„Fantasie en Werkelijkheid" trekt door de Bollenstreek VREDESTEIN V.A.M. krijgt nieuw pand in Voorschoten Braiidkastdieven op heterdaad betrapt ONGEKENDE EXTRA VEILIGHEID Ondanks regen en wind duizenden langs de wegen £tefgemr-óordklaarAfaÜMaae Paus ontving Balzanprijs Grip rubber ericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 mei 1963 Vierde blad no. 30953 (Van een onzer redacteuren) ia Het bloemencorso trekt door de Bollenstrek. Regenwind en loude ten spijt. Duizenden en nog eens duizenden zijn tóch ge- omen om Fantasie en Werkelijkheid'' te zien. Zij hebben zich 2 uef laten weerhouden door de ongunstige berichten ran het !s K.N.M.I. En ook niet door de regen, die vanmorgen uit het don- w er grijze wolkendek neerdaaldeUit binnen- en buitenland waren le bezoekers gekomen. Een veelkleurig lint van met bolbloemen 2 er sierde praalwagens en personenauto's, hier en daar onderbroken (oor muziekkorpsen, trok van Sassenheim naar Bennebroek. Het tévas een sprookje. Maar het had nog veel mooier kunnen zijn als %ue bloemenstoet beschenen was door ee nfeestelijk zonnetje! Zij die 1net gezien hebben waren toch enthousiast over zoveel schoonheid. Spontaan gingen telkens de handen van de kijker op elkaar. De -jllenstreek legde haar visitekaartje op tafel. Niet tevergeefs. De \nuizenden hadden veel waardering voor wat nijvere, kunstzinnige nden hadden gewrocht! Weinigen zullen beseft hebben wat *r gedaan moest worden voor het torso van de Rijksstraatweg te Sas- Knheim ter hoogte van de YVarmon- derdam kon vertrekken. Maanden lange voorbereidingen zijn er aan voorafgegaan en van donderdag af heeft men bijna dag en naclil ge kerkt om de bloemenpracht op de wagens te bevestigen. Al die moeite tn al die arbeid werd rijkelijk be loond, want de bezoekers staken hun lof met uitroepen als: „Kijk eens wat ten kleurenpracht" en ..Wat een bij- ionder aardige uitbeelding is dat" niet onder stoelen of banken. Door allerlei omstandigheden ln hoofdzaak van verkeerstechnische aard vertrok het corso ditmaal niet van „De Uiver", zoals andere ja ren, en ook werd nu slechts van Sassenheim naar Bennebroek in ge- •loten colonne gereden en niet terug naar Lisse als vroeger. Beoordeling Op de Gedempte Haven te Lisse heerste vanmorgen omstreeks acht uur reeds een grote drukte. Daar stonden de praalwagens opgesteld om door de jury, bestaande uit de heren A. G. Bomhof, Schiedam, J. Dirkse, Utrecht, W. A. van Dijk, Rotterdam. J. F. Eekhoutte. Bunnik, R. M. van der Hart, Haarlem en C. Post, Haar lem, te worden beoordeeld. Eenvoudig was dat niet. Er waren kunstwerken bij. Twee uur hadden deze „corso- en bloemendeskundigen" nodig om die meer dan dertig praalwagens kri tisch te bekijken en daarna hebben *U binnenkamers hun bevindingen uitgewisseld om uiteindelijk tot de toekenning van de prijzen te ko- l ®en. Het was daar op die Gedempte Ha- I ven en later in Sassenheim een jol Ook deze dame. die in het corso een hond bij zich had, was een waar stukje bloemsierkunst. (Foto L.DVHolvast) drukte van Jewelste. Wil men niet te ver van het vertrekpunt een plaatsje bemachtigen, dan is het wel nodig vroeg aanwezig te zijn. Onafge broken files auto's bewogen zich in de morgenuren van noord naar zuid en omgekeerd door de Bollenstreek, die helaas door de regen niet zo'n feestelijke aanblik bood. De Rijkspolitie had de verkeersrege ling weer voortreffelijk in handen en Bijzonder aardig was de praal wagen „K\p en ei" van het Pro- duktschap voor Pluimvee en Eie ren te Zeist. (Foto L.D./Holvast) bekwaam naar de vele parkeerplaat sen. Veel buitenlanders In Hillegoni. Lisse en Sassenheim hoorde men allerlei talen spreken. Er waren heel veel Duitsers, maar ook talloze Engelsen, Belgen en Fransen en hier en daar ontdekte men zelfs auto's uit Zwitserland. Noorwegen en Denemarken. Wel een bewijs, dat het Bloemencorso Bollenstreek ver over onze landsgrenzen heen vermaard heid geniet! Natuurlijk hadden de bezoekers uit eigen land de over macht in dit kjjkerslegioen. Ze kwamen overal vandaan. Wy ont moetten de uit het Limburgse plaatsje Terwintselen afkomstige heer A. Siekman. Deze vertelde vanmorgen om zes uur reeds op pad te zijn gegaan. „Bij ons in Limburg hebben we niet zoveel bloemen. Natuurlijk kunnen wij wel een bosje tulpen of narcissen kopen, maar die velden met niet te evenaren kleurschakeringen mis sen we. Ik wilde het graag eens zien. evenals de Keukenhof en daarom hebben wij besloten maar op corsodag te gaan. Nu vangen we drie vliegen in een klap", zei hij. Voor het corso ging trekken was eigenlijk iedereen hoewel zij ge wapend waren met paraplu's en ge kleed in regenjassen— al enthousiast. De meeste bezoekers hadden 'n derge lijke bloemenpracht, gestoken op wa gens met. allerlei uitbeeldingen, nog nooit gezien. De Engelsman A. Hor- ward uit Southend was vrijdagmid dag reeds met het vliegtuig op de Rotterdamse luchthaven Zestienho ven gearriveerd. Hij wilde op zijn ge mak al het moois in de bollenstreek bekijken en ook nog wat van het strand genieten. Zondagavond keert hij weer naar Engeland terug, ,,'tls fantastisch", riep hij steeds maar weer uit Spanning Daar bij de Warmonderdam te Sassenheim heerste enkele uren voor het vertrek van de bloemenstoet een koortsachtige spanning. Wij zagen corso-generaal A. W. van Driel uit Amstelveen, die ontwerper van de wagens is geweest en die ook artis tieke adviezen heeft gegeven, met bloemenarrangeur W. Buurman uit Oegstgeest nog een laatste blik wer pen op de praalwagens en hier en daar nog een aanwijzing geven. Fi guranten in stijlvolle kledingstukken gehuld en met fraaie kapsels liepen zenuwachtig heen en weer. Een mon teur zat nog te sleutelen aan de mo tor van een tractor, een aantal niet goed vastgemaakte bloemen moest snel weer op de plaats geprikt wor den en weer een ander had iets ver geten. wat hij onderweg nu net niet kon missen. Die nerveuze drukte hoort erbij. Zonder dat zou het corso, het corso niet zijn! Maar eindelijk wat het dan zover. Om kwart voor een werd het sein gegeven, dat spoedig zou worden ver trokken. De figuranten namen hun plaatsen op de ongeveer dertig praal wagens in, de chauffeurs stapten in de met toeven bloemen versierde per sonenauto's en de muziekkorpsen stonden gereed om de openingsmars te blazen. De IJmuider Harmonie ge noot de heer het corso op het traject SassenheimLisse te mogen openen en van Lisse naar Bennebroek werd deze taak overgenomen door de Ko ninklijke Harmonie ,,'s-Hertogen bosch." Muziek Niet minder dan 25 muziekkorpsen (de helft van Sassenheim naar Lisse en de andere helft van Lisse naar Bennebroek» begeleidde de bloemen stoet met feestelijke klanken. Er wa ren er natuurlijk veel bij uit de Bol lenstreek. Maar ook van elders uit het land waren ze gekomen. Naast de reeds genoemde korpsen uit IJmuiden en Den Bosch zagen wij onder meer het jeugdorkest met drumband „De Burcht" uit Leiden, „Crescendo" uit Alphen aan den Rijn, „Benvenuto" uit Voorschoten, de kapel van de Holland-Amerika- Lljn uit Rotterdam, het Harmonie orkest van de Koninklijke Scheepje6- wolfabrieken te Veenendaal, ..Arti et Religioni" uit Haarlem, „De Pionier" uit Gouda en Moerwijks Harmonie „Voorwaarts" uit Den Haag. Al deze korpsen maakten een keu rige indruk en gaven door de pittige muziek, die ze speelden, aan het cor so een feestelijk karakter. Ze hebben hun noten fors geblazen en geslagen. Ook de niet met name genoemde, maar vanzelfsprekend aanwezige korpsen uit de Bollenstreek! Procht en praal Tussen Sassenheid en Lisse, ongeveer drie kilometer van het vertrekpunt, hebben wij de kleurige, feestelijke bloemenstoet aan ons oog voorbij zien trekken. Wat een pracht, wat een praal! Bewondering, diep res pect kregen we voor het werk van al die bloemkunstenaars. Al de nachtelijke arbeid is niet tever geefs geweest! De ene praalwagen was nog mooier dan de ander. Heel, heel moeilijk was het dan ook een kees te maken wel de mooiste was. Maar nogmaals jammer van die regen en van die wind. Niet alleen de kijkers, maar meer nog de figu ranten op de praalwagens hadden er last van. Het was geen pretje! in 4 variaties: Kindermeel Bordklaar Kinderbloem Kindergries De jury heeft het beslist niet ge makkelijk gehad. Het zijn echter in het vak grootgebrachte en vergroeide mensen, die heus wel kijk op deze dingen hebben. Met hun kennersblik zien zij de kleinste onvolmaaktheden. Bij het beoordelen werker> de jury leden namelijk onalhankelijk van elkaar. De keuring is gesplitst in drie onderdelenalgemene indruk,, kleu rencombinaties en afwerking. Een en ander met inbegrip van de figu ranten en de bestuurders van de wa gen met tractor. Er waren talrijke kunstig ontwor pen en versierde wagens bij, zoals bijvoorbeeld Lentetuin, Promonade In Voorscholen is gisteren de eer- daar all-round vakopleiding nodig li ste paal geslagen voor het nieuwe ge- in de huidige vooruitgang van de bouw van de Stichting Vakopleiding techniek. voor automobiel-, motor- en rijwiel- Burgemeester L. de Kool feliciteer - en aanverwant bedrijf, de VAM. Deze de het bestuur van de VAM en ook ceremonie werd verricht door de in- Voorschoten met de bouw en de Perspectiek, Ziekzoeker en hoe al die I specteur-generaal van het onderwijs, komst van zo n belangrijk gebouw, praalwagens ook meer mogen heten mr. ir. M. Goote, op het bouwterrein In september 1964 hoopt men het Het was een lust voor het oog. Een nabij de spoorwegovergang aan de gebouw in gebruik te nemen. corso, waarin naast het klassieke ele- Papelaan te Voorschoten. ment ook humoristische en impres- in een grote tent werden de aan- j sionistische ontwerpen niet» ontbra- wezigen, onder wie burgemeester L. i ken- de Kool. wethouders, plaatselijke i Door Sassenheim. Lisse en Hille- autoriteiten en het bestuur van de gom baande zich het corso vanmid- Bovag welkom geheten door de heer dag dus een weg tussen dikke men- J. Kreisel. voorzitter van de VAM. senhagen door. Het was toch gezellig Deze memoreerde het 15-jarig be- in deze met vlaggen en mozaieken ver- staan van de stichting, welke op 18 g sierde dorpen. Deze gezelligheid mei 1948 werd opgericht. ,n de Sjnsche stad Aleppo heeft de werd nog verhoogd door draaiorgel- De VAM heeft sindsdien vele om- rechtbank voor nationale veiligheid muziek en door het optreden van 1 zwervingen gemaakt in verschillende enige muziekkorpsen. panden in Den Haag. Het was In Syrië: pro en contra Nasser de I gisteren 14 personen tot gevangenis- De vele tienduizenden hebben by- j toenmalige voorzitter, de^heer G. van j straffen, variërend van drie maanden tot twee en een half jaar, veroordeeld zonder genoten van het bloemen- Twist, die het initiatief nam voor sprookje dat voorbij trok. Dit zes- ©®n eigen gebouw, tiende corso is ondanks de tegenner- Hierna nodigde de heer Kreisei de kende factoren toch in alle opzichten inspecteur-generaal uit de paal te geslaagd. Wij hopen niet, dat het slaan I^r een «itteplasticjas en zoals gesuggereerd wordt - het laat- «Kte helm beschermd tegen het spat- ste zal zijn. De Bollenstreek zonde, de olie. hanteerde de heer J i /irvr,to Ho hpimaohinf on lanczasm corso is ondenkbaar geworden! Advertentie E«rtt in Cohouw kijken Goote de heimachine en langzaam verdween de met bloemen versierde paal in de grond. Teruggekeerd in de tent sprak hij de wens uit. dat de plaats welke de VAM gekozen had. een goede plaats zou blijken in de toekomst. De heer J. W. Nefkens, voorzitter van de Bovag. benadrukte de nood zaak van een instituut als de VAM, Crisis in Haiti neemt scherpe vormen aan DAGBLAD COBOUW CHet vakdagblad voor da bouwwereld) Voor een gratis proefabonnement COBOUW. POSTBUS 1067, DEN HAAQ Gewapend niet portofoons (Van onze Haarlemse correspondent Een grootscheepse actie van de Haarlemse politie heeft gisternacht geleid tot het aanhouden van vier personen, die op heterdaad betrapt werden bij een poging om de kluis in een warenhuis aan de Kruisstraat in Haarlem, te forceren. Het snelle en doeltreffende ingrijpen van de po litie heeft ertoe geleid, dat niets uit de kluis wordt vermist. De vier man nen zijn ingesloten. Een 43-jarige varensgezel uit Rot terdam werd aangetroffen op de tweede verdieping van het warenhuis, terwyl hij bezig was met het open- branden van de kluisdeuren. Hij had hiertoe een tent om de kluis heenge- bouwd. In en by de tent werden snij branders en gasflessen aangetroffen. Even tevoren was reeds een man een 44-jarige aannemer uit Amster dam aangehouden, die zich in een op de Nassaulaan, dat is een straat ach ter het warenhuis, geparkeerde be stelauto bevond. Deze man. die waar schijnlijk een van de uitkijkposten was. werd zo snel overrompeld, dat hij niet meer in staat was zijn drie makkers, die evenals hy over een portofoon beschikten, hier mee te waarschuwen. Een derde persoon een 37-jarige Amsterdamse boekhou der werd aangetroffen in een nabij gelegen perceel in de Kruisstraat, waar hij zich onder een. door een jongeman beslapen, bed had verbor gen. Hij was op de vlucht geslagen via een ongesloten deur zo maar een huis binnengerend. De vierde man een 42-jarige handelsagent werd op straat aan gehouden. Het viertal, dat zeer goed geoutilleerd te werk ging. heeft waar schijnlijk toegang gevonden tot het het warenhuis door over een poortje te klimmen. Zodoende kwam men in een brandgang aan de zijkant van het warenhuis. Via de brandtrap heeft men de tweede verdieping be reikt, waar men binnen is geklom men door het vernielen van een ruit. Het onderzoek is nog in volle gang. In de kluis, waarop reeds een grote brandvlek zichtbaar was. bevond zich een bedrag van 10.000 gulden. Met de arrestatie van de Rotterdammer en de drie Amsterdammers heeft de po litie een goede vangst gedaan. Het waren goede bekenden. Een groep Amerikaanse evacué's heeft gisteren toestemming gekregen Haiti te verlaten. Nadat de ambassa deur had gedreigd, dat Amerikaanse oorlogsschepen die voor de kust krui sen, dc haven zouden binnenvaren. De ambassadeur, Raymond Thur ston, zou opdracht hebben gekregen tin Port-au-Prince te blijven. Aan vankelijk was het plan. dat hij naar Washington zou terugkeren. Volgens de Canadese zaakgelastig de heeft de Haitiaanse regering thans de uitgifte van visa om het land te verlaten gestaakt. Clement Bardot, het voormalige hoofd van president Duvaliers veilig heidsdienst. schijnt inmiddels het symbool te worden van het verzet tegen de president. Zyn broer en schoonzuster zijn reeds gearresteerd. De censuur is verscherpt en jour nalisten worden nauwlettend in het oog gehouden. Volgens sommige ver slaggevers worden zij gevolgd door Ton Ton Macoutes, de presidentiële militie. Het zakenleven zou vrijwel tot stil stand zijn gekomen. wegens het deelnemen aan demon straties. Bovendien kregen zij een boete. Zeven beklaagden werden vrij gesproken. Het betreft hier aanhan gers van de Egyptische president Nasser. De veiligheidsmaatregelen in Da mascus zijn intussen verzacht omdat de toestand rustiger en meer ont spannen bleek te zijn. De Nationale Revolutionaire Raad en het kabinet hebben acht uur vergaderd zonder de huidige politieke crusus te kunnen op lossen. Minister Taleb zei dat het contact tussen de anti-Nasseriaanse Baath-party en de Na.ssergezinden spoedig opnieuw zal worden opgeno men. Onlangs zouden militairen uit de strijdkrachten zijn verwyderd om dat zij een staatsgreep hadden voor bereid en zich met terrorisme hadden ingelaten, zo werd van de zijde van de Baath-party vernomen. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen heb ben de minister van Defensie, luite nant-generaal Mohammed Soefi, en generaal-majoor Rasjid Koetaini, vice-opperbevelhebber, enige dagen geleden hun ontslag ingediend, maar dit zou nog niet aanvaard zijn. Vanochtend werd gemeld, dat liet Syrische kabinet is afgetreden. Het ontslag van de regering-Salah Bitar is aanvaard door de Nationale Revo lutionaire Raad. De regering-Bitar werd op 9 maart van dit jaar, na de omwenteling op 8 maart gevormd. Dr. Sami el Joendi, die in het aftreden de kabinet minister van Cultuur was, ls met de vorming van een nieuwe regering belast. Advertentie Premie voor de vrede (miljoen Zwitserse franken) uitgereikt (Van onze correspondent te Rome» Zoals bekend, werd enige tijd geleden aan de Paus de premie voor de vrede toegekend, van de Fundatie Balzan in de stad Zurich in Zwitserland. De premie is gisterochtend aan de Paus ter hand gesteld in Vaticaanstad. I VLAMS GASFORNUIZEN met AL-GAS kranen en -branders De Fundatie Balzan is enkele ja ren geleden opgericht door mej. An gela Balzan ter nagedachtenis van haar vader Eugenio Balzan, die tij dens zyn leven directeur was van het Milanese dagblad de Corriere della Sera en in 1925 Italië verliet en naar Zwitserland uitweek om aan de fas cistische tirannie te ontsnappen. Eugenio Balzan heeft altijd het voornemen gehad een fonds op te richten, dat ongeveer overeen kon komen met de Nobelprijs in Stock holm. Na zijn dood heeft zijn doch ter aan dit voornemen gevolg ge geven. De premie voor de vrede be draagt 1 miljoen Zwitserse franken en is in 1962 Voor het eerst uitgereikt, doch werd toen geschonken aan de Stichting van de Nobelprijs in Stock holm. Dit jaar is de premie voor het eerst toegekend aan een persoon, en dac met algemene stemmen aan Paus Advertentie met VREDESTEIN VOOR UW AUTO ongeëvenaaide onti-slip en duurzoamheid V83 wordt zonder prijsverhoging geleverd Johannes. De plechtigheid in Vati caanstad bestond uit twee verschil lende gedeelten. Het eerste, de eigen lijke uitreiking der premie, vond plaats in het Vaticaanse paleis, in de zogenaamde Koningszaal, Sala Regia. De Paus bevond zich in die zaal teza men met een zevental kardinalen. De president van de Italiaanse republiek prof. Segni, stelde de premie aan de Paus ter hand. Voor hem had reeds senator Arangio Ruiz gesproken uit naam van de Fundatie en ook de voorzitter van de Fundatie, prof. Gronchi. Deze beide laatste personen spraken in het Frans en de Paus heeft ook in het Frans geantwoord. Plechtigheid in Sint Pieter Na zyn korte toespraak verzocht hy alle aanwezigen zich naar de Sint Pieterskerk te willen begeven, waar heen hij ook zelf met zyn particu liere lift afdaalde. Daarop volgde d3 grote plechtigheid in de Sint Pie terskerk. waarvoor ruim 3000 perso nen waren uitgenodigd. Uit naam van de Zwitserse repu bliek en ook van de administratie van de stichting sprak prof. Philip Etter. Daarna stelde prof. Gronchi de insignes van de Fundatie aan de Paus ter hand. die bestaan uit een gouden keten en een gouden medaille. In zijn dankwoord, merkte de Paus o.m. op dat de vrede kan worden be schouwd aLs een huis, ja. het huis ran allen. Maar een huis dat op goe de fundamenten dient te rusten. WR bevinden ons hier, zei hü. onder de grote koepel van de Sint Pieterskerk, de koepel van Michel Angelo. Deze rust op vier machtige pilaren, die diep in de aarde doordringen en die steunen op de rotsgrond onder de stad Rome. Zo rust ook de vrede op vier fundamenten, die wij hebben trachten uiteen te zetten in onze en cycliek „Pacem in Terrus", Model 4030 TGV, f 395.- Andere A^rlams modellen f 255.- Af dekplaat f 20.- extra Vraag uitvoerige inlichting en aan uw installateur of aan het Verkoopkantoor voor Nederland: NELL STUTTERHEIM N.V., OEN HAAQ, POSTBUS 1141, Til. «SST 10 Bezoekt onze toonzaal Noordeinde 29 hoek Heulstraat - Tel. 600509 Den Haag. De Paus meende in de toekenning van de premie aan zijn eenvoudige persoon te mogen zien een toeken ning aan de Pausen, die hem zijn vooraf gegaan. Wat hem persoonlijk betreft, hy verklaarde zich er ten hoogste van bewust te zijn dat hy in het aange zicht Gods niets betekent en alleen maar kan proberen om nederig zyn picht te doen. De Paus zei de aan de onderschei ding verbonden som van een miljoen Zwitserse franken te zullen besteden voor vluchtelingen, die door de kerke lijke charitatieve instellingen ge steund worden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7