REIKTE ONS VRIENDENHAND flmtona SI Gummiknuppels tegen baldadige vlegels COOPER BEGON ZEGETOCHT Zowel politiek cils zakelijk voordeel voor de Indonesiërs Dr. De Kort zal ivel spoedig de eerste opdracht ontvangen (§,,d ytieuws „Gezellig koffie lachtoffers Weer eruptie op Bali: 87 WEERBERICHT minder koude nacht Brede basis Moskou vreest spionage van liet Westen Pv. tl. A. wint twee zetels in Eerste Kamer Anderen RUMOER IN DEL1T CONTRAST MET R UIMTEVLUCHT FILMS S CAMERA'S FINALE EUROPA-BEKER CUP FINAL zaterdag 25 mei Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 20 MEI 1963 No. 30961 siifc DAGBLAD ürecteur: E A E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 J. Brouwer f.8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand, f.0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze reisredactuer, W. L. Brugsma) „Als de consolidatie van de diplomatieke en de hervatting van zakelijke betrekkingen goed verlopen, acht Indonesië een Tiendschapsverdrag met Nederland niet alleen mogelijk, maar ok wenselijk". Dat zei de Indonesische minister van Buiten- indse Zaken, dr. Soebandrio, zaterdag tijdens een interview met Ine Nederlandse journalisten. Het was een antwoord op mijn rraag, die verwees naar een soortgelijk verdrag, waarin Indonesië Japan elkaar tot meestbegunstigde naties verhieven, en tevens sluitstuk van een gesprek waarin de minister duidelijk de naar Nederland uitstak. springen op een man:er die ook in zijn voordeel is, dan is dit ogenblik zeer gelegen". De chef van Indone- sië's diplomatie prefereerde Neder landse bijstand op politieke en eco nomische gronden. „Als wij van Ame rika of de r~wjet-Unie hulp krijgen, zitten daar meestal politieke ver plichtingen aan, al betreft het maar stemmen in de V.N. Met Nederland hebben wij geen enkel politiek geschil meer en wij hoeven elkaar in de V.N. niet voor de voeten te lopen. Wat Nederland betreft hebben wij van imperialisme of exploitatie niets meer te vrezen". Soebandrio zei: „Wy hebben de laatste jaren onze economie onder geschikt gemaakt aan het leggen van een politieke basis, aan de bouw van onze natie en aan het vinden van onze nationale identiteit. Wy hebben daarby helaas waardevolle dingen moeten wegwerpen, maar het heeft positieve resultaten gehad: wy leer den militant te zijn en zelfstandig te denken. Voor jullie klinkt dat vreemd, maar jullie hebben die identiteit al zo lang. Wy zijn nog niet klaar, maar wel ver genoeg om nu al onze aan dacht aan onze economie te beste den". Op een opmerking onzerzyds, dat Indonesië sterk de indruk wekt Nederland ontgroeid te zijn, zei de minister: „Jullie zien het uiterlyke Proefvlucht van Soekarno in een Fokker Friendship Minister Soebandrio zei: „Wfj zul- in de betrekkingen met Nederland oltiveren. Nu de problemen tussen ns geregeld zijn, zyn wy rationeel om niet „neen" te zeggen Nederland een neiging tot en zelfs tot hechter van de betrekkingen zou heb- en. Wy beginnen met een schone Wy hebben geen rancune, ook tegen minister Luns. Wy ver- rouwen op de Nederlandse nuchter- eid". Minister Soebandrio, die ons met pvallende hartehjkheid in een zitje an zyn grote werkkamer installeer- Ie, zei ook: „Als miniiister van Bui- enlandse Zaken moet ik zeggen dat t economische bystand van Neder- verre prefereer boven elke an- Ik besef, dat Nederland elders erplichtingen tot hulpverlening heeft en niet plotseling Indo- de hoogste prioriteit kan geven, als Nederland ons nu wil by- resultaat van onze jarenlange en noodzakelyke pogingen om ons los te maken van alles wat Hollands was. Misschien zien jullie geen wezeniyk Hollands restant als jullie langs het kantoor van een scheepvaartmaat schappij lopen, waar nu een bordje met een vreemde Indonesische naam hangt. Maar kijk naar jullie ont vangst bij de president. De volgende maand maakt de president een proef vlucht met een Fokker Friendship. Kan het symbolischer? De president heeft zijn vinger op de pols van ons volk: als hij dit doet weet hy dat het kan. Slot pag. 2 De economische redenen voor zyn voorkeur waren duidelijk: Nederland heeft kennis van en onderdelen voor Indonesië's produktie-apparaat. Over de zakeiyke voordelen voor Neder land zei de minister: „Het zal hard marchanderen worden tussen ons, bankier tegen bankier, maar ik heb altyd gezegd: de Nederlanders wer ken zich hier binnen twee jaar weer overal in". IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllliiliHii 1 minimum Soekarno naar midden-Europa President Soekarno zal woensdag u. naar Europa vertrekken. Hy zal maand vakantie doorbrengen in en Oostenryk. Zyn artsen heb- ken hem rust voorgeschreven. De president zal op zyn reis worden ver- fezeld door de minister van Buiten landse Zaken, dr. Soebandrio. L J Tenminste 87 mensen zijn bnderdag gedood bij een nieu- ie uitbarsting van de vulkaan ïoenoeng Agoeng op Bali. De ardschok, die door de uit' irsting werd veroorzaakt, was oelbaar in de hoofdstad van iet eiland, Den Pasar. Boven ioerabaja heeft de eruptie een sregen veroorzaakt. •ij de vorige uitbarstingen an de vulkaan in februari en taart zijn 1.583 mensen omge- omen; 75.000 vierkante kilome- cultuurgrond werd verwoest 100.000 mensen moesten rorden geëvacueerd. Na de uitbarsting van maart raren vele Balinezen weer naar woonsteden in de gevaar te streken in de buurt van de ïoenoeng Agoeng terugge- terd. Het bestuur van Kloeng- ing heeft volgens Radio Dja- arta de bevolking aangeraden ttr Den Pasar te evaeuëren. De Bilt verwacht van heden- tot genavond Half tot zwaar bewolkt met af en enige regen. Matige tot krachtige i Wwesteiyke wind. Minder koude [tot, morgen ongeveer dezelfde ^dagtemperaturen als vandaag. 'Opgemaakt om 11.15 uur). 21 MEI Jon op: 4.39 uur; onder: 20.35 uur. Hun op: 4.14 uur; onder: 18 12 u. hoogwater te Katwyk te 1.26 en uur. wag wat er te 9.28 en 22.02 uur. Lommer bestaat uit 16 pagina's Éh. gedronken Boer Koekoek (teruggeko men van zijn bezoek aan Huis ten Bosch) zei: „Ik heb gezellig koffie gedronken en nog een sigaretje gerookt ook". Gevraagd naar wat hij doen zou, als hij bij Land- bouio zou zitten en het land bouwprobleem moest oplos sen:: „Laat de boeren voor de melk maar krijgen, wat ze er voor krijgen kunnen. Want anders spekken ze de devie zenpot maar en daar kopen anderen maar dure sleeën voor iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimimmmmimiiiiiiiiiFË (Van onze Haagse correspondent) De onverwachte gesprekken, welke de Koningin zaterdagmiddag voerde met dr. W. Drees (drie kwartier) en prof. mr. L. J. M. Beel (van drie tot vier uur) moet men zien als het raad plegen van twee ministers van Staat, beide rüpe en ervaren „mannen van i goede naam". Het zal hier beslist niet I om enigerlei opdracht zyn gegaan. I Waarschyniyk zijn de adviezen, die de Koningin van de geraadpleegde (vaak nieuwe) fractieleiders heeft ontvangen, niet voldoende afgestemd geweest op een vergeiykbare achter grond. En daarom zal zij behoefte gehad hebben aan het raadplegen van politiek gesproken oudere figuren. We zijn nog niet zo ver, dat bij de formatie gewerkt moet worden met figuren, die geadeld zijn door i leeftijd en ervaring, zodat een op dracht aan dr. Drees. die wandelend naar Huis ten Bosch kwam. of prof. Beel. die per auto arriveerde, niet te I verwachten is. I Er leven by de fractieleiders ver schillende wensen ten aanzien van 1 het te vormen kabinet. Zoals trou wens welbekend is. De KVP-leider dr. j W. de Kort zal de mening nog wel huldigen, dat het kabinet op de breedst mogelijke basis gevormd zal I moeten worden. Die mening heeft hy reeds meermalen verkondigd. Naast de AR en CHU dus ook liberalen en socialisten in het kabinet. Volgens dr. De I* rt zou het programma van de formateur hoofdzaak zyn. Weigert men zich daarbij neer te leggen, dan moet men niet meedoen. Maar doet men wel mee. dan aanvaardt men dus in feite ook een afspraak. Of. dr. De Kort deze opvatting nog steeds hul digt weten we niet. Volgens onze in formaties heeft hij nog geen pro gramma gemaakt. Maar van de libe rale leider mr. Toxopeus is bekend, dat hy niet voor het maken van bin dende afspraken is. Hy beschouwt een praktische fundering onder be paalde omstandigheden soms als be langrijker dan een staatsrechtelijke fundexTng. Een straffe binding kan volgens hem gemakkelyk moeilyk- heden oproepen. En we herinneren aan zyn zeer recente uitlating: „De onvrede, die we bij het kiezerspubliek waarnemen, is niet ontstaan omdat wij te rechts, maar mogelyk wel om dat wij te links waren. Iets meer vrij heid is wel gewenst. Men verwerpt een beleid, dat te dirigistisch is". Driehonderd belangryke Russische spionnen over de gehele wereld zyn naar Moskou ontboden omdat hun chefs geschrokken zouden zijn van de Westerse penetratie in het Russische spionagenet. aldus de New York Tribune. Volgens de schrijver van het artikel bestaat er weinig twyfel over dat de vorige week door een Russi sche rechtbank ter dood veroordeel de en Jater terechtgestelde kolonel Wladimir Penkowski een zogenaamde „dubbele agent" was, die zowel het Westen als zyn eigen land diende. De teruggeroepen agenten zouden nagenoeg allen in contact zyn ge veest met Penkowski, hetgeen voor het Russische hoofdkwartier aanlei ding was voor „overleg". Door loting zyn zaterdagmiddag tot lid van de Eerste Kamer aange wezen de heren Th. S. J. Hooy (KVPtthans ook lid van de Eerste Kamer, prof dr. mr. F. L. Polak (PvdA) directeur van een textiel fabriek. wonende in Boekelo en M v. Pelt (PSP), leraar in Den Haag De kiesraad moest tussen vier kan didaten over drie zetels door het lot beslissen. By deze loting viel uit de heer P. J. S. de Jong (K.V.P.), thans staatssecretaris van Defensie. De zetelverdeling in de Eerste Ka- Het lykt ons niet onmogelijk, dat vandaag of morgen een eerste op dracht van de Koningin uitgaat. Wy zien die geadresseerd aan de burge meester van UI ven hout (dr. W. "de Kort). Het zal dan zyn taak zyn 6m in dien hij de breedst mogeiyke basis wil bereiken de opvattingen van de KVP met die van de VVD en die van de PvdA in overeenstemming te bren gen. Sedert de CDU-symfonie ook in Nederland hoorbaar is. zal hij met de AR en de CHU niet veel moeilykhe- den hebben. En zou hy geen succes hebben by zyn pogingen, dan zij er nog minstens drie figuren te noemen die althans als informateur goed werk zou den kunnen doen: prof. dr. J. de i Quay, ir. H. Witte, oud-minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en burgemeester van Einhoven. en dr. Van Thiel. voorzitter van de Tweede Kamer sedert het overlyden van dr. Kortenhorst. De minister-president, prof. dr. J. T. de Quay, is vanmorgen door Koningin Juliana in Paleis Soestdijk ontvangen, zo heeft het Kabinet van de Koningin meegedeeld. Geen mede delingen werden verstrekt over de aard van het bezoek. KVP P.v.d.A. A.R.P. C.H.U. V.V.D. CPN. PSP. nieuw 26 25 7 7 7 1 2 (Van onze Delftse correspondent). De Delftse politie heeft zich gister avond genoodzaakt gezien de Markt met de gummiknuppels I schoon te vegen, nadat enige groe- J pen opgeschoten jongens zich aan I baldadige vernielingen hadden schuldig gemaakt. Drie van hen werden aangehouden: een jonge man uit Den Hoorn en twee uit Delft. By het rumoer werden door straatkeien drie auto's beschadigd: twee van de politie en een van een particulier. Voordat het rumoer begon was het al enige tijd onrustig in de binnen stad. Groepen opgeschoten jongens zwierven door de straten en over de Markt en traden uitdagend te gen de politie op. Aanvankelyk lie ten de agenten het maar betyen, maar de zaak werd anders, toen de jongens de dranghekken by het stadhuis begonnen weg te slepen en op de rijweg plaatsten. Automobilisten moesten daardoor stoppen. Samen met de Eigenten sleepten zy de hekken weg, maar toen begonnen de jongens met ste nen te gooien. De jongeman uit Den Hoorn wierp een kei door de voorruit van een auto en werd door de politie in de kraag gegrepen. De twee Delftse jongens werden ge arresteerd, omdat zy verzet tegen de politie boden. Inmiddels had ecommissaris van po litie, de heer P. G. J. van Mulbregt het gehele korps doen oproepen. In snel tempo werden daarna met de gummiknuppel, de jongelui van de Markt verjaagd, waarby rake klappen werden uitgedeeld. De rust scheen toen weergekeerd, maar nog enige uren bleef de politie intensief surveilleren. De jongste Amerikaanse ruim tevaarder Leroy Gordon Cooper is zaterdag de vermoeiendste da gen begonnen, die met zijn ruim- tevlucht verband houden: ont vangsten in Honoloeloe, Cape Canaveral, Washington en New York. persconferenties, lezingen, recepties en andere dergelijke plechtigheden en massabijeen komsten, die wel in sterk con trast staan met de eenzaamheid en de zakelijke nuchterheid van zijn ruimtevlucht van anderhalf etmaal. Honoloeloe-Canaveral Het begon zaterdag met zyn ont vangst in Honoloeloe, waar hy arri veerde met een vliegtuig van de Kear- sarge, het vliegkampschip dat hem met zyn capsule uit de Stille Oceaan viste. Op Hawaii waren zijn vrouw en twee dochters de eersten, die hem verwelkomden, waarna een zegetocht in een open auto door de hoofdstad volgde. Gistermiddag arriveerde hy per vliegtuig op Cape Canaveral, een uur te vroeg zodat er weinig belang stelling by zyn aankomst was. Wel waren daar zyn collega-astronauten, De nieuwste Amerikaanse ruimtevaarder Gordon Cooper met zijn echtgenote Trudy tij dens de triomftocht door Hono loeloe, waar hij zaterdag arri veerde met een vliegtuig van het vlieqdekschip ..Kearsarqe" behalve Glenn die In Japan vertoeft, van waar uit hy Cooper zo goed ge holpen heeft tydens de laatste fase van zyn vlucht. Niet lang maar, wel goed geslapen Cooper, heeft in een persconferen tie te Cape Canaveral, gezegd dat hy gedurende zyn tweede baan om de aarde korte tyd zo goed had ge slapen dat hy aanvankelyk niet wist waar hy zich bevond toen hy wak ker werd. Dit niet in het schema staande „uiltje" was volgens hem voldoende geweest om antwoord te geven op de vraag of men in de ruimte kan slapen. Cooper vertelde, dat hy tydens zyn vierendertig uur durende ruim tereis slechts vyf-en-een-half uur had geslapen. Hy zei, dat hy later wakker was gebleven omdat de ver warming van de ruimtekleding zyn voortdurende aandacht opeiste. De temperatuur vertoonde steeds nei ging tot stygen, aldus Cooper. De astronaut zei verder dat hij by het wakker worden zyn armen recht voor zich uit zag „dryven". Dit maakte me ongerust omdat het ge vaar, dat ik daarby ohwillekeurig knoppen op het bedieningpaneel voor me zou aanroeren, niet denkbeeldig was". Door zijn duimen achter de riemen van zijn ruimtehelm te ba ken had hy dit gevaar verkleind. S De eerste Vlaggetjesdag: Dag van de Nederlandse Zeevisserij is zaterdag in IJmui- den gehouden. Dat ge schiedde in samenwerking met Katwijkwaar deze dag werd geopend met een grootse ont vangst in het raadhuis. Daar ga ven ook mr. JN. Patijn. secre taris-generaal van het ministerie van Landbouw en Visserij, die minister mr. V. G. M. Marijnen vertegenwoordigde, en de voor zitter van de Eerste Kamer, mr. J. Jonkmanblijk van hun be langstelling. De optocht en het openluchtspel in IJmuiden trok ken duizenden belangstellenden. In de stoet werden talrijke sche pen gedragen door jeugdige IJmuidenaren. De KW. 16 ont brak niet op het appèl. (Foto Leldsch Dagblad) WEER GEHEIME KUNSTMAAN Van de Amerikaanse luchtmacht basis Vandenberg in Californië is zaterdag een satelliet gelanceerd met behulp van een Thor-Agenaraket. Er zyn geen byzonderheden over de kunstmsian meegedeeld. Nu een Arlstona kopen en genieten van woensdag 22 mei Veel te zien Vertrouwen in terugkeer Cooper verklaarde vervolgens dat hy van zyn cabine uit nauwkeurig byzonderheden op aarde had kunnen waarnemen. Over dit uitzicht op de aarde zei de ruimtevaarder nog dat hy een trein had gezien cn zelf (door zyn kykers) de rookpluim uit de schoor - steen van de locomotief had waar genomen. Hy kon afzonderiyke hui zen zien staan en steden herkennen. Zo had hy ook Houston, waar hy woont, van zyn ruimteschip uit her kend. Toen de aandryfraket zyn cabine losliet bleef zy geruime tyd zo dicht naast het ruimteschip dat Cooper de letters op de raket kon lezen Hy had tydens zyn vyfde omwenteling het krachtige grondlicht dat speci aal voor zyn waarneming in Bloem fontein was ontstoken goed kunnen wen. De ruimtevaarder beschreef de moeiiykheden die ontstonden nadat hy byna dertig uur in de ruimte was geweest. Hy zei dat hy plotse ling een groene lamp had zien aan gloeien. die moest gaan branden wanneer hy op automatische bestu ring de terugtocht naar de aarde zou beginnen. „Ik zal er maar niet op letten, zo dacht ik eerst, doch la ter besloot ik toch maar het grond station te waarschuwen", aldus Coo per. Op een vraag of hy was gaan twyfelen aan zyn veilige terugkeer antwoordde Cooper: „Ik had er vol ledig vertrouwen in dat ik veilig en wel zou terugkeren" Hy zei dat ook hy de „vuurvliegen" had gezien, die door vorige ruimtevaarders waren waargenomen Geleerden geloven, dat het ysdeeltjes zyn die van de huid van de cabine vallen. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Mei 1863: De' Holl. Mij. van weten schappen te Haarlem heeft tot lid benoemd dr. J. A Herklots, conservator bij 's Rijksmuseum voor Nat historie te Leiden. Vergadering van den Ge meenteraad van Leiden op 21 Mei, 's middag 2 uur. Onder werpen o.a. Voorstel van B F. Krantz. tot vermindering van den prijs van het gas.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1