ornaat Harriman reist S1 ÜZ, door naar Moskou n SS'er stak schuur met Russische vrouwen en kinderen in brand drieduizend man Amerikaanse lroepen binnenkort naar Siam l ermoorde Belgische baby niet ontvoerd ONDERHOUD VAN BRANDT MET FRANSE PRESIDENT SALVIA'S HERKENNING ingetrokken PAPOEAJONGERENGEVEN HUN STUDIE OP De Gaulle niet gerust over liet verdrag met Duitsland T 5 WEERBERICHT temvs gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 25 APRIL 1963 No. 30940 LEIDSCH DAGBLAD Rl/trecteur: E. A. E. van Dishoeck (oofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f. 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Washington) [Nu de Amerikaanse diplomaat Averell Harriman, de derde in LLkng op het State Department, achtereenvolgens met de Franse en n fjngelse minister van Buitenlandse Zaken. Couve de Murville en ^k>rd Home. overleg heeft gepleegd over de situatie in Laos. reist fij vandaag door naar Moskou om Gromiko te polsen. Dit was het feornaamste nieuws op Kennedy's persconferentie van gistermid- Jag. De president voegde eraan toe. dat Harriman een korte bood- Jchap van hemzelf aan premier Chroesjtjow zou overhandigen. minostenen omvalt: dan vallen alle andere stenen ook. President Ken nedy achtte dit een juiste vergelij king. Laos is op zichzelf belangrijk, maar óók omdat de val van Laos te vens de zelfstandigheid belaagd van Siam. Cambodja. Zuid-Vietnam en Malakka. Het lot van deze landen [arrimans reis naar Moskou moet zien als een poging om definitief te gaan of Chroesjtsjow inderdaad i scherpere koers is gaan volgen. Washington heeft men de indruk, premier Chroesjtsjow zich wel- it onder pressie der Chinezen on- •nlyker toont tegenover het iten dan tevoren. was te begrijpen, dat Kennedy, het resultaat van Harrimans .ie bekendw ordt gemaakt, niets le zeggen, dat diens delicate op- acht konb emoeilyken. Hij herin- irde er echter aan, dat Chroesjtsjow i hijzelf zich in 1962 in Wenen rstanders hadden verklaard van neutraal Laos. Hij hoopte dat de -jet-Unie deze belofte zou nako-' en naar een neutraal Laos zou [ven streven. >e tijd zal leren, aldus Kennedy, de Sowjet-Unie nog altijd zoveel loed op de gang van zaken in Laos pft als tijdens de vroegere gevech- Destijds kwamen de wapens der ïmunisten uit de Sowjet-Unie en gaf Moskou een belangrijke stem ^^het kapittel. Kennedy wees de 55 ïmunistische aantijging dat de •enigde Staten schuldig zijn aan E hervatting van de krijg, radicaal de hand. doch hij wilde zich ech- op dit moment niet te zeer in een emiL-k begeven. Ifylen minister van Buitenlandse een John Foster Dulles cn presi- jf it Eisenhower hebben destijds de "genaamde domino-theorie verkon- d. Zij betoogden dat in zuidoost- hetzelfde zou kunnen gebeuren wanneer een steen in een ry do- N0t higlo- Amerikaans Dorstel in Moskou [koel ontvangen Ihroesjtsjows eerste reactie op het iwe Anglo-Amerikaanse voorstel, gisteren in Moskou werd gedaan overeenstemming te bereiken over verbod tot het nemen van kern- wen, is niet bemoedigend, aldus d-ingelichte kringen in Washing- Viij voegen hieraan toe. dat presi- it Kennedy deze situatie weergaf n hy op zyn gisteren n gehouden esU ^conferentie zei, dat hy niet ..al optimistisch" is over de vooruit- - bten van een akkoord met de Sow- )D "U: WX )e Amerikaanse en Britse ambas- leur in Moskou. Foy Kohier en Sir 'Ut! Bnphrey Trevelyan, hadden giste- i een onderhoud van 11 - uur in t-uu t Kremlin met Chroesjtsjow. Rus- ids minister van Buitenlandse Za- 0.23 o. Andrei Gromiko, was bij dit on- rhoud aanwezig. Functionarissen dden voor het overleg verklaard, t de beide ambassadeurs een eenkomst van de ministers van )ord^itenlandse Zaken zouden voorstel- i om de besprekingen lussen West Oost over het staken van de kern yen weer op gang te brengen. i.22 hangt sterk met elkaar samen en Kennedy vermoedde dat ook de com munisten daarvan overtuigd zijn. Al had Kennedy zich dan voorge nomen op dit moment niet teveel over Laos te zeggen, uit wat hij los liet kon men opmaken d?t de Ver enigde Staten de toestand in Laos zeer zorgelijk achten. Indien Harri man in Moskou geen medewerking vindt om een onafhankelijkheid Laos te waarborgen, lykt het zeer waar schijnlijk dat Amerika eventueel te zamen met de Zoavo-landen tot maatregelen zal overgaan. Naar Siam Twee Amerikaanse gevechtsgroe pen, in totaal ongeveer 3.000* mon. zullen volgende maand naar Siam worden gezonden voor manoeuvres van de landen van de Zoavo. Dit is gisteren door het Amerikaanse minis terie van Defensie meegedeeld. Waar schijnlijk gaat er een escadrille straaljagers mee. De plannen voor de manoeuvres bestonden al maanden geleden, maar men meent in Washington dat de aankomst van een aanzienlijke Ame rikaanse strijdmacht in Siam zal die nen om de communisten te overtui gen van de Amerikaanse vastbeslo tenheid Siams onafhankelijkheid te waarborgen. Dit wordt nodig geacht wegens het jongste oplaaien van de strijd in het naburige Laas. De oefening van 11 tot 19 juni zal de grootste zyn ooit door de Zoavo-landen gehouden Er zullen meer dan 24.000 man in totaal aan deelnemen. Aan de zestien officieren, die ln de loop van het vorige jaar eervol wer den ontslagen, omdat zij in verband met hun leeftijd vijftig jaar en ouder niet meer ten volle geschikt werden geacht voor de verdere waar neming van de militaire dienst, is thans medegedeeld, dat zij in actieve militaire dienst kunnen terugkeren indien zij dit wensen. De minister van Defensie is bereid aan de Koningin in overweging te geven de besluiten, waarbij hun eervol ontslag is gere geld, ongedaan te maken. De minister is na onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat deze be slissing de enig juiste meet zijn. al werd het ontslag op wettelijke grond verleend. Justitie verdenkt familie (Van onze correspondent in Brussel) De kindermoord te Ouvelais, een plaatsje in de buurt van Na men. schijnt een tragische ont knoping te zullen krijgen. De rechter van instructie heeft na melijk gezegd, dat hij de ver onderstelling van een ontvoering laat varen. Het door het parket gevolgde spoor leidt meer en meer naar de zeer nabije omge ving van het gedode jongetje. Terug naar Nieuw Guinea Maandag zal opnieuw een aantal nog in ons land verblijvende Papoea studenten naar Nieuw-Guinea terug keren. Het is niet bekend hoeveel van de 32 thans nog in Nederland stude rende Papoeajongeren naar hun va derland teruggaan. Zoals bekend heeft de Raad voor de zending der Ned. Herv. Kerk de jongeren geadviseerd hun studie af te breken en te repatriëren. „Wanneer ze hier zouden blijven vrezen we straks allerlei complicaties by het vinden van hun weg temidden van hun volk", aldus het standpunt van de Raad voor de Zending. De heer M. W. Kaisiepo, destijds lid van de Nieuw-Guinearaad en thans wonende te Delft, meent echter dat de betrokken jongeren in de eerste plaats hun studie normaal moeten beeindigen. Dit is. zo vertelde hy gis teren op een in Den Haag gehouden persbijeenkomst, ook in het belang van Nieuw-Guinea. Dat de Raad voor de Zending het volstrekt uitge sloten acht dat Nieuw-Guinea in 1969 onafhankelijk zal zijn achtte de heer Kaisiepo een onjuist standpunt. Bevreemdend vond hij het, dat de Raad voor de Zending niet met In donesië contacten heeft gezocht om gezamenlijk de studie van Papoea jongeren in ons land te stimuleren. De heer Kaisiepo, die vergezeld was van o.m. de heer Nicolaas Jouwe en van een aantal Papoeajongeren, deelde voorts mee, dat Indonesië de niet-terugkerende jongeren als Prinses Alexandra van Ként op weg naar de Westminster Abd vreemdeling zal beschouwen en dat zij. wanneer zy althans niet op korte termijn terugkeren, later niet meer in Nieuw-Guinea zullen worden toe gelaten. Ook zouden de in Neder land behaalde diploma's, volgens In donesisch standpunt, in Nieuw-Gui nea niet geldig zijn. Parijs voor een moeilijke keus (Van onze correspondent ln Parijs) De socialistische burgemees ter van West-Berlijn Willy Brandt, heeft gisteren in het plaatsje Saint-Didier, dat gele gen is op een der etappes van de propagandareis, die het Franse staatshoofd thans door Noordoost-Frankrijk maakt, ge- H. <J0! I oevc Slalve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 8 OOK OM MEE fE NEMEN DROOG WEER loei De Bilt verwacht van heden- tot ïkb oraenavond: 3, 6 Droog weer met bewolking, maar Witsel ij k ook opklaringen. Zwakke t matige noordoostelijke wind. onacht kans op nachtvorst, mor- k h n dezelfde of iets hogere middag- W ii Bperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur) 26 APRIL >n op: 05.22 uur; onder 19.54 uur. n op 07 20. onder 23 30 uur. 'ater te Katwijk: 4 50 en 17.16u. uter: te 0.42 en 13.09 uur. da£ UN DU blad bestaat uit 20 pagina's durende drie kwartier met gene raal De Gaulle kunnen spreken. Burgemeester Brandt kwam des morgens op het vliegveld van Orly aan cn tijdens zijn drie daags verblijf in de Franse hoofdstad zal hij ook andere hoogwaardigheidsbekleders ont moeten. Vandaag richtte hij zich op een lunch van de buitenland se persvereniqinq met een toe spraak tot de ioumalisten, die zijn oud-collega's zijn. Men kan het bezoek van Willy Erandt aan Parys, waar hij al twee maal eerder was, zien in het licht van de komende verkiezingen in de Westduitse Bondsrepubliek, waarvan de huidige burgemeester hoopt dat ze hem het kanselierschap op zullen mogen leveren. President De Gaulle heeft in vyf laatste spreekbeurten, gisteren en eergisteren, opvallend veel over Europa en het Frans-Duitse vriend schapsverdrag gesproken, waarvoor, zo verklaarde hij. alle mensen die de vrijheid beminnen hun hoed diep af zouden moeien nemen. Een opmer king waarachter men geneigd is een zekere ongerustheid te zoeken voor de toekomst van het verdrag waarvoor hij. samen met kanselier Adenauer, einde vorig jaar peet heeft gestaan Inderdaad kan de president met enige reden vrezen, dat het verdrag zowel in geval van een christendemo cratische als van de socialistische overwinning in West-Duitsland een doodgeboren kindje zal blyken. Noch prof. Erhard, die nu dus offi cieel tot Adenauers opvolger is uitge roepen, noch Willy Brandt, de socia listische kandidaat voor het kanse lierschap. deelt immers de inzichten en gevoelens van de huidige rege ringschef in Bonn met betrekking tot de essentiële rol. die het Frans- Duitse verdrag by de opbouw van Europa zou moeten spelen. Het Gaullistische avondblad „Paris Presse" bracht gisteren de onprettige situatie, waarin de president zich in dit verband bevindt, als volgt onder woorden: Om aan een Anglo-Ameri- kaans Europa te ontkomen, heeft De Gaulle de steun der federalisten no dig. en om een supranationaal Euro pa te vermijden, kan hij het weer niet zonder Anglofielen van het genre Erhard stellen. Een fundamen tele tegenstelling, welke hij tot dusver slechts heeft kunnen bedwingen dank zij de zielsverwantschap met de be jaarde kanselier Adenauer. Ofschoon over het onderhoud tus sen Willy Brandt en De Gaulle gis teren slechts enkele nietszeggende algemeenheden zijn uitgelekt, is daarentegen wel met zekerheid be kend dat de Wesfberlijnse burge meester. in tegenstelling op het Ely- see de Franse generaal niet. in de armen en om de hals is gevallen. Prinses Beatrix heeft in New York een ontmoeting gehad met de secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties. De Prinses in gezelschap van Oe Thant (rechts) en de Neder landse vertegenwoordiger bij de V.N.. mr. Schilrmann. Echtpaar Ogilvy zag in Schotland eigen huwelijk Zesde „ronde" over Kasjmier India en Pakistan zijn vandaag overeengekomen op 15 mei in Nieuw- Delhi een zesde reeks besprekingen over de kwestie-Kasjmier te begin nen. De leiders van de delegaties der twee landen hebben bekendgemaakt, dat besloten is de „vijfde ronde" in Karatsji te besluiten Zy gaven te vens te kennen, dat de kloof tussen beide partijen nog „zeer breed" is en dat een spoedige „topconferentie" van president Ajoeb Chan van Pa kistan en premier Nehroe van India uitgesloten is. Gisteravond werd aan journalisten gezegd, dat de Pakistaanse delegatie het de Indiase delegatie „heel duide lijk" had gemaakt, dat er voor eind mei een oplossing voor het geschil om Kasjmier moet zijn. Uit Westelijke diplomatieke bron is vernomen, dat Pakistan ontevredenheid over de voortgang der onderhandelingen heeft geu.t. (Van onze correspondent ln Londen» Prinses Alexandra en haar echt genoot Angus Ogilvy zyn gisteravond, na aankomst in Lossiemouth, (Schot land) nog een uur op het marine- vliegveld gebleven om op uitnodiging van de commandant in diens woning de televisiefilm van hun huwelyk te zien. In totaal hebben naar schatting 200 miljoen kijkers over de gehele wereld de plechtigheid op de tv- schermen gevolgd. In de Westminster Abbey stonden dertig tv- en film camera's. Het grijs en wit gaf echter een onvoldoende indruk omdat de kleuren ontbraken. Tydens de receptie in de zalen van het paleis van St.-James sneden bruid en bruidegom op traditionele wyze de bruidstaart aan welke op een verhoging tegen een achtergrond van vijfhonderd donkerrode rozen was opgesteld. Een verrassing vormde de japon van de bruid van magnoliakleurige fijne Valenciennes-kant met de prachtigbewerkte sluier en de sleep van 7 meter lengte, die zy vrij over t de grond liet vallen. De japon toonde met de hoge hals een traditionele snit. Alexandra voel de er beslist niets voor om op enige wijze sensatie te wekken. Het uitge lezen gezelschap, dat door de ver scheidenheid van kostuums en japon nen een prachtige kleurenmengeling vormde, was diep onderide indruk, toen men aan het einde van de cere monie bruid en bruidegom als man en vrouw tegenover zich zag. De toplaag van de Engelse samenleving vulde de kathedraal, politici ontbraken na tuurlijk niet van de veteranen waren er o.a Lord Avon. de vroegere Antho ny Eden, Lord Attlee en Lord Mori- son en ook Hugh Gaitskell's weduwe was er. Maar ook de pachters en het personeel van de landgoederen en kastelen der Ogilvy's waren aanwe zig. alsmede de bedienden van An gus' kantoor in de City. zijn werkster en zijn vroegere kinderjuffrouw. Twee weken geleden had de moe* der aangifte gedaan van de vermis sing van haar 16 maanden oude zoontje, dat zij in de kinderwagen voor een winkel, waar zij inkopen deed, zou hebben achtergelaten. Aanvankelijk dacht men aan een geval van kinderroof. Later, toen het lichaampje in de Sambre werd ge vonden. is bij de lijkschouwing ge bleken dat de baby in het water moet zijn geworpen toen hij nog leefde. Vervolgens is er een getuige komen opdagen, die heeft verklaard dat rij de moeder op de bewuste middag van de ontvoering is tegengekomen met I een lege kinderwagen. Een ander zou de vrouw hebben gezien toen zij des ochtends langs de Sambre liep. De moeder heeft overigens toegegeven daar te zijn geweest om wat lorren op de stedelyke vuilnisbelt te werpen. Volgens de verklaring van de vader had hy de baby al gedurende een week niet gezien, omdat hy 's mor gens vroeg naar zijn werk gaat en het kind al sliep wanneer hij thuis kwam. Uit al deze hier en daar wat won- i derlijke feiten begint men af te lei den, dat de moordenaar van het kind een van de familieleden moet zijn geweest. Het kindje, zo heeft de lijk schouwing ook nog uitgewezen, was niet normaal. Toen het geboren werd woog het 3350 gram, toen het stierf moet het 4300 gram hebben gewogen. Een dokter hebben de ouders in die zestien maanden nooit geconsulteerd. Het parket wordt overstelpt met anonieme brieven die de moeder als de moordenares aanwijzen. Het huis van de ouders wordt dag en nacht door de politie bewaakt. Savecke betrokken bij jodenmoorden? i De Westduitse minister van B.n- nenlandse Zaken. Hermann Hocherl, heeft gisteren de commissaris bij de staatsrecherche in Wiesbaden Theo Savecke geschorst en een discipli nair onderzoek naar diens verleden laten openen. Tot het begin van dit jaar was Savecke in Bonn werkzaam, waar hij een belangrijke rol speelde bij de actie tegen het weekblad Der Spiegel. Volgens berichten in de Italiaanse pers is Savecke in de tweede wereld oorlog in vernietigingskampen actief betrokken geweest bij het vermoorden van joden Er is al eerder een officieel onder zoek ingesteld naar het optreden van Savecke in Italië, met name in Mi laan Dit onderzoek in 1954-1955 werd Indertyd gestaakt, nadat de ingebrachte beschuldigingen onjuist waren gebleken. Savecke is al enkele weken met ziekteverlof. Plan voor Duitse kunstmaan Aan de Westduitse Bondsregering is een plan voorgelegd voor de con- tructie van een Duitse kunstmaan. De satelliet, die een gewicht zal krii- gen van 1500 kilo zal 4 of 5 jaar dienst kunnen doen. De voorbereiding zou 3 jaar vergen. De kosten van het project bedragen 150 miljoen Duitse marken. Vertraging in Gemini-project Door vertragingen in de levering van materiaal voor de bouw van het ruimteschip waarin twee Amerikanen een vlucht rond de aarde gaan ma ken, het Gemini-project, zal de lan cering niet vóór de zomer van vol gend jaar kunnen plaatsvinden. Dit deelde de leider van het project. An drew Meyer, mede. BRENDA LEE GETROUWD De 18-jarige geres Brenda Lee, grammofoonplaten gisteren getrouwd nald Schacklett, van een lid van van Nashville in Amerikaanse zan- van wie miljoenen zijn verkocht, is met Charles Ro de 19-jarige zoon de gemeenteraad Tennessee. Ideale tuinplanten. Laaggroeiend. Zeldzaam mooie rode kleur. Bloeien de gehele zomer. Prachtplanten met potkluit. PER STUK f 0.25 W. SEGAAR ZN.. DIEFSTEEG 8 TELEFOON 01710—21195 De 52-jarige postbeambte Leonard Scherer uit Sonthofen in Beieren, wordt ervan beschul digd dertig weerloze Russische vrouwen en kinderen levend verbrand te hebben tijdens ope raties in 1944 tegen Russische verzetsstrijders. De oud-SS'er Scherer, die zich sinds dec. 1962 in preventieve hechtenis be vindt. wordt ten laste gelegd de Rus- 1 sen in een schuur opgesloten te heb- hen en deze in vlammen te hebben l doen opgaan. Honderd getuigen uit Duitsland en het buitenland zullen gehoord wor den. De beschuldigde heeft gezegd op hoger bevel gehandeld te hebben. Als hy niet had gehoorzaamd, zou hy voor een krijgsraad zyn gedaagd. Procureur-generaal Zinnall van het gerechtshof in Frankfort en de Frankfortse officier van Justitie dr Steinbacher zijn oegin deze week naar Oost-Duitsland gereisd om daar bezwarend materiaal te verzamelen voor het proces tegen de 59-jarige professor Werner Heyde, alias Sawa- de. die beschuldigd wordt van moord op meer dan 100 000 mensen in de nazi-periode. De beklaagde heeft na de oorlog onder de schuilnaam Fritz Sawade in Flensburg als zenuwarts gewerkt. Reeds in december 1962 hebben 2 officieren van Justitie uit Oost-Duits land in Frankfort belastend mate riaal tegen Heyde overhandigd. Het proces tegen Heyde begint deze zomer in Limburg an der Lahn. Als laatste instantie heeft de West duitse administratieve rechtbank in Beriyn een verzoek van de voorma lige SS-brigadecommandant Willy Weidermann op toekenning van pen sioen afgewezen i Weidermann werd in 1942 tot hoofd van de politie in Praag benoemd). Uit het Leidsch Dagblad van 25 April 1863: Te Parijs zullen eerlang ■proeven op grote schaal met de electrische straatverlich ting worden genomen. Door den heer P. J. Zuur deeg en andere fabriekanten alhier is een verzoekschrift gericht tot de le kamer der Staten Generaal betreffende voorzieningen in het onder wijs van fabriekskinderen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1