Kasteel Drakesteyn, stijlvolle woning van Prinses Beatrix m. „Ome Daan" halve eeuw getrouwd Kroonprinses hield „open liuis De betere kleurenfilm 2 met de J zekerheden Charmant kroon - j u weekje* Oplichter aan liet werk Sportsplinters Verdienstelijk Rijnsburger 395.- fantastisch...! Wel en Wee der J isserij )pgericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 mei 1963 Derde blad no. 30946 (Van een onzer redacteuren) Prinses Beatrix heeft in haar gehele jonge :ven een opmerkelijk gevoel voor stijl en smaak toond. Dit gevoel heeft thans min of meer loffelijke vorm gekregen in het .eigen huis", it zij na haar terugkomst uit het Verre Oosten ft betrokken: Kasteel Drakesteyn. een voor :n Kroonprinses bescheiden woning in de on middellijke nabijheid van Soestdijk en het even eer overbekende Lage Vuurse ten zuiden van pilversum en ten zuidwesten van Baarn. Gisteren waren wij in de gelegenheid, deze igen woning van onze Kroonprinses te bezich- igen, waarbij wij werden rondgeleid door haar secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, die Prinses Beatrix en ook haar thans in Leiden studerende zuster Prinses Margriet reeds jarenlang terzijde staat. Drakesteyn is, onder de supervisie van Prin ses Beatrix tot een merkwaardige woning om getoverd: niet een paleis, niet een gewoon huis. niet in één stijl van binnenhuisarchitectuur, niet temin een harmonische woning en ondanks de uiteenlopende artistieke accenten een gaaf ju weeltje. Een verrijking van de Koninklijke wo ningen, die over het algemeen niet al te uit bundig zijn. nu iets slanker lijkt. Rond het gras gazon voor het huis loopt een straatje van gele Friese klinkertjes. Het dak koepeltje van het kasteel is hersteld, terwijl de windvaan plaatsmaakte voor de vlaggestok waaraan de standaard van de Prinses wappert wanneer zij thuis is. Bijgebouwen De twee bijgebouwen aan weers zijden van het kasteeltje moeten Op naar de top van de Euromast worden herbouwd. In de toekomst worden hierin de ruimtes geschapen voor de marechaussee en een recher cheur. een kamer voor de secretaresse en een personeelskantoor. een flat, garages, een atelier voor de Prinses en dienstwoningen voor het perso neel. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilllillllllllllllllllllllllillllll g Prinses Beatrix heeft de aan- M s koop. de verbouwing en de in- richting van ..Kasteel Drake- If steyn" voor honderd procent zelf 1 bekostigd. Zij betaalde ook het honorarium van de architect, de 1 H heer D. Ver heus uit Den Haag, g en de overheid heeft hierin geen p enkel aandeel gehad, ook niet j= door middel van subsidies. 11,'llilNlliriË 1 MEER GESLAAGDE FOTO'S |h j n In de algemene opzet valt vooral op, dat Prinses Beatrix, bewust levend in en uit haar eigen tijd, bij de inrichting van haar woning vooral heeft teruggegrepen op het verleden en op stolen, waaraan de „moderniteit" vol komen vreemd is. Dit „in en uit eigen tijd leven' 'is geen frase wanneer men een blik werpt op de boekenkasten, die haar werkvertrek bekleden, wanneer men de kleine boetseerwerkjes ziet die hier en daar het „palelsje" verrijken, wanneer men bovendien weet, hoezeer Prinses Beatrix contact heeft en lief heeft met de jonge wereld, niet alleen en zelfs vooral niet alleen in ons land, maar over de gehele wereld. Ook daarvan getuigen vele details in dit waarlijk sierlyk- vorstelüke tehuis, dat zjj zich in Drakesteyn geschapen heeft. Zelf verzorgd Het zeventiende eeuwse kasteeltje is omgetoverd tot een waarlijk vor stelijk verblijf. Prinses Beatrix heeft belangrijke aanwijzingen gegeven bij de restauratie en zij deed zelf de in kopen voor de inrichting. Uit de aan kleding van alle vertrekken spreekt dan ook haar persoonlijke, artistieke smaak. Zachte pasteltinten voeren de boventoon. Voor de wandbekleding koos de Prinses Chinees en Japans behangselpapier, zijde en taft in combinatie met de warme natuurlij ke kleuren van houten lambrizerin- gen. Als men het kasteeltje via de ge heel vernieuwde houten brug be treedt. komt men in een grote hall. die witte gepleisterde wanden met verdiepte panelen en een zeventien de eeuwse schouw heeft gekregen. De grote koperen kroonluchter in het midden is een cadeau van haar ouders, de Koningin en de Prins. Zelf bracht Prinses Beatrix een Piëta-pa neeltje uit Soestdijk mee, dat een plaats heeft gekregen boven de be tegelde schouw. In een van de hoe ken van de hall staat een grote Frie se klok, in de andere een indruk wekkende bronzen uil, die zij op haar achttiende verjaardag cadeau kreeg van burgemeester d'Ailly van Am sterdam. Aan de eetkamer op de begane grond is bij de restauratie weinig veranderd. Alleen de niet meer te herstellen achttiende eeuwse doeken aan de wanden zijn vervangen door papieren Chinese behangsels, waarop planten en vogels zijn geschilderd. In vier hoeknissen staan achttiende eeuwse Chinese vazen, afkomstig uit Paleis Soestdijk. In de „rode salon", rechts van de hall, ligt een Perzisch tapijt, dat de Sjah Prinses Beatrix ten geschenke gaf toen zij eind vorig jaar een be zoek aan zijn land bracht. De wan den van de salon zijn boven de een voudige houten lambrizering bespan nen met roze-rode taft. de gordijnen hebben dezelfde kleur. Werk-vertrek Bijzonder gezellig is de werkkamer van de Kroonprinses. Mahoniehou ten boekenplanken vullen een hele wand. Stapels foto-albums, pocket boekjes, encyclopedieën en in antiek leer gebonden kunstwerken staan en liggen er broederlijk naast elkaar. De voorkeur van de Prinses voor vogels spreekt niet alleen uit schilde rijen en Chinese behangsels, maar ook uit een vijfdelige serie „De vo gels van Nederland". Op haar enor me bureau lag nog het boek „Vijf eeuwen binnenhuisarchitectuur in Nederland", dat de Prinses kennelijk heeft geraadpleegd bij de inrichting van haar kasteel. Het wordt geflan keerd door foto's van de Koninklijke Familie, een witte telefoon, een vaasje lelietjes-van-dalen en een pul rode rozen. Willem de Zwijger kijkt vanaf een schilderij aan de wand vriendelijk neer op de portretten van zyn nakomelingen. In de werkkamer staan ook foto's van Koning Boude- wijn en Koningin Fabiola, van enke le vriendinnen en een portret van „My fair lady", Margriet de Groot. Zitkamer Via een eikehouten trap, bekleed met een roze tapijt, bereikt men de eerste verdieping waar onder meer de zitkamer en de slaapkamer van de Prinses te vinden zijn. Bij het betre den van de zitkamer wordt het oog ogenblikkelijk getrokken door een enorme koperen kooi die twee zeld zame diamantduifjes herbergt. Hij hangt boven een comfortabele, met een vrolijk gebloemde stof beklede bank. De „zithoek" bestaat verder uit vijf diepe fauteuils en een chaise longue. De kamer is behangen met goud kleurig Japans graspapier, dat een prachtige combinatie vormt met het diep bruine tapijt. Aan een van de wanden hangt een schilderij dat de Prinses van haar ouders heeft ge kregen, aan de andere enkele ikonen. Op het piepkleine bureautje in de hoek weer een witte telefoon en een kaart met de veelzeggende tekst: „La vraie charité ouvre les bras et ferme les yeux" (Werkelijke liefdadigheid opent de armen en sluit de ogen). Een overzicht van de werk- kamer van Prinses Beatrix. Rechts de ingebouwde boeken kasten met hun zeer gevarieerde inhoud. pijt. De wanden van de aan het slaapvertrek grenzende badkamer zijn bezet met Italiaanse witte te gels, afgewisseld met door bloemen en vlinders gedecoreerde exemplaren. Van de garderobekamer worden twee wanden in beslaggenomen door gar- derobekasten en een spiegelkast met open snijwerk. Er zijn in het kasteeltje in totaal étage en vier op de gerestaureerde zolderverdieping Het antieke hijswiel dat nog op zolder stond, is gerestaureerd, zodat het nu kan worden gebruikt om kof fers naar de vliering te brengen. Wijzigingen Het hoofdgebouw van kasteel „Drakesteyn" dateert uit 1640, maar is in de loop der eeuwen nogal eens veranderd. De thans aanwezige voor- I Er is sedert enkele weken een op lichter aan het werk, die in het land verscheidene slachtoffers heeft ge maakt en deze hoofdzakelijk zoekt onder gerepatrieerden uit Nieuw- Guinea en Indonesië. Een te Noordwijk verblijfhoudende gerepatriëerde familie kwam met de ze man, een vertegenwoordiger yit De Italiaanse voetbalbond heeft de eerste divisieclub Napels tot 31 de cember van dit jaar verbodcin op eigen terrein te spelen. Deze maat regel is genomen naar aanleiding van de ongeregeldheden, die zich zondag tijdens de wedstrijd NapelsModena voordeden. In de tweede helft van de ontmoeting stormde het pubhek na een scheidsrechterlijke beslissing plotseling in grote getale het veld cp, waar het enkele spelers van Modena mishandelde en bovendien voor en kele tientallen miljoenen lires schade aan het stadion toebracht. De Haagse eerste divisieclub SHS wil Houtrust, waar het als on derhuurder va de 2e-klasser HBS. de wedstrijden met het eerste elftal speelt, gaan verlaten. Het bestuur van SHS heeft de gemeente Leid- schendam verzocht met ingang van het seizoen 1965 op het nieuwe sport complex „Laanzicht". te mogen spe len. SHS zit op Houtrust op te hoge kosten en HBS wil geen water in de wijn doen. Den Haag, in contact, toen zij hem hadden ontmoet bij kennissen. Hij zocht hen later in hun pension op en spiegelde hen voor, dat hij wel kon zorgen, dat zij spoedig een woning kregen in een nieuw te bouwen wijk van de residentie. Natuurlijk moest er legesgeld en huur vooruitbetaald worden. Wanneer men geen belangstelling toonde voor dit aanbod, gooide hij het over een andere boeg en trachtte hun huishoudelijke apparaten aan te praten. Dit gelukte wel. De familie kocht een stofzuiger en bestelde bo vendien een paar fietsen. Tijdens het onderhoud schermde de man met namen van andere ge repatrieerde families en trad zo over tuigend en zelfverzekerd op, dat hij de familie telefonisch in contact bracht met iemand, die zij uit Nieuw- Guinea kenden, maar van wie zij zelfs het adres niet wisten. Daardoor wist hij zoveel vertrouwen te wekken, dat hij een belangrijk bedrag aan geld in handen kreeg om het aan de j bank te wisselen. Het restant zou hij wel aan kennisen van de familie uit Noordwijk afdragen. Dat gebeurde echter niet en ook de leverantie van de fietsen bleef uit. Bij navraag bleek de vertegenwoor diger met de noorderzon vertrokken. Het trieste in deze zaak is, dat de familie al haar spaargeld kwijt is en de kinderen nog altijd niet de fiets hebben, welke hun reeds in Nieuw Guinea beloofd was. Speciaal gerepa trieerden dienen voor deze man op hun hoeden te zijn. Iedereen in Rijnsburg en om geving kent Daniël van Egmond, beter bekend als „Ome Daan". Hij is geboren (78 jaar geleden) en getogen in Rijnsburg, was zijn hele leven werkzaam in het aloembollenvak en bekleedde tal vTan functies in het maatschap- oelijk en verenigingsleven. Men verwacht dan ook. dat velen 7 mei in gebouw Jeugdhav<»n aanwezig zullen zijn om hem te feliciteren met zijn vijftigjarig huwelijk. De heer Van Egmond was tot zijn huwelijk werkzaam in het bloem bollen- en groententeeltbedrijf van zijn vader Daarna richtte hij een eigen bedrijf op en leidde dit met succes tot 1959. Advertentie U rust echt uit op een DRACACEL matras Japans-Italiaans In de slaapkamer van de Prinses is blauw de hoofdkleur. Het zacht- blauwe Japanse zijdebehang is ge combineerd met een donkerblauw ta- Prinses Beatrix op de brug die toegang geeft tot haar nieu we woning. gevel stamt bijvoorbeeld uit het ein de van de vorige eeuw. Hij is bij de restauratie vrijwel niet gewijzigd: al leen de ramen zijn vernieuwd, ter wijl de te moderne toegangsdeuren werden vervangen door paneeldeuren met een eenvoudig bovenlicht. Een gedeelte van het terrein om het huis is afgegraven mede omdat het souterrain waarin de keukens en de andere dienstvertrekken zich bevin den, moest worden verhoogd, zodat het gebouw door de grotere hoogte De bewoonster van Drake steyn ontsteekt een van de open haarden in het stijlvolle ingerich te kasteeltje. „Ome Daan" heeft zich in zijn leven zeer verdienstelijk gemaakt voor de Rijnsburgse samenleving. Hij was voorzitter van de groenteveiling, van de Raad van Toezicht van dé Boerenleenbank (tegenwoordig Coöp. Raiff eisen bank), van de chr. school, bestuurslid van de CHU, van de CBTB, lid van het hoofdbestuur van Bloembollencultuur, enz. Thans is hij nog bestuurslid van de Chr. Tuinbouwschool en van het Sociaal Fonds „Draagt Elkanders Lasten". Vele jaren diende hij de Hervormde Gemeente als ouderling en thans is hy notabel. Zijn thans 76-jarige echtgenote, Cor nelia Kort, schonk hem zeven zoons (van wie er nog zes in leven zijn) en twee dochters. Bovendien zijn er nu 20 kleinkinderen. Twee van zijn zoons wonen in Canada. De heer Van Egmond heeft hen twee maal bezocht. De bruidegom teelt voor zijn plezier nog steeds bollen. Tot in het na jaar van het vorig jaar ging hij geregeld naar de bollenbeurs in Haarlem. Het echtpaar Van EgmondKort leest al vanaf de voltrekking van het huwelijk het Leidsch Dagblad. Mevrouw Van Egmond—Kort heeft altijd in de huishouding gewerkt.. Zij is, evenals haar man, nog zeer vitaaL De heer Van Egmond werd ip 1955 onderscheiden met de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Hij heeft ai veel van de wereld gezien, maar hij blijft erbij, dat Rynsburg het mooiste dorp is. Prinses Moena. de gemalin van Britse afkomst van koning Hoessein van Jordanië, verwacht in oktober a s. haar tweede kind. Haar eerste kind. kroonprins Abdoellah, werd in januari 1962 geboren. de moderne Zig-Zag naaimachine MEERPOEL MAAKT DIT MOGELIJK Breestraat 171 Afiet oesters de volgende hoeveelheden oesters verzonden maart 1692 Nederland 15.707 110.714 België 52.530 1.416.325 W.-Duitsland 37.210 179.806 Frankrijk 18000 838 600 Zwitserland 11.000 76050 Engeland 8.800 188.350 Andere landen 796 130.529 144 043 2.900.374 In vorige maand was de verzending slechts 5% van maart 1962, wel een i bewijs van de terugslag die de koude winter aan de oestercultuur heeft toegebracht. Visserijgrenzen I Dit jaar zal bij het Parlement in - Zuid-Afrika een wetsontwerp worden J ingediend, dat moet voorzien in de regeling van de territoriale wateren en visserijgrenzen. Voorgesteld wordt een 6 - pi us-6-systeem. De visserijzone zal worden gesteld op 12 mijl. alles te meten van bepaalde uitstekende landpunten. In de buitenste zone mo gen ook die naties vissen, die daar reeds traditioneel de visserij hebben uitgeoefend. Escorte von Navy Nu Denemarken het plan tot uit breiding van de visserijgrenzen rond de Faröer niet wil opgeven, overweegt de regering van Engeland, evenals destijds in het geschil met IJsland, de Britse vissers door oorlogsschepen te laten escorteren, opdat zij de vis gronden binnen de 12-mijlszone kun nen blijven bevissen. Visverwerking in Duitsland Volgens een mededeling van het Bundesverbond der Fischindustrie was het de Duitse visverwerkende in dustrie in 1962 mogelijk dezelfde pro- duktie te bereiken als in 1961. De pro- duktie van de verduurzaamde vis is zelfs nog gestegen. De produktie van het afgelopen jaar bedroeg per soort bokking en sprot 12.047 ton; gerookte vis 7.374 ton: gemarineerde haring 55.694 ton: seelack^ 7.113 ton; ver duurzaamde vis 40.242 ton: gezouten haring 4.880 ton; vis, schaal- en schelpdieren 9.886 ton. De produtie had in 1962 een totale opbrengst van schelpdieren 9.886 ton. De produktie aan diepgevroren vis bedroeg 14.862 ton. Visserij in Denemarken Sinds 1945 heeft de visserij in Dene marken een hoge vlucht genomen. Gerekend naar de waarden van de vangsten, komt Denemarken na het Ver. Koninklijk en Noorwegen, terwijl het ongeveer gelijk staat met West- Duitsland. De waarde van de vis- export wordt over 1962 geschat op D. Kr. 550 miljoen, met welk bedrag deze export de waarde van de jaar lijkse boteruitvoer benadert. De over heidssteun ter bevordering van de vis vangst is circa D. Kr. 100.000 per Jaar. Aanvoer Zesendertig vaartuigen zorgden donderdag in IJmuiden voor een aan voer van 4.600 kisten vis. Er waren 260 kisten schelvis. 180 kisten radio. 420 kisten wijting. 320 kisten gul en kabeljauw. 250 kisten koolvis. 610 kis ten haring. 650 kisten makreel, 620 Visserijconventie van 1882 door Engeland opgezegd De Britse onderminister van Bui tenlandse Zaken. Heath, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat Enge land zich terugtrekt uit de Visserü- ronrentie van 1882. waarbij de grens der territoriale wateren werd vast gesteld op drie mijl. De Britse rege ring heeft de landen, die de conven tie hebben ondertekend, van haar besluit in kennis gesteld. De terug trekking gaat in op 15 mei volgend jaar. Tevens is de regering voor nemens om, met ingang van 24 juni 1964. haar medewerking aan de visserij bepalingen van 1843 te be ëindigen. Tenslotte zal de Britse regering de EEG- en EVA-landen. alsmede Spanje, IJsland en Ierland uitno digen voor een in het najaar te be leggen conferentie over het visserij - probleem. Door gezaghebbende zijde werd gezegd, dat de regering hoopt dat de conferentie in de tweede helft van september ln Londen kan wor den gehouden, op hoog niveau. De Britse delegatie zal dan door een minister worden geleid. De regering, waarop de laatste tijd door de Britse visserybelangen aan drang is uitgeoefend om de visserij grenzen tot tenminste zes mijl uit te breiden, heeft zich in dit opzicht tot niets gebonden en haar handen vrij gehouden, in afwachting 7an het re sultaat der voorgesteld conferentie. kisten schol, 30 kisten tarbot, 210 kabeljauwen en 52.000 kilo tong. Voor de vrijdagmarkt stond o.a ge noteerd de Allan Water IJM 34 met circa 500 kisten vis. Hoewel sommige schelvissoorten nog wat .stijf" in prijs waren, werden over het alge meen geen hoge noteringen gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5