Steeds machtiger wordt de Siciliaanse maffia I als Paasverrassing van 65 voor PATRIA MAi/ 'AGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Niet veel resultaat verwacht van parlementair ondersoek Ander karakter (de enige échte] VOOR AANSTAANOE MOEDERS Schildersbedrijf apothekersassistente C. TH. BREEBAART ZN. Verhuur van kraanwagens en vorkheftrucks VOOR UW AUTO LIGTVOET - GANGETJE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 APRIL 1061 (Van onae correspondent in Romeï Op aandringen van de linkse partijen in Italië in de eerste plaats van de socialisten, \0erd enkele maanden geleden besloten, dat er een parlementair onderzoek zou worden ingesteld naar de Maffia. Het geheime (maar niet zo erg geheime) genootschap schijnt de laatste jaren steeds machtiger te worden en op het westelijk deel van het eiland Sicilië volgen de moorden elkaar op aan de lopende band. De daders worden vrijwel nooit gegrepen, laat staan bestraft. Het heeft heel wat moeite gekost voor het w ver kwam. dat in principe tot het onderzoek werd besloten. Alles is trouwens nog niet in het reine en er zijn machten aan het werk om het besluit tot een dode letter te maken. Bovendien mag men er aan twijfelen of zulk een enquête veel aan de toestand zal veranderen. De laatste berichten zijn, dat Kamerleden, dtrs ook de afgevaardigden in het gewestelijk parlement van Sicilië, worden beschouwd als boven de wet te staan; naar hun gedragingen zal de enquêtecommissie geen onderzoek in stellen. Als men weet. dat de openbare mening verschillende Kamerleden als leden of hand langers van ..de eerbare sociëteit" beschouwt, dan is het duidelijk dat die berichten nogal wat stof deden opwaaien. De Maffia i* tengevolge van het eeonomfseh wonder, dat ook Sicilië niet onberoerd laat. bezig een geheel ander karakter te krijgen dan tot voor kort het geval was. Zij blijft vooralsnog beperkt tot de westelijke I eenootschap dusdanig toege- heift en in mindere mate hel een- ,1™'n; dat d<- stad trum van Sicilië. Catania en Messina andcr karakt« d"or heeft gekregen. zijn nooit „Maffia-steden" geweest. Palermo, een der mooiste steden Palermo. Cefalu, Trapani. Agrigento van Italië, een waar paradijs voor de en vooral Caltani6setta hebben het toerist maar een hel voor het over- meest onder dit euvel te lijden. In de grote deel der straatarme bewoners, stad Palermo is de macht van het ligt aan een diepblauwe zee en is. be schermd door wat Goethe „het mooi ste voorgebergte ter wereld" noemde, een verrukkelijk gelegen natuurlijke haven. De naaste omgeving van de stad. de „Conca d'oro" (gouden schelp» is een der vruchtbaarste stre ken ter wereld. Daar zijn de „giar- dini". de sinaasappeltuinen, die waarschijnlijk de grootste rijkdom van Sicilië vormen. De eigenaars van die tuinen zijn sedert eeuwen steeds schatplichtig geweest aan de Tuinen- Maffia, de best georganiseerde vorm van allé Maffia's. In de laatste jaren begint de stad sterk te groeien; er vestigen zich meer industrieën en ook de haven neemt toe in betekenis. Het gevolg is bouwspeculatie. De maffia, die altijd met haar tijd weet mee te gaan, had dit voorzien. De weelderige, subtropi sche tuinen zijn dus opgekocht door „Mafiosi". Wie bouwen wil. moet met deze heren tot een vergelijk komen. Zij bepalen welke ondernemer de bouw zal uitvoeren, zij kiezen de ar beiders uit, de opzichters, de nacht wakers en zij bepalen ook welk per centage van zijn toekomstige winst de eigenaar van het huis aan de Maffia moet betalen om ongestoord van zijn eigendom te kunnen genie ten. Viervijfde van alle grond is eigen dom van „Mafiosi". Er is een paar jaar geleden door de gemeenteraad een uitbreidingsplan voor de stad goedgekeurd, maar om een of andere geheimzinnige reden is het nooit ge registreerd. met het gevolg dat in Palermo ieder naar hartelust kan bouwen waar hij maar wil en hoe hij maar wil. De stad groeit dus op een chaotische wijze zonder enig plan. Een heerlijke stad in een on beschrijflijk mooie omgeving, maar gedoemd te verworden tot een sa menraapsel van zinloze bouwsels. Adel verdwijnt Twee jaar geleden was Palermo nog een stad waar de toon werd aangegeven door een groot aantal ongelofelijk rijke prinsen, markiezen, graven en baronnen. Zij waren eige naars van landgoederen zo groot als bij ons gehele provincies, droegen klinkende namen en waren eigenlijk in Europa de laatste overblijfselen van de „belle époque". Vóór de eerste wereldoorlog werd „het grote pu bliek" van wereldvermaarde bad plaatsen en van de luxueuze hotels ln Parijs. Wenen en Londen gevormd door Russische grootvorsten en Sici liaanse „baronnen". De grootvorsten zijn reeds lang van het toneel ver dwenen. thans ls de beurt gekomen van de Siciliaanse adel. Hun grote dag by uitstek was ieder jaar weer de opening van het seizoen in het Pa- lermitaanse „Tatro Massimo". een theater groter dan de Scala en met een toneel driemaal zo groot als dat van de Parijse Opera. Voor de ope ningsavond spreidden de „baronnen" al hun weelde ten toon en daar het ging om oude geslachten, overbe schaafd en decadent, was dat een heel andere, veel smaakvoller weelde dan die van de Milanese miljardairs, die tenslotte rijkgeworden onderne mers zijn. Dit Jaar by de opening van het seizoen was er niet één drager van een klinkende naam in de zaal. Plot seling heeft de adel plaats gemaakt voorrijkgeworden notarissen en advocaten. En de oorzaak van die verandering ligt bU de Maffia. De baronnen zijn het niet eens met de nieuwe landbouwpolitiek, die hen voor de keuze stelt of hun grond ter beschikking te stellen van de boe ren, tegen vergoeding wel te ver staan. een vergoeding die door de staat wordt voorgeschoten, of die grond te verbeteren en werkelijk rendabel te maken. Een heel enkele heeft de juiste oplossing gevonden: een groot deel afstaan en het over blijvende met de ontvangen gelden behoorlijk ontginnen. De meesten daarentegen hebben hun land een voudig verkocht en zich teruggetrok ken op hun vervallen, vaak uit de middeleeuwen stammende kastelen. Ook hun vorstelijke paleizen die de binnenstad van Palermo tot een ar chitectonisch unicum maken, wer den verkocht en in die paleizen wo nen nu notarissen en advocaten. Waarom juist deze twee categorieën? De schatrijken Het is gebruikelijk in Italië, dat in de tijd omstreeks Nieuwjaar in het stadhuis van elke gemeente de be- lastingregisters ter inzage liggen met de aanslag voor ieder burger volgens zijn inkomen in het afgelopen jaar. Dat de cijfers van die inkomens heel zelden met de waarheid stroken, is een zaak die we ditmaal buiten be schouwing laten. In Palermo waren er twee jaar geleden honderd burgers met een belastbaar inkomen van meer dan vijf miljoen lire dit jaar zijn het er maar liefst achttienhon derd! In een der armste gewesten van Italië zouden op elke duizend belas tingplichtigen er drie zijn, die een belastbaar inkomen hebben van meer dan vijf miljoen, een percentage dat men verder alleen in de rijke steden van het noorden vindt. Die grote ver dieners zijn: notarissen en advoca ten in de eerste plaats. Op grote af stand volgen medici en bouwonder nemers. De grootgrondbezitters, tot voor kort de enige rijken in de stad, ontbreken totaal. Wel vinden we „metselaars", die honderd miljoen en meer per jaar verdienen en ook een „karrenvoer der" met een inkomen van tweehon derd miljoen. Een Siciliaans blad schreef hierover; „wy zouden niet verbaasd zijn als we bedelaars von den. die een belastbaar inkomen aangeven van twintig miljoen en meer en bankiers, die op de ïysten ontbreken omdat hun inkomen be neden het wettige minimum ligt". Die laatste opmerking is alleen begrijpe lijk voor wie weet. dat er tal van be kende schatrijke personen een inko men opgeven lager dan dat van een schoonmaakvrouw. Oppermachtig In de zonderlinge nieuwe we reld, die zich hier vormt en waar grote bouwspeculanten het verstan dig oordelen zich nog „metselaar" of ..karrenvoerder" te noemen naar het eerzaam beroep dat zij tot voor en kele jaren uitoefenden, is de Maffia oppermachtig. Het gevolg is een nooit eindigende stroom van processen. En terwijl in heel Italië de magistratuur er op aandringt meer rechtbanken in te stellen omdat de onafgewikkel- de processen zich bij duizenden op hopen. verzoeken de advocaten van Caltanissetta de rechtspraak te ver langzamen. Sicilië wemelt van de advocaten, maar de Maffia zorgt ervoor, dat van die grote massa er slechts enke len. altijd weer dezelfden, ook wer kelijk als verdedigers kunnen optre den. Dat zijn dan de advocaten en notarissen, die honderden miljoenen verdienen, wonen in de paleizen met twee- tot driehonderd vertrekken, waar eenmaal de adel leefde en, al ls het met een volkomen gebrek aan smaak, tonen „wat ze waard zijn" bij de opening van het Teatro Massimo. De baronnen hebben zich mokken de teruggetrokken, verbrassen hun nog altijd grote fortuin en laten zich zelfs niet meer zien bij de beroemde „eerste avond", die generaties lang voor hen het grootste feest van het jaar is geweest. Mams zet er altijd 'n paar voor me klaar als ik uit school kom. Mieters!" Een smakelijk Paasvoordeeltje „Meesterlijk voor tussen de middag. Henk is er óók gek op." Voor mij geen ont bijt zonder Patria Cream Crackers waar het hele gezin van profiteert! „Nu kan ik ze met Pasen extra ver wennen." PAT N CREAM CRACKERS Verrukkelijke Patria Cream Crackers nu dubbel voordelig. Er gaan min stens 20 bros gebakken crackers in zo'n pak! Zó uit de oven luchtdicht verpakt, dus kersvers op Uw ontbijt tafel. Óók op de tweede Paasdag. Luchtig, lichtverteerbaar, voedzaam en vers. Dat is wat anders dan anders! Geniet nu volop van Patria Cream Crackers, want ze zijn tijdelijk in prijs verlaagd. Haal nog vandaag zo'n groot pak voor slechts 59 cent! En neem een pak extra mee voor de Paasdagen, want ze zijn er thuis dól op. Allemaal! *****************************************************a***s *******************************1** Deze linnen-effect overgooler Is een voorbeeld uit Gerzon's grote collectie positie kleding. In bleu of grijsgroen, m. 38-44 Poplin blouse, bleu of groen 19.75 uw Modehuis Vraagt vrijblijvend prijsopg. voor al Uw binnen- en buiten- i SCHILDERWERK, onder garantie. Brieven aan het bureau van j dit blad onder no. 33792. GEVRAAGD: bjj APOTHEEK R. VAN BREEST SMALLENBURO, Hoofdstraat 47 - Leiderdorp telefoon 0171»—34375. Zij. die binnenkort examen gaan doen kunnen ook solliciteren. MARE 92 - LEIDEN - TELEFOON 26424 (Gevestigd 1886) Fijne damesstoffen - Huwelijksuitzetten Onder garantie van kwaliteit. Vraagt U eens vrijblijvend persoonlijk bezoek aan. MIDZAZEGELS. AANGEBODKN ï)t> grootste kanipeershow ven Lelden organiseert Wout Bergers as. zaterdag, zondag en maandag bij molen De Valk Komt zien en overtuigt U. Unieke tentenseries, Witten - wit witten, super wit wltteni. Voor al uw wlt- werk. Tel. 21751. Schoon. supersrhoon, nog schoner bij ons. Voor al uw schoonmaakwerk tel. 21751. Jhm brom men f 108e £.>c<i- Koper. 2 versnellingen, voor- en aohtervering. km.-teller, ge reedschappompje enz. Nu toer- model 475.Sportmodel f 555. Hoofddealer ls natuur lijk Firma Dusoswa. Turf markt 2—3. Tel. 24409. Berlnl M 21 1961 f150. Ava- ros. scootermodel 1100. Victo ria .wlt-roodi, loopt prima f 50. Kaptein Mob., boile tank, voor- vering, loopt prima f 25. P. L. Reanmelts. Westeinde 15. Oude-Wetering. Tel. 01713 - 210. Kinderledlkantje en com mode, met of zonder toebeho ren te koop. Van Rlebeeckhof 42. Lelden. Reductie bij verhuur op lange termijn. S. A. VAN LEEUWEN N.V. INTERNATIONAAL VERHUIS- EN TRANSPORTBEDRIJF verhuur van kraanwagens en vorkheftruck» LEIDEN ZOETERWOUDSEWBO t TELEFOON «171»—25773. 33464 VOORSCHOTEN - Van Heuven Goedhartatvu* M Telefoon 01717—4018 De beste autoportable die ooit gemaakt ls, de BLAUPt'NT NIXÉ, korte, midden- en lange golf, grammofoonaanslui ting. goed geluid en flink vermogen. Slecht» f 190,—. Inbouwsled» voor aan sluiting op accu, auto antenne en speaker f 40.—% SPECIAALZAAK Gangetje 12 - Leiden - Telefoon 23005

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 15