Anti-sabotagewet in Zd.-Afrika gaat niet zover als Ierse wet Verzetsweduwen op bezoek in Leiden In Voorschoten geen behoefte aan speeiale sehooltypen Voorzieningen in zwembad Woningbouw in „Endepoelr BEURS VAN AMSTERDAM LEID8CH DAGBLAD DONDERDAG M APRIL ltM Een groot aantal nabestaanden ran hen die in het verzet het leven bebben verloren - allen uit het rayon Zuid-Holland Noord van de Stichting •40-'45 - bracht vandaag in het kader T3n de jaarlijkse uitgaandsdag een frn bezoek aan Leiden. Het gezelschap, dat voornamelijk uit verzetsweduwen bestond, verza melde zich tegen het middaguur in de Burgerzaal van het Stadhuis, waar ook de wethouders Van Hoek. Piena. garmsen en Sannes aanwezig waren Loco-burgemeester Menken maak te van de gelegenheid gebruik om wn waardering uit te spreken voor >1 degenen, die reeds kort na de oor log hebben gemeend iets te moeten doen voor de verzetsweduwen en de verzetsinvaliden. en zijn dank te be tuigen aan allen, die zich hebben ingespannen en nog steeds inspan nen om aan deze mensen het door Aantal crematoria wordt uitgebreid De Vereniging voor facultatieve crematie, afdeling Leiden, hield gis teravond in Central haar jaarverga dering. In zijn openingswoord deelde de voorzitter, ir. W. H. B. van Dunne mede. dat ook in deze omgeving het iantal voorstanders van crematie juitencewoon sterk toeneemt. Binnen de zeven jaar verdubbelde het aantal leaen van 1.000 op 2.000 en op dit ogenblik zijn er al meer dan 2.050 in geschreven. Voor het hoofdbestuur betekent dit ten grote verantwoordelijkheid, want uinnen afzienbare tijd zullen er, be halve in Den Haag. Amsterdam en Rotterdam, in tal van andere plaat sen crematoria moeten worden opge richt. Het hoofdbestuur is hiermee actief bezig en ondervindt van gemeente- lesturen veel medewerking. Voor elke gemeente wordt het steeds moeilijker roldoende grond beschikbaar te stel en voor begraafplaatsen. De jaarverslagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd advies van de controle-commissie, welke bestond uit de heren J. W. Dee en Joh. G. A. van Sluijs. Voor 1963 zullen de heren Van Buys en A. Bakker als zodanig op reden. De rekening vertoonde een voor- lelig saldo van f 700. hetgeen zich in ie toekomst wel niet meer zal voor- toen. De financiële verhouding tot iet hoofdbestuur is namelijk in on anist ige zin gewijzigd voor de afde- ingen. Het bestuurslid, mevrouw J. H. Sa- ekuele. werd met algemene stem- nen herkozen. Huisschaaktoernooi De uitslagen van de tweede ronde het huisschakerstoernooi van VTL uiden: Groep 1H. L .A. van Beurden—D. Ie Bock 0-1; A. Buijsen—I. Vavier -1; groep 2 T. Germeraad—R. Jrands 0-1; R. van Benten—A. B. v. love 1-0 regl.; groep 3: C. Vavier "h. de Vrind 1-0; R. J. v. d. Putten— 1. J. Bonarius 0-1; groep 4: C. W. L RölingH. Stipdonk 1-0; J. B. de Jeus—P. Sjardin 1-0. Standen. Groep 1: 1. I. Vavier 2 nt2. en 3. D. de Bock, A. Buijsen 1 int; 4. H. L. A. van Beurden 0 pnt; roep 2: 1. en 2. R. Brands en R. van ïenten 2 pnt; 3. en 4. T. Germeraad n A. B. van Hoven 0 pnt; groep 3 1. Vavier 2 pnt; 2. J. H. Bonarius 14 nt; 3. Th. de Vrind 4 pnt. 4. R. J. an Putten 0 pnt; groep 4; 1. C. W. I. Röling 2 pnt; 2 en 3. H. Stipdonk n J. B. de Geus 1 pnt. 4. P. Sjardin pnt. Promoties Leidse Universiteit Aan de Leidse Universiteit is ge- romoveerd tot doctor in de genees- unde op een proefschrift getiteld: De Identificatie van het immuno- agusch apparaat van heterologe stra- ngschimeren" de heer W. W. H lijzen, geboren te Maastricht en hans wonende te Rijswijk <Z.-H.). •romotor was prof. dr. J. A. Cohen; iem tot doctor in de geneeskunde op en proefschrift: ..Ongevalsletsels in et verkeer" (Sociaal geneeskundige ludie van verkeersslachtoffers ver- Icht te Rotterdam in I960» de heer H. Aarts, geboren te Amsterdam a thans wonende te Rotterdam. Pro- lotor was prof. dr. P. Muntendam; Iem tot doctor in de wis- en natuur- unde op een proefschrift getiteld: Crown-Gall van tabak" (Bioche misch onderzoek van weefselcultures glucose- en zetmeelmedia» de heer M. J. Jaspars, geboren te Maas- icht en thans wonende te Oegst- sest. Promotor was prof. dr. H. 'eldstra. De promotie geschiedde um laude. hen doorstane leed op de een of andere wijze goed te maken. Behalve de behartiging van de ma- triële belangen heeft het districts- bestuur zich willen belasten met de organisatie van een jaarlykse uit gaansdag. Hierdoor worden allee die zoveel leed samen hebben gedeeld in de gelegenheid gesteld elkaar weer eens te ontmoeten en vriendschaps banden aan te knopen of te ver stevigen. De loco-burgemeester achtte het een voorrecht het gezelschap namens de gehele Leidse burgery te mogen begroeten. Hy wenste dit gezelschap toe slot een gezellige dag toen. Na het bezichtigen van het stad huis en een gezameiyke broodmaal tijd in de stad ging de uitgebreide groep naar de Keukenhof om daar de bloemenpracht te bewonderen. Metaalarbeiders in Ridirgebied zijn ook voor staking De vakbond van metaalarbeiders in Noordrijn-Westfalen heeft meege deeld, dat uit de eerste uitslagen van de stemming onder de werknemers blijkt, dat tussen de 85 en de 88 procent zich voor staking heeft uit gesproken. Ruim 350.000 vakbondsleden heb ben in Noordryn-Westfalen het Ruhrgebied dus. aan de stemming deelgenomen. In de betrokken bedrij ven werken 800.000 man In de deelstaat Baden-Württem- berg, waar 500.000 metaalarbeiders zijn. is al eerder besloten de eis tot 8 procent loonsverhoging zonodig door staking kracht by te zetten. Hier stemde 87 procent voor staking. Vandaag zou het bestuur van het byna twee miljoen leden tellende Westduttse verbond van metaalarbei ders nog een gesprek hebben met het verbond van werkgevers Binnenbrand in kistenfabriek Gisterochtend om half acht werd de brandweer gealarmeerd voor een binnenbrand in de kistenfabriek van de fa. Steyn aan de Dobbeweg. De brand in het zaagselhok werd met twee stralen uit de ncvelspult be streden. De schade, die door verze kering gedekt wordt, bleef beperkt tot dit zaagselhok. De oorzaak van i de brand is nog niet bekend Hef groene rokje Toen een 19-jarig meisje uit Voorschoten in een Leids modema- gazyn liep. zag zy een mooi groen rokje. Geld had ze niet genoeg en ze vond de oplossing het rokje zonder meer mee te nemen, na eerst te hebben gedaan alsof zy een mantel wilde kopen. Dit bracht haar voor de Haagse politierechter. De officier eiste we gens diefstal f 50.boete of 10 da gen hechtenis, waartoe de rechter haar veroordeelde. OEGSTGEEST Jaarvergadering Volksonderwijs Teveel tulpen gekweekt Op de jaarvergadering van Volks- onderwys. die in het Cultureel Cen trum werd gehouden, werd na be handeling van de jaarstukken van gedachte gewisseld over het vraag stuk van de onderwys-vernieuwing. De heer J. H. van Eist bracht het volgende standpunt naar voren. De bevolkingssamenstelling van Voorschoten is zodanig, dat geregeld veel mutaties voorkomen. Het is noodzakeiyk dat zowel by tussen- tydse verhuizingen als by overgang naar voortgezet onderwys. welk per- cengtage hier zeer hoog ligt. een gunstige aansluiting wordt verkre gen. Het openbaar onderwijs ter plaatse mag zich daarby in byzon- der goede resultaten verheugen. Hierbjj vindt in normale scholen al vele jaren door toepassing van nieuwe of verbeterde onderwys-me- thoden, in feite steeds vernieuwing plaats. Speciale scholen op dit ge bied maken veelal door aantrekking van extra leerkrachten, die voor re kening van de ouders komen, dit soort onderwys voor de meeste ge zinnen tot een te kostbare zaak. Door de te verwachten verlaging van de leerlingen-schaal zyn echter ook voor het normale onderwijs kleinere klassen in zicht. MARKTBERICHTEN RIJNSBURG, 24 april. Bloemen- elMng Flora. Tulpen: Due Suprème "8. Mantels Favoriet 65, Pandlon 105. Lefebers Favourite 120. Ossl swalda 105-110, Piccadilly 60-65. Edith My 42-47. Kansas 60-75. Golden «rvest 100-125. Alglba 60-70, China Ink 50-55. Couleur Cardinal 65-80, Hes per bos. Anemonen 180-400. Am njers, sim G. J. 1400-1600. Sim wit '00-2000. roze 1800-1900. rood 1600- <00 Shocking Pink 1800. Flamingo I0O-15OO. Dusty 2000, alles per 100. RIJNSBURG. 24 april. Groente- eiling. Waspeen AI 3050-6000. AU D00-24OO. Waspeen BI 6400-7500. Wlt- if 2800-4500. alles per 100 kg. TER AAR. 24 april. Groentevel- ng. Witlof I 48-63. II 30-44. stek 5- I. spinazie 29-38, B 15-22, glasandlj- 'e 89. B 45-47, komkommers krom 75. toofsla 25. rabarber 33-36, waspeen 8-27. prei 21. kassnybonen 360 alles er kg. Sla A 10-13. B 6-9, komkom iers 20-48 alles per stuk. radys 15- I. raapstelen 5. bosselderlj 10-17, alles fr bosje, aardbeien 90-140, klein 30- Sper doosje. Export velling: komkom iers 52. C 48. D 44 per stek. Aard- eten 125-150 per doosje Inhoud 1 ons. AALSMEER. 24 april. Bloemen- illlng. Mad. Stepman 45-69. 30-40, larie Legray 20-32, 10-19, Prunus tloba 25-44. Prunus serrulata 95-175, Meuwballen 50-70. per tak. Gerbera >-49. Calla 15-40. Clematis 30-65. Vlo eren 20-32, Chrysanten geplozen 25- per stuk. Chrysanten tros 140-215. mithogalum 310-470. Fresia 80-110, 1» 210-305. Lathyrus 180-370. Ane- tonen 40-55 per bos. BOSKOOP. 24 april. Ooöp. Ver. ..De oskoopse Veiling" G.A. Jap. Kers Baakura 100907Tdem II 6148. Idem B 3521. Idem IV 16—12. Idem per t* 8560. Witte amandel 302514. 'hlte Butterfly 320—150. Rhodo lila •0. Prunus triloba 25—10 per Uk. bodo Pink Pearl 45—29 per knop. lemonen 201531 per bos. Iris luw 75—70, idem wit 67—75. idem '1 70 Lathyrus 75—70 per boe. wien per kist 130. Zaterdag straatcollecte Prinses Beatrix Fonds Slechts weinig lezers zullen aan dacht besteed hebben aan een be richtje, dat enige maanden geleden in dit blad heeft gestaan. Vermeld werd dat het Prinses Beatrix Polio fonds zyn doelstelling had gewyzigd en daarom voortaan „Prinses Bea trix Fonds" zou heten. Achter deze naam wordt tussen twee haakjes ver meld: „Zorg voor poliopatiënten en spastici". Zoals bekend, werd in 1956 een na tionaal fonds voor de bestryding van de kinderverlamming gesticht, na een epidemie die talryke getroffenen, zo wel volwassenen als kinderen, invali de maakte. De revalidatie van door een poliomyelitis infectie verlamde patiënten is nameiyk zo kostbaar, dat deze niet op de gewone wyze ge financierd kan worden. Het Prinses Beatrix Fonds verleent nu op alle mogelijke manieren steun aan deze categorie invaliden, ook financieel. Het Poliofonds is inmiddels uitge groeid tot een machtige organisatie van mensen, die geheel vrywillig meewerken aan de inzameling van gelden en aan het toezicht op de be steding daarvan. De zorg voor deze gebrekkige kin deren wordt door het Nederlandse volk terecht als een nationale zaak beschouwd. Iedereen behoort een vrywillige bydrage te leveren, hetzy door donateur te worden van het Prinses Beatrix Fonds, hetzy door mee te werken aan de straatcollecte. Men kan donateur van het Fonds worden door jaarlyks een bydrage te storten op giro 9200 van de Am- sterdamsche Bank, Kantoor Leiden, onder vermelding „Prinses Beatrix Fonds". Voor de straatcollecte. a.s. zaterdag worden nog collectanten gezocht, die zich by de GG en GD Nieuwe Mare 13a kunnen aanmelden. Het bestuur van de afdeling Lei den wekt hierby de inwoners van de sleutelstad, waarin Prinses Beatrix enige jaren heeft gewoond, op om een bydrage te leveren voor dit nuttige doel. Drie ere-ledeu van Augustinus Op de algemene ledenvergadering die op 1 mei in het Groot Auditorium van de Leidse Universiteit wordt ge houden ter gelegenheid van het 14de lustrum der R.-K. studentenvereni ging „Sanctus Augustinus" zullen dr. J. J. A. van Iersel. prof. mr. W. L. G. Lemaire en jhr. mr. Chr. F. J. J. M. van Nispen tot Sevenaer tot erelid worden benoemd. Dr. J. J. A. van Iersel is vice-praeses geweest van de vereniging. Hij is thans lector in de experimentele dierkunde aan de Leidse Universiteit en voorzitter van de vereniging van oud-leden van „Sanctus Augustinus" Prof. mr. Le maire is juridisch hoogleraar te Lei den en is lid van het kerkbestuur van de studenten parochie te Leiden. Zijn juridische adviezen hebben tot het welzyn van de vereniging bUgedra- gen. Jhr. mr. Van Nispen tot Seve naer, oud-bestuurslid, is vooral ac tief geweest op het terrein van de huisvesting van „Sanctus Augusti nus" Sinds kort heeft ïuj het ambt van studentendekaan in Leiden neer gelegd. Op het ogenblik is hy werk zaam bij het Ministerie van Sociale Zaken. ZONDAGMORGENBIJEENKOMST OPEN DEUR-WERK Een les voor de mensen van de mieren. Aldus de titel van de by- eenkomst van zondagmorgen in de Stadsgehoorzaal, uitgaande van Open Deur-werk. Dr. P. L. Schoonhelm zal het on derwerp toelichten, mede aan de hand van dia's over de maatschappy van de mieren. Medewerkers zullen de opening en sluiting verzorgen. Thans worden in die enkele geval len waar afwykende resultaten op school daartoe aanleiding geven, na overleg tussen ouders, school en eventuele psychologen, indien wen- seiyk het meest passende ander on derwys. bijv. b.l.o.. dan wel andere vormen van individueel onderwys uitgezocht. In deze speciale gevallen is er in de omliggende grote gemeen ten over het algemeen wel een pas sende gelegenheid. Voor de bestaande en toekomstige openbare scholen dient echter voor de normale gevallen in een plaats als Voorschoten het thans gevolgde normale schooltype als het meest aangewezene en doelmatige te wor den beschouwd. Open Deur-dienst in Pieterskerk In de Open Deur-dienst a.s. zon dagavond in de Pieterskerk zal dr P. L. Schoonhelm spreken over de karaktertrekken van het Markus- evangelie. Reeds eerder werd gespro ken over Mattheus. Het ligt in de bedoeling in twee volgende Open- Deur-diensten nog de typische ken merken van het evangelie volgens Lucas en Johannes te belichten. Op deze wyze tracht Open Deur- werk tegemoet te komen aan het verlangen by velen op een eenvou dige manier ingelicht te worden over de bedoeling en betekenis van de by bel. vooral met het oog op (per- sooniyke) vragen van deze tyd. Naast dit onderricht over de by bel. In de preek, zal zondagavond ook veel aandacht worden gegeven aan lied en gebed. VOORSCHOTEN Burgerlijke Stand Geboren: Johanna E.. d. v. A. Kelf- kens en L. M. E. Rademacher; Rodolph. z. v. F. Itallaner en F. Joaselln de Jong: Astrld C. L. d. v. J. F Nleuwen- hulzen en J. M. C. Kortekaas; Slmo- ne H„ d. v. A. Boesveld en R. J H. Admiraal: Menno J. C., z. v. H. Steg- man en T. J Wagner; Carolina A. M„ d. v. W. J. de Vries en T. B. M. De- mes; Gegorglus. z. v. A. W. J. de Haan en M. J. A. Coster; Hendrika A.. d. v. D. v. d. Berg en A. A. de Kogel; Mar jolein. d. v. J F. van Kleef en J. P. Welslng; Leontlne D„ d. v van H. Windhorst en A. Versluys; Rolof F. J„ z. v. J. J. Westenbrink en J. W. Zeg waard. Getrouwd: J. A. A. M. Tel en L. P. M. Goddyn; C. Wolff en C. van Vliet; K. Bleekveld en E. G. J. Langeveld. Herdenkingsbijeenkomst Zaterdagavond 4 mei vindt de na tionale herdenkingsbU eenkomst by het monument voor de gevallenen plaats. 18 uur 6 uur 's avonds»halfstok hijsen van de vlaggen; 19.30 uur By- eenkomst van de genodigden ln het Raadhuis; 19.40 aanvang klokluiden van de gemeentetoren: 19.45 uur bij eenkomst bU het plaatseiyk monu ment; 19.50 beëindiging klokluiden. Uitvoering van toepasselyke muziek door de harmonieverenigingen „Ben- venuto" en ..St. Laurentius" by het monument- 20.00 uur: Twee minuten stilte; 20.02 uur: Kranslegging met muziekbegeleiding, waarna gespeeld en gezongen worden het eerste en zesde couplet van het „Wilhelmus": 20.20 uurHerdenkingsbyeenkomst in de Geref. Kerk: bybellezing door dr. S. L .Verheus, Doopsgez. pred.; korte toespraak door ds. E. Saraber. Ned. Herv. pred.; samenzang; korte toespraak door pastoor Blonk. Volgens een kweker uit Oegstgeest wa« het een „eerlijke vergissing" waardoor hy 9 are tulpen teveel had gekweekt. By het opmeten was een en ander ontdekt, doch de kwe ker verklaarde beslist niet de opzet te hebben gehad om clandestien te telen. De officier van Justitie bij de Haagse politierechter geloofde het verhaal toch niet helemaal en eiste f125 boete of 25 dagen hechtenis, waartoe de rechter verdachte ver oordeelde. Burgerlijke Stand Geboren: Eduard J. C. G„ z. v. W. M. T. van den Oord en M. B J. Els- hoff. Job L. M z. v. A. H M. Kooter en L. A F. van Berge Henegouwen: Yvonne L„ d. v C. W. van Strein en J. A Duijndam; Jan P z. v. K. Schaap en E G J. Versluis: Menno. z. v. P. van de Poll en J A. van der Male. Robert G„ z. v. W. Bloemhoff en B. Gillissen: Jaap J.. z. v. A. T. Schweizer en R. C. Lindeman. Ondertrouwd: A. ten Kate en N. J. K. Arps; J. C. Kröslng en H. C. Daniels Getrouwd: W. .7. G. Spiegeler en G. C. van der Hulst; D Jaeger en J. M. A. den Edel. Overleden- J. C. van der Po6t. e. v. J. Bunnlk. J. W. Driessen. ou -M no9vanMn WARMOND R.-k. en herv. vrouwen vergaderen samen In de „Burcht" te Warmond had het bestuur van het R.-K. Vrouwen gilde in samenwerking met het be stuur van de Hervormde Vrouwen verenigingen wederom een bUeen- komst belegd. De presidente, mevr. Langeraeijer, opende de bijeen komst met een harteiyk woord van welkom, speciaal tot mej. Kroese en de heren Vellekoop en Versluys, ver tegenwoordigers van de Rijkspost spaarbank en de Coöp. Raiffeisen- bank. Hierna gaf mevrouw Langemeyer een uiteenzetting over het program ma voor de uitgaansdag op 14 mei a s. zy sprak vervolgens een opwek ken woord over het gouden jubi leumfeest van de Katholieke Vrou wenbeweging in Nederland. Ter gele genheid van dit jubileum zal een ca deau worden aangeboden in de vorm van geld aan de St.-Maartenkliniek, zy hoopte, dat de afdeling War mond met een ruime gift naar Utrecht zal kunnen gaan. Vervolgens kreeg mej. Kroese. die verbonden is aan het gezinsbegro- tingsinstituut. het woord, zy gaf een duidelyke uiteenzetting over het zak geld als opvoedingsmiddel. In de pauze sprak mevrouw Lange meyer nog een woord van welkom tot pastoor Gussenhoven, die wat later was gearriveerd. Pastoor Gussen hoven was in verband met zyn vertrek voor de allerlaat ste maal aanwezig by het vrouwen gilde. De presidente zei, dat de pas toor altyd veel belangstelling voor de vereniging aan de dag heeft gelegd. In het tweede gedeelte van de avond werden talryke vragen gesteld over het zakgeld van de kinderen, welke door mej. Kroese werden be antwoord. Aan het slot sprak de presidente van de Hervormde Vrouwenvereni ging mevrouw Boonstra een woord ten afscheid, zy hoopte, dat de uit eenzetting van mej. Kroese alle da mes aan het nadenken zal hebben gezet, zy vertelde ook nog iets over de uitgaansdag van de hervormde vrouwen naar Laren. De opstelling van Warmunda I uit Warmond voor zondag luidt: J. G. v. Vliet (d.); I. Zwaan en E. van Winsen (a.); C. v. Dam. P. Sikking en H. v. Seggelen (m.); H. Wanders. F. v. Wissen. J. Montagne, Ter Haar en H. Vergeer (v.). Wanneer het zwembad Lommer- lust op 8 mei zal worden geopend voor het nieuwe seizoen, zullen de mogelijkheden voor de beoefenaars van de zwemsport aanmerkelijk zijn vergroot. i Het voornaamste is wei, dat het bestuur erin is geslaagd een zwem- I lerares aan te trekken, die tevens belast zal worden met het toezicht. Verder zullen er nog enkele voorzie ningen worden getroffen om aan de accommodatie tegemoet te komen, zoals een hekwerk waardoor vernie lingen aan het bad kunnen worden voorkomen, aansluiting op de wa terleiding. waardoor ook douches kunnen worden geplaatst, en aan sluiting 07 het elektriciteitsnet. Toen de beschikbare bouwgrond voor de bouw van premiewoningen ln het uitbreidingsplan „Oost" was verkocht, hebben B. en W. van War mond de mogelijkheid opengesteld voor de aanmelding van gegadigden voor de bouw van premiewoningen in het plan „Endepoel". Het resul taat hiervan is geweest dat 16 perso nen gereageerd hebben. De bouwgrond, waarover de ge meente op dit moment kan beschik ken. laat echter slechts de bouw van zeven woningen toe. Uit de gegadig den is toen in overleg met de woon ruimte-adviescommissie een keuze gemaakt. De gegadigden zyn allen als woningbehoevenden in deze ge meente erkend. Voor de bouw ïseen premie toegekend van f 1953.—. De stichtingskosten zullen niet meer be dragen dan f 24.000.—. Teneinde geen tijd verloren te doen gaan en 't toegewezen contin gent zo snel mogelijk te verwezeniy- ken hadden B. en W. de raad voor de verkoop van deze zeven percelen bouwgrond in spoedeisende vergade ring byeen te roepen. Uiteraard had geen van de raadsleden bezwaar te gen dit voorstel, dat dan ook vlot onder de hamer doorging. VOORSCHOTEN Feestprogramma Het programma van de feesteiyk- heden rond Koninginnedag luidt als volgt: Zaterdag 27 april: 9 en 11 uur: kindercircus .Atleta" uit Warmond met voorstellingen voor de leerlingen van de laagste drie klassen van de lagere scholen in het Cultureel Cen trum; 2 uur: opening van de kermis. Verder geopend; maandagavond en dinsdag de gehele dag. Maandag 29 april: 's morgens en 's middags kinderoperette door leer lingen van de Ds. Fortgensschool o.l.v. de heer B. Dukman in het Cultureel Centrum voor de hogere klassen van de lagere scholen; 20 uur: feestavond in het Cultureel Centrum: Cabaret-Revue: „Anovi- teiten" m.m.v. Joop de Leur. Han Bakker, Claire Amman. Ted Alton. Ria Valk: schaak wedstryd in lokaal naast de Geref. Kerk. Dinsdag 30 april. 9 uur: kinderop tocht. Route: Prins Bemhardlaan, Wyngaardenlaan, Schoolstraat, Voor straat. Bolenlaan, Oranjeboomstraat, Langenhorststraat. Tolstraat. Leidse- weg. Bachlaan. Burgemeester Berk hout park. Toespraak van burgemeester L. de Kool. Aan de optocht wordt meegewerkt door: Ryvereniging Koningin Emma, Harmonie St.-Laurentius, Drumband Jahn uit Leiden. Drumband D.V5. Katwyk, Harmonievereniging Ben- venuto en een groep padvinders. 9.30 uur: puzzelrit voor wielryders; II uur: kinderspelen op de speel weide Prinses Margrietiaan14 uur: Volksspelen op de Voorstraat; puz zelrit voor auto's, bromfietsen en motoren; 14.45 uur: touwtrekken op de Voorstraat; 15 uur: estafetteloop, start Molenlaan; 17 uur: jaarlijkse Koninginnedagderby voetbal: Rouw koopSVLV om de wethouder Schrama-beker; 20 uur: muziek op het feestterrein door St.-Laurentius. WASSENAAR Welvaartsvast pensioen is een groot goed Op een vergadering van de Was senaarde ARKA-afdeling in café „Houtkamp" heeft gisteravond dr. W. J. J. Dysselblocm, directeur van het ARKA-bureau. een Inleiding ge houden over het welvaartsvast pen sioen voor ambtenaren, zoals dat in tussen door de Tweede Kamer is aanvaard en alleen nog de Eerste Kamer behoeft te passeren. De heer Dijsselbloem heeft in zyn toespraak en in de beantwoording van de gestelde vragen vooral twee dingen duidelyk gemaakt. In de eer ste plaats, dat dit nieuwe pensioen- systeem voor ambtenaren een bui tengewoon groot goed is en ten twee de. dat men de betekenis van het welvaartsvast pensioen pas op de lange duur kan gaan beoordelen. Gepensioneerden die menen dat zy er meteen een heel stuk beter van zullen worden, zyn niet goed voorgelicht of hebben de publikaties niet goed gelezen De enorme waar de van de welvaartsvastheid kan pas goed ervaren worden na een aantal jaren. Fors bedrag uit kluis gestolen Van onze Utrechtse correspondent» Pas thans is bekend geworden, dat de politie gisterochtend in alle vroeg- i te gealarmeerd Is voor een inbraak in Zonnehuis Veldheim. het medische- pedagogische instituut aan de Utrechtseweg 5 in Zeist, waaruit een I in de muur van de eetzaal ingemet selde kluis een bedrag van f. 23.000, werd ontvreemd. Het bedrag bevond zich in een geldkist, die geopend op tafel werd gevonden. De openslaande deuren van de eetzaal naar de tuin stonden op een kier De kluis noch de geldkist noch de tuindeuren bleken te zyn geforceerd, zodat de inbreker in het bezit moet zyn geweest van gqed passende sleutels. De enige personeelsleden, die zyn gemachtigd met eigen sleutel de kluis te openen zyn de administrateur van het instituut en de boekhouder. Al leen de laatste heeft naar men meent de sleutel van de geldkist Beiden hadden de kluissleutel in de nacht van dinsdag op woensdag in hun bezit. De mogeiykheid bestaat, I dat iemand kans heeft gezien de sleutels na te maken. Het grote be drag bevond zich in de kluis ten be hoeve van het uitbetalen van de sa larissen aan het personeel Het insti tuut is niet tegen inbraak verzekerd. Zweedse student vrijgelaten in Üost-Duitsland De Zweedse student Leif Persson. die in Oost-Berlijn werd vastgehou den omdat hij Oostduitsers had ge holpen naar het Westen te ontsnap pen. is gisteren na een onderzoek op vrije voeten gesteld. Op een persconferentie zei hy: „Het spijt me werkelijk dat ik zoiets gedaan heb. Ik ben dit land (Oost- Duitsland) zowel als de openbare aanklager dankbaar voor hun edel moedigheid in mijn geval". Deze openbare aanklager, Werner Funk. had tevoren gezegd, dat de Oostduitse autoriteiten van mening waren, dat het niet nodig was Pers son te straffen, „ondanks nauwkeu rige bevestiging van zijn schuld". Cuba wordt geen nieuw „Hongarije" Gisteravond verklaarde president Kennedy op een persconferentie over Cuba. dat Amerika duidelyk heeft gemaakt, dat het geen „nieuw Hon- garye" in Cuba zal gedogen en ook niet zal toestaan dat soldaten uit Cuba naar andere landen van het Westeiyk halfrond gaan. Hy keerde zich tegen de critici, die aangedron gen hebben op een krachtiger po litiek jegens Cuba en zei, dat de Amerikaanse regering alle mogelyke maatregelen tegen het regime-Castro heeft genomen, op een gewapende actie na. Het geschil Inzake Cuba komt. naar Kennedy verklaarde, neer op de vraag of de Verenigde Staten al dan niet over Cuba ln een oorlog zouden gaan. Hy voegde hieraan toe: ..Maar die brandnetel ls niet aan gepakt door de critici van de rege- ringspolitiek" Kennedy zei nog dat volgens de betrouwbaarste schat Dingen 4000 5000 Russische militairen Cuba sinds januari hebben verlaten en dat slechts enkele honderden daar waren aan gekomen. Maar het Russische mate riaal is niet van het eiland terug getrokken. Meisje van vier jaar aangerand Een 66-Jarige man is gistermiddag in zyn woning in Utrecht aange houden. Hy wordt ervan verdacht zich aan een 4-jarig meisje, dat by hem in de buurt woont, te hebben vergrepen. De man is in verzeker de bewaring gesteld ter voorgeleiding voor de officier van Justitie. De politie is tot de arrestatie over gegaan na een telefoontje van de moeder van het meisje. Het kind was 's morgens by de man binnen geweest. Toen het by haar moeder terugkwam vertelde het wat er was gebeurd. Het kind was licht gewond. De zedenpolitie onderzoekt nu of ge ruchten. als zou de man zich eer der aan kleine meisjes hebben ver grepen. op waarheid berusten. BEURSOVERZICHT INTERNATIONALE WAARDEN VERDEELD Het is vanmorgen, gedurende de niet officiële hanael, alsmede vanmid dag gedurende de officiële handel, een vry moeiiyke markt geweest, vooral voor de Philips-aandelen. De ze stukken lagen vanmiddag by de opening wederom vast in de markt. Zy konden echter het hoogste ni veau van de morgenuren, toen f 158.10 voor de stukken werd betaald, niet. halen. Vanmiddag werd geopend op f. Io7.30. De slotprys van gisteren was f 155.30. De situatie in Laos had vanmorgen winst nemingen tot ge volg waardoor de prus voor Phlips toen inzakte van f 158.10 tot f 155.80. Hierop volgde een herstel door wat aankopen voor buitenlandse reke ning, zodat er even voor de officiële beurs een aanvang nam weer f 157.50 voor genoemde aandelen werd be taald. Zoals gezegd werd vanmiddag geopend op f 157.30. Toen aan de vraag was voldaan waren het we derom winstnemingen waardoor de prys inzakte tot f 156.10. De handel was alleen in de Philips-hoek het eerste beurskwartier aan de ruime kant. Unilevers hielden zich bij de opening vanmiddag zeer goed op f16190. Ook dit fonds moest, gedu rende de verdere beursduur, terrein prysgeven tot f 161.30. De slotprjjs van gisteren was f 161.90. Kon Olies zakten in van f 17?.50 tot f 175.80, waarna weer een licht her stel intrad. Voor dit fonds was de slotprys woensdag i 175.60. Aku's Iets lager Op 449. terwyi Hoogovens een paar punten hoger openden op 750. Dit op de gepubliceerde eerste kwar taalcijfers van dit concern over 1963. Deze cyfers werden ter beurze min of meer gunstig ontvangen. De winstnemingen werden gisteren in Wall Street zeer goed opgenomen. De vraag kwam hier zelfs nog boven uit, waardoor de markt vast sloot. Philips verbeterde er liefst 15/8 dol lar Ook Kon. Olie was op de New- yorkse beurs aan de vaste kant. Dit betekende vanzelfsprekend een zeer goede stimulans vandaag voor het Damrak. De politieke omstandighe den in Laos vormden echter in Am sterdam een rem op de hausse-stem ming voor vrywel alle hoofdfondsen. De West-Duitse beurzen gaven van daag hogere koersen te zien. De handel voor de internationale waarden was over de gehele linie kalm tot zeer kalm. In de scheepvaartsector viel weinig te beleven. Aandelen Kon. Boot moesten een paar punten prysgeven tot 1424. De leidende cultures als mede de Staatsfondsen gaven geen veranderingen van betekenis te zien. ten opzichte van het voorgaande slotniveau. Er werden in deze afde lingen zeer weinig zaken gedaan. In de lokale afdelingen werden aandelen Ned. Ford ex 15^ slotdivi- dend iets hoger geadviseerd. De Zuidafrikaanse minister van Justitie Balthazar Vorster. verkla r- de gisteren in het parlement, dat de nieuwe wet tegen sabotage en verzet door de Bantoes „de regering buiten gewone bevoegdheden verschaft, die mogeiyk verreikend kunnen worden genoemd". De minister verklaarde dit by de behandeling in tweede lezing van het desbetreffende ontwerp. „Er zyn, zowel ln dit land als daarbuiten, personen die menen dat er in Zuid- Afrika geen plaats meer is voor de blanke man. Zo hebben Bantoe organisaties 1963 als streefjaar uit gekozen voor het overnemen van de macht in de unie. wy beschikken over bewyzen. da' blanke mannen en vrouwen achte deze organisaties staan en dat ze zelfs in feite door hen worden geleid", aldus Vorster. De minister verklaarde verder, dat de politie, by haar jongste optreden tegen het verboden Panafrikaanse Congres en tegen de ondergronds werkende opvolger van deze politieke party, de Poqo. de antecedenten van meer dan vijftienhonderd personen heeft nagegaan. Leiders werden ge arresteerd en de politie is van me ning. dat het Congres en de Poqo thans „verlamd" zyn. Volgens minister Vorster gaat de nieuwe wet niet zo ver als die, welke ln 1922 door de Britse regering werd afgekondigd, by haar actie tegen de opstand in Ierland. „Indien de volksvertegenwoordiging er bezwaar tegen zou hebben de ge vraagde volmachten te verlenen, ben ik bereid alle op dit gebied sinds 1950 in Zuid-Afrika aanvaarde wetten prijs te geven in ruil voor aanvaar ding van één bepaling in de toen malige Britse wet betreffende Noord- Ierland. Deze voorzag in feite in het buiten werking stellen van alle be staande „vormen van wetgeving, indien dit door de toestand werd vereist", aldus de minister. De in de oppositie zynde Verenigde Party heeft verklaard dat z|j in be ginsel achter het regeringsontwerp staat, doch dat zU sommige bepalin gen eruit zal aanvechten. In een van deze bepalingen wordt de regering de bevoegdheid gegeven een persoon, die reeds voor een misdryf heeft ge boet door de hem opgelegde gevan genisstraf uit te zitten, ook na afloop van zUn termijn nog in verzekerde bewaring te houden. Kongo volgt meer Westerse koers Ondanks boze protesten en zelfs smeekbeden van de Afro-Aziatische groepering houdt de regering van Kongo vast aan een besluit om de her-opleiding van het Kongolese le ger met behulp van vyf NAVO-lan- den en Israël te doen geschieden. De Kongolese minister van Justitie Bomboko neeft meegedeeld, dat zyn regering de aangekondigde plannen ten uitvoer brengt om het uit 20.000 man bestaande Kongolese leger te laten herscholen door experts uit Noorwegen. België. Italië, Canada en Israël, met logistieke «bevoorra- dings-) hulp van de Verenigde Sta ten. Hy hield in dit opzicht voet by stuk, ondanks bittere aanvallen die op hem werden gericht van de zyde van verschillende Afro-Aziatische delegaties, die stelden dat het oplei den van het Kongolese leger onder auspiciën van de Verenigde Naties behoorde te biyven en in elk geval moest worden geleid door landen die in geen enkel opzicht gebonden wa ren aan het Westerse blok. Donderdag, 25 april 1963 ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f 1000.— vorige slotkoers koers v beden Ned '58 44 1024 i02JL Ned '59 44 1024 mij Ned '60-1 44 102,', inj? Ned '60 D 44 102 A 102 Ned '59 44 100,V Ned '60 4% 100,V {55 Ned '61 44 1004 löoj! Ned '53 34 100,', JSS Ned '63 44 964 Ned Gb obi 34 81*'- aiV Ned '47 34 934 93.; Ned *51 34 984 qaü Ned '53 I-D 34 95,V 11 i Ned '56 34 944 0? Ned 34 89 4 8914 Ned bel cert 34 884 Ned '50 I-n 34 89A 894 Ned '54 I-n 34 90 4 90T, Ned '55 I 34 90S 90,V Ned '55 II 34 92 93 i Ned *37 3 924 924 Ned Gb 00 '46 3 924 9211 Ned dol In *47 3 914 914 Ned Inv cert. 3 981* S 9811 Ned 62-64 3 9911 100 Indie '37 3 994 Indië *37 A 3 94IS «A Ned won bl '57 6 1074 107 4 Ned won bl '58 44 101 .V 101,», Ned wonbl '60 44 101,V 101A ACTIEVE AANDELEN Amst. Rubber 1144 113% Ver HVA-my 1434 144 *KD 450 4 446 4 Deli My cert 13120 131.10 Hoogovens cert. 566 567 4 Philips gem bez 154.90 15630 Unilever cert 16190 161 Dordtse petr 804 4 8084* Kon P '50 a f20) 175 60 17630 Holl Amer iyn 1144' 1144 Java China Pak 146V«# 1464* K.L.M 50.10 50 I Kon Ned St.boot 145 143*4 Kon Paket Mij 133 133 Stoom My Ned 131 131% N'euv Goudr cer 115 4 11M v Ommeren cert 258'i 258 Kon Rott Lloyd 129 s', 128* i N Scheepv Unie 128% 129 NIET ACTIEVE OBLIGATIES Prov en Gem.lenlngen Adam '47 (34 3 954 tdern 48 (34) 954 95*4 R'dam '52-1 (44) 100 100 ld 37 t-n (34 96 96 Z -Holl *55 44 99% Bankwezen Bb N Gem 68 54 104,V 1044 id NWB *52 (44) 9911 99% BVO rsbr f500 1664 166 SVG rsbr 752 143 143 odustr Obligaties 'hllips Do) *61 VERKLARING 934 93 rIN TEKENS Premleleningen A'dam '53 3 A'dam '51 1 24 A'dam '56 I 24 A'dam '56 II 24 A'dam '56 m 24 Eindhoven '54 4 Enschede 34 24 Den Haag '52 1 24 Idem Q 24 R'dam '52 I 24 Idem n 24 Idem '57 24 Utrecht 32 24 Z.-Holl 1957 24 Zuid-HoU '59 24 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Kredietinstellingen Interlinie f 50.... 192 Robeco 219 ünltas f50- 485 4 Ver Bez v 94 f 50 131 Amst Bank 377 Cultuurbank 25'i HoU Bank U eert 2264 Ned Handelmy 364 Rott Bank 333 Twentsche Bank toa u Sen em bah vorige slotkoers koers v beden 115 b 115b 87% 84 84 934 93% 934 93% 84 87 92 964 92% 94 V, 94 924 90% 90 91% 984 90', 1014 101% 532 Industrie Ondernemingen Albert Heyn Berkel's Pat. Borsumii Wehry Calve Delft eert ElectrolasmM K Pap v Gelder K Ned Grofsm HoU Constructie Ing bur v Bny tnternatlo v Kemp en Beg Kon Zout Betten Leidse Wolspry MUllei en Co N.B Ned Kabelfabr Philips pref Rott üroogd My Ver Touwfabr Walvisvaart WemintcBetmlj Wilton FeUenoord v Wt1k Zaalberg Mijnbouw en petroleum Blliton 2de r. Kon Petr (f 20) Amer fondsen Canaa Pacific R Intern Nickel Anaconda BetMehero Steel Jltle» Service Genenu Motors Keiihecott Reoubiic SteeJ SheU OU Union Pacific On States Steel 192.50 219 486 131 374'i 254 225% 356 d 331 310 - Heringa 598 600 208 210 734 73% 820 809 4 2654 266 159% 159% 505x 174 239 239% 164 163 799 815 5084 500 330 331 495 498 57 57 400 400% 428 b 430 67% 67% 219 217 2574 255 104% 101 b 109 106 Gedaan en later Gedaan en oieoen Bieden Laten Ex dividend Exclaim 4304- 430 173 174 27% 274 67% 674 46% 47% 33 324 64% 64 68% 68% 76% 77 40 394 41 Ve 40% 40 394 51A 514 s d O

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15