Muzikantenfeest met trompettist Eldridge kunst kaleiöos^gqp „Muziek in onze tijd" Crisis oni Z.-Rliodesië bereikt hoogtepunt BETEKENIS VAN RADIO EN TELEVISIE VOOR AMATEURS NU AL BOS- EN HEIDEBRANDEN The Trio live at Scheveningen Jeugdige musici wedijveren te Utrecht op hoog niveau Zw are slag Coördinatie wenseli jk geacht Spelende kinderen Brandende sigaret Opstoken van afval Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 april 1963 Derde blad no. 30927 Albert van Dalsum onderging operatie De acteur Albert van Dalsum heeft vrijdag in het Haarlemse ziekenhuis j St.-Joannes de Deo een operatie on- dergaan. De ingreep is volledig ge- I lukt. Er hebben zich geen complica ties voorgedaan. De toestand van de heer Van Dalsum is goed. De opera- j tie was van lichte aard. "The Trio live at Chicago'' Js de plaat, waarmee Oscar Pe terson vorig jaar in de categorie internationale jazz van het Grand Gala du Disque een Edi son heeft gewonnen. Oscar kwam toen niet ,,even" naar Nederland om 't bronzen beeld je in ontvangst te nemen. Daar om was het voor Willem Duys een mooie gelegenheid de uitrei king alsnog te laten doorgaan, toen "The Trio live at Sche veningen" was te horen. Dat was zaterdagavond in het Kur- haus. Na een uitbundig „Chicago" (wat toevallig, zei Duys) dat het program ma voor de pauze besloot, stapte de kampioen van onze platenfabrikan ten met een Edison in zijn armen het podium op, gevolgd door een ver legen glimlachende Peterson. In een vlot Engels speech je legde Duys uit, dat de Nederlandse Edison voor mu sici hetzelfde is als de Amerikaanse Oscar voor filmsterren, waarna Os car met Edison voor de fotografen poseerde. En alsof hij bang was dat Peterson het beeldje zou beschadi gen, griste Duys het uit de handen van de reus en verdween hij weer mèt de Edison van het podium Het was, afgezien van het regie foutje aan het slot, een mooie recla me. Voor de maatschappij die de plaat heeft uitgebracht. Voor Os-car Peterson die de laatste jaren steeds meer kritiek heeft te verduren. Want laten we eerlijk blijven: Peterson is allang niet meer de super-trek pleister die hij in vroeger jaren is geweest. De top-attracties zijn nu Coltrane, Monk en Rollins en straks, als de nieuwe „cool-hausse" in Ame rika ook naar ons land overwaait. Mulligan, Getz e.d. Peterson is „cool" noch „hard" Peterson is „cool" noch „hard" noch met een sterke binding aan de swing periode. Hij heeft een fabelachtige techniek, die alleen maar wordt over troffen door zijn fabelachtige han digheid om verschillende stijlelemen ten (Tatum, Garner, Shearing, John Lewis) tot een welluidende homoge- nitiet om te smelten. Een groot pu- bleik blijft, ondanks de nieuwe ont wikkelingen in de jazz, voor die wel luidendheid ontvankelijk: dat bleek zaterdagavond in de Kurzaal, waar het nogal druk was en herhaaldelijk enthousiast werd geapplaudiseerd. Maar het publiek was niet alleen voor het trio van Oscar Peterson (met bassist Ray Brown en drum mer Ed Thigpen) gekomen. Velen waren ongetwijfeld aangelokt door het aangekondigde optreden van trompetist David Roy „Little Jazz" Eldridge. Zij moesten wachten tot na de pauze. Maar toen was het ook gedaan met de routine, met het vir tuoze geschitter dat meestal niet ge voed werd door persoonlijke creativi teit. De virtuositeit bleef, toen Eldridge zich bij het trio voegde, maar een ander element kreeg de overhand: de inspiratie. Voor de pauze was het heel ge noeglijk geweest, maar beslist niet groots. Peterson liet zich van vele (goede en minder goede) kanten kennen. Pseudo-klassiekromantische escapades werden gevolgd door pit tige swing, fantasierijk gemediteer over een of ander lyrisch thema door iets dat verdacht veel op enter tainment leek. Soms klonk het heel spiritueel, soms al te lichtvoetig. Maar steeds was het razend knap Peterson staat niet voor niets be kend als de pianist die zoveel noten in zijn muziek doet. Ray Brown en Ed Thigpen die tot dusver accuraat hadden begeleid (al leen Thigpen iets te luidruchtig in het begin», werden pas goed wakker geschud, toen Roy Eldridge de trom pet aan zijn mond zette. Toen begon pas het ware muzikantenfeest. De vonk de inspiratie sloeg van Eldridge over op Brown en Thigpen en zelfs op Peterson, die als geen andere jazzpianist het vermogen heeft om zich aan te passen. Eldridge is in tegenstelling tot Pe terson wel een indrukwekkende per soonlijkheid. Zijn speeltrant is vry modern, vurig en gedurfd. En voor een dankbaar reagerend publiek im proviseerde hjj met een onstuimig heid en orginaliteit die herinnerin- heid en originaliteit die Dizzy Gil lespie niet zouden hebben misstaan. Een apart facet van Roy's stijl is zijn gevoel voor humor. Meer dan eens debiteerde hy melodische grap jes en hij verraste de aanwezigen door even de trompet de trompet te laten en een amusante potpourri Culturele prijs voor dr. Droogmans In tegenwoordigheid van de Com missaris der Koningin in de Provin cie Limburg, dr. F. Houben, en de gouverneur van Belgisch Limburg, mr. L. Roppe, heeft de burgemeester van Heer, de heer A. Kessen. de door deze gemeente ingestelde Koningin Juliana-Koning Boudewyn-prys voor dit jaar toegekend aan de Belgisch- Limburgse schrijver, dr. J. Droog mans, voormalig kabinetschef van gouverneur Roppe en vroeger privé- secretaris van Koning Leopold III van Belgic. De voorzitter van de jury, dr. Trudo Hoewaerd uit Tongeren, zeide namens zijn medeleden, dr. J. Bussels, archivaris van de gemeente Hasselt, en de Maastrichtse journalist J. Spanjaard, dat deze literaire prijs aan dr. Droogmans was toegekend i.v.m. zijn vele artikelen van cultu rele historische en literaire aard over Nederlands en Belgisch Limburg. Weer tegen abstracte kunst De Oostduitse minister van Cul tuur, Hans Bentzien, heeft zijn kunstkenners verboden abstracte kunstwerken tot het voorwerp van onderzoek te maken, zo heeft het Oostduitse persbureau ADN za terdag bekendgemaakt. Tijdens een overleg tussen Kunstgeleerden en leden van zijn ministerie zei Bent zien dat „het abstractionisme niets met kunst te maken heeft". De kunstwetenschappen moeten volgens hem vooral jonge kunstenaars hel pen „niet opnieuw de fout te maken die een hele generatie voor hen reeds heeft vert>eterd", zo zei hij. GROTE INTERESSE VOOR HEARSTCOLLECTIE De veiling van de kunstverza meling van de voormalige Ame rikaanse krantenmagnaat William Randolph Hearst, die vrijdag en za terdag in New York is gehouden, heeft ruim 222.000 dollar opgebracht. De gehele collectie met meer dan 350 zeldzame kunstvoorwerpen, een der grootste die ooit in New York zijn geveild werd verkocht. Tryee kleine vazen die stammen uit de vijf de eeuw voor Christus brachten het meest op, elk ongeveer 3900 dol1 ar. Dat de belangstelling voor deze vei ling overweldigend was behoeft geen betoog. Hearst stond bekend als een verwoed verzamelaar, die kosten noch moeite spaarde om iets, waar hij zijn zinnen op had gezet, in zijn bezit te krijgen. Kuhiustein speelt iu Amsterdam 22 april a.s. zal Arthur Rubinstein in Amsterdam een recital geven in de grote zaal van het Concertgebouw. Hiermede zal de nestor der pianisten de serie „Vier Meesters aan het Klavier" in Amsterdam besluiten. Bromfietser door trein gedood De 45-jarige boomkweker Ph. Groo- tendorst uit Boskoop is nabij een on bewaakte overweg in de Otweg in de gemeente Alphen aan den Rün van morgen onder een trein gekomen en gedood. (Van onze kunstredactie) (Van onze correspondent in Londen) De crisis over de toekomst van Zuid-Rhodesië heeft thans een hoogtepunt bereikt. Morgen zal naar verwacht wordt het Britse kabinet moeten beslissen over het verzoek van Zuid-Rho desië om onafhankelijk te wor den, dat zo goed als zeker door Londen zal worden geweigerd. ROY ELDRIDGE van kinderliedjes te zingen. Maar meen niet, dat hij de muziek niet au serieux neemt. Vriendelijk glim lachend, maar resoluut wuifde hij b.v. na een solo een applaus weg, omdat hij wilde dat men naar Pe terson luisterde die net een solo was begonnen. Het hele programma was binnen anderhalf uur (van kwart over acht tot kwart over tien minus uitreiking Edison en pauze) bekeken. Dat was jammer, omdat Eldriöges bijdrage daaraan, hoe krachtig ook, toch wel wat te kort naar onze zin was. De heer Grootendorst was op zijn bromfiets op weg naar zijn tuin, waartoe hij van de overweg in de Otweg langs de spoorlijn placht te gaan. Het ongeluk gebeurde om onge veer tien minuten voor negen met de personentrein, die uit de richting Gouda kwam en naar Alphen aan den Rijn reed. Dit. verzoek is een uitvloeisel van het feit dat de Centraal-Afrikaanse Federatie door de afscheiding van Njassaland en de poging van Noord- Rhodesië om met Salisbury te breken, bezig is uiteen te vallen. Het loffe lijke doel van de federatie, een deel genootschap tussen blank en zwart, is nog maar nauwelijks verwezenlijkt. Er is tijd voor nodig, maar de Afrika- j nersi aangespoord door de snelle poli- I tieke ontwikkeling in de rest van het werelddeel, kunnen niet wachten en j willen zelf de teugels in handen ne- I men. Dit was onvermijdelijk in het slechts zwak door blanken bevolkte Njassaland en is eveneens moeilijk In de Gehoorzaal van het Utrechts Conservatorium is de mu- zikale strijd gehouden, georganiseerd door genoemd instituut en j trekkelijk gering is. De moeilijkheid de Stichting Gaudeamus, onder de slagzin .Muziek in onze tijd", i {j*Ifnn? i o-» i i i i i i kolomsten zich met hand en tand Van de dl inschrijvingen, met 82 deelnemers, die solistisch dan i tegen Londens liberale politiek ver- wel in ensemble optraden, besliste de jury bij de eerste ronde, dat zetten.^ Zy^ hebben daar praktische van 82 deelnemers er 14 zouden kunnen deelnemen aan de tweede 1 'pp' ronde. Nu viel de beslissing, dat op 2 mei. de geprojecteerde datum voor het concert, te geven door de prijswinnaars, de derde en wel de definitieve ronde zal plaatsvinden. aan de heersende onzekerheid omdat, deze algemene onrust en economische achteruitgang veroorzaakt. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat Zuid-Rhodesië met een kwart miljoen blanken, die over flinke strijdkrach ten beschikken, de banden met Enge land en het Gemenebest zal verbre ken. De voornaamste redep dat de ge heel blanke regering van Zuid-Rho desië onmiddellijke onafhankelyk- heid opeist, is om militair ingrijpen van Engeland te voorkomen in geval van een Afrikaanse opstand. Dit verklaarde de Zuidrhodesische premier. Winston Field, tegenover een reisredacteur van de Sunday Telegraph. De blanken vrezen, dat Engeland in geval van een conflict de zijde van de zwarte meerderheid zal kiezen. Aan de andere kant is het gevaar niet denkbeeldig dat een onafhanke lijk Zuid-Rhodesië. zy het met tegen zin gemene zaak zal maken met de Unie van Zuid-Afrika. Dit zou toe spitsing van het conflict tussen blank en zwart in het gehele werelddeel be tekenen en Moskous invloed verster keen. Daarom poogt Engeland een middenkoers te volgen en de federatie economisch bij elkaar te houden. Daaraan zullen deelnemen de or ganist Charles de Wolf, de tenor Jean van Ree, het viool-piano-duo Henk Emmelot-Grada Visser en de pianisten A. M. van de Meulen en Ton Hartsuiker. Reeds van begin maart af was de strijd aangebonden door jonge musici om uit te munten in het vertolken van muziek van onze tijd teneinde daarmee de vertrouwd heid te bevorderen. Dit werd niet in het enge begrip van dodecafonië of seriële muziek geïnterpreteerd, maar alleen dat men solistisch of in en- pi K semble een werk van deze eeuw moest (Speciale berichtgeving) In Tivoli te Utrecht werd zaterdag een congres gehouden, ge wijd aan radio en televisie en hun betekenis voor de muziekbe- oefenende amateur. Doel van deze bijeenkomst, die georganiseerd was door het Centraal Beraad Amateuristische Muziekbeoefening (CBAM), was zich een indruk te voren van hetgeen communica tiemiddelen als radio en tv doen en kunnen doen ter bevordering van een gezonde amateuristische muziekbeoefening. De heer Wouter Paap, voorzitter van het CBAM, leidde de beide spre kers in, nl. de heren A. Herkenrath, hoofd van de afdeling muziek van de Ned. Radio-Unie, en de heer H. Schaafsma, radio- en televisieredac teur van de NRC. De heer Herkenrath, sprekende over „De radio in de amateuristische muziekbeoefening", schetste aan de hand van een grote hoeveelheid fei telijke gegevens het belangrijke werk dat de radio verrichtte op dit gebied. Enerzijds zijn het vaklieden die veel aandacht besteden aan instructieve programma's voor de muziekbeoefe- nende amateur. Hij wees op de talrij ke uitzendingen, verzorgd door har monie- en fanfarekorpsen als de KMK en de kapel „Johan Willem Friso" en pianoduo's als André de Raaf en Jacques Schutte en Deborah en Boukje Land. Anderzijds zijn het de amateurs zelf. die de kans krijgen zich te la ten horen. De prestaties van de door de auditiecommissie doorgelaten fan farekorpsen, harmonie-orkesten, mandoline- en accordeonensembles, en solisten moeten dan liggen op zoal niet voorbeeldig, dan toch behoorlijk Interscholair muziekconcours Begint in september Over enige maanden zullen middel bare scholieren in heel ons land op nieuw kunnen deelnemen aan het In terscholair Muziekconcours. Het be stuur van de Stichting Interscholair Muziekconcours, onder voorzitter schap van drs. J. (Pi) Scheffer. do cent te Hilversum, heeft dit bekend gemaakt in een brief aan de ongeveer 600 middelbare- en kweekscholen in ons land. Met dit besluit zet de Stichting- haar in 1961 begonnen werk voort. In dat jaar namelijk werd de Stichting Interscholair Muziekconcours opge richt met het doel de muziekbeoefe ning der schooljeugd te stimuleren. Daartoe werd het plan uitgewerkt om met medewerking van de directies der scholen en van de docenten een aantal muziekuitvoeringen op cultu reel verantwoord niveau en geheel in de „schoolsfeer" te organiseren. In het schooljaar 1961/62 werd het eer ste concours gehouden, dat reeds di rect grote weerklank ondervond. Het succes van dit eerste Inter scholair Muziekconcours, waarbij meer dan 10.000 leerlingen, docenten en belangstellenden waren betrokken, heeft de Stichting doen besluiten het komend winterseizoen de middelbare scholieren opnieuw in de gelegenheid te stellen in een nationaal concours hun muzikale prestaties te meten. Eind september zal dit tweede con cours beginnen. kwalitatief niveau. Bij gebleken ge schiktheid zyn er voldoende rubrie ken waarin de muziekbeoefenende amateurs hun kansen krygen, zoals „D'oprechte Amateur", „Spring plank", e.a. Onder de vijf kernvragen die de heer Herkenrath zyn auditorium ter overdenking en discussie meegaf stel de hy o.m. aan de orde: „Is het niet een versnippering van krachten dat de verschillende Omroepverenigingen zich met dezelfde tak van amateuris tische muziekbeoefening bezighouden en zou coördinatie niet aanbevelens waardig zyn?" Drie puillen De heer Schaafsma, nam „De tele visie in de amateuristische kunstbe oefening" opder de loep in een inte ressant referaat, waarin o.a. het vol gende centraal in de aandacht werd gesteld. Ten eerste: wil de televisie in de amateuristische kunstbeoefening een rol van betekenis spelen, dan is con tact van de programmaleidingen met de organen op het gebied van de amateuristische kunstbeoefening een voorwaarde. Ten tweede: inschakeling van cul turele organisaties in het algemeen bij het Omroepbeleid is een eis van culturele democratie (d.w.z. het aan wezig zijn van gelijke kansen voor een ieder om deel te hebben aan het cultuurproces). Dit zou te bereiken zijn door een vertegenwoordiging van deze organisaties in bestuursorganen van de omroep op hoog niveau. Hoofdzaak acht spreker voor deze inschakeling een vertegenwoordiging in een centrale programmaraad en in de op de diverse programmagenres gerichte gespecialiseerde adviescom missies. Als derde punt acht hy regionale televisie wenseiyk voor een goed functioneren van genoemde culturele democratie. Eventueel kan deze re gionale televisie dan ook dienstbaar gemaakt worden aan stimulering van de amateuristische muziekbeoefening. Naar aanleiding van de referaten van de heren Herkenrath en Schaafsma vond 's middags een vruchtbare en geanimeerde gedach- tenwisseling plaats en werd door het stellen van vragen verder inzicht verkregen op dit gebied, dat voor een overgroot deel nog onbekend terrein spelen en één van na 1945. Een van beide composities moest van de hand van een Nederlands componist,zijn. De jury (Johan van den Boo&ert (voorzitter), Ton de Leeuw, Jos Ver koeien, mr. Guillaume Landré en Paul Hupperts, had na de eerste ron de 14 van de 41 inschrijvers (solisten zowel als ensembles) lot de tweede doorgelaten. Daarbij viel waar te ne men dat er een openheid voor mu ziek in onze tyd bestaat, maar dat deze zich niet in extreme richting be weegt. Men had de componisten Jan van Vlymen, Peter Schat en Kees van Baaren op het programma geplaatst en van de buitenlanders Jolivct en Alban Berg. maar evenzeer de vroe gere toondichters, Schönberg, Hinde- mith. Ravel e.a.. Naast de meer ex treme figuren onder de Nederlanders, zoals Kees van Baaren, Ton de Leeuw, had men ook gekozen Pijpers, Van der Horst, Badings, etc. Het niveau van het musiceren, na dat by de eerste ronde deelnemers waren afgewezen, die te ver verwij derd stonden van het verantwoord optreden voor het concertpodium, lag menigmaal verrassend hoog. Dit heeft de jury dan ook voor de bijzondere moeilykheid geplaatst de definitieve beslissing te verschui ven naar de derde ronde. Het succes van dit eerste nationaal concours voor muziek van onze tyd te Utrecht, is inmiddels zo groot dat volgend jaar wederom te Utrecht een op internationale basis zal worden gehouden. „Salzburgweek '63 te Haarlem" Als uitvloeisel van het contact ontstaan tijdens de tentoonstel ling Nederlandse orgelpracht 1961" in Haarlem, is een cultu rele uitwisseling tot stand ge komen tussen de steden Salz burg (in Oostenrijk) en Haar lem. De eerste manifestatie wordt gehouden in Haarlem van 19 tot 26 april onder de naam ,.Salz- burg-week 1963". De opening zal geschieden door de Stadtrat van Salzburg, dr. Heinrich Salfenauer, in de Gravenzaal van het stadhuis te HaarlemHet Mozarteumorkest onder leiding van Mladen Basicf zal ter gelegenheid hiervan con certeren Op woensdag 24 april geeft Albert de Klerk een orgelconcert in de Grote of St. Bavokerk te Haarlem met medewerking van Annette de la Bije. sopraan en Jan Hemberg, viool. Tot besluit wordt op vrijdag 26 april in het Concertgebouw een concert ge geven door het N.-H. Filharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends waarbij als solisten optreden de Salzburgse pianist Gemot Sieber en de Haarlemse organist Albert de Klerk. In de Vishal zal een tentoonstelling worden voorbereid van Keltische kunst en hierover zullen lezingen houden prof. dr. Kurt Willvonseder reeds 40 jaar zelfbestuur uitgeoefend en eisen, nu het achterlijke Njassa land zich losmaakt van de door de blanken beheerste federatie, onafhan kelijkheid. De Britse regering is daar echter tegen omdat in Zuid-Rhodesië de Europeanen een „automatische meer derheid" bezitten. Daarom zal vol gens Londen met toekenning van on afhankelijkheid aan Zuid-Rhodesië dienen te worden gewacht tot na een grondwetsherziening, welke de in heemsen gelijke politieke rechten als de Europeanen geeft Laat men dit achterwege dan speelt men het pan- Afrikanisme, waarvoor het blanke deel van Zuid-Rhodesië zo bevreesd is. juist in de kaart. De Europeanen willen echter een eiride gemaakt zien oor hal li Dorp in Columbië weggespoeld Het dorp Santa Teresa in Colum bië, ongeveer 200 km ten noorden vaii de hoofdstad Bogota gelegen, is in de nacht van zaterdag op zondag door het water van twee rivieren weggespoeld. Men heeft reeds 23 lij ken gevonden, maar men schat dat tenminste vijftig mensen zijn omge komen en een twintigtal gewond. De bewoners werden in hun slaap overvallen. In Santa Teresa in de provincie Boyaca woonden ongeveer 300 men sen. De rivieren waardoor het dorp thans is weggespoeld, waren tot machtige stromen geworden door aanhoudende stortregens die de laat ste dagen in het Andes-gebergte zyn gevallen. Het lijkt wel of er in het afgelopen weekeinde een soort vuurduivel over het zuiden van ons land is getrokken. Op tal van plaatsen ontstonden branden. Brandjes vaak, die onder normale omstandigheden eigcniyk niet zoveel te betekenen zouden hebben gehad, maar nu door de soms zeer felle wind niet alleen sterk werd aangewakkerd, maar ook door overgewaaide vuurdeeltjes kettingbranden veroorzaakten. P. J. van Mullein - 67 - overleden Bekend filmdeskundige In de leeftijd van 67 jaar is te Oegstgeest overleden de heer P. J. van Mullem, oud-directeur van de Stichting Filmcentrum. Hij was voorts filmdeskundige van de Ned. Herv. Kerk en hoofdredacteur van het Critisch Film bulletin. De heer Van Mullem. geboren te 1 Rotterdam op 24 april 1896 studeerde van 1913-1919 theologie en indologie en bekleedde van 1920-1947 diverse sociaal-economische functies. In 1949 i werd hy benoemd tot directeur van j de Stichting Filmcentrum. Hij ver richtte veel literaire arbeid en I schreef o.a. een uitvoerige studie over de filmregisseur Ingmar Bergman. Hy was o.a. lid van de Centrale Commissie voor de Rijksfilmkeuring, van de Voorlopige Raad voor de Kunst, bestuurslid van het Ned. Cul turele Contact, lid van de adviescom missie Ned. Filmmuseum, uitvoerend commissaris voor het culturele werk van het Ned. Film Instituut en schreef vele kritische beschouwingen voor verschillende bladen en tijd schriften. Hy gold als een autoriteit op het gebied van het filmwezen. Zo kwamen zaterdagmiddag in Noord-Limburg, langs de Duitse grens, tal van branden voor. In Ven- lo veroorzaakte een Duitse locomotief een buitenbrand. Andere brandoor zaken waren: kinderen speelden met vuur, een brandende sigaret en voor al het opstoken van afval. In de Peel onder Griensveen werd een lap grond van in totaal 230 ha volkomen kaal geschroeid. Hierby kwam veel wild om het leven. De brandweren uit de omgeving stonden zo goed als mach teloos in het haast onbegaanbare gebied. Een boerdery van de heer Holtakkers moest urenlang worden nat gehouden om te voorkomen, dat zy in brand zou raken. Hetzelfde was het geval met een leeg staand werk kamp van het Ryk in Griensveen. In de Peelplaats Liessel werden zaterdag twee boerderijen en een schuur volkomen in as gelegd. Het di-k van de met stro afgedekte boer dery van de landbouwer H. Janssen in Liessel stond zaterdagmiddag door onbekende oorzaak plotseling in vol le vlam. Het vuur sloeg meteen over op een andere boerdery en op een grote landbouwschuur. De zestig brandweerlieden uit de omgeving stonden er machteloos tegenover. Het uit negen personen bestaande gezin van de heer Janssen werd dakloos. Het had vrijwel niets meer kun nen redden. Ook de boerdery van de drie bejaarde gebroeders Van Heug- ten, allen vrijgezel, brandde tot de grond toe af. Mensen uit de buurt werden angstig van het onheilspel lend geloei en het geknetter van het alles wegvretende vuur. Elders In Well, Afferden, Venlo, Bakel, Bergen en Sevenum ontstonden even eens diverse branden, die alles by Woordvoerders van de Cubaanse ballingen in de V.S. hebben gisteren in Miami, Florida, verklaard dat de jongste Brits-Amerikaanse maat regelen een zware slag betekenen voor de strijd tegen het regime van Fidel Castro en voor de guerrillastrij ders die zich op Cuba bevinden. De Cubaanse ballingen die de laatste tijd werden weerhouden naar het eiland te gaan, hadden o.m. tot taak de guerrillastrijders te bevoorraden. De ballingen verwachten dat een groot deel van de mannen die naar Cuba willen gaan, in betrekkelyk korte tijd door Britse of Amerikaanse patrouilleschepen zal worden opge pikt. Commandant Eloy Menoyo, die, sedert hij twee jaar geleden naar Cuba vluchtte, het anti-Castrocom- mando „Alpha 66" vormde waarmee overvallen op Cuba worden uitge voerd, is zaterdagnacht met vier metgezellen op zee aangehouden door een vaartuig van de Amerikaanse kustwacht. Het marinevaartuig moest enkele uren achter de snelle motorboot van de Cubanen aanjagen voordat deze kon worden achterhaald. Tevoren waren zy er in geslaagd om aan schepen van de Britse manen te ont komen, toen zij zich in het gebied van de Bahama-eilanden bevonden. Volgens de kustwacht hadden de Cubanen tijdens de achtervolging ruimschoots gelegenheid gehad hun voorraad wapens en munitie over boord te gooien, die waarschynlyk bestemd was voor het ondergrondse verzet op Cuba. Zaterdag zyn op de Britse Baha ma-eilanden negen Cubaanse ballin gen gearresteerd en naar de hoofd stad Nassau overgebracht, zo hééft de Britse Marine meegedeeld. Het aantal anti-Castro-ballingen, dat de vorige week in de Bahama-archipel is gearresteerd, is tot 31 gestegen. elkaar genomen veel jonge dennen en mooie recreatiegebieden verwoes ten. Niet alleen elders, ook op andere plaatsen werd veel schade door brand aangericht. Baarn had de trieste pri meur van de eerste bosbrand van het jaar. Vier hectaren bos van het landgoed Groot Drakesteyn weiden verwoest, waarschynlyk door de on achtzaamheid van een bosbezoeker. Brandweerlieden en toeristen hebben schouder aan schouder uren tegen het vuur gestreden. De meubelfabriek en modelmake rij Nyhoff en Kwast in het centrum van Borne is zaterdagavond geheel in as gelegd. De fabriek, die een ge- tvellengte had van ongeveer honderd "meter, werd totaal verwoest. De scha de bedraagt minstens enkele tonnen. Het bedrijf was verzekerd. Aan de Noorderdwarsvaart in Drachten brandde een arbeiderswo ning tot de grond toe af. in Zorg- vlied onder Diever viel niets meer te redden van het café van de heer Van der Helm, toen het vuur het eenmaal in zyn greep had. De vlam men namen later ook de naastgele gen bakkery in een vurige verwoes tende omarming. Er zyn nog slechts geblakerde resten over. Een beeld van de grote brand, welke zaterdagavond een puin hoop maakte van de meubel fabriek en modelmakerij Nijhoff en Kwast in Borne. Enorme hoe veelheden hout gingen in vlam men op. Het schouwspel trok duizenden belangstellenden. Studiotheater filmvoorstellingen wor- j den gegeven van de opera „Der Ro- senkalavier" van Richard Strauss. Deze film is opgenomen gedurende I de Salzburger Festspiele 1960. Solis- ten zijn hierin o.a. Elisabeth I Schwartzkof en Erich Kunz, dirigent Ernst Penninger. Voorts zullen in het is Herbert von Karajan. 1

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5