RAJAKOWITSJ MELDT ZICH IN OOSTENRIJK Egypte, Syrië, Irak „Arabische federatie" LUNS: rustig aan in contact niet Djakarta Opvolging Adenauer in beslissend stadium In Wenen meteen in arrest gesteld Algerije en Jemen misschien ook lid (9uc/ We NEEF SAOED VERMOORD Macmillan onderbreekt vakantie 111 DUITSE ZAKENMAN BLEEK OORLOGSMISDADIGER „Brits Guyana naar afgrond" Felle aanval CHU op PvdA van de 1 van| erge H enegouwen 1 teuws Op?ericht maart 1860 WOENSDAG 17 APRIL 1963 No. 30933 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E A E van Dishoeck HoofdredacteurJ Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Dr. Erich Rajakowitsj, een van Eichmans beulsknechten, heeft zich vanochtend bij de Justitie in Wenen gemeld en is meteen in arrest gesteld. Rajakowitsj moet speciaal verantwoordelijk worden geacht voor de verscherping van de jodenvervolging in Neder land in 1942 en '43. Tot vanochtend leek Raja, zoals hij zich tegenwoordig noemt, onvindbaar. Weliswaar had zijn advocaat, dr. Dostale al aange kondigd dat zijn cliënt zich na Pasen bij de Oostenrijkse autori teiten zou aanmelden, maar men ging daaraan twijfelen toen Rajakowitsj eind vorige week spoorloos verdween. Rajakowitsj moest Zwitserland als ongewenste vreemdeling verlaten, j Donderdag kwam hij per vliegtuig in Mtinchen aan. Hoewel een uitwij- lingsbevel tegen hem werd uitgevaar digd, slaagde de Beierse politie er niet in hem aan te houden. De Westduitse socialisten hadden inmiddels scherpe kritiek geleverd op het feit, dat Rajakowitsj kans zag in München onder te duiken. De socia listen herinnerden er aan. dat de Duitse autoriteiten wèl actief waren toen het er om ging Spiegel-redac- Ahlers uit Spanje te halen. Maai- nu er een man in Duitsland verbleef, die van de schandelijkste misdaden wordt aangeklaagd, kon men hem niet vinden.Dat is meer dan pijnlijk, het is beschamend, aldus de SPD. Proefvaart van onderzeeër De zevenduizend ton metende Amerikaanse onderzeeboot met kern- tandrjjving „Lafayette" is begin deze teek vanaf de basis Groton in Con necticut de Oceaan op gegaan voor de eerste proefvaarten in volle zee. De „Lafayette", de grootste kern- onderzeeboot ter wereld, is 130 meter lang en kan van onder water Polaris- raketten lanceren die alsdan een actieradius van wel vierduizend kilo meter hebben. Bij de afvaart uit Groton voerde de „Lafayette" de vlag halfstok wegens de ramp van vorige week met de kernonderzeeboot „Thresher" 3.750 ton en 85 meter lang waarbij 129 man omkwamen. Inmiddels is het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken van plan haar 58-jarige hoofdambtenaar dr. Wilhelm Harster, de vroegere chef van Rajakowitsj in Nederland, te pensioneren. Harster is gisteren en vandaag niet op zijn werk versche nen. Officieel is meegedeeld, dat hjj ziek is. Men vermoedt echter, dat Harster met Rajakowitsj kort na diens aankomst in Mijnchen een ont moeting heeft gehad en sindsdien is verdwenen. Harster had in een vraaggesprek met de Berliner Morgen past gezegd, dat hij na de oorlog herhaaldelijk een samenkomst met Rajakowitsj had ge had en dat hij zich wilde laten pen sioneren. Dr. Harster was van 1940 tot '43 hoofd van de Sicherheidsdienst in Nederland. In de SS had hij de rang van Brigadeführer. Herster, die de deportatie van honderdduizend Ne derlandse joden liet organiseren, werd in ons land tot elf jaar gevan genisstraf veroordeeld, waarvan hij er acht uitzat. Desondanks kreeg Harster in Beie ren een belangrijke post bij de deel staat-regering. Zfjn verleden is de laatste weken opgerakeld, nadat men Rajakowitsj op het spoor was geko men. Een neef van koning Saoed van Saoedi-Arabië is gisteren in de bar van een voornaam Parijs hotel ver moord door een Algerijn uit het ge volg van de koning. Deze Algerijn, Amiali Mansoer, vuurde acht kogels af op prins Ab- doel Aziz ben Saoed ben Djalalai en werd daarna zonder tegenstand te bieden door de politie in het hotel gearresteerd. De prins overleed tij dens het vervoer naar het zieken huis. Tussen de twee mannen was maan dagavond een twist ontstaan, die gis teren in de wintertuin van het Cla- ridge Hotel aan de Champs Elysées opnieuw oplaaide. De prins wilde naar een ander deel van het hotel vluchten, maar de Algerijn begon toen met een revolver op hem te schieten. De prins werd door twee kogels in de rug getroffen, waarop hij neerviel en door de moordenaar met nog zes kogels werd doorzeefd. Minister Luns (Buitenlandse Za-ting van de economische betrekkin ken) waarschuwt tegen de gedach- gen. Voor een beoordeling van de te, dat allerlei nieuwe of hernieuw- kansen is het vooral van belang om de mogelijkheden in de Nederland- te weten, welke houding de Indone- se verhouding tot Indonesië zich in snel tempo zullen voordoen. Slechts geleidelik zo schrijft hij in zijn memorie van antwoord van de Eer ste Kamer zullen, naar gehoopt mag worden, nieuwe contacten kun nen worden gelegd. Het is de Nederlandse regering be kend. dat het bedrijfsleven in ons land reeds bezig is zich te oriënteren over de mogelijkheden van hervat- (Van onze correspondent in Londen) In Londen wordt verwacht, dat binnen 48 uur verscheidene arresta ties zullen worden verricht in ver band met het onderzoek naar het verspreiden van defensiegeheimen door de geheimzinnige organisatie, die zich „Spionnen voor de vrede" noemt. Het onderzoek gaat dag en nacht voort sedert donderdag, toen het ophefmakende pamflet verscheen waarin öyzonderheden werden ont huld over de plannen om het leven in Engeland na een kernbomaanval gaande te houden. Premier Macmil lan heeft gisteren zijn vakantie in Sussex onderbroken en keerde naar Londen terug voor het voeren van besprekingen over het defensielek. Waarschijnlijk kennen honderden functionarissen, betrokken bij de plannen om de regering in geval van een /H-bom-oorlog te decentralise ren. de geheime inlichtingen. Men vermoedt, dat een plaatselijke func- tionaris verantwoordelijk is voor het 'lek. sische regering zal aannemen. Wat dat betreft tast men thans nog ge heel in het duister. De Nederlandse regering hoopt echter, dat discrimi natoire bepalingen, zoals die in In donesië nog gelden te aanzien van de Nederlandse scheepvaart en het bankwezen, spoedig opgeheven zullen worden. Intussen probeert de Nederlands» regering een zicht te verkrijgen in de omvang van de schade, die door „nationalisatie" van Nederlandse be drijven in Indonesië werd geleden. Volgens de nu bekende gegevens zul len zo'n negenhonderd bij de Onder- nemersraad voor Indonesië aangeslo ten bedrijven bij die organisatie een claim indienen. Reeds werden er 120 ontvangen. Tot 14 maart zijn ook 4600 verzoeken binnengekomen om toezending van schadeformulieren aan particulieren, die dus niet bij de Ondernemersraad voor Indonesië zijn aangesloten. Er kwamen er 1150 terug, waarvan er al 200 in behan deling konden worden genomen. De in behandeling genomen schade-op ga ven betreffen een (ongecontro leerd! bedrag van ongeveer een half miljard gulden. Omdat In Indonesië uitsluitend Nederlandse bedrijven zijn genationaliseerd, hebben andere landen geen ervaringen terzake met Indonesië opgedaan. Voor zover de regering bekend is heeft geen Nederlander zich npg rechtstreeks met een schadeclaim ge wend tot de door de Indonesische re gering ingestelde commissie tot vast stelling van de schadevergoeding in verband met nationalisatie. Hoofdstad: Cairo, (Van onze correspondent in Bonn) De kwestie van de opvolging: van Adenauer is in een beslissend stadium lekomen. De CDU-fractievoorzitter Heinrich von Brentano bracht eerste tweede paasdag urenlange be- loeken aan Adenauer in diens Takantieoord Cadenabbia aan het Comomeer, kennelijk om de kanselier ïrvan te overtuigen dat het de hoog ste tijd is klaarheid over de opvolging te scheppen. Von Brentano wil, dat nog voor de landdagverkiezingen in N'edersaksen op ,19 mei a.s. een definitieve beslissing is gevallen. Hij schijnt Adenauer nu officieel te hebben voorgesteld minister van Economische Zaken prof. Erhard te accepteren als opvolger. Erhard. die volgens Adenauer niet het politieke talent bezit dat nodig is voor het kanselierschap, wordt niet "'in de laatste plaats door de CDU steeds weer naar voren geschoven als kan selierskandidaat. omdat bij opinie onderzoeken gebleken is dat hij ver reweg de populairste politicus van de Bondsrepubliek is. Von Brentano, die kort voor Pasen in Rome nog confereerde met minis ter Krone, Adenauers vertrouwens man die ook al in Cadenabbia besprekingen met de kanselier over de opvolgingskwestie voerde, blijft korte tijd irt Italië, waar hij WFFRRFRICHT VRIJ ZACHT De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: half tot zwaar bewolkt en voornamelijk in het zuidwesten van het land plaatselijk enige regen. Overwegend matige wind tussen «lid en zuidoost. Weinig verandering In temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 APRIL Zon op: 05.39; onder 19.41 uur; Maan op: 03.33; onder: 12.26 uur; Hoogwater te Katwijk: 9.53 en 22.47 Laagwater te 4.58 en 17.56 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's vakantie houdt. Daarna komt hij naar Bonn om verslag uit te brengen van zijn bevindingen. Op 22 april komt het fractiebestuur van de CDU bijeen, bij welke gelegenheid men hoopt spijkers met koppen te kunnen slaan. vlag van de VAR In de Egyptische hoofdstad Cairo is vannacht een overeen komst ondertekend, waarin een Arabische federatie van Egypte, Syrië cn Irak wordt geproclameerd. De nieuwe fede ratie telt 37 miljoen mensen. De Islam zal de officiële staats godsdienst zijn. In het akkoord staat verder te le zen dat de federale staat „de gehe le buitenlandse vertegenwoordiging, met alles wat hieraan vastzit", voor haar rekening zal nemen. Hierby zal, speciaal inzake de vertegenwoor diging in de Verenigde Naties en in andere internationale organisaties en by zaken als handel en cultuur, re kening worden gehouden met de in zichten der afzonderlijke staten. Hoofdstad is Cairo cn de vlag is j die van dc Verenigde Arabische Republiek: zwart-wit-rood met IDeze staten kunnen ook, na ont- tnco i vangen federale toestemming, be- .e sterren. In 1958 verenigden paaide handelsverdragen afsluiten. Egypte en Syrië zich in de De dagbladen in Cairo, die van- V.A.R maar reeds drie iaar ochtend dan gewoonlijk waren maar reecis arie jaar verschenen om het nieuws over de later verbrak Syrië de banden. Na de militaire staatsgreep van de afgelopen maand gaf de nieuwe Syrische regering de wens te kennen de eenheid te herstellen. Het derde lid van het bondgenootschap, Irak, is de vierde olieproducent in het Mid den-Oosten. Engeland en Ame rika hebben grote belangen in deze staat. Praten over gratie Reydon en De Jager Bij het overleg tussen Nederland en de Sowjet-Unie over de normali satie der diplomatieke betrekkingen, is van Nederlandse zijde de hoop uit gesproken, dat de wederzijdse be noeming van ambassadeurs een gun stige invloed zal hebben op de beslis sing van de Russische autoriteiten over de gratieverzoeken voor de Ne derlanders Reydon en De Jager, die in de Sowjet-Unie gedingen worden gehouden Dit deelt Minister Luns mee in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de begro ting voor 1963 van het ministerie van Buitenlandse Zaken. President Sjao Tsji van de Chinese Volksrepubliek toost met president Soekarno tijdens zijn officiële bezoek aan Indone- De wetgevende raden van de drie aangesloten landen zullen hun eigen staatshoofden aanwijzen, die even eens vier jaar in functie zullen blij ven. Hun benoeming zal door de fe derale president worden goedge keurd. Vijftig procent der zetels in alle volks- en politieke organisaties, de nationale vergadering inbegrepen, zal door arbeiders en boeren moeten worden bezet. De pers zal vrij zijn Er zal vrij heid van godsdienst zijn in de vrou- Koningin Juliana en Prins Bern- wen zullen evenveel rechten krijgen hard zijn gisteravond teruggekeerd als de mannen. van een korte vakantie die zij in 1 Het gezag van de federale staat Lech in Oostenrijk hebben doorge- za^ de gebieden der buitenlandse po- bracht. Het Koninklijk Paar arriveer- i Utlek, landsverdediging, nationale de omstreeks half zeven op Soester- veiligheid, financiën, het economi se,^ sche beleid op lange termijn. onder- De' Prinsessen Irene en Margriet wtfs, justitie en verbindingen bestry- keren over enkele dagen terug. I ken. Koninklijk Paar terug uit Leeli Inmiddels heeft president Sallal van .Jemen gisteravond medegedeeld, dat z(jn land zich „zo spoedig moge- Hjk" by de nieuwe federatie zal aan sluiten. Hij verwacht, dat ook Alge rije zal toetreden. Het verdrag, dat 32 bladzijden be slaat. werd ondertekend door presi dent Nasser van Egypte, generaal- majoor Atassi. voorzitter van de Sy rische Revolutionaire Raad en bri gade-generaal Bassan Bakr, premier van Irak. De grondwet van de nieuwe fede ratie zal binnen vUf maanden on derworpen worden aan volksstem mingen in de aangesloten landen. De bestaande wetten zullen van kracht blyven tenzij een federaal besluit ze intrekt. Het hoogste gezag in de federatie zal worden uitgeoe fend voor een nationale vergadering, bestaande uit twee kamers: een ka mer van afgevaardigden en een fe derale raad. De nationale vergade ring zal de president aanwijzen, die een ambtstermyn van vier jaar krügt. Televisie en radio brachten gisteravond een politiek debat tussen K.V.P. en P.v.d.A. Tij dens het debat aan de tafel van links naar rechts dr. W. L. P. M. de Kort en prof. dr. J. E. de Quay van de K.V.P., burge meester Boot van Hilversum die als voorzitter fungeerde, en prof. dr. ir. A. Vondeling en de heer G. Suurhoff van de P.v.d.A. ondertekening van de overeenkomst nog te kunnen publiceren, publiceer den de berichten onder daverende, in rood gezette koppen. „Al Akhbar" had de kop „Een heid" over zyn gehele voorpagina, terwyl „Al Ahram" meldde: „Nasser, Bakr en Atassi ondertekenen een his torische verklaring". Er werd ook een foto gepubliceerd, waarop president Nasser, na de on dertekening van het verdrag, de lei der der Syrische afvaardiging, gene- raal-majoor Atassi, op de -ug klopt. Een Duitse zakenman die twee maanden geleden na zijn arrestatie op Sardinië is over leden, blijkt een oorlogsmisdadi ger te zijn geweest. Het is de voormalige hoge nazi-functiona ris Velach Stegemann, die voor zijn misdaden in Tsjecho-Slowa- kije werd gezocht. De „New York Times" van dinsdag zegt in een hoofdartikel, dat Brits Guyana naar een afgrond wordt ge sleept. Het dilemma acht het blad, dat een minimale Amerikaanse steun aan deze Engelse kolonie dit mogelyk wel zal vertragen en tydelyk kan verhinderen dat het land openlijk communistisch wordt, maar dat de zelfde steun de macht zou bevestigen van dr. Jagan, die door de „New York Times" „een openly ke marxist van de linkervleugel" wordt ge noemd. Kennelyk worden de Verenigde Staten van hulpverlening aan Brits Guyana weerhouden door de politieke instabiliteit en vrees voor communis me. en Washington dient vooral de schijn te vermijden, dat zy afbreuk zouden willen doen aan het Britse gezag daar. „Brits Guyana is weer in het nieuws en als gewoonlijk is het slecht nieuws. De toekomst van het land lykt twijfelachtig en ge- vaariyk", aldus de New York Times Het parlement van Brits Guyana heeft gisteren met algemene stem men een wetsontwerp goedgekeurd, waarin een decreet wordt geannu leerd waarbij communistische propa ganda werd verboden. Dit decreet was enkele jaren geleden onder het Britse bestuur uitgevaardigd nadat de grondwet was opgeschort en de regering van Cheddi Jagan, die nu weer premier is, was afgezet. Hy verbleef onder de naam Hans Horn sinds enige tyd op Sardinië, waarheen hy was gevlucht om aan een onderzoek naar zyn verleden te ontkomen nadat een Westduitse rechtbank een arrestatiebevel tegen hem had uitgevaardigd wegens frau de. Doordat de foto van „Hans Horn" in de kranten werd gepubliceerd, kon men achter de ware Identiteit van de man komen. De vrouw van Stege^ rhann, die haar man sinds de oorlog niet meer had gezien, herkende hem namelyk en verwittigde de politie. De voorzitter van de CHU mr. H. K. J. Beernink, heeft op de toogdag van de Unie, vandaag in Krasnapols- ky in Amsterdam in zyn jaarrede een felle aanval gedaan op de P. v. d. A. In het byzonder op de voorzit ter van de Tweede Kamerfractie van deze party prof. dr. A. Vondeling, die zou hebben gezegd dat de confessio nele partyen funest zyn voor de goede werking van de parlementaire democratie. Mr. Beernink was juist een tegenovergestelde mening toege daan. „De confessionele partyen moeten volgens prof. Vondeling ver- dwynen en hun aanhangers moeten kiezen op een progressieve of een conservatieve partij. Ik wUs de ver deling in twee party en sterk van de hand. Zy houdt veel te weinig of in het geheel geen rekening met de christelyke beginselen, die gelukkig door een meerderheid van ons volk worden aanvaard als uitgangspunt, niet alleen voor het persoonlijk leven, maar ook voor de staatkunde", aldus mr. Beernink. De bewering van prof. Vondeling, dat Iemand die op een confessionele partij zyn stem uitbrengt, niet kiest, maar stemt, wees hy van de hand. Hy vroeg zich daarentegen af of iemand die op de P. v. d. A, stemt, nu voor of tegen eenzydige ontwape ning kiest, gezien de verdeeldheid op dit punt binnen de P. v. d. A. „Een P. v. d. A.-stemmer kiest dus niet als het aankomt op een van de allerbe- langrykste dingen van deze tyd, de verdediging van ons vaderland", aldus mr. Beernink, die voorts de kritiek van de P. v. d. A. op het hui dige kabinet veel te scherp vond. Hy veronderstelde, dat by de samenstelling van een nieuw kabinet het voor de andere politieke partyen byzonder moeiiyk zal worden met de P. v. d. A. samen te werken als deze party „geen water by de rode wijn doet". In dit verband noemde hy uit het verkiezingsmanifest van de P. v. d. A.: prysbeheersing van gronden en meer overheidsinvloed in het bedtijfsleven. Advertentie B Uw CONSTRUCTA-DEALER Aalmarkt 1215 Telefoon 21782 De Gaulle vrijdag voor radio en tv President De Gaulle zal vrydag- avond via radio en televisie een toe spraak voor het Franse volk houden, zyn eerste sinds zyn persconferentie van 14 januari, waarin hy zich kantte tegen Engelands toelating tot de EEG. Volgende week maandag zal de Franse president een rondreis door het oosten en noordoosten van het land beginnen, die een week zal duren. Hy zal in die week ongeveer vyftig redevoeringen houden. Uit het Leidsch Dagblad van 17 April 1863: Met 13 tegen 10 stemmen is aangenomen het voorstel der commissie van financiën om recht op pensioen toe te kennen na een verpligte bij drage der ambtenaren, nader regelen. k ur De Raad heeft Jhr. W. J. C Rammeluiden Elsevier weder- J om voor den tijd van 2 jaren J belast met de beschrijving van het Stedelijk Archief on- der een nader te geven titel.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1