GAAN STUDEREN en student worden H" Beroepsofficier van de BRAND WEER TEXTIEL: terrein met talrijke kansen En. kerel heb je al enig idee HTS-er of ingenieur durf karakter en idealisme VOORLICHTINGSNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD 22 MEI 1963 I J* kleine groepjes waren te jt leraarskamer binnengegaan. \fitreihen va* de cijferlijsten, een, felicitatie, een handdruk. Eigenlijk was dat het eind van fe schooljaren geweest. Heel plotseling. Ze hadden die mid- tjag niet staan napraten. De fietsen werden uk het rek ge staald. Hier en daar een uitge laten groet, een „Non, tot van avondl". Vijf minuten later lag het schoolplein verlaten onder ie zomerzon. ffij was laatste en het viel hem op hoe anders het meteen tl was. Geen groepjes die bui len het hek nog stonden te pra ten over een mislukte repetitie of over de herrie die ze bij tcheirmnde hadden geschopt Tussen blinde muren en de ga pende opening van het hek kwam het weer op hem af. En su, wat nu?" Vooral het laatste jaar waren allerlei mensen prachtige pers pectieven komen openen mari ne, buitenlandse handel. Het leek allemaal wel aardig op dat moment, maar de volgende dag was het al heel wat minder aan trekkelijk en een maand later voelde hij er niets meer voor lijn tijd door te brengen tussen kazernemuren of staalconstruc ties. Het had hem weinig moede ftkost die kwestie te verbergen achter ..Eerst maar zien dat je jat eindexamen haalt" Maar dat was nu gebeurd. De fuif vanavond en een vakantie m Spanje bleken lang niet zulke veilige schuilplaatsen. Thww hadden ze het steeds over alle mogelijkheden" die jo'n opleiding biedt. Dat was het juist De komende maanden leken een doolhof met talloze in gangen waaruit hij feilloos de enig juiste moest kiezen. Ter wijl hij door de Javastraat fiets te hing zijn stemming ergens tussen jaloers zijn op degenen die wel wisten wat ze gingen doen en onverschilligheid. Al in de tuin hing moeder hem om zijn nek. Niet dat ze er zo bang voor waren geweest dat het jou mislopen, maar nu wisten ze het zeker: het was gelukt Vader fewam wat vroeger dan anders naar huis en schonk een borrel m. Het gezellige gebabbel irri teerde hem. Hij was voortdu rend bedacht op „En, kerel, heb je al enig idee wat je gaat doen? Na de vakantie bedoel ik." Hij had zich er op voorbereid en rou het afdoen met een noncha lant ,.Ife weet het nog niet zo precies. Ik moet hier en daar mijn licht nog eens opsteken." De vraag kwam niet, bleef drei gend hangen. Na het eten ging hij direct naar zijn kamer om zich te ver kleden. Hij zakte neer m een stoel. Alsof hijzelf er niets mee te maken had stak zijn rechter hand een sigaret aan. Onderweg naar de fuif had kij het gezeur in zijn hoofd zo ver weten terug te dringen dat hij opgewekt kon binnenkomen. Een beetje dansen, voorzichtig wat jonge klare. Hij begon het naar zijn zin te krijgen. Tegen half elf werd de wereld beheerst door de soepele swing van Good man. ..Zeg, wat ga jij eigenlijk doen?' 'Het was een vraag uit een hinderlaag. Hij probeerde niet eens zich te verweren. „Ik weet het nog niet." zei hij mat Hij schold op zich zelf een dag als deze zo te laten verknoeien, maar zag geen kans zich nog langer te verzetten. „Hé, jij ook al niet," hoorde hij in de verte iemand zeggen, ..dat zijn er al zes. En jij? En jij?" Nog niet de helft van de klas bleek het met zich zelf eens over de toekomstplannen, maar be gon weinig enthousiast aan va ge baantjes. De meeste antwoor den kwamen aarzelend, bleven steken in „Bij mijn vader in de zaakof „Daar denk in dienst nog wel eens over." Een kwartier heen en weer praten was genoeg om van de feeststemming weinig meer over te baten. Opeens begon het hem he ver velen, Wat scherper dan zijn be doeling was zei hij: ^Nom en, moet je dan allemaal zo langs het lijntje Iopen, moet je zo pre cies weten waar je aan begint. Ik voel er het meest voor eerst tens een poosje rond te kijken. Barkeeper, verkoper, toneel knecht. Vroeg of laat loop je vanzelf op tegen iets waarin je aardigheid krijgt." Het klonk niet nieuw, maar toevallig zei hij wat de meesten alleen nog maar hadden gedacht en dat was net genoeg om over het dode punt heen te komen. Tien minuten later draaide de pick-up weer. Ze zouden wet zien waar ze terecht kwamen. Vanavond was het feest, mor gen begon de vakantie en het terrain vague" daarachter leek toch oofc wel aantrekke- Cock von V tegen. rr-> ECHNISCH aangelegde mensen kunnen in enthou- ontsteken, wanneer de rerbinding tussen Atmterdam en Kaapstad weer met enkele uren bekort; anderen treuren over het rerloren avontuur en de uniformiteit van vliegvelden en Hiltonhotels. Teeh- niens of roniantieus, ieder zal van een vakantiereis meer verwachten dan alleen maar comfortabel transport en zal de ontdekking van het vreemde en het onbekende als de grootste bekoring van het reizen ervaren. Ook hij, die zich opmaakt om van de vertrouwde omgeving van gezin en middelbare school de reis naar de wetenschap te maken, dient te beseffen, dat deze reis zijn waarde in hoge mate ontleent aan de ontmoeting met het onbekende. Zoals elke ontdekkingsreis kent ook de reis naar en door de studie zijn risico's. Er zijn verkeersongeluk ken en heiaas moet geconstateerd worden, dat 40% van hen. die zich aan de start melden het einddoel niet bereikt. Soms omdat men on derweg een andere bestemming gevonden beeft, soms doordat men niet opgewassen bleek tegen de vermoeienissen van de tocht, maar meestal doordat de reis slecht was voorbereid of omdat men zich on voldoende realiseerde dat een ont dekkingsreis de inzet van de gehe le persoonlijkheid eist en een kunst is, die men niet leert m een tou ring-car. De gezelschapsreis van de scho lier door lagere en middelbare school is dan ook niet de ideale ▼oorbereiding voor de universiteit. Nu kan men de middelbare scho lier ter voorlichting wel een reis gids geven en aan het slot van dit artikel rullen er enkele worden ge noemd. maar het reizen zal hij rich xetf moeten leren en het on derstaande wil dan ook niet ™e^r blik af te leggen. Deze vrijheid nu zijn dan een poging om op is veelomstreden en ook lang niet moeilijkheden, die daaraan verbon- ajtijd geëerbiedigd. Men raadplege de* rijn, te wijzen. slechts de studiegidsen en men -p. J 1 za' z'en» ^at weme'1 van bepa- UC Studiekeus lingen omtrent verplichte practica en van termijnen, die in acht ge- B1J deze keus wordt meestal op nomen moeten worden. De enige twee dingen de nadruk gelegd, vrijheidsbeperking, die als regel a) belangstelling en aanleg, b) toe- ontbreekt, is de uitsluiting van de komstige positie. Afgezien van de studie. moeilijkheid, dat op de middelba- De student kan daardoor vrijwel re school de aanleg voor bepaalde in elke situatie de studie weer op- studies nauwelijks getoetst is, kan vatten en proberen in de pas te ko men zich toch de vraag stellen, men. De voorstanders van de stu- wat de meeste nadruk verdient de dievrijheid beroepen zich op de gro te vormende waarde, die er van uitgaat, als men zich met vallen en opstaan de zelfdiscipline eigen maakt, die voor een succesvolle studie nodig is. Dat studie moet leiden tot zelf discipline zij gaarne toegegeven, het is echter een onbewezen stel ling. dat vallen en opstaan de beste manier is om zich deze kunst eigen dens de studie de geestelijke eigen schappen verworven, die voor een leidende maatschappelijke positie noodzaketijk zijn. Voorwaar geen kleinigheid en het Leidse Voorlichtingsboekje waar schuwt dan ook terecht: „Weest op uw hoede, wanneer een gevoel van vereenzaming u besluipt en denk niet, dat ge dan het voorpor taal van de wetenschap betreedt. Het Is integendeel waarschijnlijk, dat n dan dringend toe bent aan verfrissend contact met anderen*". De studentenverenigingen nu en m het bijzonder de z.g. gezellig heidsverenigingen die over een eigen sociëteit of clubgebouw be schikken bieden de mogelijkheid tot dit verfrissende contact met anderen, en wat zeer belangrijk is, ook tot contact met niet-studiege- noten. Daarnaast geven disputen en verenigingen op het gebied van le vensbeschouwing, kunst en sport de mogelijkheid tot contact op meer gespecialiseerd terrein. Men beschouw© dit deel van het student-zijn vooral niet als een overbodige leuze, want wat is een man waard, die veel weet, maar geen begrip heeft voor zijn mede mensen en geen gevoel voor de verantwoordelijkheid, die juist de kennis hem oplegt. Zijn niet de twee wereldoorlogen ten dele het gevolg van een trahison des clercs, een verraad der intellectuelen, die niet tijdig hebben gewaarschuwd of zelfs de partij van het gewekl gekozen hebben? Studenten zijn jonge mensen en dus gelukkig niet bij voortduren zwaarwichtig, maar zij hoeven ook niet de populaire figuren te zijn, waaraan velen bij het woord stu dent denken. De werkkring waartoe de student geroepen is eist van hem echter steeds een brede en le- legedwang en verplichte practica vendige interesse en mensenkennis, en op de vrijheid om tentamens en eigenschappen die hfj zich juist in examens op een zelf gekozen ogen- belangstelling of de toekomstige po- door A. Visser studentendecaan te Leiden een gevarieerd contact met mede studenten eigen kan maken. Verdere oriëntatie ALLERLEI praktische problemen als militaire dienst, beurzen, wonen op kamers e.d. zijn in het bovenstaande onbesproken gelaten. Het is ook niet nodig op deze plaats hierop m te gaan, omdat ieder* aankomende student zich op deze punten gemakkelijk kan oriënteren. Een algemene voorlichting geeft het door het Mmisterie van O., K. en W. uitgegeven boekje „Na het eindexamen. studeren?" Verder publiceren alle instellingen van wetenschappelijk onderwijs voor lichtingsboekjes, die op aanvraag gratis worden verstrekt. Dan zijn de studentendecanen de adviseurs voor studentenbelan gen altijd bereid met aankomen de studenten en zo gewenst ook met hun ouders, de vraagstukken van het studeren te bespreken, bij voor- te maken. Het kon wel eens waar keur na telefonische afspraak. zijn, dat een intensiever leiding vooral in de eerste studiejaren tot betere resultaten en minder narig heid zou kunnen leiden. Het studentenleven DE ideale student is een schaap met veel meer dan vier po ten. Hij is vrolijk en zorgeloos, be haalt goede studieresultaten, heeft een ruime belangstelling op aller- ri'iV'n'r nnl" lei Sebied' maakt m <*n hmri,* Yofkomen redelijk om ook redel|jk tempo af m zich sitie. De beste keus rust op beide peilers, maar zeker is, dat bij de aankomende student belangstelling aanwezig moet zijn. Deze vormt de voorwaarde voor oen goede stu die en iemand, die met interesse zijn studie voltooid heeft, zal als regel een betrekking vinden, die hem voldoening schenkt. Laat iemand, die een uitgesproken voor keur heeft deze dus rustig volgen. Twijfelt men tussen twee of meer verschillende studies dan is het na- de toekomstmogelijkheden keus te betrekken. bij En ten slotte organiseren de uni versiteiten en hogescholen vooriich- tings- en eerstejaarsdagen, waar het studentenleven van alle kanten door deskundigen wordt belicht In Leiden worden de eerstejaars- dagen dit jaar gehouden op 2, 3 en 4 september. Men kan zich hier voor opgeven bij het Praesidium Facultatum, Rapenburg 4, Leiden. Zowel studeren als student zijn kan boeiend en verrijkend zijn; het is ook moeilijk en een grondige voorbereiding is daarom zeer ge wenst ER is plaats voor acht man. Ruim anderhalf jaar zullen die acht met karakter, durf en ver antwoordelijkheidsgevoel zich op het ministerie van binnen landse zaken wapenen met een goede technische kennis. Dan zijn ze BEROEPSBRAND WEEROFF1CIER. Want om die cursus te volgen dienden ze in genieur of HTS-er te zijn en hebben ze een aanstelling bij een gemeentelijk brandweer korps, de rijksinspectie voor het brandweerwezen óf verge vorderde plannen brandweeroffi cier te worden. Voldoen ze ver der aan de geneeskundige eisen, hebben ze een lengte van ten minste 1.65 m en een leeftijd tussen 21 en 35 jaar. DAT waren de eisen. Maar de mo gelijkheden in het waarschijnlijk beperkte aantal beroepsbrand weerkorpsen van ons land? Die zijn er. Nóg bestaat er geen vol ledig overzicht van het aantal vacatures in de officiersrangen, is het moeilijk uit te maken hoe de industriële ontwikkeling de vraag naar meer mensen zal be- invloeden. Een onderzoek bin nen afzienbare tijd bij de be roepsbrandweerkorpsen 1500 brandweermannen, 135 officie ren zal de nodige gegevens opleveren. DIT zegt de heer C. ter Poorten, hoofdinspecteur voor het brand weerwezen: „Wij mikken op de bouwkunde mensen. Het voorko men van branden (de preven tie eist kennis van de modern ste bouwmethoden, constructies, materialen. Legio is het aantal malen dat met de brandveilig heid bij bet bouwen geen reke ning wordt gehouden. Maar er is méér. De als een lawine aan groeiende hoeveelheid nieuwe kunststoffen met hun eigen brandgevaarlijkheid, de gassen en chemicaliën die worden ge bruikt in de industrie-agglome ratie eisen speciale Wastechnie ken én de mensen die verstand van deze zaken hebben. De repressieve taak dus. Weinig be roepen zijn er waar in zo'n kort tijdsbestek zulke verantwoorde lijke beslissingen met mensenle vens op bet spel door één man moeten worden genomen. De op leiding van die man moet even vanzelfsprekend worden ais die van politie-officier". TEGEN oktober van dit jaar be gint weer een cursus op het mi nisterie. Theorie en praktijk van repressie en preventie komen aan de orde. Cursusgeld voor hen die niet door hun gemeente worden gezonden: 700, reis- en verblijfkosten ook voor eigen re kening. Vóór 15 juli dienen aan meldingen binnen te zijn bij het Ministerie van Binnenlandse Za ken afd. vorming en opleiding, Spui 49 Den Haag. Het studeren ratte boekje* over bet weten schappelijk onderwijs kan men de verschillen tussen bet leren op school en het studeren opgesomd (Vervolg van pog. 1) vinden. Geen dagelijkse leiding. geen overhoren van kleine hoeveel- opleiding hiermee te vergelijken Is. heden leerstof, geen repetities, Dit laatste beoordeelt de directie, vrijheid om colleges en practica te Voor leerlingen die in het bezit verzuimen en in plaats van de ge- xijn van het diploma 3-jarige HBS regelde leerplicht slechts periodieke of Mulo-B met goede cijfers voor tentamens en examens. de wiskunde, bestaat de mogelijk- Dit brengt mee, dat van de stu- heid toegelaten te worden tot de dent in vergelijking met de scholier z.g. voorbereidende klas een grote mate van zelfdiscipline voorbereidende klas duurt één jaar. wordt verwacht. Zelfdiscipline om betre[fende |eerlingen worden rich regelmatig met de studie be- gedurende dit jaar voor wat be zig te houden, maar ook «^[contro- treft vakken wiskunde, mecha nica, scheikunde en natuurkunde op een zodanig peil gebracht, dat fingen zijn dan werkzaam in een een opleiding te volgen in deze se- die bindingen hebben met rowel van afzetwegen, assortsmentspoli- textielonderneming. Het totale aan- dert enige jaren aan de Hogere tal in de praktijk door te brengen Textielschool verbonden studierich- arbeidsweken bedraagt 47. Afhan kelijk van wondt deze in de mechanische dan wel de che mische textielsector. Na het praktijkjaar keren de leer- ting. Opgeleid wordt voor speeïahs- de gekozen richting tische staffuncties in bedrijfslabo- praktijk doorgebracht ratoria, kwaliteits-controlediensten, research-instituten etc. De vooropleidingseisen zijn de zelfde als die voor de technisch- produktie als verkoop (planning, tiek, prochiktieontvfkkeling. prijsbe- voortgangscontrole, calculatie, bud- leid. verkoopbevordering, reclame. gettering, etc.). Voor een goede verkooporganisatie, marktooder- taakvervulling zoek, etc.) Als hulpvakken kunnen op deze terreinen blijkt de laatste worden genoemd statistiek, tech- jaren steeds meer de noodzaak nisch Engels en Duits, vezelkennis, van een gedegen kennis op com- Het praktijkjaar wordt in textieU mercieel, bedrijfseconomisch en produktie- en/of textiel-handelson- Deze lingen voor een periode van drie organisatorische opleiding. De mo- economisch gebied, welke met op- dernemingen doorgebracht. semesters (dus voor anderhalf gelijkheid om via de voorbereiden- zich zelf staat, maar gecomple- Met het doel teleurstellingen tij jaar) op school terug voor voort- de klasse tot de eigenlijke opleiding teerd wordt door kennis op textiel- dens de opleiding en zegt direc te of men zich de stof voldoende heeft eigen gemaakt. Voor veel beginnende studenten h het moeilijk te verwerken, dat zij ook op de universiteit nog zo veel moeten leren. Zonder te kort te doen aan de stelling, dat het ten slotte op begrip en inzicht aan komt. zal de student zich er be wust van moeien zijn dat begrijpen teU met grijpen en dus met vast houden he maken heeft en dat inzicht iets anders r* dan kijken naar. De student, die de zelfcon trole, die voor studenten nodig is, spoedig leert bespaart zich een hoop narigheid. derricht. Gedurende elk van de drie semes ters volgen zij een z.g. hoofdvak, ze daarna het onderwijs van de waaraan gedurende dat semester technisch-organisatorische oplei- 20 van de 40 wekelijkse lesuren ding kunnen volgen. worden besteed. Voor de mechani- De technisch-organisatorische op sche studierichting zijn de hoofdvak leiding duurt drie en een half jaar. ken: spinnen. Voor leerlingen, die via de voorbe- leer. breien, tricotage-confecbe en reidende klasse tot deze opleiding bedrijfseconomie, worden toegelaten komt er du. Voor dKro!dK studkmehting een jaar bij. gezet theoretisch en praktisch on- te worden toegelaten bestaat hier- technisch gebied. voor niet De studieduur is drie en een half jaar. De keuze van deze richting moet eveneens worden gedaan aan het eind van het eerste semester. Na het praktijkjaar volgen drie se- teur drs. De Bruyn ook later in Tot deze opleiding kunnen wor- de praktijk te voorkomen dienen de den toegelaten degenen die in het bezit zijn van het diploma HBS-A of -B of gymnasium-A of -B, als mede zij wier vooropleiding hier mee vergelijkbaar is. Dit laatste bleken en verven, drukken, finish "aliseerd karakter heeft leerlingen zich te onderwerpen aan een psychotechnisch onderzoek. Dit onderzoek is verplicht. Het schoolgeld van de HTS is betrekkelijk laag. het wordt ge geven overeenkomstig de wettelijke bepalingen. Voor boeken moet op 250 per jaar gerekend worden. o1- - Extra kosten zijn ook rond de leiding zelf reeds een sterk gespe- duur van de opiefdmg bedraagt 2 200, die uitgegeven moet worden mesters theoretisch en praktisch ter beoordeling van de directie. weven en bindings- onderwijs. Het systeem van de hoofdvakken wordt bij deze oplei- Mogelijkheden van toelating via een voorbereidende klasse zijn bij ding niet gehanteerd daar deze op- deze opleiding niet aanwezig. De Van de drie en een haft jaar wordt en appreTuur en bedrijfseconomie, het eerste jaar op school doorge- Het hoofdvak bedrijfseconomie is bracht, het tweede in de praktijk, voor elke leerling verplicht. Voor Hierna volgen nog anderhalf jaar de beide andere semesters kunnen De studievrijheid op school. In verband met de m de ze gerichte vakopleiding aanwezige specialisatiemogelijkheden is de stu die ingedeeld volgens het semester systeem. Elk half jaar wordt afge- IN Nederland wordt studievrijheid sloter met een examen De keuze atom vereerd Ten dele komt tussen de mechanische en de che- aiom vereera. ïen aeie i«mi sche richting besteed aan het onder dit, doordat het woord zeer uiteen- mische studierichting wordt door __.t lopende inhouden kent (geen be- d* leeriingen gedaan aan het einde perkingen ten aanzien van de keus van het eerste semester, van studierichting of universiteit, Gedurende het eerste half jaar volgen de leerlingen van beide rich tingen dezelfde lessen. Na dit eer ste semester zijn de programma's verschillend. Het hoofdvak bedrijfseconomie behoeft door de leerlingen van deze oplei ding niet te worden gevolgd. Ten slotte is er de technisch - ze in de mechanische richting dus commerciële opleiding. In 1956 jaar. Van de drie jaar die de studie duurt, wonden het eerste en het derde jaar op school doorgebracht, het tweede in de praktijk. Ook bij deze opleiding wondt het se mest er aan deelname aan een buitenland se excursie, <fie een week duurt en waarin de leerlingen zich op de hoogte kunnen stellen van de tex tielindustrie over de grens. Meest al wordt Duitsland of Zwitserland een keuze maken uit vier, in de chemische richting uit drie moge lijkheden. De overige uren worden zowel in de mechanische als in de chemi- wijs in basisvakken die deels weL, deels niet richting-gebonden zijn werd deze opleiding aan de Hoge re Textielschool ingesteld om te helpen voorzien in de groeiende be- systeem toegepast. Elk semester bezocht. De mogelijkheid voor stu- wordt afgesloten met een examen. Het leerplan omvat technisch-commercieel groepen vakken, t.w. textielindustrie hoef te kader in de textielhandel. Deze opleiding is bedoeld hen die leidinggevende of staffunc geen politieke of levensbeschouwelij ke dwang, maar ook vrijheid van studietempo en studie-indeling). In de laatste betekenis de beteke nis, die de studenten meestal aan bet woord geven duidt studie- vajhetd «p het ontbreken van col- («aristu*. me«- en regeheciiniek ties „^ren d, zuiver commer ciële sector van de textielindustrie nische vakken, economische vak ken en hulpvakken. In het kader van de technische vakken wordt voor een overzicht van de produktie tech nieken gegeven, doch de nadruk die in Enschede studiebeurzen van een drietal het Rijk te verkrijgen is aanwezig, textiel-tech- Een belangrijke kostenverhogen de factor is wel, uiteraard, de huis vesting en voeding. Aan de school is namelijk geen internaat verbon den en de leerlingen die op te grote afstand van Enschede wonen dat zij wordt gelegd op de kennis en be dagelijks heen en weer kunnen rei- e.d). Wat de tweede weg. nisch-wetensch a ppel i jke betreft, voor degenen die op het Het derde en vierde semester terrein van de textiel-technische tie-ontwikkeling, (het tweede studiejaar) wordt in research een loopbaan ambiëren, vordering), of de praktijk doorgebracht. De leer- bestaat de mogelijkheid daartoe der producerende onderneming en com mere iele economie (keuze De Bruyn. de tech- en textielhandel (verkoop opleiding dienst, verkoop buitendienst, export. reclame, marktonderzoek, produk verkoopbe oordeling van de textielwaren. In binnen- de economische sector van het leer plan wordt aandacht besteed aan sociale economie, bedrijfseconomie (calculatie, financiering, interne in die afdelingen organisatie, externe organisatie) zen. zijn dus aangewezen op pen sion-adressen. Deze zijn verkrijgbaar bij de conciërge, zegt directeur

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 19