iliiiiillii FEIJENOORD - actief als een vulkaan - de evenknie van Cuphouder BENFICA Prachtig duel zonder doelpunten WAJANG MAPLE LEAF KAUWGOM Een wedstrijd 0111 nog jaren over te praten Moulijn schittert als nimmer tevoor Benfica niet langer Niet uithundig tie wonderploeg van weleer Bij de groten 1 maart 1860 Donderdag 11 april 1963 Derde blad no. 30930 In de kleedkamer „Ik denk dat ze vreemd opgeke- mJfcen hebben". Hans Kraay, de lteunpilaar van de Feijenoord- ierdediging leefde nog helemaal jn de sfeer van de wedstrijd. Zij hebben in benauwdheid gezeten, Beloof dat maar. In Lissabon zul- fn wij ze nog wel eens wat anders ten zien". Kraay, die daarmee gevoelens van de dodelijk ver foeide Feijenoordploeg vertolkte, Iond dat de Rotterdammers had ten kunnen toinnen. „Wij schoten \chter te weinig. De scheidsrech- er? Die ivas bar slecht. Al heeft mij terecht opgeschreven, lusebio gaf me een stomp en hij 7, Jreeg hem terug. stemming ivas niet uitbun- \g in de Rotterdamse kleedka- Berholtz vertelde aan een •anse verslaggever, dat hij Ben- :a zeer goed had gevonden doch \reyermaat viel hem in de rede et de opmerking dat Eusebio ]em ivas tegen gevallen. „Het is p/c maar een mannetje met twee 'nen"- I71 een mengelmoes van v lits en Nederlands verklaarde n lachende Franz Fuchs: „Ik sb altijd gezegd dat we het kon- J1 n en met een beetje meer geluk ''JK* idden we gewonnen"Eusebio en mei|ugusto vond de Oostenrijker de cht ste Portugezen. Aanvoerder in c irkum verschilde met hem van ,ze ening. „Wij niet hun, maar zij ons belet te spelen, door sthoudenobstructie enzo- orts", zei hij verder. toegang tot de Benfica \edkamer bleef lang gesloten toen de meeste spelers al weer \er de douche vandaan waren •d de deur op een kier gezet en den de verzamelde journalis- èén voor één naar binnen, liner Riera ivas in druk gesprek tikkeld met Leo Horndie als mening gaf dat Benfica snel met meer intelligentie had ge- ïeld. Riera in een keurig tuw kostuur gestoken in tegen- ^Jling tot zijn voorganger Bela 5Stmann vond dat de ontmoe- jfif een botsing was geweest tus- it twee stijlen. Fysieke hardheid atletisch kunnen, ivaarbij uitslag hem niet vreemd voor- am. „U moet niet vergeten, ivij den twee van onze beste spe- Torres en Simoes, die beiden 1 lesseerd zijn". )e 31-jarige Jose Aguas drukte h in het Engels uit. „Feijenoord niet te vergelijken met teams Real Madrid en Dukla, maar h zijn de Rotterdammers mij t tegengevallen. Linkshalf Co- a vond het publiek een ver dikking, maar hij begreep wel het voor Feijenoord een ge- dige steun betekende. (Door Ruud Paauw) Feijenoord-stadion, woensdagavond kwart over elf. Het is stil geworden in de kuip, die drie kwartier geleden nog een menigte bevatte, die qua geluiden het best vergelijkbaar was met een stampend circus. Wat is gebleven, is 'n legertje persmensen dat koortsachtig doorwerkt in de mollige avondlucht en af en toe rinkelend telefoneert. De tribunes vormen een soort ver gaarbak van allerlei vuil, vooral kranten. Vlak voor ons ligt een spandoek met Portugees opschrift, kennelijk weggegooid door niet-tevreden Benfica-supporters. In de wat moeilijk aanvaardbare stilte na al dat lawaai begint men in het stadion langzaam de lichten te doven. Er valt nog even, bijna triomfantelijk, een lichtflits over het scorebord: Feijen oord 0 Benfica 0. Een unieke, een historische prestatie van de Rotterdamse kampioensploeg, die in deze wedstrijd duidelijk bewees van grote Europese klasse te zijn. Een stadionwachter zegt: „We hebben niet alleen gevochten, we hebben er ook voor gevoetbald. Vanavond is er iets moois gegroeid tussen die jongens". Dat is het wel zo ongeveer: iets moois. Gisteravond hebben duizenden in het stadion en miljoenen aan hun t.v.-apparaat ,,iets moois" meegemaakt. In een van de Feijenoord-restau rants, waar een dolgelukkige menigte een record hoeveelheid bier en worst jes naar binnen werkte, besefte men op dat ogenblik eigenlek nog niet hoe goed Feyenoord wel had ge speeld. („We hadden de wedstrijd moeten winnen". Een Benfica-official, met wie wij in tutti-frutti Frans een over de wedstrijd hebben nagekaart deed dat wel. De man was zeer teleurgesteld. ,Laat ik eerlijk zijn", zo zei hy, „wij zijn hier naar toe gekomen om te winnen. Niet om gelijk te spelen. Feijenoord was in onze ogen een goede ploeg hoor, maar meer toch niet. Wij hadden het Nederlands elftal een paar keer gezien en toen dachten we dat we het wel wisten. Feijenoord zou mis schien iets homogener zijn, maar dat was voor ons toch niet iets om bang voor te zijn. Nee, toen ik hier naar toe ging dacht ik: hier gaan we even winnen. Had soms één Nederlander die verleden jaar in Amsterdam de Europa Cup-finale heeft gezien, kunnen denken dat Feijenoord de evenknie van een Benfica of Real Madrid zou zijn? Ik geloof het niet. Zo is het ons ook vergaan. Ik mag wel zeggen dat we hier in het Feijenoord-stadion hardhandig zijn wakkei-geschud. Niet door een ploeg die maar afbrak, maar door eentje die voetbal speelde. Andere dan wij. maar van klasse. Feijenoord mag zich nu heus tot de groten rekenen. Mis schien hebben wij Feijenoord wat in de kaart gespeeld, door wat behou dend te spelen. Dat is nu eenmaal het systeem van trainer Rierasafety first. Dat had bij Gutmann niet ge beurd. Dat is een aanvaller, maar ja, het is nu eenmaal zo gelopen. Hij wachtte even en zei toen met de blik van een in de knel geraakte dwergpincher: „Ik houd eerlijk ge zegd mijn hart vast voor de wedstrijd wees sportief met ML-MAPLE LEAF in Lissabon, want het is bekend dat Feijenoord goed is in uitwedstrijden". Hij nam afscheid en verdween. Een man vol zorgen. Ineens. Teruggang Wy hadden de map naar aanlei ding van die opmerkingen graag nop een paar vragen willen stellen: dezf bijvoorbeeld: was dat Benfica wel te vergelijken met de wonderploeg van vorig jaar? Wat was er eigenlijk over van een briljant jongleur als Eusebio, de mar die Real Madrid tot wanhoop had gebracht met zijn individuele acties en zijn scherpe passes. Een uitste kend voetballer, ongetwijfeld. Maar nu eerder een virtuoze rem op de ploeg dan een matchwinnaar. De goede man, een natuurtalent van het zuiverste water, kon blijk baar maar niet begrijpen dat zijn individuele spel een kolfje naar de hand was van de Feijenoord-verde diging, die hem uiteraard geducht op de huid zat. Vaak te geducht, maar de Portugees maakte het er ook naar in deze zenuwenslag door de bal steeds veel te lang bij zich te houden. En aan die kwaal leed de gehele ploeg. Benfica heeft geen lering getrokken uit de ervaringen van Vasas en Reims. Het brak niet met het korte spel, waarmee men deze formidabele Rotterdamse defensie nu eenmaal niet ondersteboven duwt. Dit Benfica heeft niet meer die grootse vorm van verleden jaar De ploeg die verleden jaar de har ten van alle voetballiefhebbers in lichter laaie zetten met dat uit bundige vreugdevuur van briljant fantasierijk en virtuoos aanvals- spel. moest nu heel hard werken om het hoofd boven water te hou den. Dit is een punt dat men niet uit het oog mag verliezen. Veel belangrijker is natuurlijk dat Feijenoord geweldig heeft gespeeld en Benfica geen ogenblik de kans heeft gegeven in het vertrouwde ritme te komen. Evenwichtig De Feijenoord-ploeg maakte een zeer evenwichtige indruk, had eigen lijk geen uitgesproken zwakke plek ken, of het moet Cor v. d. Gijp zijn geweest, wiens reactievermogen niet snel genoeg meer is. Zij bezat daar entegen wel enkele uitblinkers. De grote man was Coen Moulijn. De linksbuiten van Feijenoord heeft een wedstrijd gespeeld waarvan zelfs een figuur als Eusebio zonder twijfel met bewondering heeft staan kijken. Moulijn was de man die herhaalde lijk verwarring stichtte in de Ben- fica-defensie met zün rushes, die hij van stilstand ineens op topsnelheid kan overschroeven. Hij ging zijn bewaker Cavem links en rechts voorbij: de Portugees moet er sterretjes in het schemerdonker door hebben gezien. En toen Cavem na rust dacht dat hij de toegangs- M* m ÉlSl ia?**.., Bergholtz kwam er na een zwakke eerste helft, waarin hij twee juweel tjes van kansen liet liggen, steeds beter in. In de middenlinie blonk Kraay uit die menig hard duel met de beroemde Aguas vervanger van Torres heeft uitgevochten. Hij gaf de Portugees byna geen kans een vin te verroeren en dat heeft Aguas, die fel belust was een goede indruk te maken, dan ook bijna niet gedaan. Klaassens was goed. Kreyermaat had niet die sterke uitschieters, die an ders zijn spel kenmerken. De achter hoede was verder als vanouds. Spelverlooj BEER KREIJERMAAT die de bal waarmee de wedstrijd werd gespeeld, veroverde. wegen links en rechts had afgesloten toen passeerde de lakonieke Feije- noorder hem met een simpel balletje tussen zijn benen doorZijn voor zetten waren voor de niet al te vaste doelman Pereira elke keer weer een verschrikking. Kortom, Moulijn heeft een grootse wedstrijd gespeeld. Zijn partner Bennaars was minder briljant, maar niet minder nuttig. Hij was zo tierig als een vulkaan en had ook diens werkkracht. Ongeloof lijk wat heeft die man een werk verzet. Hij leek een beetje op een t.v.-camera: hij volgde de bal op de I voet. Kruiver was beweeglijk en gevaar lijk als steeds, zonder bijzonder op merkelijke dingen te doen. Van der Gijp was de zwakste in de aanval en De grote vraag was: hoe zou Feijenoord zioh in het eerste kwar tier houden. Als men dat zonder kleerscheuren zou doorkomen dan was er een kansFeijenoord voelde dat aan, speelde de beginfase wat ner veus en trok snel een grendel voor de poort van Pieters Graafland als de technische superieure Santana en Eusebio wait ver doordrongen. De Portugezen speelden hun gebruike lijke korte spelletje, toonde hun talent in los uitgevoerde korte com binaties, maar strandden steeds op Kraay of Klaassens en.Bennaars Benfica schrok een beetje van de uitvallen die Feijenoord lanceerde over Kruiver en Moulijn en sloop haastig terug. Na dat wat benauwde eerste kwartier was Feijenoord ge lijkwaardig aan de Portugezen en bepaalde gedeelten zelfs sterker. De roodwitten voelden dat het kon. De eerste goede kans kwam desondanks voor Benfica. Linksbuiten Silva brak in de 15de minuut verrassend door uit het centrum en kreeg een uitne mende kans vlak voor Pieters Graaf land. Beiden moeten zich dood ge schrokken zijn van die situatie. Pieters Graafland kwam uitgespro ken aarzelend zijn doel uit en Silva schoot van pure verbouwereerdheid half raak. De bal rolde naast. De Portugees bewerkte uit louter woede de grasmat met zijn vuisten. Feijenoord dreef de Portugezen in de nu volgende periode vaak met 9 man in de verdediging, maar Benfica is als elastiek: zo zijn ze met 9 man terug zo zijn ze met 9 man voor. Kruiver haalde in een persoonlijk duel met doelman Pereira Costa 's mans benen onder 's mans lichaam vandaan. Pereira had daar bezwaar tegen en maakte dat in hoog-Portu- gees kenbaar. Kruiver kon het nooit hebben verstaan, maar kwam toch met een „wat-had-je" gebaar naar de man toe. Toen kwamen de Nederlandse kan sen. Dank zy het onnavolgbare, kwik- zilverige werk van Coen Moulijn. Als een bliksemflits vloog hij langs de arme Cavem. Kansen Twee, drie keer prikte hy zijn voor zetten in de doel mond. In de dertig ste minuut stormde Pummy Berg- Van der Gijp en Kruiver zien de bal naast gaan. Doelman Pe reira kijkt zeer benauwd. holtz op zo'n voorzet af, die ver bui ten het bereik van Pereira neerviel. Het publiek zag de openingstreffer al en smeet alle opgestapelde vreug degeluiden in de arena. Bergholtz kogelde naast en had toen graag onder alle lawines van een plaats- hier-heel-ver-vandaag willen ver dwijnen. En nog eens kreeg Berg holtz de kans de score open te schie ten. Weer kogelde hy naast,. Eusebio en Santana leidden de aanvallen van Benfica, bijgestaan door Coluna. Zy vermeden Aguars, die door Kraay volledig werd uitgeschakeld en het moest nu dus komen van de aalglad de Augusto, die op links en rechts de corners nam. Maar het te korte speld stierf al voor men werkelijk ge vaarlijk kon worden. De schoten die de Portugezen losten waren meestal van inferieure kwaliteit. In de tweede helft zakte het spel peil iets, ofschoon het toch op een hoogte bleef zoals men van een Nederlands clubteam nooit te zien heeft gekregen. Feijenoord bleef ster ker en het gevaar kwam nu zowel van links (Mouiyn) als van rechts, Bergholtz zich grondig aan het her stellen was. Enkele rushes dreef hij tot diep in het doelgebied door, maar zijn schoten gingen naast en zyn voorzetten konden niet worden afge maakt. Rommeliger In het tweede gedeelte van de tweede, helit, waarin v. d. Gyp een bunenspeiaoelpunt scoorde, werd het spei rommeliger omdat van beide kanten vry aard werd opgetreden. Mouiyn wera bij een sneue door braak duidelijk „genomen" in het straischopgebied door Cavem en Coluna maar de Duitse arbiter Kandlbinaer wuifde alle protesten van spelers en het loeiende pubhek weg. 't rouwens het publiek sloot snel de ogen als het om overtredingen van oe eigen spelers ging. De manier waarop Veldhoen Augusto bewerkte, zou hoogstens in de kringen der judoleraren enige bewondering heb ben geoogst. Eusebio en Kraay gin gen daarna heel lelijke dingen tegen elkaar doen en er vielen zelfs tikken. Scheidsrechter Kandlbinder kwam er bij hij was die tweede helft een beetje hinderlijk praterig en het duet van Duits-Portugees-Rotter dams zal wel heel mooi zijn geweest. Benfica trok zich in het laatste gedeelte van de strijd vaak met de gehele ploeg terug, om even verras send weer uit te breken. Een muurtje vlak voor Pieters Graafland. De Portugees-Duits- Nederlandse discussie is in volle gang. Feijenoord kwam er met geen mogelijkheid meer doorheen. Hoe briljant Moulijn en de kort voor tyd door kramp bevangen Bennaars ook zwoegden. Als men de zege had moeten toe kennen dan had zy voor Feyenoord dienen te zyn. Maar ja. er werd niet gescoord! De gebalde vuisten die vele Portugezen zo nu en dan zwaaiden gaven al vast een vuur- proefje van het grote duel dat ons straks in Lissabon wacht PLANTEN MARGARINE a Anneke had liet goed voorspeld „Heb .k niet gezegd, dat zy gelijk i zouden spelen", was het eerste, dat Anneke van den Hoek, het Alphen- se supportertje van Feyenoord over wie wy maandag schreven, ons gis- j teravond laat toevertrouwde. Anne ke was heel enthousiast over de wed- stryd. Natuurlijk vond zij de ma- j nier van spelen van sommige Por tugezen niet altyd even fijntjes. „Maar ach, aldus Anneke, bij Feyenoord zyn het ook geen zoete jongens". Anneke vond Mouiyn de ster van het veld. Cor v.d. Gijp daarentegen de slechtste. „En wat jammer dat Bergholtz die kansen voorby liet gaan. Ik was b(j de eerste kans al opgesprongen voor hij had geschoten. Toen ik weer keek, had hij naast gekogeld. Ik wist niet hoe ik liet had". Gelooid met een roodwit lint in haar haar was Anneke al om vier uur naar Rotterdam getrokken. Juist voor het stadion kreeg Anneke nog een aanbod van 100 gulden voor haar kaart. Haar reactie was „Me neer, nog niet voor het dubbele". Lange zit vraagt ML-Maple Leaf, 'n Opmontering. Sti muleert de concentratie In de auto. Voor sportieve mensen. ML-MAPLE LEAF Kauwgom in 3 smaken: peppermint, spearmint en fruit.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5