uimtevlucht van Cooper tot dusver uniek succes Kansen op voortzetting beleid sterk gestegen Vannacht landing in de Stille Oceaan Wist U 32041 NIEUWE LEDEN EERSTE KAMER <§uc/ 9% VOOR DE TUIN Slapend door „half-time" Kleurenpracht in de hollenstreek Drie Britse militairen verdronken Formatie behoeft niet lang te (laren SOESLOW PRAAT MET CHINEZEN KNELPUNTEN WEERBERICHT Weer tyfus in Zwitserland Halve gebr. kip f 1.95 teinvs pgericht 1 maart 1860 DONDERDAG 16 MEI 1963 No. 30958 EIDSCH m DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck ofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Zonderlinge incidenten in stem bureaus De voorzitter van het stem- i bureau Rhenandalaan in Alphen aan den Rijn, de heer P. van Wilgen, heeft gisteren een ver- tassend besluit moeten nemen. )m zes uur werd de heer C. P luider, lid van het stembureau, lotseling weggeroepen omdat 1 jjn echtgenote die om half i wee nog had gestemd met i i acute blindedarmontsteking i het ziekenhuis moest worden «genomen. Omdat gedurende de zitting »n het stembureau steeds een oorzitter en twee leden aan- 1 tezig dienen te zijn (Art. I 13 an de Kieswet), zag de voor- 1 otter zich genoodzaakt „een der i n het stembureau aanwezige i iezers" als plaatsvervangend lid an te wijzen. De keuze viel op en fabrieksarbeider, die juist, jjn stem kwam uitbrengen. Hij egde de eed af en kon toen, tot >ven uur, met de uitoefening aiuzijn tijdelijke functie begin- Ml. „Meneer, zou u mij kunnen J »ggen hoé ik stemmen moet?", roeg gisteren in een der stem- wreaus te Bunschoten een nog jnge kiezer aan de voorzitter I an het stembureau. Enigszins erbaasd haalde deze de schou- era op, maar toen de jongeman iet het stembiljet naar hem oekvvam, verdween die verwon- ering snel: het biljet was na- .p.belijk onbedrukt! Uiteraard v 'erd de kiezer onmiddellijk aan en nieuw biljet geholpen. In l et algemeen was men van oor- eel, dat er ditmaal nog al veel luten voorkwamen. Behalve het 01 ovengenoemde vel waren er ei erecheidene, die maar half be- Sf tukt waren. Op een stembureau in de ge- i i ïeente Enschede vervoegde zich literochtend een jongeman die, idat hij zijn oproepingskaart ad overhandigd en de voorzit- er had horen zeggen: „twee- en-en-twintig", tot verbazing 1 n de leden van het stembu- au meteen naar de achterzak 1 stte en zijn portemonnee te- orschijn haalde. Onder doodse ite roerde hij tussen de munt- recie viste er een rijksdaalder it, légde die voor de voorzitter p tafel en mompelde toen ver- ntschuldigend„Ik zal toch nog u ren kijken of ik kan passen.." N'GE PLANTEN van het zaaibed. rs, Lage Afrikanen, Anjers, Petu- Phlox, Nemesia, Phox, Nemesia. bosje van 20 stuks f 0.50. iJGEHARDE PLANTEN in of tegen 'bloei, met potkluit van Ageratum, lelia, Petunia, Nemesia en Afri Per stuk f 0.15. Ü'RRODE SALVIA'S. Pracht nten. Bloeien de gehele zomer. HLIA'S. Flinke knollen. Diverse t grote potkluit. Per stuk f 0.25. uren. Reeds uitgelopen. Per stuk f 0.45 GONIA'S. Ideale planten, ook voor chaduwde plaatsen. Per st. 0.45. ZAADHANDEL W SEGAAR ZN. De ruimtevlucht van de Amerikaan Leroy Gordon Cooper ver loopt uitstekend. Cooper werd gistermiddag omstreeks twee uur Nederlandse tijd gelanceerd en draait sindsdien in zijn Mercury- capsule "Faith 7" zijn rondjes om de aarde, op een hoogte varië rend van 165 tot 265 kilometer. De ruimtecabine bereikte gister middag de beoogde baan. en wanneer de vlucht verloopt zoals men zich had voorgenomen zal Cooper na 22 omwentelingen vannacht kunnen landen in het doelgebied in de Stille Oceaan nabij Midway, waar een grote vloot van bergingsschepen is samengetrokken. Tijdens de eerste rondes liep de temperatuur in de cabine vrij sterk op, waardoor het aanvankelijk twijfelachtig was, of de voor genomen 22 rondjes in meer dan 34 uur volledig zouden kunnen worden voltooid. Later werd dit euvel verholpen, en telkens werd Cooper na enige omwentelingen toegestaan, de vlucht voort te zet ten. Vanochtend om tegen negen uur had Cooper zijn elfde rondje en daarmee de helft van zijn vlucht voltooid: zonder dit te beseffen, want hij sliep. Na een druk programma van experimenteren te heb ben afgewerkt slaagde hij er in, te gaan rusten. Het was toen wel zeker, dat hij, wanneer zich geen onvoorziene moeilijkheden zouden voordoen, de gehele voorgenomen vlucht zou kunnen voltooien. Tientallen waarnemingsstations, verspreid over de gehele wereld, volg den de vlucht van Cooper nauwgezet. Cooper heeft van het moment van de start af contact met deze stations ge had, tot hij na de experimenten in de eerste reeks omwentelingen ter ruste ging. De grondstations kregen toen op dracht, acht uur lang niet te zenden, tenzij Cooper zelf om een gesprek zou vragen. Wanneer hij niet op de voor genomen tijd zelf wakker zou worden (om half twaalf Nederlandse tijd he denochtend) zou het station Muchea in Australië hem door radiosignalen wekken. Op dat moment lagen er nog negen omwentelingen voor de boeg, die ongeveer 14 uur zouden vergen. Na zijn ontwaken zou Cooper het niet meer zo druk met experimen teren hebben, als voor zijn rust: een rust die op zichzelf reeds een experi ment is, want tot dusver was het de Tsjombe klaagt President Tsjombe van Katanga heeft gisteravond gezegd, dat de centrale Kongolese regering hem had gedwongen een bezoek aan Leo- poldstad, waar de verdeling van de regeringsinkomsten zou worden be sproken, uit te stellen. Tsjombe zou vandaag zijn vertrokken, maar naar zijn zeggen heeft de minister van Binnenlandse Zaken van de centrale regering, Joseph Maboti, hem gezegd, dat hij een reis van twee weken door het binnenland aan het maken is en Tsjombe niet kan ontvangen. Op een haastig bijeengeroepen persconferentie zei Tsjombe: „Ik voei dit als een opzettelijke poging om mij en mijn ministers uit Leo- poidstad weg te houden. Zij verzin nen allerlei mogelijke uitvluchten om ons hier te houden". vraag, öf slapen onder deze uitzon derlijke omstandigheden en in de toestand van gewichtsloosheid ge makkelijk of zelfs mogelijk zou zijn. Experimenten Hoewel de vlucht zelf volmaakt verliep, zijn niet alle experimenten van Cooper volledig geslaagd. Zo ge lukte het niet, tijdens de derde om- In de Bollenstreek zijn nu de late tulpen in bloei gekomen. Grote vel den met felgekleurde Darwintulpen en andere late rassen vormen een kleurenpalet, dat zeer veel bezoekers trekt. Vooral wanneer men gebruik maakt van de binnenwegen heeft men een uniek uitzicht op de bloeiende velden. Op de Keukenhof heeft de bloei zijn hoogtepunt bereikt. Men vindt er nog narcissen in bloei, naast de pas- telkleurige hyacinten en verder dui zenden tulpen. Ook in de z.g. „koude kas" bloeien nu honderden tulpen- varieteiten, die daar een uitzonder lijke grootte bereiken. wenteling een ballon uit te werpen, die op sleeptouw zou moeten worden genomen om iets meer te weten te komen over de dichtheid van de ook op die hoogte nog steeds aanwezige zeer ijle atmosfeer. Enige andere experimenten geluk ten wel. Zo wierp Cooper tijdens de eerste omwenteling een zilveren bol uit met aan weerskanten een sterke schijnwerper. Cooper nam deze lich ten waar op zijn vijfde ronde op af standen tot 25 km. Deze proef heeft betrekking op het vraagstuk, hoe ruimtevaarders elkaar kunnen vin den. Voorts slaagde de ruimtevaarder er in, toen hij met een snelheid van ruim 28.000 km per uur over Zuid- Afrika vloog, 208 km onder zich in Bloemfontein een batterij zeer sterke lampen te ontdekken, die gedurende drie minuten brandde. Ook kwamen de beelden van de kleine televisiecamera in de ruimte cabine goed over naar de aarde. Het gebrekkige licht in de cabine deed echter wel afbreuk aan de duidelijk heid. Mevr. Cooper heeft in haar woning in Texas de vlucht via de radio reportages gevolgd en heeft boven dien radio-telefonisch contact met haar echtgenoot gehad toen hij over dit deel van Amerika vloog. Kolonel Powers, een van de leiders van het Mercury-project die een be langrijke functie vervult bij de vlucht van Cooper, heeft verklaard dat de ervaringen er op wijzen dat de Mer cury-capsule voor ruim tevluch ten van meer dan 150 uur gebruikt zou kunnen worden. Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit in de naaste toekomst zal geschieden. In Weert zijn vanmorgen om tien uur drie Engelse militairen in de Zuidwillemsvaart verdron ken nadat hun auto bij een bot sing in het water werd gedrukt. Een vierde inzittende, eveneens een Brits militair, is zwaar ge wond naar het ziekenhuis in Weert overgebracht. De namen van de slachtoffers zijn nog niet bekend. De particuliere auto met vier En gelse militairen afkomstig uit Mön- chen-Gladbach, reed over de Kem- penweg in de richting Belgische grens toen, op een splitsing een taxi na derde bestuurd door mevrouw Van Werde uit Budel met twee passagiers. De taxi had op dit punt voorrang maar de Engelse militaire wagen ver leende deze niet. De taxi reed hun auto in de flank aan. De auto van de Britten kwam in de Zuid-Willems vaart terecht. De politie van Weert en een am bulancewagen met takel en zuurstof apparaten was vrij spoedig ter plaat se. Eén van de inzittenden was in middels uit het kanaal gekomen. Hij kon ondanks dat hij zwaar gewond was, nog meedelen dat er nog drie personen in de auto hadden gezeten. Een passerende taxi-chauffeur, de heer Ramaekers uit Weert, is in het kanaal gesprongen om de auto, die van de kant af niet te zien was. op te sporen. Hij stelde vast dat er nog twee lichamen in de auto aanwezig waren. Toen de wagen opgetakeld werd uit het kanaal bleek dat zij reeds ver dronken waren. De derde militair werd met de dreg opgehaald. Ook bij hem waren de levensgeesten gewe ken. De zwaargewonde man is naar het ziekenhuis in Weert overgebracht, giers. De Russische delegatie voor de be sprekingen over de ideologische ge schillen met Chinese partijfunctiona rissen, die 5 juli in Moskou beginnen, zal onder leiding staan van Michail Soeslow, deskundige op ideologisch gebied Dit heeft het Russische pers bureau Tass gisteravond bekendge maakt. Soeslow is lid van het presidium en secretaris van het cen trale comité van de Russische com munistische partij. Tot de andere leden van de Russische delegatie behoort ook de Russische ambassa deur in China, Stepan Tsjerwonenko. (Van onze parlementaire redacteur) Het lijdt geen twijfel, dat de kiezers zich gisteren duidelijk hebben uitgesproken ten gunste van het beleid van het kabinet- De Quay en dat de oppositie van de Partij van de Arbeid is mis lukt. Op grond hiervan zijn de kansen toegenomen, dat het beleid van het kabinet in de komende vier jaren in algemene lijn wordt voortgezet. De duidelijke uitspraak van de kiezers zal ertoe bij dragen, dat de kabinetsformatie ditmaal niet al te lang behoeft te duren. harerzijds. En ze heeft zich feitelijk reeds te zeer gebonden aan het pro gramma „om de kwaliteit van het bestaan". Dit wil niet zeggen, dat geen poli tieke knelpunten zijn te verwachten. Dat de drie confessionele partijen elkaar zullen vasthouden ligt voor de hand. De Partij'van de Arbeid zal door een erg zure appel moeten heenbijten. In 1959 kon de socialis tische partij nog met enig zij het een heel klein recht zeggen, dat de overige partijen haar buiten de regering wilden sluiten. Thans zal deze partij zelf moeten kiezen of zij aap de regering wil deelnemen dan wel in de oppositie wil blijven. Neemt zij deel, dan zal dat niet mogelijk zijn zonder vergaande concessies IEFSTEEG 8 TEL. 21195 IT HET TELEFOONNUMMER llfl or alle afdelingen is geworden, DE NIE verwarming MEER BEWOLKING ^6 Bilt verwacht van heden- tot genavond Toenemende bewolking met morgen de loop van de dag hier en daar 'regen. Zwakke tot matige wind ut560 zuid en zuidwest. Iets hogere 11 Dperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 1 17 MEI - op: 4.45 uur; onder: 20.29 uur. Waan op: 2.39 uur; onder: 12.41 u. Hoogwater te Katwijk te 9.32 en 2213 uur. ,1 taagwater te 4.46 en 17.32 uur. Boer Koekoek heeft reden totHier zien we de heer Koekoek lachen. Zijn partij, nog niet eer- (links) in een klaarblijkelijk zeer der in het parlement vertegen- 0pgewekt gesprek met zijn even- f" blad bestaat uit 20 pagina's woordigd. heeft bij de Kamerver- kiezingen drie zetels gekregen. eens gekozen partijgenoot E, Harmsen in Hotel Suisse in Am sterdam, waar hij gisteravond de gang van zaken met voldoening volgde. Dit alles maakt het waarschijn lijker, dat de VVD in het kabinet vertegenwoordigd zal blijven. Hierbij doet zich overigens nog het moeilijke punt van de commerciële televisie voor. De VVD heeft zich in de ver kiezingstijd zeer duidelijk uitgespro ken voor commerciële televisie. Zal zij bereid zijn tot een concessie aan j de confessionele partijen? JJ eer De Quay De overwinning van de KVP wet tigt de verwachting, dat de Koningin aan het begin van de volgende week een KVP-er als kabinetsformateur zal aanwijzen. Men zou zich niet eens zo erg behoeven te verbazen, als dit prof. De Quay zal blijken te zijn. Dit wil niet zeggen, dat de premier in het nieuwe kabinet zal terugkeren. Reeds enkele malen heeft hij ondub belzinnig laten blijken, daar weinig voor te voelen. Als andere KVP-for- mateur zou minister Veldkamp zijn te noemen, maar het is ontegenzeg gelijk waar, dat deze bewindsman veel minder een nationale figuur is dan prof. De Quay. Voordat echter een kabinetsforma teur kan worden aangewezen, moet nog een groot aantal formaliteiten worden vervuld. Allereerst dienen de fracties een fractievoorzitter aan te wijzen. De meeste fracties zouden dit vandaag doen. Het viel te ver wachten. dat in de KVP dr. De Kort en in de P.v.d.A. prof. Vondeling zouden worden herbenoemd. In de VVD zal mr. Toxopeus de heer Oud opvolgen en in de CHU mr. Beer- nink de heer Tilanus. A.R.-fractie Onzeker is nog, wat de AR partij zal doen. Als mr. Biesheuvel fractie voorzitter zou worden, zou hij een groot aantal van zijn Europese en agrarische functies moeten opgeven. Zou de heer Smallenbroek worden benoemd, dan kan deze onmogelijk Drents Gedeputeerde blijven. Beide heren schijnen voor deze offers weinig te voelen. Staatssecretaris iRoolvink, die nu is gekozen tot Ka merlid, valt uit, omdat hij nooit eer der in de Kamer heeft gezeten. Als opvolger van de vertrekkende frac- I tieleider dr. Bruins Slot hoort men dan ook veel de naam noemen van de heer Van Eijsden, directeur van de Chr. Bond van Textieldetailhan- delaren, die sinds 1953 Kamerlid is. Vanavond zal de fractie hierover be slissen. Speciale moeite is gedaan om de heer Biesheuvel deze vergadering te laten bijwonen en toch ook in de gelegenheid te stellen, een interna tionale bijeenkomst van landbouw deskundigen in Dublin bij te wonen. Minister Visser heeft goedgevonden, dat mr. Biesheuvel vanmorgen per militair vliegtuig naar de Ierse hoofdstad wordt gebracht. Hij zou vanmiddag met een chartertoestel in ons land terugkeren. De laatste dagen van de week zal het politieke zwaartepunt zijn gele gen in Huis ten Bosch. De Koningin zal, behalve vice-voorzitter van de Raad van State en de voorzitters van de beide Kamers niet minder dan tien fractievoorzitters ontvangen, aanwijzing van een (in) formateur zal dan ook wel niet vóór de volgende week zijn te verwachten. Hoog boven de aarde draait de Amerikaanse ruimtevaarder Gordon Cooper zijn rondjes in de capsule "Faith VII", die gis termiddag vanaf Cape Canave ral werd gelanceerd. De foto toont de lachende Cooper vlak voordat hij zijn tocht begon. In Zwitserland zijn gisteren vier nieuwe tyfusgevallen gemeld, waar van drie in het district Arlesheim in het kanton Bazel. Een Oostenrijkse hotelemployé, die enige tijd geleden de ziekte in Zer- matt had opgelopen en later als ge nezen uit het ziekenhuis was ontsla gen, vertoont opnieuw tyfusverschijn- selen nadat hij in de buurt van Lo carno ander werk ha gevonden. Bij de heden gehouden verkiezin gen voor leden van de Eerste Kamer zijn in groep I (Noord-Brabant, Zee land, Utrecht en Limburg) gekozen: Voor de KVP: prof. dr. J. E. de Quay, H. M. van Lieshout, J. A. Mid delhuis, J. L. P. M. Teijssen, dr. H. J. J. van Velthoven, N. Schuurmans, mr. Ph. C. M. van Campen, prof. dr. Th. L. M. Thurlings. ir. J. G. Gooden, C G. A. Mertens, j. H. Ensinck, ir. C. E. P. M. Raedts, mr. R. G. A. Höppener, jhr. dr. P. G. M. van Meeuwen. Voor de PvdA: prof. dr. I. Sam- kalden, Oegstgeest, mr. G. J. P. Cam- melbeeck, S. de Jong, dr. E. Bron- gersma. Voor de VVD: mr. D. A. Delprat. Voor de AR: prof. dr. I. A. Diepen horst. Voor de CHUjhr. mr. L. E. de Geer van Oudegein. In groep (Gelderland, Overijssel, Groningen en Drenthe) werden ge kozen. Voor de KVP: prof. dr. J. J. Gie- len, Ch. G. Matser, F. H. Terwindt, mr. J. L. M. Niers, F. T. van der Ma den. Voor de PvdA: mr. J. A. Jonkman, mr. J. A. W. Burger, Wassenaar, dr. A. Querido, C. van der Waerden, C. W. van Wingerden, P. J. Kapteyn, E. Meester. Voor de VVD: ir. J. Baas, ir. H. J. Louwes. Voor de AR: dr. W. P. Berghuis, J. Tjalma. Voor de CHU: ir. M. A. Geuze, dr. J. W. Beerenkamp, S. R. Knottnerus. In groep 3, omvattende de provin cies Noord-Holland en Friesland, werden gekozen: Voor de KVP: J. H. M. Derksen, mr. W. E. Siegmann, mej. L. A. M. Vuylsteke, pater mag. dr. J. G. Stok man. Voor de PvdA: ir. H. Vos, Wasse naar, mej. mr. M, Tjeenk Willink, D de Loor, J. B. Broekz, dr. ir. J. P. Mazure, A. H. Kloos. Voor de VVD: mr. J. de Wilde, dr. P G. van de Vliet. Voor de AR: H. Algra, prof. dr. J. Zijlstra. Voor de CHU: mr. R. Pollema. Voor de CPNmevr. H. J. van Om merenAverink. Voor de PSP: A. G. van der Spek In groep 4 (Zuid-Holland) werden gekozen Voor de KVP: jhr. mr. O. F. A. H Van Nispen tot Pannerden, Hillegom ir. E H. A Kraayvanger. Voor de PvdA: mr. J. in 't Veld mr. G. van Hall, mr. M. de Niet Gzn, mej. mr. J. Zeelenberg, dr. M. Troost wijk, W. Thomassen, S. van der Ploeg. Voor de VVD: mr. H, van Riel, mevr. J. F. Schouwenaar-Franssen. Voor de AR: J. Schipper, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Voor de CHU: J. W. van Hulst, H. C. Kranenburg. Om de resterende 3 zetels moet worden geloot tussen de kandidaten Th. S. J. Hooij 'KVP), P. J S. de Jong (KVP), prof. mr. dr. F. L. Po lak (PvdA) Leiden en M. van Pelt (PSP). De samenstelling van de Eerste Kamer luidt thans als volgt: nieuw oud KVP 26 26 PvdA 24 23 VVD 7 8 AR 7 8 CHU 7 8 CPN 1 2 PSP 1 0 Totaal 7^ 75 De KVP, PvdA en PSP moeten om de resterende twee zetels loten. Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 OOK OM MEE TE NEMEN Uit het Leidsch Dagblad van 18 Mei 1863: Z. M. heelt benoemd tot ridders der orde van de Ned Leeuw de hoogleeraren P. L. Rijke en mr. J. E. Goudsmit te Leiden. Zomerzorg. Dingsdag 19 Mei 1863. Het eerste der 8 zomer-concerten onder direc tie van H. Vollmar, aanvang half zeven ure.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1