P= )eel van goederentrein in brand na ontsporing KENNEDY geniet van lunch met PRINSES Planeet ontdekt buiten ons zonnestelsel Brandweer na een uur zonder water 180 verse bloemzaden alles Vlieland Grote branden in Canada aangestoken door verzekeringsexperts SCHADE ZEKER HALF MILJOEN Vijf doden bij vechtpartijen in Aleppo „Vereerd door haar bezoek WEERBERICHT Raumann Teppema WASMACHINES IEMCO N.V. ra ©tic/ teutvs gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 19 APRIL 1963 No. 3093S LEIDSCH DAGBLAD Lcteur: E A E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer tofdred; DAGBLAD VOOR 1 f. 8.25 per kwartaal, f. 2.1 EIDEN EN OMSTREKEN 0 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie; 21507 In Suriname aehmoii thans informateur oeverneur Currie van Suriname It gisteren de heer Lachmon renigde Hindoestaanse Partij ont jen en hem uitgenodigd als infor- teur op te treden om te komen de vorming van een kabinet, dat de steun van een meerderheid in Staten kan rekenen. De heer hmon heeft deze uitnodiging aan- rd. logere honoraria Italiaanse artsen iet geschil tussen 45.000 artsen in lië en de ziekenfondsen is voor- Ig beslecht. De honoraria van de ien worden met 40 pet. verhoogd, foor 31 juli zal een nieuwe over- ücomst gesloten worden ter rege- van de nog hangende zaken. Inferno Jen qroot qedeelte van een 51 waqons tellende goederentrein irannacht om half vier even buiten Barneveld met een enorme uit de rails gelopen. Enkele wagons vlogen in brand, 'ersoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de schade is groot. Naar schatting 500.000 gulden. Het treinverkeer over spoorlijn AmersfoortApeldoorn is volkomen ontwricht. n half vier werden de om wonen- bij een spoorwegovergang vlakbij leveld in de lijn Amersfoort Idoom door een daverende knal ker geschud. Toen zy hevig ge- okken naar buiten keken, zagen <jat een goederentrein, die op weg van Amersfoort naar de Duitse ts Bentheim voor een flink ge le uit de rails was gelopen. Op ie plaatsen lekten de vlammen 5 uit de omgevallen wagens. De te hitte werd verspreid door een vlammende tank. die was gevuld olie. Zeker tien 'meter hoog laai- iet vuur op. Over een afstand van 150 meter lagen de wagons schots eheef in en op elkaar. Grote ga- waren geslagen in de grond naast spoorlijn. De rails staken op en- plekken zeker een meter krom de it in. Potten en pannen de in- j van enige wagons lagen al verspreid temidden van grote peelheden matten, die in het rond ingerd waren. Om de algemene uk nog beroerder te maken lek- grote hoeveelheden walvistraan enige omgevallen wagons en ver bidden een bijna ondraaglijke it Deze doordringende geur bleef rel de gehele dag boven de plaats het ongeluk hangen, terwijl men doende was om de ravage op te Persoonlijke ongelukken waren er niet te betreuren, omdat de trein slechts bemand was door een machi nist en een ladingmeester, die een veilig heenkomen konden vinden. De Barneveldse brandweer leverde een verbeten gevecht van drie uur tegen het inferno alvorens men kon zeggen, dat zij de brand meester was. De na blussing duurde echter nog tot het middaguur. Na een uur blussing kreeg de brandweer te kampen met water gebrek. De sloot naast de spoorlijn was droog gepompt. Snel moest een pendeldienst georganiseerd worden met tankauto's uit de gemeenten Zwartebroek en Voorthuizen. Zo kon den de brandweerlieden van het noodzakelijke water worden voorzien. Vermoed wordt, dat het ongeluk is te wijten aan het warmlopen van een as van een ouderwetse wagon, naar alle waarschijnlijkheid van Duits ma kelij. Deze wagen bevat nog geen ko gellagers. maar draait op glijlagers met smeerolie. Daar enige dwarsbal ken van de overweg ook kapot zijn, meent men te kunnen concluderen, dat de betreffende wagon de veer tiende achter de locomotief reeds voor de overgang over de rails moet hebben gesleept. Uitgebrand De eerste dertien wagons zijn op de rails blijven staan, zonder enige schade. Zij konden later worden weg gereden. met de laatste dertien wa gons, die ook geen schrammetje had den opgelopen. Maar de tussenliggen de 25 wagons liepen alle uit de rails. Tien ervan zijn geheel uitgebrand. Om tien uur vanochtend arriveerden twee kranen, één uit Eindhoven en één uit Zwolle, om de verwrongen en geblakerde resten van de lijnen te lichten. De schade aan spoorwegma teriaal wordt op 2\A ton geschat. Met de inhoud van de wagons erbij gere kend moet de totale schade op zeker vijf ton worden gesteld. De Spoorwegen onderhouden voor lopig de dienst op dit baanvak met bussen van Amersfoort naar Apel- Een luchtfoto van het A.N.P. van de ravage op de spoorlijn bij Barneveldwaar vanochtend een groot deel van een lange goede- renterein ontspoorde en in brand vloog. doorn en van Amersfoort naar Bar- I één spoor in tact te hebben. Verwacht neveld. De D-treinen naar Oldenzaal wordt, dat 's middags op dit baan- worden over Arnhem geleid. vak weer over twee sporen gereden Morgenochtend bij de aanvang van kan worden. De grote moeilijkheden de dienst denken de Spoorwegen de leveren de bovenleidingen op. Die zijn lijn ApeldoornAmersfoort weer op namelijk geheel vernield. Bij ster op 6 lichtjaar afstand (Van één onzer redacteuren) De Amerikaanse sterrenkundige Peter van de Kamp. heeft de aanwezigheid vastgesteld van een planeet buiten het zonnestelsel, namelijk een die wentelt om een andere ster dan de zon. de ster van Barnard, die op een afstand van ongeveer zes lichtjaren van de zon verwijderd staat. Wanneer de gevolgtrekkingen uit zijn metingen juist zijn, zou voor het eerst het bestaan van een planeet buiten het zonnestelsel zijn aangetoond. Op theoretische gronden neemt men reeds enige tijd aan, dat vele sterren planeten bezitten, doch deze zijn tot dusver nimmer waargenomen, terwijl hun aan wezigheid ook niet indirect kon worden vastgesteld. Bij hevige vechtpartijen, die zich gisteren in de Syrische stad Aleppo hebben voorgedaan tussen Nasser- gezinde unionisten en tegenstanders van een federatie met Egypte zijn vijf personen gedood en vijf ernstig gewond, aldus meldt het blad „Al J&rida". Intussen heeft Jemen officieel ver zocht om toelating tot de Egyptisch- Syrisch-Iraakse federatie Dit meldt Radio-Cairo. Een Jememtische dele gatie onder leiding van president Sallal wordt in Cairo verwacht „om de toetreding van Jemen tot de nieuwe Verenigde Arabische staat te bespreken". Onvoorstelbare afstanden Om de zon draaien negen planeten, waarvan de aarde er één is. Planeten zijn vaste lichamen, die zelf geen licht uitstralen maar slechts het zon licht reflecteren. De zon is een ster zoals er ontelbare miljarden zyn. Door de grote afstand van de aarde tot andere sterren dan de zon heeft men tot dusver op geen enkele wijze kunnen vaststellen, of ook om andere sterren dan de zon planeten wente len. Uit theorieën omtrent het ont staan van het planetenstelsel van de zon heeft men de conclusie getrok ken, dat waarschynlyk een groot deel van de andere sterren planetenstel sels bezit. Dit zou het waarschijnlijk maken, dat leven zoals wij dat op aarde kennen niet een specifiek ver schijnsel van ons „ondermaanse" is, maar dat leven ook elders in velerlei vormen aannenlelijk is. Het door planeten van andere ster ren teruggekaatste licht is veel te zwak, om door kijkers op aarde te worden waargenomen. De afstand van de aarde tot de andere sterren dan de zon is namelijk haast onvoor stelbaar groot. De zon (eigenlijk dus de dichtstbijzijnde ster) staat onge veer 150.000.000 kilometer van ons verwijderd. De dichtstbijzijnde an dere ster staat op een afstand van ruim vier lichtjaar, dat is de afstand die het licht «snelheid circa 300.000 km per seconde» in ruim vier jaar af legt. In kilometers uitgedrukt is dat ongeveer 40.000.000.000.000 kilometer, dus bijna driehonderdduizend keer zo ver als de zon. Begrijpelijk is dan, dat alleen maar licht reflecterende pla neten niet van de aarde af waar neembaar zijn. De ster van Barnard staat boven dien nog verder van de aarde: onge veer zes lichtjaar, anderhalf keer zo ver als de dichtstbijzijnde ster. name lijk bijna 75.000.000.000.000 kilometer. De Amerikaanse astronoom neeft de aanwezigheid van de planeet in een baan om deze ster geconcludeerd uit de bewegingen van de ster. Even goed als de aantrekkingskracht van de zon de planeten en ook de aarde in een baan houdt en de beweging van de planeten beheerst, hebben ook de planeten door hun aantrekkings kracht invloed op de beweging van de zon. hoe veel geringer die ook is. Men kan derhalve uit ster-bewegingen bij zeer nauwkeurige afmetingen de aan wezigheid van planeten opmaken, en men zou daar zelfs de grootte of massa van de planeet uit kunnen be rekenen. Dit laatste heeft de ontdek ker van de eerste planeet buiten het zonnestelsel ook gedaan. Hij kwam tot de conclusie, dat deze planeet on geveer anderhalf maal zo groot is als de planeet Jupiter, de grootste pla neet van het zonnestelsel. De nieuw ontdekte planeet zou dus een diame ter hebben in de orde van grootte van 170.000 km. dat wil zeggen onge veer vijftien maal de diameter van de aarde. Een beeld van het bezoek van Prinses Beatrix aan Amerika. In het Witte Huis in Washington werd zij begroet door president Kennedy en de echtgenote van de vice-presidentmevr. Johnson die als gastvrouwe optrad. Advertentie (Van onze correspondent in) Washington Het was gisteren een grote dag voor de betrekkingen tussen Neder land en Amerika. President Kenne dy. die in het Witte Huis ter ere van Prinses Beatrix een grote lunch gaf, heeft die kans aangegrepen om in warme bewoordingen te getuigen van Amerika's sympathie voor het poli tieke en economische beleid, dat Ne derland de laatste jaren heeft ge voerd. Allen, die bü deze lunch aan wezig waren, moeten hebben gevoeld, dat dit niet maar een vriendelijk ta- felspeechje was, doch een adhesiebe tuiging, die de president recht uit het hart kwam. Een vriendschaps verklaring ook, die veel goeds be looft voor de toekomstige samenwer king tussen Den Haag en Washing ton. i REGENJASSEN Vedergewicht BREESTR. 114 B OVERWEGEND ZONNIG De Bilt verwacht van heden- tot urgenavond: Overwegend zonnig en de meeste plaatsen droog. Weinig Ind. Vrij zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur) 20 APRIL Zon op: 05.35 uur; onder 19.44 uur; Maan op: 04.36 uur; onder 15.03 u.; Hoogwater te Katwijk: 0.13 en 12.42 uur; laagwater te 7.59 en 20.51 uur. Dit blad bestaat uit 20 pagina's De kernpassage van Kennedy's kor te tafelrede was wel: „De landgeno ten van Prinses Beatrix hebben een reputatie verworven als verdedigers, niet alleen van het eigen land maar ook en dit is vooral het geval in de laatste maanden en jaren als een op de buitenwereld gericht volk, dat belangstelling heeft voor de in tegratie van Europa in de Atlantis- sche gemeenschap en voor een sa menwerking. die dienen kan als de kern van een sterke en vrije wereld". Verheugd De president vervolgde: „Daarom zijn wij verheugd Prinses Beatrix in ons midden te hebben. Ook omdat zij een dochter is van haar moeder, die hier in zo hoog aanzien staat, en om dat zij een dochter is van haar va der. die zo hard heeft gewerkt om de algemene aspiraties, waarover ik sprak tot werkelijkheid te maken". „Prinses Beatrix komt uit een oud land en een oud volk, maar zij is een stralende jonge gestalte. Wij be wonderen haar en voelen ons ver eerd door haar bezoek". Daarop bracht de president een toost uit op de Nederlandse Koningin. De reactie van de Prinses was ont wapenend en heel natuurlijk. Met een paar woorden won zij de sympa thie van het gehele gezelschap. Zij zei: „Dit is niet eerlijk, want hierop was ik helemaal niet voorbereid. Mag ik iedereen hier verzoeken een dronk uit te brengen op de gezondheid en het welzijn van de president der Verenigde Staten?" Dit meisjesach tige en tegelijk politiek bedreven antwoord Dracht een brede glimlach van genoegen op Kennedy's gebruin de gezicht. Na afloop van de lunch zei de president, dat hij de bijeen komst heel geslaagd had gevonden en tijdens de maaltijd was het hem aan te zien. dat hij het gezelschap van de Nederlandse Prinses bepaald stimulerend vond. Herhaaldelijk draaide hij zich geheel naar haar toe. druk gesticulerend of geïnteres seerd luisterend. Veranderingen Prinses Beatrix droeg voor deze gelegenheid op een stralend zonnige dag een oudrose wollen mantelpakje met een zwart strohoedje. Het witte Huis heeft sedert Ken nedy's bewind grote veranderingen ondergaan. Vooral dankzij de arti stieke smaak van de echtgenote van de president. Dankzij mevrouw Kennedy en haar medewerkers is het Witte Huis thans Advertentie DAKS KOSTUUMS vanaf f198. DAKS PANTALONS f 79.50 MAARSMA.VSSTEEG 2—6 TELEFOON 21673 A.E.G. volautom. Advertentie ook inwendig een mooi gebouw ge worden. Geen koel paleis, maar een zichtbaar bewoond, vrolijk en toch voornaam huis. De bekende blauwe kamer van het Witte Huis, waar voor de lunch aperitiefs werden ge serveerd. is nauwelijks meer blauw te noemen. De oude kleur is alleen nog gehandhaafd in de gordynen. maar verder is dit vertrek zeer licht van kleur. Van hieruit kwam men via de rode kamer iri de grote eet zaal. In deze rode kamer werden de gasten aan de drie hoofdpersonen voorgesteld, te weten president Ken nedy. Prinses Beatrix en mevrouw Lyndon Johnson. Laatstgenoemde is de echtgenote van de vice-president. Zij trad als gastvrouw op daar me vrouw Kennedy in verband met de komst van haar baby niet aanwezig kon zyn. Nieuw leven Aan nieuw Jong leven is in de fa milie Kennedy geen gebrek: de pre sident verwacht zijn derde kind. zijn broer Robert, de minister van Justi tie. zyn achtste en Ted Kennedy, se dert kort senator, heeft ook aange kondigd. dat zyn derde kind deze zomer op komst is. De echtgenote van senator Kennedy had zich daar door niet van de lunch laten weg houden. Het was opvallen, hoe de jonge vrouwen wier echtgenoten deel uitmaken van Amerika's nieuwe be wind. een eigen stijl creëren: luchtig gekapte haren, mouwloze jurken, geen hoeden. De Europese en oudere dames daarentegen droegen vrijwel zonder uitzondering een hoed aan dit dejeuner. Het was interessant de drie ge broeders Kennedy eens byeen te zien: De president is gedurende de twee jaren dat hij dit zware ambt bekleedt, zichtbaar ouder geworden. Maar dat neeft hem niet minder le vendig gemaakt. Robert Kennedy is de magerste van de drie. Met zijn rommelige haar en enigszins ver fomfaaide overhemd lijkt hy eerder een artiest dan een staatsman, doch schijn kan hier bedriegen. Ted Ken nedy is de grootste en stevigste van de drie. Hij geniet met volle teugen van het intensieve leven in Washing- ton. De vitaliteit van deze familie schijnt seen srenien te kennen en jjieuwe RiJ„ 50 Tfn 2 0824 (01710) de drie broers hebben zich de kunst eigen gemaakt hard werken te com- hineren met reeksen van officiële en feestelyke ontvangsten. Niet overjarig, maar gegarandeerd nieuw zaad, 180 verschillende soorten, ook gemengde cactussen. Per pakje v.a. M cent BLOEMZAADMATJES met onuitput telijke decoratiemogelijkheden: 6 stuks van 30 30 cm voor 4.25 - GRASZAAD 1e kwaliteit 0.90 per 100 g tot 7.- per kg. - GRASMAT, kant en klaar 0.85 per m*. weet heeft In de Canadese provincie Que bec heeft de politie gisteren een bende brandstichters opgerold, die voornamelijk in Montreal en Quebec opereerde. Tot dusver zijn acht personen, o.w. drie des kundigen van verzekeringsmaat schappijen, gearresteerd. Sinds het begin van de winter hebben zich in beide steden tal van grote branden voorgedaan, i De vorige week nog brandde die voor in totaal meer dan drie in Montreal een groot meubel miljoen dollar schade aanricht- magazijn tot de grond toe af. Bij ten en de dood van verscheidene deze brand kwamen drie brand- mensen tot gevolg hadden. weerlieden om het leven. In de meeste gevallen hadden de verzekeringsexperts, gehol pen door gehuurde brandstich ters, de branden aangestoken. Zij raamden vervolgens de schade veel te hoog en lieten zich daarvoor door de verzeker den goed betalen. LEIDEN KAT W. IJK Breestraat -Voorstraat t Uit het Leidsch Dagblad van 20 April 1863: J Het is aan de beambten I van politie alhier mogen ge lukken een broeder en een zuster resp. 15 en 20 jaren oud aan te houden wegens diefstal van 90 ponden sajet. Indertijd werd voor de Leidsche fabrieksarbeiders steun gevraagd en ook van elders ontvangen. Thans vraagt men voor de arbeiders te Helmond, alhier onder steuning wegens werkeloos heid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1