Herstel van diplomatieke breuk Den Haag-Moskou Stilte in het hart van rumoerig Amsterdam Mr. E. Star Busmann naar Sowjet-Unie DUIZEND NEGERS IN GEVANGENIS 2 doden Jiij vier ongevallen KOZLOW ZIEK Vliegtuig neergestort in Brazilië: 49 doden Voor 75.000 gulden aan sieraden nit etalage gestolen PHILIPS T.V. Twee jaar na het incident-Goloeb MOBILISATIE EEN SUCCES F li m WEERBERICHT Nationale herdenking op de Dam Strijdkrachten Na een paar dagen betogingen in hoo fdstad van Alabama Nu al reacties op Today-Show Galhraith op nieuwe post Nieuwe zegel van tien cent ®uc/ ienws pgericht 1 maart 1860 Zaterdag 4 mei 1963 No. 30947 LEIDSCH recteur: E. A. E. van Dishoeck Hooldredacteur: J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De diplomatieke betrekkingen tussen Nederland en Rusland, ie verbroken zijn na het incident-Goloeb in 1961 op Schiphol, rorden hersteld, 'Het. ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft bekend ge bakt, dat binnenkort de benoeming is te verwachten van mr. E. Star \ismann, thans nog ambassadeur in Egypte, tot ambassadeur in Moskou. Vit welingelichte kringen in Den Haag wordt tevens vernomen, dat lestemming is verleend voor de benoeming van een Russische aynbas- tdeur in Nederland. Daarvoor zou de heer Iwan Toegarinow in aan merking komen. Men zal zich wellicht de gerucht- lakende affaire-Goloeb waarin de ussische ambassadeur Ponomarenko as gemengd, nog herinneren. De ussische geleerde Goloeb kreeg in 61 asiel in ons land. Zyn vrouw llde echter niet blijven. Bij haar srtrek van Schiphol had zy nog een itmoeting met haar echtgenoot, aarbij kwam het tot een handge- een tussen de heer Ponomarenko en ederlandse marechaussees. Na dit incident riepen de Neder- ndse en Russische regeringen hun nbassadeurs terug. Star Busmann De toen verbroken diplomatieke •euk zal nu worden gelijmd met het nden van mr. Star Busmann naar usland. Deze heeft een grote diplo- atieke ervaring. Hy diende ons land Berlijn, in Parijs, in Kopenhagen. Pretoria en in Londen, voor hij in 46 gezant in Parijs werd. In april 48 werd hij benoemd tot secretaris- meraal van de consultatieve raad n het permanente orgaan der Wes- De proef is volledig geslaagd. In de raktijk is nu gebleken dat de ter- ïyn van 24 uur, waarbinnen het on- erdeel. dat met klein verlof is, loest terugkeren om zijn militaire lak weer op te nemen, zeer ruim is. ai is de mening van brigade-gene- lal H. J. van Veen, sous-chef uit tering van het hoofdkwartier van generale staf. De machinerie, die ïbruikt wordt om de mensen op te iepen heeft als systeem uitstekend >ldaan, zo zei hij ook. Generaal Van Veen vertelde ons irder. dat deze oefening heeft aan- jtoond, dat bij gunstige omstandig- ïden een onderdeel, misschien wel de helft van de gestelde tijd, dus /aalf uur, marsvaardig kan zyn. ol lof was hij over de „sportieve edewerking", die de opgeroepenen *böen gegeven. Ook familieleden en jnnissen van de militairen van het ^mobiliseerde eskadron hebben, door i militairen snel te waarschuwen, ïel tot het welslagen van de proef jgedragen. Gebleken is verder, dat de radio s waarschuwingsmiddel van groot |t geweest is. Tachtig tot 90 procent in de opgeroepenen hoorden de mo- iisatie-oproep in de nieuwsuitzen- 113. De rest kreeg er kennis van x>r expresbrieven, die verstuurd aren. In totaal hebben slechts twee an door tot nu toe onbekende re- men verstek laten gaan. Advertentie NIEUWE SERIE v a. f 725.—. Geschikt voor 2e programma. Persoonlijke service AN GE MARE 66 - TEL. 26500 Prettige betaling. VERANDERLIJK WEER Blykens het weeroverzicht. dat het .N.M.I. om 10 uur verstrekte, zijn geleidelijk meer opklaringen te ffwachten. Maar inmiddels nadert weer een depressie, die waarschyn- k morgenmiddag plaatselijk wat gen zal brengen. In het tempera- lurverloop komen geen grote ver- Weringen. Het blijft dus te koud )or het jaar. 5 MEI 1963 5n op: 05.05: onder 20.10 uur. aan op: 16.37; onder 04.28 uur. oogwater te Katwijk: 1.35 en 13.59 ir; laagwater: 9.27 en 22.00 uur. 6 MEI 1963. Dn op: 05.03: onder 20.11 uur. kan op: 17.42; onder 04.46 uur. oogwater te Katwyk: 2.16 en 14.34 ar; laagwater: 10.11 en 22.36 uur. 'it nummer bestaat uit 16 pagina's en een Bijvoegsel, telijke Unie. Deze functie bekleedde hij tot 1953, waarna hij tot 1958 als Nederlands gezant in Wenen verbleef, j Sedert 1958 is de heer Star Busmann Ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw en Officier in de Orde van Oranje Nassau ambassadeur in Cairo. Toegarinow De heer Iwan Iwanowitsj Toegari now, die in welingelichte kringen in Den Haag wordt genoemd als kandi daat voor de functie van ambassadeur van de Sowjet-Unie in Nederland, is 60 jaar oud. Hij is carrière-diplomaat en heeft vele belangrijke functie be kleed bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou, laatstelijk als hoofd van de afdeling verre oos ten. De heer Toegarinow heeft be langrijke diensten verleend by het viermogendhedenoverleg in Duits land. Een ruitentikker heeft gister avond omstreeks zeven uur uit de etalage van een juwelierszaak aan de Heiligeweg in de Amster damse binnenstad stenen en ringen weten te stelen, die vol gens een eerste ruwe schatting van de politie een verkoopwaar de van ongeveer 75.000 gulden, hebben. De man. die een bolhoed droeg, kwam aanlopen. Hy haalde ineens een klein model zware hamer te voorschijn, waarmede hy de ruit ver brijzelde. Vervolgens deed hij een paar grepen en stopte de buit in zyn bolhoed. Op dat moment kwam een auto aanrijden, waar hij instapte De wagen reed snel weg in de richting Koningsplein. Een 12-jarige jongen had echter model, kleur en nummer bord snel in zich opgenomen en zo doende kon de politie dit signalement per radio aan de surveillancewagen doorgeven. Tegelijkertijd werden de uitvals-1 (Van onze A'damse correspondent) Terwijl het werk in kantoren en bedrijven normaal doorgang vond, en in een groot deel van de binnenstad niet-begrypende automobilisten al toeterend beweging wilden brengen in het vastgelopen verkeer, werd in het hart van Amsterdam een minuut stilte in acht genomen ter nagedach tenis van alle gevallenen in de laat ste wereldoorlog. Tegen vier uur gis termiddag begon het openbare ge deelte van de Nationale Herdenking, die plaats had bij het Nationale Mo nument op de Dam. Tevoren waren in de oude Luther se Kerk. de Nieuwe Zijds Kapel en de Oude Kerk herdenkingsdiensten gehouden voor een beperkt aantal autoriteiten en deputaties, die ca 47.000 rechtstreekse nabestaanden uit het gehele land vertegenwoordigden. De commissie nationale herdenking en het comité herdenking nationale gevallenen hadden besloten de her denken van 4 mei naar 3 mei te verschuiven om de orthodox- joodse landgenoten in de gelegenheid te stellen naar Amsterdam te reizen, hetgeen voor hen niet mogelyk zou zijn op een zaterdag. Deed de plechtigheid in een omge ving waar het leven zijn gewone gang ging enigszins vreemd aan. voor de betrokkenen was zy niet minder indrukwekkend. .Vanavond zal bet Nationaal Monument overigens op nieuw het middelpunt zijn als eind doel van de traditionele stille tocht. Witte tulpen Nadat onder de klanken van ko- raalmuziek de stoeten uit de drie kerken op de Dam waren aangeko men. arriveerden omstreeks kwart voor vier Koningin Juliana en Prins Bernhard. De erewachten van zee-, land- en luchtmacht brachten de eerbewijzen. Rob de Vries droeg ver volgens het laatste couplet van het Wilhelmus voor. Op het ogenblik, dat de in het zwart geklede Koningin en de Prins in het uniform van generaal van de Koninklijke Landmacht met een krans van witte tulpen naar vo ren traden, brak de zon door de wol ken. die de gehele middag dreigend boven de binnenstad hingen. Namens de regering legde minister-president prof. dr. J. E. de Quay een krans van bonte bloemen. Nadat de chefs van staven een krans hadden ge legd. volgden de deputaties tot er tenslotte aan de voet van de pyloon 36 grote en kleine kransen bijeenla- gen. Tijdens de kranslegging speelde de Mannierskapel van de Koninklij ke Marine koraalmuziek. Tegen half vyf werd één minuut &£Ute ia acht genomen. Heft Wilhei- Op de Dam vond gisteren bij het Nationale Monument de herdenking plaats van de geval lenen van de tweede wereld oorlog. Na de kranslegging volgde het defile, dat geopend werd door Koningin Juliana en Prins Bernhard. mus en een défilé van alle aanwe zigen besloten de nationale herden king. waaraan mede door enkele dui zenden voorbijgangers was deelgeno men. Vanwege het stilleggen van het verkeer op Dam en Rokin tussen 3 en 5 uur deden zich in de binnen stad enorme verkeersopstoppingen voor. De strijdkrachten hebben gisteren op verschillende plaatsen hun geval lenen herdacht. De Koninklijke Ma rine deed dat bij het monument ..Voor hen. die vielen" in Den Helder en in bet Marinehospitaal in Over- veen. De Landmacht hield een stijl volle herdenking op de Grebbeberg, terwijl de Luchtmacht zyn doden herdacht bij het monument op de vliegbasis Soesterberg, wegen van de stad afgegrendeld. Het bleek, dat de dieven reden in een de nacht tevoren in de stad gestolen auto. Het vermoeden van de politie, dat zij zich snel van de wagen zou den ontdoen kwam uit, want om streeks half tien werd de auto, waar in nog een gestolen ring lag, in de Paleisstraat teruggevonden. De wagen werd voor onderzoek door de dacty- I loscopische dienst naar het hoofd bureau van politie overgebracht. Ook in Heerlen Ook in Heerlen werd op een soort gelijke manier ingebroken. Tweemaal nog wel, alleen was de buit veel min der. Bij een foto-atelier forceerden inbrekers een etalageruit en haalden de uitstalkast leeg. Er werd voor ruim f 5.000,- aan apparatuur gesto len. Op dezelfde wijze werd een inbraak gepleegd bij een kledingatelier. Hier maakten de dieven zich meester van een aantal herenkostuums. De recherche in Heerlen, die het onder zoek onmiddellijk ter hand nam, tast nog in het duister. I De Canadase generaal Charles Foulkes, die in 1945 aan het hoofd stond van de troepen, die ons land bevrijdden, arri veerde met zijn echtgenote op Schiphol. Er stond hem een druk programma van herden kingen te wachten, i Of hij dit zal kunnen afwerken is nog een vraag. De generaal is gisteren onwel geworden tij dens de bijeenkomst ter her denking van de gevallenen in de oude Lutherse kerk aan het Singel in Amsterdam. Toen hij opstond om de kerk te verla ten zakte hij in elkaar. Hij was spoedig weer bij kennis. Generaal Kruis bracht de Cana dese gast in zijn auto naar een hartspecialist en later naar het Hiltonhotel. Het bleek minder erg te zijn dan aanvankelijk werd gevreesd. De generaal is weer geheel in orde. De reden van zijn onwel worden schrijft men toe aan oververmoeidheid. Na de poolvlucbt met het vlieg tuig waarbij hy geen nacht rust had genoten, omdat tegen zon in werd gevlogen, was ge neraal Foulkes na aankomst op Schiphol onmiddellijk weer in touw geweest. Hij heeft voor vandaag en morgen gelukkig geen afspraken. Men neemt aan, dat hij beide dagen rust zal houden. Bijna duizend negers, van wie de helft schoolkinderen, bevinden zich in de gevangenis van Birmingham na grootscheepse beto gingen in de hoofdstad van Alabama. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ()]i onbewaakte spooroverwegen Op niet beveiligde spoorweg overgangen hadden gisteren vier ongelukken plaats, waarvan twee met dodelijke afloop. Zoals gemeld werd gisterochtend de 63-jarige bromfietser W. van Sêgge- len uit Budel op een onbewaakte overweg tussen Maarheeze en Weert door een trein gegrepen en op slag gedood. Gistermiddag kwam op een andere overweg daar in de buurt een auto in botsing met een trein uit Utrecht. De chauffeur kwam er ongedeerd af, maar zijn auto werd flink beschadigd. Daar de trein in het middelste ge deelte werd geraakt, bemerkte de machinist de botsing niet eens. Hij werd in Weert op de hoogte gesteld. Even gelukkig liep de botsing af, die plaais had in Hoogmaden tussen Hoogkerk/ Viervlaten en Zuidhorn tussen een vrachtwagen en een trein. Er werd niemand gewond. Helaas, was de afloop om half vijf tussen Breda en Gilze heel wat tries ter. De 73-jange J. Siemon uit Gilze liep daar naast zijn bromfiets de niet beveiligde overweg over. Waarschijn lijk is het achterspatbord van de bromfiets door de trein, die van Eind hoven op weg was naar Rotterdam, gegrepen. De man werd meegesleurd en zo zwaar gewond, dat hij enkele ogenblikken later overleed. De politie maakte gisteren gebruik van honden en gummiknuppels tegen honderden demonstranten voor rassengelykheid. Zij richtte brandslangen op negerkinderen en voerde charges uit tegen geknield biddende negers. Er werden twee honderd arrestaties verricht. Donderdag werden meer dan zeven honderd neger-betogers in het hartje van Birmingham in hechte nis genomen. Bij de demonstraties van gisteren werden twee politie agenten en een persfotograaf door stenen getroffen, toen de betogers uiteen werden gejaagd. De kinderrechter van Birmingham, Talbot Ellis, heeft gezegd, dat een aantal jonge negers, dat donderdag cn gisteren is gearresteerd, in hech tenis zal worden gehouden. Het be treft hier „recidivisten" zo zei hij. Frol Kozlow, zoals bekend na Chroesjtsjow de belangrijkste man in de Sowjet-Unie, heeft een hersen bloeding gehad, zo is gisteren van betrouwbare zyde in Moskou verno men. Kozlow zou gedeeltelijk verlamd zijn. Mocht hij volledig herstellen, zo zei men. dan zal hy toch minstens een half jaar niet kunnen werken. Kozlow. die een beschermeling van Chroesjtsjow is, werd na de uitscha keling van de „anti-partijgroep" in j 1957 volledig lid van het presidium van de Sowjetrussische communisti sche partij. Sinds 1960 is de thans 55-jarige Kozlow lid van het partij- secretariaat. De vijf programma's over Neder land van de N.B.C.-todayshow zyn 111 de Verenigde Staten met enthou siasme ontvangen. Nauwelyks nadat i gisterochtend de laatste N.B.C.-uit- zending met een korte verklaring van Prins Bernhard was besloten, kwamen de eerste reacties binnen. Het A.N.V.V. in Den Haag heeft gistermiddag reeds talrijke telegram men uit de Verenigde Staten ont vangen. Amerikanen en daar wonen de Nederlanders spraken daarin hun gelukwensen uit voor deze vorm van propaganda voor Nederland in de V.S. Het A.N.V.V.-kantoor in New York heeft de enorme invloed van de Today-showprogramma's al onmid dellijk ondervonden. Het aantal schriftelijke en mondelyke aanvra gen om inlichtingen over Nederland is deze week met sprongen omhoog- gegaan. In vele gevallen waren de aanvragen een gevolg van de t.v.- uitzendingen. Elders in de Amerikaanse staat Ala bama werd gisteren een groep van negen blanken en negers gearres teerd, die een „vryheidsmars" maakte langs de route die de post beambte William Moore enige tyd geleden volgde. Zoals bekend werd Moore tijdens een „pelgrimstocht tegen de rassenscheiding" te At- talla vermoord. De Amerikaanse minister van Justi tie, Robert Kennedy, heeft gister avond verklaard, dat het blijven weigeren om de negers gelijke rech ten en kanse te geven, onvermij delijk steeds meer beroering zal ver wekken. Hij achtte overigens het deelnemen van scholieren aan straatbetogingen een gevaarlijke zaak. De 47-jarige Thomas Galbraith, de voormalige onderstaatssecretaris voor Schotland, die enkele maanden ge leden aftrad in verband met de kwes tie van de spion William Vassall, heeft een nieuwe regeringsfunctie gekregen. Hij is benoemd tot parle mentair secretaris aan het ministe rie van Vervoer, als opvolger van John Hay. die parlementair secreta ris bij het ministerie van Marine wordt Charles Orr-Ewing, die laatst genoemde post bezette. Is afgetreden om een functie in de industrie te aanvaarden. Zoals gemeld trad Galbraith af, nadat er in de Britse pers was gesug gereerd, dat hij onzuivere betrekkin gen zou hebben onderhouden met Vassall toen hij als parlementair se cretaris van Marine diens superieur was. Een hof van onderzoek is on langs tot de slotsom gekomen, dat deze verdenking volkomen onge grond was. Galbraith krijgt in zijn functie het zelfde salaris als hij vóór zyn aftre den had. nl. 2500 pond per jaar. plus 750 pond als lid van het Lagerhuis. In de serie landschapzegels zal binnenkort een zegel van 10 cent worden uitgegeven met een afbeel ding, ontleend aan de Deltawerken. Deze zegel zal de thans in gebruik zijnde van 10 cent met de beeltenis van de Koningin „en profil" (ont werp Hartz 1953) gaan vervangen. Het ontwerp van de nieuwe zegel is van de kunstenaar J. van Heel. Voordat met de verkoop van deze nieuwe frankeerzegel zal worden begonnen, zal de nog op de post- inrichtingen aanwezige voorraad van de oude zegels worden uitverkocht, al kan men op verzoek de nieuwe reeds krygen. Een Braziliaans passagiers vliegtuig is gisteravond in de nabijheid van Sao Paulo neerge stort. Aï'e 49 inzittenden zijn om het leven gekomen. Het toestel kwam als een brandende fakkel terecht op drie huizen, die ook in vlammen op gingen. Van de bewoners van de drie huizen zou slechts een jongetje van acht jaar ernstig zgn gewond* Brandweerauto's op weg naar de plaats van de ramp, raakten betrokken bij een verkeersonge luk dat aan vier mensen het leven kostte. Het vliegtuig behoorde toe aan de Braziliaanse maatschappij Cruzeiro do Sul. Het toestel had 44 passagiers aan boord en een bemanning van vijf koppen. Het stortte neer en vloog in brand kort nadat het was opgestegen van het vliegveld van Sao Paulo. De machine, die op weg was van Porto Alegre naar Rio de Janeiro, had in Sao Paulo een tus- tenlanding gem&akW Uit het Leidsch Dagblad van I 5 Mei 1863: Uit Middelburg wordt be- 1 rigt. dat eerstdaags al de ves- tingsmuren van Veere pu- bliek ter slooping zullen wor den verkocht. De minste inschrijver voor het inrichten van een teeken- school en meisjesschool aan de Breedestraat naast de Waalsche Kerk voor de som van f 5179 werd de aannemer J. H. Carlier.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1