Belangrijk Zwitserse representant der schilderkunst rf kunst kAleiöoscoQp Nederlandse week in feestelijk ESSEN Uit!... goéd i/m BEELD VAN VINCENT-THEO VAN GOGH IN ZUNDERT niemand de deur uit zonder een Max Gubler: FELIX Expositie van onze hedendaagse kunst Marine vecht tegen roest mijnenvegers LICHTENDE EXPOSITIE IIA AGS GEMEENTEMUSEUM Nu kritiek op Bolsjoiballet i mmm i Nieuwe schepping van Zadkine Symbool van verbondenheid Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 16 mei 1963 Derde blad no. 30958 ArtvertpnM* aanwezig zijn buurman was. Twee jaar voor de tweede wereld oorlog keerde hij naar Zürich terug EN interessante tentoonstelling van plus minus vijftig schil- j derijen van de in 1898 geboren Zwitser Max Gubler is thans te zien in het Gemeentemuseum te Den Haag. Deze wordt algemeen beschouwd als een der belangrijkste repre sentanten van de Zwitserse schilderkunst en wat daarbij opmer kelijk is: hij is geen abstract kunstenaar, doch werkt zuiver figura- lief. Reeds vele malen waren zijn schilderijen tentoongesteld op veler lei exposities (o.a. in Zürich, Venetië, Sao Paulo, Madrid, Parijs en Londen)doch de volle aandacht viel eerst op hem tijdens die, welke in de afgelopen herfst in het museum „Zu Allerheiligen" te Schaffhausen (sinds de tweede wereldoorlog een voor Zwitserland uiterst belangrijk cultureel centrum) van niet minder dan 200 van :ijn werken werd gehouden. Deze expositie werd zulk een enorm en uniek succes een re cordaantal stukken ging over in handen van particulieren of musea - dat dit voor mr. L. F. J. Wijsenbeek. directeur van het Haags Gemeentemuseum gerede aanleiding was te onderhandelen over ten expositie in Den Haag. En dit is hem gelukt. De Stichting „Pro Helvetia'' te ver dijken met het Prins Bernhard- onds) heeft op royale wyze mede- rerking verleend aan de totstand koming an deze expositie. Het fenomenale succes van Gublers Ifuratieve kunst ook bij de jonge- en stemt tot nadenken. „Is er een [entering gekomen in de opvattingen, l de „mode" der abstractie en het tachisme ten einde?", zo is hierbjj geneigd zich af te vragen Vant zelfs de kunsthandel is uiter mate geïnteresseerd in Gublgrs kunst! Deze zal wellicht de hypermodern «oriënteerden niet zo zeer aanspre- ten, degenen echter, die het „herken- mare" prefereren evenwel des te meer. Men kan niet zeggen, dat Gubler „origineel" is daarvoor zijn n^^el invloeden van anderen te erkennen doch deze invloeden .1 toch wel op een hoogst persoon - Wke wijze verwerkt. Gublers werken verraden voor alles Wn Franse oriëntatie, wellicht niet onverklaarbaar; omdat zijn moeder oan Francaise telg uit een Hugeno ten geslacht was. Daarnevens valt «en typisch Zwitserse mentaliteit te onderkennen: mede door Italiaanse Invloeden bezitten zjj een zonnige lichtheid en charme, een zuidelijke, floedvolle kleurenfelheid, welke bij Nederlanders zelden of nooit voor komt. DEZE expositie is geopend door prof. Gotthard Jedlicka, de be kende hoogleraar in de kunst geschiedenis aan de Universiteit te Zürich, die door een jarenlange vriendschap met Gubler verbonden 15 en hem een van de laatste huma nisten in de Zwitserse en Europese mehilderkunst van de 20ste eeuw noemt. Reeds op 20-jarige leeftijd wist Gubler zich te onderscheiden en ont ging toen een toelage van de kunst handelaar Paul Cassirer. Een ge belde verkoop van zijn schilderijen telde hem in staat tot een verblijf np de Liparische eilanden bij Sicilië 'van 1923—1927), waar hij in Lipari. Vallone en de omgeving veel schil derde. Van 1930—1937 verbleef hij in Parijs, waar de beeldhouwer Mare veelvuldig op zijn stukken Het beroemde Russische Bol- sjoi-ballet is een steen des aan stoots geworden. Evenals in de literatuur, de schilderkunst en de muziek, zijn er bij het Bolsjoi-ballet bepaalde .decadente neigingen" ontdekt. Een communistische partijfunctio naris, D. E. Djatlow, schreef onlangs, dat teveel moderne balletten van het Bolsjoi theater de negatieve krachten in de prachtigste kleuren afschilde ren, terwijl de positieve deugden nau welijks aan een middelmatige opvoe ring toekomen. Als voorbeeld haalde Djatlow de opvoering van „Spartaous" aan, waarin slecht dansende meisjes in gedurfde kostuums optreden. Volgens deze partijfunctionaris overtuigden de décors het meest en kwam het edele karakter van Spartacus nauwe lijks uit de verf. Djatlow kritiseerde tevens moderne balletten, zoals „Bladzijden uit het leven" en „Het lot van de mens" op een gemis aan persoonlijkheid in de sociale werkelijkheid. De term „modern" staat echter nog ver af van een avant garde-produktie, zoals die in het westen te zien is. „Spartacus" vormt echter een uit zondering. Dit ballet kwam enige jaren geleden tot stand en moest die nen als antwoord op de kritiek, die het Bolsjoi-ballet tijdens zijn toernee in 1957 in Londen en andere Wester se st< den had ontvangen. Volgens de kritieken had het Bolsjoi-ballet het contact met de „moderne" tijd ver loren. Li PARI: haven en vesting. en vestigde zich in Unterengstringen. Van zijn huis uit had hij aan alle kanten een wijds uitricht op telkens andere landschappen. Daar vond hij hem vele inspireren de motleven en werkte er gedurende een kwart eeuw aan zijn vele, rijk- gevarieerde schilderijen, waaronder ook talrijke stillevens (met vissen en fazanten, met boeketten, vruchten schalen, bloesemtakken, distels, of veelal levensgrote vrouwelijke en mannelijke naaktfiguren. Advertentie De Gaulle naar Griekenland President De Gaulle is vanochtend met zijn echtgenote alsmede de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville. en andere functionarissen per vliegtuig naar Griekenland vertrokken oor een staatsbezoek van drie dagen. Het is de eerste maal, dat een Frans staats hoofd Griekenland bezoekt en het zesde buitenlandse bezoek van pre sident De Gaulle sinds hij in 1959 aan de macht kwam. Waarnemers in Parijs menen, dat dit bezoek ten doel heeft de twijfel over de levensvatbaarheid van de Franse atoomstrijdmacht bij de Grie ken weg te nemen. Ook zal de moge lijkheid van Franse investeringen in de Griekse industrie worden bespro ken. De Amerikaanse hulp van der tig miljoen dollar per jaar eindigt namely.- dit jaar. Ook vervaardigde hij er illustraties bij Hemingway's „De oude man en j de zee". Veel van dit alles Is op deze expo- I sitie te zien. j Zeg jongelui. I schuif eens op. J FELIX is niet i Z alleen voor jullie, maar ook voor mij vJ r-\ I mmm I I I I I MMM I Immm I I A 9t.1Um.ntwd 'WMWVWJ (vlees of vis) (door de lekkere y harde brokjes ,-X. worden de poezetanden sterk de hond is er BONZO CUBLER, winnaar oa. van de Olivettiprijs (Venetië 1952). de prijs van de Conrad-Ferdi- nand-Meyer Stiftung, de Zwitserse prijs voor Schilderkunst, van de Ga lerie Beaux-Arts in Zürich en de Kunstprijs van de stad Zürich, ont ving van de Zwitserse regering vele belangrijke opdrachten; o.a. wand en plafondschilderingen, mozaïken in scholen, ziekenhuizen en een schouw burg. Voor hem heeft zijn verblijf op Li- pari hetzelfde betekend, als dat op Tahiti voor Paul Gauguin. Zijn Li parische schilderijen lijken in het licht geboren, de kleuren zijn irrise- rend als parelmoer. Zijn coloriet heeft zich in de loop der jaren steeds ge wijzigd, maar het boeit voortdurend, daarnevens munten zijn grote schil derijen uit door directheid van vorm geving, zowel wat tekening als klem- betreft.. Zijn fantasie is van een on uitputtelijke rilkdom, ook de riikdom der structuur lijkt onuitputtelijk. Gubler is in dit alles een uit zonderlijke figuur, een man bo vendien met een enorme creati viteit, wiens scheppingen onge twijfeld ook hier de grootste aandacht verdienen. Men kan er uit leren, dat, ge lijk prof. Jedlicka het uitdrukt: ..Een schilder van zijn kunst al leen maar leren kan, dat daaruit niets te leren valt". Omdat, zo zouden wij hieraan willen toevoegen, hij ondanks anderer beïnvloeding, toch vol strekt apart te werk gaat. H. De vermaarde beeldhouwer Ossip Zadkine is de gast geweest van burgemeester G. J. A. Manders van Zundert, om in aanwe zigheid van de Nederlandse, Belgische en Franse pers het een en ander te vertellen over het monument dat hij ontworpen heeft ter nagedachtenis aan de schilder Vincent van Gogh en diens broe der Theo. Zundert, waar Vincent van Gogh en zijn broer het levenslicht zagen, heeft in 1953 de 100ste geboortedag van de kunstenaar gevierd met een grootse herdenkingsplechtigheid. Serie mani festaties Wederom zyn er plannen gerezen om de binding die tussen Van Gogh en Zundert bestaat, door diverse blijvende herinneringen te gedenken. Men is voornemens hiertoe in het voorjaar van 1964 een reeks mani festaties op internationaal niveau te houden, waaraan de meest vooraan staande kunstenaars hun medewer king zullen verlenen. De onthulling van het tweeëneenhalve meter hoge bronzen monument van Zadkine, voorstellende de innige verbonden heid tussen Vincent en Theo zal tot een van de gebeurtenissen behoren. De gedachte aan dit nieuwe hulde blijk aan Van Gogh is ontstaan bij gelegenheid van het 225-jarig be staan van het bankiershuis F. van Lanschot. Deze familie vormt een oud Brabants geslacht, waarvan de familienaam reeds in 1320 in Zundert voorkwam. Aan Ossip Zadkine, die e.en groot bewonderaar van het werk van Van Gogh is en die reeds enkele Van Gogh-monumenten vervaardigd heeft werd de opdracht gegeven om een ontwerp uit te werken. Expositie uit Brabantse tijd Tijdens deze bijeenkomst heeft men kennis kunnen maken met een af gietsel van gips van deze nieuwe schepping van Zadkine. De zoon van Theo van Gogh, ir. V. W. van Gogh was eveneens aanwezig en sprak er zijn vreugde over uit dat de gemeen te Zundert aandacht besteedt aan de binding met Vincent. Voorts was aanwezig dr. M. E. Tralbaut, direc teur van het internationaal Van Gogh-archief en een persoonlijk vriend van Zadkine, die een uit voerige uiteenzetting gaf. H(j vertelde o.m. iets over het plan om in Zundert een tentoonstelling te organiseren van onbekende werken van Van Gogh uit diens Brabantse tyd. Het betreft hier werken die nog niet, eerder in Nederland zijn ge weest. Mr. F. P. T. Röhling, chef van de afdeling Oudheidkunde rn Na tuurbescherming van het departe ment van O. K. en W., sprak de hoop uit, dat het ministerie aan de Van Gogh-manifestatie in 1964 medewer king zal willen verlenen. Voetstuk uit Saint Remy De aanbieding van het monument van Zadkine valt met een andere gebeurtenis samen, n.l. het jumele- ren, het samengaan, van Zundert met Saint Remy de Provence, waar Van Gogh tot een paar maanden voor zijn dood verbleef. De burge meester van deze gemeente heeft aan zijn Zundertse collega een groot blok witte hardsteen uit Saint Remy toe gezegd, dat als voetstuk zal kunnen dienen voor het standbeeld. Zo doende zal Vincents gestalte sym bolisch op een dubbele bodem verrij zen: de aarde van Zundert waar hij geboren is en de rotsgrond van Saint Remy, waar hij tot kort voor zijn dood heeft geleefd. Aan de onthul ling van het monument door Zadkine op een nog nader te bepalen datum in het voorjaar van 1964, wordt grote luister bijgezet. Symposium (Van onze correspondent in Bonn) In kleurige kostuums gestoken Haarlemse bloemenmeisjes, die verraste voorbijgangers tulpen op de revers speldden, dat was het straatbeeld dat de Westduitse Roerstad Essen gisteren bood. Het was tevens het teken, dal ondanks het typisch Roerse druilerige weer, een feestelijk begin was gemaakt met de Nederlandse week in Essen. Officieel had de opening van deze week gistermiddag pas om vier uur plaats in het internationaal bekende Volkwangmuseum. Maar van gister morgen af waren al allerlei Neder landse manifestaties aan de gang. Tentoonstellingen van tegels, kaas en postzegels waren al geopend en in het op de markt gelegen Amerika- huis was men al vroeg welkom bij twee tentoonstellingen, die nu al jaren door Nederland in Duitsland getoond worden, maar die nog steeds groot succes hebben: «Leven en werk van Vincent van Gogh" (met vele goede kleurenreproducties) en „Ne derland, land en volk", waarin ons staatsbestel, de Koninklijke familie, de steden, onze dijken, de gezond heidszorg en de architectuur met foto's en teksten uit de doeken wor den gedaan. Ook voor een Nederlander, voor wie dit allemaal gesneden koek zou moeten zijn, zijn dit interessante en leerzame exposities. In hetzelfde Amerika-huis zijn verder nog aller aardigste tekeningen, aquarellen en gouaches te zien van Essense kinde ren, die zich door Nederland lieten inspireren. In het Volkwangmuseum werd de openingsplechtigheid gistermiddag begonnen met muziek van Mozart. Daarna sprak F.ssens burgemeester Nieswandt ernstig gemeende woor den over goede nabuurschap tussen Roergebied en Nederland, over uit breiding van contacten tot beter be grip. Woorden die door de Neder landse ambassadeur in Bonn, baron Van Ittersum, herhaald werden en aangevuld met een pleidooi voor grotere internationale samenwerking, voor een open politiek van de Euro pese economische Gemeenschap en een ruimhartig Europa. se schilderkunst, die in het Volk wangmuseum werd opengesteld. Vooral de Cobra-groep is sterk ver tegenwoordigd. De heer De Wilde schetste deze schildersgroep als voortgekomen uit een vitale na-oor- logse reactie op elk verstoft esthetisme als een vaak brutale explosie van fantasierijke, het totale wereldbeeld omvattende, schilderkunst. De ex positie, die in enige mooie, ruime, lichte zalen van het museum te zien Is en die naar verwacht wordt veel belangstelling zal trekken, bevat ook werken van schilders, wier bedoelin gen vaak parallel liepen of lopen aan de Cobra-mannen Appel en Corneille maar die toch ook eigen wegen gin gen. Deze doeken van Benner en Nannlnga horen met die van Cor neille tot de mooiste van de expositie en zorgen ook voor enige afwisseling in het tentoongestelde. Essens Hol- lanaweek is behalve met tentoonstel lingen, nog volgepropt met talloze andere manifestaties. Het Rotter dams Philharmonisch Orkest komt spelen en het Rotte's Mannenkoor zingen Zowel het Scapinoballet als het Nederlandse ballet geeft een uitvoering. Er komt een speciale Amsterdamse dag (maandag) en een Rotterdamse (dinsdag). De Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel houdt er woensdag zijn jaarvergadering. Za terdag is het een speciale dag voor vreemdelingenverkeer, waarop Neer- lands toeristieke aanlokkelijkheden voor de Duitsers worden uitgestald. Op die dag zijn er folkloristische dansen en pony wedstrijden, er zal worden gezongen en men zal er zeer Nederlands in klederdracht bijlopen. Door dit gewoel heen zullen ook dan Haarlemse bloemenmeisjes de natio nale charme, in de vorm van tulpen, j aan de man brengen. Het feestprogramma zal o.m. een indrukwekkende inhuldigingsplech tigheid omvatten gevolgd door een symposium, te presideren door ir. Van Gogh, met medewerking van de meest bevoegde Van Gogh-kenners. Hierbij wordt uitgegaan v»n het thema dat aan het monument ten grondslag ligt: de twee-eenheid Vin cent en Theo. In het Parochiehuis, waar de bij eenkomst gehouden werd en waar het gipsen afgietsel was neergezet, heeft Ossip Zadkine de bedoelingen van het beeld uiteengezet. In het hart van de compositie die door de heer Van Lanschot en het gemeentebestuur van Zundert en thousiast is aanvaard, kan men een knoop van handen waarnemen. De portretten zijn van geen belang, maar het gaat in dit beeld, dat vol gend jaar Zundert zal sieren, om het zinnebeeld van de dubbele op welling, zoals dat bij de gebroeders Van Gogh zo uniek het geval was, aldus Zadkine. Advertentie Leerzaam referaat De nieuwe directeur van Amster dams Stedelijk Museum, dr. E. L. de Wilde, hield een kort, maar bijzonder gesiaagd referaat over de tentoon- Vertegenwoordigers van een groot Oostenrijks staalbedrijf zijn thans in Nederland om zoals de marine- voorlichtingsdienst het noemt ..routinebesprekingen" te voeren met de Koninklijke Marine over de be handeling van niet-magnetisch staal, dat door deze firma aan de Konink lijke Marine is geleverd. Dit niet- magnetisch komt alleen voor in on derdelen van in Nederland gebouwde houten mijnenvegers. Dit om deze mijnenvegers zo ongevoelig mogelijk te maken bij het vegen van magne tische mijnen. Op andere marine- scht ien komt dit staal niet voor, ook niet aan boord van de Nederlandse onderzeeboten. Niet-magnetisch staal is, meer dan gewone staalsoorten, aan corrosieverschljnselen onderhe vig. In verband hiermede zijn ver schillende onderdelen, die oorspron kelijk in niet-magnetisch staal werden uitgevoerd, vervangen door conventionele stalen onderdelen, of met een plastic laag bedekt. i De kustmijnenvegers vertoonden stelling van hedendaagse Nederland- corrosieverschljnselen aan roeren, kimkielen en ankerkettingen, de on- diepwatermynenvegers, die in een la ter stadium werden gebouwd, alleen aan de ankerkettingen. De operatieve eigenschappen van de schepen wer den niet aangetast. Eventuele ver vanging kan plaats hebben tydens de normale onderhoudsperiode. Daar het van belang is by het vegen van mag netische mijnen voor de zelfbescner- ming van de mynenvegers om zoveel mogeiyk-niet-magnetische materia len te gebruiken, vinden geregeld besprekingen plaats met technici van bovenbedoelde firma. Men ver wacht. dat de oorzaken, die lei der. tot het Dovenvermelde ver- schUnsel, kunnen worden opgeheven, zodat in de toekomst dit niet-mag- netische materiaal in volle omvang gebruikt zal kunnen worden. De Ma rine is overigens van mening, dat nog vele onderzoekingen zullen moe- ten worden gedaan om tot optimale toepassmgsmogeiykheden te kunnen komen. Die onderzoekingen worden door de Koninklyke Marine gesteund. Orkest uit Straatsburg speelt in Rotterdam Première „Signalement" Op uitnodiging van de stichting „Rotterdams Philharmonisch Or- kest*' zal het „Orchestre Municipal de Strasbourg" onder leiding van Louis Martin maandagavond 20 mei een concert geven in de Rotterdamse Schouwburg. Op het prof amma staat om. „Signalement" van Peter Schat. Dit werk is gecomponeerd voor uitgebreid slagwerk en drie contrabassen, een zeer uitzonderiyke bezetting dus. Het wordt uitgevoerd de „Groupe des instrumentistes de percussion de Strasbourg", mjn.v. drie contrabassisten uit het orkest, en betekent een première voor Ne derland.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5