L,en rijke scala aan artistieke venemenlen is weer op komst kunst kalei öoscoqp STUDIO" INDRUKWEKKEND IN „GELUKKIGE DAGEN" Toneel en muziek beloven het beste K. EN O. IN KOMEND SEIZOEN „Lekkere" honger? Neem een IvitKat! 20" NOORDÏÏIJK IN SPANNING Uitzonderlijke prestatie van Andrea Domburg in zware rol Kunstveiling te New York: 1,25 miljoen dollar! Edward Speelman kocht de Frans Hals voor onbekende Record voor ultink KARPETTEN W. J. Zirkzee _VAN liALEN Ontstemming [ericht 1 maart 1860 Vrijdag 3 mei 1963 Vijfde blad no. 30946 Leiden heeft als centrum- en Universiteitsgemeente stellig recht op een nieuwe schouwburg, waar naar tallozen snakken. Het is toch al een wonder, dat K. en O., ondanks de handicap van een kleine schouwburg, ef nog steeds in weet te slagen, het niveau in het algemeen te handhaven. Maar de (Van onze kunstredactie) fet seizoen is nauwelijks geëindigd en K. en O. bruist alweer i nieuwe plannen, waarover de directeur, de heer A. J. van de ppe ons dezer dagen iets uit de doeken heeft gedaan. Ulereerst betoonde hij zich tevreden over het afgelopen seizoen, ondanks een lichte bezoekers-teruggang, toch blijk heeft ge- •en, dat de belangstelling voor concerten en toneelvoorstel- jen der K. en O.-leden groot en intens blijft. )e 35 toneelvoorstellingen (verdeeld over de verschillende se- j) trokken per avond gemiddeld 500 bezoekers, de concerten uiddeld 850. Met degenen, die uit hoofde van een of andere ctie gratis toegang konden verkrijgen, waren Schouwburg of dsgehoorzaal geregeld gevuld. jreiding talent gt de zg. ..spreiding van talent" Cft. deelde de heer Van de Pompe dat deze nog steeds voortgang t en zich in het komende seizoen i jtwyfeld in versterkte mate zal j tzetten. *ar bekend vinden fse acteurs en actri- meer en meer em- d bü de kleinere ge- ïhappen. zoals „Cen- n". „Studio" en „En- ble", die met deze jrste-rangs-krachten ie plannen hebben. In afgelopen jaar zijn r de kleine groepen lllende artistieke pres es geleverd en dit zal etwyfeld ook in 1963- het geval zyn. en O. heeft dan ook reden tevreden te over het genomen latief om tot inscha- pg van deze ensem- over te gaan. Er is gezonde onderlinge turrentie ontstaan, ir de van ouds beken- gezelschappen als de lerlandse Comedie en Haagse Comedie was gang van zaken Delyk een stimulans te zorgen voor enkele ienbarende toneelda- abeth Andersen zal. enige tijd niet op de iken te hebben ge in haar come back ten bij „Centrum", ie groep met als le acteur Guus Hermus voorts t aangetrokken André van den vel, Maxim Hamel en de jeugdige sur Carol Linssen, die zo juist met prijs voor jonge tonelisten te Am- fdam onderscheiden werd. „En- ible" wordt versterkt met Ko van k men kan met hem in de ti- t)I hier „Voerman Henschel" en f andere stukken van grote allure trachten alsmede met Mary Iselhuys. len verwacht dat de genoemde currentie tussen de gezelschappen Ier zal verscherpen dan vermin- en. oneelseries t deze beschouwing bepalen wij I uitsluitend tot de voorstellingen (concerten voor de „gele" kaart- ders: een artikel over die voor >ene" kaarthouders van K. en O. fsoneelsleden van de bedrijven) later volgen. fat nu de „gele" kaarthouders be- t: K. en O. organiseert voor hen I toneelseries, elk van vier voor tongen, te verzorgen door de fegsche Comedie", de Nederlandse kedie", het „Nieuw Rotterdams feel", „Ensemble" en „Centrum", p series zijn getiteld A I en A II, en B II, in elke serie wordt ieder op twee avonden vertoond, maar Be series A komen niet dezelfde tken als in de series B e stukken in beide series zijn van Ikwaardige kwaliteit. Wie alle [stellingen wil zien, kan zich op \e series abonneren, hetgeen neer- It op acht voorstellingen per sei- 3, éénmaal per maand van sep- fcer tot mei. erlangen naar euwe Schouwburg I verband met het feit. dat in tal- t andere provincieplaatsen reeds Iwe schouwburgen zijn verrezen, [r nog eens met de meeste na- k op gewezen, dat dit voor Leiden pen de kortst mogelijke tijd ook I geval zal moeten zijn. opdat de ingstelling voor het toneel welke bnze stad steeds groot geweest is. t verflauwe en ook voorstellin- l met grote décors hier gegeven uien worden. HEINZ REHFUSS tenachterstelling moet ongetwijfeld niet te lang duren: de gevolgen daar van kunnen anders onmogelijk uit blijven! Intussen kan men ervan verzekerd zijn, dat K. en O. geen moeite zal sparen de beste stukken naar onze stad te brengen. Meesterconcerten Wat de concerten betreft konden ons reeds meer concrete gegevens verstrekt worden. Wederom komt er een serie van zes „meesterconcerten" te verzorgen door het Residentie-Orkest en het Rott. Ph. Orkest. Zij zullen gediri geerd worden door Willem van Otter - loo <2x), Hein Jordans, Frans Paul Decker, de beroemde Russische diri gent Gennady Roidestvensky (van het Symfonie-Orkest van Le ningrad» en de Italiaan Refiato Ruo- tolo. leider van het Italiaanse Kamer orkest San Piètro a Majella uit Na pels. Dit orkest, waarvan de tournees door de VS en Europa tot ware ver rassingen werden, zal in onze stad op 28 november a.s. spelen. Het be staat uit 20 jonge musici onder di rectie van Ruotolo. wiens superieure en genuanceerde visie, die hij hen ALEXANDER UNINSKY weet op te leggen, alom geprezen is. In tegenstelling tot ensembles als bijv. ,,I Musici" en „I Virtuosi", be paalt dit orkest zich niet uitsluitend tot de Barokmuziek, maar brengt ook werken van moderne componis ten. Door de medewerking van enkele blazers zijn de repertoiremogelijkhe den ten zeerste vergroot. De Italianen brengen hier het vol gende programma: O. Respighi - Sui te no 3; J. S. Bach - Suite no 2: A. Roussel - Sinfonietta voor strijkers en W. A. Mozart - Divertimento no 11 voor hobo. hoorns en strijkinstru menten. Als solist zal zich doen ho ren de sublieme hoboist Summa Lu cia. Op het concert van 24 oktober zal optreden de „meest bereisde" unieke pianist Claude Arrau (dirigent Van Otterloo». op dat van 16 januari de opera-zanger Heinz Rehfuss (bas- bariton). o.a. bekend door zijn prach tige vertolkingen van de Christus partij in Bachs Mattheus Passion (dirigent Hein Jordans»; hij zal met het Rott. Ph. Orkest liederen uit „Des Knaben Wunderhorn" van Gustav Mahler zingen. De beroemde pianist Alexander Uninsky zal zich doen horen op het concert van 20 februari met het Re sidentie-Orkest onder Van Otterloo's leiding. De concertmeester van het Residentie-Orkest Theo Olof solieert op het concert van 19 maart met het Residentie-Orkest, dat op die avond onder Roidestvensky's directie ver moedelijk een geheel Russisch pro gramma zal brengen. Tenslotte kan men op het concert van 16 april kennis maken met het spel van de jeugdige Russische pia nist Vladimir Asjkenazy, reeds nu een der grootste pianisten der Sow- jet-Unie. die. gelijk bekend, onlangs besloten heeft in Engeland te blijven. Hij is kortgeleden winnaar geworden van het Tsjaikowsky-concours te Moskou en het pianistenconcours te Warschau. Dit concert wordt ver zorgd door het Rott. Ph. Orkest on der leiding van Franz Paul Decker. Men ziet: men kan gerust gewagen van het „neusje van de zalm" dat op deze concerten gepresenteerd zal worden! De beleidslijn is het doen uitvoeren van klassieke-, zowel als moderne composities. Het bovenstaande vormt slechts een gering onderdeel van alle acti viteiten. welke K. en O. in het sei zoen 1963'64 zal brengen, doch al reeds genoeg om de belangstelling er voor te rechtvaardigen. Binnenkort zal aandacht gewijd worden aan al het andere, dat K. en O. voor haar leden in petto heeft. CLAUDE ARRAU „Pakistaanse kunst in Utrecht" Gistermiddag is in het Utrechts Centraal Museum de tentoonstel ling „5000 jaar kunst in Pakistan" geopend, een expositie die een uitstekend overzicht geeft van de ontwikkeling van de Pakistaanse kunst sinds de cultuur van de In- dus-vallei, die aanving in het be gin van het derde millenium voor Christus. De tentoonstelling is op initia tief van de Duitse Kunstraad in Keulen samengesteld. Achtereen volgens is hij in Darmstadt, Augs burg en Bonn te bezichtigen ge weest. Na Utrecht zal de exposi tie wederom naar Pakistan terug gaan. Alle geëxposeerde voorwer pen zijn afkomstig uit Pakistaan se musea, n.l. die van Lahore en Pashawar. Een groot deel van de tentoonstel ling is gewyd aan de cultuur van de Indus-vallei, die tot grote bloei kwam speciaal in de steden Harappa en Mohenjodaro. Voorwerpen afkomstig uit deze steden aardewerk, gouden sieraden, kralen van halfedelstenen zijn thans in Utrecht te zien. Op deze beschaving volgde een Arisch- Indische cultuur, die is beïnvloed door Perzen. Grieken. Arabieren, Mongolen. Portugezen en Engelsen. Na de invallen in de vierde eeuw voor Christus van Alexander de Gro te ontstond de Boeddhistische-Hel- lenistische Gandaharakunst, een kunst die op deze expositie uitstekend is vertegenwoordigd door een serie sculpturen. Miniaturen en tapijten representeren de Islamitische tijd en karakteristieke voortbrengselen van hedendaagse volkskunst buiten deze tentoonstelling af. „5000 jaar kunst in Pakistan" blijft tot 7 juli in Utrecht. „Theater" heeft moeilijkheden De Gelderse Staten vinden dat de toneelgroep „Theater" de tering naar de nering moet zetten. Dit naar aanleiding van het feit. dat „Thea ter" aan de provincie om een extra subsidie heeft gevraagd om het tekort over 1961—1962 van f. 140.000 te dekken. G S. menen, dat „Theater" in eer ste instantie zelf voor een zo redelijk mogelijke exploitatie moet zorgen Dit zou. volgens G.S. kunnen worden bevorderd door het brengen van stuk ken in het meer populaire genre. Een van meest verkochte chocoladerepen ter wereld De nieuwe romige, Engelse choco ladereep met vers-knisperende wafelvulling, mmm...wat een heerlijke combinatie! Neem een Kitkatl twee-staaf reep A ROWNTREE PRODUCT Voor hen die zich willen openstellen voor toneelspel in zijn nieuw ste vorm is de extra voorstelling van K. en O. door de Toneelgroep Studiovan Gelukkige dagen" (Happy dayshet laatste iverk van de in Parijs wonende, Frans schrijvende Ier Samuel Becket (geboren 19061 een indrukwekkende ervaring geworden. Hij wordt beschouiod als de meest belangrijke toneelschrijver van de hedendaagse avantgarde en doorbreekt radikaal de realiteit. „Gelukkige dagen" is een toneelwerk, toaarin volkomen met de oude vorm afgerekend is. Er is geen intrige en er gebeurt niets. Ninnie. de vrouw, aanvankelijk tot het middel, in het tweede bedrijf tot de hals in een zandhoop begraven, ziet haar leven als door een kaleidos- koop aan zich voorbijgaan. Haar zieke man Willie kruipt in haar nabijheid rond. Beiden zyn dicht bij het einde van hun leven. Zij spreekt voortdurend, in onsamenhangende zinnen over het verleden. Een zinloos verleden, vermengd met enige flar den van vermeend geluk. Wanneer haar man a! een enkele maal reageert, stompzinnig en zonder be grip, prijst zij zich reeds gelukkig, stempelt zij die dag reeds tot een gelukkige dag. Als zij reeds bijna geheel door de aarde is opgenomen, tracht haar man haar kruipend te benaderen, doch hij glijdt terug en 'ragen over „Der O Stellvertreter" rscheidene christendemocratische evaardigden in de Westduitse idsdag hebben onder leiding van st Majonika aan de regering jen gesteld naar aanleiding van toneelstuk „Der Stellvertreter" plaatsvervanger) van de West- tse auteur Rolf Hochhuth, dat liek oefent op Paus Pius XII om- deze niet energiek genoeg tegen Jodenvervolgingen in de nazitijd hebben geprotesteerd. Gevraagd 'd of het voor de vrienden van tsland niet vreemd moet zijn dat t van Duitse zijde een aanval dt gedaan op de persoon van Paus 5. „die niet alleen de Joden tijdens vervolging door het nazi-regime tterdaad heeft treholnen. maar het Duitse volk tijdens zijn •kzaam leven bijzonder na heeft Itaan?" Naar aanleiding van de gemelde verkoop van een Frans Hals tegen een recordprijs. vernemen wij nader, de uit Nederland af komstige Londense kunsthandelaar Edward Speelman op een vei- veiling in New York, „De vrolijke luitspeler" van Frans Hals voor ruim f 2.1 miljoen gekocht heeft. Speelman bood via de transatlan tische telefoon. Hij was 12 minuten aan de lijn en bemachtigde het doek onder de neus van de Amerikaanse miljonairs. Het publiek was zeer opgewonden. In totaal gingen 24 werken onder de hamer door. waarbij nog een schil- derij van Frans Hals. voorstellende de burgemeester van Haarlem, een meisjesportret van Rembrandt, waar van men aanneemt dat het een af beelding is van Hendrickje Stoffels alsmede „de overspelige vrouw" van Rubens. De veiling bracht in totaal ruim een en een kwart miljoen dollar op. Edward Speelman, die voor een on bekende opdrachtgever de Frans Hals kocht begon hij een half miljoen dollar. In slechts twee minuten sprongen de biedingen met 25.000 dollar omhoog tot het bedrag van I 600.000 was bereikt. Een ander doek van Frans Hals. ..Kolonel Aernout van Druyvesteyn. burgemeester van Haarlem", bracht een veel lager bedrag op. Een Ame rikaanse verzamelaar betaalde er „slechts" 80.000 dollar voor. De reden daarvan was dat de echtheid van het doek door sommigen in twijfel wordt getrokken. Om dezelfde reden bracht, een schilderij dat aan Rembrandt wordt toegeschreven en dat de be naming „Portret van een rabbie" draagt, niet meer dan 65.000 dollar op. Voor de Rubens werd 25.000 dol lar betaald. Het meisjesportret van Rembrandt ging voor 260.000 dollar van de hand. In 1960 werd in Londen Frans Hals „De onbekende cavalier" zijn uitgestoken hand bereikt haar niet. Tóch, als zij oog in oog liggen verzachten zich de trekken op Nin- nie's gelaat. Zeldzaam doorleefd Andrea Domburg heeft een zeld zaam doorleefde uitbeelding van deze vrouw gegeven. Haar nerveuze angst, telkens onderdrukt door zin loos gepraat, haar meestal vruch teloze pogingen bij haar man steun te vinden, onderhield doorlopend een huiveringwekkende sfeer van mate loosheid. Het behoort tot de grote zeldzaamheden dat gelaatsexpressie zoals de hare. de in dit geval van de hak op de tak springende dialoog zó feilloos ondersteunt! Met de weer gave van deze weergaloos zware rol heeft Andrea Domburg een uitzon derlijke prestatie geleverd! Ad Noyons trof de juiste toon in de veel bescheidener rol van Willie. Zijn plastisch aandeel in de slot scène mag niet onvermeld blijven! Kees van Iersel voerde de regie en wist op bekwame wijze de vereiste sfeer te scheppen. Het voor het merendeel jeugdige publiek volgde de opvoering met op merkelijke sp-vining, die zich aan het slot ontle d e in een uitbundige hulde aan Andrea Domburg, die namens K. en O. met fraaie bloemen werd onderstreept! Een DRACACEL matras geeft 'n oase van rust Conflict rond Ned. Toonkunstenaarsbond De voorzitter van de Ned. Toon kunstenaarsbond. de heer H. Chr. Meijer, die tevens voorzitter van de afdeling Hilversum van de Bond is. heeft van het dagelyks bestuur van de Bond een telegram ontvangen, waarin hem wordt medegedeeld, dat hij niet langer voorzitter van de Bond is en dus ook niet meer ge rechtigd is om namens het hoofd bestuur op te treden. Het telegram was namens het dagelijks hoofd bestuur ondertekend door de heren A. Schweitzer, waarnemend voorzit ter en M. Ferares. secretaris. Het afdelingsbestuur van Hilver sum is van oordeel dat de heer Meijer op niet statutaire wijze uit zyn functies is ontzet en heeft hiertegen protest aangetekend. Het meent dat het huidige hoofdbestuur de be langen der leden, met name die der 600 leden van de afdeling, die werk zaam zijn bij de Omroep, niet kan behartigen. Het herinnert eraan, dat op 10 mei een bijeenkomst wordt ge houden van de bedrijfsleiding van de Ned. Radio Unie en de vakorganisa ties van musici. Het afdelingsbestuur verwacht dat leden en afdelingsbesturen van de Ned. Toonkunstenaarsbond het zullen steunen, zodat de N.T.B. niet in handen blijft van op macht beluste figuren". In de verklaring stelt het afdelingsbestuur ook dat het niet kan tolereren dat bestuurders van de NT.B. de Bond in politieke affaires verwikkelen. Jonge acteurs naar Griekenland Ook dit jaar zullen op initiatief van Josephine van Gasteren weer vijf jonge acteurs en actrices naar Grie kenland gaan om daar het festival van het Griekse nationale theater in Epidaurus en Athene mee te maken. Het zijn Femke Boersma van de Nederlandse Comedie. Peter Oost hoek van Studio. Jules Royaards van de Haagse Comedie. Jan van Keste- ren van de Nieuwe Comedie en Erich Schneider van het Nieuw Rotterdams gereild. Het hoogste bod bedroeg toen Toneel ruim 500.000 dollar. (1.8 miljoen gul- I Zy zullen op 11 juni per KLM van den). Schiphol vertrekken. Het zal morgen op het sportpark aan de Van Panhuysstraat te Noord- wijk eivol worden. De Noordwykse penningmeester kan op een record- recette rekenen. Maar dat zal in het Noordwijkse kamp niet in de eerste plaats van belang achten. Veel be langrijker is de vraag of Noordwijk de ongetwijfeld moeilijke wedstrijd tegen het bezoekende NDSM zal win nen. In dat geval immers zal de kampioensvlag trots in de hoogste mast gehesen kunnen worden. We hebben wel vertrouwen in een voor Noordwijk gunstige uitslag mits het belang van de wedstrijd niet al te veel van de zenuwen zal vergen. Maar dit geld echter ook voor de Amsterdammers, zodat op dit punt de balans in evenwicht is. Het is ook mogelijk dat de wedstrijd onbe slist eindigt. Dan zal Noordwijk uit de laatste wedstryd (tegen CSCA) ook minstens een punt moeten halen. Ook de andere wedstrijd vraagt de nodige aandacht, maar dan op wat lager niveau, n.l. de wedstrijd Rijnsb. BoysQuick Boys. De Rijnsburgers staan er vry hopeloos voor, maar nog niet alles is verloren. En daar Quick Boys een vry ernstige depressie door maakt. behoort het geenszins tot de onmogelijkheden, dat de thuisclub de broodnodige puntjes thuishoudt. In dat geval is de situatie echter nog onoverzichtelijker geworden, want Ter Leede zal in 's-Gravenzande vrij zeker verliezen, waardoor beide ge gadigden voor de onderste plaats in puntental weer gelyk staan. In de derde klasse is SHO uit Oud- Beijerland kampioen geworden. Als morgen Spijkenisse wint van ASWH dan zal laatstgenoemde degraderen. ARC noch RCL kan nog een rol van betekenis spelen. ARC gaat naar Zuidland waar misschien een winst puntje kan worden verdiend. RCL speelt thuis tegen Pelikaan, welke BILJARTEN Culturele prijs van Groningen UITREIKING 17 MEI Mevrouw M. Droogleever Fortuijn- Leenmans, als dichteres bekend onder de naam M. Vasalis, zal vrij dag 17 mei de culturele prys van de provincie Groningen in ontvangst nemen van de Commissaris der Koningin tydens een plechtigheid in de vergaderzaal in het Provinciehuis. Drs. A. Nuis zal een inleiding houden over het werk van M. Vasalis. Ook mevrouw Droogleever Fortuyn Leenmans zal een voordracht hou den. Brabant-Festival De openluchttheaters van Best, Heeswijk, Luyksgestel, Oisterwijk, Roosendaal en Someren gaan samen werken in de stichting Brabant Fes tival. De bedoeling is: „Cultuursprei ding via de openluchttheaters". Dit jaar worden tien voorstellingen ver zorgd door de toneelgroep Ensemble, dat „Naar het u lijkt" "an William Shakespeare zal opvoeren. De Nederlander Hans Vultink is het toernooi om het Europees kampioen schap bandstoten in Lissabon uitste kend begonnen. In de eerste party versloeg de 25-jarige Nederlandse kampioen de Duitser Witte in 49 beurten met een algemeen gemiddelde van 4.08. In zyn tweede partij deed hij het zelfs nog beter, door tegen de Portugees Gago een serie te produ ceren van 71, waarmee hij het Euro pees record van de Belg Wafflard, dat sinds 1957 op 68 stond, verbeterde. Vultink won de partij in 33 beurten. Ook de Belg Ceulemans, die zich meer en meer als een all-roundbiljar- ter doet gelden, kwam tot een Euro pees record. Hy beëindigde zyn party tegen Witte in 21 beurten en even aarde met het particuliere gemid delde van 9 52 de prestatie van de Duitser Tiedtke. Vultink (Ned.) 200 49 40 4.08 Witte (Did.) 120 49 12 2.44 Padros (Spanje) 200 37 27 5.50 Gago (Port.) 156 37 18 4.21 Scherz (Oost.) 200 36 33 5.55 Touzette (Fr.) 140 36 23 3 88 Oddo (It.) 82 34 13 2.41 Ceulemans (Belg.) 200 34 32 5.88 Touzette 170 71 17 2.39 Padros 200 71 24 2.81 Vultink 200 33 71 6.06 Gago 63 33 12 1.90 Ceulemans 200 21 33 9.52 Witte 95 21 23 4.52 Scherz 200 3e'. 19 5.55 Oddo 112 36 20 3.11 Na de eerste dag leiden Ceulemans, Scherz, Vultink en Pad ros met 4 pun ten. Ceulemans' algemene gemiddelde van 7.27 toornt ver boven de anderen uit. Advertentie Heel licht zijn die DRACACEL matrassen G. Wilson volgt Jean Vilar op (Van onze Paryse correspondent) De Franse minister van Cultuur, André Malraux, heeft gisteren de acteur-regisseur Georges Wilson officieel benoemd tot opvolger van Jean Vilar aan het hoofd van het T.N.P., het Nationale Volkstheater. Wilson zal zijn functie die Vilar tien jaar heeft vervuld, op 1 september a.s. aanvaarden. Wilson, die van Ierse afkomst is en de laatste jaren als acteur sterk op de voorgrond is getreden is een der weinige leden van de oude T.N.P.- 6arde waartoe eens ook Gerard Zilveren Molen Na een periode van enkele weken zal het Zilveren Mol en toernooi dins dagavond worden hervat. Het wed- strydschema zal nu als volgt worden afgewerkt: dinsdag 7 mei Quick Boys —Noordwijk (1ste demi-finale), dins dag 21 mei LFC— Zwart Wit '28 (2de demi-finale), dinsdag 28 mei finale. Mne zal trachten dinsdag 14 mei een vriendschappelijke match in te lassen. Philip, Maria Casarès en Ivernel behoorden, die Vilar tot het laatste moment is trouw gebleven. Vilar zelf heeft de aanstelling van Wilson gis teren dan ook de beste keus genoemd die te maken was. wedstryd waarschijnlijk door de gas ten gewonnen zal worden. In de vierde klasse kan Lisser Boys morgen kampioen worden. Maar dan moet alles meezitten. In de eerste plaats moeten de zwartwitten zelf winnen van het bezoekende JAC. wat heus niet zo gemakkelijk zal gaan en in de tweede plaats zal SVOW een punt moeten verspelen in de thuis wedstrijd tegen Semper Altius. Dat laatste geloven wy niet, al kan een voetbal heel erg raar rollenDoor de nederlaag van vorige zaterdag tegen GWS is Rouwkoop weer in ernstig gevaar gekomen. Daar GW8 een betere kans op winst heeft in de thuiswedstrijd tegen DEVJO dan Rouwkoop in de uitwedstrijd tegen Katwijk, zien we de situatie voor Rouwkoop nog verslechteren. In 4B moet Koudekerk uit tegen Hoekse Boys op zijn minst een punt kunnen halen. Oegstgeest zal uit waarschijnlijk verliezen van Ornas. Advertentie TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 cm. breed. Moderne en klassieke dessins. GROTE KEUZE. Textielhandel en woninginrichting VAN 'T HOFFSTRAAT 7—7A LEIDEN TELEF. 24610 Zestiende partij werd remise De zestiende party om het wereld kampioenschap schaken tussen Bot- winnik en Petrosjan is gisteren, zoals werd verwacht, in remise geëindigd. Niet volgens de voorspelling was het feit, dat Botwinnik nog zeer fyn heeft moeten manoeuvreren om de partij gelyk te houden. De zeventiende par tij wordt morgen gespeeld. De 16e party was afgebroken in de navolgende stand: W i t: dr. ir. M. M. Botwinnik, Kg 2, Tdl. Tel. pi. a4, b3. e7 f3 en g2. Zwart: T. Petrosjan Kg7, Ta2, Tc2pi. a6. b7, d4, f5 en g6 41. Telgl (afgegeven) Tc2d2; 42. Tdl—el, Kg7—f8: 43. e6—e7 schaak, Kf8—e8; 44. Kh2—g3 d4— d3; 45. Tel—e3, Ta2—b2; 46. Kg3— f4. Td2 x g2; 47. Tgl—dl. Tb2—d2; 48. Tdl x d2, Tg2 x d2; 49. Kf4-g5, Td2—dl; 50. Kg5—f6. f5— f4; 51. Te3—e4. Tdl—cl; 52. Te4—d4. Tel— c6 schaak; 53. Kf6g5, Tc6c3; 54. Kg5f6, remise. met kurk kak groen bruin mmv v'oor Schoenen DONKERSTEEG 21 VOETBAL De nederlaag, die het Braziliaanse voetbalelftal gisteravond leed tegen Nederland, heeft heftige kritiek uit gelokt op de technische leiding van de ploeg. Naast een diepe teleurstel ling blijkt uit de kranteverslagen ook een gevoeg van ernstige ontstem ming. waarbij o.a. wordt gesproken van een „nieuwe ramp". Spottend wordt de vraag gesteld of de heren van de technische commissie soms in Europa trachten te bewijzen, dat Brazilië helemaal niet sterker is dan andere landen. „De trip gaat een se rie van nederlagen worden"Zon der Pelé zullen we zelfs door de meest bescheiden ploegen worden verslagen" Dat is de strekking van de zinnen, die men in de ver slagen het meest aantreft.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 17