Moderne meubelen in VS nog steeds vrij zeldzaam Drs. P. Roozenburg wil „zijn" damtitel terug Spel met zeven troeven vereist uitzondering nauwkeurigheid en juist timen' Kom er ACHT-er In Amerikaans huis wordt veel minder „geleefd" dan hier ':JÊIfe HOE WERKT HET! Kom er ACHT-er Zaterdag 13 april 1963 Pagina 4 Koloniale stijl voert boventoon Het klinkt vreemd, maar de Amerikanen hebben over het algemeen weinig belangstelling voor moderne meubelen. Dit is des te opmerkelijker omdat mo derne architectuur aan de over zijde van de Atlantische Oceaan allerminst onbekend is en een aantal zeer grote ver tegenwoordigers heeft opgele verd. Wie intussen enigszins op de hoogte is van de aard van de Amerikanen kan zich wel indenken, dat de ..interior architecture'' weinig interesse heeft. De Amerikaan is van nature een harde werker. Hij gaat 's ochtends vroeg naar zijn werk en heeft naast deze dag taak dikwijls nog een tweede baan. die hem tot een uur of acht 's avonds buiten de deur houdt. Voor vele vrouwen geldt hetzelfde, behalve voor de gehuwden, die wat vroeger thuiskomen, omstreeks vier uur in de middag. Er wordt dus. in het algemeen gesproken, in een Amerikaans huis veel minder ..geleefd" dan in Europese hui zen. Wanneer men dan verder weet. dat het weekeinde, althans in de zomer, vaak buitenshuis wordt doorgebracht, dan begrijpt men wel, dat de Amerikanen meer be langstelling hebben voor hun auto dan voor de inrichting van hun huis. Het leven speelt zich immers goeddeels met uitzondering van eten, televisie kijken en slapen buiten de vier muren van de wo ning af. I)at er in de Verenigde Staten dan ook geen binnenhuis architecten zijn. ligt na het voor gaande voor de hand. Dat is een functie, die wordt vervuld door de meubelverkoper. Daarnaast is er de ontwerper van meubelen, maar die geeft geen advies voor de woning inrichting in het algemeen. Wie na het bovenstaande mocht denken, dat Amerika geen ..model woningen" kent. vergist zich ech ter. Die zijn er wèl, maar zijn dan ingericht door bouwondernemingen en niet, zoals bij ons, door hen. voor wie dat een onderdeel van hun beroep is, dus door binnenhuis architecten. De gevolgen blijven niet uit: deze modelwoningen zijn meestal volgepropt met meubilair derne stijl zo weinig voorkomt, heeft het grote publiek er weinig belangstelling voor. Bovendien en ook dat is een rem is de prijs voor het moderne meubel buiten sporig hoog. Een eenvoudige bu reaustoel zonder armleuningen met roestvrij stalen poten en een schelpvormige zitting, bekleed met dun kunstleer, kost 185 dollar das ongeveer driehonderd Nederlandse guldens (de koopkracht van de dol lar is ongeveer gelijk aan f. 1.60). En daarbij moet er dan mee gere kend worden, dat de prijs van het materiaal over het geheel genomen in Amerika veel lager ligt dan in Nederland. Geen wonder, dat op de onlangs gehouden Home Furnishing Market in Los Angeles maar zeven van de zeshonderd exposanten met verant woord-moderne meubelen voor de dag kwamen. De meeste moderne meubelen treft men in de grote ste den aan de oost- en de westkust aan. Daar tussenin ligt een enorm gebied, waar men zich aan „old finish houdt. California vormt een in verhouding betrekkelijk gunstige uitzondering, in de eerste plaats door de hoge levensstand- daard, waardoor meer geld aan het interieur kan besteed worden, en in de tweede plaats omdat deze staat onder zijn inwoners tal van emigranten telt, die in Europa wel wat anders gewend zijn geweest. Zij geven de voorkeur aan geïm porteerde Scandinavische meubelen. F.r zal pas een doorbraak komen, wanneer de fabrikanten bereid zijn nieuwe wegen in te slaan. Tot zo- Moderne meubelen zijn in Amerika vrij schaars. Hier een zithoek met een (uitrekbaar) bankstel in wat men daar ..Deense moderne stijlnoemt. Een courant Nederlands bankstel, geving eveneens Scandina vische inv dat in zijn vorm- loeden laat zien. Onze bridgerubriek in de „koloniale stijl" en donker van kleur. In de slaapkamer is er dan veelal nog een gouden biesje aan toegevoegd Van moderne vormgeving is, zoals men begrijpen zal, doorgaans geen sprake. 1 Doorgaans, zeggen we. Wa Brldgevraag dezer weekt Zuid gever, NZ kwetsbaar. Zuid heeft Sch B 8. Ha B 10 8 4, Ru A 10 7 3. KI A V 10 Zuid, hoewel op de grens van een opening, besluit te passen en het bieden gaat: zuid pas west pas noord een ruiten oost pas zuid een harten west een schoppen noord pas oost pas wat moet zuid doen? Het spelen van een troefcon- tract waarin men vier troeven in eigen hand en slechts drie troeven op tafel heeft, vereist als regel zeer juiste ..timing" vooral als de troefkleur gaten vertoont en men ook in troef dus nog wel van slag af zal gaan. Het onderstaande spel is niet bijzonder moeilijk niettemin zou menig speler de winnende speelwijze missen. Sch H 7 2 Ha A 9 5 3 Ru 8 4 2 KI 7 6 5 Sch 9 3 v Sch V10 8 4 Ha B 10 8 2 Ha 7 4 Ru B 7 6 MO Ru 9 5 3 KI H VB4 Z KI A 10 8 6 Sch A B 6 5 Ha H V 6 Ru A H V 10 KI 9 3 Zuid was gever, allen kwetsbaar. NZ boden: zuid een schoppen noord twee schoppen zuid vier schoppen. Men kan natuurlijk aan voeren dat men. alle kaarten ken nende, beter 3 SA kan bieden; met dichte kaarten echter bestaat na tuurlijk het gevaar, dat de tegen partij begint met het oprapen van vijf of zes slagen in klaveren. West kwam met klaverheer uit en OW speelden drie slagen in klave ren, de derde moest zuid wel introe ven. De goede speelwijze is nu, in slag 4 een kleine schoppen naar de schoppenheer te spelen, in slag 5 een kleine schoppen uit noord en te snijden met de schoppenboer en daarna géén troef meer te spe len. Zou zuid erop gokken, dat de troeven 3 3 vallen, dan komt hij van een koude kermis thuis. Want vroeger of later zal oost de derde harten kunnen introeven en oost heeft dan nog een vierde klavertje, dat voor de downslag zorgt. Na twee troefronden is de beste speelwijze het incasseren van drie hoge ruitens; zou oost de derde ruiten kunnen introeven en speelt hij troef na, dan heeft zuid nog de kans dat de hartens 3 3 vallen, dan wel dat de westspeler met vier har tens en vier ruitens begonnen zijn de, in dwangpositie komt. Het kan natuurlijk ook gebeuren, dat de troeven inderdaad 3 3 heb ben gezeten en dat de derde ruiten met schoppen tien wordt ingetroefd (de ongunstigste combinatie voor zuid). Steeds kan de tegenpartij geen vierde klaver spelen, daar er in noord nog een troefje ligt. Spelen OW dus harten na, dan neemt zuid In eigen hand speelt troefaas en moet nu trachten uit harten in to taal vier slagen te maken. Goed begin In de praktijk begon zuid uitste kend de derde klaver werd ge troefd, schoppenheer werd gemaakt, met schoppenboer werd gesneden. Hierna speelde zuid. iets minder kansrijk, drie ronden harten: als oost de derde harten introeft is de rest eenvoudig. Klaver kan oost niet spelen daar noord nog troef heeft, das zal oost ruiten spelen en zuid neemt ruitenaas. Hierna troefaas en de ruitens zorgen voor de rest. Oost was echter zo verstandig de derde harten (aas van tafel) niet te troeven, hij gooide er een ruitentje op weg. Ook dit hielp niet. want zuid speelde nu ruitenaas, heer en vrouw die oost introefde met schoppen tien. Oost speelde nu kla ver na en die slag was voor de schoppenzeven van de tafel. Noord moest nu een verliezende harten spelen, maar het baatte oost niet maar het was nl. de dertiende slag en oost moest zelf dus schoppen vrouw spelen, terwijl zuid nog schoppenaas had. H. W. FILARSKI. Antwoord op bridgevraag dezer week: Dit zeer moeilijke geval kwam voor in de viertallen- wedstrijd. Zuid besloot twee schoppen te bieden, vissende naar een schoppendekking bij de partner. Inderdaad bood noord twee Sansatout, waar na zuid er drie Sansatout van maakte. Het' contract ging twee down, omdat het in de verkeerde hand werd ge speeld. Noord had n.l. schop penheer, negen, twee en als west had moeten uitkomen, zouden NZ een dubbele dek king in schoppen hebben ge had en was het contract ge wonnen. Ik geloof, dat zuid uit het bieden gehoord heeft dat noord inderdaad iets in schoppen moet hebben vooral ook. omdat oost naliet zijn partner te steunen in die kleur. Daar 3 SA na het ge geven biedverloop nog de eni ge redelijke manche lijkt te zijn, is de juiste waardering van zuids biedingen naar zijn mening: 2 SA 10, 2 schop pen - 6. 3 ruiten 4. Doorgaans, zeggen we. Want de moderne meubelen, zoals men die in Europa kent. zijn ook in Ame rika niet onbekend. Maar dan moet men niet in de woonhuizen gaan zoeken, maar in de kantoren. Het interieur van Kaiser Building in Oakland (Californië) bijv. is inge richt met meubelen in een goede moderne styl. Maar omdat die mo- "i -t. lang zal het werk van een aantal zeer bekwame industriële ontwer pers want die zfjn er gelukkig wel in Amerika geen gemeen goed kunnen worden. Meubelen geïnspireerd op oude meubelstijlen zijn in Ame- ka favoriet. Deze stoel is ont worpen naar de bekende En gelse stijl uit de 18de eeuw. De stoffering is echter modern. Schuimrubber in de goede vorm gegoten. Kunt U de acht afwijkingen in de beide bovenstaande tekeningen vinden? De juiste oplossing vindt U elders in dit Bijvoegsel. Onze danirubriek Een van de werkelijk grote figuren uit de dam wereld. Piet Roozenburg. wereldkampioen in de periode 1948-1956werkt, na vele jaren van afwezigheid in de wedstrijdsport, aan een come back. Zonder zakelijke beslommeringen aan zijn hoofd zal hij een poging doen de kroon te heroveren, die hij in 1956 uit handen gaf. Roozenburg hoopt in een tijdsbestek van anderhalf jaar de wereldtitel te heroveren. De eerste stap op die moeilijke weg kan Roozenburg deze maand zetten door de Nederlandse titel te behalen. Op het moment dat wij dit schrijven heeft hij ongeslagen de leiding in handen. Met Roozenburg verschijnt een speler ten tonele met wie wij weer een serieuze gooi naar de hoogste titel kunnen doen. Van Dijk, die het bracht tot uitdager van Koeper- man, was wel 'n sterk speler, maar hij had nu eenmaal niet de klasse van een wereldkampioen. Roozen burg heeft die wel. Hij is geen man die dingen zegt die hij niet kan ver antwoorden. Kennelijk tracht hij op dezelfde manier, waarop hij zijn universitaire studie in de economie met succes volbracht, de wereldtitel terug te krijgen. HO deed ons altijd denken aan de Spaanse matador Manolete, die wij eens zagen duelleren met een stier zonder ook maar één pas teveel te doen, ja geen voet te verzetten zon der strikt noodzakelijk daartoe ge dwongen te zyn. zodat hO zich be woog als een danseur volgens de schrifttekens van Laban. Zoals een hardloper zijn plafond kent en nauwkeurig op zijn eigen tijd loopt zonder zich druk te maken over het tempo van anderen, zo damt Roo zenburg. En die mentaliteit vindt men in heel zijn persoonlijkheid. Hij is geen spontaan man, daarvoor Is hij te rustig, te uitgebalanceerd. Zeven jaar is iuj „weggeweest", tenslotte kon ook Roozenburg niet langer van de schijven afblijven en zo nam hij deel aan de provinciale kampioenschappen van Overijssel. Hij zegevierde zonder één verlies- punt te boeken. In een simultaan seance aan 41 borden, won hij 38 partijen en speelde er drie remise. Nu staat hij in de strijd om de Ne derlandse titel bovenaan. Roozenburg heeft nog nimmer te gen de Russen gespeeld. Tot dasver hebben de Nederlanders het niet best gedaan in Rusland. Oud-we reldkampioen Springer belandde in een toernooi op een der onderste plaatsen, Keiler bracht het er niet veel beter af en Van Dijk werd door Koeperman onder de voet gelopen. Als er niet de opkomst was geko men van een ster als Baba Sy dan zouden de Russen ook in dit ge deelte van de sport volledig de la kens uitdelen, gesteund als zij wor den door allerlei faciliteiten waar door zij zich geheel aan hun sport kunnen wijden. Koeperman. de mijningenieur liet zijn toch bepaald niet onaanzienlijke functie varen voor die van sportleraar. Met be houd van salaris kan hij nu de ge hele dag dammen. Zo ligt het onge veer ook met het natuurtalent Baba Sy. En Roozenburg. die straks de volle eer van het hele Westen zal moeten ophouden en In het bijzonder van 1. armband linker dame; 2. boord heer links, smaller;- 3. snoepje meer op tafel; 4. kaas ligt anders; 5. kraag heer voorgrond breder; 6. 2 strikken zichtbaar in haar van meisje; 7. smallere plooi in rokje van meisje; 8. punt van tafellaken korter. een land dat zó maar 25 millioen gulden stortte voor „Het Dorp", zal zijn vakantieweekje moeten opoffe ren (en daarmee het jaarlijkse klei ne genoegen van zijn vrouw) om zieh voor te bereiden. Iedereen zal juichen als hij er komt. En ieder-1 een zal vragen „hoe het komt", I wanneer hij het niet haalt. Als Roozenburg kampioen van Nederland wordt dan zal hij in de ..Challenge Mondial" uitkomen, waarin de sterkste dammers strij den om de volgende stap naar de wereldtitel te kunnen doen. Maar een man, die zijn idealen zo hoog heeft gesteld, kan ook uitglij den en foutjes maken. Onlangs ver loor de oud-wereldkampioen in een doodgewone clubwedstrijd van „Twentes Eerste" tegen Almelo. Door de nederlaag verloor „Twen- te's Eerste" de kampioenstitel van Overijssel WIT: Piet Roozenburg ZWART: J. Gasthuis. 1 31—27, 17—21; 2. 33—28, 19—23; 3. 28x9, 14x23; 4. 38—33, 13—19; 5. 34—30, 20—25; 6. 42—38, 25x34; 7. 39x30, 10—14; 8. 44—39, 5—10; 9. 30—25, 19—24; 10. 33-28, 24—29; 11.] 28x19. 14x23; 12. 50—44, 21—26; 13 35—30 Hier had Roozenburg de ruil via 4034 op het oog maar speelde, als gewoonlijk in lager ge- kwalificeerde wedstrijden, zo snel dat hij de werkelijk prachtige com- binatie, die er nu in zit, totaal niet zag. De dertiende zet werd hem noodlottig! Met 15—20, 12—17, 2934 en 1722 won zwart een 0 schijf, en hoe Roozenburg daarna o nog vocht heeft hij er toch geen remise meer uit kunnen slepen. Ook deze struikeling behoorde tot0 de wederopstanding van Roozen- burg na liefst zes jaar van non activiteit! J. Gasthuis 12 3 9999 m 9 s t a a 9| 9 9 9 9 9 't O O <SÉ "M Piet Roozenburg Z 1 4, 6 12. 15. 16 18. 23 26, W.: 25, 27. 30, 32, 36/41, 43,49 De stand na de dertiende zet val wit 35—30. Correctie damrubriek Tot onze spijt is een onjuistheü geslopen in het eerste probleem val van onze op 30 maart gepubliceerd oploswedstrijd. De schijf (wit) veld 36 moet op veld 41 staan. De inzendtermijn voor onze briek is nu verlengd tot 20 april. Hierna bespuit men het omhulsel met een speciale kunsthars, die spmneweb-achtige draden trekt, waarna het geheel wordt dicht- gespoten. sil.cagel Naast de machine komt een zakje silicagel, dat alle vocht uit de lucht bindt en een spons met v.p i. (van Vapour Phase Inhibitor), die na verdamping roestvorming uitsluit. Zo krijgt men een sterke waterdichte verpakking, waarin machines zelfs in de tropen maandenlong buiten opge slagen kunnen blijven. Over dit netwerk wordt een dunne,soepele plasticfolie gelegd. En moderne, roestvorming uitsluitende methode is de spinnewebverpakking. Daarbij wordt het te verpakken materiaal eerst gehuld in een grof net van plakband

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 14