T elegram bereikte uit Den Haag Goedhart niet ZWART Franse troepen eerder uit Algerije BONN MENGT ZICH IN LOONCONFLICT Regering zet haar pogingen nog voort MEST, alles Vlieland r? BRIXON VOOR MODERNE De kwestie van 28 Zuidmolukkers zus of zo 3.85 WEERBERICHT In Alabama: 150 neger- scholieren opgepakt Staatslening 300 miljoen PARIJS EN ALGIERS KOMEN OVEREEN Liibke praat met beide partijen (9uc/ Qlu tetnvs ^^pgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 3 MEI 1963 No. 30946 LEIDSCH DAGBLAD irecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEiDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, at de heer L. J. Goedhart, Nederlands vertegenwoordiger bij het Intea-bestuur in Nieuw-Guinea, het maandag aan hem gezonden Elegram nooit heeft ontvangen. Hij wist dus niet, dat hij de opdracht had alles in het werk te stellen tn de 28 Zuidmolukkers uit Sorong, die naar Nederland wilden, nog voor 'e bestuursoverdracht aan Indonesië het land uit te krijgen. „Waar is uw geweten en waar zijn ize 28 Zuidmolukkers?". stond er te •zen op het spandoek, dat een tien- il Zuidmolukkers gisteren voor de Itgang van Schiphol had openge- >ld. toen de heer Goedhart passeer- e Met het laatste KLM-vliegtuig It Biak was hy in ons land aange- omen. Tot teleurstelling en ook tot enige erbazing van het legertje journalis- ?n. radio- en televisieverslaggevers •eigerde hy hardnekkig om ook laar iets te zeggen over de kwestie an de 12 Ambonese gezinnen uit orong. Zoals bekend had de presi- ent van de Haagse rechtbank in ort geding beslist, dat de Nederland- Staat deze uit 28 zielen bestaande roep alle hulp moest verlenen om iet de laatste DC-8 naar Nederland ;rug te komen. Ze ZPten zoals emeld niet in het toestel, maar e heer Goedhart vilde toen niet Sggen, waarom niet. „Ik moet eerst ipport uitbrengen aan de regering", ïi hij alleen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken gaf later op de dag ophel dering. Het telegram, dat de rege ring maandagmiddag (laat in de avond. Nieuw-Guineatijd) verzond, heeft de heer Goedhart nooit be reikt. De PTT ontving vel terstond ontvangstbevestiging, maar het telegram is nooit aan de geadres seerde afgeleverd. Asef/Fison volgens prijslijst 1963. Kunstmeststoffen voor pot, tuin en gazon. Mengsels van natuurlijke en kunstmest, met of zonder onkruidbe strijdingsmiddel. Rozenmest. Kalk- en magnesiakalkmeststoffen. - Natuurlijke meststoffen door eigen inkoop goed koper! Gedroogde, gemalen, goed strooibare koestalmest b.v. 3.90 per zak van 121 liter. Ontzurende, structuurver- beterende, organisch rijke huisvuil- compost per zak van 25 kg weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (0 17 10) Advertentie Advertentie gas - water - sanitair HOOIGRACHT 18 - TEL. 23951 VERANDERLIJK De Bilt verwacht van heden tot norgenavond: Opklaringen, maar ook fnkele buien. Vrij krachtige tot ma- ige wind, krimpend van noordwest laar zuidwest. Over het algemeen ets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 4 APRIL 1963 Son op: 05.07; onder: 20.08 uur. Maan op: 15.31; onder: 04.10 uur. Hoogwater te Katwyk. 0 42 en 13.09 lur; laagwater- 8.33 en 31.14 uur. Voortzetten „Pogingen van KLM-zyde om de geboekte passagiers tydig uit So rong naar Biak te vervoeren, zijn mislukt wegens het uitvallen van het lyntoestel op 30 april op die route en In de Amerikaanse staat Alabama zyn 450 negerscholieren, die giste ren in Birmingham demonstreer den tegen de rassenscheiding, ge arresteerd. De brandweer hield waterkanonnen gereed, doch deze behoefden niet te worden gebruikt. De kinderen tussen zes en zestien jaar gingen rustig naar de gevangenis en de jeugdgevangenis. Zij worden be schuldigd van het houden van een demonstratie zonder vergunning. Het hoofd van de Christelijke Be weging voor de Rechten van de Mens in Alabama, Fred. L. Shut- tleworth, zei tot verslaggevers, dat de demonstraties zullen worden voortgezet „tot we geen kinderen meer hebben". Onder de arrestanten bevindt zich ook dominee Martin Luther King, die de demonstraties voor rassen- gelijkheid, die sinds 3 april in de hoofdstad van Alabama zyn ge houden, heeft georganiseerd. Het aantal gearresteerde negers in Birmingham, sinds het begin van de actie in die stad voor rassen- gelijkheid, wordt geschat op 900. Het hoofd van de politie in Bir mingham. Eugene O'Connor, die ook oud-burgemeester van Bir mingham is, heeft gezegd, dat h|| zal doorgaan met het laten arreste ren van mensen die op de openbare weg betogingen houden „totdat de gevangenissen van de stad vol zijn" omdat het niet mogelyk bleek een vliegtuig te charteren", aldus de me dedeling van Buitenlandse Zaken. „De regering zet haar pogingen voort om de betrokkenen alsnog in de ge legenheid te stellen West-Irian te verlaten". De woordvoerder van het ministe rie zei in antwoord op vragen dat er op het telegraafkantoor in Hollandia op die dag geen Nederlanders meer werkten. Het ANP heeft uit welingelichte kring vernomen, dat de KLM aan haar vertegenwoordiger in Biak op dracht had gegeven, het vervoer van de Zuidmolukkers van Sorong naar De minister van Financiën is voor nemens over te gaan tot de uitgifte van een 4'i procent staatslening groot f 300 min tegen een koers van 9944 pet. Aflossing van de lening zal. te beginnen op 1 juni 1964, geschieden in 30 jaarlijkse termijnen en wel af wisselend 3 pet, 4 pet en 3 pet per jaar, zodat telkens in 3 opeenvolgen de jaren 10 pet van de lening wordt gedelgd. Verstrekte of algehele del ging is de eerste tien jaren niet toe gestaan. De rente gaat in op 1 juni 1963; de coupons verschijnen jaarlijks op 1 juni. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zullen worden afgegeven in stukken van f 1000 en f 100, terwijl deelneming in de lening in de vorm van schuld- registeringschryvingen zal kunnen geschieden tot bedragen van tenmin ste f 100.000. Biak te regelen. Toen het lijnvlieg- tuig tussen Sorong en Biak kwam te vervallen, heeft hij contact willen opnemen met de heer Goedhart in Hollandia. Deze zou eventueel maat regelen hebben kunnen nemen een vliegtuig te charteren. Ook de ver tegenwoordiger van de KLM heeft echter geen contact meer kunnen krijgen met de heer Goedhart. Prinses Beatrix bezocht expositie Prinses Beatrix is een van de eerste bezoekers geweest van de tentoonstel ling „5000 jaar kunst in Pakistan", die in het Centraal Museum in Utrecht wordt gehouden. De Prinses bezocht de tentoonstelling vanmorgen. .De directrice van het Centraal Mu seum, mej. dr. M. E. Houtzager, leidde de Prinses rond. „Geen uitstapjes over de grens" Australië moet Indonesië laten weten, dat het geen zwerftochten over de grens met Australisch Nieuw - Guinea zal toestaan, aldus verklaar de de Australische Labour-afgevaar- digde P. Galvin gisteren in het parlement in Canberra. Galvin zei te hopen, dat de Indonesiërs een vriendschappelijke houding zullen aannemen, „maar wy moeten tege lijkertijd standvastig zijn". Galvin zei, dat de Australiërs ervan verze kerd kunnen zijn, dat de Indonesiërs in Nieuw-Guinea zullen blijven, wat de inwoners daar er ook van mogen denken. „We zullen moeten leren met de Indonesiërs samen te leven", aldus Galvin. Benfiea-Feijenoonl toeli op tv De besprekingen, die gisteravond in Madrid hebben plaats gehad tus sen vertegenwoordigers van de Por tugese, de Spaanse en de Nederland se televisie in aanwezigheid van ver tegenwoordigers van de Nederlandse PTT en de NV Philips hebben een bevredigend resultaat gehad. Het blijkt technisch mogelyk om nog voor aanstaande woensdag een beeldverbinding tussen Lissabon en Nederland tot stand te brengen voor een rechtstreekse uitzending van de voetbalwedstrijd Benfica-Feijenoord. De byzondere technische moeilyk- heden bestaande uit het installeren in zeer korte tijd van zes tijdelijke relaisstations maken het niet vol strekt zeker dat het beeld van goede kwaliteit zal zijn. De drie samenwer kende televisieorganisaties zullen met behulp van materiaal van de Nederlandse PTT en met behulp van de NV Philips het uiterste doen een zo goed mogelijk verslag van de wed- stryd te geven. Soekarno morgen in Hollandia President Soekarno wordt morgen ochtend in Kota-Baroe verwacht voor zyn eerste bezoek aan West- Irian dat twee dagen zal duren. Hy wordt vergezeld door veertien le den van zijn kabinet en door de am bassadeurs van de Ver. Staten. Pakis tan, de VAR, Rusland, India. Canada Polen, Joego-Slavië. de Chinese Volksrepubliek, de Philippynen, Mexi co. Japan, Cuba en Roemenië. De nieuwe gouverneur Bonay zal hem ontvangen. Tijdens het verblyl in Hollandia zal Soekarno wonen in het paleis van de vroegere Neder landse gouverneur. Zondag gaat Soekarno met zijn ge zelschap naar Merauke. Tydens de vliegtocht zal hij, zoals reeds gemeld, de Wilhelmina-top omdopen in „puntjak Soekarno". in de middag reist hij door naar Biak waar hij de nacht zal doorbrengen om maandag morgen terug te keren naar Djakarta. Frankrijk zal zijn troepen eerder uit Algerije terugtrekken dan oorspronkelijk was overeengekomen, zo is gisteren op een pers conferentie in Algiers meegedeeld. In een communiqué, dat is uitgegeven na besprekingen tussen premier Ben Bella van Algerije en de Franse staatssecretaris voor Algerijnse Zaken, Jean de Broglie, staat dat de datum van repa triëring zal worden vervroegd van 1 juli 1965 tot eind 1964. De Franse militairen in het gebied van Constantine zullen zelfs nog eerdec voor het einde van dit jaar, worden teruggetrokken. Het Nederlands elftal heeft gisteren een schitterende presta tie verricht door het befaamde Brazilië met 1-0 te verslaan. Het doelpunt werd gescoord door Petersen in de laatste minuut. In triomf werd het Oranjeteam na afloop naar kleedkamers ge bracht. Hier Bennaars en Klaas- sens temidden van de opgewon den menigte. Geen beslissing O over Sahara Voordat het communiqué werd uitgegeven, was verklaard, dat de twee staatslieden ook hadden gespro ken over kwesties die in verband staan met het gebruik van de bases in de Sahara, maar in het communi qué is niets over het resultaat van dit overleg te vinden. De precieze datum voor de ontrui ming van de Franse kernbases in de Sahara is nog niet vastgesteld, zo deelde de Algerijnse minister van Voorlichting, dr Moeloed Belahoene, evenwel op de persconferentie mee. Verslaggevers hadden gevraagd, of de repatriëring van de Franse militai ren ook sloeg op deze bases maar daar wilde minister Belahoene zich niet over uitlaten. „Ik hoop u over een paar dagen meer t- kunnen zeg gen", aldus de minister. Toen de Fransen in maart jl. op nieuw een kernproef in de Sahara hadden genomen, eiste Ben Bella van Frankryk een herziening van de overeenkomsten van Evian en stop zetting van de kernproeven op Alge- rijns grondgebied. De clausules in deze overeenkomsten waarby Frank- I rijk nog vyf jaar gebruik mag bUj- I ven maken van de proefbases in de Sahara zijn „onverenigbaar met onze onafhankelijkheid", zo zei Ben Bella toen. De Franse terreinen voor bo vengrondse kernproeven liggen in Reggan, in een zeer afgelegen gedeel te van de Sahara. Vier proeven met kernwapens van betrekkelijk geringe kracht zijn daar genomen, in fe bruari. april en december 1960 en in april 1961. Frankryk heeft ook drie ondergrondse kernproeven genomen, namelijk in 1961, mei 1962 en in maart van dit jaar. Dit gebeurde in het woeste Hoggar-gebergte, diep ln de Sahara. In het gisteren te Algiers uitgege ven communique wordt voorts nog meegedeeld, dat eenvijfde deel van de Franse hulp aan Algerije zal wor den besteed aan de schadeloosstel ling van Franse burgers wier bezit tingen, die na de massale uittocht uit Algerije onbeheerd waren achter gebleven, door de Algerynse staat zijn overgenomen. Deze schadeloos stelling geldt in het bijzonder Franse boeren die zorg hebben gedragen voor de nu te velde staande gewas sen. De Algerijnse regering wil tevens de handhaving of de hervatting van de activiteit van Franse Industriële ondernemingen bevorderen, aldus het communiqué. Slot pag. 2 Koningin Juliana heeft giste ren een bezoek gebracht aan de Amsterdamse dierentuin Artis die zijn 125-jarig bestaan viert De Koningin tijdens haar rond gang bij de flamingo's. Dit blad bestaat alt 26 pagina's (Van onze correspondent ln Bonn) De Westduitse president Lübke heeft gisteren met de voorzitters van de overkoepelende organisaties der werkgevers en werknemers, Paulsen en Rosenberg, een gesprek gehad over het loonconflict in de metaalin dustrie. Hy drong aan op hervatting der onderhandelingen en zo snel mo gelijke bylegging van het conflict. Ook prof. Erhard heeft stappen on dernomen. Hij heeft voor maandag de leider van de vakbond der metaal arbeiders en diens tegenspeler van de werkgevers in de metaalbranche voor een discussie in Bonn uitgenodigd. Hoewel er dus krachtige pogingen worden gedaan een steeds verder om zich grijpend loonconflict te vermij den, is er van geen enkele zijde tot- nutoe iets te merken van een nei ging om toe te geven Men heeft eerder de indruk dat de uitlatingen die zowel van arbeiders- ais van on dernemerszijde worden gedaan, in scherpte toenemen Het is zeker dat de bemiddelings pogingen die (hans worden gedaan, op niets zullen uitlopen, indien de vakbond der metaalarbeiders I. G. Metall. vandaag zou beslissen ook in Noordrijnland-Westfalen de staking I te beginnen. Officieel is aangekondigd dat deze beslissing inderdaad vanmiddag zou vallen, maar er waren aanwijzingen dat enig uitstel ervan mogelyk was. teneinde eerst te zien hoe het Zuid- duitse conflict zich verder ontwikkelt In Bonn is men zeer voorzichtig 1 met het aanwyzen van een officiële j bemiddelaar, voornamelyk omdat in de Duitse wetgeving zo'n figuur eigenlijk niet bestaat, maar ook om- I dat men er niet van overtuigd is dat met instemming van de strijdende partijen een neutrale 'iguur zou kun nen worden aangewezen. Men acht kennelyk de spanningen tussen de pariyen op dit ogenblik nog te groot om een stap in die richting te kun nen doen. Uit zuid-Duitsland kwam Intussen de mededeling van werkgeverszijde dat een aantal bedrijven daar nu reeds door de staking en uitsluiting in economische moeilijkheden kwam. Twaalf ondernemingen hebben dan ook van de werkgeversorganisatie toestemming gekregen de uitsluiting te beëindigen en het werk te hervat ten. Twee ondernemingen werden uit het werkgeversverbond gestoten I omdat zy geweigerd hadden hun ar beiders niet meer tot de bedrijven j toe te laten. Tenminste veertig be- dryven hebben bij hun eigen orga- nisatie protest tegen de uitsluiting aangetekend, die by het publiek zeer impopulair is. Volkswagen. Ford en Opel hebben aangekondigd dat zij door de sta kingen in het zuiden binnen enkele dagen in produktiemoeilijkheden zul- len komen. Indien hun toeleverings- bedrijven niet op korte termijn het werk hervatten, moeten midden vol- I gende week de lopende banden in deze gigantische auto-ondernemin gen worden stilgezet. Daimler-Benz in Stuttgart, waar de staking volle dig is, heeft meer dan 16.000 firma's meegedeeld, dat men hun materia len niet meer op voorraad kan ne men zolang het conflict voortduurt. Het is duidelyk dat deze ontwik keling. waarby de uitwerking der staking ver doordringt buiten het werkelijke stakingsgebied, geweldige schade aan de Westduitse economie kan doen ontstaan. Deze gang van zaken wil men in Bonn dan ook pro beren te vermijden en de indruk be staat dat daarbij in steeds toenemen- J de mate druk op werkgevers en werk- nemers zal worden uitgeoefend. UHilUCU Brixon kostuums MHNNLII 159.-/198.. A.E.G. volautom. WASMACHINES IEMCO N.V. Advertentie Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van j 4 Mei 1863; J De Gravin de Chastellux 0 te Parijs heeft vier zoons, 0 waarvan drie doofstom zijn. 0 Eén der ongelukkigen heeft 0 met schitterend gevolg exa- 0 men afgelegd aan de Sorbon- 0 ne. 0 0 Wij vernemen dat de 0 Hooge Regering vergunning 0 verleend heeft tot het be- 0 roepen van een 2en predikant 0 bij de Waalse Gemeente al- 0 hier. 0

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1