboel binnengekomen berichten zijn in Afghanistan als ge volg van onafgebroken regenval ge durende de laatste tien dagen, ge paard met overstromingen, honder den mensen om het leven gekomen. Er wordt in deze berichten gesproken van meer dan vierhonderd doden, door verdrinking, bedelving onder in gestorte huizen of door blikseminslag. Gezien de slec^ie telefoon- en te legraafverbindingen met de hoofd stad en de slechte wegen, zal het nog wel enkele dagen duren alvorens de juiste omvang van de ramp bekend zal zijn. Door het wegslaan van brug gen zijn vooral de verbindingen met het noorden en het oosten van het land verbroken. opgesteld, dat zij een bedreiging vor men voor Westeuropese steden, ter wijl de NAVO niet het recht zou bezitten om afweermaatregelen te nemen. Het in 1957 door de NAVO genomen besluit om de beschikking te verwerven over kernwapens, was slechts een reactie op de telkens weer herhaalde Sowjetrussische bedreigin gen en op de buitengewoon grote krachtsinspanning, die de Sowjet- Unie zich getroostte om een kern macht op te bouwen". Staking op Schiphol gisteren geëindigd (Van onze Amsterdamse correspondent) Het arbeidsconflict by de civiele dienst van de KLM op Schiphol, dat ontstond over het in plastic zakjes schuiven van lepels, vorken en mes sen, is gisteravond geëindigd. Overi gens was de dagploeg van de betrok ken afdeling 's morgens normaal aan het werk gegaan, zy het dan, dat er geen zakjes werden gevuld. In de middaguren begon het over leg tussen vertegenwoordigers van de directie en van de vakbonden. De besprekingen duurden tot. kwart over acht. Namens de KLM-directie werd toen een communiqué uitgegeven, met de mededeling dat „door bemid deling van de erkende vakbonden een bevredigend compromis is be reikt". Nader vernemen wy, dat de per soneelsleden de verplichting om aan vullende werkzaamheden te verrich ten. erkennen. In principe zou ook overeenstemming zyn bereikt over de aard van die werkzaamheden. Een en ander moet nog nader worden uitgewerkt. De 16 KLM-ers, die maandag in staking zyn gegaan en daarop zyn geschorst, konden vandaag weer hun werk hervatten. Zahnaii Sjazar president Israël De 73-jarige socialist Zalman Sjazar is gisteren door het parle ment van Israël gekozen, als opvolger van de onlangs overleden Ben Zwi. Sjazar werd by de eerste stemming gekozen. Hy kreeg 67 stemmen, ter wijl de enige andere kandidaat, de liberale leider Perez Bernstein, 33 stemmen op zich verenigde. De nieuwe president wordt be schouwd als een van de leiders der socialistische Zionistische „oude gaide". Hy werd als Zalman Sjneor Roebasjow te Mir in de omgeving van Minsk in Rusland geboren. Zijn opleiding kreeg hy in het oude Sint Petersburg en aan enige Duitse universiteiten. Zyn wetenschappe- lyke belangstelling is gericht op de joodse geschiedenis en de joodse mystiek. In 1924 kwam hy naar Israël, waar hy medewerker werd van het socia listische blad .Davar". Na de vor ming van de nieuwe staat werd hy minister van Onderwijs. Een verzoek aan Moskou hem als ambassadeur te aanvaarden werd afgewezen op grond van zyn vroegere socialistische en zionistische activiteit in Rusland. 4 Het eerstvolgende nummer t van dit Blad verschynt op vry- J i dag 24 mei a.s. Onze kantoren f zullen morgen de gehele dag 4 gesloten zyn. Informateur Komme is giste ren met oriënterende besprekin gen begonnen in het gebouw van het kabinet van de minister-pre sident. Prof. De Quay was ken nelijk in een goede stemming, toen hij de besprekingen verliet. (Van onze correspondent in Parys) De Franse veiligheidsdiensten hebben gisteren de 35-jarige. tot Fransman genaturaliseerde Pool Jean Pykus gearresteerd onder beschuldiging van militaire spio nage ten bate van een Oosteuro- pese staat. Pykus heeft indertijd als onderofficier in de Franse marine gediend. Ook is hij werk zaam geweest in de administra tie van de Parijse vlieghaven Orly. Jean Pykus is de twaalfde rode spion, die de Fransen se dert anderhalf jaar hebben we ten te ontmaskeren. De Franse regering heeft nu even eens zekerheid verkregen dat van 1956 tot 1958 het spionage-centrum van de Russen in Parijs door een der belangrijkste leiders van de Russi sche inlichtingendiensten, kolonel Petrosjenko, werd geleid. Petrosjenko had ln die jaren ook de dubbele spion Penkowski onder zijn comman do. die vorige week in Moskou is ge- fusileerd. De gangen van Petrosjenko werden door de Franse contra-spio- nage al geruime tijd gevolgd zonder dat zijn ware identiteit echter be kend was. Door het proces, dat in Moskou onlangs tegen Penkowski is gevoerd, zyn de Fransen eerst te we ten gekomen welk groot stuk wild ze enkele jaren eerder in de gecamou fleerde, doch verdachte Petrosjenko hadden laten ontsnappen. Ook de ar restatie van Jean Pykus schijnt in verband te mogen worden gebracht met feiten, die by het Moskouse spio- noge-proces aan het licht zyn ge komen. (Van onze Haagse correspondent) creter program geboden dan de beide andere genoemde partyen. De for- Informateur prof. Romme heeft muleringen in de programs van de reeds op de eerste dag een groot aan- VVD en de KVP zijn veelal minder UI politici aan het werk gezet concreet en soms zelfs vaag. zodat Ministers haastten zich gisteren om men er meer kanten mee uit kan. I te voldoen aan zijn verzoek, een uit- voor de PvdA heeft de concrete eenzetting te geven van de belang- i formulering het nadeel, dat men I rijkste beleidsonderwerpen van hun nauwelyks geruisloos concessies kan departementen. De voorzitters van de vUf Kamer- I fracties pleegdpn druk overleg met geestverwanten teneinde zich voor te i bereiden op hun onderhoud met de informateur. Zy dienden zich daarby vóór alles te bezinnen op de vraag, welke doel stellingen van hun party persé moe ten worden ingewilligd, en op welke punten zy met hun toekomstige coa litiegenoten wie dat zyn, is na- tuurlyk nog duister wellicht een compromis kunnen bereiken. Liberale zorg Zo had byvoorbeeld de VVD-frac- tieleider mr. Toxopeus gistermiddag een diepgaand gesprek met de finan ciële specialist van zyn fractie, prof. Witteveen uit Rotterdam. Naar het schynt geeft de aanwyzing van juist prof. Romme tot informateur de li berale party de meeste zorg. Naar mate ernstiger wordt gepoogd, ook de socialisten in het nieuwe kabinet te betrekken, zal de VVD meer moeite moeten doen. haar huidige positie als regeringsparty te handhaven. Prof. Romme laat by het bepalen van zyn eindoordeel onder meer de programs van de verschillende par tijen meespreken. Hy heeft deze gis termiddag bestudeerd. Ongetwyfeld zal hy zyn uitgegaan van het pro gram van de KVP. Welnu, als men dit stuk vergeiykt met de programs van de WD en de PvdA, dan valt op, dat de programs van de KVP en de VVD véél meer punten van overeen stemming tonen dan die van de KVP en de PvdA. Concreter Overigens is ook deze overeenstem ming weer ergens betrekkelyk. De PvdA heeft die kiezers een veel con- doen. Voor een party als de KVP, met een minder verbindend program is dit gemakkelyker. Dat program laat iemand als een fractieleider veel meer speelruimte. In hoeverre dr. De Kort van deze speelruimte gebruik zou maken om tegenover de socialisten een tege moetkomende houding aan te nemen, zal wellicht vandaag blijken. Van be lang is daarby ook, in hoeverre prof. Romme zelf nog in staat is, de KVP in een bepaalde richting te stuwen. Er is dus reden genoeg voor de VVD om een zeer waakzame houding aan- te nemen. Programma Vandaag heeft prof. Romme om elf uur dr. W. de Kort, voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de KVP voor een informatief gesprek ontvan gen in het ministerie van Algemene Zaken aan Plein 1813. Om half twaalf arriveerde prof. Vondeling, fractie-voorzitter van de PvdA Na de lunch, om twee uur zou mr. Toxopeus by prof. Romme komen en daarna zullen de heren Van Eysden, fractie-voorzitter van de AR, en Beernink, fractieleider van de CHU verse hynen. RUSTIG WEER tot De Bilt verwacht van heden- Morgenavond Opklaringen, vooral in het westen tan het land en enkele buien, vooral M het binnenland. Overwegend iwakke wind uit westelyke richtin- ?en. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. (Opgemaakt om 11.15 uur) 23 MEI Zon op: 4.36 uur; onder 20.37 uur. Uaan op: 5.12 uur; onder: 21.02 uur. [Hoogwater te Katwijk te 3.02 en 1529 uur; laagwater te 11.13 en &37 uur. (24/5 hoogwater te 3.44 en 16.14 1 tor; laagwater te 12.00 uur). Dit rummer bestaat alt 16 pa.gina'3 Staat van beleg in drie Turkse distrieten Na de mislukte staatsgreep in Tur kije is in drie gewesten: Ankara, Istanboel en Izmir, de staat van be leg afgekondigd. Dit besluit geldt voor een maand. Er is een groot aan tal arrestaties verricht, zowel bur gers als militairen, vooral leden van de groep, die een rol heeft gespeeld bij de poging tot opstand in mei 1960. Aan de politieke partijen en aan andere verenigingen is een ver bod opgelegd acties te voeren, die de openbare mening zouden kunnen vertroebelen. In verscheidene steden is een uitgaansverbod ingesteld. De rebellen zullen voor een krijgsraad verschijnen, die eventueel de dood straf zal kunnen eisen. Intussen gaat het leven in Turkije normaal voort. In de tuin van het Witte Huis in Washing ton heeft president Kennedy gisteren ruimtevaarder Gordon Cooper de medaille van verdienste van de N.A.S.A. op gespeld. Gevechten in Laos Tussen troepen van de pro-com munistische Pathet Lao en de neu- tralistische strydkrachten van gene raal Kong Le op de Vlakte der Krui ken in Laos zyn de laatste twee da gen zware gevechten geleverd, zo is gisteren in een regeringscommuniqué in de hoofdstad Vientiane meege deeld. De Pathet Lao zou twee ba taljons versterking gekregen hebben, die door vyfti gvrachtwagens zyn aangevoerd. De neutralistische stel lingen worden beschoten met 105- millimeterkanonnen, aldus het com muniqué, (Van onze Amsterdamse correspondent) Een doortastend optreden van de Koninklijke Marechaussee op de luchthaven Schiphol, heeft kunnen verhinderen, dat de be kende chansonnier Charles Az navour gisteren een minder jarig Amsterdams meisje met zich meenam naar de Franse Rivièra. Het vliegtuig, dat reeds op weg was naar de startbaan, kreeg opdracht naar het platform te rug te keren. Het meisje moest uitstappen. Een handkus was voor beiden het eind van een kortstondige idylle. Koks Habbema. 19 Jaar. slank. knap. lang donkerblond haar studeert Slavische talen in Amsterdam. Zy spreekt vloeiend Frans. Zy zegt Charles Aznavour enkele dagen ge leden in Amsterdam te hebben ont moet. zy werden zulke goede vrienden, dat de chansonnier haar uitnodigde enkele dagen mee te gaan naar zyn huis aan de Rivièra om het feestelyk slot van het film festival In Cannes mee te maken. Aandacht ïarles Aznavour, die een aantal voorstellingen in Nederland heeft gegeven kwam gistermorgen in ge zelschap van Koks Habbema op Schiphol, la do vertrekhal kocht hy voor zyn vriendin en zichzelf een enkele reis Nice. Om aan de nieuwsgierigheid van eventuele persvertegenwoordigers die er overigens niet waren te ontko men, gingen zy afzonderlyk door de passencontrole en onderhielden zij zich in de Europa-wachtkamer niet met elkaar. Mej. Habbema toonde evenals Iedere andere passagier haar paspoort aan de marechaussee. Deze liet haar vervolgens gewoon passeren, maar noteerde wel de naam van het meisje. De marechaussee op Schiphol heeft nl. de gewoonte bij zondere aandacht te wijden aan al leen reizende minderjarigen. In vele gevallen neemt men onopval lend telefonisch contact met de ouders op en op deze wijze Ls al menig Gretna Green-huwelyk ver hinderd. Op dat ogenblik zat Koks Habbema al naast Charles Aznavour achter in het vliegtuig, dat reeds naar de startbaan taxiede. De marechaus see nam contact op met de ver keerstoren. die het vertrek van het toestel uitstelde en de gezagvoerder opdracht gaf naar het platform te rug te keren. Afscheid Met vakantie Terwyl mej. Habbema in de wacht kamer wachtte op de oproep voor het vliegtuig naar Nice, belde de marechaussee haar ouders op. Er kwam geen gehoor. Daarna werd de grootmoeder opgebeld, die kon meedelen, dat de ouders met va kantie in Luxemburg waren. Of haar kleindochter toestemming had voor de reis, wist zy niet. maar zy raadde aan een broer van de moeder van het meisje te bellen. Deze reageerde onmiddelhjk met een: „Dat kan nooit in orde zyn. Haar ouders weten er ongetwyfeld niets van". Het meisje moest het vliegtuig ver laten. Zelfs Aznavour deed aan- vankelyk of hy niets met haar te maken had. Maar aan een afscheid ontkwam hy niet. Na de handkus vroeg hy wel even de omslag van het vliegbewys terug, vermoedeiyk om na aankomst in Nice het pas sagegeld terug te vorderen. Terwyl het meisje tussen twee geüni- formde mannen naar het stations gebouw werd gebracht om aan haar oom te worden overgegeven, ver trok het vliegtuig met de eenzame chansonnier, wiens genegenheid voor zyn Amsterdamse vriendin kennelyk niet zo groot was, dat hy er zyn korte vakantie aan de Cote d'Azur voor liet schieten. Gisteravond om tien uur was Koks Habbema weer op Schiphol. Haar koffer, die in het bagageruim van het vliegtuig was achtergebleven had een retourtje naar Nice ge maakt en kon nu worden afge haald. zy werd echter vergezeld door haar waakzame oom r In Rusland is vanochtend vroeg een nieuwe kunstmaan ge lanceerd, de Kosmos 17". De satelliet is in een baan gekomen waarvan de hoogte boven de aarde varieert van 260 tot 788 km. Aan boord van de Kosmos bevindt zich een radiozender die werkt op een frequentie van 20.005 megacycles. Het instru mentarium schijnt goed te wer ken. By het lanceren van de vyftiende Kosmos werd van Russische zijde verklaard, dat dit de laatste ln die serie zou zyn. Het is mogelyk dat mislukkingen van het maanschot en thans vermoedeiyk ook het Mars schot aanleiding zyn geweest, be paalde lanceertechnieken en ma noeuvres in de ruimte opnieuw te be studeren, waarvoor men de reeks Kosmoslanceringen heeft voortgezet. Voor het verzorgen van Uw BITTERGARNITUREN HORS d'OEUVRES SALADES GANGETJE 14 TELEFOON 24905 Uit het Leidsch Dagblad van 23 Mei 1863: 1 Heden Vrijdag zijn alhier ter markt aangeuragt 10881 lammeren. B. en W. van Leiden roe pen sollicitanten op voor hulponderwijzer tot het ge- 4 ven van onderwijs in de 4 Franse taal, tegen genot van i eene jaarwedde van f 600.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1