Woonboot vannacht geheel uitgebrand NIVON heeft sociale en culturele functie [Mr. H. Schadee bijzonder Leids hoogleraar in het zeerecht Mej. C. H. Hoy tink overleden Wainganga-groep bezit thans prachtig troephuis In ideale omgeving van Korte Vliet Reële lonen zijn sterk gestegen Schaduw over vreugde ADVERTENTIES VOOR ONS NUMMER 1 VAN ZATERDAG 13 APRIL A.S. Ben Goerionhoofd geheime dienst nam zelf ontslag Opgericht 1 maart 1860 Maandag 8 april 1963 Tweede blad no. 309: Nadat de Stichting Leidchs Universitetis-Fonds bevoegd was trklaard door de Kroon tot het vestigen van een bijzondere leerstoel in het vergelijkend zeerecht bij de faculteit der rechts geleerdheid, heeft de Universiteitsraad van dit Fonds benoemd tot bijzonder hoogleraar op deze leerstoel, mr. H. Schadee te feotterdam. Deze benoeming is thans door de Kroon bekrachtigd. Ned. Protestantenbond Tot secretaris in algemene dienst van de Ned. Protestantenbond is be noemd mevr. dr. E. E. A. Went-v. d. Vring, thans in opdracht van de We reldraad van Kerken leidster van het vluchtelingenwerk in Istanboel. Per 1 maart is reeds ds. J. Zuur deeg te Wassenaar tot predikant secretaris benoemd. Met het in dienst treden van mevr. Went zal volledig voorzien zijn in de vacature, ontstaan door het aftreden van ds. mr. G. D. Boerlage. Koninklijk gezin bijl avondmaalsdienst HM. de Koningin, ZJC.H. Prins Bemhard en de prinsessen Irene en Margriet hebben gisteren in de Oran jekerk te Utrecht een avondmaals dienst bijgewoond. Voorganger was ds. D. Blikkendaal. Mr. H. Schadee, die in 1910 te Rot terdam is geboren, studeerde rechten $an de Leidse Universiteit. In zijn geboortestad is hij werkzaam als ad vocaat en dispacheur (beëdigd ave rij-deskundige». Tevens is de nieuw benoemde hoogleraar raadsheer plaatsvervanger in het Gerechtshof te Den Haag en lid van de Staatscom missie inzake herziening van de Ne derlandse Burgerlijke Wetgeving. In december 1961 verkreeg hij de op dracht van de minister van Justitie tot het ontwerpen van het 8ste boek van het nieuwe Burgerlijke Wetboek (zeerecht) Prof. Schadee. die Ridder is in de Orde van de Nederlandse Leeuw, pu bliceerde verscheidene studies op het gebied van het zeerecht. Druk weekeinde voor Leidse brandweer De Leidse brandweer heeft het in het afgelopen weekeinde uitzonderlijk druk gehad. Niet minder dan tien keer klonk in de kazerne aan de Langebrug de alarmbel. De laatste brandmel ding kwam vannacht omstreeks half drie binnen, toen in de jachthaven van de gebroeders Zitman aan het eind van de At- jehstraat een woonboot in lich terlaaie stond. De brandweerlie den waren snel ter plaatse, maar zij konden niet meer voorkomen, C. J. van Valderen overleden I Op 87-jarige leeftijd is gisteren Ioverleden de heer C. J. van Valderen. De heer Van Valderen heeft zich in sun zaak in de Kloksteeg gedurende «en lange reeks van jaren bekend heid verworven als studentenkapper. De uitvaart van het stoffelijk over- f schot vindt woensdag a.s. plaats om ij 11 uur op de R.-K. begraafplaats bü de Zijlpoort. Oudermiddag Louise de Coligny-hbs De reeks festiviteiten ter gelegen heid van de opening van de Louise de Coligny-h.b.s. aan de Kagerstraat is zaterdag besloten met een feeste lijke oudermiddag, welke als laatsten in de talrijke schare van bewonde raars aan de ouders van de leerlin gen de gelegenheid bood in te stem men met het koor van lofuitingen, dat in de afgelopen week in dit prachtige gebouw heeft weerklonken. De directrice, mevrouw H. A. M. Nij- weide-Vintges heette de ongeveer vijfhonderd ouders welkom en bracht hun dank voor de royale finantiële steun, welke zy hebben geschonken zowel voor de aanbieding van het oudergeschenk, een piano, als in de kos'.en van de feestviering. Nadat ook de presidente der Ouder- vereniging, mevrouw A. Fockema I Andreae-de Monchy haar grote er kentelijkheid had uitgesproken voor de door zovelen betoonde medewer king en nog enkele geschenken had aangeboden, bracht een leerlingen koor onder leiding van de heer H. Buurman de cantate „A negro-girl goes to school' ten gehore. Er moet door dit koor ontzaglijk hard gerepeteerd zijn om het tot een i dergelijke voortreffelijke auditie te kunnen brengen. De vaak heel moei lijke melodietjes werden vlot gezon gen. waarbij de correcte uitspraak met lof dient vermeld. Een bijzonder complimentje verdient de jeugdige zegster van de verbindende tekst. Een hartelijk applaus getuigde van aller waardering voor deze inderdaad buitengewone prestatie, i Na afloop was er gelegenheid het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen, waarvan een druk en dankbaar ge- bruik werd gemaakt. Met belang stelling werd daarbij nog kennis ge nomen van diverse manifestaties, zo- I als volksdansjes, een film over 80 jaar Meisjes-h.bs. en de tentoonstelling I „Van Garenmarkt tot Kikkerpolder". De feestweek werd besloten met een geanimeerd bal. Tijdens dit bal vond nog een ongewone gebeurtenis plaats. Het vaandel van de school club „Ende dispereert niet", dat na- i melijk de vorige week door „onver- I laten" werd ontvreemd is weer terug, dank zij een geslaagde tegenzet van de meisjes. Tijdens het bal op zaterdagavond, kwamen enige jongeren, die zich aan dit „vergrijp" hadden schuldig ge maakt op het toneel. In een gees tige toespraak boden zij hun ver ontschuldiging aan voor het „ont vreemden" van het vaandel en over handigden aan de presidente van de schoolclub een verzekeringspolis van f250, waardoor nu het vaandel met toebehoren gedurende een jaar tegen diefstal verzekerd is. Het was een vermakelijk incident, dat grote hilariteit verwekte! Van 1933 tot 1951 directrice Leidse k akschool voor Meis jes In de ouderdom van 73 jaar is zaterdag na een korte ziekte te Ermelo overleden mej. C. H. Ho., tink, oud-directrice van de Leidse Vakschool voor Meisjes aan het Rapenburg, in welke kwaliteit zij van 1933 tot 1951 haar intense belangstelling en uit nemende zorg aan deze school heeft gegeven. Reeds in haar jonge jaren als lerares van een huishoudschool, resp. te Amersfoort en Utrecht, sterk aan getrokken tot dit onderwijs, werd haar op 27-jarige leeftijd de leiding in handen gelegd van de Vakschool voor Meisjes te Harderwijk een school, welke zich onder haar direc toraat, dat over een gelijk aantal jaren loopt als dat van Leiden, sterk heeft uitgebreid. Vooral in het begin van haar Harderwijkse tijd kon men mej. Hoytink regelmatig in de verre omtrek van dit Veluwse stadje op „huisbezoek" vinden om met grote nadruk in de gezinnen het bezoek aan „haar" huishoudschool te beplei ten. Resultaten bleven dan ook niet uit; de toeloop was zo groot, dat al dan één zijde gebleken hoe zeer haar persoonlijkheid en leiding in de kring van bestuur, leraressen en leerlingen hoog werden gewaardeerd. Buiten de engere schoolkring. heeft ook de Ned. Bond van leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, van welke Bond mej. Hoytink vele jaren van het hoofdbestuur deel uitmaakte, lange tijd van haar heldere adviezen geprofiteerd. De teraardebestelling wan het stoffelijk overschot vindt woensdag middag om 12.30 uur a.s. plaats op het Zendingskerkhof te Ermelo. Vooraf wordt om 12 uur in de aula van de begraafplaats een rouwdienst gehouden. dat de woonboot, eigendom van de 34-jarige C. N. Nieuwenburg geheel uitbrandde. Het uit man, vrouw en één kind bestaande ge zin is voorlopig bij familie onder gebracht. De eigenaar van de boot is voor een bepaald bedrag verzekerd. Zoals gezegd rukten de brandweer wagens de afgelopen twee dagen vele malen uit. Zaterdagmorgen om kwart over negen reden zij naar de War monderstraat, waar een schoorsteen brand woedde. Nauwelijks een urn- later waren zij op weg naar de Swee- lincklaan, eveneens voor een schoor steenbrandje. In een woning aan de Lammenschansweg was om een uur of elf een hevige rookontwikkeling ontstaan door oververhitting van een boiler, maar de brandweer, die wel gealarmeerd was, behoefde daar geen dienst te doen. 's Middags omstreeks kwart over twee bluste de brandweer op 'n tussen de Boerhaavelaan en de spoorbaan gelegen terrein een brand je, dat door tot nog toe onbekend ge bleven jongens was aangestoken. Tegen half drie moest de brand weer zich naar de Cornells Schuyt- laan, waar door onbekende oorzaak een stuk grasland in brand was ge raakt. Om kwart voor vijf werd gemeld, dat er een schoorsteenbrand in de Haarlemmerstraat was en vier mi nuten later kwam het bericht binnen, dat jongens op een bouwterrein aan het eind van de Vijf Meilaan hout en ander afval in brand hadden gesto ken. De schade bleef hier beperkt tot een hoeveelheid geblakerde bouwste nen. Zondagmiddag omstreeks één urn- raakte op een nabij het Stationsplein gelegen terrein vuil en afval in brand. Ook in dit geval wist de brand weer erger te voorkomen. Eén minuut na deze brandmelding ratelde de te lefoon opnieuw, want een aantal jon gens had op het terrein van de scheepswerf Boot aan de Sumatra- straat een hoeveelheid verdroogd gras in brand gestoken. Om half zes tenslotte trad de brandweer op in de omgeving van de Hoge Morsweg, waar de spoorberm over een lengte van 150 meter, mede door de strakke wind, afbrandde. Kopitein-terzee- b.d. O. de Booy overleden Kapitein ter zee buiten dienst O. de Booy is op 59-jarige leeftijd in zijn Haagse woning overleden. De heer De Booy. die in 1940 met een half afgebouwde onderzeeboot (O24» naar Engeland ontsnapte, boekte als commandant van deze onderzeeër in de Middellandse Zee successen. Hij werd hiervoor onderscheiden met de Bronzen Leeuw en de „Distingh- uished Service Order" (D.S.O.) en .Officier of the military division of the most excellent order of the Brit»6h Empire". Ook is hij in Enge land liaison officier bij de admirali teit geweest. In 1945 werd hu chef staf Commandant Zeemacht Neder land. in 1947 sous-chef staf com mandant Zeemacht Nederlands- Indlë. Tenslotte was hij van 1948 tot zijn pensionering in 1955 commandant van de onderzeedienst in Rotterdam- Waalhaven. De heer De Booy was voorzitter van de afdeling Den Haag van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging „Onze Vloot". In een voor een padvindersgroep meest denkbare ideale om geving: het buitencentrum ,.De Korte Vliet", aan de Voorschoter- weg, is zaterdagmiddag onder grote belangstelling het nieuwe troephuis van de Waingunga-groep officieel geopend. Men had over dit troephuis een voormalige stal reeds eerder de be schikking. doch de omstandigheden waren van dien aard*, dat met recht gesproken kon worden van een stal en niet van een voor welpen en verkenners geschikt troephuis. Het Leidse afdelingsbestuur van het Ned. Instituut voor Volks ontwikkeling en Natuurvrienden (NIVON) heeft onder voor zitterschap van de heer H. Zunderman het initiatief genomen om in verschillende stadswijken een tentoonstelling te houden om op deze wijze belangstellenden te interesseren voor hetvele doelstel lingen omvattende. NIVON-werk. Naast een algemene volksont wikkeling op sociaal- cultureel- en natuurhistorisch gebied, is het NIVON-werk er tevens op gericht om hét zijn leden mogelijk te maken zich met beperkte middelen een vakantie in de vrije natuur te scheppen en een nuttige vrijetijdsbesteding om handen te hebben. Eigenaar zet het slopen bewoonde woning toch door (Van onze Venlose correspondent) Mr. H. Berger, advocaat en procureur in Helmond, heeft een kort geding aangespannen tegen de huiseige naar in Bakel. die vorige week een door hem verhuurde woning begon te slopen teneinde deze te kunnen verbouwen. De bewoners van het i huis, het uit man, vrouw en drie kinderen bestaande gezin Gruiters, werden beroofd van de slaapka mers.. toen de eigenaar van het huis, de heer Van den Berg. het dak en enkele muren verwijderde. Het gezin is thans gehuisvest in één kamer. Mr. Berger deelde ons gisteren mee. dat hij de huiseigenaar gesom meerd heeft de sloperij te staken, doch dat de heer Van den Berg. na eerst aan de sommatie te heb ben voldaan, hem schriftelijk had j laten weten, dat hfj bij nader inzien toch maar besloten had het huis verder te gaan slopen. De eigenaar wil nu de voorgevel gaan afbreken voor dat donderdag aan staande deze aangelegenheid dooi de civiele rechter zal worden be handeld. Op onze vraag welk be roep de heer Van den Berg uit oefent. antwoordde mr. Berger „Die man houdt zich bezig met het slopen van daken enz." Minister Zij Is tra: Onze betalingsbalans is gunstig, de deviezenreserves zijn hoger dan ooit tevoren, de gulden behoort tot de sterkste valuta's ter wereld. De reële lonen zijn zeer sterk gestegen en nog het meest voor de laagst-betaalden en de sociaal-zwakke groepen. Dit verklaarde minister Zfjlstra (Finan ciën) zaterdagmiddag in Utrecht tij dens een bijeenkomst van de Anti revolutionaire jongeren studieclubs. „Ik weet, dat men zegt", aldus de minister, „dat dit alles de vrucht is van de hoogconjunctuur en niet van het kabinetsbeleid. Ik vind dit een onbillijk oordeel. Zonder hoogcon junctuur waren vele van de verbete ringen inderdaad niet mogelijk ge weest, maar het is de verdienste van het kabinetsbeleid, dat de zaak niet uit de hand is gelopen. De relevante rijksuitgaven", zo zei minister Zijl stra „zijn achtergebleven bij de stij ging van het nationale inkomen. Voorts is de belastingdruk verlaagd met vele honderden miljoenen. De belastingdruk is ook gemeten aan de verhouding tussen belastingopbrengst en nationale inkomen maar weinig gedaald". Advertentie Zoekt U« een GOED ANKER HORLOGE voor f30.- tot f40.- of het allerbeste van f200.- en f 300.-. v. d. WATER, Haarl.straat 207, heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. Officiële publikatie VERKEER Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten de Vrouwen- steeg, voor zover gelegen tussen de Breestraat en de Aalmarkt, met Ingang van heden voor de duur van de rij- haanversmalling als gevolg van de her bouw van de sociëteit Minerva", ge sloten te verklaren voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee, ln belde richtingen. GEMEENTE LEIDEN De directeur van de Gemeentelijke Relnigings- en Ontsmettingsdlenst te Lelden maakt bekend dat. i.v.m. de Goede Vrijdag en de 2e Paasdag het huisvuil op de volgende dagen zal worden opgehaald. Donderdag 11 april wordt woensdag 10 april Vrijdag 12 april wordt donder dag 11 april Maandag 15 april wordt dlndsdag 16 april. Dinsdag 16 april wordt woensdag 17 april. Mej. C. H. HOYTINK in haar Leidse tijd. spoedig een nieuwe school moest worden gebouwd. Het is vooral in Harderwijk dat mej. Hoytink in een tijd, dat het huishoudonderwüs in zeker opzicht nog in de kinderschoe nen stond, hieraan met zeer veel vrucht vorm, inhoud en leiding gaf. In september 1933 kwam mej. Hoytink. die gerekend kan worden tot één der pioniersters van deze vorm van specifiek vrouwelijk nijver heidsonderwijs naar Leiden, waar zij in plaats van mej. Bolleman v. d. Veen was benoemd tot directrice van de Huishoud- en Industrieschool voor meisjes aan het Rapenburg. Met grote ambitie en toewijding vatte zU ook hier haar arbeid aan en wist zij de reeds in 1917 opgerichte school tot grote bloei te brengen, waarbij zij het bestuur steeds aan haar zijde vond. Van nature toegerust met uitne mende gaven van hoofd en hart, waaraan zich een werkzame aard paarde wist zij haar directe omgeving de onder haar leiding staande leerkrachten steeds voor dit onderwijs te interesseren, een inte resse. waarvan wederkerig de leer lingen deelgenoten werden. Daar naast bezat zü de gave om sfeer in de school te scheppen, een sfeer welke van het begin af het onderwijs ten goede is gekomen. Bij haar afscheid In juli 1951 is dan ook van meer Leidsche Spaarbank In de maand maart werd er bü de Leidsche Spaarbank f. 2.620.611 inge legd en f. 2 060.737 terugbetaald Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 506 en het aantal afbetaalde boekjes 246. Op 6.316 rekeningen van deelne mers aan de Afhaaldienst werd een bedrag van f. 174.272 bijgeschreven. Er werden 1316 spaar busjes ter lediging aangeboden met een geza menlijke inhoud van f. 41.722. Het tegoed der 53.259 inleggers be droeg aan het einde der maand 1 i. 53.577.172. Tentoonstelling was groot succes Als gevolg van dit initiatief werd zaterdagmiddag, bijgewoond dooreen groot aantal genodigden en belang stellenden o.w. het hoofdbestuurslid de heer J. P. van Blijdestijn en de gewestelijke bestuurder, de heer W. Volk, door wethouder S. Sannes in het clubhuis van „Oosterkwartier" de eerste van de reeks NIVON-tentoon stellingen officieel geopend en kre gen de vele bezoekers twee dagen de gelegenheid met het NIVON-werk kennis te maken. In zijn welkomstwoord legde de heer Zunderman allereerst de nadruk op het experimenteel karakter, dat deze eerste NIVON-tentoonstelling droeg en waarmee wordt beoogd in Leiden een grotere bekendheid aan het NIVON-werk te geven. „Geheel naar de eisen des tijds komt op deze wijze het NIVON als producent naai de cliënt toe. teneinde hem op de meest praktische wijze in woord en beeld van advies te kunnen dienen". Voorts bracht spreker de verschillen de werkgroepen in de afdeling hulde voor hun medewerking en samen werking, die resulteerde in een ten toonstelling, die de verwachtingen ver had overtroffen. Het bestuur van „Oos ter kwartier" dankte hij tot slot hartelijk voor de spontanite t waar mee het het clubhuis en de daarbij behorende accommodatie beschik baar had gesteld. Wethouder Sannes sprak allereerst zijn voldoening uit over het feit, dat hij was aangezocht deze eerste en tevens fraaie NIVON-tentoonstelling te openen, omdat hij bij de voorbe reidingen hiertoe kennis kon nemen van de historie der volksontwikkeling zoals deze zich in Leiden heeft af gespeeld. „In deze historie heeft Uw Insti tuut in de vooroorlogse jaren onder de naam van Instituut voor Arbeidsontwikkeling ruim 37 jaar een groot aandeel gehad en in het bijzonder na de oorlog pionierswerk verricht door een duidelijke achter stand in de volksontwikkeling in te halen en tevens uw werk op een bredere basis te plaatsen". In dit verband wees de heer San nes om. op de arbeiders-avondscho len. de excursies, welke de natuur vrienden-commissie organiseert, NIVON-lotoclub, het vakantie-ad- maakt. viesbureau en het NIVON-initiatief tot de oprichting van de Volksuni versiteit K. en O. Hij noemde het geheel een machtig stuk sociaal werk, dat van een niet te onderschatten betekenis kon worden genoemd. Na de wens, dat deze tentoonstelling er mede toe zou bijdragen velen ervan te doordringen dat ons land niet al leen een gebied moet zijn om in te wonen en te werken maar ook om met de natuur in contact te blijven, verklaarde hij voor officieel geopend. In zijn dankwoord tot de wethou der betrok de voorzitter gaarne het gehele gemeentebestuur, dat steeds blijk had gegeven daadwerkelijk met het NIVON-werk te sympatiseren. Hierna hield de heer Van Blijde stijn een toespraak, waarin hij der gelijke exposities een prachtige NI VON-propaganda noemde en een doeltreffend middel om het ledental nog verder uit te breiden. De belangstelling voor deze twee daagse tentoonstelling bleek reeds direct verrassend groot te zijn. De bezoekers kregen bij hun rondgang een overzichtelijk beeld van het ge hele NIVON-werk zoals een doel matige vrijetijdsbesteding, het sociale toerisme, goed kamperen «met demonstraties van materialen), als mede de natuurhistorische excursies en de activiteit op fotografisch ge bied, welke beide laatste onderdelen een eigen plaats in de expositie kre gen ingeruimd. Het bestuur overweegt om binnen afzienbare tijd in Leiden Zuid West een soortgelijke tentoonstelling te houden. Een groep ouders had dit begrepen ondervonden steun in een tijd. dat en onder leiding van de voorzitter van de groepscommissie, de heer F. Huisman, trok men aan het res taureren en inrichten. In totaal zijn daar ruim 1300 werkuren aan ge- spandeerd. Thans kent men de stal niet meer. Hiervoor is een ruim en van vele gemakken voorzien troep huis ontstaan, waarop de Waingun ga-groep terecht trots kan zijn. Dat was men zaterdagmiddag dun ook. I Nadat de groep was aangetreden, vond de symbolische opening plaats, waarbij men uitging van de veron derstelling, dat de sleutel van het traphuis zoek was. Goede raad was ditmaal niet duur, want via een zol derraam zie foto zag een pad vinder zich de weg naar het nieuwe home geopend. Eenmaal binnen wer den enkele hartelijke toespraken ge houden. Hopman A. E. Kruijt ge waagde van de blijdschap over dit nieuwe troephuis en bracht dank aan de Leidse Jeugd Actie en de Stich ting Leidse Jeugdverblijven voor de ondervonden medewerking. De dis trictscommissaris. oubaas J. J. van Kooperen. die de officiële opening ver richtte, was verheugd dat dit troep huis in zulk een voor de padvinders beweging zo ideale omgeving staat. Het spel van verkennen ligt immers in de vrije natuur en wat dit be treft zit. de Waingangagroep thans „op rozen". Welpen en verkenners kunnen zich nu in hun spel volko men uitleven. Ook spreker bracht het gemeentebestuur, de LJ.A. en de Stichting Clubhuizen dank voor de het vinden van een geschikte plaats voor jeugdverblijven nog een groot probleem is. Leiding, welpen en ver kenners wenste hi) in deze nieuwe omgeving een goed pad en zonnig spoor toe. Namens het hoofdkwar tier van de N.P.V. bood hij hopman Kruijt een foto van Baden Powell aan en namens het district Rijnland een St.-Jorisvlag. De secretaris van de LJ.A., pater J. Sweerts, moest tn zijn woorden van gelukwens „helaas" wijzen op het tijdelijke karakter van de vreugde over dit nieuwe troephuis, dat in de toekomst weer zal moeten verdwijnen omdat bij de omlegging van de scheepvaartroute ook het buitencen trum gedoemd is „te sterven". Tijdig hoopt men dan elders een nieuw cen trum in te richten. Voor enkele leden van de groep6- commisie was er deze middag nog een verrassing. Uit handen van hop man Kruijt mochten zij een groeps- insigne ontvangen. Bovendien werden de dames van deze leden met een tuil bloemen verrast. Ook enkele ouders, die zich in de afgelopen maanden zeer verdienstelijk hadden gemaakt, ontvingen een geschenk. Voor al deze blijken van waardering dankte de heer Huisman met een kort woord, waarna er gelegenheid was om met tal van spelen de kas van de groepen wat te versterken. Polaris-akkoorcl getekend (Van onze correspondent in Londen) In Washington is tüdens het week einde de overeenkomst met Engeland getekend voor de levering door de Verenigde Staten van ongeveer hon derd Polarisraketten. waarmee de door Engeland te bouwen en te be mannen onderzeeboten zullen wor den bewapend. Ook de kernladingen zullen Brits zjjn. Dinsdag zal een witboek in Londen hierover bijzon - heden geven. Verwacht wordt, dat w Engeland behalve de koopprijs nog vijf procent zal moeten betalen voor de verdere ontwikkeling van de Po laris. In Londen heerst een zeker opti misme, dat president De Gaulle on danks alles zijn kernmacht zal in brengen in NAVO. Waarnemers in Londen hechten er namelijk grote betekenis aan dat De Gaulle heeft toegestaan, twee in West-Duitsland gestationeerde Franse jager-squa drons met onder Amerikaanse con trole staande kernbommen uit te rusten. Men gelooft dat geheime on- Omdat ons blad vrijdag a.s.. Goede Vrijdag, niet verschijnt moeten advertenties bestemd voor ons nummer van zaterdag a.s. uiterlijk donderdagmiddag a.s. om 5.uur namiddag in ons bezit zijn. Advertenties, welke ons voor dat zaterdagnummer bereiken na donderdagmiddag 5.— uur, zullen alléén dan in ons zaterdagnummer kunnen worden opgenomen als daartoe dan nog tijd en ruimte beschikbaar is. hetgeen zeer waar schijnlijk niet het geval zal zijn. Advertentieafdeling Leidsch Dagblad. derhandelingen tussen Washington en Parijs voor Frankrijk de weg heb ben gebaand om het plan te steu nen voor een inter-geallieerde kern macht van reeds bestaande nationa le luchtmachten en geleide projec tielen. Kerk en Wereld belegt congres in Driebergen De Christelijke Vredes Organisatie belegt in samenwerking met Kerk en Wereld een congres, dat van 20 tot 27 juli a s. in Driebergen zal worden gehouden. Het algemene thema voor het Congres zal zijn „De Christen in de moderne wereld". Gelijkertijd met dit congres voor volwassenen zal een jongerencongres plaats vinden. Tijdens het congres zullen o.m. spreken prof. Banning, prof. Rasker en prof Bruginans en zal ook een trip naar Amsterdam worden ge- Motie, van oppositie verworpen Het Israëlische parlement heeft heeft zondag met 67 stemmen voor en 47 tegen een motie van de oppo sitie verworpen waarin verzocht werd om een debat over het ontslag van het hoofd van de geheime dienst in Israël. Deze legde eind maart zijn functie in verband met een menings verschil met premier Ben Goerion over methoden om te verhinderen, dat Westduitse geleerden voor Egypte werken. Ben Goerion verklaarde, dat de Is raëlische dagbladen een „verwrongen voorstelling van zaken, waarin ook onjuistheden niet ontbraken" hebben gegeven. Hij ontkende, dat aan het hoofd van de veiligheidsdienst ont slag was verleend en hij legde er de nadruk op dat deze zelf ontslag had gevraagd. Hij zei nog over deze ex- funotionaris: „Hij was een man. die Israël vele jaren met bekwaamheid en toewijd'ng heef: gediend" Over het vraagstuk der in Egypte werkende Duitse geleerden en tech nici zei de minister-president nog: „Onze ernstige bezorgdheid over het streven van de Egyptische dictator om Israël te vernietigen en de hulp, die hem hierbij door geleerden en technici van Duitse en andere na tionaliteit wordt geboden, moet er niet toe leiden dat wij uit ons even wicht worden gebracht". Hij voegde hieraan toe: „De stap pen, die reeds door de Israëlische re gering zijn gedaan, zijn met onsuc cesvol geweest. Het uiteindelijke re sultaat ervan kan echter nog niet worden overzien Aan de stemming waren heftige protesten van de oppositie tegen de regeringspohtiek vooraf gegaan. Jakob Hazan, een woordvoerder der uiterst linkse Mapam-partij. beschul digde Ben Goerion van „sabotage der worsteling, die wordt gevoerd om de in Egypte werkende Duitse ge leerden uit dat land te krijgen". Eis afgewezen van Edda Ciano (Van onze correspondent in Rome). Edda Ciano, de dochter van Musso lini. had geëist dat de film ..Proces te Verona", handelende over het pro ces waarbij haar man. Galiazzo Cia no, en nog vijf andere fascisten ter dood werden veroordeeld, aan de cir culatie zou worden onttrokken. Deze eis is zaterdag door de rechtbank te Rome afgewezen, en dit alleen op grond van de procedure. De advoca ten en Edda Ciano hebben n.l. in hun haast verzuimd alle betrokken per sonen te dagvaarden. Zij hebben ook vergeten de schrijver van het draai boek, Ugo Pirro, en de Franse film maatschappij. de Orsay-film, voor do rechtbank te dagen. Dit verzuim was voor de rechter voldoende om aan do eis geen gevolg te geven. FRANSE MIJNWERKERS 94% AAN HET WERK De mijnwerkers in de Noordfranse kolengebieden, die de staking na de regeling wilden voortzetten, hebben zaterdag hun verzet opgegeven. Vol gens functionarissen van de mijnen zjjn bijna 94 pet van de mijnwerkers in dit gebied weer aan het werk Af gaan. waarmee de staking als be ëindigd kan worden beschouwd.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3