ietto van Warschau werd n 1943 totaal vernietigd ITALIANEN VOOR KEUZE: (gematigd) RECHTS of LINKS „KLM droeg niets over aan de VIASA Eerste (en ook laatste) verzet an Joden tegen moordenaars W Extremisme heeft nu afgedaan Amerikaans Sleutelspel vrijdag! Drs. Korthals tot Senaat: Leuze: liever strijdend ten ader dan naar de gaskamers Deze week «een nieuwe C.A.O.'s Weer défilé op Koninginnedag wie jam koopt ,,cht 1 maart 1860 Donderdag 18 april 1963 Vijfde blad no. 30934 Advertentie Neem een briefkaart en een postzegel van fl.-. Bewaar deze sleutel en let op de adver tentie van a.s. (Van onze parlementaire redactie) imet dergelijke garanties zeer voor- De K.L.M.-verbindingen in de West «J*10* moeten zijn. Het leek hem In 1940 werd een deel van de Poolse hoofdstad Warschau ter votte van ongeveer dertig voetbalveldjes door de Duitse be- tter met een hoge muur omgeven. Binnen dit ommuurde gebied trden tussen de 400 en 500 duizend Joden bijeengedreven. Twee ir later beval de beruchte Reichsführer SS" Heinrich Himmler. de bewoners van het getto moesten verhuizen naar de gas- mers van het vernietigingskamp Treblinka. Op 19 april 1943 irgen dus twintig jaar geleden waren er nog zestigduizend nsen in het Warschause getto over. Zij besloten tot een grote zetsactiede eerste en ook de laatste. Vijf Joden slechts over men de getto-tijd en de opstand. Een van hen, Bergman Borg, li reef onderstaand verhaal. politie byeengejaagd en in vracht wagens gestopt werden. Per dag wer den ongeveer 10.000 mensen afge voerd. Vrouwen werden opgepakt zonder dat zij hun mannen of kinde ren ten afscheid zelfs maar de hand konden drukken, kinderen werden zomaar geroofd. Na een paar weken wisten zij, die nog achtergebleven waren, waarheen de tocht ging: naar de gaskamers van Treblinka. Toen ik op 20 aug. 1942 van mijn werk voor de Duitsers in mijn „huis" terugkeerde, waren mijn vrouw, mijn zoon en mijn vader verdwenen. Ik heb ze nooit meer teruggezien. Een half jaar later begon de ver nietiging van het laatste restant. In januari 1943 bezocht Himmler het getto. Er woonden toen nog 70.000 mensen en „Brigadeführer" Jurgen Stroop, de man die in laatste instan tie de baas van het getto was, kreeg een uitbrander: er waren teveel men sen, de afvoer ging te langzaam. Stroop verweerde zich met de me dedeling, dat dc Wehrmacht na Sta lingrad vrijwel alle transport aan zich getrokken had. Maar hij. Stroop, zou wel een middel weten. Hij noem de het een „Sonderaktlon". Toen be gon er onder de Joden een snelle cel vorming, zowel onder communisten als onder niet-communisten. Deze groepen besloten samen te werken in een „Joodse gevcchtsorganisatie", die onder leiding kwam te staan van een zekere Anielewitsj. We begonnen wapens te verzame len en op te slaan, die we van Polen en Duitsers kochten. De Poolse com munisten leverden ons een kleine hoeveelheid wapens en munitie, veel veroverden wy op Duitse patrouilles of op schildwachten die wij overvie len in het duister van de nacht. In tussen bouwden anderen bunkers, tunnels en opslagplaatsen in heel het getto. Er groeide een net van onder grondse verbindingswegen. Stroops eerste poging om een be gin te maken met de volledige ont ruiming van het getto begon op 18 januari 1943. Een grote eenheid van de SS, die vermoedelijk wel enige te genstand verwachtte, trok het getto binhen en werd aangevallen. Het ge vecht, dat zich ontspon duurde drie volle dagen, toen trokken de Duitsers terug. Zij hadden zware verliezen ge leden. Ook aan onze zijde waren vele doden en gewonden gevallen, maar wij hadden onze les geleerd. We wis ten dat de Duitsers zouden terug komen. wij wisten dat zij sterker zou den zijn. We formeerden grotere ge vechtsgroepen, die we in lege woon huizen stationeerden, we stuurden meer patrouilles de straten in. en wij wachtten. In de nacht van 19 april kwamen de Duitsers. Stroop nam geen halve maatrege len en stuurde 2090 man, met tanks, artillerie en vlammenwerpers het getto in. In een telegram aan Himm ler sprak hij het vertrouwen uit. dat de operatie wel in drie dagen voltooid zou zijn. De Duitsers werden dadelijk aan het begin van het getto opgevangen. Velen werden neergeschoten, vrou wen en kinderen, d"* hele bevolking van het getto, vochten mee. Wie geen wapens had, gooide zelfgemaakte bommen en wie geen bommen had, gooide stenen. De vrouwen goten ko kend water op de SS-ers. Voor het eerst vochten wij Joden terug. Stroop, die hem o.m. rapporteer de, dat Joodse vrouwen met in beide handen pistolen en met handgranaten in haar onderkle- ding, de Duitsers aanvielen en zelfs als zij gevangen waren nog slachtoffers maakten. Op de vijf de dag gaf Himmler het bevel ,,met de grootste strengheid en kracht" op te treden. Stroop be sloot toen het getto plat te bran den. Vele Joden werden in het getto van Warschau terechtgesteld. De SS'ers begonnen grote aan tallen vlammenwerpers te ge bruiken. Een voor een staken zij de huizen in brand. Wij vielen ze aan. maar er was niemand die de vlammen kon tegenhouden. Het werd verschrikkelijk, want uit de brandende huizen kon men niet ontkomen. De trottoirs wer den zo heet, dat de zolen van de schoenen schroeiden, onze kle ren schroeiden en vlogen telkens in brand. Er waren mensen, die van de bovenste verdiepingen omlaag sprongen omdat zij lie ver zelfmoord pleegden dan le vend te moeten verbranden. zyn niet aan de Venezolaanse lucht vaartmaatschappij VIASA overgedra gen. doch de K.L.M. heeft slechts straalvliegtuigen van deze maat schappij gecharterd, omdat hiermee voordeliger wordt gewerkt en de ver bindingen worden verbeterd. Minis ter Korthals zei dit gisteren in de Eerste Kamer tot de heer Reyers (C.H.U.), die had gevraagd of dc be treffende lyn niet beter had kun nen worden overgedragen aan de in oprichting zyndo Antilliaanse lucht vaartmaatschappij in plaats van aan de VIASA. Van overdracht aan de Venezo laanse maatschappij is dus geen sprake. Wel bestaan er plannen voor een Antilliaanse luchtvaartmaat schappij. Deze zijn vorige week don derdag aan minister Korthals voor gelegd. Hy zal ze zeer zorgvuldig be studeren. Over Nederlandse industrievesti gingen in Suriname en de Neder landse Antillen zal het Nederlandse bedrijfsleven waarschijnlijk binnen- P- - kort een gesprek hebben met de re- Van de gevechtsgroep, waartoe ik gering, zei de heer Korthals. Met na- ihnnrflp woron nnir moor vaartion me zal dan het probleem van ga ranties voor de niet-commerciële ri sico's worden bestudeerd. Volgens de heer Kraayvanger (K.V.P.) zou men en water Stroop rapporteerde aan Himmler over de mensen die uit de ramen sprongen het volgende: „Met hun ge broken armen en benen probeerden zij kruipend een niet brandend huis te bereiken. De Joden en bandieten geven er dikwijls de voorkeur aan te rug te keren naar het vuur, inplaats van door ons gevangen te worden ge nomen" behoorde, waren nog maar veertien man over en weer keerden wij terug naar de bunker in de Leszno-straat. Wij hebben enkele dagen in die bun ker vertoefd. Af en toe gingen wij er uit om op straat te vechten. Als wij in de bunker waren voelden wij de hitte van de boven ons brandende verdiepingen. De Duitsers hadden de plaats van onze bunker gevonden en zagen ons er vechten. Het vuur was zonder re sultaat gebleven, daarom probeerden zij ons met water te bedwingen. Drie dagen lang pompten ze water onze kelder binnen. Maar wij hadden een afvoer, die ondanks alles nog werkte. Ook het water kon ons geen kwaad doen en onze levens bleven gespaard. Op 8 mei werd de commandopost in de Mila-straat uitgeroeid. Aniele witsj kwam om en wy wisten, dat dit het einde betekende. We wachtten nog enige tijd maar tenslotte vluchtten we. Langs een on deraards riool en andere geheime wegen bereikten we de buitenzijde van de muur. waar wij gevangen ge nomen werden op het moment dat we ons in de straat vertoonden. We wer den allemaal teruggevoerd naar het getto en vervolgens naar Treblinka gebracht. Stroop kon melden: „Er be staat in Warschau geen Jodenwijk meer". In Treblinka, waar ons de gas kamers wachtten, was ik een van de zeer weinigen, die geselecteerd wer den om nog langer voor de Duitsers te werken. Het was de enige keer in de geschiedenis van dit „Vernich- tungslager" dat Joden gespaard wer den. Ik had toen geluk en heb later nog meer geluk gehad. Er zijn maar vijf Joden levend uit het getto over gebleven en ik ben een van hen. Wij telden bijna een half miljoen man nen, vrouwen en kinderen (Van onze Haagse correspondent» Het is de looncommissie van de Stichting van de Arbeid niet gelukt om op de zitting van deze week enig resultaat van betekenis te bereiken, voor wat betreft nieuwe collectieve arbeidsovereenkomsten. Gisteren eiste de baksteenindus trie opnieuw een zeer groot deel van de tijd en van de aandacht op, al werd ook nu nog niet dc oplos sing gevonden. Er werden gisteren ook twee „hearings" gehouden, namelijk een betrekking hebbend op de bloemkwe kers en een op de sigarenindustrie. De beide gezichtspunten ten aan zien van de C.A.O. voor het grafisch bedrijf worden nog door het bestuur van de Stichting bestudeerd. Er is nog geen besluit gevallen en het ge schilpunt 1 snipperdag is nog niet uit de weg geruimd. De C.A.O. voor omroep- en t.v.- personeel, waarover tussen werkne mersbonden en leiding van radio- omroep- en televisie-instellingen overeenstemming bestaat, is nog niet aan de orde gekomen, evenmin als de C.A.O. voor journalisten. Zij zul len niet voor de zitting van de loon commissie van volgende week beoor deeld worden. primair een zaak voor Suriname en de Antillen. Verscheidene senatoren hadden hun ongerustheid geuit over de drei ging, die er in het Caraibische ge bied uitgaat van Cuba. In dit ver band merkte minister Korthals op, dat de recente verkiezingen in Suri name hebben bewezen, dat extremis tische elementen in de overzeese rijksdelen niet veel kans maken. Niettemin zijn de autoriteiten op hun hoede, zei hy. De defensie is ei- versterkt. 4 De bewindsman kreeg een pluim van de P.v.d.A.-afgevaardigde Cam- melbeeck voor de voortreffelijke wij ze, waarop hy de koninkryksbelan- gen heeft behartigd. „De staatsrech telijke constructie voor de drie lan den heeft uitstekend gewerkt". Als er wüzigingen in het Statuut moeten worden aangebracht, zal het initia tief hiertoe van Suriname moeten uitgaan, vulde drs. Korthals nog aan. Hy beklemtoonde de belangryk- heid van het goed opvangen en oriënteren van jongelui uit dc West, die hier komen werken of studeren. Dit alles kwam ter sprake by de be handeling van de begroting van het kabinet /an de vice-minister-presi- dent. Ze werd zonder hoofdelyke stemming aangenomen. hl Soest dijk (Van onze Hilversumse correspondent) Het bloemendefilé in de voortuin van het paleis Soestdijk op de ver jaardag van Koningin Juliana, dins dag 30 april, zal weer gehouden wor den. Vorig jaar werd de traditie van jaarlyks huldebetoon voor de jarige vorstin even doorbroken vanwege de viering van het zilveren huwelyks- feest van het koninklyk paar. Daar mee werd het zwaartepunt rond de feestelykheden van de 30ste april verlegd naar Amsterdam. Velen vrees den, dat daarmee aan het bloemen defilé voor goed een einde was geko men. Dit is echter niet net geval. Zoals gebruikeiyk berust de orga nisatie by de twee Oranjeverenigin gen uit Baarn. Om half elf 's ochtends begint het défilé, waarin dus weer vele groepe ringen uit alle delen van het land het Nederlandse volk zullen vertegen woordigen. Hininiler brieste iiemand van het bijna half mil- d Joden, dat binnen de muren het Warschause getto was sa- ogepakt, kon dat stadsdeel ver in zonder beschoten te worden r de SS-ers en SD-ers, die bulten wacht stonden en van „Joden- leten" een tydverdryf hadden gc- ikt. Het getto was in twee delen plitst: de woonwijken en de in- triewijk. In laatstgenoemde werk- Duitse firma's met Joods perso- 1 zonder dat zy hun werkkrachten behoefden te betalen. Wat de Jo in die Duitse werkplaatsen „ver- nden" was een korte verlenging hun leven. Het officiële voedsel- itsoen voor de Inwoners bestond drie broden, enkele aardappelen. kool en wat jam voor een hele »nd. Het spreekt vanzelf, dat de stierven als vliegen, mder de vele mededelingen op het ciele publikatiebord verscheen op er ogenblik de aankondiging, dat zouden verhuizen „naar een be- plaats". In het begin waren er sen, die dat ondanks de ver- rikkelyke vermoedens geloof- en zich vrywilig opgaven. Er wa- er ook, die weigerden en door de (Advertentie) huishoudjam 76 ct. tot 1.04 «*tra jam 1.30 NEEMT VAK fr IWAARDEMAKER Protest tegen dokterskosten üizenden zuiditaliaanse arbeiders ben gisteren geprotesteerd tegen feit, dat zy door de dokters niet jer als fonds- maar als particu- patient behandeld worden. De ters hebben hun banden met tiekteverzekeringsmaatschappyen broken omdat zy vinden da' deze Mschappyen te weinig betalen, Napels zyn tweeduizend stu- foors een dag in staking gegaan, Tarento demonstreerden enige lenden industrie-arbeiders, waar- f het verkeer werd ontwricht. ZU fcten slaags met de politie Er gingen drie dagen voorbij. Himmler werd woedend op (Van onze correspondent in Rome) De zaak waar het in wezen om gaat bij de Italiaanse verkie zingen over drie weken, is een keuze tussen rechts en links. Dat is stellig niet iets nieuws! Wel nieuw is de engere afmeting van het ..veld der mogelijkheden". Vijf jaar geleden, en veel erger tien of vijftien jaar geleden, bestond in Italië in hoge mate het ge vaar. dat het land door middel van de stembus zou verdwijnen achter het ijzeren gordijn, of ook zich zou scharen bij de groep der antidemocratische rechts-totalitairen, in Europa vertegen woordigd door Spanje en Portugal. Dat gevaar is thans vrijwel verdwenen. Italië begint een „normaal" de mocratisch land te worden en de ver dienste daarvan komt toe aan enkele personen, in de eerste plaats aan Nenni en aan Fanfani. Vyf jaar ge leden had Fanfani weliswaar reeds sympathie voor Nenni, maar hy vreesde nog altyd dc linkervleugel van de socialistische party. In de hem eigen, altijd min of meer pi kante, taal drukte Fanfani dat uit in een spreekwoordelyke geworden „boutade": ,,'s Morgens verloof je je met Nenni en 's avonds vind je To- gliatti in je slaapkamer". Die angst is hy thans kennelyk te boven. In de laatste vijf jaar heeft Nenni zoveel en zo duidelyke bewy- zer. geleverd van zyn goede trouw en zyn vaste voornemen zich te houden aan de regels van het democratische spel, dat alleen zy voor wie alles wat naar marxisme zweemt communisme heet, nog altyd praten over „sociaal communisten". Links zijn dus de communisten ge ïsoleerd en zy zullen naar alle waar- schijnlykheid een beetje terrein ver liezen. Uiterst rechts maakt ook geen al te goede beurt. De royalisten, die vroeger in het zuiden en vooral in Napels een sterke aanhang hadden, verliezen al jarenlang terrein. Het vraagstuk: ko ninkrijk of republiek, is niet actueel. En de lieden die hun steun gaven aan die party niet uit liefde tot het Huis Savoie, maar omdat het een conservatieve party is of omdat men er nationalistische neigingen in kan zien hebben nu wel begrepen, dat zy eigenlyk thuis horen hetzy by de liberalen, hetzy by de neo-fascisten. Die fascisten vormen nog altyd een vry belangrijke groep met veel aanhang vooral in Rome (personen, die indertyd dank zy hun deelna me aan knokploegen baantjes toege wezen kregen in de ministeries, jon gelui, die onder de indruk raken van „de roem", die Italië zich onder Mussolini zou hebben verworven enz) en zuidelyker en voorts in de grens gebieden, Alto Adige en Triest. De verkiezingenspropaganaa van de fas cisten is groots opgezet, hoewel zon der enige fantasie. Alles wyst er op, dat deze party over zeer ruime mid delen beschikt, die waarschynlyk af komstig zyn van bepaalde indus triëlen. Klappen Maar de fascisten hebben een paar pynlyke klappen gekregen. In de gemeenteraad van Rome werd verle den jaar een by zonder pittoresk heerschap gekozen, zekere Brivio.Hij had een enorme propaganda ge maakt voor zichzelf en kreeg meer voorkeurstemmen dan de „leider" der party Naar het heette was hy schatryk. De „leider" kon het niet verkroppen, dat een nieuweling, ook al droeg deze de by naam „het laat ste geweerschot van de republiek van Salo" meer stemmen had gekre gen dan hyzelf en dus werd Brivio uit de party gezet. Dit zonderlinge gemeenteraadslid kocht een avondblad, eenmaal opge richt door Tambroni (de christende mocratische minister-president, on der wie in juli 1960 by na een revo lutie in Italië is uitgebarsten» en be gon een heftige scheldcampagne te gen zekere Nelson Page die tydens de oorlog aan het „ministerie van Volksopvoeding" verbonden was en nu een half-pornografisch schan daalblaadje uitgeeft. Nelson Page is natuurlyk eveneens fascist. Op een van de allerkoudste janua rinachten van dit jaar had Brivio een „zakenbespreking" met een on bekende, ergens in een verre buiten- wyk van Rome, 's nachts om vyf uur. Er werd op hem geschoten en hy werd verwond aan zyn pink. Een paar dagen later werd een deurwaar der, die beslag kwam leggen op zyn race-wagen, doo- hem van de trap gesmeten. Het bestuur van de voet balclub „Lazio'' (de aristocraat onder de twee clubs van Rome», waarvan Brivio voorzitter was, dwong hem tot aftreden. Brivio richtte 'n nieuwe politieke par ty op, nog fascistischer dan de „So ciale Beweging" en hoopte met een geweldig aantal stemmen zyn entree j te doen in de Kamer als nieuwe „leider van Italië". Op vrijdag 5 I april is hy echter plotseling vertrok - I ken in gezelschap van zijn secreta- j resse. Naar het heet is hy onderge doken in Duitsland. Op dezelfde dag werd hy bankroet verklaard met voorlopig een schuldenlast van 200 miljoen lire, maar het schijnt. dat hij nog tal van andere lieden heeft opgelicht en dat zijn schulden 500 miljoen (ongeveer drie miljoen gul den) bedragen. Nog een ander fascistisch gemeen teraadslid te Rome is uit de party gezet en heeft daarop tydens een raadszitting verklaard, dat hy meen de met een party van idealisten te doen te hebben, maar dat hy bleek zich te hebben afgegeven met ge wiekste demagogen, die uitsluitend op eigen voordeel uit zyn. Na deze vrij opzienbarende voor vallen (er zyn er nog enkele van hetzelfde kaliber) zullen, naar men mag vertrouwen, alleen de allerdom ste de allerfanatiekste Italianen hun stem nog geven aan die partij. Liberale winst Rechts of links betekent dus dit maal: wie krygt de stemmen, dieon- vermydelyk de christendemocraten zullen verliezen? Gaan die stemmen naar de liberalen, wat het meest waarschynlijk is. of krijgen ook de sociaaldemocraten er een behoorlijk deel van? Daar Malagodi, de liberale-party- secretaris, uitdrukkeiyk heeft ver- het broodkoren af, met het doel de pry zen van het brood laag te hou den en toch de boeren niet te ruïne ren. De subsidies gingen wederom door de handen van de federatie. Het gekke is. dat die federatie nooit rekenschap heeft afgelegd van haar beleid. De rekenkamer vraagt jaar na jaar om de bescheiden, dringt er op aan, dat althans over de jaren 1945 tot 1949 de cyfers ter controle worden voorgelegd, maar de federa tie trekt zich daar niets van aan. Zolang de christendemocraten, die natuurlyk deze federatie beheren, het alleen of samen met de liberalen voor het zeggen hadden, bleef het daarby. Maar onder het kabinet- Fanfani hebben republikeinen, socia listen en sociaal-democraten geëist, dat er een parlementair onderzoek zou worden ingesteld. Helaas is men daar wat laat mee begonnen en toen in verband met de verkiezingen, de Kamers ontbonden werden, was het onderzoek verre van voltooid. Er is een lek geweest en er zyn cyfers bekend geworden. De federatie zou in de laatste vyftien jaar duizend miljard lire (byna zes miljard gul den) hebben opgesoupeerd. I)e communisten doen het nu voor komen, alsof dat geld eenvoudig door christendemocratische voormannen zou zyn verdonkeremaand. Dit is na tuurlyk niet zo. De socialisten, de radicalen, de republikeinen en ook de linkervleugel van de christende mocraten spreken ook wel over een schandaal. Maar dat schandaal be perkt zich tot een administratieve chaos, het beheer van ryksmiddelen zonder dat er ooit rekenschap van wordt gegeven. Dat is natuurlyk heel wat anders dan verduistering. Maar voor de communisten is het klaard. dat zyn party in geen geval i een verkiezingsstunt, zoals zij zich steun zal geven aan een regering die die niet beter hadden kunnen wen- op fascistische bystand bouwen moet sen zouden de liberalen wel een zeer grote winst moeten boeken (maar die kans bestaat) wil de huidige richting van „centrum-links" ver vangen worden door een terugkeer tot het rechts-georiënteerde cen trum, dat na 1948 in verschillende vorm Italië steeds heeft bestuurd. Schandaal Een der dingen, waardoor-de chris tendemocraten stemmen zullen ver liezen, naast de niet te ontkennen ontevredenheid bij velen over „de opening naar links", is de kwestie der federatie van landbouwerssyndi caten. Dit is een oude instelling uit 1896. Maar ze werd machtig in de fascistische tyd, toen Mussolini de autarkie predikte en de „tarwe-oor- log" voerde. Hoge tolmuren en enor me subsidies moesten Italië onaf- hankelyk maken van de import van tarwe. Die subsidies gingen door de handen van het bestuur der federa tie. In de moeilijke jaren kort na de oorlog was het wederom die federa tie, die belast werd met de distribu tie van de hulp „in natura", door Amerika verleend. De regering kon- Arbeider slaat met bijl op projectiel I De 25-jarige los-arbeider P. van Delft uit Dongen ln dienst bU de Rijkswaterstaat is ernstig gewond geraakt aan hoofd en handen, toen hy gisteren by het kappen van bermstruiken langs de Dongenseweg in Tilburg met zyn handbyi op een projectiel sloeg, dat explodeerde. Col lega's, die na de ontploffing toesnel den, vonden Van D. op de grond lig gen. Met voornamelijk brandwonden werd hy naar het St. Elisabeth Zie kenhuis in Tilburg overgebracht. Le vensgevaar wordt niet aanwezig ge acht. By onderzoek is gebleken, dat het projectiel een zogenaamde mondings- vuurnabootser was. die by Neder landse legeroef eningen wordt ge bruikt en vermoedeiyk by militaire oefeningen onopgemerkt in het struikgewas is trecht gekomen zon der te ontploffen. Parijse beurs somber gestemd (Van onze Paryse correspondent) De Paryse beurs reageert sedert een paar dagen ongunstig op geruch ten. dat de Franse regering binnen kort nieuwe belastingen in het leven zal roepen of oude zal verhogen. Voor al de aandelen der Algerynse petro- leumondernemingen ondergaan dien tengevolge een sterke daling. De Franse regering heeft de geruchten gisteren tegengesproken en eveneens ontkend, dat binnenkort de pryzen van tabak en sigaretten zouden wor den verhoogd. Wel is het zo ongeveer zeker, dat de tarieven der treinen, metro's, autobussen en ook van de elektriciteit binnen afzienbare tyd zullen stygen. In financiële kringen betwyfelt men echter of de resultaten van die tariefsherzieningen zullen op wegen tegen de extra uitgaven aan salarisverhogingen voor de ambte naren, de mijnwerkers en andere 0 werknemers der genationaliseerde be- digde toen een politieke prys voor dry ven, die op de schatkist zullen Var ensgezel ontkent opzet tol slaan bij overval in Den Haag O (Van onze Haagse correspondent) De 25-jarige varensgezel, die zon dagavond een 48-jarige mevrouw in haar woning aan de Sneeuwbal straat in Den Haag met een blok schaaf op noofd en handen sloeg en die in de nacht van maandag op dinsdag in Utrecht werd gearres teerd, is inmiddels naar Den Haag overgebracht en verhoord. Hy vertelde de politie, dat het niet zyn opzet was geweest om de vrouw te slaan. Hy zei te zyn uitgegleden en toen de vrouw, die naar een tang zocht, die hy haar had gevraagd, met de schaaf te hebben geraakt. „Omdat ik vreesde als bekende van de Justitie tóch de schuld te zullen krygen, heb ik toen maar dóórgesla- gen" verklaarde de man, die niet zo als oorspronkeiyk was gemeld uit een kliniek in Bloemendaal was ontsnapt, maar uit de psychiatrische inrichting „Bloemendaal" in Loosduinen. Het slachtoffer is door de politie eveneens gehoord. Haar ernstigste verwonding biykt de verbryzelde duim te zyn. De hoofdwonde is min der ernstig, dan aanvankeiyk werd gevreesd, zy verbiyft nog steeds in het ziekenhuis. (iele koorts in Peru: 40 (loden In het Peruaanse district Aya- cucho, ten zuidoosten van Lima, heeft een gele-koortsepidemic tot dusver meer dan veertig mensenlevens geëist. drukken. Het is dan ook de vraag of de regering met haar ontkenning der geruchten van gisteren de beden - keiyke daling der koersen op de beurs tot stilstand zal kunnen brengen.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11