25 25 Huurverhogingen zijn strikt noodzakelijk Keukenhof te Lisse begroet zesmiljoenste bezoeker lekkere Amerikanen voor één gulden! r Idward Steurs (6), Amsterdam krijgt een eehte hond I ergadering Huiseigenaars maal kwaliteit Afdeling Leiden K.N.M.B. volgend jaar in het goud Ontwikkeling in telefoonnet schrijdt nog steeds voort Eibert Meester sprak in LEIDEN P. v. d. A. wil ombuiging van het kabinetsbeleid r f SLUITING stil I GEMEENTELIJKE E 1\ pgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 april 1963 Tweede blad no. 30929 en P' -no Boodschap van moslims aan dr. Sjarif De voorzitter van het hier ter stede gevestigde Islamietische Voorlich tingscentrum, Khalid Saifullah Bruin, heeft namens de Nederlandse mos lims een boodschap gestuurd aan de Indonesische zaakgelastigde, dr. Sjarif. Hierin werd o.m. de hoop uitge sproken. dat de van oudsher bestaan de contacten tussen Nederland en Indonesië hersteld en vernieuwd zul len worden en dat in het bijzonder de contacten tussen Indonesië en de Ne derlandse moslims verdiept zullen worden. Soberder! De mensheid wordt gezonder, doch de voornaamste veroorzakers van sterfgevallen, zoals hartziekten, kan ker, ziekten van de aderen en onge vallen hebben In de afgelopen tien jaren een stijgende lijn te zien ge geven. Dit is meegedeeld in een gis teren verschenen verslag, dat door artsen van de Verenigde Naties is samengesteld voor de Sociale Com missie van de Volkerenorganisatie. Zij zijn van oordeel, dat ziekten van de kransslagader in wezen het gevolg zijn van de welvaart. Een soberder leefwijze zou heilzaam werken, aldus het rapport. Edward Steurs (6) uit de tuinstad Slotermeer te Amsterdam ist gistermiddag niet hoe hij het had. Met zijn ouders was hij naar êk|» Keukenhof in Lisse gekomen. Toen hij door de poort deze na- sphnale bloemententoonstelling betrad stapte een heer op hem af. et was de voorzitter, mr. Th. M. J. de Graaf, die hem hartelijk liciteerde. Aan het gezicht van het Amsterdammertje kon men en. dat het dacht: ..Maar ik ben toch niet jarig!". Lisses eerste 5 irger verduidelijkte zijn gelukwens echter snel. „Je bent de zes- iljoenste bezoeker in het veertiende jaar van tezamen tachtig ten- onstellingsweken", zei hij. „en daarom gaan we vanmiddag eens i^Nit feestvieren". zesjarige Edward kreeg een feest- lts op, er werden hem enige bal- 315 men in de hand gedrukt, hij kreeg ee toetertjes en als klap op de vuur l mocht hij met Jacoba van Beie- d i, de gravin van Holland, Zeeland "oi Henegouwen, die in vol ornaat op 55 rl stond te wachten, op het paard ulzi ritje door de (nog niet in lente- ek, icht getooide) tuin maken. ft, Vriendjes ast, het theehuis, midden op het ter- ein, stonden veertig zesjarigen uit ie acht bollengemeenten feestelijk ten "teedost te wachten op hun Am- o" terdamse vriendje. Ze hieven een ,wg ,Lang zal Edward leven" aan en rm (liezen lustig op hun toetertjes. .Sn toen brak dan het grote mo- nt aan. Edward keek begeerlijk 2 3 ar al die dozen met chocolade paas- 00 ren. Die waren echter niet voor r d n. Voor hem was er een veel gro- 15. e verrassing. eva flet een schaar mocht hij het lint y11 ld een heel groot en met bloemen jS sierd el doorknippen, dat zich p0j arna opende. Er stond een groot spe «igoedmodel van een poedel in. Echte hond iinj hndat mr. Th. M. J. de Graaf wist 50 Edward graag een hond zou heb - 14.0 ink 13 •ran1 wa. J w-ï ben, vertelde hij er direct maar bij, dat de ouders van het gelukkige Am sterdammertje een bedrag zouden krijgen, waar zij voor Edward een Ongeveer veertig kinderen van zes jaar uit de acht bollen gemeenten begroeten hun Am sterdamse vriendje, dat de zes miljoen bezoekers aan de Keu kenhof volmaakte. (Foto LD/Holvast) echte poedel of jachthond zouden kunnen kopen. „Dat is fijn", zei hy, en ik noem hem Timmy". De kinderen uit de bollengemeen ten kregen ook wat: een paasei, een zak met lekkers en een alleraardigst programma in het theehuis. Zij ge noten volop van de grappige dieren- poppenkast van de Haagse poppen kastspeler Frank Kooman en van de goocheltoeren van prof. Tevano. AI deze feestelijkheden kon de gast vrouw van Keukenhof, Vrouwe Jaco ba van Beieren, organiseren, omdat het bestuur wist in wiens handen het zesmiljoenste kaartje via de voorver koop gekomen was. 2 i -v De Leidse Bond van Huis- en Grondeigenaren heeft gisteravond in restaurant Van der Heijden zijn voorjaars-ledenvergadering ge houden, die goed bezocht werd. In zijn openingstoespraak wees de voorzitter, de heer J. van Iter- son, er o.m. op, dat de bond geen gemakkelijk jaar achter zich liet, mede door het nog steeds slepende huurvraagstuk en de nog voort durende toename van de onderhoudskosten, die noodzakelijk zijn om een nog grotere toename van het aantal krotwoningen te voor komen. Hij legde er de nadruk op, dat alle tot dusver toegestane huurverhogin gen weer geheel te niet werden ge daan door de toename van kosten, welke grotendeels werd veroorzaakt door de invoering van de vijfdaagse werkweek in de bouwvakken. On danks deze vijfdaagse werkweek zijn de weeklonen van de bouwvakkers dezelfde gebleven, waarvan het nood zakelijk gevolg was, dat de uurlonen moesten worden opgetrokken, en zo wel de timmerlieden als de metse laars aanzienlijk hogere rekeningen gingen indienen. Inzake het slepende huurvraagstuk mocht spreker tot zijn genoegen vaststellen, dat naast vele tegenstanders van huurverhogingen, vele prominente figuren in den lande toch wel zijn gaan inzien, dat de verhouding tussen de huurinkomsten en de onderhouds-uitgaven niet te scheef moet worden getrokken. Het verheugde spreker m het bij zonder, dat zich onder deze gezag hebbende figuren eveneens de minis ter v. Wederopbouw en Volkshuisves ting bevond en dat deze reeds positief te kennen had gegeven, dat er inder daad nog vóór 1966 enkele huurver hogingen moeten komen om ge noemde verhouding op peil te houden. „Ik hoop maar, dat de minister zo spoedig mogelijk tot de verwezen lijking van zijn voorgenomen plan nen inzake de huurverhogingen zal overgaan, want anders zal het be staande woningbezit eveneens min of meer gaan verkrotten", lichtte spre ker met nadruk de noodzaak van huurverhogingen toe. „Als een huis eigenaar", aldus besloot de heer Van Iterson „van goede wil is om mede in het belang van de huurders het onderhoud van zijn huizen op peil te houden, dan moet hij daartoe ook financieel in staat zijn". Na het lezen van de notulen bracht de secretaris, de heer P. C.A. ten Broek, in zijn jaarverslag duide lijk tot uitdrukking, dat de Leidse Bond een zeer actief jaar achter zich liet en de belangen van de thans 957 aangesloten leden met een totaal aantal ingeschreven woningen van Het paasei is open. Edwardniet, dat hij een echte hond zou kijkt verheugd naar de speel- krijgen. goed poedel. Hij wist toen nog I (Poto ld Holvast) Leids biochemicus in Oxford gepromoveerd Aan de Universiteit van Oxford is tot doctor of philosophy gepromo veerd de heer Carel Mulder op een proefschrift „The synthesis of vita min b-6 by microorganisms". Promo tor was prof. D. D. Woods. De heer Mulder is thans werkzaam op het laboratorium voor toegepaste enzymologie en radiobiologie van de Leidse Universiteit. dward Steurs wandelt met l >uu>e Jacoba van Beieren door prachtige tuin. 4 (Foto LD/Holvast) Advertentie Zoekt U een GOUDEN ARMBAND voor f70.- en f 100.-. Of f300.- en f400.-. v. d. WATER j Haarlemmerstr. 207, heeft hem Grote keuze in alle prijzen. Steler en heler Een 26-jarige monteur uit Leiden zou in een dronken bui een brom- fiets, die voor een pand stond, heb- j ben gestolen en daarmee naar de woning van zijn broer zijn gereden. De broer was niet thuis en ver dachte had toen een radiotoestel uit de woning gestolen. Dit toestel verkocht hij aan een 25-jarige automonteur voor f 50. nadat hy aanvankelijk f 87.50 had ge vraagd. De steler en de heler bekenden de feiten, hoewel de heler verklaarde niet te hebben begrepen, dat het toestel was gestolen. „Maar u maakte er toch een aar dig winstje op', constateerde de pre sident van de Haagse rechtbank. De officier eiste tegen de steler 9 maanden gevangenisstraf en ter be schikking stellen van de regering, zulks omdat verdachte reeds eerder is veroordeeld. Tegen de heler vorderde de officier f 200 boete en voorwaardelijk een maand gevangenisstraf. Uitspraken op 23 april. Bescherming tegen gemeenten Het landelijk contactorgaan voor gemeentesecretarissen <CLO) houdt vrijdag 3 mei in de, Stadsgehoorzaal de algemene vergadering. Mr. C. H. F. Polak houdt in deze vergadering een voordracht over „Bescherming tegen gemeenten". fficiële publikatie rgemeester en wethouders van Wen brengen ter openbare kennis, de gemeentesecretarie en de paus der gemeentelijke bedrijven, mdens het hierna vermelde, op j 12 april a s. de gehele dag voor F publiek gesloten zullen zijn. Stedelijk museum „De Laken- zai op die dag geopend zijn van tot 17.00 uur. BURGERLIJKF STAND VAN LEIDEN UEBOREN Peter Christoph. z. v. M. J. Elfferich en E. Brouwer: Gerrit, z. v. J. van Rijn en L. van Duijn; Petronella, d. v. A. Polanen en M. C. van Soest; Abramina Maria, d. v. G. Cuvelier en A. M. Wa- gemaker; Henricus Rudolf Robertus, z. v. J. H. M. Feller en C. J. Nleuwen- huizen; Jannetje Geertruida. d. v. F. Kuipers en J. P. van Oeveren; Lam- bertus Teunls, z. v. P. van Poelgeest en K. N. Stehouwer. GETROUWD J. L. Bronsgeest en J. M. van Gel deren. OVERLEDEN C. C. J. Feskens, 65 jaar wed. van H. E. W. Vermeulen: J. E. Steenlage, 54 Jaar, echtgen. v. W. Kersbergen. Het feit, dat de afdeling Leiden van de Kon, Ned. Middenstands bond volgend jaar vijftig jaar bestaat, heeft de voorzitter van deze afdeling, de heer W. Zwart, op sterke aandrang van de leden doen terugkomen op zijn besluit om als zodanig af te treden. Dit geschiedde tijdens de gisteravond in restaurant Van der Heijden gehouden jaarvergadering. In zijn Inleidend woord gaf de heer Zwart een terugblik op de problemen, waarvoor de middenstand in 1962 werd gesteld. Allereerst was daar het vraag stuk van de vijfdaagse werkweek, welke in zeer vele mlddenstandsbedrljven reeds is ingevoerd. Algemeen en z.i. ook terechtgaf men er de voorkeur aan om de zaterdag als koopdag te handhaven. Fel heeft de middenstand zich in het afgelopen jaar ook verzet tegen het op de markt brengen van branchevreemde-artikelen door het groot-winkelbedryf. Tenslotte, doch dit geldt ook heden ten dage nog: is er het moeizame verkeer in de binnen stad, met de daaraan verbonden par- keermoeilijkheden. welke niet bevc-- derlijk zijn om „klanten aan te trek ken". Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. H. van der Kloot, bleek deze avond, dat de afdeling thans 183 leden telt. Hoewel de omzetten in 1962 bij het middenstandsbedrijf in het alge meen redelijk waren, bleven de resul taten beneden de verwachting. Volgens de secretaris is dat toe te schrijven aan de gestegen bedrijfskosten. Lichtweek vraagt om belangstelling Een dringend beroep deed de lieer Van der Kloot op de aanwezigen en over hun hoofden heen op de ge hele Leidse middenstand om voor de Llclitweek In december meer be langstelling aan de dag te leggen. In dien dit niet geschiedt, dan is het niet uitgesloten, dat Lelden in de toe komst deze trekpleister verliest. Hoewel er een kasreserve is van circa f 5000, sloot de jaarrekening van de tweede penningmeester, de heer A. Kors, met een nadelig saldo van f 686. Verontrustend is dit echter niet. om dat er ook in 1962 een reserve is ge kweekt voor de viering van het ko mende gouden Jubileum, er nog enkele incasso's zijn alle leden hebben hun contributie over 1962 nog niet betaald en een andere wijze van boeking plaats vindt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Blitz en Susan herkozen; de heren Van der Kloot, de Ren en Bal- kestein zullen de afdeling op het con gres van de K.NM3. 7 en 8 mei te Utrecht vertegenwoordigen. Dr. J.v.d. Poel over plannen Als gast had de K.N.M.B. deze avond de met ingang van t juli benoemde gemeente-secretaris, dr. J. v. d. Poel. in zijn midden. Dr. v. d. Poel vertel de iets over de lange weg, welke een voorstel tot het invoeren van b.v. een richtingsverkeer en het scheppen van parkeermogelljkheden. veelal moet gaan. Tal van commissies en personen moeten in de regel worden gehoord, teru(jl ook rapporten en nota's moeten worden geconcipieerd. Spreker, die met name de Leidse verkeerssituatie onder het oog nam. zette uiteen, dat bij het ontwerpen van plannen de blik gericht blijft op het totaal van maatregelen. Er wordt gewerkt met perspectief op de toe komst Daarvan getuigt ook het we genschema, dat, volgens spreker, uiter mate deskundig ls opgesteld. 9686, op voorbeeldige wijze behar- I tigde. Het jaarverslag van de penning meester, de heer A. P. de Rooy gaf eveneens aanleiding tot grote tevre denheid inzake het financieel beleid. De hiernavolgende bestuursverkie zing had tot resultaat, dat de perio diek aftredende heren Ten Broek en H. Verbeek (alg.-adj.) bij acclamatie werden herkozen. Daar de heer L. Zitman reglemen tair niet meer herkiesbaar was, werd in zijn plaats op voordracht van het bestuur en eveneens bij acclamatie de heer G. Vogelaar gekozen. Na een zeer geanimeerde rond vraag sloot de voorzitter de vergade ring met een kort woord, waarin hij een beroep op de leden deed om de nog ongeorganiseerde huiseigenaren te bewegen lid van de bond te wor den, teneinde een zo krachtig moge lijke organisatie te krijgen. De Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel, afd. Leiden, organiseerde gisteravond in het Gebouw voor Chr. Soc. Belangen in samenwerking met het bestuur van de vakgroep P.T.T. een bijeenkomst, waar de heer ir. E. Rijsdorp sprak over het onderwerp „De moderne ontwikkeling van de internationale telefooncommunicatie" De voorzitter van de Leidse afdeling van de N.C.B.O., de heer W. Loeve, verwelkomde in zijn openingswoord de aanwezigen en gaf daarna het woord aan ir. Rijsdorp, die een deskundige op het gebied van de telefoon-communicatie genoemd mag worden. Ir. RIJSDORP voor tie NCBO In zijn inleiding schetste de heer Rijsdorp de ontwikkeling van de telefoon in het beginstadium. In eerste instantie moest men via een slinger aan het ouderwetse toestel de telefoniste oproepen, die dan het ge wenste nummer aansloot. Later ging men over op de kies- schijf, zoals wij die nu nog ken nen, maar dit was in het begin nog slechts een half-automatische verbinding, omdat de abonnee nog via een telefoniste, die dan gebruik maakte van de kies-schijf, werd door verbonden. Tenslotte voerde men het automatische stelsel in, zoals dat vandaag de dag in gebruik Ls. Nederland is verdeeld in 22 kies districten. Bij een interlocaal gesprek krijgt men de gewenste verbinding via zogenaamde kiezers van tarief meters. Natuurlijk waren voor al deze verbindingen veel draadleidingen nodig. Dit werd echter vergemakke lijkt door de elektronenbuis. door welk systeem meerdere gesprekken oyer een lijn gevoerd kunnen worden Wel brengt dit de consequentie met zich mee, dat dan versterkers nood zakelijk worden, maar het is toch een praktischer methode. Wat betreft de internationale tele foongesprekken zei ir. Rijsdorp, dat deze nog steeds via telefonistes ge voerd worden. Een directe verbinding levert namelijk problemen op met de tarief-bepaline. Toch zal het in de toekomst in Europa komen tot een automatische verbinding tussen de verschillende landen. Een systeem van de laatste jaren is het gebruik van transistoren, waardoor een ver dubbeling van het aantal gesprekken over een lijn, die bestaat uit twee draadjes, mogelijk wordt. Aan de telefoonleidingen wordt tegenwoordig zeer veel aandacht be steed. Vooral die kabels, die bestemd zijn een verbinding te vormen met een ander werelddeel, die dus op de bodem van de oceaan moeten rusten, evenals de versterkers, worden zeer precies geconstrueerd, omdat regel matige reparatie veel te duur zou worden. I)e allernieuwste methode van ver binding, waarbij deze kabels kunnen worden uitgeschakeld, is die van do communicatie-satellieten. zoals de „Telstar". In de toekomst, over zo'n twintig, dertig jaar. voorzag ir. Rijs dorp een vervanging van de draai schijf door een systeem van knopjes, waardoor de verbinding nog sneller tot stand kan worden gebracht. Een bewijs, aldus besloot ir. Rijsdorp zijn interessante lezing, dat de ontwikke ling nog steeds gaande is. Na de pauze werden dia's vertoond en bestond de gelegenheid tot het stellen van vragen, waardoor punten, die nog niet geheel duidelyk waren geworden, bij de toehoorders werden opgehelderd. „De Partu van de Arbeid wil een ombuiging bewerkstelligen in het beleid, dat in de afgelopen vier jaar door het huidige kabinet is gevoerd. Zij stelt namelijk prijs op een vooruitstrevend beleid, dat gericht is op een recht vaardige verdeling van de welvaart". Dat zei de secretaris-penningmees ter van de P.v.dA., onze oud-stadge noot Eibert Meester, tijdens een openbare vergadering, die gister avond in „Den Burcht" werd gehou den. Wat de huidige regering tot nog toe heeft gedaan is volgens hem niet anders dan een deerlijk tekortschie ten. Eibert Meester sprak in dit verband van een onsociaal stuntelig woningbeleid, van een blunder met betrekking tot de kwestie Nieuw- Guinea, van een vastgelopen land bouwpolitiek en van een onbevredi gende pensioenregeling voor de amb tenaren. Wat de vrije loonpolitiek betreft, de arbeidsconflicten waren gedurende deze jaren groter in aan tal dan voordien, aldus Eibert Mees ter. Overigens had hij scherpe kritiek op de wijze, waarop de V.V.D. haar propaganda voert („weinig stijlvol") op de voorlichting, die de P.S.P. geeft („vals") en op de tendentieuze artikelen, oon. over het omroepbe stel, in een veel gelezen ochtendblad („fascistisch"). Wat dit laatste betreft zei Eibert Meester, dat de P.v.dA. zeer oeslist een open omroepbestel voorstaat. „Geeft het medium tv. toch vooral niet in handen van winstmakers zo als zekere Zwolsman" riep hy uit. „Wij willen wel reclame op de t.v., maar geen reclame-t.v." van duizend gulden. Dat de politieke partijen een subsidie krijgen voor elke uitzending, die zij op de televisie verzorgen, noemde hij niet juist. „Deze uitzen dingen doen de parlementaire demo cratie in feite geen goed" Eibert Meester nam op deze ver gadering, die geleid werd door de heer W. G. den Dubbelden, de plaats in van prof. dr. Ir. A. Vondeling, die op het laatste ogenblik verhinderd was naar Leiden te komen. Onze stadgenoot, de heer F. van Hoeken, is te Groningen geslaagd voor het kandidaatsexamen tand heelkunde. Kerkelijk Leven NED. IIERV. KERK Beroepen te Ernst (toez.) P. Bouw te Ede te Haarlem (vac. R. Bijl) (toez.) E. Sneller te Eindhoven door de Provinciale Kerkvergadering van Utrecht als predikant voor bijzondere werkzaamheden te Veenendaal) (nood- gemeente Sola Fide) dr. L. van Har- tingsveld te Maassluis. Bedankt voor Leeuwarden (vac. Ph. Loggers) J. Tammeling te Koudum voor Wassenaar (Ned. Prot. Bond) M. Wabeke te Enschedé. GEREF. KERKEN Beroepen te Doezum G. de Jong te Neede te Ulthulzermeeden C. A. Verhoog te Wirdum (Fr.) te Bad hoevedorp (2e pred.pl.) en te Wage- ningen (vac. B. G. Mees ten Oever) L. C. Rietveld te St.-Pancras te Scharend(jke H. Scholing te Culem- borg. Aangenomen naar Ens (N.O.P.) W. F. Koelé te Tweede Exloërmond. GEREF. KERKEN (vrQgem.) Bedankt voor Kantens W. Wlerenga te Noordbergum. CIIR. GEREF. KERKEN Tweetallen te Oud-Beijerland M. W. Nieuwenhu(jze te Amsterdam-West en J. J. Rebel te Haarlem-Noord te Maarssen H. P. Brandsma te Rozenburg en J. J. de Jong te Gouda. Aangenomen naar Deventer A. J. Ot ter te Sint Jansklooster. EVANG. LUTII. KERK Beroepen te Zeist A. Duyvendak, proponent te Alphen a. d. Rijn. BAPTISTEN GEMEENTEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Zaandam H. Ligten- berg te Oudemlrdum. Ds. F. G. H. Nicolaï met emeritaat In verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd heeft de provinciale kerkvergadering van Utrecht met ingang van 1 mei as. emeritaat verleend aan ds. F. G. H. Nicolaï, predikant van de hervormde gemeente van Vleuten (en de Haar) in de classis Utrecht. Nadat de heer Nicolaï in mei 1923 was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk en hy tot september 1924 eerst ongeveer zestien maanden in de Oranjewyk te Utrecht werkzaam was geweest als hulpprediker, werd hy op 2 november 1924 door ds. H. C. Briët, toen nog predikant te Utrecht, bevestigd als predikant van de hervormde ge meente van Voorhout in de classis Leiden. Op 12 mei 1929 verwisselde ds. Nicolaï deze gemeente met die van Jutphaas in de classis Utrecht, vanwaar hij op 11 oktober 1936 naar die van Domburg op het eiland Wal cheren vertrok. Sinds 19 januari 1947 dient ds. Nicolaï de hervormde ge meente van Vleuten. Reactor Wageningen werd kritisch De biologisch-agrarische reactor Nederland (Barn) van het „Instituut voor toepassing van atoomenergie in de landbouw" (Ital) te Wageningen is gisteravond om ongeveer kwart voor elf voor de eerste maal kritisch geworden. In de reactor treedt nu een zichzelf onderhoudende kettingreac tie van kernsplijtingen op. Daarmee is een van de weinige reactoren ter wereld, die uitsluitend bestemd is voor het bestralen van biologisch ma teriaal met neutronen, in bedryf ge komen. De reactor In Wageningen zal met name gebruikt worden by het plan ten vered el ingson de rzoek. De reactor werd geheel in ons land ontworpen en vervaardigd. Het ont werp is afkomstig van de afdeling be oordeling en ontwerp van het „Reac tor Centrum Nederland". De reactor, gebouwd in 21 maanden, is van het zogenaamde bassintype. Het vermogen bedraagt honderd kilo watt. Na zyn emeritaat zal ds. Nicolaï zich te Cothen in Utrecht vestigen, waar hy nog bystand in het pasto raat zal verlenen en zondag 5 mei as. door ds. F. L. van 't Hooft uit wyk by Duurstede als zodanig zal worden ingeleid.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3