Beurs weerspiegelt vertrouwen in economische ontwikkeling Kerkdiensten Leiden en omgeving DE LES VAN HET AFGELOPEN BEDR1JFSJAAR Weer naar contacten met Indonesië? £sso)autokaarten nv slavenburg's bank j oilmen steekt mail met mes Vlot door Europa met LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 18 MEI 1963 ^J^landse Kerk: 10.30 uur ds. A. lumping (Jeugddienst». Uarekerk: 10.30 uur ds. H. Bouter. nosterkerk: 10 uur ds. J. de Wit; uur ds. J. C. Wolthers te Bunnlk. Bethlehemkerk: 10 uur ds. J. M. D. „n den Berg. jlaranathakerk: 9 uur dr. K. E. H. noDenhelmer. Bevrijdingskerk10.30 uur dr. P. L. •cboonlielm (Open Deurdlenst); 7 uur i H. Bouter. Konlngskerk10 uur ds. M. Ottevan- - te De Bilt. P'oerv Ulo-school. Asserstr 10 uur i. p Kloek; 7 uur ds. D. J. Vossers. Ver van Vrljz. Herv. (Leldse Volks hui: 10.30 uur ds. mr. C. J. Mulder HUlegersberg. ggllse Wallonne; 10.30 uur ds. J. M. ft&rensol ■jlcsd. Ziekenhuis: 10 uur ds. J. Zondag 19 mei Lelden Herv. Gem., Pieterskerk: U uur ds. D. J. Vo6sers; 7 uur ds. P. Diaconessenhuls: 10.30 uur dr. 8. L. rerheu6. jongerendlenst ..Rehoboth": 10.30 u. «rr. H. A. Renes-de Bruin. Geref. Kerk. Zulderkerk: 10 uur ds. H. Kappers te Oegstgeest; 5 uur dr. ïesterlnk (Openb. geloofsbelijdenis), petrakerk, Surlnamestr.: 10 uur ds. I pijlman te Wassenaar; 5 uur ds. leule. gerk Oude Vest: 10 uur dr. Weste- rtnX; 5 uur ds. Haverkamp. Hsranathakerk10.30 uur ds. Heulei uur ds. J. H. Kappers. Bevrijdingskerk. Aerent Bruunstraat: uur ds. Hofman: 5 uur ds. R. de fries te Katwijk aan Zee. Groenhoven: 10 uur ds. Haverkamp. Chr. Geref. Kerk: 10 uur (onderw. Droefheid en droefheid ls twee) en uur (ond. De uitweg) dr. Velema. Geref. Gem.: 10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 en 5 uur d j. M. Zinkstok te Meppel Evang. Chr. Gem. (Middelstegracht i: 10 en 5 uur dhr. Th. Dlkkes. Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. D. gehards te Bussum. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. J. Th. (ickenzie. Christian Science (Steenschuur 4): 0,30 uur dienst. Vrije Kath. Kerk Vreewijkstraat 9): 10.30 uur gezongen H. Mis. Leger des Hell6: 10 uur helllgings- dlenst; 6.45 uur openluchtsamenkomst (Hngetje; 7.30 uur opwekklngssamen- tomst o.l.v. kapt. De Klark en Berman Nwe Apostolische Kerk (Hoge Rljn- üjk 24)9.45 en 4 uur dienst en don derdag 7.45 uur Idem. Oud-Kath. Kerk (Zw. singel 50): 9.45 uur Hoogmis (woensdag 7.30 uur ivondgebed Evang. Luth. Kerk: 10.15 uur ds. H. A. Haan. Baptlstengem.10 en 5.30 uur dhr Schouten Jr. (vrijdag 8 uur bld- »nd). Aarlanderveen Herv. Gem.: 10 u. ds M. H. Boogert; 6.30 uur ds. A. Hei emans te Den Haag. Geref. Kerk: 0 en 7 uur ds. W. WIJ ma te Alphen id. Rijn. Chr. Geref Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.30 uur ds. C. den Hertog te Den Haag-West. Alphen aan den R(Jn Herv. Gem., Jullanastr.: 9.30 uur ds. P. A. Lefeber; 630 uur ds. M. Hanemaaijer. Aula Immanuelschool. A. van Burenlaan: 130 uur ds. M Hanemaaijer; 6.30 uur P. A. Lefeber. Gebouw Jonathan: uur ds. J. H. Bogers. Kapel Gouw- Is: 6.30 uur ds. J. H. Bogers. Kapel Hooftstr.: 9.30 uur ds. H. Koudstaal; 630 uur ds. H. v. d. Linden te Am- iterdam. Oudshoornseweg: 10 uur ds. Cadee; 7 uur ds. B. Klein Wasslnk Gorlnchem (Jeugddienst). Martha- Stlchtlng: 10.30 uur ds. G. Moen. Ger. Kerk. Raadhulsstr.10 uur ds. K. H. Schuring; 6.30 uur ds. G. A. Wester- ield. Salvatorlkerk. W de Zwijgerlaan: uur ds. G. A. Westerveld; 6.30 uur Ter Aar; 6.30 uur ds. W. Tom. Geref. lerk (vrljgem.): 9 45 uur leesdlenst; >45 uur ds. H. Scholte. Chr. Geref. (erk, Jeruzalemkerk, Grijpensteinstr.: 1.30 en 5 uur ds. R. Kok. Oud Geref. Gem., Van Mandersloostr.: 9.30 en 4 uur Leesdlenst. Rem. Geref. Gem.. Van Mandersloo6tr.7 uur ds. J. G. Paar- dekooper. Baptl6tengem.. IJsclubgeb.: uur Eredienst; 6 uur ds. M. Cohen. Benthuizen Herv. Genv: 9.30 uur dhr. Van Kooten te Vlnkeveen; 6 u. di. L. Roetman te Gouda. Geref. Gem 1.30 en 6 uur leesdienst (woensdag 7.30 uur ds. Vergunst te Rotterdam Bodegraven Herv. Gem.: 9 uur ds. De Vey Mestdagh; 10.30 uur ds. W, Balke; 5 uur ds. W. Peters te Den Haag; 6.30 uur ds. A. den Hartogh. Nleuwerbrug: 9 uur ds. A. den Har togh; 6.30 uur ds. W. Balke. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. R. A. Flinter- man te Den Haag. Nleuwerbrug: 9.30 <n 6.30 uur ds. L. Loosman. Geref. Kerk (vrygem.): 9.30 en 4 uur ds. H Scholte. Geref. Gem.: 10 en 6 uur Leesdlenst. Evang. Lutb. Gem.: 9 uur ds. J. J. Slmon te Hilversum. Evange lisatie Kring: 10 uur eredienst; 7 uur P. A. van Gent te Doorn. Boskoop Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. W. L. Heljmans; 6.30 uur ds. A. de Leeuw. Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. G. Vesseur. Chr. Geref. Kerk: 130 en 4.30 uur ds. P. J. de Bruljn. Geref. Gem.: 9.30 en 6 uur Leesdlenst. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. W. Knop pers te Utrecht. Hlllegoni Herv. Gem.: 10 uur ds. P. Brouwer: 7 uur ds. H. L. Boonstra te Warmond. Geref. Kerk: 10 uur ds. A. K. Krabbe (Jeugddienst); 5 uur Li turgische dienst, weekeinde-uitwisse ling met Leldse Jeugd. Chr. Ger. Kerk: 10 en 7 uur ds. D. H. Blesma uit Llsse 'HA. en Dankz.). Ned. Prot. Bond: (Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52): 10 uur ds. S. J. Daalder uit Heemstede. Evangelisatie-samenkomst (Geb. Ha ven 50) evang. E. Groeneveld uit Arn hem (donderdagavond evang. J. van Veelen uit Rotterdam). Maranatha- hljeenkomst woensdagavond 8 uur ln het Nutsgebouw, v. d. Endelaan 52, evang. w. Phlllppo. Hoogmade Herv. Gem.: 10 uur <1*. J. H. de Vree. Katwyk aan den RU» Herv. Gem., Dorpskerk: 9.30 uur ds. T. Kruyne. vlootpred. M.V.K. Valkenburg en 5.45 uur d6. W. A. B. Hagen te Katw. aan Zee (Jeugddienst). Kapel Nieuwe Duin weg: 9.30 uur ds. A. Baas (HD en bld- «tond visserij e a. arbeid) en 5 uur us. A. Baas. Kapel Nwe Duinweg: 10.30 uur ds. A. Makkenze. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. H. de Valk en 5 uur ds. J. «Weveld te Rijnsburg. Katwijk aan den R(Jn Herv. Gem.: school Narcisstraat: 10.30 uur dhr. J. vink uit Katwijk aan Zee Katwyk aan Zee Herv. Gem., Nwe Kerk: 10 uur dhr. D. Borreman Jr.; uur ds. Moerenhout (Jeugddienst). Oude Kerk: 10 uur ds. Vink; 6 uur u». Tukker (H.A.). Kapel: 10 uur kand. W. 8. Cuperus te Waddlnxveen; 5 u. J*. Vink. Groen v. Pr .school: 10 uur uj- Hagen. Aula Overduln: 10 uur ds. Moerenhout. Zeehospitium6.45 uur 5*. Vink. Geref. Kerk: 9 en 10.30 uur PUlman; 5 uur ds. De Vries. Chr. Oeref. Kerk: 10 en 5 uur ds. De Jong. Oeref. Kerk (vrljgem.): 8.30 en 3 uur "e. S. de Waard te Hardenberg: 10.30 en 5 uur ds. Breen. Geref. Gem.: 10 5 uur leesdlenst. Geref. Gem. In "ed.: io en 5 uur leesdlenst. Koudekerk aan den Ryn Herv. Oem.: 10 en 7 uur ds. Koerselman. peref. Kerk: 10 en 7 uur ds. W. Dek- *er te Noordwljk-Blnnen. Ulderdorp Herv. Gem.: 10 uur «hr. J. v. d. Hoek, 6.30 uur ds. J. P, Honnef. Kerkzaal: 6.30 uur dhr. J. v. <1. Hoek. Geref. Kerk: 10 uur ds. Mln- hema (H.D.); 6.30 uur ds. Banga. Kerkzaal: 5 uur ds. Mlnnema. Vrljz. Herv.: geen dienst. Lelmulden Herv. Gem.: 9.30 uur D. H. G(]sbers. Geref. Kerk: 9.30 uur prof. dr J. Waterink te A'dam; 7 uur ds. R. Rlngnalda te Overveen. Llsse Herv. Gem.: 9 en 10.30 uur ds. Koolstra; 7 uur ds. G. C. Tromp te A'dam (Jeugddienst). Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. K. Schouten. Chr. Ge ref. Kerk: 9 uur ds. L. S. de Boer; 3 uur ds. D. H. Blesma. Geref. Gem.: 10 en 4 uur Leesdlenst. Geref. Kerk (vrljgem.): 10.45 ds. Plooy; 4.30 uur ds. Zwarts. Oud Geref. Gem.: 9.30 en 3 uur Leesdlenst (woensdag 7.30 uur ds. Slager). Ned. Prot. Bond: geen dienst. Nieuwkoop Herv. Gem.: 9.30 en 6.30 uur ds. D. Oliemans. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. M. Hlensch. Rem. Geref. Gem.: 10 uur ds. J. G. Paarde- kooper (Jongerendlenst). Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2 uur ds. P. op den Velde te Mijdrecht. Noordw(|k aan Zee Herv. Gem.: 10 uur ds. W. Hoekstra (bidstond); 7 uur ds. J. N. Cupédo; Sole Mio: 10 uur ds. N. J. Cupédo. Geref. Kerk: 10 uur ds. H. A. van Bottenburg; 5 uur B. Bouma en H. A. van Bottenburg (Openb. belijdenis en Voorber. H A i. Herv. Geref. Evang., VGLO-school, Schoolstr. 2: 10 uur dhr. G. v. d. Kamp te Den Haag; 7 uur ds. G. van Kooten te Hulzen. Oegstgeest Herv. Gem., Groene- of Willlbrordkerk: 10.30 uur ds. G. F. Callenbach; 7 uur ds. J. Irlk (H.A.). Pauluskerk: 10 uur dr. I. H. Enklaar. Rijnlands Lyceum: 10.30 uur (Jeugd- kerk) ds. J. Irlk. Ver. v. Vrljz. Herv., W. de Zw(Jgerkerk: 10.30 uur dr. TJ. Brulnsma te Lelden. Geref. Kerk, Mau- rltslaan: 10 en 7 uur ds Meijer. Geref. Kerk (vrygem.). W. de Zwljgerkerk: 8.30 en 3 uur ds. R. Brands. Oude Wetering Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. M. Knottnerus. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. J. Modderaar te Voorschoten. Rem. Geref. Gem.: 7 u. ds. J. Th. Mackenzie te Lelden. RUnsnterwoude Herv. Gem.: 10 u. ds. C. J. Baart; 7 uur ds, T. D. van Soest te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 uur Dienst des Woords; 2.15 uur ds. J. C. van Ravenswaay te Scheve- nlngen. Rljnshurg Herv. Gem.. Grote Kerk 10 uur ds. M. C. Groenewoud; 5 uur ds. H. van Gosllga. Bethelkerk: 10 u. ds. H. van Gosllga; 5 uur ds M. C. Groenewoud. Geref. Kerk, Rapenburg: 9 30 uur ds. L. van der Linde; 5 uur ds. H. Post. Petrakerk: 9.30 uur ds. J. BIJleveld; 5 uur ds. L. van der Lin de. Maranathakerk; 9.30 uur ds H. Post; 5 uur ds. H. de Valk te Katwijk a.d. Rijn. Geref. Kerk (vrljgem.i: 10 en 5 uur ds. J. Douma. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. Kampman. Ter Aar Herv. Gem.: 9.30 uur ds. Lindenburg; 6.30 uur d6. Brons te Ab- benes. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. Heyner. Valkenburg Herv. Gem.: 10 uur ds. D. Lekkerkerker; 6.30 uur ds. J. M. D. van den Berg uit Lelden (Jeugd dienst). Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds Langeler. Geref. Kerk (vrljgem.): 10 15 uur ds. R. Brands; 3 uur ds. C. J Breen Gem.: 10 uur ds. Voorhout Herv. J. W. de Jong. Nonrdwllk Binnen Herv. Gem.: 10 uur ds. J. P. Honnef te Leiderdorp; 7 uur ds. J. W. de Jong te Voorhout (Jeugddienst). Geref Kerk: 9.30. 5 en 11 uur Berghstlchtlng kand. Drewes van A'dam. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. J. Schouwlnk te Schiedam. Voorschoten Herv. Gem., Dorps kerk: 10 uur ds Metering; vlc. Em- men. Rijndijk: 10 uur vlc. Emmen. Hulp en Heil: 10 uur ds. Zijlstra. Ger. Kerk: 9. 10.30 en 5 uur ds. Smit. Ger Kerk (vrygem.): 10 en 5 uur ds. J. Bos te Leiden. Waddlnxveen Herv, Gem.: 9.30 u. ds. Boezer te Eethen; 6.30 uur ds. J. Verwellus. Wykgebouw: 9.30 uur ds. J. Verwellus; 6.30 uur dhr. Kruithof te Monster. Wet en Evangelie: 9.30 en 7 uur ds. E. H. Kalkman. Geref Kerk: 9 en 10.30 uur ds. J. Snoey; 6.30 uur ds. J. Spoelstra te Boskoop. Rem. Kerk: geen dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 uur ds A. P. Verloop. Warmond Herv. Gem 10 uur ds. H. L. Boonstra; 7 uur ds. M. Fokkema te Kaag Wassenaar Herv. Gem.. Dorps kerk: 10 uur ds. F. van R&alten te Voorburg; 7 uur dr. Th. C. Frederlkse. Klevletkerk: 9 uur Jeugdkerk: 10 uur ds. J. T. Wlersma. Deylerhuls: 10.15 uur ds. J. A. G. van Zanten. Dorps- centrum: 10 uur Jeugdkerk. Ger. Kerk: Bloemcamplaan10 uur prof. dr. J. H. Bavlnck te A'dam; 5 uur ds. C. van Ryn te Buenos Aires. Zijlllaan: 10 en 7 uur ds. K. J. Kraan te Rotterdam. Ned. Prot. Bond, Lange Kerkdam10.30 uur ds. J. Zuurdeeg. Johannahuls: 10.30 uur mej. ds. E. M. S. van Mer- vennée. Soefi-beweging. Wald. Pyr- montlaan 6: 11 uur universele ere dienst. Herv. Evang., Dorpshuls: 10 en 5 uur ds. K. Asmus te Zwljndrecht. Woubrugge Herv Gem.: 9.30 uur ds. Stehouwer te Alphen a.d. Rijn; 6.30 uur ds Heymans te Boskoop. Ge ref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur dr. K. Dronkert te Lelden. Zevenhoven Herv. Gem.: 9.30 uur ds. A. van der KoolJ te Noorden, Geref. Kerk: 9.30 en 7 uur ds. J. Wagenaar te Zwammerdam. Zoeterwoude Herv. Gem 10 uur ds. R. Hengstmangers: 7 uur (jeugd dienst) ds. R. Hengstmangers. Zwammerdam Herv. Gem.: 10 uur ds. C. L. v. d. Broeck; 6.30 uur ds. J de Vos te Katwijk aan Zee Geref. Kerk: 10 en 6 30 uur ds. L. Loosman te Bodegraven. Rem. Geref. Gem.: geen dienst. Unieke wegengids van Luropa: 72 pagina's vol wetenswaardigheden over 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideale gids om plannen mee te maken! Inclusief wegenkaart van Eu ropa en routestift f 2,50. Europa-kaart apart f 1,25 Perfecte autokaarten van 15 landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en veel willen zien. Een schat van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en omgeving! Feilloze gids door deze wereldstad. Wegwijzer naar Chartres, Fontainebleau, enz. f 1,25 Speciale autokaart van Nederland Aangevuld met plaatsnamenregister, afstandstabel, routes door steden, interessante uitstapjes, enz. f 0,90 Vele honderden Esso dealers hebben al deze kaarten in voorraad. Burgerdieustplicht MET ESSO BENT U BETER UIT Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wen sen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. „als het nodig is" ls thans by de Tweede Kamer inge diend. I De wet beoogt de regering in bui tengewone omstandigheden bevoegd- In geval van oorlog, oorlogsgevaar heden te verlenen, die haar in staat of in buitengewone omstandigheden stellen een zo doeltreffend mogelijke zal op alle Nederlanders en inwoners inzet te verzekeren van de beschik- van Nederland (van 18 tot en met 64 bare arbeidskrachten. Mede hierdoor jaan een burgerdienstplicht rusten. Deze burgerdienst plicht is een uiter ste maatregel, die alleen dan zal worden toegepast wanneer het niet mogelijk blijkt op minder ingrijpen de wijze in de personeelsbehoefte van vitale ti drijven of diensten te voor zien. Een wetsontwerp van deze strek king, de „noodwet arbeidsvoorziening" Advertentie KORT RAPENBURG 20 zal kunnen worden bereikt, dat het internationale produktie- en voor zieningsapparaat in oorlogstijd naar vraag naar goederen diensten te voorzien en om een rede- lijk levenspeil voor de bevolking te handhaven. Het ontwerp kent een aantal be palingen. die geheel of gedeeltelijk van kracht kunnen worden verklaard en die een ieder verplicht om inlich tingen te verschaffen, om bescheiden ter beschikking te stellen, om. daartoe opgeroepen, in persoon te verschijnen en om zich te onderwerpen aan een onderzoek tot het beoordelen van zijn geschiktheid voor het verrichten In ons vorig overzicht wijdden wij een beschouwing aan de invloed van de die geschikt zijn voor de mestery. Zo langzamerhand begint daaren tegen het wolveeseizoen te naderen, dat wil zeggen dat de aanvoeren van slachtrijpe lammeren en van lamme- H m ren voor de weid er Ij zullen gaan toe- b^tê" vennogen"in"staatT'zal'^blijven I weersomstandigheden op de grasgroei en verdere ruwvoerderproduktie, wel- I nemen. De Leidse veemarkt gaat om in de vraag naar goederen en ke °P hun beurt dan weer bepalend zijn voor de omvang van de veestapel, j e?n c^ruI^ce, tege- terwyl het resultaat daarvan weer bepalend is voor de vee-aanvoeren op marw vjordt^vrifda^OA onze markten. Het Produktschap voor Zuivel heeft zich ook bezig gehouden ?en *Ch°U" met de omvang van de veestapel (en met de omvang van de melkproduktie)De zuiglammeren worden momen- Het schap Ls van oordeel dat de les, die de veehouders met name op de teel verkocht voor beste prijzen die zuivere weidebcdrijven uit de gang van zaken gedurende het afgelopen variëren van f 6—f 8 per kg geslacht bedryfsjaar hebben getrokken, is geweest, dat zij grote voorzichtigheid moe- - ten betrachten met het bepalen van de omvang van hun veebestand. Het de schapen de K«.r„s. a,. «echte winter zeer mager zyn door- TELEFOON 26405 van werkzaamhedeiv (Van onze financiële medewerker) De koersstijging op de aandelenmarkt moge dan als een heil zame correctie op een al te haastig optimisme af en toe worden onderbroken, de richting, waarin ze zich bewegen, blijft tot dusver naar boven gericht, gelijk dit feitelijk reeds van het begin des jaars het geval was. Als gewoonlijk steken de beurzen elkaar aan, zodat New York soms vast is omdat de Europese beurzen het zo goed doen en deze op hun beurt gestimuleerd worden door de hogere koersen van New York: Amsterdam laat zich leiden door Düsseldorf en Frankfort. De betrekkelijke rust op het inter nationale politieke vlak komt ook aan de internationalisering van de fondsenhandel ten goede, in zoverre op de Duitse beurzen meer buiten landse aankopen worden geconsta teerd en met name de internationale aandelen op de Amsterdamse beurs vraag uit het buitenland ontmoeten. De omzetten zijn weliswaar niet ge lijk aan die van een uitgesproken haussebeweging, maar toch groter dan enige maanden geleden en de meeste deskundige waarnemers heb ben in de toekomstige ontwikkeling van de effectenbeurzen een vrij groot vertrouwen. Toenemende bedrijvigheid Dat de economische bedrijvigheid in de VS tegen veler verwachting in, blijft toenemen is zeker niet het minst belangrijke steunpunt voor dat vertrouwen. De berichten uit de Amerikaanse industrie luidden nog steeds merendeels gunstig, ook al blijkt het dat er nog tal van bedryfs- sectoren zijn die niet kunnen mee komen. Terwijl de winsten van 26 automobielondernemingen in het eerste kwartaal byv. met 13 zijn vooruitgegaan, die van 6 landbouw- toerustingsmyen zelfs met 149 (van 8.3 miljoen dollar tot 20.7 mil joen dollar en die van 15 petroleum- mijen met 19 was er by 18 staal- ondernemingen nog een teruggang van van 26 ró, bij 26 spoorwegmijen van 7 r*. maar voor 511 ondernemin gen is er. dan toch een gemiddelde stijging van ca 7 En wat Wall- street nog meer inteiesseert is de door velen uitgesproken verwachting dat het tweede kwartaal dooreenge- nomen weer betere cijfers zal doen zien. Dit gunstig aspect wordt overscha duwd door de vrees voor een nieuw conflict in de staalindustrie, waar de vakbonden een loonsverhoging van 3 c.o op grond van de produktiviteits- stijging redelijk achten, maar de lei ders van de staalfabrieken 2 7c als een absoluut maximum zien. Ook hier dus, evenals in de meeste landen vanons werelddeel, het probleem of de produktiviteitsstijging aan het be drijf, dan wel onmiddellijk aan de werknemers ten goede moet komen. Zoals men weet heeft Erhard in Wcst-Duitsla-nd de partyen op een redelijke basLs tot elkaar kunnen brengen, hetgeen een golf van opti misme over de Duitse beurzen deed slaan. Het verslag van Volkswagen- werk A.G. te Wolfsburg en het van 12 tot 14 7r verhoogde dividend had daarby een magische uitwerking, zo- dal de aandelen, die in november 1962 nog 424 noteerden, uit. 1962 497 en 30 april 503 tien dagen la ter voor 710% werden verhandeld. Hoewel de winststyging by de die van omzet (24%) is achtergebleven, ging ze niettemin van DM 72 miljoen tot DM 84 miljoen vooruit, maar voor het eerste kwartaal 1963 is tussen een en ander een betere verhouding ontstaan, zodat de vooruitzichten gunstig worden beoordeeld. Dat er tegen het midden van de weck voor de Duitse industriële aandelen een lichte koersdaling intrad, is na een zo scherpe koersstyging niet be vreemdend. voor tal van aandelen Ls het voordelig koersverschil met de stand van uit. 1962 echter zeer be- langryk. Zo zyn byv. de aandelen Verein. Glanzstoff (AKU) van 472 tot ca 600 opgelopen, die van de AEG van 418 tot 445, die van Farben Bayer van 467 tot 537. Industriële opleving De nieuwe industriële opleving in de VS en Europa heeft gedurende de laatste maanden ook tot een opmer kelijke en verheugende stijging van de grondstoffenpryzen geleid, ook al vindt deze voor een ander deel haar oorzaak in de politieke strubbelingen in de grondstoffenlanden. Zo is hetwaarbij een af en toe intredende mdexcyier van Mooay voor ae aouars genoteerde grondstolien, dat in oktober iyt>2 nog 359 noteerae, tot ca 385 opgelopen, voor zover dit aan een grotere vraag van ae welvaarts landen te danken is dit, als gezegd, een verheugend verscnynsel ornaat de zeer tage grondstolienpryzen van ae laatste jaren voor ae veroetering van de economische en sociale toe stand van ae onowikkelingsgeoieaen een nagenoeg onoplosbaar probleem vormaen. Kan ae hier genu.-mue pryssujging nog enige tyd aanhou den, aan zou aat tot het veraiygen van een meer evenwientige vernou- unig tussen net welvaartspeil van aie gebieden en van de welvaartslanaen in niet onoelangryke mate kunnen bydragen en de realisering van de veeioecproken plannen voor de hulp aan ae ontwikkelingslanden aanmer- ketyk vergemakkeiyken. (jrotere vraag naar en hogere pry- zen voor ae grondstolien zunen uiteraard ook aan een land als In donesië ten goeae komen en ae toe- naaering tussen aat land en het onze, waarvan tnans de symptomen zicnt- baar woraen ,is daarom van temeer betekenis. Hoewel ook over de scna- devergoedingen wegens de genatio naliseerde eigendommen, zij net nog in zeer vage termen, worat gespro ken, kan men zich daarvan, gelet op de deplorabele toestand van Indone sië economisch, financieel en mo netair vooreerst nog geen grote voorstelling maken. Van meer beiang is dat het Nederlandse bedrijfsleven weer voor het economisch herstel van Indonesië wordt ingeschakeld, zij het dan ook dat dit ons vermoedelijk een aantal van onze beste werkkrachten zal kosten. Gevoeligheid voor Indonesië De Amsterdamse beurs is reeds enige weken uitermate gevoelig voor alles wat op het herstel van commer ciële betrekkingen met Indonesië be trekking heeft, met name wat be treft de handelsondernemingen zoals uit onderstaande koersvergelyklng biykt: 2 jan. 30 april 14 mei 1963 1963 1963 Amsterdam Rubber 106 114 125 H.V.A. 127 145 169 Internatio 228 240 258 Lindeteves 143 164 176 Borsumy 72 73 85 Weliswaar hebben deze onderne mingen hun energie en onder nemingsgeest op andere delen van de wereld en ook op Europa gericht, hun kennis van de tropische cultu res en hun ervaring ten aanzien van de internationale handel zijn voor Indonesië uiteraard van byzondere waarde. En vele gerepatrieerden zyn hun Maleis nog niet verleerd! Wat de aandelenmarkt te Amster dam in het algemeen betreft, deze handhaaft haar vaste stemming, schap concludeert hieruit, dat vooral de Nederlandse nielkveestapel in het bedryfsjaar 1963 '64 niet die toename in aantal te zien zal geven, als we de laatste jaren gewend zyn geweest. Op het effect hiervan op dc door het schap beraamde melkproduktie gaan wc nu maar niet in, omdat dit teveel buiten het bestek van ons overzicht valt. We menen echter goed te doen de „prognose", als we dit zo noemen mogen, van het P.Z. hier te signaleren. Nu de overgang van de stalperiode 1962 63 is voltooid en alle rundvee thans buiten loopt, is daarmee de tijd van de grote <en van rekord» aan voeren op onze veemarkten voor by. Zo langzaamaan gaan we een perio de tegemoet van een stille tyd voor de handel in vee, welke zijn diepte punt zal bereiken op het moment dat de „kersen rood zyn. Voorals nog bleven de veeaanvoeren echter nog aan de ruime kant. hetgeen ver band houdt met het feit, dat er nog heel wat restanten in handen van de handel zijn gebleven, terwijl voorts het aanbod versterkt wordt met koeien, die het na het afkalven niet zo best hebben gedaan wat de melk produktie betreft. Het is immers van wege de arbeidschaarste e.d. nu een tyd, dat alleen de beste en goede produktiedieren de moeite waard zyn om te worden aangehouden. koersreactie niet meer dan natuur lijk is. Van de internationale waar den hebben Koninkiyke en Unilever zoals men weet een ferme koersstij ging achter de rug, sinds het begin van dit jaar van r^sp. 785 tot 855 en van 690 tot 837, deze week gingen AKU's aan de top met een avans van meer dan 20 punten sinds eind april, waardoor de koers thans ca 80 pun ten hoger is dan een jaar geleden. Zowel binnen- als buitenlandse ko pers waren deze week in de markt. Ook Hoogovens, lange tijd in de ach terhoede. hebben sinds het begin van deze week flinke vorderingen ge maakt (564590»terwijl onder in vloed van de jaarverslagen vele an dere aandelen in koers zijn gestegen. E.M.S. actief Bijzondere belangstelling bestond er voor het verslag van de Exploita tie Mij. Scheveningen, waarin zoals men weet onder leiding van de heer Zwolsman allerlei activiteiten van de Landbank zijn ondergebracht, me rendeels betrekking hebbende op vas te goederen. Tegenover een koers van ca 750 voor de aandelen Expl. Mij. Scheveningen is een dividend van 24 nog maar magertjes, maar de waardering van genoemde aandelen en die van andere gelijksoortige is niet. op de in 1962 behaalde winsten, maar op die van de toekomst gericht en dan ook niet allereerst wat de normale bedrijfswinsten betreft, maar voornamelyk op de mogelijke waardestijging van de aanwezige ac tiva en de onderhanden projecten, welke laatste bij de EMS een bedrag van rond f 250 miljoen uitmaken. Dat de heer Zwolsman. die in het recente verleden een juLst inzicht blykt te hebben geheel in dc ontwik keling van de vaste goederenmarkt, de overtuiging heeft dat het onroe rend goed hier te lande een periode van verdere hoogconjunctuur tege moet gaat, wordt door velen als een richtsnoer voor hun beleggingspoli- tiek beschouwd, ook al Ls de lieer Zwolsman van mening dat met de hoge beurskoersen op de verwachte ontwikkeling wordt vooruitgelopen. Aardgas Een stimulans voor de aandelen markt was deze week ook een uit spraak van oud-minister De Pous ten aanzien van de industriële ontwikke ling in ons land en de invloed daar op van de aardgasvondsten in het noorden, dat als gevolg daarvan naar zyn mening over 10 a 15 jaar een voorsprong zal hebben op het westen. Het feit dat er in de drie noordelijke provincies thans reeds 14.000 mensen meer in de industrie werken dan in 1959 en er plannen liggen voor 90 nieuwe vestigingen en 179 uitbreidingen zal ongetwyfeld aan vele reeds bestaande noordelijke bedryven ten goede komen. Deze achtergrond is er tevens oor zaak van. dat alleen het beste melk vee goed op prys blyft en zelfs de laatste tijd nog in prys is aangetrok ken. Daardoor is de top van het prijspeil verschoven van de rond een „bankje van duzend" naar de elf honderd gulden. De benedengrens ligt nu by zo'n 700 gulden per stuk, maar de vraag is of men in deze prijsklasse feitelijk nog kan spreken van lonende prod uk ties. Voor de weidery Ls nu ook het sei zoen aangebroken. Men mag wel zeg gen, dat de handel in deze categorie zich beperkt tot wat aanvulling hier en daar, omdat immers de goede wei- ders in de voortijd eind maart en april hun inslag plegen te doen. Ook voor de weidery geldt overigens, dat het pryspeil met het voortschrij den van de tyd is gestegen. Ook hier ligt het met de pryzen tussen de vyftig en honderd gulden per stuk hoger dan voorheen. Goede wei- dekoeien doen dan ook tussen de f 700 en f 900 per stuk. Het koude weer. dat uiteraard voor de grasgroei zowel als voor de groei van de dieren niet mee werkt is afgezien van andere fac toren er verder oorzaak van dat de kooplust bepaald niet groot is. Om een voorbeeld te noemen: de Bossche veemarkt had woensdag jl. met een ruim aanbod van guste vee bepaald een slepend verloop. Nuttig was de regen die er is gevallen; dit vormt dus een gunstige factor naast de kwade factor, die we de koude moe ten noemen. Anders ligt het by het slachtvee, dat de laatste weken successievelijk in prys is aangetrokken, al ligt het prijspeil dan nog steeds beneden het voorjaar van 1962. Helemaal tevre- j den zyn de producenten van slacht vee dan ook nog niet. Wat de prijzen betreft, wanneer we ons houden aan de noteringen van Den Bosch, dan ligt de extra kwaliteit slachtvee op f 3.25—f3,40 per kg geslacht gewicht, de eerste kwaliteit loop af tot f3 en de overige soorten tot f2.60. Goede worstkoeien worden genoteerd op f 2.40—f 255. De vette kalveren zyn duur mo menteel. Het aanbod is bepaald niet overgroot en de afzetmogelijkheden zyn goed, hetgeen overigens ook ge zegd kan worden van Jong slachtvee, als pinken, waarvan er heel wat ge slacht naar Italië worden uitgevoerd. Italië is de laatste tijd flink in de vleesmarkt, want zoals men daar pe rloden heeft gehad, dat men de in voer moest weren om de prijzen voor het eigen vee enigermate te onder steunen. zo is men er nu bezig om de vleespriJzen te matigen. Het nuchtere kalverenselzoen loopt op een eind en daarmee wordt het aanbod schaars, hetgeen uiteraard op de pryzen een aantrekkende uit- i werking heeft. Dit geldt zowel voor de „slachters" als voor de kalveren. --- mager zyn door gekomen. De handel ln ..stellen" is overigens aan de matige kant. Herinneren we hier nog even aan het advies van de voorzitter van het Produktschap voor Vee en Vlees om in verband met een maatregel van de zijde van Frankrijk, volgens welke geslachte lammeren en schapen van minder dan 22 kg vry mogen worden ingevoerd, terwijl voor dieren boven dit gewicht door ons land rundvlees moet worden teruggenomen op een basis van 1 kg: l kg geen dieren bo ven het geslacht gewicht van 22 kg af te leveren, maar deze liever aan te houden tot de herfst, Wat de varkensmarkt betreft, moe ten we natuuriyk op de eerste plaats melding maken van het slechte nieuws van de sluiting van alle markten, waartoe de minister van Landbouw op advies van de Vecart- senykundige Dienst heeft moeten overgaan. Deze rigoreuze maatregel betekent uiteraard voor de markten, maar vooral ook voor de handelaren, die daar hun brood moeten verdie nen. weer een harde slag. Een kleine g-roep van nijvere middenstanders brengt hierdoor het offer, dat ge bracht moet worden in het belang van de gehele Nederlandse agrarische export. Dat men daarover in deze kringen ook nu weer bijzonder ont stemd is, laat zich indenken! Wat de slachtvarkens betreft, die dus nu uitsluitend rechtstreeks op de slachteryen moeten worden aange voerd en niet meer ter markt mogen komen, deze zyn de laatste weken in prijs aangetrokken. Het aanbod is krap, de vraag is op zijn minst ge- ïyk gebleven en met het vakantie seizoen in het verschiet mag men verwachten, dat de varkenspryzen voorshands zeker geen neiging zullen hebben tot inzinkingen. Voorzichtig heidshalve voegen we daaraan toe, dat men van het varken nooit zeker Ls in welke richting het zich wil be wegen. waarmee we maar willen zeg gen: verassingen zrUn niet uitgeslo ten. Dit temeer omdat de spekmarkt moeilijk is schoon te houden en de varkensprys het dus uitsluitend moet hebben van die 50 magere delen, die het varken oplevert na slachting: ham, rib en schouder, Het slachtvee werd vrydag te Lei den heel vlot en duur verkocht. Dat gold ook voor vette kalveren. Op de wolveemarkt, was, zo wel ln oude als jongere beesten, een goede handel. De zuiglammeren werden voor de ex port zeer duur verkocht. De Haarlemse politie heeft een 17- jarige jongen aangehouden, omdat hy donderdagavond een 37-jarige los arbeider in een café in de Haar lemse binnenstad met een stiletto in de buik heeft gestoken. De los arbei der is in het Grote Gasthuis opgeno men. Gevaar voor zyn leven is niet aanwezig. De 17-jarige dader heeft een bekentenis afgelegd. Volgens getuigenverklaringen werd de arbeider tijdens een stoeiparty door de jongen gestoken, nadat de oudere man de jongen by wijze van grap tot een vechtparty had uitge daagd. Toen de oudere op de Jongen toeliep zou deze een stiletto hebben getrokken en daarmee zyn tegen stander per ongeluk in de buik heb ben geraakt. Zowel de 17-Jarigr jon ger. als de los arbeider zouden enkele glazen bier hebben gedronken. De kinderpolitie heeft de zaak in onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11