Speels BENFICA verspert vermoeide „helden" weg naar Wembley Feijenoord mort over het tweede doelpunt fiporttoto eif WAS HET HANDS Arbiter staakt stri jd Schotland Oostenrijk Rotterdamsevolgde9 \ega niet snel genoeg Het lied is uit: „geen ivoordengeen daden" 5eker voetbal „Het is uit"'"' Glasgow Delfts Flauw voor Sjoukje Prijzen lopen heel snel op maart 1860 Donderdag 9 mei 1963 Derde blad no. 30951 i hoofdprijs in de Sporttoto |t deze week door twee personen eld. Zij ontvangen ieder de Imum prijs van 50.000 gulden. de tweede prys zyn 59 gegadig- die ieder bruto ongeveer 1.300 rn ontvangen. De extra prys voor Üf gelijke spelen wordt door 48 »nen gedeeld, die ieder ruim 700 en bruto toucheren. or de derde ronde van het toer- om de KNVB-beker zyn giste- twee wedstrijden gespeeld. In irg zegevierde Willem 2 met over RCH en in Koog aan de l won Ajax na verlenging met van KFC. In de volgende ronde en Ajax en Willem 2 tegen elkaar _J)HC zet tering iet naar nering O onze Haagse correspondent) IC verkeert in ernstige finan- moeilijkheden. In de eerste nden van dit seizoen heeft de tse eerste divisieclub reeds twin- ïizend gulden meer opgesoupeerd er inkomsten waren. Op een rvergadering is, naar aanleiding de situatie waarin DHC ver- t. een eventuele terugkeer naar imateurisme besproken. De leden ken zich echter unaniem daar a uit. De Delf tse industrieel A. Jnboom zal nu een commissie eren. die een volledige scheiding HC tussen semiprofessionalisme mateurisme zal doorvoeren, orzitter W. Kleijn en penning- ter F. J. Schreuder hebben de te kennen gegeven te willen P den omdat zij de leiding van m ?reniging onder deze omstandig- n niet langer voor hun rekening ien nemen. Perez Frances (Sp.) heeft de >te etappé van de ronde van je gewonnen. De Spaanse cou- zegevierde in de eindsprint van 19 kilometer lange rit van Tolosa Pamplona over een grote groep |ers bij wie alle favorieten. De Jaard Segu bezette de tweede ts en zijn landgenoot Suarez als derde over de streep. Bas epaard eindigde als achtste en iet.il, die de leiderstrui behield, ite als twaalfde. (Van onze speciale verslaggever) Advertentie Lissabon, woensdagavond Een lied is uit, een droom is aan scherven geslagen tegen de witte betonnen tribunes van het Benfica-stadion dat de echo tienduizendvoudig teruggaf, met vuurpijlen en gouden regen die als sterren om laag kwamen gedwarreld, op de koop toe. Ben- fica, de trots en glorie van Lissabon, speelt op 22 mei in het Londense Wembleystadion in de finale tegen Milaan enFeijenoord aan vaardt wat morrend de terugtocht naar Rotter dam, morrend over het tweede doelpunt, dat Het was duidelijk hands! Fuchs, de trainer vertelde het tegen iedereen, die het maar horen wilde na afloop in de kleedkamer, en dat waren er heel wat. Het was hands, zei Kerkum en hy had eigenlijk meer recht van spreken, want het moet voor zyn neus gebeurd zyn. Er waren nog twee minuten in de eerste helft te spelen, toen Torres, de niidvoor, uit een hoek schop van Eusebio de bal op het hoofd nam. De 1.94 lange midvoor kopte in de richting van het doel en wij dachten niet anders of h(j scoorde een gaaf doelpunt. Het is niet waar, vertelde Kerkum, ik had de bal gehad wanneer Augusto de rechtsbuiten niet voor me was opgedoken en met een licht tikje van zijn hand de bal niet over myn hoofd had ingelepeld. Ik ben ook prompt naar de scheidsrechter gerend, maar hij wilde niet naar me luisteren. Na de rust heb ik het geprobeerd: het was praten tegen een dove. „Wij waren meteen uit ons spel", voegde Bennaars eraan toe. „Wij konden na de rust geen goed meer doen". Berg- holtz, die naast Kerkum zat. zei helemaal niets. Met het hoofd in de handen staarde hij bleek, uitgeput naar de vloer van de kleedkamer. Hij scheen het nog niet goed te kunnen verwerken. De bestuursleden van de Rotterdamse club namen de neder laag heel wat rustiger op. Zij klaag den niet. z(j zeiden alleen maar: „Het is uit". Dit was oorlog Klagen was ook nutteloos. De scheidsrechter heeft kennelijk niet gezien wat Augusto deed en kon op het protest van Kerkum het doel punt niet annuleren. Men mag er toch van uit gaan dat een arbiter zoiets willens en wetens niet goedkeurt. „Hij heeft veel meer niet gezien", werd er nijdig in de kleedkamer ge roepen. Ook dat is mogelijk. De man kwam bijna adem tekort om te flui- volgens Kerkum, de aanvoerder, met de hand is gemaakt door de rechtsbuiten in plaats van met het hoofd door Torres; morrend over de Franse scheidsrechter Barbarain, die niet naar rede wilde luisteren, morrend over de Portugezen, die alles in het veld deden wat de spelregels verboden hebben, als de scheidsrechter het maar niet zag, ja morrend eigenlijk over alles behalve over zichzelf. Want sportmensen zien altijd de balk bij de ^nder maar nog geen splin ter bij zichzelf. ten voor wat hij wel zag. Dit was oorlog in het voetbalstadion en de spelers van beide partijen schenen ervan uit te gaan dat ook in zo'n oorlog alles geoorloofd is. Een spe ler die een aanval inzette en de bal iets te lang bij zich hield, kon er zeker van zijn dat hij op de grond terecht kwam. Om het even of hy Eusebio of Moulijn heette. Dat Mou- lijn minder smakken heeft gemaakt dan Eusebio was alleen maar te dan ken aan de attentie van zijn collega's om hem veel minder in het spel te betrekken dan in Rotterdam was gebeurd. Cavem, de rechtsback, had een heerlijke avond. Het eerste kwartier was niet zo prettig, toen wilde zijn kwelduivel hem nogal eens voorbijscheren. tenminste als er geen been werd uitgestoken, maar later kreeg de Portugees het steeds beter r.aar zijn zin. toen was hij zelfs wel in de aanval te vinden, zonder zorg wat de kleine Coen op dat ogenblik wel achter zijn rug in zijn schild voerde. De zweefsprong van aanvoerder Gerard Kerkum is vergeefs: Benfica leidt met 2-0 Plotseling O Tot in de achttiende minuut plot seling het mooie droomkasteel voor het eerst begon te wankelen. Een bliksemsnelle actie van Torres en Eusebio scheurde de Rotterdamse verdediging open. Pieters Graafland wist het schot van Torres, dat al verschrikkelijk hard was, nog te stoppen, maar de bal stuitte terug en daar wierp Eusebio zich naar voren, langs Kraay die een duw mee kreeg. maar daar lette niemand op, iedereen zag alleen maar de bal die tegen het net werd gedrukt, 10. Men moet het lawaai hebben ge hoord dat toen losbrak. Het was om koud van te worden. Hoe Feijenoord toch nog gewoon verder kon spelen was al een raadsel. Allengs was het ook niet meer gewoon. Benfica pro beerde nu snel de oogst binnen te halen en de reus Torres bedolf Pie ters Graafland zo wat onder de groene zoden. De Feijenoord-doelman stond even later pijnlijk zijn arm te betasten en masseur Gerard Meijer moest op een drafje naar hem toe om een pijnlijke knie te verzorgen. Het werd oog om oog. tand om tand. Dikwijls stonden de voetbal lers als boksers tegen over elkaar. Een goed schot op Costa Pereira was ons liever geweest. Al meer dan een half uur was er gepasseerd toen Bennaars de Portugese doelman pas voor het eerst kon vinden. Tegen het gesloten front van de Portugese ver dedigingslinie met Santana en Colu- na als koningen op het middenveld, was er vrijwel geen gaatje te vin den. En.Coen Moulijn was al aan zijn snipperdag bezig. Iemand op de perstribune maakte de sarcastische opmerking: „Coen spaart zich voor de wedstrijd tegen NAC'. Het lag niet aan Coen. maar aan zyn eigen spe lers. die hem niet wilden of konden vinden deze avond. Met Bërgholtz ging het eigenlijk idem idem. En toen dan eindelijk de bal weer eens op de linkervleugel belandde, stak Cavem zijn been uit, kreeg Eusebio een reprimande omdat hy Bennaars een salto mortale liet maken en zo gingen wij allengs naar het einde toe van de eerste helft. We begonnen ons al min of meer te verzoenen met oe gedachte dat een 10 achter stand nog steeds geen ramp was. toen Benfica plotseling weer de geest kreeg en Kraay geen ander redmiddel zag tegen een vlijmscher pe voorzet van Eusebio dan de bal over de cornerlfjn te werken. Eusebio nam de hoekschop zelf met de in de aanhef vermelde gevolgen: het fel- omstreden tweede doelpunt van Tor res of Augusto. Komedie „Wy waren uit ons spel", vertelde Bennaars na afloop. En hieruit mogen we concluderen, dat Feijenoord mentaal slecht aan de tweede helft is begonnen. Gezien het luid misbaar na de wedstrijd, kunnen we ons zeker voorstellen, hoe het in de rust in de Rotterdamse kleedkamer is geweest, en dat beschouwen we toch wel als een fout van de leiding. Ben fica kwam een tikje anders in de arena terug. Arogant en vol komedie. Klaassens nam de kleine Simoes op de heup. het was niet in de haak wat hij deed. maar de linksbuiten van Benfica bewees dat hy niet alleen fraai kon voetballen doch kon kome die spelen. Hij bleef liggen alsof hij door een meteoorsteen was getroffen en Bennaars trok hem korzelig over eind. Inmiddels had het stadion al geloeid en was de Portugese Her mandad voor de zoveelste keer ner veus zijn opmars naar de zijlyn begonnen Was dit nog onschuldig de smak die Eusebio even later moest maken, toen hij een prachtige op mars begon, loog er niet om. Even min wat daarvoor met Bergholtfc gebeurde toen deze in de rug werd gesprongen door Cruz. Weer een tackle van Eusebio, nu door Kreyfcr- maat. waarvoor de zwarte ster naar de zijlijn moest om even later hin kend. doch juichend terug te komen toen Santana tussen een haag van benen door het Feijenoorddoel had gevonden. 30 na zeventien minuten spelen in de tweede helft. Het was nu wel duidelijk dat Feyenoord vocht voor een verloren zaak. Er werd bij Costa Pereira nog wel eens door een als verloren rondrennende Piet Krulver aan de deur geram meld. toen na 36 minuten plotseling Bouwmeester de bal hoog in de tou wen joeg. Het gebeurde zo onver - wacht, dat het legioen bijna vergat om te juichen. Dit buitenkansje heeft nog even op de Rotterdamse ploeg I stimulerend gewerkt. Het gevolg daarvan was alleen maar een her nieuwd oplaaien van de voetbaloor log en een nerveus gebarende Riera in de richting van Moulyn. De Chileense trainer scheen dus nog altijd ergens een anest te hebben I voor de speler in Rotterdam, die de I .-chrik was geweest van de Portugese verdedigine Hij kon het gisteravond I rustig vergeten. Gemeen spel in De hel was losgebroken bij de interlandwedstrijd Schotland Oostenrijk, die woensdagavond in Glasgow werd gespeeld. Na 79 minuten, toen Schotland met 4—1 de leiding had, staakte de Britse scheidsrechter Finney de wedstrijd nadat hij tevoren twee spelers uit het veld had gezonden. Het was een einde zonder pre cedent in een internationale wedstrijd. Het Oostenrijkse team was al voor rust gereduceerd tot tien man. toen midvoor Nemec uit het veld werd gestuurd, nadat hij op onheuse wijze met de scheidsrechter had gedisputeerd over het tweede Schotse doelpunt. De Oostenrijkers verloren nog een tweede man, doordat Hof een gemene charge uitvoerde tegen een Schotse speler. Het einde kwam toen de Engelse arbiter Jim Finney het veld uitliep en beduidde dat de wedstrijd voorbij was. De wederzijdse officials ga ven daarop de spelers opdracht naar de kleedkamers te gaan. Het gebeurde één minuut nadat Hof het veld was uitgestuurd en vlak nadat de Oostenrijkse rechtsbui ten Linhart en Denis Laio begon nen waren een duel met vuisten en voeten te beslechten. Arbiter Finney verklaarde later: ,Jk staakte de wedstrijd omdat ik niet meer wist hoe het zou moe ten eindigen. Er waren vast en zeker ernstige gewonden geval len". De meer dan 100.000 toeschou wers waren over de beslissing van de scheidsrechter zo verbolgen dat zij meer dan tien minuten op hun plaatsen bleven joelen en schreeuwen. Het publiek verliet pas het stadion nadat een offi cieel politiebericht het einde van I de wedstrijd had aangekondigd. Het was de eerste maal dat een interlandwedstrijd in Groot-Brit- tanniè werd gestaakt wegens ge meen spel. Piet Kruiver in duel met de Benfica-backs. (eigen telefoto) De vice-voorzitter van de Neder landse Sport Federatie, drs. C. E. van der Ploeg, heeft woensdag ten huize van de familie Dijkstra in Amstel veen tijdens, zoals hjj het noemde „de kleinste huldiging, die u ooit hebt meegemaakt" namens de NSF een Delfts-blauw herinneringsbord aan Sjoukje Dijkstra overhandigd, als waardering voor haar tweede in Cor- tino d'Ampezzo behaalde wereldtitel. Een dergelijk speciaal vervaardigd wandbord heeft deze winter ook Rei- nier Paping ykregen. Zaterdagteani voor strijd tegen België in KATWIJK Het Nederlands zaterdag elftal dat zaterdag in Katwyk in het toernooi om de Coupe Fernand Chanelle tegen België speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Woudsma (DES' Achter: Korving (SHSi en v. Manen <DOVO>. Midden: v. Elderen (Zwart Wit '28), Visser (Heerjansdam) en Kerk dijk (Sparta. Enschede Voor: v. d. Maas (Kozakken Boys), Nieuwstraten. v. d. Pols (beiden Zwart Wit "28). Visser (Huizen), Slagboom (De Zwerver' Reserves: West land (Huizen), v d. Giessen (Zwart Wit *28), v. Hal (DOVO). De wedstrijd wordt geleid door scheidsrechter Roomer, met assisten tie van de heren Mulder en Steven- haagen. k de smalle Rua Jardin do Re- •r, waar het machtige admini- Itieve apparaat van Benfica do- Uie houdt, werden moeizaam nog I zaken gedaan. Tegen beter we- in poogden Benfica-supporters liddag nog een kaartje voor het duel te kopen. De vraag op de markt was echter groot, het daarentegen klein, zodat de tot ongekende hoogte oplie- De aanhangers van de Portu- k kampioen, betaalden ondanks de het algemeen lage lonen die ze ■jenen graag enkele tientallen fjtns oin tenminste getuige te kun- 1 zijn van de heroische strijd, uitstellend groot was de belang- voor deze tweede wedstryd len de kampioenen van Nederland en Portugal. Vier uur voor de wed strijd het was nog geen zes uur verdrongen zich al vele honder den toeschouwers voor de ingang van het Estadio da Luz. De politie had dan ook geen halve maatregelen ge nomen. nog voor de hekken opengin gen stelden zich zestig agenten te paard op om de ..Stampede" van toeschouwers te kunnen breken. Het bleek bittere noodzaak. Stor menderhand poogden de eerste be zoekers. toen de suppoosten de poor ten van het „voetbal-mekka" open den de tribunes te bestormen. De in slagorde opgestelde paarden bereden door uitermate militante agenten ge tooid met helmen die herinneringen opriepen aan de Frans-Duitse oor log van 1870. deden hun snel van gedachten veranderen Sprintje Een rondborstige Rotterdammer vond al dat wachten maar niets. Een klein uur voordat de arena betreden mocht worden ging hü in de aanval. In een snelle sprint nam hy de eer ste hindernis, daarbij cop rekenend dat zyn eega hem op korte afstand zou volgen. De rappe Rotterdammer had haar sprintcapaciteiten danig overschat, zodat het echtpaar wreed werd gescheiden. Groot waren de moeilijkheden toen bleek dat de „voortvluchtige" de kaarten in zijn bezit had. De man die grote moeilijkheden met de over- y verige en licht ontvlambare suppoos ten verwachtte, voelde er weinig voor om zijn gang naar Canossa te ma ken. Een Portugese agent loste alle problemen op slag op door vriendelijk lachend als tussenpersoon te funge ren. Spyt zullen de Nederlandse sup porters van hun vroege komst naar het stadion niet hebben gehad. Niet alleen werd de „zendtijd" van de om roep Installatie eerlijk verdeeld tus sen Portugese en Ne erlandse plaatjes, vuurwerk en spr.ekkoren kortten de tijd. Voor de Portugezen waren er he lemaal geen problemen. Direct uit het werk trokken jy naar het Esta dio da Luz om vooral maar geen fractie van het grote feest te missen. Met complete maaltijden en grote j flessen wijn zochten zy hun plaatsjes op de tribunes op. als gold het geen voetbalwedstryd maar een nationaal volksfeest waarvan je nu eenmaal I niets behoort te missen. Een kwartier Een kwartier lang heeft het legioen kunnen hopen in Lissabon te vinden waarvoor het zo'n verre reis had overgehad. Z(j konden hun hel den in de storm van lawaai, die alles overspoelde, wel weinig steun mee geven. Het fameuze lied: „Geen woorden, maar daden". Wij hebben het niet gehoord. De scheepstoeters op accu's die ze mee zouden nemen naar het stadion? Het waren kinder fluitjes vergeleken bjj de herrie die de Portugezen maakte. Daarom moet het elke rechtgeaarde supporter een hart onder de riem zjjn geweest te zien, dat hun jongens in de mooie roodwitte shirts voor al dat spek takel niet onmiddellijk door de knieën gingen. Eddy Pieters Graafland kreeg al vry spoedig een corner van Eusebio te stoppen, die meer weg had van een vlymend schot dan van een hoekschop, doch hy deed het voor treffelijk. Kreyermaat deed op het middenveld geweldige dingen en Kerkum kon Eusebio nog over zyn zwarte bol strijken, wanneer het de parel van Mozambique nog niet zo voor de wind ging als hij wel wenste. Bouwmeester toverde toen nog een I zeer fraaie rush op de even fraai ver- I lichte srrasmat. waarin hij in één vaart drie Portugezen voorbij kwam en Piet Kruiver net iets te laat antecipeerde om er van te profiteren. Nee. Feijenoord was toen echt nog r iet de club. die de nederlaag ging incasseren, waarvan elke Portugees al dagenlang heilig overtuigd was.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5