Films van deze week in Leiden Massale kooravond in cle „Maranatliakerk*' STENCILWERK over zwervend meisje f erschuivende maatstaven District 160 van Rotary International hield zijn landdagen te Leiden Verschillende onder verrassingen Hans lioelee's leiding P. C. BEUGELSDIJK PERSOONLIJKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK Ze ivas te zwak om verleiding van de mannen te weerstaan GERO-CASSETTE illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 11 mei 1963 Tweede blad no. 309Ï3 j Leidse Smalfilm Liga Kleurencompositie in de film Tijdens de gisteren gehouden werkavond van de Leidse Smalfilm Liga hield de heer K. Starre een lezing over kleurencompositie. Aan de hand van een groot aantal ge- 1 schematiseerde dia's en vele andere voorbeelden bouwde de heer Starre een kleurrijk betoog op. In de eerste plaats werd Ingegaan op de fysische achtergronden van straiingsbrennen en kleurstoffen om de verschillen tussen additieve en subtractieve kleurmenging duidelijk uiteen te zetten. Van groot belang voor de filmer is echter niet hoe be paalde kleuren ontstaan, maar welke uitwerking ze hebben op de toeschou wer. Er werd dan ook uitgebreid in- gegaan op de begrippen warme en koude kleuren en op de ruimtewer king daarvan. Het subjectieve karak- ter van de psychische invloeden bleek tot een geanimeerde discussie I te voeren, zodat de heer Starre be- sloot In de toekomst een geschikt kleurenfilmpje uiteen te rafelen om een en ander nader toe te lichten. Hoewel het onmogelijk is. dat alle facetten van de kleurencompositie op (:én werkavond geheel uit de verf komen, gaf spreker een rode draad in de handen van de kleurenfilmers. Aan het eind van de avond vestigde de voorzitter, de heer H. Kleibrink, de aandacht op het komende NOVA- congres van amateurfilmers op 18 cn 19 mei te Arnhem, waarvoor ook weer een aantal L.S.L.-leden films hebben ingestuurd. 10 mei-herdenking van v.m. 28 R. I. Gisteren hebben de oud-strijders van het v.m. 28e Regiment Infanterie hun in mei 1940 ln Dordrecht en om geving gevallen kameraden wederom op waardige wijze herdacht. Tussen 10 en 11 uur waren nabestaanden van de gesneuvelden met de oud-strijders van wie velen met hun echtgenote bijeen in de Benthienkazerne te Dordrecht. Om 11 uur werd een korte alge mene vergadering gehouden. De voorzitter v. h. Comité 28e R.I., de majoor C. W. E. van Hoek sprak een welkomstwoord. Het verslag van de penningmeester was dit jaar gunstig De commandant van de Benthien kazerne. kapitein T. Oostendorp, die als gastheer optrad, sprak een har telijk welkomstwoord. Na de vergadering vertrok men naar de herv. kerk te Dubbeldam waar majoor Van Hoek een herden kingsrede hield. Ook werd het woord verzorgers v. h. Regiment, pastoor gevoerd door de vroegere geestelijke Moeskops en ds. Molenaar en de burgemeester van Dubbeldam, de heer J. P. M. Beelaerts van Emmick- hoven. Het zangkoor ..Soli Deo Glo ria" verleende medewerking aan deze plechtigheid. Op de begraafplaats volgde na de kranslegging declamatie van de heer Hakkaart. Hierna werd een défilé gehouden langs de uitstekend verzorgde graven der gesneuvelden. In de namiddag werden per auto bezoeken gebracht aan de verschillende gevechtsopstel lingen in 1940. Tot slot volgde in de Benthienkazerne een gezamenlijke maaltijd. Ontvangst door liet gemeentebestuur f Het district 160 van Rotary International, omvattende de provincies Ie luid-Holland. Zeeland en Noord-Brabant, houdt vrijdag en zaterdag in de itelijk versierde Stadsgehoorzaal zyn jaarlijkse landdagen, welke door mgeveer 550 binnen- en buitenlandse leden van Rotary-clubs werden bij - ewoond. Onder hen bevinden zich de Commissaris van de Koningin in 4 !uid-Holland, mr. J. Klaasesz, de vice-president van de adviescommissie roor Europa, Noord-Afrika en de landen ten oosten van de Middellandse !ee, dr. Harald Mandt als vertegenwoordiger van de president van Rotary alnternational, de gouverneur van het Belgische district, de heer Maurice ^Mathy, een aantal gouverneurs en oud-gouverneurs van andere districten, ~de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschol, de presidente van de Nationale Unie van Nederlandse Soroptimisten, mevr. KeilerVan 'i Dijk. de president van de Nederlandse Tafelronde, de heer Van Dissel en de rector-magnificus van de Leidse Universiteit, prof. dr. S. Dresden. op wat hun tijdgenoten bezig houdt. Wanneer dit van de hedendaagse kunstenaars niet wordt begrepen of aanvaard, kan dit misschien voort komen uit de omstandigheid, dat wij de eigen tijd- niet begrijpen of aan vaarden. althans door gebrek aan perspectief niet zien in de .juiste vorm, zoals wij het verleden kunnen beoordelen. Prof. Van der Waal gaf vele welgekozen lichtbeelden, die zijn voordracht voor zijn gehoor een aan schouwelijke kern gaven. Hij conclu deerde, dat de hedendaagse kunst niet buitenissig nieuw is, doch even nieuw als de ongewone en nooit tevo- De gouverneur van het 160ste dis- t net. ir. N. T. L. Koomans uit Rot- 1 erdam verwelkomde de gasten en prak de hoop uit dat van deze bij- t lenkomst een stimulerende werking ecu uitgaan. Nadat enkele passages (varen voorgelezen uit een boodschap van de president van Rotary Inter- ïational werd besloten telegrammen an trouw cn hulde te zenden aan Koningin Juliana en Prins Bernhard, ie laatste in diens functie als be- ichermheer von Rotary Nederland. De voorzitter van de Leidse club, r. M. C. de Jong, herdacht in een (orte toespraak de onlangs overleden E>ud-voorzitter, de heer P. A. Wisse. Dr. Harald Mandt legde in zijn reae de nadruk op het internationale t tarakter van Rotary International, 1 aat onder meer blijkt uit het feit dat j De organisatie over de geheie wereid t boO.OOu leden telt. verdeeld over 11.000 j nubs in 128 landen. Nadat ook de Commissaris van de 0 Soningin, mr. Klaasesz een begroe- tuigswoord had gesproKen, wera het 1 woord gevoerd aoor mevr. Keiier Van Dijk, de lieer Van Dissel, de heer Maurice Mathy en de heer J. J. v. a. Laan als voorzitter van de vereniging van oud-rocatrians in Nedenanu, benevens door twee Ame- riKaanse meisjes, cüe als gasten van Rotary Neder land reeds geruime tiju in ons lanu vertoeven en die vertei- aen over haar ervaringen in het heuenandse gezinsleven. Ket thema van ae landdagen luid de: „Verschuivende bevende waarden". Burgemeester Van Kinschot (links) begroet in de Burger- j zaal van het Stadhuis de gou verneur van het 160ste district van Rotary International, ir. TV. Th. Koomans. ren in dit tempo geziene verschui vingen in onze maatschappij. Des middags vend in c.? Burger zaal van het Stadhuis een officiële ontvangst plaats door het gemeente bestuur, waarbij het woord werd ge voerd door burgemeester Van Kin schot. Deze wees erop hoe de over heid grote waardering heeft voor een organisatie, die bij voortduring streeft naar een meer verantwoorde bena dering van de verhoudingen in onze samenleving en een evenwicht te scheppen tussen de eigen belangen en behoeften en die van de gemeen schap. De kiacht van uw organi satie. aldus spr., schuilt in de ge lukkige combinatie van idealisme en prakt.sch psychologisch inzicht. De overheid verheugt zich over het be staan van een organisatie als Rotary, welke dienstbaarheid aan de ge/neen- schap als levensideaal stelt. De maatstaven mogen juist in onze tijd veeivuldig verschuiven, de die- nende liefde, welke het kenmerk en het levensdoel van Rotary vormt ,is I van grote blijvende waarae Koordirigent Hans Boelee is 12]^ jaar aan de ..Rhijnsanghers" verbonden. Zij zijn de bewoners van de rechter Rijn-oever tussen Haagsche Schouw en Morskwartier. Boelee is een populaire fi guur. die dan ook een aantal andere koren aanvoert. Dftarmee beoefent hij bij voorkeur de ..kleinkunst" in het koorwezen en daaraan wijdt hij. met nooit weersproken muzikale begaafdheid, zijn vakmanschap. Daarmee is niet in strijd, dat hij gisteren in de bevredigend bezette Maranathakerk een massale koorzangavond leidde. Advertentie De rede van de burgemeester werd Voor AL uw (ook elektronische stencils) Kopiëerinrichting Telefoon (01710) 34419 MIDDELSTEGRACHT 1„ (hoek Nieuwe Rijm Leiden beantwoord door de gouverneur van het district, de heer Koomans. Na een gemeenschappelijke maaltijd in da Stadsgehoorzaal, werd de eerste dag besloten met het optreden van het Leidse Studentencabaret. Voor deze 10de massale zangavond hadden de Rhijnsanghers de organi- satorische zorg op zich genomen en i wij vonden hier verder bijeen „De I Lofstem" van Woubrugge. „Hervormd Kerkkoor" Oegstgeest", ..Excelsior" en „Mannenkoor Leiderdorp", plus bijbehorende jeugdkoren. Door de met smaak en inzicht op- gezette programma-samenstelling, het j muurvast sluitende van de zang en de keurige vocaliteit mocht zeker van een boeiende uitvoering gesproken worden, waarbij (meest in beurtzang) ook de kerkbezoekers waren inge schakeld en wel op een juist gedos- seerde wijze, zodat elk idee van de sleur verre bleef. Want ook in de vereniging der teksten was naar een zinvolle samenhang gestreefd Cen traal stond een „Liederencyclus rond het kerkelijk jaar", door de dirigent samengesteld: composities voor ad vent. kerst, goede vrijdag, pasen, hemelvaart en trinitatis. Als sterkste herinneringen bewaarden we daar aan het juweel „Franseamus" (zoals bewerkt door Hubert Cuypers) en het Agnus Dei van Chr, de Witt. Het laatste mee omdat het koorapparaat er een hoogtepunt bereikte op het stuk van kleuring en homogeniteit. Het instrumentale koor van de Oegstgeester cantory (blokfluiten, dwarsfluit, clarinet, trombone) kreeg in deze cyclus zowel een zelfstandige worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de als een begeleidende rol toegewezen. De blokfluiten misten het routineuze van de geoefende zangers, maar juist hun toon gaf het geheel een typeren de noot mee van oud-primitief, die een binding opriep met de vroomheid in voorbije eeuwen. De organist Dirk Nicolai stond de kcorzang mede ten dienste. Allerlei afwisseling is bovendien betracht, want Boelee is daarin een goed regis seur. Ook een koperkwartet was van de partij. „Solo" is alleen het Leider dorps Mannenkoor opgetreden met bekende, dankbare en geliefde zan gers van Rosenmüller, Bortnianski en Gebhardt. Deze mannen hebben aan ae te stellen eisen voldaan. Nog noemen we het (opgewekte!) lied van Sweney. in Delft gezongen tijdens de bijzetting van Koningin Wilhelmina en het prachtige Israëli sche volkslied van Perlzweig, dat die pe indruk maakte, mede door de er aan gegeven afwerking. Bepaald een verrassing werd Psalm 147 van Boelee zelf, waarin de componist alle afwlsselings- cn com binatiemogelijkheden van de beschik bare middelen uitbuitte en wel op een uiterst muzikale, levendige en suggestieve wijze (orgel!). Ds. Heule opende met acn toe spraak van voorbeeldige bondigheid en voorzitter Smits van de Rhijnsan ghers richtte gevoelige dankwoorden tot Boelee en ai de muzikale mede werkers. V. PRIESTERS VRIJGELATEN Zestig tot zeventig van de om streeks 100 priesters, die zich in Hongaarse gevangenissen bevinden, /.ijn de laatste dagen door de Hon- I g.-.arse regering vrijgelaten. Vijf bisschoppen die tot vrijdag hun verbanningsoord mochten ver laten. staan volgens betrouwbare berichten nog onder politie controle. Paus ontving kardinaal Wyszynski Naar eerst gisteren bekend is ge worden. heeft Paus Johannes don derdagavond kardinaal Wyszynski, de aartsbisschop van Warschau, in audiëntie ontvangen. Vrijdag heeft de kardinaal een bezoek gebracht aan de Poolse am bassadeur bij het Vaticaan, Adam Willman. maatstaven Voordracht prof. Van de Waai Als eerste spreker voerde over dit onaerwerp net woord prol. dr. H. van ae Waai, lid van de weidse club en hoogleraar in ue Kunstgeschiedenis aan ue Leidse Universiteit. öpreKenue over enige aspecten van de moderne kunst stelde prof. Van ae Waai, tevens directeur van het HijksprentenKabinet te Leiden, aat sommige verscnijnselen in ae inter nationale kunstwereld en vooral de kunstnandel weliswaar aarueiding geven tot argwaan, maar dat men op grond daarvan niet het kind met het baawater moet weggooien. Het be toog van prof. v. d. Waal was er in sterke mate op gericht, dat kunst niet zetelt in het verleuen, maar zich evenzeer baseert op het heden, in hedendaagse verschijnselen en voor werpen. De kunstenaars van van daag vervullen nog steeds dezelfde rol in de maatschappij als die van vroeger: zij reageren op hun wijze Wielernieuws «ClltlllS 't trieste fillll w De Belg Gilbert Desmet heeft vrijdag de derde etappe van de Vier daagse van DuinkerKen gewonnen. Hij reed de 201 kilometer van Duin- j kerken via Lens naar Duinkerken in 5 uur 20 minuten en 45 seconden.1 Ruim een minuut na Desmet ging de Spanjaard Otano als tweede over de streep terwijl Wouters (Belg.) de derde piaats veroverde. Ab Gelder mans kwam in het grote peloton binnen. Junkermann. leidt in het algemeen klassement. De Fransman Jean Stablinsky heeft de vrijdag gereden tiende etappe van I de Ronde van Spanje (Saragossa 1 Lerida over 144 km) gewonnen ineen I eindsprint van een groot peloton, Sr^diïïch»1 ktaï I 9repen. roeken daarom een eigen weg. een weg intussen, die dik- seerde. wijls naar het verderf kan leiden. Zo vergaat het Marie Lillevi kyDe<Frjla(3 4?35: 1 met^bonmcatiè^er9man)- in de 9r°nd goed. zoekend naar liefde en hartelijkheid. LIDO De door Gunnar Hellström. naar de roman van Bir- gitta Stenberg. geregisseerde Zweedse film ..Chans" (Heeft zij een kans?) stelt een probleem aan de orde. dat tegenwoordig veelvuldig voorkomt. Hoevele jonge meisjes worden door hun ouders totaal niet be- Advertentle Zoekt U een van f 40.of f 400. v. d. WATER, Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. Europese lof voor Haagse Academie De raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft gisteren de Haagse Academie voor Interna tionaal Recht, die sedert 1923 in het Vredespaleis is gevestigd, warm aan bevolen bij de regeringen van de ze ventien lidstaten van de raad. In een eenstemmig goedgekeurde aanbeveling aan het comité van mi nisters heeft de vergadering ver klaard dat de Haagse Academie een der best georganiseerde en meest ac tieve centra voor voortgezette studie van internationaal publiek en pri vaat recht is, met een examen dat op hoog niveau staat. De raadgevende vergadering be veelt daarom de regeringen van de lidstaten aan hun hoge ambtenaren, Juristen en diplomaten, faciliteiten als studieverlof en reis- en verblljfs- toelagen te verstrekken als ze aan de Haagse Academie willen gaan stude- len. 3.46.35), 2. Colmenarejo (Sp.) z.t. (met bonificatie 3.47.05), 3. Sorge- loos (Belg.) 3 47.36, 4. Maliepaard (Ned.) z.t., 5. Van Tongerloo (Belg.) zelfde tijd. Het algemeen klassement na de tiende etappe luidt: 1. Anquetil (Fr.) 42 uur 6 min. 49 sec., 2. Colmenarejo (Sp.) 42.08.22, 3. Maliepaard (Ned.) 42.10.14, 4. Pa- checo (Sp.) 42.11.02, 5. Gabica (Sp.) 42.12.11. De Italiaan Antonio Tagliani heeft de tweede etappe van ae wegwed strijd PraagWarschauBerlijn ge wonnen De uitslag luidt: Tagliano (It.) 5.40.58 met bonifi- maar al spoedig slachtoffer van mannen met slechts één lage ge dachte. Zij is dan ook een meisje, van wie, hoewel niet bijzonder mooi. toch een sterke aantrekkingskracht uitgaat, dat haar eigenlijk als vanzelf telkenmale de fuik doet binnengaan. Al vroeg in een opvoedingsgesticht i Een trieste film. aantonend hoe de terechtgekomen, wordt zij daaruit verleiding aan alle kanten breed ontslagen en nu begint, als gevolg van openstaat voor haar. die te zwak is het feit, dat zij het ouderlijk huis na; deze te weerstaan onenigheid verlaat, een zwervend le- I Een prooi van avonturiers is dit ven, dat haar telkens in contact met meisje geworden. Het Rikt haast een mannen brengt, met alle gecompli- onmogelijkheid dat zij ooit de kracht ceerde en noodlottige gevolgen van zal vinden, het „rechte" pad te her dien. Het zou te vervoeren al die vinden. (ontmoetingen gedetailleerd te be- Een realistisch, schokkend en ver schrijven. doch het lot. men kan wel moedelijk voor velen een actueel spieken van het noodiot heeft haar beeld van hetgeen zich in de aange- speciaal óók door eigen immorali- vreten wereld van thans afspeelt. catie 5.39.58, 2. Haezeldonckx (Belg.) telkens weer in zijn macht. nifr58,01 Did^^'S^ V°Kamta£Sv1 Ht£> zeker »«'d j De wraak der Apachen p.er lO.-Dlü.) b-40.5o, 4 Kapitanov dat hier van een jong mensenleven (RuslJ, 5. Schur (O.-Dld.), 9. Toon geschetst wordt en dat van kwaad GOede Western Rutte (Ned.) naar erger loopt, totdat zij eindelijk TTV/A„ T Na de tweede etappe luidt het al- bjj een vroegere vriend die nu aan LUAOR De Indianen komen er gemeen klassement: narcotica verslaafd is, de hoogst no- ln de film ..De wraak der Apachen" 1. Haezeldonckx (België) 8.45.51, 2. dige rust vindt. maar slecht van af. met name de Maar wéér gaat het noodlot verder: er volgt een verhouding met een stu dent. een jongeman uit het geheel andere milieu, bij wie zij zich na enige tijd ongelukkig voelt. En als zij dan enige kennissen van eertijds ont moet. rasechte nozems, met geen en kele reverentie voor de .vrouw" wordt de catastrofe volkomen Het komt Tscherepowitch (Rusland) 8.46.09, 3. Laczo (Tsj.-Sl.) z.t., 4. Schur iO.- Dld.» 8.46.21, 5. Appier (O.-Dld.) 8.46.51, 9. Toon Rutte (Nederland) 8.46.51, 17. Huub Harings 8.46.51, 39. Eugene Beckers 8.47.40, 51. Rein de Jong 8.51.05, 54. Frans Balvert 8.51.24, 89. Theo Rutten 9.08.19. II<lollieU WS tot «nbreuTmet d.s'uden! SM ^roofd"'"" llLHJIIlA'li >V o pn omdat zij we] eens narcotiCa kocht VI maar slecht van Apachen-stam wordt afgeschilderd als een bende bloeddorstige wilden die verdragen schendt en hinderlagen legt. De dupe daarvan wordt het gar nizoen van een afgelegen fort: de goedgelovige soldaten rijden steeds weer met open ogen hun ongeluk te gemoet. De waarschuwingen van een collega die de bijnaam ,.de witte Apache" draagt (omdat hij als kind Gisteravond zijn in Den Haag judowedstrijden om het kampioen schap van Zuid-Holland gehouden, uitgeschreven door de Nederlandse Amaeur Judo Associatie. Uitslag: 1. Fudoshin (Rotterdam), 2. Eendracht (Leiden), 3. Asahi (Rot terdam). 4. Guan Lin (Den Haag), 5. Rotetrdam Zuid, 6. Lu Gia Jen (Den Haag). en omdat zij wel eens narcotica kocht voor de man. bij wie zij zich korte tijd veilig en beschermd had gevoeld, valt zij weer in handen van de politie en wordt naar het opvoedingsgesticht teruggebracht. De vraag is nu, wat er van dit meisje, dat al zoveel beleefd en on dergaan heeft op den duur terecht zal komen. Zal zij nog een kans in dit leven I Rjken, het is beslist met veel raffine- hebben of ls zij voorgoed verloren?.. ment in beeld gebracht. De gebeurte- opgevoed), slaan zij telkens in de wind. Pas na vele tegenslagen zijn de soldaten bereid het gezag van „de witte Apache" te aanvaarden, die dan ook daarna nog de grootste moeite heeft de leider van de opstandige Apachen, die hij nog kent uit zijn jeugd, uit te schakelen. CASINO Het kon niet anders: miss Marple niet jong, niet knap, ma«r zeer intelligent en vastbesloten moest een akelige droom hebben gehad, toen zij in een passerende trein twee sterke mannenhanden zich om de hals van een schreeuwen de vrouw zagen klemmen. Voor de conducteur was de zaak heel een voudig: zij had immers juist in een moordverhaal zitten lezen, het boek lag nog op de kussens. En de politie kwam eveneens al spoedig tot de ontdekking, dat miss Marple zich vergist moest hebben, want er was nergens langs de spoorlijn een lijk gevonden. Maar miss Marple wist heel goed wat ze gezien had en de film, die gebaseerd is op een spannend ver haal van Agatha Christie, is een zeer boeiende beschrijving van haar dap pere strijd om de waarheid aan het licht te brengep. Zij belandt als „dienstmeisje" op Ackenthorpe Hall, een landgoed, dat langs de spoorlijn ligt en waar de aanwijzingen zijn duidelijk voor de amateur-detective het slachtoffer via de spoordijk moet zijn verdwenen. Daar op Ackenthorpe begint het verhaal steeds ingewikkelder te worden, want er zijn, op het eerste gezicht, heel wat kandidaten voor het plegen van oen moord. De zoons van de oude heer kunnen, man voor man. wel een motief hebben gehad. In navolging van het boek weet de film de toe schouwer zeer lang in het onzekere te laten: de aanwijzingen in bepaal de richtingen stapelen zich op en de aandacht wordt met opzet afgeleid van de werkelijke dader, die tenslotte nog een verrassende figuur blijkt te zijn. Miss Marple is er intussen in geslaagd dit mogen wij wel ver klappen het lichaam van de ver moorde vrouw in een afgelegen schuur te vinden. Zij laat de politie waarschuwen, die van dat ogenblik af haar trouwe bondgenoot wordt in de persoon van de inspecteur, die haar aanvankelijk zoal niet voor gek. dan toch in elk geval voor zonder ling had gehouden. Wie zich amuse ren wil met een werkelijk spannende detective, mag dit bijzonder aardige werk ln Casino, dat telkens de hand „Slavenschip" „Vrouwen en piraten" TRIANON Fransen, Italianen en Amerikanen hebben de handen ineengeslagen om tot de produktie van het „Slavenschip" te komen. De producenten hebben ingezien dat het voor het rendement van de film bij zonder aantrekkelijk zou zijn om het vooronder van dit schip vol te duwen met jeugdige vrouwen allen met grote zorgvuldigheid slordig gekleed die in Engeland de keus hadden geruime tijd in de gevangenis te ver blijven of te gaan leven in het nog ongeciviliseerde Amerika. Dat laat ste kozen zij dus. Zo ging dat in da 18de eeuw. Voorts is er op een an dere afdeling aan boord een kooi vol woeste, op het verkeerde pad geraak te mannen, die dezelfde keus hebben gedaan. In de mannenafdeling zijn figuren, die het hart gelukkig op de juiste plaats zijn blijven dragen. Er zijn voorts sadistische bewakers en enige adellijke lieden, onder wie zeer mooie vrouwen, die kennelijk een plezier reisje maken, hoewel dit schip zich er niet toe leent, want het ligt voor de hand dat de „beren" op een ge geven ogenblik zullen losbreken. De officiële gezagvoerder van het schip is een nare man, die door de boeven na de machtsoverneming in het vooronder wordt gesloten, maar ten slotte toch humaan blijkt te zijn. Zijn grote tegenspeler is aanvankelijk een dokter, die in het bezit blijkt van het juiste formaat schouders om er aan het slot de in het nauw geraakte adellijke dame mee te veroveren. Fel le schietpartijen, ferme knokpartijen en de obligate wreedheden larderen dit onstuimige toneeltje op Zee, dat l weer heel goed afloopt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiinninnniiflimminiiii van de zeer bekwame Agatha Christie verraadt, zeker niet overslaan. „Jungleduivels" nissen volgen elkaar logisch op en voeren langzaam maar zeker naar een climax, zodat de toeschouwer voortdurend in spanning blijft. Een knap opgebouwde western dus niet goed spel van Jack Palance als het Het verhaaltje moge nogal simpel rebellerende Apache-opperhoofd en Charlton Heston als zijn blanke te genstander. Ingniar Bergman's Avondniaalgasten tweede week STUDIO Ook zonder theologi sche scholing zal de toeschouwer deze nieuwe film van de grote Zweedse regisseur Ingmar Bergman kunnen begrijpen en waarderen. Want ten slotte is ds. Thomas Ericsson, de pre dikant van de Lutherse staatskerk, die worstelt met het „zwijgen Gods" niet anders dan welke andere mens, in wie de twijfel over de zin van le ven en arbeid zijn verwoestende werk aanricht. Deze film is voor 95ró een analyse van ds. Ericssons innerlijke spanningen, die hij tenslotte over wint in de bewogen slotwoorden „Heilig, heilig, heilig", waarin hij zich buigt voor Hem. Die hij dient Niet alleen het onderwerp, maar ook de vaak verrassende wijze, waarop Bergman zijn werk heeft aangepakt alsmede het zeer knappe spel van de medespelenden maken deze film tot een nieuw hoogtepunt in het oeuvre van Ingmar Bergman. Spannend REX Enkele dagen voor de slag van Bougainville krijgen vier mari niers met sergeant Fletcher als com mandant. de opdracht een Franse planter op te sporen, die zich op een eiland in de buurt moet bevinden. De Japanners leggen hun echter hinderlaag op hinderlaag. Ten ge volge van voortdurende schietpar tijen verliest sergeant Fletcher drie van zjjn mensen. Samen met de overgebleven marinier Burke slaagt hi) er ln, de planter te bereiken. Tijdens een overval wordt deze ech ter gedood. ZUn dochter blijft ge spaard en zorgt voor enkele verhitte scènes tussen de twee door de oorlog en de spanning tot het uiterste ge prikkelde mannen. Dit alles is te zien in de oorlogs film ..Jungle duivels". De film ls misschien «en tikje clichéachtig, maar over het algemeen uiterst spannend. De toeschouwer krijgt voorzover hij dat nog niet heeft van andere films, een goede Indruk van de strRd in de rimboe en de vele gevaren, die daaraan verbonden ziin ..Jungle duivels" telt vele zeer boeiende momenten, waaraan de uitstekende filmmuziek veel bij draagt. De hoofdrollen worden ge speeld door Tony Curtis en Frank Lovejoy.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3