Nieuwste modellen voordeliger prijzen grootste keu Russische topleiding Theetijd pat de binnenlandse ideologie hespreken Toestand in Laos nu kalm doch verward Eis van 2 jaar tegen Hongaarse wegpiraat ln Heerlen doorgereden met gewond meisje op motorkap CHURCHILL EREBURGER AMERIKA V Belgische „ordewetten''' niet grote meerderheid aanvaard PAST BETER LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 10 APRIL 1963 28 mei zal in Moskou een llige zitting van het centrale der Sowjetrussische com- listische partij beginnen, op vraagstukken, die sa- langen met de binnenlandse imunistische ideologie, zullen tden behandeld. Zo zullen de driehonderd comitéleden o.m. bezig houden met de ipagne, die Sowjetrussische jriteiten, met premier en par ider Chroesjtsjow voor op, jen in gezet tegen de beoefe- rs der abstracte kunst. ®e campagne werd in december door Chroesjtsjow begonnen en ter gelegenheid van een tentoon- in Moskou van kunstvoorwer- Jjj hield toen een toespraak, jn hU een felle aanval deed op de abstracte kunst, die hy als „onmar xistisch" van de hand wees. Sindsdien hebben Chroesjtsjow en de leider van het Sowjetrussische propaganda-apparaat. Ilitsjew, ieder tweemaal op bijeenkomsten van Rus sische schrijvers en kunstenaars op dit aambeeld gehamerd. Het centrale partijcomité zal in zijn bijeenkomst, die waarschijnlijk drie of vier dagen zal duren, vermoedelijk ook spreken over propagandamidde len. om zoveel mogelyk bewoners der Sowjet-Unie voor het moderne mar xisme te winnen. De sprekers over dit onderwerp zul len waarschijnlijk oproepen tot het leggen van meer contact tussen de propaganda en het leven van de ge middelde burger. Zij zullen, naar wordt aangenomen, ook wijzen op de noodzaak om de Sowjet-Unie „van parasieten te zuiveren" en „gods dienstige overblijfselen" op te rui men. Ross Hunter, een Amerikaanse filmregisseur, ontkent ten stelligste, dat Hollywood als centrum van film producenten op zijn retour is. Hij is tot zyn uitspraak gekomen na te hebben kennisgemaakt met wat de Engelsen verstaan onder hun thee tijd. ofwel „tea break", zoals de vak bonden het noemen. Tijdens de opnamen voor „The chalk garden" had Hunter enkele onthutsende ervaringen met de men taliteit van de leden van de vakbond van werknemers in de Britse amuse mentswereld. „De ene minuut was ik druk bezig met de voorbereiding van een nieuwe scène, het volgende moment keek ik op de ruggen van mijn wegwandelend personeel. Het was theetijd en ik kon niemand bewegen nog even door te werken. Een andere keer was een scène klaar om kwart over twaalf. Men vertikte het aan een nieuwe op stelling te beginnen, want het was om een uur toch schafttijd. Het moge waar zijn, dat het maken van een film in Engeland goedkoper Ls het duurt ook veel langer dan in Holly wood. Die stad is toch wel de eniee werkelijke filmstad van de hele wereld verzuchtte Hunter. En om de belediging even zuiver te stellen, voegde hij eraan toe: „Het eten hier is een misdaad en ik haat het Engelse weer erste speelfilm in „Cinerama" de Cinerama in Rotterdam is ren een nieuw programma ge- Dterd dat de titel draagt: "How Vest was won". Het is de eerste die op het grote doek van ünerama wordt vertoond. Alle len van het open leggen van het Ie Westen" kan men in deze drie arende rolprent zien. terdam had van dit spectakel goede zin van het woord niet emière, want in vrijwel alle Ci- jatheaters ter wereld is deze tegelijk op het programma ge- i. De eerste publieke vertoning ,ts in Los Angeles, gevolgd ago, San Francisco en Dal- How the West was won" is ge- t naar een boek van Louis r dat in Amerika een best seller In de Vlakte der Kruiken, in midden-Laos. waar maandag nog hevig werd gevochten tus sen neutralisten en communisten, was het gisteren aanzienlijk rus tiger. Een functionaris van de internatio nale controlecommissie, die naar het gebied was gevlogen, rapporteerde dat de toestand daar kalm was. Prins Soevanna Phoema, de neu tralist. die leider is van het Lao- tiaanse coalitiekabinet, verklaarde gisteren eveneens dat de toestand in de Vlakte der Kruiken thans rustig, doch wel verward is. Leden van de internationale con trolecommissie zouden vandaag naar de Vlakte gaan. Prins Soevanna Phoema zei dat hij met zijn procom- munistische halfbroer, Prins Soeva- noevong, naar het strijdtoneel wilde gaan zodra de neutralistische aan voerder voor zijn veiligheid zou kun nen instaan. In Franse diplomatieke kringen was men van mening, dat afvallige neutralisten en de (communistische) Pathet Lao-beweging willen proberen eenheden, die tot het neutralisten- leger van generaal Kong Lae behoren van de hoofdmacht te scheiden om hen vervolgens te overreden om over te lopen. Britse regeringsfunctionarissen zeiden gisteren in Londen, dat de ge vechten in Laos naar hun eerste oor deel voornamelijk het gevolg zijn van binnenlandse spanningen, en niet van invloeden van buitenaf. Er zijn geen aanwijzingen, dat er de laatste tijd communistische Vietminh-troe- pen in Laos zijn binnengedrongen. i Een woordvoerder van het Ameri- kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei gisteren, dat de Verenigde Staten bezorgd zijn over de situatie in Laos en menen dat een directe actie van Groot-Brittannië en de Sowjet-Unie als voorzitters van de internationale conferentie inzake Laos dringend noodzakelijk is. De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank heeft gis termiddag twee jaar gevangenis straf en twee jaar intrekking van het rijbewijs geëist tegen een 25- jarige Hongaarse machinist bankwerker uit Hoensbroek. In de avond van 8 september van het vorig jaar heeft hij op de Kloosterweg in Heerlen met hoge snelheid in zijn auto op het fiets pad de wielrijder René van Moor- sel, die op de stuurstang van zijn fiets het 17-jarige meisje M. H. M. van de Laar meevoerde, aange reden. De bestuurder werd tegen de grond geslagen en zwaar ge wond. Het meisje werd door de auto geschept en op de motorkap meegevoerdPas na 200 meter gleed het slachtoffer, dat dwars voor de totaal verbrijzelde voor ruit op de kap had gelegen van de auto en sloeg op het wegdek. Het meisje overleed enkele dagen la ter in het ziekenhuis van Heer len. als gevolg van 'n complicatie bij haar zware verwondingen. De rechtbank behandelde deze zaak op 25 maart, schorste toen de behan deling voor een reconstructie ter plaatse op maandagavond. Gister middag is de behandeling voortgezet. De psychiater dr. D. Bankv uit Den Haag (van Hongaarse origine» rapporteerde de rechtbank, dat ver dachte mogelijk door het ongeval be wustheids- en waarnemingsvernau wingen heeft gehad. Overigens teken de hy verdachte als iemand met sterk egocentrische neigingen, die moeilijk heden wil ontgaan. De officier van justitie was van oordeel, dat verdachte opzettelijk was doorgereden na de botsing en daar voor de lichten van de auto had ge doofd. Een paniekstemming achtte de officier bij verdachte toen niet aan wezig. Hy heeft bewust getracht zich aan de verantwoordelijkheid van het door hem veroorzaakte ongeval te onttrekken. Na de eis van twee jaar ter zake van opzettelijk toebrengen van zwaar lichamelijk letsel, betoogde ae raadsman, mr. J. Koren uit Heer len, dat hoewel de schuld van zijn cliënt aan de botsing en het opzette lijk doorrijden bewezen waren, er echter geen bewijs is voor wetens en Sir Winston Churchill is gisteravond tijdens een plechtigheid in de tuin van het Witte Huis uitgeroepen tot ereburger van de Verenigde Staten. willens toebrengen van lichamelijk Voorda- hü Sir Winston ereburger letsel. Volgens de raadsman was hij 1 in paniek doorgereden. De officier van Justitie was van Uitspraak 23 april. verklaarde, ondertekende president Kennedy het wetsontwerp, dat met algemene stemmen door beide Hui- zen was goedgekeurd. Definitieve stemming in Kamer Met een grote meerderheid heeft de Belgische Kamer van volksverte genwoordigers gisteren de voorstel len van de regering goedgekeurd ever de bevoegdheden van de overheid en de verzwaring van straffen ter „handhaving van de orde". Na het intensieve overleg, dat de afgelopen week in de socialistische regerings partij over deze voorstellen is ge voerd. bleken gistermiddag bij de definitieve stemming in de Kamer slechts 12 Kamerleden van de socia listische party het verzet ertegen te handhaven. De vier wetsontwer pen, die bekend zijn geworden als de „handhaving van de ordeen wijzigingen inhouden van het Bel- jgische strafwetboek, zullen na Pa sen in de Senaat worden behanaeld. Aan de stemming in de Kamer, Hij hield vervolgens een toespraak waarin hij de oude Britse staats man, die de plechtigheid tezamen met zijn vrouw bij het televisie toestel in Londen volgde, de meest geëerde en rechtschapen figuur noemde, die de geschiedenis van onze tijd kent. De Britse oud-premier liet zich op de plechtigheid vertegenwoordigen door zijn zoon Randolph en zijn kleinzoon Winston. In een bood schap zei Churchill: „Ik heb vele vriendelijkheden van de Verenigde Staten ondervonden, doch de eer die u mij thans geeft ls onover troffen. Ik aanvaard haar in grote dank en genegenheid". Miljoenen televisiekijkers in Europa hebben de ceremonie op het scherm kunnen volgen. Het beeld werd van de Verenigde Staten uit via de communicatie satelliet Relay naar Europa ge zonden. Het programma, dat onge veer een kwartier duurde, was dui delijk te volgen, zo werd uit Neder land, Engeland en Oostenrijk ge meld. waarbij de vier ontwerpen werden j aangenomen met 143 stemmen voor, 30 tegen en 17 onthoudingen, ging een laatste poging van de socialisti sche partijvoorzitter Collard vooraf om te trachten de socialistische trac tie eenstemmig achter de regerings voorstellen te krijgen. Twaalf Waal- se Kamerleden van de BSP bleven I bij hun afwijzende houding en zy onthielden zich van stemming. On der hen waren acht Luikenaren, in wie de afdeling van de socialistische partij van Luik in feite- gisteravond op een speciale vergadering het ver trouwen had opgezegd. De vier wetsontwerpen vormden een voorwaarde van de Christelijke Volkspartij voor de vorming van het katholiek-socialistische coalitie kabi net van premier Lefèvre in 1961. Aanleiding waren de woelige relle tjes tijdens de stakingen in de win ter 1960-1961. die naar de mening van de katholieke partij hadden aan getoond, dat niet streng genoeg tegen het verstoren van de apenbare orde kon worden opgetreden. Wie veel keuze wil stapt naar van Haren, wie het allernieuw ste wil zien loopt óók bij van Haren naar binnen, want daar worden al Uw voorjaarswen- sen vervuld. De nieuwste mo dellen, de grootste keuze... en bovendien voordeliger! Fraai Italiaans model. In zwart leder. 19,75 Sportieve moliere met praktisch onverslijtbare crepe- rubber zolen, in bruin juchtleder en zwartleder. 27,7% Filialen in het gehele land w.o. DEN HAAG, Venestraat 49, HAD-OM h Korte Poten 11, Weimarstraat 174 (hoek Beeklaan); LEIDEN: Haarlemmerstraat 135. Prachtige derb/-rftollere met su blieme pasvorm. In zwart en bruin. 29,7S Zwartlederen in-step met kroko- rand. Moderne vetersluiting. 21,75 Gevacolor N5 Mask rolfilm f 2.95kleinbeeldfilm 12 opnamen f 3-. CaUA GEVACOLOR n Zomers model met origineel vlechtmatting bovenwerk. 'In zwartleder. 21,7S 1. MOOIERE KLEUREN omdat bij Gevacolor Mask de kleuren worden gezuiverd door een -masker (Mask). Volle, natuurzuivere kleuren •zijn het resultaat. 2. SCHERPERE BEELDEN omdat Gevacolor Mask een zeer fijne korrel heeft en dat bepaalt de scherpte van het beeld. Ook bij kleurvergro- tingen. 3. MÉÉR GESLAAGDE FOTO'S omdat door grote belichtingsspeelruimte fotograferen met Gevacolor Mask zo gemakkelijk Is. Bovendien geschiedt de afwerking door kleurspecialisten.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 11