Ruim 53000 Leidenaars brengen hun stem uit LEXINGTON gekozen als de beste Amerikaan EenvanZuidmolukkers is reeds in Nederland VOLKSVERTEGENWOORDIGERS VOOR DE KOMENDE JAREN lr.CNv.DIS Vierduizend kiezers laten verstek gaan u/éer Alleen deurwaarder wist hem te vinden KATH. VOLKSPARTIJ PARTIJ v. d. ARBEID ANTI-REV. PARTIJ COMM. PARTIJ NED. VOLKSPARTIJ v. VRIJHEID EN DEM. 5TAATK. GER. PARTIJ PAC. SOCIAL. PARTIJ CHR. HIST. UNIE GEREF. POL. BOEREN VERB. Decca-standen in zee van 250 wrakken Zeevisserij moet zicli aanpassen OCHTEND-EDITIE DONDERDAG 1« MEI IMS Tevreden Onder de ruim les miljoen kiezers, die gisteren in ons land hun $tera uitbrachten, waren 53.606 mannen en vrouwen die dit in Leiden deden. Zij allen hanteerden het rode potlood om daarmede hun voorkeur voor een bepaalde politieke partij uit te spreken. Ondanks het feit, dat er in de Kieskring Leiden vijftien partijen een record aantal in deze na-oorlogse tijd aan deze ver kiezing deelnamen, hebben gisteren in de Sleutelstad ruim vier duizend stemgerechtigden verstek laten gaan. Indien ieder in Leiden aan zijn stemplicht had voldaan, dan hadden in de 59 stembureaus in totaal 57.665 stembiljetten uit de bus moeten komen. Het zijn er 4059 minder geworden. Voor velen was ook in Leiden bij zulk een groot aantal partijen de keus nog te gering. Zij stemden blanco of maakten hun stembiljet ongeldig. Gelijk Mr. F. Portheine, die de VVD-bjj- eenkomst in „Zomerzorg" bijwoonde, stak zyn tevredenheid over de ver kiezingsuitslag niet onder stoelen en banken. Hy achtte het bijzonder op merkelijk, dat de PvdA ondanks de felle oppositie, die zij in de afgelo pen vier jaar heeft gevoerd, zo'n ge voelig verlies heeft moeten lijden. „En dat komt echt niet alleen door de PSP", zei hij. „Het is zonder meer eigen tv-toestel in de woonw&mer en duidelijk, dat het Nederlandse volk met collectief in een zaal de stem- vertrouwen stelt in het huidige rege- busuitslagen volgen" heeft men in ringsbeleid" deze kring wellicht gedacht. Overi gens heerste er onder de AR-stem- mers, die wel collectief naar het scherm keken, een gevoel van teleur stelling. aan voorgaande „verkie zingsronden" was ook gisteren door ons Blad een verkxezingsdiens't ge organiseerd. Ook nu hebben bijna testig koeriers onze redactie weer snel van verkiezingsnieuws voorzien. Reeds drie kwartier na het sluiten van de stembus lag de eerste uitslag op onze tafel. Stembureau 21, on dergebracht in de Chr. Kweekschool aan de P. Buysstraat, kwam het eerst door de finish. Tot negen uur ging alles goed. Met de regelmaat van een klok kwamen de uitslagen binnen. Acht-en-vijftig I stembureaus hadden zich gemeld. Het I wachten was alleen nog op de uit- slag van het stembureau in de R.-K. Technische school „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan. Eerst te half tien was ook dit resultaat bekend. Maar toen duurde het ook niet lang meer of wij wisten hoe Leiden had ge stemd. U leest daarvoor meer in dit ochtendblad. „We blijven optimistisch'" „We bleven ln leder geval optimis tisch-. Dat zei wethouder C. J. Piena gis teravond, toen hij met partijgenoten In „Ons Centrum" voor het televisie toestel sat. Dat er onder de socialisten geen uitbundige stemming heerste, valt te begrijpen. Zij zijn duidelijk teleurge steld in de verkiezingsuitslag. „De PvdA heeft weer een aantal stemmen verloren, ongetwijfeld in het voordeel van de PSP", aldus de heer Piena. „Het is een soort radicalisme, dat vele jongeren aantrekt en op de PSP doet stemmen". De heer Piena was voorts van mening, dat een be langrijk aantal VVD-stemmen naar de Boerenpartij is gegaan. Ook de be langstelling voor de AR-bijeenkomst in de Jacobazaal van „Den Burcht" was niet overweldigend. „Bij het i „Wat de VVD betreft", zo vervolgde mr. Portheine. „ook deze partij heeft stemmen verloren, maar zij is in ieder geval over haar dieptepunt heen". Hij gaf voorts als zijn mening te kennen, dat het deelnemen aan de verkiezingen van partijen als de Liberale Staatspartij en de Boeren partij de VVD zeker geen goed heeft gedaan. Mr. Portheine noemde het zeer opvallend, dat in vele plaatsen in het zuiden de KVP verlies heeft ge leden en de VVD daar juist een klei ne winst heeft geboekt. „Ik ben er van overtuigd, dat vele rooms-katho- lieken, die bevreesd waren voor een samengaan van de KVP met de PvdA, hun stem hebben uitgebracht op de VVD", aldus mr. Portheine. De CHU, die vele jaren achtereen in „Prediker" de verkiezingsuitslagen onder de loep nam, had daar ditmaal van afgezien. Radio en televisie, zo redeneerde men in deze kring, heb ben het op deze avonden voor het vertellen. De KVP deelde een andere I mening en kwam in de dansschool van Evert Casteleijn bijeen om zich daar in een gezellig onderonsje aan verkiezingsprognoses te wagen. De cijfers voor Leiden gaven hier aan- I leiding tot een gevoel van tevreden heid en optimisme. Staat in appèl na kart geding Een van de Zuidmolukkers. voor wie een kort geding tegen de Staat der Nederlanden werd aangespannen, bevindt zich in ons land. Zoals ge meld heeft de Staat het kort geding verloren en beval de rechter, dat alles moest worden ondernomen om de betrokken Zuidmolukkers naar Nederland te krijgen. Binnenkort zal deze zaak weer dienen, want de Staat heeft tegen het vonnis van de Haag se rechter beroep aangetekend. Iets, wat de gemachtigde van de Zuidmolukse gezinnen, Ir. Manusama. courant heeft moeten lezen Zoals hij trouwens nimmer op de hoogte is gehouden van de stappen, die de regering heeft ondernomen voor de Zuidmolukkers, die nu nog in Irian Barat verblijven, zoals het zen den van een telegram aan Oe Thant. Maar één Zuidmolukker is al in ons land: Christiaan Walaloehoen, 45 jaar, machinedrijver bij de elektri Christiaan was twaalf jaar geleden met een prauw van Ceram naar Nieuw-Guinea vertrokken. Hij was één van de roeiers. Aan boord van de prauw bevonden zich enige vooraanstaande figuren uit de regering van de Republiek Zuid-Mo- lukken. Op Sorong heeft hü een week gevangen gezeten. Met een landings boot werd hij daarna naar Hollandia gebracht, waar hy negen maanden in de politiekazerne verbleef voor hem asiel werd verleend. Stil naar Nederland te komen. Dit lukte hem aanvankelük niet. En toen in de tweede helft van april van dit jaar ir. Manusama als gemachtigde van de Zuidmolukkers in Nieuw-Guinea een kort geding tegen de Staat dei- Nederlanden aanspande, behoorde Walaloehoen tot degenen, die hem ln een advertentie in een Haagse dat uit Singapore aankwam. Zyn leven op Nieuw-Guinea ver liep als dat van zovele anderen. Hij hield zich stil en bepaalde zich tot sche centrale in Sorong. Hy staptehet bezoeken van R.M.S.-vergaderin- vorige week maandagmiddag vrywel gen en-byeenkomsten. onopgemerkt uit het K.L.M.-vliegtuig, I Toen de overdracht van Nieuw-'ingenieur"Manusama! 1Guinea naderbij kwam, trachtte hy I Dat bleek ons uit een afschrift van i ren. Na dit gesprek heeft ma uit Nieuw-Guinea afkomstige en de andere passagiers uit r Guinea per autobus naar Ben vér voer d. Niemand dacht er aan om deze man, die uitsl Maleis spreekt, in contact te bi met ingenieur Manusama of ei andere figuren van verenigingt En evenmin brief, die zeker nog wel aan de orde zal komen in de komende dagen. „Reeds enkele maanden geleden heb ben wyeen verzoek gericht tot de Nederlandse vertegenwoordiger in Hollandia om de besproken groep van 27 personen naar Nederland te laten j Zuidmolukkers. daartoe schriftelijk hadden gemach- i gaan. Tot op heden is er echter nog men er aan gedacht om later tigd. Er is over dat kort geding vaak geen antwoord ontvangen. In ver- Manusama of de zijnen medl gezegd, dat het te laat is aange- j band hiermee heb ik op 17 december ^oen van aankomst van de Nederlandse vertegenwoordiger op- tiaan. gebeld. Hij verklaarde het verzoek I reeds te hebben doorgegeven aan de Nederlandse regering2ak2cl(I spannen. Maar de reden daarvan lag De volgende kandidaten lijn gekoien els lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de komende vier Jaren. Dr. W. L. P. M. de Kort Mr. V. G. M. Marijnen Drs. F. J. W. Gijzeis Drs. P. C. W. M. Bogaers Dr. N. H. L. v. d. Heuvel Mr. F. J. F. M. van Thiel Dr. ir. C. J. van Meel Dr. M. A. M. van Heivoort Dr. A. M. Lucas Mr. J. de Vreeze W. P. G. Assmann Mr. P. A. Blaisse B. J. van Buel Mej. A. A. M. Kessel Mej. dr. M. A. M. Klompé Mr. J. M. L. Th. Cals W. J. Andriessen Dr. L. A. H. Albering H. C. W. Moorman B. A. A. Engelbertink Mr. H. W. van Doorn J. Zwanikken Drs. M. M. A. A. Janssen P. J. Engels Mr. dr. H. H. Schoemaker J. H. W. van Koeverden Dr. G. M. J. Veldkamp C. J. v. d. Ploeg Mr. J. M. A. H. Luns Mr. P. J. M. Aalberse Mr. T. Brouwer (Wassenaar) Mej. mr. J. C. H. H. de Vink Mr. K. Th. M. v. Rijckevonel C. F. Kleisterlee Th. Laan J. M. A. C. van Dongen A. C. M. Weijters E. J. M. Kolfschoten !Mr. M. van der Stoel |J. Bommer 'J. H. Scheps G. J. N. M. Ruygers J. Blom RoelofarendsveenjDr. B. van den Tempel Dr. W. J. Schuijt Mr. R. J. Nelissen Mr. J. A. Mommersteeg J. H. J. Maenen Dr. ir. W. J. Droesen Drs. W. K. N. Schmelzer Mej. G. S. H. M. Kok Mr. A. M. I. H. Baeten Mr. Th. H. Bot Drs. H. A. C. M. Notenboom A. E. M. Duijnstee Drs. L. J. M. van Son Prof. dr. ir. A. Vondel ing J. A. Berger C. Egas W. Wierda Mevr. D. Heroma-Meilink Drs. H. M. Franssen Jhr. mr. M. v. d. Goes v. Naters (Wassenaar) Drs. G. M. Nederhorst C. Kleywegf Mr. Th. J. A. M. van Lier A. van Urk Mej. mr. Th. F. Lemaire E. R. Wieldraaijer J. G. Suurhoff Drs. H. Peschar F. J. Goedhart Ir. H. Vredeling Dr. W. H. Vermooten Mr. F. H. J. M. Daams Drs. J. Koopman Mavr. G, Brautigam Dr. C. L. Patijn Drs. D. Roemers Ir. S. A. Posthumus Mr. F. J. Kranenburg Drs. Th. J. Westerhout I. Baart (Leiderdorp) |Dr. J. H. Lamberts Mej. mr. A. P. Schilthuis J. Reehorst J. M. Willems Dr. J. G. H. Tans Drs. P. Vis Dr. ir. A. P. Oele Om drie zetels moet wor den geloot tussen C. Brandsma Drs. J. J. Voogd Ir. D. S. Tuynman J. C. Corver Mej. mr. J. J. Th. ten Broecke Hoekstra J. H. Couzy :Mr. C. Berkhouwer Mevr. ir. A. Kuiper-Struyk Ir. L. G. Oldenbanning Th. H. Joekes B. Roolvink H. van Eijsden J. Smallenbroek Mr. B. W. Biesheuvel Dr. J. Meulink J. van Eibergen Prof. mr. Th. A. Versteeg Mr. W. Aantjes G. A. Kieft J. A. van Bennekom P. C. Elfferich Paspoort S. de Groot (M. Bakker T. Jager H. J. Hoekstra Hij ging naar Bennekom en „centraal-opvangcentrum" wen Christiaan ontving op 8 april 1963 onderdak verleend. Met zes ai een paspoort (Laissez passer), op 24 kreeg hij ligplaats op één april van dit jaar vertrok hij om 11 Twee dagen later ontving hij i uur 's avonds van Sorong met een voor de eerste viertien dagen: K P M.-schip naar Manokwari. Op 4 Tot maandag was hü in dl mei kwam hij in Singapore aan. tractpension zonder iemand tl Achttien uur later werd hü in een moeten, die zich zijn lot K.L.M.-toestel gezet. Toen kwam er eindelijk ieraa Op Schiphol werd hij maandag 6 hem op bezoek: een deurwaard mei door drie heren ontvangen, die Arnhem. hem interviewden. Men vroeg hem „Heb ik, Hendrikus letterlijk van alles, o.a. of hij familie Harm Kiestra, deurwaarder in Nederland had. kennissen, een ad- arrondissementsrechtbank te A vocaat. enz. Op alles heeft hij maar enz. enz. Christiaan Walaloeho „ja" gezegd. „U bent alleen gekomen, mijn exploot doende, sprekend er zouden vier Zuidmolukkers arrive-en afschrift dezes latende aai ren. Waar zün de anderen?" „Dat in persoon enz enz. weet ik niet", zo heeft hij geant woord. „Misschien hebben ze de boot gemist, misschien zijn ze ook beïn vloed om niet te gaan De heren bleken goed geïnformeerd uur vm. vertegenwoordigd d# te zijn omtrent het kort geding. Ook procureur te verschijnen vroeg men hem of hij de andere Het gezegelde stuk eindigt eisers kende en hoe hun namen wa- „De kosten dezes zün f20.75"- Voorts heb ik deurwaarder, exploot doende als voormeld, quireerde voornoemde, gedagva donderdag 29 september 1963 Mevr. mr. H. Singer-Dekker Tj. Walburg Mr. H. B. Engelsman J. C. Wilmans Mr. E. H. Toxopeus Mevr. mr. J. M. Stoffels- Van Haaften R. Zegering Hadden Prof. dr. H. J. Witteveen Mr. W. J. Geertsema (Wassenaar) M. Visser Mevr. G. V. van Someren- Downer Dr. K. van Dijk Ir. C. N. van Dis D. Kodde Ds. H. G. Abma H. J. Lankhorst Mr. G. H. Slotemaker de Bruine W. H. P. Meijer Om de vierde zetel moet worden geloot tussen Drs. H. Bovenkerk A. J. Bruggeman P. A. Burggraaf Mej. mr. J. C. Rutgers Mr. H. K. J. Beernink Dr. I. N. Th. Diepenhorst H. Kikkert Drs. D. F. van der Mei J. Th. Mellema C. F. van der Peyl Jkvr. mr. C. W. I. Wttwaall van Stoetwegen Mr. J. W. van Gelder A. D. W. Tilanus Dr. H. A. Schuring W. Scholten Mr. C. A. Bos T. Tolman P. Jongeling H. Koekoek E. J. Harmsen Om de derde moet worden geloot tus sen D. J. Berghegen en P. Voogd. Er is een landelijke actie gevoerd voor de heer Schakel van de A.R., de heer Wolting van de C.H.U. en de heer Van Rossum van de S.G.P., zodat het mogelijk is dat deze kan didaten met voorkeurstemmen zijn gekozen. In de loop van vandaag komen deze voorkeurstemmen pas binnen. Een lüst van Decca-standen is in de nieuwe Naamlijst van Nederlandse Rederyen van Visserijschepen, uit plaats gegeven door de N.V. Nautilus te Scheveningen, opgenomen. Dat is zeer belangrijk voor de vissers, want bij de uitoefening van de treilvissery ontstaat veel schade aan vistuig door het vastlopen aan een wrak. De plaatsen van 250 wrakken, die in de loop der jaren door de schip pers zün opgespoord, heeft men in deze lüst afgedrukt. In de inleiding op deze wrakken- lijst vraagt de N.V. Nautilus de schippers hun bevindingen over de De Nederlandse Zeevisserij ten gevolge van de snelle techi en economische ontwikkeling minder snelle evolutie door. S door een tijdige vernieuwing vissersvloot en aanpassing M voorwaarden voor een moder» dryfsvoering zal het mogelijk i bijdrage van de zeevisserij M nationaal inkomen op peil tel* De financiering van de nieu blükt met een te hoog perfl vreemde middelen plaats te wat bü enige economische W tot ernstige moeilükheden i kan geven. De structuurveranderingen laatste jaren en de gevolgen' grotere economische ruimte in Europa zullen hoge eisen aan drijfsleiding stellen. Tot deze conclusie komt dfi U. Hildebrandt te SchevenW een artikel „Tien jaar zeevis* de Economische Statistische 8 ten. juistheid van de gegevens, d eventuele aanvullingen en P1 van nieuwe wrakken mede K om een zo volledig mogelijl zicht te krijgen van de plaats deze schade-veroorzakende o& in zee.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 8