letaalarbeiders in Baden uilen het werk hervatten BAMI e Gevangenissen overvol in roerig Birmingham Israël in aanval af staat elke te slaan emiddelaar Erhard versterkte positie door dit resultaat In totaal al 2.400 negers gearresteerd IJKFEEST DOKTERS GAAN MEER REKENEN HM? <Beé £jj)Ü0, ©u</ 9% Koningin op Keukenhof Twee nieuwe reddingboten Maar liet gaat erom n oorlog te voorkomen (Ben Goerion) M alles VEERBERICHT Jongetje door paard getrapt Wynne bekent spionage NAALDJES GORDEL OM DE AARDE EEN GULDEN PEK VISITE =eet U graag! Weekenders lenws fcricht 1 maart 1860 DINSDAG 7 MEI 1963 No. 30949 .EIDSCH DAGBLAD »ur: E. A. E. van Dishoeck jfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, t. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 tê (Van onze correspondent in Bonn) tt geschil in de Westduitse metaalnijverheid Baden-Wurt- -erg) is met een vergelijk geëindigd. Werkgevers en werk- irrs verklaarden zich vannacht na dramatische besprekin- jie niet minder dan twaalf uur duurden akkoord met een iverhoging van vijf procent, die geacht wordt met terugwer- e kracht op 1 april te zijn ingegaan. Op 1 april van het vol- jaar volgt een nieuwe verhoging met twee procent. Het taat van deze besprekingen is een groot succes voor de mi- r van Economische Zaken, Erhard, in wiens ministerie de jen samenkwamen. Auto-industrie ;an produktie au voortzetten werkzaamheden in de metaal- ven in zuid-Duitsland, die nu een week stilliggen, kunnen toor maandag a.s. worden her- oorzaak daarvan is, dat de mmissies van werkgevers en het bereikte resultaat nog i aanvaarden. Bij de vakbond der metaalarbeiders, I.G. Metal 1, is bovéndien 'n stemming noodzakelijk. Hiervan worden geen nieuwe moei lijkheden verwacht. Het staat ook vast dat I.G. Metall, waar vandaag de beslissing zal vallen over het uit breiden van de staking tot Noord- rjjnland-Westfalen, de actie geen doorgang zal laten vinden. Toen vannacht tussen drie en vier uur de gesprekspartners opgewekt, maar uitgeput het ministerie van Erhard verlieten, bleek duidelijk dat zowel werkgevers als werknemers bij zonder opgelucht waren dat men het eens was geworden. Overal was in de loop van de dag reeds duidelijk ge worden, dat niemand enig heil in de stakingen zag en er liefst zo snel mo gelijk een einde aan wilde maken De dreigende stillegging in de auto-in dustrie wegens gebrek aan materiaal, dat uit stakende bedrijven afkomstig was, is nu ook afgewend. Achteraf blijkt uit het bereikte resultaat ove rigens, hoe onnodig dit conflict was. Voor de staking begon hadden de vakbonden reeds duidelijk gemaakt, dat zij hun eis van 8 procent loons verhoging wilden laten vallen en be reid waren op 5 procent tot een ak koord te komen. De werkgevers van hun kant verhoogden hun aanbod van 3'j tot 4'_- procent. Thans werd dus duidelijk, dat, de staking, die 90 miljoen mark produktieverlies per dag kostte, om een half procent me ningsverschil is gevoerd. Tijdens de discussies in Erhards aanwezigheid kwam het gisteren nog verscheidene malen tot zo grote prestigetegenstellingen, dat men een afbreken der onderhandelingen vreesde. Erhard heeft de gespreks partners echter steeds opnieuw en met succes naar de onderhandelings tafel teruggevoerd. Men neemt alge meen aan, dat door dit resultaat zijn politieke positie een forse versterking heeft ondergaan. Japanse buizen voor Rusland In de Russische haven Nachodka is een Russisch schip aangekomen met 480 ton buizen met grote doorsnede aan boord, die de Sowjet-Unie in Ja pan gekocht heeft, aldus het pers bureau Tass. Een ander schip had al eerder 87 ton buizen uit Japan aan gevoerd. Volgens Tass wordt een in voer van in totaal meer dan 2.000 ton buizen, be tand voor Russische olie- pijpleidingen, uit Japan verwacht. Zoals bekend heeit de Westduitse I regering onlangs de uitvoer van bui zen met grote doorsnede naar de Sowjet-Unie op advies van de NAVO verboden. Ij vr. Golda Meir it ziekenhuiis Israëlische minister van Bui- Odse Zaken, mevrouw Golda heeft gisteren het ziekenhuis len waarin zij enkele weken Ifcn wegens „een ernstige long- Sening" moest worden opgeno- Zij zal nog een week rust hou- l&lvorens haar taak weer op te Gratis kaarten ►penluchtspel op 3 Vlaggetjesdag :i terdag 18 mei is het Vlaggentjes- In het veelzijdige programma de viering is. zoals reeds gemeld, bpgenomen het groot openlucht- „Vispoort IJmuiden". t spel wordt opgevoerd aan de van de Vissershaven. Voor de ibelangstellenden zal een tribune len opgericht. «r het bijwonen van het spel op tribune zullen gratis toegangs ten beschikbaar worden gesteld. :e zijn op 11 mei van 10.00 uur irknjgbaar bij de VVV, Boule- "3, Katwijk aan Zee. maal 2 kaarten per persoon n, voor zover de voorraad strekt, uitend aan volwassenen worden Ireikt De Koningin heeft vanmorgen vroeg in gezelschap van een buiten landse dame een onofficieel bezoek gebracht aan de „Keukenhof" in Lisse. De hofauto parkeerde op het algemeen parkeerterrein en de Lands vrouwe kocht zelf entreebewijzen. Na een rondwandeling van ongeveer an derhalf uur verliet de Koningin vrij wel onopgemerkt het terrein. De KNZHRM heeft aan de N.V. Gebr. Niestern te Delfzijl de bouw opgedragen van twee zelfrichtende motorreddingboten, de „Bernard van Leer" en „Gebroeders Luden". water verplaatsing 54 ton, lengte 20.37 m„ grootste breedte 4.15 m., diepgang 1.40 meter. De boten krijgen twee 8 cilinder viertakt Kromhout scheepsdieselmo- toren, elk met een vermogen van 140 e.p.k. bij 1500 omw./min. maximum snelheid 10.5 knoop. De „Bernard van Leer" (bestemd voor station Scheveningen) zal 1 sep tember 1964 worden opgeleverd: een half jaar later komt de „Gebroeders Luden" «bestemd voor station Oost- mahorn) gereed. Advertentie Dor mensen met een tuin Overmorgen:in zaal De Kleine rcht. Nieuwe Rijn, Leiden, bent er welkom: donderdag ixin tt 9, vrijdag van 10 tot 9 en zater- U van 9 tot 6 uur. e dagen om te snuffelen en te vra- Drie dagen om „tuinwijs" te wor- op alle gebied. Tuingereedschap te I en te keur, van kleinste harkje tot )fste motormaaier (7 verschillende rkenl). Ook zaaizaden, zaaimatjes, leirijpe vaste planten,kunst- en ^tuurmest. Een kijkfeest van belangl uwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) IETS WARMER Bilt verwacht van heden- tot mavond: Droog weer-en perio- zonneschijn. Zwakke tot ma- wind uit zuidelijke richtingen, lts warmer. (Opgemaakt om 11.15 uur) 8 MEI on op: 4.59 uur; onder: 20.14 uur; Jaan op: 19.54 uur; onder: 5.23 u. •oogwater te Katwijk te 3.20 en 3.38 uur; laagwater te 11.23 en 9-42 uur. Onbegrijpelijke taal van Heath Israël heeft voldoende rede nen om aan te nemen dat de Arabische landen een aanval op het land voorbereiden, aldus verklaarde premier Ben Goerion gisteren in het Israëlische parle ment. „Wij zijn niet de enigen die deze overtuiging hebben", aldus de premier, die het parlementaire debat over de buitenlandse poli tiek en de situatie in het Mid- j den-Oosten opende. Ben Goe rion zei. dat de Israëlische strijd krachten in staat zijn iedere aan val af te slaan onverschillig of deze afkomstig is van een van de drie leden van de Verenigde Arabische Republiek of van de drie landen gezamenlijk. Het I gaat er echter niet om een oorlog te winnen, doch om deze te voor komen .aldus Ben Goerion. in de tijd waarin wij thans leven kan men nooit zeggen tot hoever een oorlog zich zal uitbreiden. Het is dus onze politiek om een oorlog te voorkomen en dat is niet anders mogelijk dan door het ont wikkelen van een afschrikwekkende strijdmacht en door ons te verzekeren van de steun van alle krachten ter wereld die bij het behoud van de vrede gebaat zijn". Ben Goerion zei, dat hij een uit lating van de Britse onderminister Heath, vorige week in het Engelse parlement, als „zeer ernstig" be schouwt. Heath zei, dat Engeland geen reden heeft om aan te nemen, dat de Arabische landen een aanval op Israël overwegen. „Het is onbegrijpelijk, dat Heath de tekst van het verdrag tussen Egypte. Irak en Syrië niet gelezen heeft, on begrijpelijk. dat hij geen enkele aan dacht heeft besteed aan alle verkla ringen van leidende Arabieren, die de bevrijding van Palestina beloven", al dus de Israëlische premier. De neg^-s in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama zijn vastbesloten door te gaan met het organiseren van massale be togingen tegen de rassenscheiding, hoewel de gevangenissen in de stad Birmingham nu overvol zijn. Gisteren werden nog onge veer duizend arrestaties verricht, zodat thans 2.400 betogers ge vangen zitten. Negenhonderd van de gisteren gearresteerde demonstranten zijn kinderen van acht tot veer tien jaar. Laat in de avond trok een groot aantal negers in op- tocht naar de gevangenis. De j menigte ging echter uiteen, toen dominee Martin Luther King de verzekering had gekregen dat de kinderen in de gevangenis goed worden behandeld. Gisteren maakte de politie, op ver zoek van de negerleiders, voor het eerst geen gebruik van waterslangen van de brandweer. De negerleiders hadden van hun kant verklaard er voor te zullen zorgen, dat de betogin gen een ordelijk verloop zouden heb- j ben. De kinderen kwamen in groepen I van vjjftig uit een kerk, waar zij door Luther King waren toegespro- ken. Zjj lieten zich zonder verzet te bieden arresteren. Het grote aantal arrestaties en het feit dat de meeste negers zich niet tegen borgtocht in vrijheid willen la ten stellen, stellen de autoriteiten in j Birmingham voor grote problemen. In het afgelopen weekeinde waren de gevangenissen al bijna vol en toen Ier gisteren nog zoveel gevangenen bij kwamen, kwam men cellen tekort, j Een aantal arrestanten werd daar om in een tentoonstellingsgebouw on dergebracht. Ongeveer 1.100 van de 1.200 stu denten van de universiteit voor ne gers te Savannah, in de Amerikaanse staat Georgië, hebben zich als stu dent laten afschrijven. Zij hebben dit gedaan uit protest tegen het van de universiteit sturen van twee jonge negerstudenten, die onder hun mede studenten een verzoekschrift hadden doen rondgaan, waarin werd gepleit voor het weer aanstellen van een professor, die bekend stond als tegen stander van de rassenscheiding. Deze professor is kortgeleden ont- slagen. De universiteitsleiding heeft i echter verklaard dat dit om admini stratieve redenen is geschied, die niets uitstaande hadden met denk- I beelden van de ontslagene. Gistermiddag zijn twee straal jagers van de vliegbasis Twen- the met elkaar in botsing ge komen en neergestort. De piloten konden zich met de schietstoel redden. De wrakstukken van een der toestellen in een boomgaard in de buurt van Tubbergen. De vijfjarige Johnny Ursem is gis termiddag op het bedrijf van loon werker Bruin aan de Veluweweg in Waarland (Noord-Holland) door een paard zodanig getrapt, dat hij een schedelbasisfractuur opliep. Het kind gaf geen enkel levensteken meer De door de buren gewaarschuwde vader van het kind paste echter onverwijld de beademingsmethode toe en slaagde er daarmee in het bloed uit de lucht wegen te verwijderen. Het kind werd naar het Elizabethziekenhuis in Alk maar vervoerd. Men vreest echter, dat het kind toch niet te behouden zal zyn. hummer bestaat uit 16 pagina's De Britse zakenman Greville Wynne heeft bekend spionage tegen de Sowjet-Unie te hebben bedreven al dus meldt het persbureau Tass. Het proces tegen Wynne is vanochtend in Moskou begonnen. In de akte van beschuldiging staat, dat Wynne heeft bekend, dat hij het contact heeft ver zorgd tussen de Rus Oleg Penkowski en leden van de Britse en Ameri kaanse spionagediensten. In Hannover ontmoetten de toekomstige Bondskanselier Er hard en de Engelse onderminis ter Heath elkaar tijdens een eco nomische conferentie. Ging het gesprek over de toekomst van de E.E.G.. wanneer Erhard een maal het heft in handen zal ne men in Duitsland? De leiding der Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat in de naaste toekomst een nieu we poging zal worden gedaan om een vierhonderd miljoen ko peren naaldjes in een baan om de aarde te brengen. De Amerika nen willen nagaan wat de uit werking van een dergelijke „ko- peren-naaldjes-gordel" is op de radioverbindingen over lange af stand. Reeds in oktobëT 1961 is een eerste proef genomen, die toen echter mis lukte doordat zich een hapering ver toonde b(j het mechanisme, dat de naaldjes in een baan om de aarde had moeten brengen, nadat het door een raket op de vereiste hoogte was gebracht. Het is nu de bedoeling dat een ra ket 't mechanisme, met de ongeveer 22 kg wegende vierhonderd miljoen ko peren vezels, op een hoogte van om streeks 3.200 km boven de aarde in een cirkelvormige baan zal brengen. De te gebruiken koperen draden hebben een lengte van ongeveer een centimeter, bij een doorsnede van omstreeks een derde gedeelte van die van een mensenhaar. Hun levensduur zal ongeveer vijf jaar zijn. Daarna zullen zij, als ge volg van door het zonlicht uitge oefende stralingsdruk, in de damp kring terechtkomen en verbranden. Tegen dit „naaldjes-project" zijn indertijd vele protesten geuit, vooral door sterrenkundigen, die vrezen dat In het bijzonder radio-astronomische waarnemingen ernstig zullen worden belemmerd. Deze protesten kwamen zowel van Amerikaanse als Europese zijde, maar de militairen wisten hun zin door te zetten. (Van onze Utrechtse correspondent) De tarieven van de huisartsen voor particuliere patiënten zullen vrij zeker per 1 juli worden opgetrokken met één 'gulden per visite. Op 7 Juni zullen de huisartsen hierover op hun ledenvergadering in Utrecht beslis sen. De landelijke huisartsenvereni ging heeft dit advies inmiddels aan de plaatselijke organen verstuurd. De vereniging heeft de inkomensgroepen, die tot nu toe door de plaatselijke huisartsen werden gehanteerd, opge trokken. De vereniging meent, dat een en ander beter aansluit bij de ontwikkeling van lonen en prijzen sinds 1961. De laagste inkomensklasse wordt opgetrokken van f 8000,- tot f 8650.- per jaar. De patiënten in deze klasse gaan nu voor een bezoek aan de huisarts f 5 in plaats van f 4 betalen en voor een dokters-visite aan huis f5 of f6 in plaats van f 4 50. De tweede klasse ligt na 1 juli tus sen f8.650.- en f 13.000.- (thans f 12.000,-). De tarieven voor bezoek aan, resp. van de dokter worden hier f6.- of f7 - en f7,- of f8.-. Dit is dus een tariefsverhoging van f 1,- per consult. Een zelfde verhoging zal ook in de hoogste klasse tot stand komen. De derde klasse komt te liggen vanaf f 13.000.- tot f20.000.- en gaat f7,- of f8,- en f8.- of f9.- betalen, afhankelijk van het thans geldende plaatselijke tarief. De hoogste klasse begint niet meer bij f 18.000,- maar bij f20.000.- per jaar. De dokterstarieven worden daar f 8.- tot f 9 - bij een bezoek aan de dokter en f 10,- bij een dokters visite thuis. De tarieven voor narcose en assistentie worden opgetrokken van f 25,- tot f 30,- en voor verlos kundige hulp van f 100.- tot f125,-. Een en ander is gepubliceerd in het orgaan Medisch Contact van 3 mei. Advertentie Koop het dan VERS kant en klaar Alle ingrediënten zijn reeds toegevoegd.Drie minuten in de- braadpan en het is klaar.SfechtS f 1,25 per groot pok Verkrijgbaar bij slagerijen, met verkoop uit gekoelde toonbank, Herkenbaar aan de raambiljetten Oók in Uw omgeving is een dergelijke winkel. VERPAKTE KANT EN KLAAR MAALTI|DEN HET VERRE OOSTEN GORTMOLEN 27 - DEN HAAG TEL 185125 Advertentie HERENMODE LEIPEN Breestraat •Vdoritraat 1 Uit het Leidsch Dagblad van 7 Mei 1863 J (Advertentie) Men vraagt in een winkel een burger- dochter, liefst die met scha len en geivigt kan omgaan. Adres franco brieven onder letter B. bur. v. d. blad. Ten gevolge van den op gang dien de petroleum maakt, heeft de commissie belast met de oprigting van 1 een gasfabriek te Hoogezand, besloten die oprigting te ver dagen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1