Dr. Meyboom nam Leids Groene Kruis afscheid van en patiënten K.V.P. LAAT MOGELIJKHEID ROOMS-ROOD' GEHEEL OPEN GROTE OVER VERONTWAARDIGING DOOD VAN GRIM Al Ruim voldoende voor liet huidige kabinet Prinses Beatrix beëindigt haar bezoek aan W ashington geslaagd Eerst moeten kiezers spreken Bijeenkomst in intieme kring HUMANISTEN BESPRAKEN MODERNEOORLOGVOERING Jonk met vluchtelingen uit China tot zinken gebracht 1 Opgericht 1 maart 1860 Maandag 22 april 1963 Tweede blad no. 30937 'ï&mk W-'; „Spectaculaire" brand Rotterdam Een korte, felle brand, die door de brandweer als „spectaculair'' werd gekarakteriseerd, heelt gisteravond gewoed op het terrein van de Alba tros superfosfaatfabrieken op de Von- delingenplaat bij Rotterdam. Metershoge vlammen sloegen uit een tussen de installaties ingebouw de houten loods met werkplaats, die gevuld was met zakken kunstmest, een zeer brandbaar fosfaat. Boven dien stonden in de werkplaats enige gasflessen, welke explosies konden veroorzaken. Het vuur werd om kwart over acht ontdekt door personeel van de fa briek. De bedrijfsbrandweer kwam direct in actie en kreeg korte tijd later de assistentie van een blus- groep, een gereedschapswagen en een motorspuit van de brandweer van .Rotterdam en van een met twee wa terkanonnen uitgeruste boot van de havendienst, die uit het Botlekgebied naar de Vondelingenplaat werd ge- stuurd. I Met, veertien stralen en de beide waterkanonnen slaagde men er in het vuur te beperken. Uitbreiding van de brand haar andere loodsen Ikon worden voorkomen. Tijdens de J brand werden de gasflessen door fa- briekspersoneel uit de werkruimte weggehaald. Na een uur was men I het vuur meester. j De loods en de werkruimte brand den uit. De schade is nog onbekend. Persoonlijke ongelukken deden zich j niet voor. DEMONSTRATIEF CONGRES IN DEN liOSClI (Van onze parlementaire redactie) Dc K.V.P. sluit de mogelijkheid om na de verkiezingen met de P.v.dA. in de regering te gaan in het geheel niet uit. Dit moet men wel concluderen uit de redevoering van de leider van de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer, dr. De Kort, en partijvoor zitter mr. Aalberse. op de demonstratieve bijeenkomst, die de K.V.P. zaterdagmiddag in het Casino in Den Bosch heeft ge houden. open, en bepaalde zich er verder toe met de woorden en de daden van de socialistische oppositie af te rekenen. Vooral ergert men zich in katholie ke kring over alle pogingen van de P.v.d.A. het Nederlandse volk te doen geloven dat deze regering zon der socialisten een mislukking is ge weest. „1 oortreffelijk" Mr. Aalberse had een heel andere mening: hij vond dat het kabinet- Dr De Kort zei het in deze trant: de KVP wil de goede verhoudingen met de CHU en de ARP nog meer ontwikkelen, en staat voorts open voor samenwerking met alle andere partijen, die in feite in hun maat schappijleer christelijke wezen- ele menten hebben! Mr. Aalberse haakte in op de pro fetie van dr. Drees. dat er straks weer een beroep op de P. v.d. A. zal worden gedaan bij de kabinetsfor matie: „Wij zullen zien als het zo ver is. laat eerst de kiezers spreken"'. Men liet dus alle mogelijkheden In zeer intieme kring, d.w.z. in tegenwoordigheid van slechts een beperkt aantal genodigden, werd zaterdagmiddag in het Pryta- naeum afscheid genomen van dr. J. C. Meyboora door het Groene Kruis, waarvan hij tot voor kort jarenlang het voorzitterschap heeft bekleed, en door een deputatie van zijn patiënten. Dr. Meyboom was vergezeld van zijn echtgenote en kinderen. Goede leiding bij reorganisatie Zijn opvolger als voorzitter van het Leidse Groene Kruis dr. C. G. J. van Alphen herinnerde er aan, dat dr. Meyboom in een zeer moeilijke tijd, namelijk in oktober 1940, het voor zitterschap aanvaardde. Nadat de moeilijke oorlogsjaren waren over wonnen, volgde de periode van de grote reorganisatie, die alleen kon slagen onder leiding van iemand van het formaat van dr. Meyboom. Hij heeft steeds door alle moeilijkheden heen de juiste koers gevonden, waar door een bloeiende en effectieve zie kenzorg kon worden opgebouwd. Dr. Van Alphen zegde voor deze steeds met plezier verrichte arbeid hartelijk dank namens het Leidse Groene Kruis, welke dank hij materiële vorm gaf met de aanbieding van een sche merlamp. Als directeur van de Zuidhollandse Vereniging Het Groene Kruis consta teerde dr. J. F. C. Steyling uit Rot terdam dat dr. Meyboom de parti culiere ziekenzorg in geheel nieuwe banen heeft geleid en ondanks moei lijke omstandigheden tot ontplooiing heeft weten te brengen in de Sleutel stad. Hij slaagde er in vele particu liere-initiatie ven samen te bundelen ten bate van de volksgezondheid. Na mens de provinciale vereniging en de landelijke organisatie bood hij de scheidende voorzitter een boek aan. De secretaris van de Leidse vereni ging de heer H. Filippo WFzn. sprak eer. persoonlijk dankwoord voor de prettige samenwerking gedurende een reeks van jaren. Namens de particuliere en fonds patiënten voerde de heer C. Borghart het woord, die herinnerde aan de warme belangstelling, die dr. Mev- boom en diens echtgenote steeds heb- afscheid. Dr. Van Alphen (links) ont hult voor dr. Meyboom (rechts) en echtgenote het geschenk, dat het Leidse Groene Kruis zijn scheidende voorzitter aanbood. (Foto LD/Holvast) De 52-jarige Grimau werd zater dagochtend gefusilleerd. Hij was ter dooi veroordeeld wegens misdaden die hij tijdens de Spaanse burgeroor log!!) zou hebben bedreven. Presi- ben gehad voor het wel en wee van hun patiënten, niet alleen op het ge bied van de gezondheid. Namens de patiënten bood een kleine delegatie een televisietoestel aan. Voorts werd nog het woord gevoerd door dr. C. Vroege als voorzitter van het Kraamcentrum die dank bracht voor de hulp die dr. Meyboom steeds I bereid was te geven, en door zuster I M C. Burghoorn die dank zegde voor rR^tOOr (rlRZPllIRKPr het begrip dat dr. Meyboom steeds d8lUU UltUiCIIIdlkCl voor de zusters opbracht en namens haar een wandelstok aanbood. Dr. Meyboom dankte de sprekers en aanwezigen voor het hem bereide De gerechtelijke moord op de Spaanse communist Julian Grimau heeft in vele delen van de wereld verontwaardiging gewekt. Za terdag zijn in talrijke steden protestbetogingen gehouden, waar aan niet alleen communisten meededen. Zo werd in Rome een grote massademonstratie gehouden, waaraan behalve communis tische ook christen-democratische, socialistische, republikeinse en liberale jongeren deelnamen. verlaat Leiden Heel licht zijn die DRACACEL matrassen Advertentie Zoekt U een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. OOSTHOEK I klaver jaskanipioen In de klaverjascompetitie 1962'63 van de Federatie van Klaverjasver- enigingen in Leiden en Omstreken legde het kranige team van Oosthoek I, gevormd door M. Sierat (leider), G. Crama en A. Montagne, A. Slie- rings, J. van Oosten, J. la Lau en S. Kukler, in het afgelopen week-einde definitief beslag op het kampioen schap van de ere-afdeling en wel met 133'^ pnt uit 20 wedstrijden. Of schoon het Oosthoek-team zelf niet speelde, werd het kampioen, doordat de naaste concurrent T. en D. I in de strjjd tegen SLF I niet verder kwam dan een overwinning van 6% —5% en daardoor juist twee punten te kort kwam om Oosthoek I van de eerste plaats te wippen.-- Daar het T. en D.-team tot ver over de eerste helft van de competi tie de eerste plaats bezette, werd algemeen verwacht, dat het het kam pioenschap zou behalen. Dank zij een formidabele eindspurt in de laatste ronden, dong Oosthoek onverwacht mee naar de eerste plaats en zag op de valreep zijn inspanningen met het kampioenschap bekroond. De eind stand in de ere-afdeling werd: 1. Oosthoek I 20—133^: 2. T. en D. I 20132; 3. Zaalberg I 20—125: 4. SLF 20— llö'i5. Groenoord I 20— 111: 6. P. v. H. 20—96. De Federatie- kampioenen 1963 zijn dus: 1. Oost hoek I (ere-afdeling): MDS I (eerste klasse): Sportief II (tweede klasse). Student in VS en Europa Robert Hutchins, gewezen pre sident van de Universiteit van Chicago, zegt in een brochure, dat de Amerikaanse studenten, als zij 22 jaar oud zijn, drie tot vier jaar achter liggen bij de Europese studenten, maar dat zij frisser en vitaler zyn gebleven dan hun Europese leeftijdgeno ten. Volgens Hutchins is de Europese student van 22 „totaal uitgeput" doordat hij te veel stof te verwerken heeft gekregen. Overigens wordt naar zijn me ning op de Amerikaanse scholen te veel nadruk gelegd op sport en specialisatie. Dr. J. II van Halst op C.H.-vergadering Op de propaganda-vergadering .gen en de chronisch zieken nog heel van de kamerknngvereniging Leiden wat te wensen over. van de Chr.-Historische Unie, die T Qf„ „.jjj j zaterdaemidda? in restanrvni Van Latei op de middag werd aan prof. d^r Heldin werd grhoifdrn. voerden «oord te Hirtst^ hTvan' d"e°Ee^sU'kamer Er is om kritisch te h.ü.2r.?i: terste-Kamer staan tege„over dc CHU oreani- l V u,t satl dle van oudsher zwak de praktyk van het .politieke leven De van de CHU j - ,,»e pretenderen niet dat van u,t hierln gelegen. dat zij in de politiek ons beginsel alle vraagstukken ivor- een geloofspositie wil innemen, den opgelost, we staan er echter wel Ik houd niet op te zeggen, dat de op, dat deze problemen worden be- positie van dc CHU ln de politiek al_ zien in het licht van Gods woord ]een maar gerechtvaardigd kan zijn Pr.0. a r:.., C. van Niftrik sprak een met een beroep op het geloof", al- „stiohtelijk slotwoord dus spreker. Als kleine party kan de Op de vraag of het kabinet De CHU een grote blijmoedigheid aan Quay heeft gefaald antwoordde dr. de dag leggen omdat zij niet zweert Van Hulst, dat men de huidige rege- bij haar program. Het moet voor ring met een ruim voldoende naar een CH-volksvertegenwoordiger een huis kan laten gaan. Immers, in de vreugde zijn om als christen in de afgelopen vier jaar zyn de lonen politieke arena te staan, want hy is van de arbeidende stand met 22 <~o een pleitbezorger van een zaak. die verhoogd, terwyl de arbeidsvrede vol- eigenlijk al gewonnen is, zei prof. ledig is bewaard. Verder is de kwes- Van Niftrik. Er was hierna ruim- Pastoor A. J. Glazemaker De bisschop van Haarlem van de Oud-Katholieke Kerk heeft pastoor A. J. Glazemaker verzocht het pasto raat te IJmuiden op zich te nemen. Pastoor Glazemaker is thans her der van de Leidse parochie, waar hij op 9 september 1956 werd geïnstal leerd. Zijn benoeming te IJmuiden zal vermoedelijk in september van kracht worden. Twee jaar geleden is men in IJmuiden begonnen de parochie in tweeën te splitsen, met de bedoeling tot oprichting van een tweede parochie te komen. Pastoor Glaze maker wordt de opvolger van pastoor D. N. de Rijk die tot president van het oud-katholiek seminarie dent Franco, die uit alle delen van de wereld verzoeken had gekregen om Grimau gratie te verlenen (ook Chroesjtsjow stuurde een telegram), weigerde in te grijpen. In L o n d e n legden zaterdagavond betogers bloemen neer voor de Spaanse ambassade. In Algiers trokken zaterdag avond duizend jonge Algerijnen naar de Spaanse ambassade. De politie had versperringen rond het gebouw op geworpen, maar behoefde niet in te grijpen. In Amsterdam is zaterdagmid dag een rustig verlopen demonstratie gehouden, waaraan ongeveer drie honderd personen, meest jongeren, deelnamen. Een delegatie overhan digde een brief bij het consulaat, dat onder zware politiebewaking stond. De Franse minister van Finan ciën, Valerv Giscart d'Estaing, brak onverwacht de besprekingen af die hij in Madrid met zijn Spaanse col lega voerde. In Z r i c h werden vier politie mannen gewond bij een gevecht met betogers voor het Spaanse consulaat. Voorts werden demonstraties gehou den in Parijs. Lyon en andere grote Franse steden, Stockholm en H o n g a r ij e. Het heftigst reageerden de Italia nen. In Rome namen duizenden jongelui deel aan een demonstratie, die geleid werd door de filmregisseur Visconti, de schilder Guttuso en de schrijver Carlo Levi. Op het plein voor de Vaticaanse ambassade wer den twee kransen gelegd. Toen "s avonds jonge fascisten probeerden deze kransen te vernielen, raakten zy slaags met de bewakers en de politie. Acht fascisten werden gearresteerd. Uit Milaan hebben 40.000 leden van de Katholieke Actie een protesttele gram aan Franco verstuurd met scherpe beschuldigingen. Ook de Ita liaanse socialistenleider Piet.ro Nenni en de auteur Alberto Moravio hebben krachtige protesten laten horen. Radio-Moskou onderbrak zaterdag ochtend zijn uitzending om de te rechtstelling van Grimau bekend te maken. Tijdens het weekeinde werd in het Jaarbeursgebouw te Utrecht het 15de congres van het Humanistisch Verbond gehouden. Het hoogtepunt van dit congres was een bijeenkomstwaarop naar aan leiding van de internationale humanistische conferentie in Oslo over het probleem van de moderne oorlog werd gesproken. De voorzitter van het Humanis tisch Verbond, dr. J. P. van Praag, zei in zijn inleiding, dat de mens heid op het ogenblik voor de vraag staat hoe een oorlog voorkomen kan worden. Twee antwoorden zijn hier volgens hem slechts op mogelijk: eenzijdige ontwapening of een machtsevenwicht. Elk van beide op lossingen bergt zulke gevaren in zich, dat het doen van een keuze geen gewetenszaak is, maar een kwestie van inzicht in de gevolgen van de te nemen beslissing. Mr. dr. H. J. Roethof, die daarna het woord voerde, geloofde in de re aliseerbaarheid van een verbod op kernwapens. Gas en bacteriën wa ren eertijds als middelen om oor log mee te voeren uitgesloten en ze zyn in de Tweede Wereldoorlog niet te i aangewend. Maar in feite moeten al nei oua-KauioucR. »c»uiwnc te --- ---- „„rv.ir.HorH Amersfoort Is benoemd en de mede- le vormen van oorlog tie-Nieuw-Guinea opgelost en wor- schoots gelegenheid om vragen te I werker van pastoor J. C. M Reman, worden ooc die. welke den de economische betrekkingen stellen, waarvan druk en dankbaar die over de andere helft van de sjmpatmek njaen. ,wet met Indonesië lanczamerhand weer 1 gebruik werd gemaakt. De bijeen- IJmuidense parochie is aangesteld. Wy hebben niet d komst stond onder leiding van dc Over een eventuele opvolger van starre, elkaar met waragenae sy voorzitter van de afdeling Leiden van pastoor Glazemaker in Leiden is nog sternen, zei drs p de CHU, de heer D. v. d. Kwaak. I niets bekend hersteld. Voor de onderontwikkelde .gebieden is zonder belastingver hogingen! een bedrag uitgetrok ken dat vele tientallen miljoenen groter is dan het bedrag, dat vorige regeringen ter beschikking hebben gesteld. Dr. Van Hulst wees ook op het feit. dat het huidige kabinet het heeft aangedurfd de kwestie van de commerciële televisie aan de orde te stellen. Het is jammer, zei hij, dat de Kamer zich niet heeft kunnen ver enigen met de nota van staatssecre taris Scholten, maar in ieder geval is het gesprek hierover op gang ge komen. Dr. Van Hulst verklaarde, dat zijn reserve ten aanzien van een eventueel samengaan met de socialisten toe neemt naarmate de kritiek van de PvdA op het huidige kabinet „vui- tegenstelling tussen de economie van Na een zeer geslaagd bezoek van De Prinses vatte haar taak zeer se- enkele dagen is Prinses Beatrix gis- rieus op. Niet minder dan acht J W-ï cl.inirtnn npr vlipP- SThPHnPÜ teravond van Washington per vlieg- scheppen cement smeerde zij op de tuig naar New York vertrokken. Het muur voordat zij de tegel van Franse vertrek werd even vertraagd, omdat kalksteen op zijn plaats zette Met een der motoren te warm werd, doch een zilveren troffel werd dé steen - -- dit euvel kon spoedig worden ver- J vastgezet. Ier" wordt Hp was van mening, dat ho, Tot het einde toe heeft de c I I J de socialistische kritiek op het wo- pri^"es epn programma gehad Scllllueri H'll steen J een I Mevrouw Walker, echtgenote van des de directeur van de National Gallery, ningbeleid de grenzen van eer- ZaterdaJf. ontvangst jongeren. ÜJkheid belangrijk overschrydt. Bo- j bezoek aan museum, vendien gaat het niet aan om de Hin.r c.Uteren: kerkbezoek en vendien gaat het niet confessionele politiek zonder meer een gevaar voor het Nederlandse volk te noemen. Dr. Van Hulst noemde tenslotte enkele punten uit het ver kiezingsmanifest van de CHU, „een manifest dat niet al te schreeuwerig is en in alle nuchterheid is gesteld". In dit manifest wordt de woning nood als staatsvijand no 1 gezien. De komende regering zal zich in de eer ste plaats moeten afvragen hoe wij aan voldoende en betaalbare wonin gen kunnen komen, zowel woningwet woningen als woningen in de vrije sector. Verder moet er veel meer wor den gedaan aan scholenbouw en vooral aan de bouw van gymnastiek lokalen. Na aandacht te hebben geschon ken aan de recreatiemogelykheden „tast ons schaarse natuurschoon niet al te zeer aan!" sprak dr. Van Hulst een enkel woord over het sociale beleid. Dit sociale beleid be hoort overigens het stempel van de evangelische gerechtigheid te dra gen, aldus spreker. In het patroon van het sociale leven zyn nog vele zwakke plekken aan te wijzen, o.a. laat de zorg voor de ouden van da- diner. Gisteren: kerkbezoek middags een concert van h< t Resi dentie-Orkest. Niet minder dan 72 meisjes en jon gens stapten zaterdagochtend naar de grote ambtswoning van ambassadeur en mevrouw Van Roijen in Washing ton, waar zij Prinses Beatrix zouden ontmoeten. Alle meisjes en jongens van 15 tot 21 jaar werden aan de Kroonprinses voorgesteld. De ouders van de jongelui wonen in Washington, waar zij werkzaam zijn in de Nederlandse ambassade, bij de Wereldbank, het Internationale Mo netaire Fonds of in het particuliere leven. Het ijs was spoedig gebroken. De Prinses ging rond van het ene groepje naar het andere. Overal bleef zij geruime tyd staan praten. De Prinses informeerde naar het leven van deze jongens en meisjes in Ame rika. waar bij opnieuw bleek hoezeer het werk van het Vredeskorps haar belangstelling heeft. Om twaalf uur arriveerde de Prinses bij het nieuwe gebouw van de kanselarij van de Ne derlandse ambassade in Washington. Dit gebouw wordt in het najaar in gebruik genomen. De Prinses metsel de in de vestibule een gedenksteen. leidde de Prinses zaterdagmiddag in Washingtons schilderijenmuseum rond. een bezoek, dat diepe indruk maakte op de hoge Nederlandse be zoekster. Het museum bestaat nog wel niet zo erg lang. maar het bevat reeds een van de belangrijkste collec ties ter wereld. Het kerkbezoek van de Prinses, gis terochtend in een Presbyteriaanse kerk vlak bij de woning van de Ne derlandse ambassadeur, droeg een strikt particulier karakter. 's Middags nam het eohtpaar Van Roijen haar mee naar een heel eenvoudig restau rant van Howard Johnson op Seven Corners, een eethuis, waar eenvoudige families uit de buitenwijken zondags komen lunchen. Niemand in het res taurant. behalve de exploitant wist, dat de Prinses daar kwam eten. Concert Toen de Kroonprinses acht minu ten voor hec begin van het concert van het Residentie-Orkest in de loge verscheen, weerklonk een spontaan applaus van het publiek. Zij zat met ambassadeui- van Roy en eu het echt paar Rusk in de loge van de presi dent. Het Residentie-Orkest heeft tot dusverre in Amerika een zeer ge slaagde tournee gehad. De stemming onder de orkestleden was dan ook bij. zonder goed. Voor de pauze speelde men in Washington de symfonie 101 van Havdn. en het concert voor piano en orkest no 2 van Chopin. De soliste van het laatst genoemd werk was een jonge Amerikaanse, Ann Schein, een meisje van 23 jaar. dat reeds vijfmaal in Europa is opgetreden en ook in Nederland o.a. in Leiden reeds met dit orkest heeft gespeeld. Nadat de Prinses gedurende de pauze met Ann Schein had gepraat en haar had gecomplimenteerd over haar spel, vertelde de pianiste ons opgetogen over dat gesprek. Zij had. zo zei ze, de indruk gekregen, dat de Prinses zeer op muziek van Chopin gesteld moest zijn. Na de pauze speelde het orkest de derde Symfonie van Badings en Ra vels Rapsodie Espagnole. Het applaus na het werk van Badings klonk aan merkelijk minder enthousiast, doch dat was te verwachten, dat Washing ton op muziekgebied een /rij conser vatieve stad is. Dadelijk na het concert vertrok de Prinses van het vliegveld. Zij vloog naar New York met een vliegtuig van de firma Heinz. Te New York gaat de Prinsse bij de familie Heinz logeren in de 52ste straat in het hart van Manhattan. Het bezoek aan New York zal nog meer een particulier karakter dragen dan het verblijf in Washington. De Quay het goed gedaan heeft. Pre mier De Quay, met alle andere KVP ministers en staatsecretarissen, prof. Romme. en een groot aantal Kamer leden op dit congres aanwezig, kreeg zelfs een pluim voor zyn „voortref felijke leiding". Ook dit kabinet heeft de woningnood niet opgelost, maar vergeet niet. zo rédeneerde mr. Aal berse. dat er van 1946 tot 1951 een socialistische bewindsman aan het hoofd heeft gestaan van het (des tijds zo geheten» ministerie van We deropbouw. en dat de "an 1948 tot 1951 fungerende minister In 't Veld als uitgangspunt voor zijn be leid had: matiging in de bouwacti viteit. omdat een te snelle expansie tot gevolg zou hebben, dat binnen enkele jaren in Nederland werkloos heid onder de bouwvakarbeiders zou ontstaan. Zelfs de vakopleiding van bouwvakarbeiders werd afgeremd De KVP wil alles in het werk stel len om een eind te maken aan de woningnood. Enkele middelen gaf mr. Aalberse aan: verhoogde produktie. o.a. door arbeid besparende bouwmethoden, meerjari ge woningbouwcontracten en contin- genttoewyzingen voor meer dan eén jaar. waardoor mede de industriële woningbouw kan worden bevorderd, verder: decentralisatie, meer uni formiteit in de gemeentelyke bouw voorschriften. Beloven, dat de wo ningnood in de komende parlemen taire periode wordt opgelost, wil de KVP niet. Dit grote probleem mag trouwens bij de verkiezingen geen object worden van overbieden door de politieke partyen, zei mr. Aalber- Reclame in t.v. In haar werkprogram eist de KVP een wettelijke regerling van radio en televisie op basis van de daadwer kelijk zelfstandigheid der omroepver enigingen. Onder bepaalde voorwaar den aanvaardt zij reclame in radio en televisie. Een van deze voorwaar den is dat het te kiezen systeem niet het wezenlijke van het omroep bestel aantast. Door de inkomsten van reclameboodschappen via televi sie kan volgens haar een goede ex ploitatie van de t.v. worden verkre gen en tevens worden voorkomen, dat de kijkgelden moeten worden verhoogd door het in gebruik nemen van een tweede net. Mr. Aalberse meende dit nog eens duidelyk te moeten zeggen, aange zien hem was gebleken, dat velen uit de behandeling van de t.v.-nota in de Tweede Kamer de conclusie hebben getrokken, dat althans een grote meerderheid van de KVP-frac- tie reclame in de t.v. („hetgeen iets anders is dan een werkelijk commer ciële t.v.") zou hebben afgewezen. Loonpolitiek Minister dr. Veldkamp (Sociale Zaken» vond. dat de door dit kabi net gevoerde loonpolitiek geenszins de voortdurende kritiek van de P.v.d. A. rechtvaardigt. Integendeel. zo meende hy. De uitspraak van de P. V.D.A.: „Wij willen regeren, omdat WIJ het beleid hebben, omdat WIJ de mensen hebben, omdat er EIN DELIJK geregeerd moet worden" werkt alleen maar op de lachspieren van ons volk, dacht dr. Veldkamp. Dr. De Kort betoogde nog. dat de KVP een barrière wil opwerpen te gen de doorbraak als middel om de maatschappij een typisch socialis tisch aanzien te geven. Hij pleitte er voor, dat de boer onder een fiscaal regime wordt gebracht, dat rekening houdt met zijn grote vriend en vy- and: de natuur. Minister mej. Klompé (Maatschap pelijk Werk) verzekerde, dat de KVP op de bres staat voor een stuk men selijkheid in onze samenleving. Het Tweede-Kamerlid Jan Maenen pleit te andermaal voor een gecoördineerd energiebeleid. Hij hoopte, dat in de stad Groningen de zetel van de Gas unie zal worden gevestigd. Muzikale medewerking aan het congres verleenden de zangeres het westelijk en die van het oostelijk blok. De laatste jaren zyn de ver schillende stelsels elkaar merkbaar genaderd. Het was naar zyr me ning een mythe dat de wereldecono mie door eventuele ontwapening ont wricht zou worden. Als laatste sprak prof. dr. B. W. Schaper, die de positie van de hu manisten tussen de wereldmachten bezag. Op de eerste dag van het congres van het Humanistisch Verbond heeft het bestuur een verklaring af gelegd, waarin het de excessen ge durende de groentijd van de studen tenverenigingen in strijd met de eer- Christine Spierenburg en het Haags bied voor de medemens noemt. matrozenkoor. Advertentie Een DRACACEL matras geeft 'n oase van rust Te Honkong verschijnende Chinese dagbladen melden dat 'n kanonneer boot van de Chinese communisten een jonk met meer dan 20 opva renden, mannen, vrouwen en kin- Zesde voettocht van Pax Ghristi Bijna 2500 eindexamenkandidaten van de middelbare scholen en kweek scholen hebben dit weekeinde deel genomen aan de zesde voettocht naar 's Hertogenbosch, die door de Neder landse Pax Christi beweging voor hen werd georganiseerd. Mediterend en discussierend over teksten uit de bergrede hebben ze twee dagen van uit tien verschillende startplaatsen door het Brabantse land getrokken. Aparte mini teenheid in Nieuw-Guinea De Indonesische regering is van plan na de bestuursoverdracht op 1 mei een aparte munteenheid voor Nieuw Guinea in te voeren. Irian Barat Rupiah" geheten. In Hollandia, Biak en in andere plaatsen op westelijk Nieuw-Guinea is een begin gemaakt met het ver vangen van Nederlandse namen van straten en wegen door Indonesische. De nieuwe namen zijn hoofdzake lijk ontleend aan Indonesische na tionale figuren, zoals Mohammed Ja- min. Latoeharhary en commodore Soedarso. Reeds eerder waren de Nederland se opschriften op de verschillende goevernementskantoren door Indo nesische vervangen. deren ter hoogte van de kust van de Chinese provincie Kwan- toeng met machinegeweervuur tot zinken heeft gebracht. De opvarenden van de jonk waren vluchtelingen uit communistisch- China, die poogden Hongkong of het Portugese Macao te breiken. In het gezelschap van de tot zin ken gebrachte jonk bevonden zich nog vijf andere vaartuigen met vluchtelingen. De kanonneerboot, die de zes scheep jes onderschepte, bracht een ervan tot zinken. De andere vyf wisten te ontkomen. Nieuwe regering- Adoela weerstaat aanval oppositie De Kongolese Senaat heeft zater dagavond met 31 tegen 20 stemmen bij vier onthoudingen een motie van de oppositie tegen de regering ver worpen. De motie van wantrouwen, die door 17 senatoren van de oppo sitie was getekend, was donderdag ingediend, 24 uur nadat premier Adoela een ingrijpende reorganisatie van zyn kabinet had bekendgemaakt met het doel de steun voor zyn re gering te vergroten. In de oppos"ie-motie werd Adoela ervan beschuldigd van plan te zyn, beide Kamers van het parlement te ontbinden en zonder parlement te regeren. Het debat over de motie duurde zeven uur achtereen. Dikwijls kwam het tot uitbarstingen waarbij de se natoren elkaar beledigden en be schuldigden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3