iZaterdagdeel van markt naar Hoogl. Kerkgracht Eerste „ronde" reeds achter de rug SALARISSEN PERSONEEL LEIDSE MYTYLSCHOOL Prima koorconcert in N.H. kerk Zoeterwoude oorbeeld voor vele andere RUIGGESCHOREN COCOSMATTEN 3 95 —Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 9 mei 1963 BURCHT KOORNBftUG Met Ingang van 1 januari 1962 Is een salarisverhoging voor het overheids personeel tot stand gekomen, bestaande uit een algemene verhoging op basis van de trend der loonontwikkeling in het vrije bedrijf (5.2%) en een gedifferentieerde verhoging, voorlopig variërend van 2 tot 10%. Voor de heilgymnasten-mas- bepaalde opleidingen gelijk te stellen jeurs, de logopedisten en de as- mec wel genoemde akten en bevoegd- aamtellen van onbevoegde neentelijke Mytylschool, alsmede j vakonderwijzers bij het ulo voor de joor het personeel, verbonden vamcen Frans, Duns, Engeis, wiskun- ian de vervolgcursus of werk- ae en handelskennis ingevolge de zaam bij 't onderwijs aan spraak- j „Ulo-noodwet", met macntiging van yebrekkige kinderen, zijn boven- siY en_vY' bedoelde loonsverhogingen nog DEMONSTRATIE KOPIEERAPPARAAT Dezer dagen is in één der koffie kamers van de Stadsgehoorzaal een demonstratie gegeven van het door Rank in ons land geïntroduceerde Xerox-kopieerapparaat. Het appa raat, dat werk volgens het Xerogra- fisch een elektronisch procédé principe (droogschrijven) kan zonder uitzondering alle kleuren overbren gen en diverse formaten verwerken in een tempo van zeven kopieën per minuut. Het concert, dat gisteravond in de Ned. Herv. Kerk werd ge geven, kenmerkt zich door een verrassend goed program uitge voerd door de Chr. Gem. Zangvereniging ..Zingt den Heere" van Zoeterwoude, gezamenlijk met het Chr. Gem. Koor uit Katwijk aan den Rijn onder directie van Bas Siereveld. Verder werd medegewerkt door het ..Symphonisch Kamer orkest" onder de sobere, maar correcte leiding van dirigent Dick Broekarts. Als solisten werkten mede de sopraan Janny Godthelp en de violist Daniël Otten. De orgelbegeleiding van de soliste en van en kele koorwerken was in handen van mevrouw A. F. Hengstman- gers—Dijkstra. staan. Ook het blazersensemble moet I mei ere worden genoemd! De eerste helft werd gevuld met orkestwerken. Geopend werd met de „Pastorale d'été" van Honegger (1921). Dit werk, naar een gedicht „Aube" van Arthur Rimbaud werd bekroond met de „Prix Verley". Ont leningen aan Beethoven's Pastorale zijn sterk merkbaar. Een grote in vloed van het impressionisme valt hier niet te ontkennen. Het is een delicaat en stemmingsvol werk. door het orkest fijnzinnig en delicaat ver tolkt. Het tweede werk, het vioolconcert in E dur van J. S. Bach mag als over bekend worden verondersteld. Het werd èn door de solist Daniël Otten èn door het orkest, in zuivere barok stijl uitgevoerd. Otten heeft een mooie toon en een grote technische gave. Jammer dat akoestische gebre ken, die deze prachtige gothische kerk heeft, het lijnenspel te veel in één doen vloeien. Tenslotte speelde het orkest de Symfonie no. 60 bijgenaamd „II dis trato" (de Verstrooide) van Jos. Haydn. Deze in 1774 gecomponeerde symfonie hoort men bijna nooit. Maar welke prachtige muzikale vond sten bezit zij! Het is bijna een ver telling in symfonische vorm, afwisse lend lyrisch en geestig. De uitvoering stond op zeer hoog peil. Dit kamer orkest van hoofdzakelijk jonge afge studeerde misici heeft reden van be- Na een korte pauze traden de koren op met klassieke en vroeg romanti sche liederen. Begonnen werd met het „Ave Verum" van Mozart bege leid door het orgel. De inzet van het orgel was te luidruchtig. De slot maten van de begeleiding bleven ach- terwege en alles werd te statisch uit gevoerd: zuiver van toon. dooh zon der begrip van de woorden, zonder expressie. Het koraal uit Kantate 147 van Bach, begeleid door het orkest, klonk al veel beter. Maar waarom het tem po zo langzaam genomen? Daardoor werd de vreugde waarvan dit koraal spreekt, enigszins getemperd. Ook het „Laudate Dominum" van Moaart leed onder de zware druk van het aangegeven tempo. De sopraansoliste gaf aan het geheel een stralend ka rakter. Uitstekend werd het koor: „Komm, holder Lenz" uit „die JahresBeiten" van Haydn gezongen. Bas Siereveld heeft met deze dorps, koren héél wat bereikt. Er werd zui ver, evenwichtig gezongen. Nu de uit spraak vooral van het Duits (bijv. het driemaal „Heilig" uit het Sanctus van Schubert dat als „Halieg" klonk) nog wat bijwerken! De sopraansol 1ste zong twee be kende aria's: „O. hatt ich Jubals Harf" van Handel en „Sei stille dem Herrn" van MendeLsohn-Bartholdy. Konden wjj haar in de eerste aria bewonderen om de frisheid van toon, haar mooi geluid in de hogere regis ters. in de tweede aria misten wij elke expressie en nuancering. Janny Godt help is een zangeres met mogelijk heden, genoeg om een goede toekomst mogenjk is geworden en ook regel- 5 matig plaats vindt, dient in de Zes- niet neergelegd in de desbetref- j betreriende salarisregeling evenzeer Jende salansverordeningen. de mogeiykheid tot bezoldiging van Ofschoon de salarissen der vak- deze onbevoegden te worden neerge- onderwijzers automatisch worden legd. aangepast aan de nieuwe rijks- salaris-normen, zijn naar de me ning van B. en W. toch enige wij zigingen in de voor deze leer krachten geldende salarisveror dening nodig. De loonbedragen in de ontwerp verordeningen zijn gevonden, eens deels door verhoging van de geldende bedragen met de daarvoor gebruike lijke percentages, anderdeels en dit met name voor de logopedisten en heilgymnasten-masseurs door ge lijkmaking van de desbetreffende loonschaal aan die van de vakonder wijzers ingedeeld in groep VII van de rijkssalarisnormen. Het voorstel van een der vakorga nisaties om voor de logopedisten een korte loonschaal van 11 jaar in te voeren, hebben B. en W. gemeend niet te moeten volgen, aangezien dit personeel hierdoor een gunstiger re geling zou verkrijgen dan de vak onderwijzers en heilgymnasten-mas seurs en hiervoor geen steekhouden de redenen bestaan. Bovendien zou hiervan een drastische wijziging van de bepalingen inzake vaststelling van de salarisanciënniteit 't gevolg moe ten zijn. De salaris verordening voor het per- verbonden aan de gemeente- STERK De door een der vakorganisaties geuite vrees, dat door deze bepaling net aanstellen van onbevoegde leer krachten in de hand zal worden ge werkt, delen B. en W. niet. aange- zien voldoende waarborgen tegen een onjuist benoemingsbeleid in deze be staan. Algezien van de twee gemaakte I restricties, welke hierboven zijn be handeld, kunnen de vakorganisaties zich, blijkens hun ter Inzage gelegde adviezen, met de voorgenomen wijzi gingen verenigen. De kosten, welke uit de .'oorgestel- de maatregelen voortvloeien, zijn reeds in de begrotingen voor de jaren 1962 en 1963 verwerkt. In overeenstemming met de advie zen van de Commissies voor het On derwijs en voor de Financien, stellen B. en W. de raad voor om in boven staande geest een verordening vast te stellen. Echtpaar Verlind 50 jaar getrouwd Dirk Verlind en Elisabeth van Kampen hebben dinsdag j.l. her- soneel, verbonden aan de gemeente- ,.ri. lijke Mytylschool, dient voorts een aac®*» dat ze vijftig jaar geleden in meer algemeen karakter te krijgen, i Leiden in het huwelijk traden. Ze zodat ook personeel, dat aan andere 1 scholen werkzaam is, onder haar feest zaterdag al gevierd, werking kan vallen. Ook is het gewenst in deze verorde voor de deur en in de auto in naturel en moderne um- tinten. Neemt goed vuil af 40x70cm 6.25 48x86 cm 8.95 gekleurd:40x70cm 7.29 48x86cm 9.95 nlng een bepaling op te nemen, op grond waarvan de salarisanciënni teit van gepensioneerden van 65 jaar en ouder op tenminste 10 jaren wordt gesteld. Omdat de komende verordening een geheel ander karakter gaat dra gen en zelfs de titel dient te worden gewijzigd, geniet het de voorkeur de verordening in haar geheel opnieuw vast te stellen. In de salarisregeling voor de vak onderwijzers dient, naast een bepa ling inzake een minimum-salaris- anciënniteit voor gepensioneerden van 65 jaar en ouder, een bepaling te worden opgenomen, waarin de mo gelijkheid is neergelegd om bepaalde akten en diploma's, welke niet in de verordening zijn aangeduid, alsmede voor te bereiden. De organiste bege leidde punctueel. Dit concert hebben wR met groot I genoegen beluisterd. Het kan vele an- j dere dorpsconcerten tot voorbeeld ge- I steld worden! De drie kinderen en acht kleinkinde ren waren hierbij ook aanwezig. De 75-jarige bruidegom is tot zijn 65ste jaar in het slagersbedrijf werk zaam geweest de laatste jaren als slachter. Hij heeft vroeger ook nog enkele jaren in een broodbakkerij ge werkt. Nu geniet hij van een welver diende rust. Af en toe werkt hij met plezier in zijn tuintje. Zijn 74-jarige echtgenote heeft ook nog een goede gezondheid. Zij heeft tot haar huwelijk in een fabriek ge werkt. Het echtpaar leest reeds een halve eeuw het Leidsch Dagblad. Ze wonen al vele tientallen jaren in hun huisje in de Prins Hendrikstraat 5. Leidse kleuter in sloot verdronken De driejarige Rob de Roo uit de B ronk horststra at is gistermiddag omstreeks kwart over twaalf ten ge volge van verdrinking om het leven gekomen Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 VEILIG GEKOCHT BU DE VAKMAN Officiële publikatie SLITTING GEMEENTELIJKE BUREAUS Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat, met uitzondering van de afdeling Bevolking c.a„ de Gemeentesecretarie zomede het kantoor van de Gemeente ontvanger. op 15 mei a.s.. in verbano met de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal. voor het publiek zullen zyn gesloten. Het kind werd gevonden door de 65-jarige G. Smit uit de Oasstraat *r.t idle het uit het WRtcr haalde en on- Het kind had met een vriendje op middellijk mondbeademing toer tr het Zwarte Pad gespeeld en is waar- De E.H.D. bracht de kleuter naar het Ad. m,. lÏÏHet J Lezers schrijven.. De vlaggen uit! Het is mij opgevallen, dat er op en rond de Bevrijdingsdag in Leiden zo weinig vlaggen zijn uitgestoken. Ten dele kwam dit voort uit de onzeker heid, welke bij velen bestond ten aanzien van de dag, waarop de vlag behoorde te worden uitgestoken. Er was n.l. twijfel of er. nu de Bevrij dingsdag op een zondag viel, 's zon dags dan wel 's maandags moest wor den gevlagd. Ik meen mij te herinne ren dat de regering plm. vijf jaar ge leden heeft beslist dat de openbare gebouwen in een dergelijk geval op maandag moesten vlaggen, doch in feite heb ik moeten constateren, dat vele overheidsinstanties de driekleur reeds zondag hebben doen uitsteken. Het verdient aanbeveling deze zaak in de toekomst beter te regelen, zo dat van een eensgezinde actie kan worden gesproken. Wanneer wij dit er niet voor over hebben, zijn wij onze herkregen vrijheid nauwelijks waard Met dank voor de plaatsing. Uw abonnee G. van D. Advertentie Zoekt U een GOUDEN RING voor: een dame of heer, v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Ook in briljanten ringen. Ruime keuze in alle prijzen. >3 De Leidse zaterdagse markt, welke sinds eeuwen in het hart van Rijnland een centrumfunctie vervult dertig tot veertig dui zend bezoekers op één marktdag zal a.s. zaterdag voor een deel niet meerlangs de Boter- en Vismarkt worden gehouden, doch op de Hooglandse Kerkgracht. Een verplaatsingwelke onmiddellijk verband houdt met het verwijderen van de tramrails uit de Bree- straat. Reeds enige dagen wordt het doorgaande verkeer in de richting Station over de marktroute (Boter- Vis- en Aalmarkt geleid. Ook na het gereedkomen van de werkzaamheden in de Breestraat het is nog maar een begin, want eerst volgend jaar begint men aan de eigenlijke reconstructie van het wegdek (asfal tering en het leggen van een nieuwe riool) blijft deze route nog enkele maanden gehandhaafd. Het gemeentebestuur wenst n.l. een proef te nemen met eenrichtingsverkeer in de Breestraat. Voorlopig zijn hiervoor zes maanden uitgetrokken, waarna een definitieve be slissing zal vallen. Gesteld voor de noodzakelijkheid de markt ten dele te verplaat sen de Nieuwe Rijn tussen Karnemelksbrug en Visbrug en de Hoogstraat blijft als markt gehandhaafd heeft het College van B. en W. in nauwe samenwerking met de Centrale Vereniging van de Markt-, Straat- en Rivierhandel, Markt- en Havendienst en de politie, alles in het werk gesteld om de markt haar karakter van markt te doen behouden. Van de gedachte om de marktkramen op de Hooglandse Kerkgracht rug-aan-rug te plaatsen is men al spoedig afgestapt. Het kan, zo oordeelde men, meer sfeer scheppen indien de kramen naar elkaar toe worden geplaatst, met daartus sen in een z.g. „winkelstraat"Het bevordert bovendien de intimi teit. Voorzover dit mogelijk was zijn de standhouders ook naar branches ingedeeld. Zo treft men op de Hooglandse Kerkgracht (zijde Oude Rijn) de kooplieden m groente en fruit aan. De bloe men- en plantenmarkt vindt men ook nu terug op de Nieuwe Rijn, terwijl de vishandel een plaats heeft gevonden op de Karnemelks brug en directe omgeving. Van standwerkers is o.a. een plaats ge reserveerd in de Beschuitsteeg. De overige kramen vindt men langs de Hoogstraat, Nieuwe Rijn tussen Hoornbrug en Visbrug, Hoog straat, Nieuwstraat en gedeeltelijk Hooglandse Kerkgracht. Op bovenstaande plattegrond, waarbij de marktroute met een zwarte lijn is aangegeven, kan men zich nader oriënteren. Tijdens de markturen is het marktterrein afgesloten voor alle voertuigen, met uitzondering van rijwielen. Een goede parkeergelegenheid biedt evenwel de Kaasmarkt, waar men ook een fietsenstalling zal aan treffen, en verder de Middelweg en de Hooigracht. GEEN ONDERSCHEID Teneinde geen onderscheid te maken tussen de vele markt kooplieden, die toch uiteindelijk de markt „maken" zijn alle markt plaatsen opnieuw verloot. Slechts een klein aantal 8 van de circa 160 kon hiermee niet akkoord gaan en heeft de gemeente in kort geding aangesproken. Vandaag komt deze zaak in Den Haag voor. Hoewel nog niet in zulk een omvang, had men gisteren met de woensdagse markt de eerste ronde reeds achter de rug. Op de Hoogstraat en langs een nieuw gedeelte van de Nieuwe Rijn stonden thans ook kramen. Het moest alles en dit zal zaterdag ook zeker het geval zijn nog even wennen. Hier en daar zal be slist nog wel iets „bij te schaven zijn". Maar daarvoor kan men ver zekerd zijn van de medewerking van het gemeentebestuur, dat zich gisteren reeds in de persoon van wethouder Harmsen, de directeur van Markt- en Havendienst en de inspecteur voor het Verkeer op de hoogte kwam stellen. Alles, zo verzekerde ons wethouder Van Hoek onder zijn toe zicht valt ook de Markt- en Havendienst zal nauwlettend in het oog worden gehouden. Waar nog verbeteringen in aan zijn te brengen, zal dit zeker geschieden. De markt moet voor Leiden haar aantrekkingskracht blijven behouden. V'SCHÖRI AFSLUITING WE*G MET VERBOD TOT DOORGANG VOOR ALLE VOERTUIGEN RIJ-EN TREKDIEREN EN VEE IN BE/DE RICHTINGEN PARKEERPLAATS Zo'n pak van Terlenka, en een pak minder zorgen. Wat is fijner en makkelijker, mooier en korrekter dan een kostuum dat dag in dag uit perfekt blijft, hoelang je ook zit reist of loopt. Zeg maar het pak van mijn hart. En denk er om, dat etiket met de olifant, dat is het. GECONTROLEERD in vele prijsklassen

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3