ERSCOMMENTAREN M~" NA VERKIEZINGEN HERO CDU-leiding nu boos op maker t.v.-programma AEG Prof. Geyser in liet gelijk gesteld legraaf indelsblad Dagblad De Ti jd I rije Volk Trouw Volkskrant N.R.C. Parool Het sprookje van iedere dag Vlieland vindt liet welletjes NA DE SPIEGEL-AFFAIRE Panorama te kritisch I 1 maart 1860 Donderdag 16 mei 1963 Vijfde blad no. 30958 •elegraaf schrijft in een ntaar op de verkiezingsuitsla- H de politieke gevolgen van jkiezingsuitslag nog niet ge- ja te overzien, maar wel eens •j'fc zouden kunnen zijn. Er is £ele aandrang uit het Neder- yoik om de Partij van de Ar- bet nieuwe kabinet op te ne- e grote verrassing is ongetwij- aanzienlijke stemmenwinst, tg. Vrije Boeren hebben be niet zozeer een uitspraak Jé regeringspolitiek als wel en semi-officieel lichaam, het awschap. De uitspraak is be- genoeg en zal voor de positie Landbouwschap en andere istellingen zeker gevolgen heb- Algemeen Handels- tonstateert, dat de verkiezin- 11963 in de eerste plaats die splinterpartijen zijn geworden, ueede plaats die van de WD. verliezer is de Partij van de Een wonderlijke uitslag, ior het politieke beeld van Ne- betrekkelijk ingrijpend is ge- ,Het immobilisme werd volle- rbroken. De liberalen herwon - dynamiek, die bij hun poli- ivattingen past. bet conglomeraat van negen partijtjes bij elkaar bijna vijf van de stemmen op zich wist ligen. is op zijn minst beden- lr blijkt uit. dat Nederland onaanzienlijke groep kiezers aan werkelijke politieke be- fding nog niet toe is.. menhangende demagogie beer Van Rappart heeft ge- Dog niet 1 procent van de kie- gesproken. Maar de Boeren- feft ongeveer de omvang van de CPN' bereikt. Ongetwij- dit vooral te danken aan de ingen van het Landbouw- i Hollandscheveld. De veront- ing, die hierover is ontstaan, :bt. leze nu op een zo duidelijke nt uitdrukking is gekomen, jn voordelen. Maar of de heer ten zeerste de aangewezen om de problemen van de boe- d op te lossen, en ten tweede is. een constructieve bijdrage nationale politiek te leveren, og ernstig te bezien, de PSP merkt het Handels dat deze opnieuw heeft laten it zij op een betrekkelijk ge ur vaste aanhang kan reke- ezers, die uit balorigheid hun tbrengen. maar ook velen die atoombewapening oprecht zijn voelen zich tot de nfchorst en de zijnen aange- Verder mag men aannemen, PSP zich opnieuw bevestigd ls toevluchtsoord voor jonge, calisme geneigde kiezers. llgemeen Dagblad vindt |kte winnaar bij deze verkie- Iltoer Koekoek. De belangrijk- I er is het kabinet-De Quay in eel. Het waren bepaald niet ren. die Koekoek stemden, al- de drie grote steden verza melde de boerenpartij al 17.000 stem men. Zij hebben in grote meerderheid een proteststem willen uitbrengen. Veel grotere invloed heeft het suc ces dat men het kabinet-De Quay mag toekennen. De vier regeringspar tijen samen hebben dan wel iets ge wonnen. maar na vier jaren regeren mag dit kabinet constateren dat de kiezers het hun vertrouwen hebben doen behouden. Hard was de klap voor de PvdA. Het Algemeen Dagblad vraagt zich af waar de socialistische stemmen gebleven zijn. De conclusie vindt het blad echter duidelijk; een regeringsformatie als die van het kabinet-De Quay maakt voor de komende periode weer heel goede kansen. Immers, de socialisten kunnen onmogelijk zeggen, dat uit deze uitslag blijkt, dat de kiezers hen een aansporing hebben gegeven in de regering terug te keren. De Tijd-Maasbode noemt de twee meest kenmerkende bijzonder heden van deze verkiezingsuitslag het verlies van de PvdA en de winst van de kleine partijen. Aangezien in de afgelopen vier jaar de PvdA de oppo sitiepartij bij uitstek was, betekent deze uitslag, dat de ontevredenheid, voor zover zij tegen het gevoerde re geringsbeleid gestond, zich niet heeft geuit in adhaesie aan de parlemen taire oppositie, maar zich op nega tieve wijze heeft afgewend van de grote partijen, oppositie- of rege ringspartijen. die hier te lande de po litiek uitmaken. Het zijn de reactionair getinte splintergroepen, die geen enkel voor uitzicht hebben bij de kabinetsfor matie of bij de bepaling van de grote lijnen van het beleid een rol te spe len. die zich de sympathie hebben verworven van dat deel van het kie zerskorps. dat blijkbaar een afkeer gevoelt van wat met zo weinig begrip voor de werking van de democratie „het politieke gedoe" wordt genoemd. Er is geen enkele reden zich over een dergelijke negatieve instelling van dit deel van het kiezerskorps te verheu gen. Men hoeft nog niet met de heer Suurhoff. voor wie de druiven wel zuur waren, te dramatiseren en de democratie de verliezer van de stem- busuitslag te noemen, een gezond ver- Schijnsel is de vooruitgang der kleine partijen toch niet. „Voor de Partij van de Arbeid ls de uitslag van de verkiezingen een zeer grote teleurstelling geworden. Win naar is de KVP. De balans is in haar voordeel doorgeslagen", aldus het commentaar van Het V r ij e Volk. Dit blad vindt het opmerkelijk, dat de PSP in vele gemeenten na de Staten verkiezingen niet meer heeft gewon nen. Het schijnt dat deze partij voors hands haar hoogtepunt heeft bereikt. Het spreekt van zelf, dat de Partij van de Arbeid zich op de uitslag zal moeten bezinnen. Met name zal haar tegemoet worden gevoerd dat het Ne derlandse volk niet gediend is van politiek op langere termijn. Trouw heeft verkiezingsuitslag niet met 'n onverdeelde vreugde ont vangen maar toch is er oepaald reden tot dankbaarheid. De ARP liep iets Als ow kinderen zo dol zijn op HERO, wéét dat ze iets goeds, iets gezonds drinken! Verkwikkend, ver frissend, fruitzuiver Hero, de parelendste aller dran ken- Ensmaak voor tien: Cassis, Cerise, Ana nas, Grapefruit, en boven dien: Perl, Sinas, Citroen, Appelsap, Frambozen en Tomatensap óók in grote gezinsfles. helemaal üw smaakt Afscheid bij tger des Heils it.-kol. Gladpootjes met pensioen -®uziek, handgeklap en een applaus onthaalde gister en overvolle congreszaal van des Heils aan de Haagse ht de commandant van des Heils in ons land, W. en de scheidende divisie- tan de Zuid-Nederland-divi- lenant-kolonel Gladpootjes •chtgenote. tonel Gladpootjes verlaat het pensioen, na een langdu- TW achtereenvolgens in Su- Cura<;ao. Hilversum, Gronin- I Indonesië. Na de oorlog het Leger als divisie-offi- "i de Oost-Nederland en de divisie. De laatste vijf jaar Werkzaam in Den Haag. «scheidsbijeenkomst werd ge- landelijk commandant W. De commandant sprak ddend woord, waarin hij op de Oudste inwoonster van Nederland in Nijmegen overleden Op 105-jarige leeftijd is in Nijme gen overleden mevrouw M. Kors-Dik- ker, de oudste inwoonster van Ne derland. Mevrouw Kors, de moeder van de oud-voorzitter van de KRO. prof. mag. dr. J. B. Kors O.P., werd op 11 april 1858 in Amsterdam ge boren. Op haar 105de verjaardag ontving zij nog een talrijk bezoek, waarbij zij een zeer vitale indruk maakte. De oudste inwoonster van Neder land is thans waarschijnlijk mevr. J. A. de Bree uit Hoogkerk in Gronin gen, die vandaag juist 105 jaar wordt. verdiensten van de scheidende heils officier wees. Luit-kolonel Gladpootjes wordt op gevolgd door brigadier J. B. Hoevers thans divisie officier van de Oost- Nederland divisie wiens plaats in middels is ingenomen door brigadier A. G. Schram uit Den Haag. achteruit, maar minder dan velen hadden verwacht. Gezien de stormen, die er in de ARP gewoed hebben, was enige achteruitgang wel te verwach ten maar de trouw aan en de liefde voor de beginselen heeft het bij de AR gewonnen van de irritatie. ..Deze verkiezingen hebben nog iets anders bewezen. En dat is. dat er een boeren- probleem Ls. Dat is niet het probleem van het Landbouwschap, maar dat is het vraagstuk van een in de Neder landse economie passende levensvat bare boerenstand. Het is duidelijk, dat het nieuwe kabinet dit vraag stuk op radicale wijze zal moeten aan pakken en dat wij in Nederland tot een duidelijke structurele hervorming op agrarisch gebied moeten komen", aldus het commentaar van Trouw. Het was ook en vooral de KVP, die in de afgelopen verkiezingsstrijd op nieuw haar bestaansrecht als levens beschouwelijke partij tegenover de Partij van de Arbeid moest verdedi gen, zo schrijft De Volkskrant, die vervolgens vast stelt, dat de KVP de aanvallen van de socialistische op positie uitstekend heeft weerstaan en zich bijzonder goed heeft gehouden door zelfs naar 50 zetels te klimmen. De komende formatie zal wellicht niet gemakkelijk zijn, omdat eerst in de komende dagen kan blijken hoe de VVD en vooral de PvdA hun terug gang politiek zullen verwerken. epatrianten lunzen (Van onze Haagse correspondent). De Haagse politie heeft in een café in Scheveningen een 47-jarige verte genwoordiger aangehouden, die in de afgelopen drie maanden vijftien re patrianten uit Nieuw-Guinea heeft opgelicht. De man. naar wie al enige weken gezocht werd door de politie, j beloofde de repatrianten een huis. Hij vroeg daarvoor leges-gelden en inde alvast huurbedragen voor in to taal ongeveer zesduizend gulden. De vertegenwoordiger, die geen vas te woon- of verblijfplaats heeft, ope reerde in heel Den Haag. Hij zocht de repatrianten op en bood hun al lerlei apparatuur, o.a. koelkasten, aan. Als zij opmerkten, dat zij derge lijke grote stukken niet plaatsen kon den. omdat zij geen huis hadden, zei de man, dat hij daar gemakkelijk voor zorgen kon. Hij had vele rela ties. die hem en dus de repatrianten in de nieuwe wijk Mariahoeve wo ningen konden bezofgen. De huizen zouden steeds over drie maanden te betrekken zijn. De repatrianten liepen er in vele gevallen grif in en betaalden het gevraagde leges-geld of telden de huur voor een lange ter mijn uit. Op deze manier kreeg de vertegenwoordiger zesduizend gulden bij elkaar. Hij zou deze praktijken ook in Noord-Brabant gevoerd heb ben, maar in dit gebied zijn nog geen aangiften binnengekomen. De man is al verscheidene malen veroordeeld wegens oplichting. De Nieuwe Rotterdamse Courant, schrijft ondermeer dat het betrekkelijk succes van de nieuwe lijsten op het eerste gezicht het op merkelijkst lijkt. Maar van meer be tekenis voor het toekomstige lands bestuur acht dit blad toch de achter uitgang van de PvdA. Het gedrag van de kiezers nader be ziende zegt de NRC dat zü zich in ruime mate hebben laten lokken door nieuwelingen, van wie weinig con structiefs is te verwachten. Het blad meent, dat de kiezers daarvoor aller minst een compliment verdienen. Er is weinig in de verkiezingsuitslag dat tot voldoening stemt", constateert „Het. Parool" ..Het is geen voordeel, dat het overwicht van de KVP nog is versterkt. Beschamend noemt het blad het feit, dat de PvdA niet min der dan vijf zetels heeft verloren. Dat de PSP haar zeteltal heeft verdub beld kan volgens Het Parool niet tot vreugde stemmen. „Het moest haast een schok geven", zo vervolgt het blad. „Dat de Boerenpartij van de heer Koekoek in één slag drie zetels I heeft verworven". j „Wat de PvdA betreft, die heeft met haar activiteiten zeer duidelijk niet i tot de verbeelding kunnen spreken. Daar komt vermoedelijk bij. dat ze naar schijn en inhoud in haar oppo sitie ook niet altijd in de roos heeft geschoten". Proceskosten komen voor rekening van Nederduits Herv. Kerk Albert Geyser, de 43-jarige Zuidafrikaanse theoloog, die op beschuldiging van ketterij uit de Zuidafrikaanse Nederduits Her vormde Kerk. de op een na grootste der protestantse kerken in de Unie. was genet, is gisteren door deze kerk in ere hersteld. Hij heeft ook zijn bevoegdheid als predikant weer teruggekregen. Prof. Geyer was in mei 1962. na een proces met gesloten deuren, dat zes maanden had geduurd, door een uit dertien leden bestaande commissie van de Nederduits Hervormde Kerk schuldig bevonden aan ketterij. Hij kon tegen deze uitspraak in beroep gaan bij de algemene synode der kerk en bij het Zuidafrikaanse hoogge rechtshof. Na de behandeling van zijn zaak door het hof hebben deze commissie en hijzelf een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven. Hierin wordt gezegd dat de uitleg, die de commissie heeft gegeven aan Geysers mening over de christologie (dat deel der theologie, dat handelt over de per soon van Christus), „onopzettelijk on juist" is geweest. In de verklaring wordt voorts ge zegd dat de commissie, „In een geest van christelijke broederschap", heeft bepaald dat alle kosten, die verbon den waren aan het door prof. Geyser ingestelde beroep, voor rekening van de Nederduits Hervormde Kerk zul len komen. De aanleiding tot het proces was een klacht, die drie studenten van prof. Geyser tegen hem hadden inge diend op grond van „ketterse uitleg" van de brief van Paulus. aan de Fi- lippenzen. vers 6 tot 11 (onderwerp: „Het voorbeeld van Christus"». De Zuidafrikaanse Nederduits Her vormde Kerk gaat er van uit dat zij slechts blanken als lidmaten kan aanvaarden. Prof. Geyser had aan gevoerd dat dit in strijd is met de Heilige Schrift, In de door de commissie van de Nederduits Hervormde Kerk en prof. Geyser uitgegeven verklaring wordt nog gezegd dat partijen een onderling overleg zijn begonnen, nadat de pro fessor donderdag j.l. voor het hoogge rechtshof had verklaard dat hij de geloofsbelijdenis van de kerk onder schreef. „Het schijnt, dat er op dit punt ten tijde van het proces tegen professor Geyser een misverstand heeft be staan. dat thans is opgehelderd", al dus de verklaring. Besloten wordt met de mededeling dat prof. Geyser heeft verklaard de geloofsbelijdenis van Athanasias «kerkleraar uit de vierde eeuw. die zich ondermeer heeft doen kennen als een krachtig bestrijder van de leer van Arius) altijd te hebben onder schreven. De commissie heeft zijn verzekering aanvaard. De meest krachtige handige steelstof zuiger uit de grootste fabriek voor electrische huishoudelijke toestellen in Haagse jongen was aeht dagen zoek (Van onze Haagse correspondent). Hendrikus van der Leeuw, een veertien jarige Haagse jongen is acht dagen spoorloos geweest. Men ver moedde bij de politie, dat de jongen niet naar huis durfde terugkeren. Gistermiddag berichtte de Amster damse politie, dat Hendrikus was aangehouden, terwijl hij rondzwierf in de ruïne van de in de afgelopen winter door brand verwoeste winkel van C. en A. aan het Damrak. De jongen verklaarde al die tijd in par ken de nacht te hebben doorgebracht, i cr* VAMPYRETTE ALU DE LUXE f 135.- Polirette f 145.- Tapijtklopper f123.- Populair over de hele wereld: de vlot han teerbare steelstofzui- ger. AEG Vampyrette de Lu'xe. Hangt in een klein hoekje altijd voor onmiddellijk gebruik gereed. Heel krachtig, heel handig. Papie^èn stofzakken. Geen rom mel. Practische hulp stukken. En uit te breiden met vloer- wrijver of met de spe ciale tapijtklopper Zuigen, kloppen en borstelen of wrijven met 2 krachtige mo toren. Uniek. AEG. AMSTERDAM metdeproducten AEG, Telefunken en Osram Wereldvermaard sinds mensenheugeni: Nu niet nog meer sell ietoefen ingen B. en W. van Vlieland hebben het ministerie van Defensie per telegram laten weten, dat ze in principe afwij zend staan tegenover diens verzoek om in de gehele maand mei, gedu rende één week in juni en één week in juli, schietoefeningen met tanks op de Vliehorst te mogen houden. De burgemeester van Vlieland, de heer A. Anker, deelde ons mee, dat het in principe afwijzen van het verzoek ge baseerd is op drie hoofdbezwaren. Ten eerste verwacht men, dat de vo gelstand te veel hinder van het schie ten zal gaan ondervinden (zelfs in ternationale instanties op natuurwe tenschappelijk gebied hebben daarop gewezen» en ten tweede verwacht men te veel hinder voor de plaatse lijke bevolking. In de derde plaats denkt men, dat het toerisme en de recreatie er door getroffen zullen worden. Een woordvoerder van het minis terie van Defensie zei ons dat de principiële afwijzing van Vlielands B. en W. wordt bestudeerd. Hü zei voorts, dat uitbreiding van de schietoefeningen onder meer no dig geacht wordt in het kader van de mechanisatie van de landmacht, daarop het logisch te vinden, dat De burgemeester van Vlieland zei waar men er in ons land een leger op na moet houden dit leger ook de gelegenheid moet hebben om schietoefeningen te houden. Het schieten van 1 september tot 15 april was wel hinderlijk, zo zei hij, maar het kon toch gemakkelijk. „Tegen een uitbreiding van de schietoefenin gen hebben we echter bezwaren". Zo te zien zijn premier prof De Quay en de minister van Bui tenlandse Zaken. mr. Luns. wel tevreden over de verkiezings resultaten van de KVP. Advertentie (Van onze correspondent in Bonn). De controverse tussen de over heid en de pers in West-Duits- land, die vorig jaar herfst met de inval in de redactie-bureaus van Der Spiegel een hoogtepunt be reikte, spitst zich weer toe. Ditmaal richt het overheidsge- schut zich tegen de televisie, waarvan al sinds maanden be weerd wordt dat zij eenzijdig- kritische programma's uitzendt, beheerst wordt door linkse in tellectuelen" (een uitdrukking uit de tijd van Göbbels) en on juist voorlicht. De christen-democraten hebben het daarbij vooral voorzien op Gerd von Paczensky, de leider van een uitmun tend actualiteiten programma, dat Panorama heet. In dit Panorama worden tweewekelijks allerlei kwes- j ties onder de loep genomen, kritisch en analyserend. Enkele onderwerpen, die de laatste maanden behandeld werden: de Spiegel-affaire, de Bild- zeitung, de toestanden in de mijnen I aan de Saar. Door de ongezouten behandeling van vaak netelige kwesties is Pano- rama veruit het populairste politieke 1 programma geworden, dat het Deut-1 sche Fernsehen eerste programma) uitzendt. Van alle televisiekijkers, zon 18 miljoen, kijkt bijna de helft geregeld naar Panorama. Tussen de 75 en 80 procent van hen noemde bij een recent opinie-onderzoek de uit zending uitstekend of goed. Slechts 3 tot 5 procent vond Parorama slecht Tot deze laatste piepkleine min derheid hoort kennelijk de partij leiding van de Christen-Democra tische Unie. die er haar zinnen op gezet heeft Von Paczensky af te zet ten. Eerst begon, men met een boycot van het programma, die inhield'dat geen enkele CDU-politicus zich meer voor de uitzending liet interviewen. Deze boycot die bij geschillen tus sen de CDU en de socialLsten bete kende dat alleen de SPDers hun standpunt uiteenzetten, was de reac tie op de felle kritiek van Panorama op het optreden van de regering in de Spiegel-affaire Wel liet Von Pac zensky in zijn Spiegel-uitzending de autoriteiten uitvoerig aan het woord komen, maar hij betrapte hen. het geen overigens niet moeilijk was. op allerlei tegenspraken en leugens waardoor het effect voor de hoge he ren in Bonn vernietigd was. Bij dc interview-boycot is het ech ter niet gebleven. Von Paczenskv's contract met de Hamburgse Nord- Deutsche Rundfunk als leider van Panorama loopt op 31 oktober af. Verlenging ervan is afhankelijk van de goedkeuring van het bestuur van i de NDR. De vier CDU-leden van dit bestuur nu hebben aangekondigd door weglopen uit de vergadering het bestuur onvoltallig te zullen maken, zodat een reglementair besluit over een verlenging van het contract on- mogelijk wordt. De christen-democraten beweren namelijk, dat het tegenover de be taler van kijkgelden onverantwoord is Voh Paczensky voor zijn „tweede rangs journalistieke werk" in dienst te houden en honorarium te betalen. De onwaarachtigheid van dit argu ment springt in het oog, als men het succes van Parorama volgens de hier boven weergegeven resultaten van het opinionderzoek bekijkt. Niet uit verantwoordelijkheidsbesef teeenover de kijker lijkt de CDU Von Paczensky te willen ontslaan, maar meer om een lastige en invloedrijke criticus kwijt te raken. Het is echter de vraag of dat juridisch allemaal maar kan. Volgens paragraaf 12 van het staatsverdrag tussen de deelsta ten Hamburg. Sleeswijk-Holstein en Nedersaksen zijn de leden van het televisie-bestuur der NDR verplicht de belangen van de Nord-Deutsche Rundfunk te dienen. Uitdrukkelijk wordt het hen verboden bijzondere belangen een rol te laten spelen. In het geval Von Paczensky staat echter vast dat de vier CDU-leden hun par tijbelang dienen en niet dat van de NDR. die, volgens de èhquête met Panorama immers een van zijn groot ste successen boekt. Het is een onverkwikkelijke zaak, die weer bewijst dat vrijheid van pers en meningsuiting door de Westduitse regering alleen dan gewaardeerd wordt, als dat niet leidt tot kritiek op haar. Voor de Westduitse kijkers en de democratie in de Bondsrepu bliek is echter te hopen dat het fris se Panorama van Von Paczensky, die overigens partijloos is en zichzelf ..een liberaal in oude stijl" noeirt, zal kunnen worden voortgezet.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9