ndonesiers in Den Haag industrieel contact foor DRIE kinderen gedood bij brand in Nijmegen COOPER DINSDAG IN DE RUIMTE „Grote stap vooruit in Birmingham (V.S.) )elen in vooruitgang \ndustrie Nederland Ook slachtoffer van vuurzee in Driel(G) PHILIPS T.V. (Bhc/ Qfteuivs Onverwacht uit Londen gekomen CASTRO WIL PRATEN MET AMERIKA Noodlottig einde van spel met mnr an Egmond WEERBERICHT Gestapo-beul in Marseille gearresteerd Maar akkoord niet officieel ■ericht 1 maart 1860 ZATERDAG 11 MEI 1963 No. 30953 tóiir: E Ljfdred: EIDSCH DAGBLAD E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f 0 65 per week Witte Singel l. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 en uit drie leden bestaande Indonesische handelsmissie is gis- liddag volkomen onverwacht uit Londen op Schiphol aange- llndoncsiërs zullen tot dinsdag met leidende figuren van grote Ne- jidse industrieën van gedachten wisselen. De missie staat onder lei van dr. Harsono Reksoatmodjo, president-directeur vfoi de 9 staats- shuizen van de Indonesische regering in Djakarta. Hij is in gezel van de voormalige Nederlander dr. Ch. V. de Villeneuve, econo- Ladviseur van de Indonesische ambassade in Londen, die tien jaar piet in ons land is geweest, en de Indonesiër Mohammed Zein Safei Jlet Indonesische Handelshuis in New York. Eigen initiatief gezelschap liet geen tijd verlo- Reeds gistermiddag had de bespreking in Den Haag In de vergaderzaal van de e Kamer van Handelsbevor- Deze bijeenkomst was georga- door de Stichting Vertegen- ,ing van de Nederlandse In- voor Internationale Belangen. »rleg stond onder leiding van A. F. Stokhuyzen, gedelegeerd het bestuur. Onder de aan- bevonden zich de heren H. rman uit Oldenzaal. M. H ie VMF)A. A. A. Dikkers p), prof. Kuin Unilever C. idelkoop (Coop. Zuivelfabriek i) en meer bertegenwoordigers lederlandse bedrijfstakken, zo- scheepsindustrie. oodstraf geëist jen Penkowski openbare aanklager in het splo- proces in Moskou heeft giste- e doodstraf geëist tegen de Rus wski en tien jaar gevangenis- tegen de Engelse zakenman e. Beide verdachten hebben is de aanklager zowel voor de als voor de Amerikaanse In- igendienst gewerkt. Het Wes- feft getracht „het ondoordring- ordijn" voor de Sowjet-Unie te leuren met behulp van spion- kowski werd beschreven als uuiperige man", die pochte op «trekkingen in hoge kringen, was hem heilig. Hij had ver- 1. dat hij zijn vrouw liefhad, ook haar had hij verraden. De man Wynne had de hem ver- t gastvrijheid misbruikt en iderlijke betrekkingen" aange- 1 t met Penkowski. Volgens de ;er zouden tien leden van het en Amerikaanse ambassade- aeel in Moskou op een of ande- anier met deze spionagezaak te n hebben gehad. By aankomst op Schiphol had dr Harsono gezegd: „Dit bezoek aan Tsjombe naar Leopoldstad President Tsjombe heeft in Elisa- bethstad meegedeeld, dat hij bin nenkort aan het hoofd van een speciale afvaardiging naar Leopold stad zal reizen, teneinde te pogen een oplossing te vinden voor de vraag stukken, waarmee de invoeging van Katanga in de rest van Kongo ge paard gaat. In een telegram aan de Kongolese president Kassavoeboe en eerste minister Adoela verklaart Tsjombe „de reeds rampzalige toestand in Ka- tanga is de laatste tijd nog ver slechterd". „Fr hebben op algemene schaal onwettige vervolgingen plaats, ter wijl naar willekeur arrestaties wor den verricht. Dit leidt tot ontmoe diging en- een uittocht van de bevolking", aldus Tsjombe in zijn telegram. De Katangese regering nam het besluit een afvaardiging naar Leo poldstad te zenden na een golf van arrestaties, die deze week in Elisa- helhstad werden verricht. Nederland is een initiatief van mij zelf U moet het beschouwen als een oriëntatiereis. Als eerste stap op de weg naar herstel van de vroegere in dustriële banden tussen Nederland en Indonesië. Wij zouden toch zeker graag willen meedelen :n de vooruit gang van de Nederlandse industrie en wij hopen, dat Nederland Indone sië zal kunnen gaan helpen bij haar economische ontwikkeling van het produktie-apparaat". Met wie de missie in Nederland contact zal opnemen kon of wilde dr. Harsono toen niet onthullen. Vloeiend Nederlands sprekend ver klaarde hy: „Wij hebben dit overge laten aan de staf van onze zaakge lastigde in Den Haag. Het zal con tact. zijn met een hele groep van Ne derlandse industriëlen en het zal in hoofdzaak gaan over het weer op gang brengen van voormalige Neder landse industriën, waarvan de pro duktie door allerlei oorzaken is stil gelegd of althans onrendabel is ge worden". Verwelkomd De missie, die op Schiphol werd verwelkomd door dr. Abdoel Sidik, hoofd van de economische afdeling in ons land, nam haar intrek in Ho tel Centraal in Den Haag. Dr. Har sono, reist dinsdag door naar Genève. Hij bevindt zich op een inspectiereis langs de afdelingskantoren van de negen Indonesische handelshuizen, waarvan hij het hoofd is. De heer De Villeneuve blijft nog enige dagen om het begonnen overleg voort te zetten. Dr. Harsono heeft gister middag ook nog zyn opwachting ge maakt in het ministerie van Buiten landse Zaken. Maandag zal een ge sprek met de directeur-generaal van de buitenlandse economische betrek kingen van het ministerie van Eco nomische Zaken plaats hebben. Cuba is bereid tot een gesprek om een basis voor betere betrek kingen met de Verenigde Staten te zoeken. Dit zei premier Fidel Castro van Cuba in een televi sievraaggesprek, dat gisteravond in New York werd uitgezonden. Het filmverslag was een maand geleden in Havanna opgenomen. In antwoord op vragen zei Castro dat de Verenigde Staten enkele ..wijze en intelligente" stappen hadden gezet op de weg naar vrede. Daaronder vielen volgens hem ook ,.het stopzette:, van piratenaanvallen op Cuba' Over het ideologische geschil tas sen Rusland cn China zei de Cub;» •.ri se premer: „Ik geloof niet dat deze verschillen van inzicht afwijke van b.v. die tussen De Gaulle en Kenne dy en ik geloof ook n:?t, dat e: ren absolute en onoplosbare tegenstelling bestaat tussen standpunten van de Sowjet-Unie en de Chinese Volks republiek". Gevraagd naar het Cu baanse standpunt in deze kwestie zei Castro: „Wij moeten strijden om de betrekkingen tussen d°z? twee grote landen van het socialistische kamp te verstevigen en te verbeteren" De 36-jarige majoor van de Amerikaanse luchtmacht Leroy Gordon Cooper heeft de naam "Faith 7" (Geloof 7) uitgekozen voor het ruimtevaartuig, waarin hij volgende week dinsdag en woensdag in 34 uur 22 omwentelingen om de aarde hoopt te ma ken. Gedurende zijn ruimtevlucht zal Cooper spaghetti met vlees- saus eten. acht uur slapen en als hij wakker wordt mogelijk een ..pep" pil slikken. Hij zal meer dan 12 wetenschappelijke experi menten uitvoeren. Volgens het Amerikanse nationale bureau voor de lucht- en ruimtevaart zal de "Faith 7" met Cooper, als alles volgens plan verloopt, tussen 14.00 en 16.30 uur Nederlandse tijd worden ge- 1 zekerheid kon worden vastgesteld I hoeveel slachtoffers deze brand had gemaakt. Uitgebrand e eerste nieuwe rdappelen geveild de veiling in Purmerend zijn •en de eerste nieuwe aardappe- angevoerd. Het waren twee par is van elk vijf kilogram, die wer- wkocht voor resp. f 139 en f 1.66 tilogram. De aardappelen wer- ipgekocht door grossiers uit Am- Een felle brand in het kleine huisje van de 46-jarige heer M. F. Smits aan de Valkenburgseweg in Nijmegen heeft gisteravond het leven qekost aan drie kinderen: de 8-jariqe tweeling José en Ans en de 4-jarige Beppie. De kinderen werden in hun slaap kamer door het vuur verrast en pogingen hen nog in veiligheid te brengen, faalden. De brand is ontstaan op de boven verdieping van het huis.ie, dat behal ve aan de schillenophaler Smits en zijn vrouw onderdak bood aan hun twaalf kinderen en een grootmoeder. Om half zeven gisteravond werden vyf kinderen naar bed gestuurd. Drie meisjes naar het zolderkamertje, dat het verst van de trap verwijderd was en twee jongens naar een kamertje vlak naast de trap. Wat zich daar nadien heeft afge speeld. is vastgestld. ten geacht, dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. Het is ook mogelijk, dat de schoorsteen in slechte toe stand heeft verkeerd. In deze omge ving namelijk is de brand ontstaan, die het eerst door de twee jongens werd ontdekt. MANTELS MANTELKOSTUUMS >FTSTRAAT 88 ÏESTRAAT 173 ALPHEN LEIDEN Paniek Nadat de GGD, die verscheidene ambulance-wagens naar de plaats van de ramp had gedirigeerd, zich over de moeder had ontfermd, kon den zij en haar jongste kind naar de woning van haar ouders in Nij megen worden vervoerd. De overige kinderen werden samen met de va der en de grootmoeder ondergebracht in het parochiaal jeugdhuis „De Graalburcht". De Nijmeegse brandweer trachtte onderwijl met groot materieel het vuur meester te worden. Daarby kon wel worden voorkomen dat de brand, die met grote rookontwikkeling ge paard ging, oversloeg naar een naastgelegen opslagplaats van Phi lips- technische dienst. Het huisje van de heer Smits brandde echter bijna geheel uit. Nog een slachtoffer van brand: De 36-jarige mevrouw Chr. van Doeshurgh-Klaassen is gistermiddag nog niet met zekerheid omgekomen in haar huis aan de Dui- Het wordtniet uitgeslo- venstraat in Driel (Over-Betuwe). Vermoedelijk is de brand ontstaan door het omvallen van een petro leumkachel. Omwonenden vertelden dat de vrouw nog naar buiten is ge lopen. maar even later, het toen reeds fel brandende huis weer is binnen gegaan. De vrijwillige brandweer van dc gemeente Heteren, die spoedig ter plaatse was, kon niet verhinderen, dat de hele woning in as werd ge legd. Tussen de resten van het huis vond men later het stoffelijk over schot van de vrouw. De omgekomene was gehuwd, maar had geen kinde- Zij renden de trap af en alar meerden de familieleden, die in pa- nlek het huis verlieten. Toen men ren „aar inwonende moeder en zus- zich weinige ogenblikken later ,er (ta de woning verbleven drie ge realiseerde, dat de drie meisjes geen ain„en| konden zich in veiligheid ontsnappingskans hadden, werd nog brengen, getracht de zolder te bereiken. Dat bleek toen echter al niet meer moge lijk te zyn. Dc vader was op het moment, dat de brand uitbrak, niet thuis. Toen hij korte tyd later arriveerde, stond de gehele bovenverdieping in lichter laaie en was er ook voor hem geen denken meer aan nog te trachten in de wirwar van zelfgetimmerde slaap kamertjes door te dringen. Doordat de moeder, die in verwachting is van het, dertiende kind. geheel overstuur was en buren uit eigen beweging kinderen uit het gezin Smits in huis hadden gehaald, duurde het enkele uren alvorens met Landing woensdag in de Pacific In tegenstelling tot zyn voorgan gers zal Cooper na zyn ruimtevlucht niet in de Atlantische Oceaan neer komen, maar op 130 kilometer ten zuidoosten van het eiland Midway in de Stille Oceaan. „De .Faith 7" zal op zjjn reis door de ruimte worden gevolgd door 19 op het land gevestigde waarnemingspos ten en vier schepen. Tweeëntwintig schepen, verdeeld over de Atlantische en de Stille Oce aan. zullen postvatten voor het ge val Cooper zyn ruimtevlucht moet beëindigen vóór de 22 omwentelingen zyn volbracht. Meer dan 100 vlieg tuigen zullen gereed staan voor nood gevallen. TIJDELIJK BETER it KNMI verwacht blijkens het tien uur verstrekte weeroverzicht tijdelijke weersverbetering, daarna zal de bewolking weer wnen en wordt de kans op regen De winden, die aanvankelyk i ®ien, zullen in de loop van mor seer aanwakkeren uit zuidweste- >of zuidelijke richting. Zy zullen toinder koudere lucht aanvoeren 12 mei op: 4.52 uur; onder: 20 21 uur. ton op: uur; onder: 7.21 uur. togwater te Katwijk te 5.21 en uur; laagwater te 1.11 en 13.29 hoogwater te 3.55 en 18.17 uur; tater te 139 en 14.01 uur). nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel. Het bloemencorso trekt door de i Bollenstreek. Vele duizenden uit binnen- en buitenland zijn van- morgen reeds gekomen om „Fan- tasie en Werkelijkheid" te zien Regen, wind en koude ten spijt In alle vroegte was men in dc H.B.G.-hallen ten Lisse nog bezig met de laatste hand te leggen aan de versiering van de praal- I wagens. Voor deze clownspop ge- reed was moesten er heel wat bloemen gestoken worden. Over t het corso leest u elders in dit blad meer. Van onze correspondent in Parijs) Dc Franse politie heeft in Mar seille een vroegere chef van de Duitse Gestapo gearresteerd, de 43-jarige Jean Barbier, die daar tien jaar onder een valse naam en als rustige huisvader heeft geleefd. Op 8 mei 1945 werd Barbier bij verstek ter dood veroordeeld wegens vervolging van tientallen Franse verzetshelden. Op het vliegveld van Grenoble was hy verantwoordelijk voor het dood schieten van verscheidene joden. Arrestanten liet hy overbrengen naar zijn hoofdkwartier aan de Boulevard Gambetta. waar zfj op afgrijselijke manier werden gemar teld. Het militaire gerechtshof in Marseille heeft het parket in Gre noble om opzending van Barbiers dossier gevraagd, dat 18 jaar geleden I in de archieven werd opgeborgen. T> Bemiddelaar zeer tevreden Tussen de negerleiders en een onofficieel comité van burgers in Birmingham (Alabama. V.S.) is een overeenkomst bereikt, waar in tegemoet gekomen wordt aan de eisen van de negers, aidus heeft ds. Martin Luther King, de leider van de gekleurde bevol king. gisteren medegedeeld. Hij legde er evenwel de nadruk op. dat de bereikte overeenstemming geen officieel karakter draagt, maar hij hoopt en verwacht, dat de stad er naar zal handelen. Massademonstraties als in de afgelopen dagen zijn thans opge schort in afwachting van een of ficiële reactie. De Amerikaanse onderminis ter van Justitie Burke Marshall, die in opdracht van president Cooper, die dinsdag vele baan tjes om de aarde gaat beschrijven, is nog in training: hier verlaat hij in zijn ruimtepak de lage-druk- kamer van de basis Cape Cana veral. Cooper, die onder meer een tele visiecamera meeneemt, hoopt op zyn vlucht enkele directe uitzendingen te kunnen verzorgen als hij over be paalde grondstations komt. Europese televisiekijkers zullen de lancering waarschijnlijk kort nadien op hun beeldbuis kunnen zien. door gezonden via de nieuwe communica tiesatelliet Telstar II of zyn voor ganger Relay I. Bouwvakantie '64 De Bedryfsraad voor het Bouw bedrijf heeft de periode van 20 Juli tot en met 1 augustus 1964 aange wezen voor vakantie van de bouw vakken. Kennedy bij zijn goede diensten verleende, noemde bij zijn terug keer in Washington de overeen komst ..een geweldige stap voor waarts bij de oplossing van het conflict". Volgens ds. King behelst het ak koord li opheffing van de rassen scheiding in lunchrooms, snackbars en dergelijke, deze opheffing van de rassenscheiding zal geleidelijk binnen de komende drie maanden worden uitgevoerd; 2) het bevorderen tot en aanstellen van negers als winkelas sistent eii vertegenwoordigers binnen de komende twee maanden; 3) vrij lating van alle tijdens de demonstra ties gearresteerden tegen borgtocht of op de persoonlijke belofte zich or- delyk te gedragen; 4i het contact tussen negers en blanken zal in het openbaar en binnen twee weken wor den hersteld. „Wy hopen, dat dit alles nieuwe protestdemonstraties zal voorkomen" aldus ds. King. Hy noemde de over eenstemming „een grote overwin ning". maar hy voegde hier aan toe: „Het hoogtepunt is nog niet het ein de. Hoewel we een belangryke voor uitgang hebben geboekt, ligt er nog een moeilijke weg voor ons, een deel hiervan is zelfs nog niet in kaart ge bracht". Advertentie NIEUWE SERIE v.a. f 725.—. Geschikt vooi '.e programma. Persoonlijke LANGE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. Uit het Leidsch Dagblad van J 12 Mei 1863; 4 Tot predikant van dc Waalsche gemeente te Lei- den is heden beroepen Ds. J. 1 A. van Hamel te Groningen. AdvertentieB. en W. 1 van Leiden doen u weten dat zal worden overgegaan tot 1 benoeming van een hulpon- 1 derwijzer met acte van 1 hoofdonderw. op een jaar- 4 1 wedde van f 500 weshalve 4 sollicitanten worden opge- 4 roepen. i 4

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1