Geweldig succes voor Arthur Rubinstein Couperusherdenking „Haagsche Comedie" kunst kAleiöoscoqp stop 'n tijger in uw tank DE KOPPELAARSTER: MET GEEST EN ANIMO GESPEELD Vlaamse „Fair lady" is thans uitgespeeld Toehoorders verrukt over zijn prestaties Edele, verrukkelijke stijlvolle terugblik III „De VereenigingNijmegen Kunstprijzen BENT U BETER UIT! ..Zo ik iets ben..." t>.hr D I oorstelling „Litteris Sacrum Klucht met diepere bedoeling .,My fair ladv" I elc tegenwerkende factoren pericht 1 maart 1860 Maandag 22 april 1963 Derde blad no. 30937 Advertentie (Speciale berichtgeving) >p. Arthur Rubinstein, de joodse pianist die in 1933 Duitsland ont vluchtte fen de plechtige belofte aflegde nooit meer een stap op ;en Duitse bodem te zullen zetten, heeft zaterdagavond geconcerteerd voor een zaal met 600 Duitsersin Nijmegen. Er zijn vele muziekliefhebbers die hem dit kwalijk hebben genomen, doch de d5grootste golf van kritiek rolde over het hoofd van de organisator, ^impresario Schlote uit Frankfort, die de toegangskaarten uitslui tend in Duitsland in voorverkoop bracht. Het restant van de kaar tten werd 's avond aan de zaal verkocht en toen konden ook Neder- JJlanders keuze komen maken. „Nur für Deutsche" is dit Ru- instein-concert smalend genoemd Ier!n °P enlcele honderden na lieten e Nijmeegse muziekliefhebbers af tten. Zy gaven het terrein vrywil- g prijs de 600 Duitsers, die in auto's n autobussen over de grens kwamen het m de befaamde pianist te beluis- aij yen. Het gevolg was, dat bij dit de riljante concert van wellicht 'swe- ^et elds grootste pianist in het Con- io. ertgebouw te Nijmegen 500 plaat je en onbezet bleven. 'g Boze impresario De meest boze man in Nijmegen gas zaterdagochtend impresario chlote, die beweerde dat de Neder - kt, indse en de Duitse pers van dit •pf. oncert een politieke zaak hebben sunskt. „Wat wil men toch in Nederland?", neg hij. „Rubinstein heeft al meer in honderd concerten in Nederland faeven, waarvan dertig na de oor- Nu speelt hij voor het eerst sinds 3 voor Duitsers en nog is het niet ed". Schlote trok zijn eerder afgelegde rklaring. dat hy voor Rubinstein en geschikte zaal in de Bondsre- vraag antwoordGe Schlote snel: „Hab ich doch schon gesagt" en loodste de pianist het Concertgebouw in. Het concert, dat 's avonds in „De Veree- I niging" werd gegeven, is een onver- I getelyke gebeurtenis geworden. Twee en-een-half uur lang zat Rubinstein achter de vleugel. Weergaloos knap waren de vertol kingen waarmee hij zijn toehoorders in verrukking bracht. Hij speelde werken van Beethoven, Brahms, Schumann, Chopin en Liszt, doch ont kwam evenmin aan toegiften. Het publiek drong op naar het podium, waar de kleine, tengere pianist, die voor zijn 74 jaar een byzonder vitale indruk maakte, buigend de hulde in ontvangst nam van het uitzinnig enthousiaste Duitse publiek. Meisjes brachten hem boeketten anjers en rozen, waarvoor hy met een hand kus dank, en uit het publiek wer den brieven naar hem toe gegooid. Twintig minuten lang bleef het pu bliek opgedrongen voor het podium en in de wandelpaden van de zaal staan applaudisseren enbedelen om toegiften. Tientallen toeschouwers fotogra feerden en filmden de gryze pianist, doch ook elkander, terwyl de Duitse bliek had kunnen vinden, in en televisie haar zwaarste geschut If toe, dat de pianist had gewei rd Duitse bodem te betreden. Hy lemde het concert in Nederland i compromis, dat uniek is in de niekgeschiedenis. Dat de Neder- ïders waren overgeslagen bij de orverkoop van de kaarten, be- ireef hij als een juridische kwes- Voor Rubinstein-concerten in derland heeft jde concertdirectie in Den Haag de organisatie in jn en voor een „Duits" con- konden hier dus geen kaarten rden verkocht. iSchlote verklaarde, dat Rubinstein de kritiek die in verband met dit ncert is losgekomen, zich heeft I en onttrekken aan de indruk dat om commerciële redenen is ge- _!ht voor Duitse aanbiedingen. Hij eft daarom besloten zijn honorari- i ter beschikking te stellen van t Internationale Roode Kruis. eergaloos knap Toen de 74-jarige pianist by het ncertgebouw te Nymegen arriveer- en verslaggevers de verklaringen j d de boze heer Schlote wilden con- j eren. wist de Duitse impresario te verhinderen. Op de eerste in Engels aan Rubinstein gestelde Leninprijs voor Pontecorvo kernfysicus Bruno Pontecorvo ft zaterdag in Moskou een Lenin- s voor kernonderzoek gekregen, ontecorvo, die in Italië is geboren, ■;v ig in 1940 naar de V.S. en vandaar ar Canada. In 1948 vestigde hij b in Engeland, waar hij een func- kreeg by het atoomcentrum van 11. Op 2 september 1950 ver hij op geheimzinnige wijze. La- dook hij in Moskou op. Hij rkt thans in het atoomcentrum in ubna. In totaal werden zaterdag 24 le- ipryzen toegekend, waarvan 19 w wetenschappelijke arbeid en vijf f)r kunstwerken stelling bracht om deze unieke beel den op de filmband vast te leggen. Uankhaa Vooral toen Rubinstein gebaarde, dat hij het publiek aan zyn hart wilde drukken en tenslotte, in het tumult nauwelyks verstaanbaar, in het Duits zei: „Zeer veel dank voor uw komst naar hier. Ik ben er trotstel De Westberlijnse stadsrege ring heeft dit jaar de kunstprijs en de prijs van de „Jonge gene ratie" in de afdeling Letterkunde toegekend aan Peter Huchel en aan Rolf Hochhuth, de schrijver van het veelbesproken toneelstuk „Der Stellvertreter" over de houding van het Vaticaan ten aanzien van de Jodenvervolging door de nazi's. De lyricus Huchel woont in Oost-Duitsland maar is daar in ongenade gevallen. De in 1931 geboren Hochhuth heeft reeds de Gerhart-Hauptmann-prijs ge kregen. Met de kunstprijs gaat een do tatie van 10.000 mark en van de „Jonge generatie" een van 5000 mark gepaard. De kunstprijs voor muziek werd toegekend aan Paul Hin- demith, die voor beeldende kunst aan de toneelspeler Fritz Kortner voor bouwkunst aan de in Rus land geboren Sergius Rügenberg en voor schilderkunst aan Max Kaus. Voor miljoenen automobilisten heeft benzine maar één naam: Esso Extra! 't Is de benzine die opvalt door meer activiteit en zuinigheid. RUBINSTEIN dankt voor de ovatie op voor u te hebben mogen spelen". Met de armen vol bloemen ver trok hij even later naar hotel Groot Berg en Dal, het dichtst by de Duit- grens gelegen Nederlandse ho- E veelzijdigheid van het machtige literaire talent van Louis Couperus (1863-1923) komt tot uitdrukking in de flitsen uit diens werken, uitgebracht door leden van de Haagsche Comedie „Zo ik iets ben" waarvan zaterdagavond in de Kon. Schouwburg te Den Haag de interessante première ging. Figuren uit zijn talrijke boeken rijzen voor U op in een aantal scènes, te beginnen met de 20-jarige Couperus, toen hij zijn eerste veel bekritiseerde verzen schreef, waarna hij later tot het proza overging. Wonderlijke tvereld De leden der „Haagsche Comedie" spelen een aantal fragmenten uiteen reeks van zyn romans of dragen daaruit voor in een door dr. H. W. I van Tricht zorgvuldig samengestelde volgorde en onder de knappe regie van Bob de Lange. Zy presenteren bit 127 jaar na première: Gogols Revisor in Rotterdam Het op 19 april 1836 voor het eerst Moskou gespeelde stuk van de irjjver Nicolai Gogol, „De revisor" eft 127 jaar later een reprise be- fd, uitgevoerd door leden van het Ww Rotterdams Toneel onder [ie van prof. Peter Scharoff. in een daling van Charles Timmer. Het stuk, waarin de corruptie van t ambtelyk apparaat in een kleine Bsische provinciestad wordt ge teld, passeerde destijds op speciaal tel van Ts&ar Nicolaas I de cen- ür en werd een der meest gespeel- Russische toneelwerken, al was igol zelf zo verontrust, door zijn Itiek op het staatsbestel, dat hij rt na de eerste opvoering besloot te ontvluchten. Vrjjwel alle leden van het gezel- lap met Richard en Coen Flink in hoofdrollen, namen aan dit spel il en maakten er een voorstelling die en door het spel en door de Qkleding veel applaus van een 'kochte zaal oogstte. Ere-concert voor Getto-strijders Onder auspiciën van het Ned. schwitz-comité. het schilderkun- l Genootschap Pulchri Studio en Vereniging Haagse Kunstkring morgenavond in Pulchri Studio pjDen Haag een ere-concert voor de Wers van het getto van Warschau rden uitgevoerd. Hieraan verlenen An belangeloze medewerking: de olse pianiste Regina Smendzianka, voordrachtkunstenaar Albert gel en het Symfonisch Kamer test onder leiding van D. o°karts. Als spreker treedt op Sem den. De baten zün bestemd voor monument in Auschwitz. zich eerst allen gezamenlijk tegen een artistiek décor, waarna zij in ensem bles of individueel aan het woord komen. Door de rijke variatie is er geen moment van verveling. Een wonderlijke wereld gaat open: van héél ge\noon tot héél ongewoon, van eenvoudige praatjes over Den Haag of de Scheveningse Bosjes, van schetsen uit Eline Vere, de typisch Haagse roman, die Couperus op slag beroemd maakte naar alle verhalen uit de Oudheid, waarmee hij zijn ro mans vulde: Dyonisos, Majesteit. De Berg van Licht, Antiek Tourisme, Is- kander en nog zo veel meer, waarover Couperus met verbazingwekkende produktiviteit zijn gedachten liet Van de vermaarde en bijzonder vruchtbare Amerikaanse roman- en toneelschrijver Thornton Wilder (1897), meermalen winnaar van de Pullitzerprijs en aueteur o.a. van "The bridge of San Luis Rey" en talrijke toneelstukken, o.a. de in ons land opgevoerde „De gelukkige reis", „Ons stadie" en „Met de hakken over de sloot" is niet anders te verwachten, dat hij zelfs een „kluchtspel" een waar devolle, bespiegelende, zelfs wijsgerige inhoud geeft. Dit is het ge val met zijn „De koppelaarster", eerder een blijspel, gebouwd op een operette-stramien, waarvan de Kon. Ver. „Litteris Sacrum" zateragavond in de Leidsche Schouwburg een boeiende opvoering gaf in de sprankelende bewerking van Bert Voeten. Een uitnemen de keuze van een zeer moeilijk te vertolken vrolijk en vlot stuk met diepere bedoeling, dat in 1955 door de Ned. Comedie werd uitge bracht (oorspronkelijke titel "The matchmaker"). De schrijver wil aantonen, dat het leven zonder avontuur en risico's niets is en ook geld niets, als het niet op een goede manier ten bate van anderen wordt aangewend. Dit is de kwintessens van dit origineel gevon den wonderlijke, ofschoon niet steeds geloofwaardige geval, dat Thornton Wilder met zyn bekende drang naai de vlucht uit de duffe werkelijkheid, geestig heeft uitgewerkt. Het speelt in de 19de eeuw in het plaatsje Yonkers in de buurt van New York en het draait om de rijke, maar gierige koopman Horace Van- dergelder. Deze wil trouwen, in de eerste plaats om goed verzorgd te zijn. Maar ook draait 't om Dolly LevyO'Neil, die precies weet wat zij wil en er tenslotte in slaagt om langs allerlei slinkse zijpaden deze Horace in haar netten te verstrikken hoewel hij eerst zijn oog geslagen had op de bekoorlijke modiste Irene Molly, Maar Dolly weet het zelfs zo ver te brengen, dat Horace haar op zijn knieën smeekt met hem te trouwen, omdat hij haar een „fantastische vrouw" vindt. Daaromheen slingeren zich de avonturen van Horaces beide bedien den Cornelius Hackl en Barnabi Tuc ker, arme drommels, die ook al op op „avontuur" uit zyn .eindelijk eens van het leven willen genieten en ver tier gaan zoeken in New York. He* jonge lieve paartje: Horaces nichtje Ermengarde en de kunstenaar Am brose ontbreekt natuurlijk niet op het tapijt. Allen treffen elkaar in de grote stad en wat zich daar allemaal af speelt, moet U zelf gaan meemaken: er is genoeg om U volop enkele uren in vier bedrijven bezig te hou den. Tot besluit niets dan paartjes, die elkaar in de armen mogen sluiten, want ook Hackl vindt zijn Dolly, die eveneens het „avontuur" in haar vaandel had geschreven. Een gelukkig einde, na een indruk wekkende peroratie van „De kop pelaarster", in casu Dolly Levy tot het auditorium, waarmee Co Hage- manVerhagen, die deze rol met groot talent en vaart vertolkt terecht een „open doekje" behaalt. Dit goed gebouwde stuk geeft vele „Litteris"-leden veelzijdig gelegen heid te tonen wat zy waard zijn en dat is op deze avond héél wat. Aller eerst is daar Co Hageman-Verhagen, geraffineerd te werk gaand als „De koppelaarster". Met een bewonderens waardige vitaliteit knoopte zij de touwtjes aan elkaar en bereikte zege vierend haar van de aanvang af op gezet doelHorace Herman Frentzen kon niet anders, dan voor haar charmes bezwijken. Het genoemde „open doekje", na haar voortreffelijk voorgedragen bespiege ling aan het slot. vormde een balsem voor de schrik, haar toegebracht door een onverwachte val op het podium, waarbij wij ons hart vasthielden, of haar niets ergs overkomen was. Maar gelukkig bleek alles best mee te val len, want kort daarna verscheen zü weer volkomen ongedeerd op het to neel! Herman Frentzen bood als Horace een sterke tegenpartij. Hij had veel perikelen te overwinnen, alvorens zyn hart definitief weg te schenken. Waarom hij aanvankelijk in een soort generaalsuniform moest verschijnen is ons niet duidelijk geworden. Bijzonder geslaagd was het komi sche duo Cornelius Hackl—Barnabi Tucker resp. vertolkt door de heren Van Leeuwen en Labordus. De eerste riep sterke herinneringen op aan Johnny Kraaykamp: zonder te char geren had hy telkens met zyn koste lijk spel de lachers op zyn liand. In Truus Hoogewind—Van Oort- merssen als de modiste Irene Molly hadden zij een waakzame en verlei- delyke tegenspeelster, met wie zij zo het een en ander konden „beleven", wat dan ook de bedoeling was, toen zy naar New York reisden. Riekje Cool-van Stek speelde de filosofisch aangelegde vriendin van Horaces eerste vrouw, zij sprak veel wijze woorden en deed dit op een al leszins aanvaardbare manier. Zoals ook in operettes deed het Jonge minnekozende paartje (Anne ke Zwartjes en Jan van Royen) wat zoetelijk aan, maar dat is nu eenmaal gebruikelyk. In kleinere i-ollen presenteerden zich Horaces knecht Malachi Stack (de heer Bartelsman), SJef Knooren als de barbier Joe Scanion, Bram Hasselbach alg een uitstekend gety peerde koetsier, Anneke Bakker in de rol van ateliermeisje, Nel Staat-Den Heyer als de sloffende huishoudster Gertrude, Rosine Hasselbach-Gay- kema, die als keukenmeid haar woordje sprak en Hein Mol en Lies- beth Fockema Arndreae. Zy mochten als kelners een heeriyk menu aan dragen. Bas Hageman had voor een vlotte regie gezorgd en speciaal ook zyn aandacht gericht op de ernstige mo menten, die het volle pond kregen. Bob Hageman was verantwoordel ijk voor de frisse, fleurige decors, be schilderd door Margo Korthaus, leer linge van de Kon. Academie voor Beeldende Kunsten. Cees Hoogeveen en leden van LjS. hadden er met succes hun krachten aan gewijd. De kostuums van D. van Nooyen droegen in hoge mate by tot de levendige aanblik: de „queues de Paris", mode gril van het eind der vorige eeuw wa ren wel niet gemakkelijk om te dra gen. maar de aanblik zeker waard. Ook al was de rolvastheid op deze eerste avond nog niet altyd trefzeker, toch kon van een groot succes ge waagd worden, Zowel de spelers als de toeschouwers hebben er ongetwy- feld plezier aan beleefd en tussen al die vroiykheid vielen, de „woorden van bezinning", telkenmale recht streeks tot het publiek gericht, in goede aarde. Mogen zy vruchten af werpen Het applaus na afloop sprak boek delen voor het gezellige verloop. „Lit teris Sacrum" heeft opnieuw een prestatie geleverd, de naam van op- merkelyk amateurgezelschap volko men waardig. Met fraaie bloemen zyn de medewerkenden gehuldigd. Voorzitter liob Hageman wijdde bij de aanvang treffende woorden aan het verscheiden van de heer Piet Wisse, die jarenlang als bestuurslid (o.a. secretaris) zijn krachten aan L.S. wydde en er o.a. krachtig toe merendeels klassiek geworden en I heeft mede door de daarin neerge legde gedachten de mensheid steeds nog ontzaggelijk veel te zeggen. Die prachtge taal, even prachtig uitgesproken, en de waardevolle in houd ervan, dikwijls doortrokken van een milde ironie, werden expressief, indringend en verheffend gebracht door een schare artiesten van hoge rang. allen in nauwe verbondenheid vereend met Gijsbert Tersteeg als Couperus zélf in het centrum. Al len in smoking en avondtoilet, waar over meermalen Griekse gewaden waren gedrapeerd, zondaer dat 't ef fect storend werkte. Het geheel maakte een zeer stijlvolle indruk, waarby de wereld van Couperus de haast ongeloofwaardig harde werker onder het mom van een wereldse „flaneur" zich voor de toeschou wers ontroerend dan wel dramatisch of humoristisch ontrolde. En alle betrokkenen waren er vol komen „in", alsof zij nog in de tyd van Couperus leefden: zy verstonden in grote zuiverheid zyn geest en wezen. Geïnteresseerden in het werk van dit literair genie hebben met grote waardering kennis genomen van al hetgeen over Couperus' levensgeschie denis en zyn vele werken te zien en te luisteren werd gegeven. Het kon vanzelfsprekend slechts een greep zijn, maar het was een greep, waarmee met vakkundig in zicht naar de aangegeven ïynen van dr. J. Hulsker. toch een treffend beeld tot stand kwam. Men zou wensen, dat ook de jongere generatie door middel van spciale schoolvoorstellingen in deze terugblik betrokken werd. opdat de herinnering aan deze grote schryver en wat „ware cultuur" betekent, ook by haar „levend" wordt! J NA VIJF JAAR NAAR MANCHESTER (Van onze Londense correspondent). Op 30 april zal de beroemde musical „My fair lady" in het Drury Lane Theater in Londen reeds haar zesde jaar ingaan. Plaatsbespreking wordt thans tot uiterlijk 31 augustus aangenomen Daarna zal de show misschien nog een paar extra weken in Londen blijven lopen, maar dan verhuist zij voor zes maanden naar Man chester. My fair lady heeft, sinds het stuk zeven jaar geleden in Amerika begon, 210 miljoen gul den opgebracht. Het optreden van Rex Harrison bracht 1,3 miljoen gulden op. De drie hoofdrollen ondergingen in de loop van de jaren elk vyf verande ringen. Eliza werd o.a. gespeeld en gezongen door Julie Andrews, Ami Rogers en Tonia Lee. Prof. Higgena werd o.a. door Harrison en Alec Cloon vertolkt. De populairste Doolittle was Stanley Holloway, ook James Hayter was een groot succes. De 76-jarige Zena Dare is het enige lid van de oorspronkelyke Londense bezetting dat nog steeds in de show is. Lof voor het Residentie-Orkest Het ivas een geuot Couperus in zijn talrijke facetten t zó terug te vinden was een genot voor de literaire fijnproever. Vooral ook i omdat hier van een tot in details verzorgd hoog niveau getuigd kon I worden. Daarbij is de Nederlandse taal, ge hanteerd door een beheerser van velerlei contrasterende genres, grote j eer bewezen. Een edele Couperus-herdenking, waarvoor waardering en dankbaar heid passend is. Nadrukkelijk heeft men daarvan, I nadat meermalen afzonderlyk ap- 1 applaus na individuele prestaties had opgeklonken, blijk gegeven. H. „Behoort tot de beste" „Wij zijn tot de conclusie geko men dat dit eerste-klas orkest, is op gelijke hoogte met de beste Europese orkesten die hier zijn opgetreden het Symfonie-Orkest van Boston, het Nationaal Sym fonie-Orkest en het Symfonie- Orkest van Leningrad" aldus heeft de muziekrecensent van de „Vrije Pers" geschreven naar aan leiding van het drietal eerste con certen dat het Residentie-Orkest onder Willem van Otterloo de af gelopen week op zijn tournee door de VS heeft gegeven. De criticus geeft de dirigent gelyk dat hy zich, ondanks aanhoudend applaus na het optreden in Burling ton niet tot het geven van een extra nummer heeft laten verleiden omdat het „een uitdaging aan het noodlot" geweest zou zijn te proberen de uit voering van de Vierde Symfonie van Brahms nog eens te overtreffen. „Maar wij wilden de gasten wel dui- delyk maken dat zy Koningin Juliana moeten zeggen hoezeer wy dit prach tige orkest bewonderen waarvan zij als beschermvrouwe optreedt". LOUIS COUPERUS gaan. Totdat hy op zyn sterfbad te De Steeg aan een vriend zijn laatste brief schrijft over het huis dat voor j hem gebouwd wordt en over de Tol- I lensprys. welke hem ten deel viel. Ook wordt o.a. verhaald „Van oude mensen, de dingen die voorbygaan" in een aangrijpende scène tussen An- ny en Bob de Lange, die zestig jaar geleden een moord pleegden en sinds dien reeds op aarde de boete daar voor moesten betalen. Daarnaast weer vrolijker zaken, zoals de meesterlyke schets over de hond Nerome of zyn poes Imperia, beide voorgedragen door Gijsbert Tersteeg: dieren, die Couperus even eens met meesterhand getypeerd heeft. Fascinerend Het is een fascinerend, sterk geva rieerd geheel, origineel aaneengere gen, waardoor men totaal wordt op genomen in de ware Couperussfeer. Diens prachtige taal doet voor de moderne generatie wellicht hier en daar wat verouderd aan, maar is toch (Van 0112e correspondent te Brussel) De Vlaamse Fair Lady is na nog geen 150 voorstellingen uitge speeld. Voor Antwerpen worden de laatste voor de eerste week van mei aangekondigd. Het is nog niet zeker of men nog naar Gent en enige andere plaatsen in het Vlaamse land zal gaan. In Antwerpse toneel- en opera - kringen verwondert men zich niet over het feit dat het succes zoveel minder is geweest dan in Nederland. De voorstellingen worden gegeven in een voormalige bioscoop en zoals wij al bij de première op 19 december j.l. hebben bericht is de akoestiek daar van abominabel. Men heeft ze ook niet verbeterd. Bovendien heeft het theater te wei nig accommodatie voor garderobe e.d. Artistiek heeft de Vlaamse pro- duktie van „My fair lady" niet ge bracht wat men ervan had verwacht. Het orkest dat by de première niet al te ingespeeld scheen heeft zich in de loop der maanden niet verbeterd Ook Alex van Royen (dr. Higgins» en j Ben Roy aards (kol. Pickering) zyn beiden als zangers ten enenmale on- van I voldoende gebleken. Denise de heeft bijgedragen, dat deze vereni ging ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan het predicaat „Koninklijke" mocht verwerven. Staande heeft men de heer Wisse herdacht: een ontroerende en van, gcurc&cu. i^euuse ue diepe ernst getuigende gebeurtenis. Weerdt. die de rol van Eliza vertolkt H. heeft zich met al haar talenten door de moeiiykheden heengeslagen en haar carrière wordt algemeen ge roemd. Vele Vlamingen hebben be zwaar gemaakt tegen de Vervlaam sing van sommige rollen welke de producenten hebben toegepast. Ze zyn van oordeel dat men hen gerust een „My fair lady" in de noord- Nederlandse versie had kunnen voor zetten en dat zulks juister zou zyn geweest. Ze zouden liever Johan Kaart Amsterdams hebben horen spreken dan het Vlaams dat hy zich heeft moeten aanmeten. Spelbreker in de eerste maanden van de looptyd is ook het strenge winterweer geweest. Voor bezoekers die in de Antwerpse binnenstad wonen, was het wellicht geen al te groot bezwaar maar voor het over grote deel van de bevolking dat verder van het centrum verwyderd woont en als regel met trams en bus sen van de voorsteden moet komen of er naar heen terugkeren, was de reis te moeiiyk.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5