geconcentreerde aandacht voor Bach's „Matthaeus Passion kunst kaleiöoscoQp Komend in teken operaseizoen Wagner-V erdi FRANKFURT TOONT MODERN EN HISTORISCH SPEELGOED Goede verwachting weer gehonoreerd Gré Brouwenstijn en Arnold van Mill in gastrollen 9Ex Animo9 in Stadsgehoorzaal 99 Iiip deze zegeltjes uit! I KG GRATIS eldbocte voor -ou van Burg ter gastdirigenten Waarschuwing tegen perfectie door artsen en psychologen NU MODERN WASSEN WASMACHINE BLAUW - a Upgericht 1 maart 1860 Woensdag 10 april 1963 Zevende blad no. 30929 (Foto LD Holvast) op een wijze, die zowel in muzi kaal als religieus opzicht tege moet komt aan de goede ver wachtingen. welke men ervan heeft. Ook nu mocht daarvopr grote dankbaarheid zijn! H. ACHS MATTHAEUS PASSION trekt telkenjare de groot ste belangsteling: begrijpelijk in een onrustige tijd. welke als •elf bij talozen het verlangen naar enkele uren van inkeer doet (taan. kinds vele jaren verzorgt Herman de Wolff met zijn „Ex Ani- '-koor de uitvoering in onze stad. Hij maakte een ..traditie", ft reeds duizenden en duizenden nader tot dit onvergankelijke rk gebracht, met sterke toewijding, met hart en ziel. iessievelijk is een niveau ont- dat grote aandacht verdient, folffs visie is in de loop der tü- aan veranderingen onderhevig st en ook gisteravond trof het stampvolle Stadsgehoorzaal hoe nsie nog steeds wisselend, doch d" blijft, zodat er geen gevaar in de routine te blijven steken, nmag het op verschillende pun- «eens zyn met de opvatting en cht bezwaren koesteren tegen de snellere tempi, die De Wolf te moeten huldigen met de i verbonden gevaren: èèn ding ter, er is géén gevaar voor mo de. uitvoering was vooral na de f— boeiend genoeg om het audi- x tot de laatste noot mee te leven met deze lijdensgeschie- in tonen, welke ook zo veel- gelegenheid biedt tot medita- overpeinzingen. De spanning in dat tweede deel. waarin dus' Kruisdood beschreven wordt, bij ook de aardbevingsscène tot dramatische climax uitgroeit. Snelle tempi 11s een ontzaglijk zware opgave, deze .Matthaeus Passion", waar wij de muzikale en geestelijke den reeds herhaaldelijk uitvoerig ^-even, in volkomenheid uit te k steeds werkt De Wolff met zijn geen en beschaafd zingend koor en ernstig, om er een aangrij- 8 illustratie van te geven, passages, waarin hem dat lukt. m meer en meer. waarbij ook de nchtigheid, welke aan deze Pas- inherent is, meer en meer ge- sterd wordt. De kennelijke voor voor vlotte en soepele tempi, Wolff thans blijkbaar in zijn Hel heeft geschreven, doet het tl echter wel eens aan fijnzin- ad inboeten en heeft ook soms evolg, dat de ontroerende, mys- vergeestelijke in het gedrang ie zouden wij niet graag willen n: daarom zij met nog ster- undrang dan een vorige maal i een al te hevig opvoeren van pnse verloop gewaarschuwd. Af lijkt het een wat schadelijke top met de tijd te worden, om vooral niet veel later dan ruim tot een einde te komen. Solisten m Advertentie /gïSü. [t_>k «SUNDRÓP ze helpen U.op weg naar SUNDROP BANANEN Vraag Uw fruit-leverancier om de spaarkaart! televisie-spelleider Lou van I* gisteren in Frankfort tot 200 boete veroordeeld wegens bele- d van de journalist Heinrich Uit Lauterbach. Hij moet bo- de beledigende woorden ik terugnemen. Journalist had in zijn krant 'geleverd op televisiespelen van Burg Toen kort daarop op 11 .»T*n het vorige jaar, een andere ;!x*erker van het blad dc Neder- spelleider om een interview t liet Van Burg zich op bele gt wijze uit over diens collega. De solistische vocale medewerking heeft ditmaal zeker niet teleur gesteld: integendeel: Een verrassing was de Evangelist, de Belg Sylvain Deruwe. Na een voorzichtig en vo caal wat zwak begin, verkreeg zijn voortreffelijk geschoolde instrumen taal aandoende stem glans, kracht en macht. Hij betoonde zich bovendien een intelligent, beeldend verteller, wiens voordracht ook geestelijk su blieme momenten inhield. De bas David Hollestelle bevredigde ditmaal zangtechnisch uitermate in de Christuspartij. Naar ons gevoel was zijn voordracht echter wel eens te ..aards-gebonden", hoewel waardig en voornaam. Met buitengewone belangstelling namen wij kennis van de wijze waar op de warm. sonoor en glanzend klin kende bas Henry Blackmon de kleine partijen en zijn aria's superieur be handelde. daarbij blijk gevend van een intense muzikaliteit. De tenor van Jan Handerson eigende zich zeer wel voor zijn moeilijke opgaven: zijn stem zal zich. speciaal in de hogere regio nen evenwel nog stérker moeten ont wikkelen, om tot volle bevrediging aanleiding te geven. Evenals verleden jaar berustte de sopraanpartij bij Nellv Groenevelt. wier stem velerlei kwaliteiten bezit en zich stellig goed voor Bachvertolkin- gen eigent. Jammer, dat een zekere scherpte nog steeds merkbaar is. wat aan haar ongetwijfeld fraai getim- breerd geluid lichtelijk afbreuk doet Haar Bachbegnp heeft aan stylis tisch inzicht gewonnen. De alt Roos Boelsma verdiende haar sporen in Bach reeds lang. Jammer dat een zekere krampachtigheid haar zang. welke daardoor een vrij mach teloze indruk maakte, ditmaal ont sierde. Jaap Hillen (klavecimbel» en Adriaan Blankenstein orgel» betoon den zich rechtgeaarde steunpilaren. De begeleiding was in handen van het Rott. Philh. Orkest, dat gelukkig niet routineus te werk ging en in het algemeen in juiste samenwerking met het koor verbonden bleef. Enkele le den van dit orkest onderscheidden zich bekwaam en vakkundig in solis tische omspelingen. Ook het jongenskoor, geïnstrueerd door Jan van Kapel, heeft als steeds een stralend-khnkende bij drage geleverd. Levensbehoefte Een grot eschare. onder wie zich ook dit jaar weer de thans 88-jarige ere-voorzitter van „Ex Animo", dr. J. Riemens bevond, heeft aandachtig en geconcen treerd geluisterd en opnieuw be wezen, de ..Matthaeus Passion" als een levensbehoefte te willen ondergaan. Dankbaarheid mag Hierboven solisten en dirigent tijdens de uitvoering van Bachs' "Matthaeus Passion". V.l.n.r.: Roos Boelsma (alt). Jan Han derson (tenor), dirigent Herman de Wolff. Henry Blackmon (bas). Nelly Groenevelt (so praan). Sylvain Deruwe (tenor) en David Hollestelle (bas). heersen over het feit. dat ook Leiden „zijn" Matthaeus Passion ieder jaar te horen krijgt en we) Pianist Benno Moiseiwitsj overleden De in Rusland geboren, doch later tot Engelsman genaturaliseerde pia nist Benno Moiseiwitsj is gisteren op 73-jarige leeftijd in Londen overleden Moiseiwitsj, die in een groot aantal landen concerten heeft gegeven, ge noot internationale vermaardheid om zijn interpretaties van het werk van romantische componisten. De kunste naar werd in maart van dit jaar door een lichte hartaanval getroffen, doch men meende dat hij thans zo goed als hersteld was. H, VAN TUSSENBROEK BEKEND POPPENMAKER 83 OVERLEDEN Te Amsterdam is dezer dagen op 83-jarige leeftijd overleden de be kende poppenmaker Harry van Tus senbroek. Hij werd in Leiden gebo ren en vervaardigde op zijn 40ste jaar zijn eerste poppen. Op de Parijse we reldtentoonstelling van 1937 won hij de Grand Prix voor zijn marionetten. Zijn creaties zijn bijzonder subtiel van uitdrukking en even vindingrijk als effectvol. De film „Tussenspel bij kaarslicht" van Charles Huguenot van der Linden heeft geheel betrek king op Van Tussenbroeks poppen wereld. I En deze indruk mag niet ontstaan dan liever enkele coupures aange- ibracht II uarderintr „Ex Animo" intussen „staat" voor de enorme taak. Het koor zingt onwankelbaar, ge disciplineerd, met raaie kleur en meermalen met grote bewogenheid. Muurvast zijn, naast de volkskoren, de koralen. Met veel slagvaardigheid is De Wolff ook ditmaal te werk ge gaan. Hij kan gelukkig in elk opzicht op zijn zangers en zangeressen, van wie veel zeggings- en overtuigings kracht uitgaat, bouwen. Er is be weeglijkheid. naast beschouwelijkheid, men geeft zich niet over aan een sentimenteel romantiseren. En on danks een menigmaal naar onze smaak al te voortvarende aanpak, blijft er toch ruim voldoende over. om van de „Matthaeus Passion" in deze visie, ruimschoots te genieten, er innerlijk ten volle in op te gaan. Het is geen geringe verdienste een groot koorapparaal als dat van „Ex Animo" zó in de hand te houden ge lijk De Wolff dit doet. Wij willen hem daarvoor onze waardering niet ont houden, vooral ook voor het feit, dat hij zich jaar in jaar uit met dezelfde bezieling en toewijding aan Bachs ge niale meesterwerk wijdt en daarbij, ondanks de onhistorische massaliteit van het geheel, ook aan de zang een transparant karakter weet te ver lenen. Verklorinq van „trouw" van Oostduitse schrijvers De vereniging van auteurs in Oost- Duitsland heeft een verklaring van trouw aan de overheid gepubliceerd. ZU zegt erin dat er met een aantal auteurs „ernstige verschillen van mening" zijn geweest over fundamen tele kwesties van politiek en ideologie. Deze waren echter overwonnen op het partij-congres van januari j.l. en op een conferentie van leden van het Politbureau en schrijvers, die twee weken geleden is gehouden. Op laatstgenoemde bespreking heeft partijleider Ulbricht de houding van sommige schrijvers „semi-anarchis- tisch" genoemd. Partij-ideoloog Kurt Hager sprak van „nauwelijks verho len aanvallen" op de Staat. Jacob Maris - jeugd prijzen Het bestuur van de Jacob Maris- stichting heeft besloten voor 1963 drie Jacob Aarisjeugdprijzen. elk be staande uit een zilveren legpenning en een bedrag van f 500, alsmede drie materiaalprijzen elk groot f 250 uit te loven. Van een keuze uit de ter mededin ging ingezonden werken zal in het Haagse Gemeentemuseum van 31 mei tot en met 23 juli a.s. een tentoon stelling worden gehouden. De prijzen zyn beschikbaar gesteld voor werken op het gebied van de schilderkunst, de beeldhouwkunst en de grafische kunst. Gegadigden voor de prijzen dienen op 1 januari 1963 de leeftijd van 28 jaar nog niet te hebben bereikt en woonachtig te zijn in 's-Gravenha- ge of een der randgemeenten. Expositie over <le Hugenoten Ter gelegenheid van de Franse week die in Nederland in het najaar zal worden gehouden, wordt een ten toonstelling over de Hugenoten inge richt in het stedelijk museum „Het Prinsenhof" te Delft. De expositie zal I omstreeks half oktober worden ge- opend. De belangrijkste archiefstukken die getoond worden zijn het Edict van Nantes en de herroeping daarvan. Deze stukken komen uit Frankrijk. De directeur van het museum, drs. D H E Bolten. hoopt dat afstam melingen van de Hugenoten die nog over documenten of ander materiaal beschikken, zich met hem in verbin ding willen stellen en eventueel dat materiaal voor de expositie in bruik leen zullen afstaan. De algemeen muzikaal leider van de Nederlandse Opera. Franz Bauer-Theusslzal een aanzienlijk deel van de werken leiden die op het repertoire van het seizoen 1963-196-1 staan. o.a. ..Die Wal kure" van Wagner. ..Vorst Igor" van Alexander Borodin, en ..Die Schule der Frauen" van Rolf Liebermann. die in het winterseizoen aan het speelplan zullen worden toegevoegd. Voorts zal hij dirigeren "Lohengrin "Fidelio" waarin Gré van SwolBrouwenstijn de rol van Leonore zal vervullen). "Nabucco' en Die Zauberflöte" Naast Bauer-Theussl zullen als di rigenten optreden Arrigo Guarnieri, Johannes den Hertog en Leo Dric htlijs. Als gastdirigenten worden ver wacht Alberto Erede, Bernard Hai- Kijkje in grootmoeders poppenkeuken MET een kijkje in grootmoeders van koper en tin blinkende pop penkeuken begint de rondgang door een van de aardigste ten toonstellingen. die Frankfurt deze winter heeft georganiseerd. Pop pen en speelgoed uit drie eeuwen" heet deze vrolijke expositie, waar in een stukje cultuurgeschiedenis van de oude handelsstad, maar ook de onveranderlijkheid van bepaa'de wensen en hartstochten van het kind zichtbaar wordt. De moderne in spijkerbroek gestokenschool jongen speelt met zijn diesellocomotief precies zo vol overgave, als vroeger zijn grootvader met het blikken spoortreintje en het kleiiiste meisje, dat vol verrukking de blinkende potten en koekvonnen in grootmoeders poppenkeuken bekijkt, kookt voor haar poppen- kinderen op het elektrische miniatuur fornuis met hetzelfde plezier als haar grootmoeder op het met houtskool gestookte roetende mon ster. Rariteiten Onder de geëxposeerde voorwerpen bevinden zich vele rariteiten: zo ziet men er een dnewielige poppewagen uit het jaar 1860 destijds de „dernier en" in alle Frankfurter burgerhuizen (deze wagens waren oorspronkelijk afkomstig uit Parijs!), er zijn ele gante Rococo-, Biedermeier- en Vic torian dames naast poppen in kleder dracht uit vele delen van Europa. Uniek zijn de vele soorten tinnen fi guren: schutters, circusartiesten en soldaten, toneel- en paradijsscenes, zo sierlijk vervaardigd en beschilderd, dnt zelfs een volwassene het nauwe lijks waagt, ze aan te raken. Ook de collectie pronk- en staatscalèches vertegenwoordigt voor verzamelaars grote waarde. Het mooiste exemplaar daarvan is een achtspannige Vene- tiaanse karos uit het broemde „Nurn- berger Offizin". Een curiositeit is een uit tin vervaardigde Frankfurter weekmarkt: bloemen- en worststal- letjes, een krakelingenbakkerij en aanprijzende marktvrouwen gaven in elk detail de atmosfeer van een geza pige tijd weer. Aanpassen! Blijkt uit de historische stukken reeds duidelijk het „internationale karakter" van het kinderspeelgoed, bij de moderne voorwerpen, die op de tentoonstelling vertegenwoordigd zijn wordt dit nog duidelijker De orga nisatoren hebben vijftig speelgoedfa brikanten uit binnen- en buitenland, die in de vakwereld een goede naam Bij het spelen met deze prach tige poppenkeuken leerde de kleine poppenmoeder anno 1850 ongemerkt de omgang met huis houdelijke voorwerpen. verworven hebben door de vervaardi ging van goed en verantwoord speel goed. verzocht hun produkten in te zenden. Zo vinden wij naast Javaanse schimmenspelfiguren uit de tijd rond de eeuwwisseling moderne marionet ten- en poppenkastfiguren uit Italië en Nederland; een Engels kinder- scrabblespel en Scandinavische lego bouwstenen, vertegenwoordigen de afdeling „gezelschapsspelen" en enige „Kathe Kruse" poppen voelen zich in het Franse en Westduitse poppen- meubilair helemaal thuis Met deze keur van goed modern speelgoed hopen de initiatiefnemers van de tentoonstelling waarbij be halve kunsthistorici ook kinderpsy chologen. doktoren en opvoedkundi gen behoren de grote en kleine tentoonstellingsbezoekers op de bete kenis van goed speelgoed te wijzen. Vele storingen in de ontwikkeling en psychische afwijkingen bü kinderen worden volgens de geleerden veroor zaakt door het spelen met verkeerd gekozen speelgoed, dat te zeer op „perfectie" is afgestemd. „Speelgoed moet wat materiaal en vorm betreft, eenvoudig en aan de leeftijd van het kind aangepast zijn. het moet de fan tasie van het kind bezig houden en sQn speelkracht gedurende een lange tijd stimuleren", dit is het principe, waarvan men bij het kopen van speelgoed dient uit te gaan. tink. Jaroslav Krombholc en Fran cesco Mnlinari-Fradelli. Met Roberto Benzi staat men in contact voor de leiding van enkele voorstellingen van „Werther" van Massenet. Een en an der heeft de intendant der opera, mr. Evert Cornells, op gisteren ge- ferentie meegedeeld. Verwacht wordt dat het reper toire do- 'Jpera eind augustus 89 werken zal omvatten. Peter Scharoff zal Vorst Igor (welke opera in het Duits wordt gegeven) regisseren en Hans Hotter .Die Walkure", waarin hij tevens de Wodan-partij zal zin gen Er zal een aantal opvoeringen worden gegeven van „De vier huis tirannen van Ermanno Wolf-Ferrari, welk werk sedert 1958 niet meer op het programma voorkwam. Het wordt gebracht in de bestaande Nederland se vertaling. De orkestrale medewerking verleent het Kunstmaandorkest dat voor alle voorstellingen is geengageerd. Alleen zo was het mogelijk dit werk te brengen, anders zou men dit niet kunnen doen door repetitiemoeilijk- heden. Van Wagner wordt, mede in ver band met een herdenkingsjaar (150- ste geboortedag», een serie opvoerin gen van Lohengrin gegeven. Tevens wordt dit jaar de 150ste geboortedag van Verdi herdacht. Van hem zal een zestal composities ten gehore worden gebracht gebundeld in een speciaal erdi-abonncment. Het zijn: „Rigoletto". ..Othello". „La Forza del destino", „Don Carlos". „Nabucco" en „Un ballo in Maschera". Verder zullen enkele herhalingen worden gegeven van de deze zomer in het Holland Festival gegeven voor stellingen van Rusalka (in het Tsje chisch). Er ztjn noe onderhandelingen gaande met een Italiaans gezelschap om ook ;n het komende seizoen een nog niet hier gespeelde Italiaanse opera naar ons land te brengen. Van de herhalingen van het oude reper toire werden o.m genoemd: ..Der Bettelsturi<V»t". „Hoffmanns vertel lingen". ,.1'Elisir d'amore". „Tosca", .Faust". „Cavalleria Rustieana". „I pagliacci". „Don Giovanni" <Hai- tink zal een aantal daarvan dirige ren' Voor het winterseizoen staan totaal 24 werken op het programma. In het komend seizoen zal Arnold van Mill aan een serie voorstellingen medewerking verlenen. Onderhande lingen zijn nog gaande met Guus Hoekman. Theo Bailev en Sciplo Co lombo. Het Nationaal Ballet zal met een groot aantal van zijn leden mede werken aan de uitvoering van Vorst Igor, waarvoor Sonia Gaskell de choreografie zal ontwerpen Voor het Holland Festival 1964 zal men uit vier in opdracht geschreven een-acter opera's er twee kiezen. Vorig jaar gaf het Holland Festival zelf drie opdrachten aan Ton de Leeuw. Jur- riaan Andriessen en Guillaume Lan- dré De vierde wordt gecomponeerd door Bertus van Lier. Het directielid mr. J. den Daas ael dat er een toenemende belangstelling voor de opera is. Deze toeneming is echter in Amsterdam, waar meer voorstellingen worden gegeven dan in Rotterdam. Den Haag en Utrecht, minder dan in deze laatste drie ste den. met Reckltt» De trots van alle burger vrouwen rond het jaar 1860 was een driewielige kinderwagen. Natuurlijk gingen ook de klei ne meisjes volgens de mode uit rijden.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 21