■Scherpe A.R.- kritiek moderne literatuur ASPIRIN® wethouder Tegen maanden zes geeist wasdag Tanstruita Hr. Camelbeeck heeft andere mening en Onenigheid over de levering van hier conservatoriumleerlingen eenen O/fStrilfti? Verbod opgelegd aan de Schrijversactie in Eerste Kamer kunst kaleiöoscoQp Mogen niet meewerken aan de concerten van L.K.O.- L.S.O. BEHANG 78 Opening Jeugdfestiva 1 aan boord „Waterman"* Aangereden op liet zebrapad Leidse kunstmanifestaties Pompidou verdedigt tij diens Holland Festival Nathan de Wijze - Holte Messe en duo Krebbers-Dechenne Vrouw probeert haar man te i vergiftigen )pgericht 1 maart 1860 Woensdag 15 mei 1963 Derde blad no. 30956 De actie van de schrijvers tot verhoging van de overheidssubsi- es heeft gisteren in de Eerste Kamer de gemoederen nogal in be ering gebracht. Aan de orde was de begroting van O. K. en W. i eerste spreker, de heer H. Algra (AR), wierp meteen een forse itippel in het hoenderhok door fel van leer te trekken tegen de eratuur die een groot aantal hedendaagse schrijvers produceert, [instens even fel ging de socialistische mr. G. J. P. Cammelbeeck ar later op de dag tegen in. (Van onze parlementaire redactie) Ir. Cammelbeeck had zelfs in de nspauze een boekje over Anna man gekocht, met de bedoeling, aan de heer Algra cadeau te en. De overhandiging ging niet ir. De heer Algra was al naar zyn ©plaats Leeuwarden vertrokken, inelijk om tijdig by de stembus te men zyn. De Friese senator zette de hand van een enquête van Centraal Bureau voor de Statis- over de leesgewoonten in Neder- J uiteen, dat de „modernisten" r het Nederlandse volk vrijwel t worden gelezen, lij vond dat helemaal niet ver- iderlijk. want, zo zei hij, „deze rijvers tonen niet het minste mbesef en spotten met al wat lig is. Zij brengen een kunst, die i en leeg is en gedragen zich als ms. Voor een bijstandswet of groepsregeling voor deze schry- voelde de heer Algra dan ook niets. Tegenover deze schrijvers stel de hy: antirevolutionair, als lichtend voorbeeld de „tachtigers" Ook dr. J. W. van Hulst (CHU) oefende kritiek op de strekking van veel moderne romans. Hy vond de wensen van de protesterende schrij vers niet onmiddellijk aanvaardbaar. Aan de hand van tal van voorbeel den zette hij uiteen, dat het uitoefe nen van een beroep het kunstenaar schap niet in de weg behoeft te staan. Prof. Gielen (KVP) constateerde dankbaar, dat staatssecretaris Schol- ten de wil heeft getoond om tot een oplossing te komen. Hy vond, dat de moderne schryvers door de heer Algra toch wel te zwart waren voor gesteld en begreep niet, hoe Juist hy de „tachtigers" als voorbeeld had kunnen aanhalen. Mr. Cammelbeeck veroordeelde het standpunt van de heren Algra en Advertentie Van Hulst in scherpe bewoordingen. Hy betwyfelde of de eerste wel ken nis had genomen van de door hem verguisde literatuur. Gaarne steunde mr. Cammelbeeck de actie van de schrijvers. Er is geen tendens tot verambtenaarlyking, zei by tot dr. Van Hulst. Ook gaat het er niet om, dat de schrijvers, finan cieel gezien, een risicoloos bestaan leiden. Het gaat om de geestelijke risico's. Wat de heer Algra had ge zegd over het normbesef van de mo derne schrijvers nam de socialistische spreker hem wel het meest kwalijk. Aan de hand van citaten uit bet boekje „Anna Blaman over zichzelf en anderen" wees hij de A.-R. spre ker scherp terecht. Mr. Cammelbeeck bracht nog de positie van de symfonie-orkesten ter sprake. De commissie-Witteman bleek van mening, dat voor alle orkesten een geiyke salarlsregeling moet gel den, met uitzondering van het Con certgebouw-Orkest en het Residen tie-Orkest. De heer Cammelbeeck vond, dat deze uitzonderingspositie alleen voor het Concertgebouw-Orkest moet gel den Hy noemde dit orkest „ons na tionale orkest". De salariëring van de leden van het Residentie-Orkest zou dan gelyk moeten zijn aan die van de overige orkesten. Oostenrijks koor komt naar Venlo In het kader van de cultuuruitwis seling tussen de gemeenten Venlo en Klagenfurt (Oostenrijk) zal het ..Volkskoor" uit Klagenfurt, verge zeld van de burgemeester en andere autoriteiten van deze gemeente een bezoek brengen aan het toonkunst- I koor „Orpheus" in Venlo. Het koor zal op 21 mei in Venlo aankomen. waar het 's avonds om zeven uur ten stadhnize zal worden ontvangen. Op 22 mei zal het koor in „Feest zaal National" een concert met volks dansen geven, op 23 mei gaan de koorleden een rondrit door Limburg maken. Op 24 mei is het koor in Eindhoven, voor een bezoek aan de Philips fabrie ken en een concert. Op 25 mei ver trekt het „Volkskoor" van Venlo naar Hamburg. Het Toonkunstkoor „Orpheus" maakte vorig jaar een reis naar Kla genfurt. Holland Festival te Bloemendaal Voor het eerst na jaren is het openluchttheater in Bloemendaal weer opgenomen in het Holland-Fes tival. Er zullen in het kader van het Holland-Festival drie voorstellingen worden gegeven, nJ. door het Natio naal Ballet op 21 juni, door het Joe- goslavisch Danstheater op 1 juli en door het Nederlands Danstheater op 6 juli. Voor het eerst in het 16-jarig bestaan van het Openluchttheater zaJ bij slecht weer gebruik gemaakt wor- van de particuliere toneelzaal met een capaciteit van 500 zitplaatsen. Voorts staan op het programma uit voeringen door een Israëlische dans groep uit Haifa en een Portugese folkloristische dansgroep. „VAN RODIN TOT HEDEN" Expositie te Arnhem Van 22 juni tot 30 september zal in de zalen en tuin van het Gemeen- temuseum te Arnhem een grote ex positie gehouden worden onder de ti tel „Van Rodin tot heden". Er zullen een honderdtal beelden j en een zeventigtal tekeningen ge- exposeerd worden van 30 Franse beeldhouwers, o a. Rodin, Maillol. Despiau, Gonzalez. Picasso. Laurens, I Arp. Zadkine. Lipschitz, Giacometti, Richier. Adam, Gillioli, Etienne Mar- j tin en César. De expositie wordt op zaterdag 22 j juni geopend door de ambassadeur I van Frankryk, Z. E. Ie Comte de Crouy Chanel. vakantie, goede reis! daar staat BAYER achter Na zeven jaar dorpsroddel Muzikaal ramoer in Maastricht ianist Asjkenazy thans in Moskou fan onze correspondent in Londen). De 25-jarige Russische pianist Wla- nir Asjkenazy die een maand ge len de Sowjet-Unie verliet om zich urlopig in Engeland te vestigen arvoor hy toestemming had gekre- ii van de Sowjet-autoriteiten, is teren voor een kort bezoek naar D vaderland teruggekeerd. Hy was a plan een week of tien dagen te iven om familiezaken te bespreken zeide desgevraagd geen moeiiyk- den te verwachten aangezien hij a visum bezit dat hem toestaat «ral heen te reizen. Zyn IJslandse duw vergezelde hem naar Moskou. Ökenazy was naar Engeland geko- m, naar hy zeide, omdat zyn duw een baby verwacht en bij haar ders in Londen wilde zyn ten tyde a de bevalling. Asjkenazy zei by nkomst in Moskou dat hij ook naar t Departement van Cultuur zal an om zyn toekomstplannen te be reken. Ernst Marischka -70- overleden REGISSEUR DER „SISSr-FILMS In Chur is op zeventigjarige leef- W de bekende Oostenrijkse film- Risseur en -producent Ernst Ma- idika overleden. Marischka werd 2 januari 1893 in Wenen geboren, i Voor een aantal operettefilms de enario's te hebben geschreven, de- iteerde hy in 1940 als regisseur. Na oorlog kreeg hij bekendheid door romantische „Sissi"-serle, waar- hij Romy Schneider een wereld tom bezorgde. «POSITIE „PRESENTATIE" Vrydag 17 mei zal mr. J. F. M. J. tosen. waarnemend chef van de af- Wng Kunsten van het ministerie to O. K. en W. het nieuwe gebouw de Nederlandse Kunststichting «Zeist officieel openen. Daarna zal de expositie ..Presentatie" openen, tentoonstelling, waar schilde- en plr stieken van negen jeug- R Nederlandse kunstenaars te zien Ja, duurt tot 16 juni. Expositie van werken van Max Gubler Jn het Gemeentemuseum te Den to*g is gisteravond een tentoonstel- tog geopend van een 50 tal werken ton Max Gubler een der belang- Ne representanten van de huidige totserse schilderkunst. Wij komen P deze expositie nader terug. (Van onze correspondente Bestuur en dirigent van het Limburgs Kamerorkest hebben dezer dagen gloeiende protestbrieven gericht tftt de Rijksinspectie voor muziekonderwijs tegen een maatregel, welke directeur W. Hijstek van het Conservatorium heeft getroffen tegen enkele leer lingen die buiten diens medeweten meewerkten aan het optreden van het vorig jaar opgerichte Limburgs Kamerorkest. deeld dat hy zulks voor de gericht heid van het conservatoriumonder- wys niet kon toestaan. Ook aan de dirigent van het Limburgs Kamer orkest. de L.S.O.-bassist Theo Mis- dom. werd duideiyk gemaakt waarom de heer Hystek terwille van het con servatoriumonderwijs het musiceren in ensembles buiten schoolverband niet kon toestaan. L.S.O. thans op losse schroeven? Enkele leerlingen zyn niettemin doorgegaan met hun praktyken en enkelen hunner verleenden zelfs me dewerking aan een concert tezamen met verscheidene beroepskrachten van het Limburgs Symfonie Orkest (LSO). Toen de conservatoriumdirec teur hiervan hoorde, heeft hij de be trokkenen voor een week geschorst. Deze maatregel was volgens de heer Hystek noodzakelijk en kan indien nodig op alle Nederlandse conser vatoria worden toegepast. De beslissing weed noodzakelijk ge acht op grond van het feit dat de studie en opleiding van de leerlingen veruit op de eerste plaats dienen te komen. Dat het Limburgs Kamer orkest door deze maatregel waaraan Welke de reacties zullen zyn van de Rijksinspecteur voor het muziek onderwijs. dr. J. Daniskas. op de tot hem gerichte klachten zyn uiteraard niet bekend. Maar van de zijde van het Limburgs Kamerorkest is klaar- blykelyk by voorbaat stemming ge maakt en ruchtbaarheid gegeven via een publikatie in een der Nederland se dagbladen waarin verwijten wer den gericht tegen directeur Hystek als zou hy de musiceervryheid van de conservatoriumleerlingen beknot en de belangen van het Limburgs Ka merorkest geschaad hebben. De klachten van die zijde resulteer den in een protest tegen de heer Hy stek omdat deze de betrokken con servatorium-leerlingen die ondanks zijn nadrukkelyk verbod in het Lim burgs Kamerorkest hadden meege speeld. heeft geschorst. Het reglement van het conservato rium echter, waaraan alle leerlingen zich hebben te houden, bevat o.a. een bepaling dat het aan de leerlingen verboden is deel te nemen aan groe pen, ensembles of orkesten tenzy de directeur daarvoor verlof verleent of tenminste ervan in kennis wordt ge steld. Al een aantal maanden geleden had de heer Hystek nadat hy ver nomen had dat enige leerlingen van zyn instituut regelmatig op eigen ge legenheid in een kamerorkest mee speelden, aan de betrokkenen meege- de Maastrichtse wethouder van O. K. en W., mr. W. Korn. zyn volledige goedkeuring heeft gehecht, ernstig werd getroffen, valt te begrypen. Het orkest bestond immers voor de uit voering van 24 maart voor 80ri> uit leerlingen van het conservatorium. Nu zij niet meer mogen spelen. Is het voortbestaan van het orkest op korte termijn op losse schroeven ge komen. De eenheid en gerichtheid van het musiceren, aldus de conservatorium- leiding, mag niet verbroken worden door muzikaal veel tyd vergende ne venbezigheden, welke bovendien lei den kunnen tot ongunstige beinvloe- ding van de studieprestaties. Dat de leidnig van het conservato rium de opleiding niet angstvallig ge sloten wil houden binnen de grenzen van de vakstudie wordt bewezen door de herhaalde opwekkingen van direc teur Hystek aan het adres van zyn leerlingen om deel te nemen aan de kamermuziekbeoefening. Het conser vatorium heeft een eigen (openbare) cyclus van kamermuziekuitvoeringen waarby dan echter de richtiynen van van het onderwijs prevaleren. Het conservatorium is nu eenmaal een opleidingsinstituut en geen verzame ling van musicerende mensen waaruit vryelyk door ieder geput zou kunnen worden! De officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Roermond, mr. W. Bartels, heeft gisteren voor de meervoudige strafkamer van die rechtbank een gevangenisstraf van 6 maanden geëist tegen de assuradeur-wet- houder-loco-burgemeester uit Me- lick-Herkenbosch wegens de hem subsidiair tenlaste gelegde poging tot zware mishandeling. De wet houder wordt ten laste gelegd, dat hij in de nacht van 15 op 16 juni 1956, nu bijna zeven jaar geleden, een poging zou hebben gedaan om met zijn auto twee inwoners uit Melick van de weg te rijden. Op de avond van 15 juni 1956 ver gaderde de plaatselyke schutterij van Melick in een van de dorpscafé's. Tijdens die vergadering is een hef tige woordentwist ontstaan over de vraAg welke brouwerij voor de op handen zijnde schuttersfeesten het bier zou moeten leveren. Mede door de tegenwerking van M. Cox en zyn zoon J. Cox kreeg de brouwerij, welke de wethouder voorstond de leveran tie niet gegund. Tydens de zitting van de rechtbank kwam wel vast te staan dat op vergaderingen van de Melickse schutterij nogal wat bier wordt gedrongen. Handgemeen Toen de vergadering beëindigd was ontstond buiten het café een hand gemeen, waarbij ook de wethouder en vader en zoon Cox waren betrok ken. De zoon zei dat hy eerder op de avond de verdachte al had horen zeggen „die Cox krijg ik nog wel". Door een enkele schutter, die het hoofd koel had weten te houden wer den de vechtenden uiteen gestuurd. De wethouder is echter niet onmid- aeliyk naar huis gegaan, maar het tweetal Cox achterna gereden. Toen hy vader en zoon byna had ingehaald is hij met een snelheid van ongeveer 40 kilometer recht op dit tweetal ingereden. Slechts door ylings ter- zyde te springen konden zy deze aanslag op hun leven very delen. Niet minder dan 15 getuigen kwamen gistermiddag vertellen wat zy zich nog van deze zaak herinnerden. De president van de rechtbank mr. Franquinet verzocht hen steeds voor al goed terug te gaan in hun herin neringen. by de vraag of zy die avond de wethouder hadden horen zeggen ..ik ry hen allebei van de weg". Sommigen zeiden dit wel te hebben gehoord, anderen hadden het siechta later zo horen vertellen. Er bleken ook nogal wat tegenstrijdig heden te zyn in de verklaringen van gisteren en de verklaringen, die eer der voor de rechtercommissaris zyn afgelegd. De meeste getuigen ver ontschuldigden zich hiervoor door te zeggen dat er die avond nogal veel gedronken was en dat het allemaal al 7<o lang geleden is. Verklaring M. Cox die inmiddels is over leden had nog diezelfde avond aangifte gedaan van hetgeen was gebeurd by wachtmeester Franssen in Herkenbosch. Maar. zo verklaarde gisteren zijn vrouw- in de getuigen- bjnk. ik heb hem later bepraat. De verdaehte had dit mij verzocht. Hy zou dan zelf w-el aankomen om de zaak te regelen. Toen de wethouder inderdaad ten huize van Cox is ver schenen. werd de ruzie bijgelegd. Mevrouw Cox eiste toen echter van de wethouder een verklaring dat hy baar man nooit meer last of schade zou berokkenen. Een dergelijke ver klaring gaf de wethouder op gezegeld papier. Zo'n verklaring gaf ook een getuige, die die nacht by de wethou der in de auto had gezeten. Veel macht De zaak werd zeven Jaar stilge- zwegen. De omstandigheid dat de wethouder door zyn beroep en zijn bestuursfunctie veel macht in het dorp heeft, droeg hier veel toe by. Toch doken er steeds weer geruch ten op over de affaire van juni 1956. Dat was vooral het geval rond de gemeenteraadsverkiezingen. Met na- drux wees de officier van Justitie er aan het begin van zijn requisitoir op dat de zaak aan het rollen was ge bracht door het openbaar ministerie, omdat het nu pas van die geruchten kennis had gekregen. Deze zaak is niet op gang gebracht door het feit dat de verdachte op 6 maart van dit jaar is veroordeeld door de Roer- mondse politierechter wegens beledi ging van een adjudant van de Ryks- politie, merkte de officier op. De officier achtte de schuld van de wethouder bewezen door de belasten de getuigenverklaringen en door het gedrag van de verdachte zelf. De gezegelde verklaring, die verdachte heeft afgegeven duidt op een com plex van houdingen van verdachte, die schuldig genoemd kan worden zei de officier. Hij achtte het wettig en overtuigend bewys van de ten- laste legging geleverd, maar wilde gezien de zeven jaren, die sedert het plegen van het delict zijn verstreken, en de toch niet te miskennen ver diensten van de verdachte voor de gemeenschap aan de primair tenlaste gelegde poging tot doodslag voorbij gaan Voor de subsidiair tenlaste ge legde poging tot zware mishandeling kwam de officier van Justitie tot de e:s van zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Vrijspraak De verdediger mr. G. van Hilten uit Roermond bepleitte vrijspraak voor zijn cliënt, omdat naar zyn mening de bew-yzen voor poging, het opzettelijk voornemen, het begin van de uitvoering en de niet-voltooiing tengevolge van een van verdachte* wil onafhankeiyke omstandigheden niet aanwezig zyn. Ook bepleitte hij onmiddeliyke invrijheidstelling van de verdachte, die sinds 10 april 1963 in voorlopige hechtenis verbiyft Na een kort beraad besliste de rechtbank dat aan dit verzoek niet kon worden voldaan, omdat het gevaar dat de verdachte door zijn macht de getui gen zou gaan beïnvloeden, biyft be staan. De uitspraak werd bepaald over ▼eertien dagen. keuze uit meer dan 1000 dessins. Vanaf HAARL.STRAAT 111 - TEL. 23867 Naar een beter begrip voor de kunst De Rotterdamse wethouder voor Kunstzaken, mej. mr. J. Zeelenberg, heeft gisteravond het Jeugdfestlval Rotterdam 1963 geopend. Zij zei. dat deze ont moeting tussen werkende Jeugd en kunstenaars allereerst ten doel heeft de jeugd haar „drempelvrees' voor de kunst te doen verliezen en gaf de 450 jeugdige deelnemers de raad by wijze van spreken met de aanwezige kunste naars op de vuist te gaan tot de spaanders ervan afvliegen „opdat je uit eindelijk de kunst beter zult kunnen begrijpen en er open voor zult komen te staan". Kunst uit Nieuw-Guinea Ir het museum Fodor te Amster dam zal van 22 mei tot en met 30 juni een tentoonstelling worden ge houden van „Kunst uit Nieuw-Gui- nea", een verzameling ethnografica uit het oostelyk deel van Nieuw- Guinea, die de kunstverzamelaar Peter Kohier uit Ascona van zyn expeditie naar dit gebied in 1961 naar Europa heeft gebracht. i De 84-Jarige heer W. Dijst, die maandagmiddag op de Admiraal de Ruyterweg in Amsterdam bij het oversteken op een zebrapad door een personenauto, bestuurd door een 21- jarige leerling-verpleegster werd aangereden, is in het Wilhelmina- g as thuis aan de opgelopen verwon dingen bezweken. Kerkelijk Leven GEREF. KERKEN Beroepen te Ooude en Nieuwe Bildt- dyk en te Ulthulzermeeden J. A. A. de Boer te Schiermonnikoog. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te Loosdrecht D. J. van Stelten, kand. te Kampen. Aangeno men naar Gramsbergen-Lutten a. d. Dedemsvaart H. W. Noordman te Drie- sum. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Harderwijk I. de Bruyne te Rotterdam-Centrum en C. Verhage te Hllversum-Centrum. BAPTISTEN GEMEENTEN Bedankt voor Zwolle W. Veenstra te MusselkanaaL Franse kernzwaard (Van onze Parijse correspondent) Aan het einde van de Kamerde batten over de sociale en economi sche politiek van de regering, heeft de Franse premier Georges Pompi dou in de Kamer gisteren een po ging gedaan het kernzwaard van ge neraal De Gaulle schoon te wassen van de beschuldiging der oppositie de voornaamste oorzaak van de drei gende inflatie te vormen. Pompidou verklaarde, dat het mi litaire budget niet verhoogd was ter wijl daarentegen wel veel meer geld ana het onderwys. de autowegen en sociale voorzieningen werd uitgege ven. Volgens hem was het de opzet van de oppositie het kernzwaard de schuld te geven van alle tegenslagen op het economische en sociale vlak. In zijn verdediging van de militaire politiek van het staatshoofd beriep Pompidou zich ook op zijn Britse col lega Macmillan. die letteriyk dezelf de argumenten als generaal De Gaulle zou gebruiken. Een groot land als Frankryk moet. zo luidde Pompi- dou's conclusie, over de modernste verdedigingsmiddelen beschikken en by die plicht zou hy voor geen enkele overweging wyken. In welke mate de premier de Ka mer overtuigd heeft, zal men overi gens niet te weten komen, want in een stemming was na de debatten niet voorzien. Een byzonder accent werd aan de zitting van gisteren nog verleend door de omstandigheid dat de gaul listische groep van de UNR weer met de persoon van oud-premier Michel Debre was verrijkt, die vermoedelijk deze week tot fractieleider zal wor den uitgeroepen. De eerste inschryver voor het Fes tival, C. H. Nobel, uit Utrecht kreeg van mej. Zeelenberg de boekwerken over de achtergrond der Rotterdam se kunst ..Rotterdams accent" 1961— 1962 ten geschenke. De voorzitter van het organiserend comité, de heer C. Snoep, had tevo ren erop gewezen, dat de deelnemers een andere werkplaats ingaan dan izy gewend zyn. ..Maar", zo zei hy, „tussen jullie werkplaats en die van Ide kunstenaar bestaat een binding die je zult kunnen ontdekken". De toneelspeler Robert de Vries, die een der initiatiefnemers is geweest, vroeg de deelnemers de zogenaamde kloof tussen de maatschappij en de kunstenaar, die zo vaak genoemd wordt, te helpen overbruggen. Aan het slot van de byeenkomst sprak de architect J. B. Bakema over deze stad. over stedebouwkunde en architectuur en over kunst in het al gemeen, waarby hij tot de conclusie kwam. dat het by kunst gaat „om die dingen, die anders verloren zou den gaan". De 450 jongens en meisjes, die ge durende de rest van dne reeks In Rotterdam over kunst discussiëren, zijn ondergebracht aan boord van het m.s. „Waterman". Zij werden welkom geheten door de Mariniers- kapel oJ.v. van Overste van Lyn- schoten, die met rroiyke en pittig* muziek de stemming er meteen in bracht. Ais het weer goed is. zal de „Waterman" zaterdag met jeugd en kunstenaars de Noordzee opgaan. In het kader van het komende Holland Festival zullen ook in onze stad, onder auspiciën van het Comité Kunstmanifestaties enige belangrijke evenementen plaats vinden. Allereerst zal op 15 juni in de Leid- sche Schouwburg een voorstelling ge geven worden van „Nathan ae wyze" van G. E. Lessing, in de Nederlandse bewerking van Hans Roduin, die dit beroemde werk in deze tyd van jo denvervolgingen en rassendiscrimi natie een grote actualiteit heeft ge geven. Het is een bewerking gewor den. welke de huidige generatie vol komen zal aanspreken. De voorstelling geschiedt door de toneelgroep ..Centrum'' en wordt ge regisseerd door de Pool Vladek Shey- bal. die voor talryke boeiende regie vondsten heeft zorg gedragen. De tekst is drastisch bekort. De titelrol wordt gespeeld door Guus Hermus: verdere medewerkenden zijn Henny Ori. Ann Hasekamp. André van den Heuvel, Gerard Hartkamp. Luc Lutz en Peter Aryans. Op 19 juni vindt traditiegetrouw in de Pieterskerk een uitvoering plaats van de „Hohe Messe" van J. S. Bach, onder directie van Iskar Aribo. Dc solisten zyn Nelly van der Spek (sopraan». Aafje Heynis (alt) George Mar an (tenor». David Hollestelle (bas». Jan Keessen (viool), Wim Groot (Trompet), Cees v. d. Kraan (hobo). Leo v. d. Lek (hobo), Thom de Klerk (fagot). Jan Visser (fluit). Jan Bos (corno da caccia) en Piet v. d. Kerkhoff (orgel). Voorts verlenen medewerking het Gemengd Toonkunstkoor en leden van het Concertgebouw Orkest. De uitvoering van de „Hohe Messe" heeft, naar bekend, een grote repu tatie verworven, zy wordt leikenjare door een stroom muziekliefhebbers, mede uit verre omgeving, zelfs uit het ganse land. bezocht. Het hoge niveau, waarop het geheel zich beweegt, geeft daartoe dan ook alle aanleiding. Tenslotte vindt op 21 juni in het museum „De Lakenhal" een Sona- tenavond plaats, te verzorgen door de vlolist Herman Krebbers en de pianiste Danièle Dechenne. Uitgevoerd worden een sonate van Francis Poulenc, „Thème et varia tions" van Olivier Messiaen, de sona te van Claude Debussy (diens enige) en de sonate in A van Gabriel Fauré. Het duo Krebbers-Dechenne ver zorgt reeds enkele jaren sonaten- avonden, welke algemene waardering hebben getrokken. ZES DODEN BIJ RELLETJES OP WEST-JAVA By de anti-Chinese relletjes, die zich de vorige week in Tegal en Ban doeng op West-Java hebben voorge daan. zijn zes mensen om het leven gekomen, zo meldt Antara. De vorige week maandag kwamen vier mensen om by relletjes in Tegal. Vrydag wer den twee Indonesische studenten ge- ëlektrokuteerd, toen hoogspannings draden door schoten van soldaten naar beneden kwamen. De gouverneur van Midden-Java zou verklaard hebben, dat de onlus ten in Tegal georganiseerd waren. De oproerkraaiers hadden daar niet al leen eigendommen van Chinezen ver nield. maar ook een munitiedepot en een levensmiddelenmagazyn van de overheid m de haven geplunderd. Op een gemeenschappelijke vergadering in Djakarta van politieke, studenten en jongerenorganisaties heeft men een beroep op de „buitenlanders" (Chinezen) gedaan om ..zich te voe gen naar de nationale verlangens van het Indonesische volk". Het Indonesische Boerenfront ver klaarde gisteren, dat men met deze relletjes de eendracht tussen de Chi nese Volksrepubliek en Indonesië wil aantasten. Eis: 15 maanden (Van onze Enschedese correspondent) Een 39-jarige huisvrouw uit het Overysselse plaatsje Losser moest zich gisteren verantwoorden voor de rechtbank in Almelo, omdat zy haar man zou hebben willen vergiftigen. Zij had daarvwor gebruik gemaakt van een vliegenverdelgingsmiddel, dat zy op aanraden van haar man ha* gekocht. Het bleef niet by één poging. Enige keren heeft zy een hoeveelheid ver gif in de soep of de koffie van haar man gegoten. Dat er geen ongeluk ken gebeurden, kwam omdat de man. zowel de soep als de koffie te bitter vond en liet staan. Verdachte zou nimmer van haar man hebben gehouden en alleen met hem zyn getrouwd, omdat zy het zwerven moe was. Toen haar man in het ziekenhuis moest worden opge nomen kreeg zy kennis aan een andere man. Zij ondernam vervol - gen- verscheidene pogingen om haar man uit de weg te ruimen en snauw de hem ook een keer toe „Als lk maar een revolver had, dan schoot lk je dood". Bovendien had zy eens in een zwembad haar man gewenkt by haar in het diepe te komen, terwyi haar man niet zwemmen kan, De officier van Justitie achtte de poging tot moord bewezen en eiste een jaar en drie maanden gevange nisstraf met aftrek en voorwaarde lijke terbeschikking stelling van de regering. inmiddels is tussen man en vrouw een verzoening tot stand gekomen De raadsman heeft clementie bepleit.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5