Gestage groei Stichting „Orgelcentrum" Leiden laleiöoscggp Kunstenaars weer gemuilkorfd achter het „IJzeren Gordijn" kunst Paas-, expositie Hulshoff Alleen Polen blijft nog afwachten CONCERTEN IN PLAATSEN VAAR GEEN SERIES ZIJN „Oliver" wordt vertaald door ijSetli Gaaikema Ernstige val Pers in Spanje veroordeelt de Nederlanders In muio's geen animo voor een politiefunetie Auto boom: 2 doden tegen NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW pianist in Engeland vestigen Winnaar van de Tsjaikoicsky-prijs van actrice LIBERALISATIE WERD GEVAAR Hemony-carillon te Weesp thans officieel in gebruik pgericht 1 maart I860 Woensdag 17 april 1963 Derde blad no. 30933 J De ..Stichting Orgelcentrum", waaraan de naam van ds. A. J. o Kret onafscheidelijk verbonden is. kent, een gestage groei. Ds. t Kret voelde zich dan ook al heel spoedig ..kleinbehuisd". Hieraan Jcon een einde komen door verhuizing van Se Mauritsstraat naar kef Gebouw voor Chr. Sociale Belangen. Oude Singel 236 en tot 111932 woonhuis van ir. Driessen. In de daar gehuurde ruimte be- jj; joeven de drie man kantoorpersoneel zich niet meer bekneld te ^gevoelen. Bovendien kon in hetzelfde gebouw een zaal ,,in optie" worden genomen, die t.z.t. dienst kan doen als expositieruimte en ;cbIs studiecentrum. Uien kan,,draaien" Een en ander werd aanleiding om ejins nog eens over het streven van het jrgelcentrum nader te laten inlich- en. want de werkzaamheden hebben Pi ich in de twee Leidse jaren sterk itgebreid. Financieel leveren de ac- iteiten nog wel een tekort opt in- ,-ingen en derving van subsidié- (die van de zijde van het Mi- ,Mi.<terie van O. K. en W. denkbaar pl ou zijn) zijn oorzaak van een nadelig pildo op de jaarrekening. Daarente- en is een bankkrediet aanwezig en oorts de omstandigheid, dat het be lt jaarlijks vermeerdert. Het Orgel- w entrum „kan draaien". 01 Met de meeste vakbladen op orgel- J ebied (23) wordt contact onderhou- oi en. De verhouding met de Geref. Organisten Ver. is opperbest. Aardig i ook dat het R.-K. Gregorius-blad ibi 11e evenementen van het Orgelcen- rum publiceert. Het organiseren van eigen orgel- ij] oncerten geschiedt vrijwel nooit in Pa laatsen, waar vaste orgelseries be- aan, tenzij van enige vorm van sa- 0 inwerking sprake is. Zo heeft het 1 (rgelcentrum in de Leidse contreiën 'ojlleen maar in Noordwijk een eigen De grote Katwykse serie gaat van het O.C. uit, zoals men Aelal veronderstelt. Orgelconcerten an anderen in het hele land worden voor zover op te sporen, in het gen orgaan „Het Orgelblad" bekend "jemaakt. De over Nederland verspreide eigen 'gelconcerten kan men stellen op 60 er jaar. Negen organisten zijn daar- ns betrokken. Aan Feike Asma valt vr et leeuwenaandeel toe. daar 40 van t 285 bespelingen, die hij jaarlijks ier te lande pleegt te geven, onder b uspiciën van het O.C. doorgaan. Lustrum jaar i 1963 is een lustrumjaar. Er vinden lan ook drie speciale lustrumconcer- l (Van onze Amsterdamse correspondent) v De Groningse cabarettier en tekst- ,sd Chrijver Seth Gaaikema zal de En- else musical „Oliver" in het Neder - inds vertalen. Seth Gaaikema. die n (i Estijds ondermeer de vertaling van n t liedjes van „My fair lady" voor 00 jn rekening nam, heeft deze op- racht gekregen van de producers Jan de Nederlandse versie van „Oli- 19 >r" (Lars Schmidt, mr. P. A. Meer- :tJUrg, W. Hofman), die dit Oliver Vist-verhaal in oktober in Rotter- im in première willen brengen. Oliver trekt in Londen reeds drie j&t achtereen volle zalen. De regie an de Nederlandse uitvoering is op- "J agen aan de regisseuze Eleanor pHBHtin, die in Engeland steeds meer 32. lusicals van de maker van „Oliver", g0 ional Bart, heeft geregisseerd. Voor ;n at technische gedeelte en de inge- ikkelde belichting is aangetrokken na an Albery. In de loop van volgen- maand zullen in Amsterdam en •n otterdam audities plaats hebben aa an artiesten, die voor een rol in ^et Oliver" in aanmerking komen. ten plaats: 8 mei in Dordrecht met Cor Visser, 30 juli in Bolsward met Asma en beide malen m.m.v. Joop Molun; verder 28 mei in Noordwyk- Binnen met Piet van Egmond en m.m.v. het kooropparaat van Johan Admiraal. Een radio-uitzending ligt in de lijn. De eigenlijke lustrumdag wordt 18 mei in de Lutherse kerk in Den Haag. Dan spreken dr. Oussoren en ir. van Westering over restauratie van mo numentale kerkorgels, 's Avonds speelt Simon C. Jansen een nieuw werk (Epiphaniae) van de r.-k. com ponist Marius Monnikendam cn zal Jan Bonefaas improviseren over een door Jansen op te geven thema. Het Orgelcentrum heeft een bijkan toor, of informatiecentrum, in de Wilhelminakerk in Feijenoord, waar onder vast contract om de 14 dagen wordt geconcerteerd, zodanig dat ook debuterende orgelkunstenaars daar een podium voor optreden vinden. Van de kantoorservice op die orgel dagen wordt gemiddeld door 15 20 interessenten gebruikt gemaakt, een voorlopig nog klein getal. Het secretariaat voor de orgelcon certen is in Arnhem gevestigd. Dat van de sectie onderwijs (waarbij men denke aan de niet-beroepsorganisten, die in kerkdiensten spelen en zich bekwamen willen in improviseren, voorspelen maken en zo meer, dit vooral onder supervisie van Jan Bo nefaas) in Mijdrecht. In Aalsmeer huist de hoofdboekhouding. Dit be treft allemaal activiteiten, uitge oefend in vrije tijd. Men weet, dat in Leiden de biblio theek, het orgelarchief en de hoofd administratie zijn ondergebracht. Daarover hebben wij in september 1961 gerapporteerd. Nieuw is, sinds een vruchtbaar con tact met de Duitse „Gesellschaft der Orgelfrcunde" de in voorbereiding z(jnde uitgave van 10 monumentale Duitse orgels (plus toelichting) per kwartaal. Verkrijgbaar worden ook passende en goed uitgevoerde opberg- of archiefsystemen voor het fotoma teriaal. Van deze foto-service profite ren denkelijk reeds 600 amateurs, ter wijl het aantal vaste abonné's 150 be draagt. Bedoelde „systemen" zijn ook handig voor verzamelaars van kerk interieurs, stadhuizen enz. Studiecentrum Commercieel gezien is echter alles op dit gebied weinig interessant. Het gaat om de service. Een voorbeeld: veel kweekscholen vragen materiaal aan met het oog op scripties. De lei ding droomt thans van een studie centrum voor documentatie. Ook het woord „boekenmarkt" viel in dit ver band, uiteraard alleen betrekking hebben op publicaties, die orgelzaken behandelen. En (een onverwezenlijkt idee van oud-wethouder Van Schaik) dienstverlening voor het tot stand brengen van een Instituut voor Mu ziekwetenschappen, waartoe het Or gelcentrum de sectie orgelkunst, -bouw en -geschiedenis zou kunnen inbrengen. Als eind van de conferentie met ds Kret kwam het woord „subsidie" als rectificatie nog eenmaal te berde: rechtstreeks of onrechtstreeks verle nen de gemeentebesturen van Dor drecht, Noordwijk en Sneek tóch eni ge subsidie. plantaardig zoutloos zuiver van smaak Na de terugkeer van de directeur van het Spaanse Nationale Instituut voor Emigratie, Garcia Trevijano, in Spanje heeft de Spaanse pers opnieuw hoofdartikelen geschreven over de eisen van de Spaanse ar beiders in Nederland. De roomkatholieke krant „Ya" in Madrid keert zich het felst tegen de Nederlandse werkgevers en zegt, dat de arbeiders „opeengepakt" wo nen in „barakken zonder enige hy giënische voorzieningen". Het blad schrijft het te betreuren, dat de Spaanse arbeiders voor hun vertrek omtrent de levensomstandigheden in Nederland zijn bedrogen, en keert zich tegen de uitspraak van de Nederlandse werkgevers, dat de arbeiders „opstandigen, die hun plicht verzaken" zouden zijn. De monarchistische krant „ABC" geeft enige verklaringen van Tre vijano weer, volgens wie de „arbei ders slecht gehuisvest, slecht ge voed en slecht behandeld" zouden zijn. Hoewel het blad zich achter de Spaanse arbeiders stelt, schrijft het, dat er rekening mee gehouden moet worden, dat er in Nederland wo ningnood heerst. Actie een fiasco (Van onze A'damse correspondent» Amsterdamse muloscholieren, die voor hun eindexamen staan mogen het hoofdbureau van politie opbellen met het verzoek een dagje de gast te mogen zijn van de „ooms agenten". De hoofdcommissaris heeft hiertoe besloten om alsnog enige belangstel ling te trekken voor de nieuwe mo gelijkheid voor de jongemannen van 17 tot 20 jaar met mulodiploma, om bij de politie in dienst te komen. De wervingsactie onder muloscho lieren is in de hoofdstad een grote mislukking geworden. De ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken hebben in samenwerking met de Rijksvoorlichtingsdienst een brochure doen verspreiden onder alle mulo scholieren in de grote steden, die dit jaar examen doen. In Amsterdam reageerden 35 jongens, van wie er tenslotte 15 solliciteerden. De keu ringseisen zijn echter van dien aard, dat slechts zes of zeven een dienst verband zullen kunnen aangaan. Vol gens de Amsterdamse hoofdcommis saris zijn de resultaten in Rotterdam en Den Haag niet veel beter. Amsterdam heeft een tekort van 400 politieagenten. Men verwachtte van de actie onder de muloscholieren 150 200 aanmeldingen. Het blijkt niet alleen moeilijk politiepersoneel te werven, maar ook om opgeleide agen ten te behouden. Amsterdam heeft de afgelopen jaren 200 in de hoofdstad opgeleide agenten naar andere korp sen zien vertrekken. Afgezien van het salaris kost de opleiding van een po litieman ongeveer f2.000,—. 1 Proces in Bazel tegen Joklik en Ben Gal De Israëliër Josef Ben Gal en de Oostenrijker Joklik, die op 2 maart in Bazel werden gearresteerd, zullen worden berecht wegens het pogen tot uitoefenen van dwang, zo heeft de openbare aanklager in deze stad bekendgemaakt. De twee mannen zouden als agenten voor Israël ge tracht hebben de Duitse geleerde in elektronica, dr. Paul Görcke, te dwingen zijn werk in Cairo te be ëindigen. Joklik wordt voorts nog beschuldigd van herhaalde overtreding van een verbod Zwitserland binnen te komen en van onwettige uitvoer van mili taire uitrustingstukken uit Zwitser land. Volgens de bekendmaking werden de twee mannen er van verdacht voor een vreemd land als militaire spion nen te zijn opgetreden, maar na een verhoor is deze beschuldiging inge trokken. Ben Gal en Joklik kunnen binnen een week bij een speciale rechtbank tegen het besluit tot het voeren van een proces in beroep gaan. Een Duitse auto is gisternacht omstreeks half drie in de gemeente Reuver tegen een boom gereden. Twee van de inzittenden zijn bij dit ongeluk om het leven gekomen: de 23-jarige metselaar H. J. Bultmann uit Lintfort (Did) en de 30-jarige P. J. Poell, uit Weert, die als kelner werkzaam is in Lintfort. Zwaar ge wond werd de 21-jarige R. Bon, even eens uit Lintfort. Het is niet uitgesloten, dat de be stuurder, door slaap overmand, van de rijbaan is afgeraakt en zo tegen een boom langs de weg is gebotst. Advertentie met Reckitts Mie héle Morgan, F rank rijks beroemde filmster, is thans in Rome voor de aankleding van de film "II Fonatretto di Venezia", waarin zij de hoofdrol zal spelen. De film, geregisseerd door Duccio Tessari speelt in Venetië Behalve Michèle Morgan spelen in de film. Stefania Sandrelli, Sylva Koscina, Jacques Perrin, Enrico Maria Salerno e.a. Hier boven: Michèle Morgan past een der toiletten. (Van onze correspondent te Londen) De 25-jarige Russische pianist Wladimir Asjkenazy, een van de briljanste jonge pianisten ter wereld, heeft van de Britse regering toestemming gekregen zich in Engeland te vestigen. Zijn 23-jarige in IJsland geboren vrouw had daartoe een verzoek ingediend. Asjkenazy deelde tien maanden geleden in Moskou de Tsjaikows- ky-prijs met de Engelse pianist John Ogdon. De Asjkenazy's hebben een zoon van 15 maanden, die in Moskou is geboren. Het paar woont in Londen. De Asjkenazy's arriveerden daar in januari voor een concertreis, georga niseerd als onderdeel van de Engels- Russische oulturele overeenkomst. Mevrouw Asjkenazy, die zelf ook pia niste is, heeft met haar ouders, tot dat zij in 1961 trouwde, 17 jaar in Londen gewoond. Officieel wordt hieraan toegevoegd dat er geen spra ke van is dat de Asjkanazy's om po litiek asiel hebben verzocht. De Brit se regering laat altijd één van de echtgenoten automatisch toe indien Voorstelling afgelast (Van onze correspondent) Het publiek, dat gisteravond rei e Arnhemse Schouwburg be- bcht in afwachting van de op- -d, bering, die de Ned. Comedie ou geven van ,,De dans van de üger", een stuk van de Vlaamse oe drijver Hugo Claus, stond r>a ei en half uur weer op straat. fcv8 lelaas moest de voorstelling 'orden afgelast. Ton Lutz kwam m tien minuten over acht mede- elen dat mevrouw Mien Duy- k. >aer Van Twist een ernstige al had gemaakt en dat het niet :hi eker was of zij in staat zou zijn Isnog te spelen. Tien minuten ater moest Ton Lutz tot zijn ^jipijt mededelen dat de actrice jgjij oor hevige pijn niet kon op reden. Dank zij effectieve hulp van het bl* 'laconessenhuis te Arnhem had men toet de beschikking gekregen over •ar a rolstoel, waarin de actrice even- ge' leel zittend haar rol zou hebben unnen spelen, maar de pijn was te rg geworden, w! Desgevraagd is ons medegedeeld 2ii '®t mevrouw Duymaer Van Twist d6 campagne tegen de liberale istermiddag in Amsterdam een ern- stromingen begon reeds in Moskou izo "ge val had gemaakt. Ondanks deze 0p 17 en 26 december van het vorig ine al besloot zij toch in Arnhem te spe- Jaar bij monde van L. Iljitsjow. die Na drie dagen De raad van onderzoek naar do ramp met de Amerikaanse a toom- onderzeeboot' Thresher heeft de kapi tein van het escortevaartuig Skylark, Stanley Hecker, gedagvaard in ver band met diens handelwijze na de ramp. Volgens de raad heeft de kapi tein verzuimd de autoriteiten te Washington onmiddellijk op de hoogte te stellen van de laatste berichten die van de Thresher werden ontvangen. Het Amerikaanse ministerie van ma rine had maandag verklaard, dat het pas zatefdag, drie dagen na de ramp, vernam dat de Thresher had gemeld in moeilijkheden te verkeren en dat het zou trachten naar boven te ko men. De voorzitter van de raad, vice- admiraal Bernard Austin, heeft er overigens de nadruk op gelegd dat dit verzuim in geen enkel opzicht tot het vergaan van de Thresher kan hebben bijgedragen. Musici en dichters in Breukelen Zang en interpretatie Gistermiddag heeft mevrouw Phia Berghout de zang- en inter- pretatieweken van de Stichting „Internationaal toonkunstenaar s- centrum Eduard van Beinum" in 't Huis Queekhoven te Breukelen geopend. 24 deelnemers en deel neemsters uit Nederland, Frank rijk, Spanje, Portugal, Venezuela Japan, Iran, en de VS musiceren 14 dagen onder leiding van de Franse zangeres Noëmie Perugia. De algehele leiding is in handen van mevrouw Phia Berghout. Aan deze weken neemt o.a. deel da zangeres Elisabeth van Doorn, die on langs de eerste prijs behaalde op het Noëmie Perugia-concours te Parijs en David Weiss uit de V.S. Zij zullen op 29 april samen aan het slotconcert meewerken, waaraan het U.S.O. irn het kasteel Nijenrode te Breukelen zal deelnemen. De pianisten Maarten Bon (Nederland) en Tuxen Bang (Parijs) speelden gisteravond op.het openingsconcert. Vrijwel elke avond worden twee grote concerten gegeven en voor drachten gehouden door vooraan staande Nederlandse en buitenlandse solisten. Zondag 21 april wordt een bijeenkomst gehouden van dichters en componisten met als thema de ge dachte <n) van de dichter weergege ven door de componist. Hieraan zullen deelnemen de com ponisten Marius Flothuis, Hans Hen- kemans. Lex van Delden, Wouter Paap, Nico Schuyt en Gezo Frid en de dichters Gabriël Smit. Jacques Bloem, Adriaan Roland Holst, Jan Engelsman, Clara Eggink, Hella Haasse, Gerrit Kouwenaar, Hans An dreus, Mischa de Vreede, Michel van der Plas, Bert Voeten en Dolf Ver spoor. (Advertentie) de ander hier ingezetene is. Mevrouw Asjkenazy had reeds toestemming ontvangen om in Engeland te blijven. Ook Asjkenazy's impresario zeide dat politiek met deze zaak niets te maken heeft. „De Russen hebben Asjkenazy door middel van hun ambassade in Lon den toestemming gegeven hier voor lopig te blijven om zijn probleem op te lossen". Uit de verschillende le zingen van het geval heeft men de indruk, dat dit voor Asjkenazy een conflict is tussen twee loyaliteiten. Aan de ene kant wordt hij naar Rus land getrokken, terwijl zijn vrouw in Engeland wil blijven. Zij is zeer ver knocht aan haar ouders en wil dat haar nieuwe baby, die in november venvacht wordt, in Engeland wordt geboren. Onlangs speelde Asjkenazy in Lon den met een amateurorkest, dat door zijn schoonvader werd gedirigeerd. Mevrouw Asjkenazy ontmoette haai man toen zij in 1958 aan het conser vatorium in Moskou studeerde. Asj kenazy is een typische Russische pia no-virtuoos, die speelt in de gran dioze laat-19de eeuwse stijl. Als mu sicus is hij in Engeland zeer welkom. Hi) kreeg zes weken geleden bij zijn Spui5fi.,s.Gravenhage.Td.070.182340 Londense debuut een overweldigende I ontvangst. - (Van onze correspondent in Wenen) De cultuurbonzen in Moskou moeten wel een sterke druk hebben uitgeoefend op de jonge, zelfbewuste en praatgrage dichter jew- toesjenko, die na zijn tournee in het vrije Westen een volledige en nederige schuldbekentenis aflegde en als een bestrafte schooljongen verklaarde dat hij grote fouten had begaan die op lichtzinnigheid hadden berust". Niet zozeer de critici zijn hier aan het werk ge weest, als wel de leiders zelf van de communistische partijen en op de eerste plaats Chroesjtsjow. Ze schijnen bang te zijn geworden dat een geleidelijke liberalisatie op den duur een gevaar kan wor den en herinneren zich dat de politieke revolutie in Hongarije be gonnen is met een literaire en culturele opstand in de vertrekken van de letterkundige Petöfi-club in Boedapest. Zij vermoeden dat zij de teugels ook nu al veel te veel hebben gevierd. „Op hellend vlak" tr» en en werd in de bus gezet. De pijn 'erd evenwel te erg, met het hier- J oven genoemde gevolg. De kopers 3ty 'an kaarten konden hun toegangs- tewyzen inwisselen voor een voor telling in mei. als voorzitter van de ideologische commissie en als secretaris van het Centrale Comité de richtlijnen van de ideologie ook op het gebied van de kunst decreteert. Daarna volgde op 7 en 8 maart van dit jaar de aan derc koers. Bijna op hetzelfde ogen blik verzekerden de partijbesturen in Hongarije, Tsjecho-Sowakije, Oost- Duitsland en Bulgarije dat zij de richtlijnen van de „grote man" uit Moskou zouden volgen en dat zij maatregelen zouden nemen tegen de „afwijkingen" onder de schrijvers en kunstenaars. Het partijbestuur in Roemenië heeft tot nu toe weliswaar geen officieel standpunt gepubliceerd maar toch verschenen er reeds po lemieken in de pers tegen „vijande lijke strevingen" die zich in literaire en muzikale creaties openbaarden. Bezorgdheid Polen alleen maakt een uitzonde ring. Het partijblad „Triboena Loe- doe" stelde zich tevreden met 't be richt over de toespraak van Chroesj tsjow, maar het liet er geen com mentaar op volgen. Zelfs een verkla ring van de partij bleef achterwege dat zij zich in 't vervolg zou houden aan de nieuwe richtlijnen uit Mos kou. Berichten uit Warschau doen vermoeden dat veel Poolse schrijvers en kunstenaars zeer bezorgd zijn ever de woorden van Chroesjtsjow, waar mee hij een poging deed om de kunst weer te muilkorven. val van Chroesjtsjow, toen hij ver klaarde: „Kunst hoort thuis op het terrein van de ideologie. Allen die ge loven dat het socialistische realisme j Maar die vrees is ongegrond, want en de formalistische en abstractio- i in Polen heeft de moderne kunst nistisehe stromingen in de Sowjet- zich reeds in zo grote omvang geli- Unie vreedzaam naast elkaar kunnen beraliseerd en zit zij reeds zo vast tot op de dag van vandaag een af wijzende houding aanneemt ten op zichte van de moderne kunst. Het enige middel om hier remmend op te treden bestaat daarin, dat de rege ring gebruik maakt van het gebrek aan papier. Er kan slechts een be perkt aantal boeken worden gedrukt. Daarom wordt er geen papier ter be schikking gesteld voor werken die de regering niet bevallen. Het nieuwe offensief uit Moskou betekent welis waar een versterking van de conser vatieve vleugel ook in Polen, maar de moderne richting als zodanig kan moeilijk worden onderdrukt. vergift" - tot zaterdag 20 april volledigeI ^ktop I collectie I lom 1 meubelen Interieur Bouwers Van „zoet geproefd bestaan, komen langzaam op 'n hel lend vlak". Deze proclamatie werd het sein voor de ideologen in de andere com munistische landen om weer over te schakelen op een scherpere en har- in het zadel, dat zij niet meer in ge- Wat de andere communistische landen betreft, verwacht men over het algemeen niet dat de partijbe sturen daar met „harde" tegenmaat regelen zullen optreden. Dat gaat nu eenmaal niet meer na de periode van de Stalinisatie, maar het blijft de vraag of alleen veroordelingen en ideologische proclamaties voldoende zijn om de dartel geworden schrij vers en kunstenaars weer onder het oude juk te krijgen, nu zij eenmaal het „zoete vergift" van een klein beet ie meer vrijheid nebben ceproefd Voorlopig zullen zij natuurlijk zwij gen, z .als ook Ilja Ehrenburg .;i de Sowjet-Unie doet, maar op de duur kan men een wagen die op een bel Op studiedag Klokkenspelvereniging Tegelijk met de restauratie van de eeuwenoude toren van de N.-H. Kerk te Weespis het uit 1676 daterende Hemony-carillon gerestaureerd en gisteren met enig ceremonieel in gebruik ge nomen. Dat ceremonieel was o.a. de studiedag van de Ned. Klok kenspelvereniging in de raadzaal van het historische raadhuis van Weesp. Tijdens de officiële ontvangst in de Burgerzaal van het stadhuis deel de de burgemeester, mr. C. Kooiman, mede, dat tot stadsbeiaardier van Weesp benoemd is de heer Wim Franken uit Driebergen, die zijn opleiding kreeg by Leen 't Hart, directeur van de Ned. Beiaardschool te Amersfoort, waar de heer Franken zyn beiaardiersdiploma's A en B behaalde. De heer Franken gaf reeds verscheidene concerten op Neder landse carillons en componeerde zelf ook reeds verscheidene werken. Na de officiële ingebruikneming van het gerestaureerde carillon, gaf hij het eerste concert. vaar kan komen, ook niet door een J lend vlak staat niet tegenhouden, decreet van het partijhoofd in Mos- of anders uitgedrukt: ook de schrij- kou. Deze zelfstandige positie blijkt vers achter het IJzeren Gorrlyn des te sterker te zijn, wanneer men dwepen met nieuwe griffels en scho- bedenkt dat de Poolse regering zelf I ne leien. De voorzitter van de' Ned. Klok kenspelvereniging, mr. Romke de Waard, gaf een uiteenzetting van de restauratie. Hij deelde mede dat het een gelukkig moment is dat men dit ..UUUv.. Hemony-carillon gerestaureerd heeft, componeerd. waarvan I daar het klokkengieten nu een evolu- I kroond waren. tie doormaakt en dat van Hemony in 1676 overtroffen heeft. Van het carillon is een maximaal aantal klokken van Hemony gerestaureerd, enige klokken zijn vervangen en voorts is het carillon uitgebreid met enige nieuwe klokken. In de studiebyeenkomst van de Klokkenspelvereniging werd de vraag „wat zegt mij de beiaard", in enige toespraken beantwoord door een stadsbestuurder, door een musicus, door een historicus, door een archi tect en door een socioloog. 's Middags bespeelden verschillende beiaardiers uit ons land het histori sche carillon en 's avonds gaf de stadsbeiaardier van Schoonhoven, Jaap van der Ende, een uitvoering van variaties op bekroonde thema's. 23 leerlingen van de muziekschool van Weesp hadden een thema ge er drie be-

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5