leel Nederland kan in |967 op aardgas koken De Gaulle is soepeler tegenover bondgenoten Vervolger van joden in Nederland 1111 groot zakenman in Milaan ~2RIJS nog onbekend Drukke diplomatieke periode in Parijs •«mm Dode ligt 3 maanden in badcel @«d Ba ïrs GASUNIE IN WASSENAAR OPGERICHT Verpleegden,,Unapt: HET RUSSISCH MAANSCHOT BEREIKTE UOEL NIET Negers slaags met blanken in Alabama In Laos gaat strijd voort FILMS CAMERA'S tetnvs ■*.^ericht 1 maart 1860 MAANDAG 8 APRIL 1963 No. 30927 ai U end? EIDSCH DAGBLAD °^teur: E A. E. van Dlshoeck Hredacteur: J Brouwer DAGBL AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal, f 2.80 per maand, f. 0.65 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 k hi Nu in baan om aarde gekomen Het Russische maanschot met de Loenik IV is. althans gedeel telijk. mislukt, vermoedelijk zelfs wat de belangrijkste doeleinden betreft. Dit is de algemene opvatting in deskundige westelijke kringen, alle verklaringen van de Russen ten spijt dat de Loenik tijdens zijn geslaagde tocht zeer belangrijke gegevens heeft ver zameld. Volgens de gebruikelijke tactiek (waarover wij zaterdag schreven) hebben de Russen niet tevoren meegedeeld, welke oog merken men met de Loenik had. Ie oprichting van de Nederlandse Gasunie is zaterdagmiddag I lotel „Kasteel Oud-Wassenaar" een feit geworden. De hand elingen zijn geplaatst. De verwerving, opslag, transport en joop van het in ons land gewonnen aardgas en ander gas kan innen. barschijnlijk kunnen het noorden, oosten en een deel van het midden ons land nog dit jaar profiterenvan de aardgasbel bij Slochteren. |r het zal nog vier jaar duren alvorens het gehele land bediend kan reoéen. Men verwacht, dat dan het landelijke hogedruk-transportnet jed is. uit inrichting Een ter beschikking van de rege ring gestelde jongeman, een 21-jari- ge Hagenaar, is dezer dagen ontsnapt uit de Dr. H. van der Hoeven Kli niek, een privé verpleeginrichting in Utrecht Het is de tweede maal. dat de jongeman is ontsnapt. In 1961, toen hij ook was ontvlucht., gaf hij zichzelf weer aan Hij heeft zeven jaar geleden in het politieposthuis in het Zuiderpark1 in Den Haag een hoofdagent met een bijl vermoord om in het bezit te ko men van zijn revolver, omdat hij naar Nieuw-Guinea wilde en van mening, was dat hy niet ongewapend daarheen kon gaan. nnmaairei <?lb*r P. A. Z< ligmiddag. hoofddirecteur van de Gasunie. Zoetmulder vertelde za- dat het aardgas aller- voor traditionele doeleinden zal gebruikt, namelijk voor ko- -en warmwatervoorziening. Voor an idustrie wordt op de eerste plaats cht aan hoogwaardige tech- he doeleinden. ■er twee belangrijke facetten van Kardgasexploitatie in Groningen ïhij echter nog niets zeggen. Hij ■niet vertellen, hoe duur het gas nan kosten. Maar men kan wel enkort voorstellen over de prijs lachten. Ook over de export- pcctieven liet hij de pers in het (wisse. '7«t het binnenlandse verbruik be- _2d. meent de heer Zoetmulder, dat aardgas ook voor de huisverwar- van groot belang kan worden, inpassing van de kooktoestellen rdgas zal echter ingewikkelde itorische problemen schep- jHet ligt in de bedoeling dat 335 van de distributiebedrijven van en Staatsmijnen in dienst van mie zullen treden. De toekom- personeelsbezetting wordt op in geschat. Gasunie beschikt thans over f kilometer pypleiding. Maar al- hs het gehele landelijke net ge- is, zullen nogmaals duizend ki lter pijpleiding gelegd moeten flen. hetgeen honderden miljoe- guldens investeringen zullen ver- Het toezicht op de bouw zal door deskundige Amerikaanse inge- irsmaatschappij worden gedaan, r meetstations enz. zullen voor- lelijk Nederlandse firma's worden ischakeld. Per dag zullen enige derden meters pyp van ruim ne- lig centimeter doorsnee worden gd. Deze pijpen wegen duizend fcram per drie meter. Verheugd let voorlezen van de officiële akte i oprichting door notaris H. J. ters duurde zaterdag een uur. Una kon minister De Pous iEco- bische Zaken» zyn blydschap en irdering over het totstandkomen i de nieuwe maatschappij uiten, iherinnerde aan het voortreffelijke rbereidende werk van prof. Van Grinten, ir. Tromp en ir. Vos. te oprichting van de Gasunie, al- minister De Pous. is het begin i een inschakeling in de ontwikke- van 'n bodem rijkdom van uit erlijke betekenis. Er is een waar- g geschapen om deze gasrijkdom Bet snelst mogelijke tempo ter be- jkking van de Nederlandse gas- bruikers te stellen. Deze waarborg :dt mede gegeven door de enorme pnische, organisatorische en com- fciële kennis aan de drie partici- Iten: Staatsmijnen. Shell en Esso. Het samengaan, de behartiging l het publieke belang van de open- te gasvoorziening en de inschake- k van ondernemingen met een we- Iwyde en meer gespecialiseerde inis vormt mede een zeer byzon- e reden waarom ik", aldus de mi- ter „Deze tekening van de acte l oprichting van de Nederlandse fcunie gedenkwaardig ogenblik F Vooral ook omdat het met volledige gemming van alle betrokkenen Eelyk is een samengaan te vinden :n het algemeen belang en het ang van het bedrijfsleven. Het ultaat is tekenend voor de ver- bilingen in onze moderne maat - lappij. Wy treffen hier een sa- mwerking tussen overheid en be- Ifsleven aan die gekenschetst edt door begrip voor het parallel- me tussen algemeen belang en be- jjlsbelang,dat de moderne hoog- (twikkelde economie is gaan ken- irken", aldus de bewindsman. Twee miljoen bok ir. L. Schepers, directeur van Koninklijke Shellgroep. noemde het bereikte resultaat bevredigend. Dc Nederlandse Aardoliemaatschap- pij, die boringen verricht, verkocht tot dusverre kleinere hoeveelheden aardgas aan het Staatsgasbedrijf. j Na de ontdekking van de „bel" van Slochteren, waar de aanboring een slordige 2 miljoen gulden kostte en welke aanboring overigens de laatste van 34 stuks was. bleek de bestaande regeling onvoldoende. De nieuwe, voor alle partyen bevredigende rege ling biedt goede waarborgen voor een gezonde ontwikkeling van het Neder- j landse aardgas. I Spreker prees de brede visie van minister De Pous en diens adviseurs I alsook de goed uitgebalanceerde ver houding tussen de belangen van staat en bedrijfsleven. Drs. A. J. C. Rottier, president-di recteur van de Staatsmijnen, noem de deze oprichtingsdag als het ware 1 een „nieuwjaarsdag". Hij zei verlan gend te zijn naar de uitvoering van de nieuwe taken, die de Staatsmij nen in de Gasunie en bij de woning gaan verrichten. Een derde deel van ons land is aangesloten op het gas net van de Staatsmijnen. De erva ringen met gemeenten, regionale af nemers en industriële gebruikers zul len voor de Gasunie van belang zijn. Op anderhalf miljard kubieke meter cokesovengas is bovendien een so lide chemische industrie gebouwd. Spreker voorspelde een reële toe komst voor de Gasunie en veel goeds voor de gebruikers. De gasleidingen zullen slagaders van energie zijn, die welvaartverhogende impulsen zullen geven. In het nationaal energiebeleid is thans een nieuw element gekomen. Stralingsgordel blijft wel tien jaar bestaan Een geleerde van de Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag onthuld dat de kunstmatige stralingsgordel, die na de Amerikaanse kernproef met de „regenboogbom" op grote hoogte, die vorig jaar juli werd genomen, is ontstaan, waarschijnlijk tien jaar jang zal blijven bestaan. Met behulp van een in het geheim gelanceerde „1962 beta kappa I"-kunstmaan, die zes weken na de kernproef boven Hawaii in een baan rond de aarde werd gebracht, is dit vermoeden be vestigd. De betrokken kunstmaan van de luchtmacht is bestemd voor het meten van straling. Er zijn eveneens waardevolle gegevens mee verkregen over de Sowjet-Russische kernproe ven op grote hoogte, die tussen 22 ok tober en 1 november zijn genomen De kunstmatige gordel namelijk die door de Russische kernproeven is ontstaan, duurde slechts kort omdat deze proeven op grotere hoogte wer den genomen. Schema ernstig in de war Sir Bernard Lovell, directeur van de Britse radiotelescoop van Jodrell Bank. heeft verklaard er zeker van te zyn dat er iets mis is gegaan met de Loenik IV. Naar zyn mening was het niet de bedoeling, dat het ruimtestation de maan voorbij zou gaan. Hij is er evenwel van overtuigd, dat het expe riment waardevolle gegevens heeft opgeleverd. Prof. Lovell zei te menen dat de Russen de bedoeling hebben gehad instrumenten op de maan te doen landen. „De aard van de baan wyst er op dat er ofwel een raket in een baan om de maan gebracht moest worden, ofwel dat de raket een ge- deelte moest afstoten voor een zachte landing op de maan. Wanneer de Russen er niet in sla gen binnen de komende zes maanden een zachte landing van instrumenten op de maan te doen gelukken, zal hun tijdschema van hun programma voor een bemande vlucht naar de maan ernstig in de war raken", aldus prof. Lovell. In de nacht van vrydag op zater dag is de Loenik IV het maanopper vlak op 8.500 km. afstand gepasseerd. De wetenschappelijke taak van het ruimtestation is ten einde, zo meldde Tass daarna. In Kasteel ..Oud-Wassenaar werd zaterdagmiddag bij nota riële akte de N.V. Nederlandse Gas Unie opgericht, die het Groningse aardgas zal gaan ex ploiteren. Staande van links naar rechts hoofd-directeur P. A. Zoetmulder, de secretaris-gene raal van het departement van Ec. Zaken. prof. G. Brouwers, drs. A. Rottier, de heer C. R. Smit. ir. W. E. van Os. ir. L. Scheepers en notaris H. Zweers. zittend de minister van Economische Zaken. drs. JW. de Pous. Minister mr. E. H. Toxopeus (rechts) van de V.V.D. en prof. dr. A. Vondeling (links), frac tievoorzitter van de P.v.d.A. tij dens het zaterdagavond gehou den televisiegesprek over politie ke vraagstukken in het kader van de komende verkiezingen. In het midden drs. F. Hoogendijk. die het gesprek leidde. In Birmingham in de staat Alabama in het zuiden der V.S. zijn zondag avond gevechten uitgebroken tus sen meer dan 200 negers, die voor opheffing van de rassenscheiding in deze stad betoogden, en blanken en politie. Een dertigtal negers werd gearresteerd. De negers trokken in optocht naar het stadhuis, ondanks een verbod van de burgemeester. De politie gaf de demonstranten opdracht zich te verspreiden, maar dezen weiger den, knielden op straat en hieven liederen aan. De politie ging daarop tot arrestaties over. Toen een der negers een politiehond die hem aanviel een messtek wilde toebrengen, werd hij door zes politiemannen op de grond gegooid. Zyn medebetogers kwamen hem te hulp. Ruim honderd blanken die op een afstand toekeken, stortten zich daarop in het gewoel. Nadat poli- tieversterkingen waren aangeko men kwam er een einde aan het handgemeen. Dit was de vijfde betoging in vijf dagen die door de negers was ge organiseerd om kracht by te zetten aan hun eis dat de rassenscheiding wordt beëindigd. De burgemeester noemde de betogers na de ongeregeldheden „niets an ders dan communistische agita tors". Geen wezenlijke verandering (Van onze Par ij se correspondent) Er staan deze week weer een aantal ontmoetingen op de Pa- "Vijse agenda. Het zijn min of meer geïmproviseerde bespre- sprekingen tussen leiders van de Westelijke diplomatie. Drie we ken na de bijna clandestiene mi nistersconferentie in het kader van de NAVO, waaraan de Franse minister van Buitenland se Zaken Couve de Murville op bevel van president De Gaulle niet mocht deelnemen, schijnen de nieuwe beraadslagingen wèl toegestaan te zijn. Een der hoge gasten, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, Dean Rusk, zal op het Elysee door de Fran se president in persoonlijke au diëntie worden ontvangen en dat nog wel nadat zijn land- en ambtgenoot Adlai Stevenson kort geleden nog tevergeefs bij het Franse staatshoofd had aan geklopt. Naast Rusk, die gisteren by zijn Franse evenknie Couve de Murviile een hoffelykheidsvisite aflegde, is gisteren ook de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Lord Home, in Parys gearriveerd. Hun Westduitse collega, Schroder, wordt eveneens ver wacht en er zou ook sprake van zijn dat de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, weer even naar Parijs komt overvlie gen. Er zijn twee aanleidingen tot dit geanimeerde diplomatieke toerisme een zitting van de acht ministers der landen, die by de ZOAVO zyn aan gesloten <de verdragsorganisatie voor het Verre Oosten» en de wekelijkse byeenkomst van de permanente raad van de NAVO, die dit keer, door de aanwezigheid van een aantal minis ters, net als enige weken geleden een verdieping hoger zal vergaderen. Omdat de Franse president en op zyn instigatie de minister van Bui tenlandse Zaken jegens hun Weste lijke ambtgenoten de laatste maan den niet bepaald hadden uitgemunt door hoffelykheid, heeft het onder de diplomatieke waarnemers in Pa rys de aandacht getrokken, dat die beleefdheidsvormen nu van hun kant wel in acht worden genoemen. Niettemin lijkt het voorbarig uit deze verandering van houding de conclusie van een fundamentele ken tering der Franse politiek jegens de Westelijke geallieerden te willen trekken. Vooralsnog heeft men meer reden aan te nemen, dat generaal De Gaulle heeft ingezien, dat door het te energieke getrap op de tenen der eigen bondgenoten de Franse positie toch weinig te winnen heeft, zodat hij in het vervolg nu iets meer elegantie wil betrachten, zonder evenwel ook maar één stap af te wij ken van de weg welke hij sedert lang voor Frankryk heeft uitgestippeld. Afgewezen Een woordvoerder van het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren de Russische beschuldiging, dat het verbod van de Westduitse regering op de levering van grote buizen aan de Sowjet-Unie een schending is van de handels overeenkomst tussen West-Duitsland en de Sowjet-Unie, van de hand ge wezen. Hy zei, dat de Westduitse re gering nog steeds de handel met de Sowjet-Unie wil uitbreiden. WEERBERICHT RUSTIG VOORJAARSWEER Bilt verwacht van heden- tot M'genavond 'ïroog weer met in de nacht en itend plaatselijk mist. morgen irdag aanvankelijk zonnig, later ?r bewolking. Zwakke tot matige i tussen oost en zuidoost. Vry it. (Opgemaakt te 11.15 uur) 9 april 1963 'n op: 05.59 uur: onder: 19.26 uur: nop: 19.51 uur; onder. 06.58 uur. water te Katwijk te 5.51 en 16.51 laagwater te 11.56 en uur. (Van onze Correspondent te Rome) De Centrale voor Documentatie van Oorlogsmisdadigers te Wenen, aan het hoofd waarvan ir. Wiedermann staat (dezelfde die drie jaar geleden in Argentinië de beruchte Adolf Eichmann heeft opgespoord), heeft enige tijd geleden ontdekt dat een medewerker van Eichmann. Erik Rajakowitsj, zich in Italië be vindt en wel in Milaan, waar hij onder de naam Enrico Raja een grote handelsfirma heeft opgericht met filialen te Venetië en Triëst. I nummer bestaat uit 18 pagina's. Rajakowitsj is vooral in ons land geen onbekende, want hij werd, na eerst in Polen en de Oekraïne de jodenvervolging te hebben geleid, be noemd tot hoofd van deze dienst voor Nederland en Relgie. Hij is dus de man die schuldig is aan de grote ver volging van de joden in ons land. I Eichmann l.eeft hem tijdens de oorlog „gehuldigd" als zijn betrouw baarste medewerker en hem geprezen voor zyn byzondere yver. die hy in Nederland aan de dag legde. Ook tydens het proces-Eichmann, vorig jaar te Jeruzalem, is zyn naam meermalen genoemd, j Men wist sedert 1961 dat hy in I Milaan zat en de politie werd daar van op 5 september 1961 op de hoog te gesteld, doch er volgde geen ver zoek om hem uit te wyzen. wat trou wens onmogeiyk is. daar de Italiaan se grondwet politieke misdadigers niet uitwyst. Men zou zich echter kunnen beroepen op het vredesverdrag, waar bij oorlogsmisdadigers uit de laatste oorlog wel moeten worden uitgeleverd. In elk geval is dit niet gebeurd. Doch nu is vrydag in Weense dag bladen, groot opgemaakt, verteld dat men deze Rajakowitsj op het spoor was en dat hy onmiddellyk moest worden gearresteerd. Blykbaar heeft men hem vanuit Wenen getelefo neerd. want vry dagmiddag ls Raja kowitsj spoorloos verdwenen met zijn tweede vrouw en ook zyn zoon Klaus is niet meer in Milaan te vinden. De politie zoekt hem In of buiten Italië, want hy heeft een Oosten- rykse paspoort. Hy heeft indertyd. na de oorlog, zyn naam in Stiermar ken van Rajakowitsj in Raja kunnen veranderen, en is daarop naar Ar gentinië vertrokken In 1955 keerde hy terug naar zyn geboortestad Triëst. waar hy in 1958 voor de tweede maal getrouwd is. Loenik IV gaat voorlopig een sa telliet van de aarde worden. Het ge hele jaar 1963 zal hy om de aarde wentelen in een lange baan. die in het begin maximaal op 700 000 km. van de aarde zal liggen cn minimaal 90.000 km. Onder invloed van zon en maan zal deze baan evenwel wijzi gingen ondergaan. Tenslotte zal de Loenik-IV om de zon gaan wentelen. De zoons van de 74-jarige weduw naar H. J. Blok hebben gisterochtend het stoffelijk overschot van hun ruim drie maanden overleden vader gevon den in de badcel van diens woning aan de Laagte Kadijk in Amsterdam. De zoons kwamen tot hun ontdek king, nadat zij vrijdag een uit de Am- stel in Amsterdam door de rijkspolitie te water opgehaalde dode herkend meenden te hebben als dat van hun bejaarde vader. Reeds in het begin van dit jaar waarschuwde een buurman van de heer Blok de politie, dat hy de oude man al sinds Kerstmis niet meer had gezien. De zoons, die geen contact meer met hun vader onderhielden, werden door de politie op de hoogte gesteld. Zy doorzochten de woning aan de Laagte Kadijk. maar vonden toen niets. In de badcel troffen zy qen hoop oude kleren aan, die zy on beroerd lieten. Later bleek hun over leden vader daar onder te liggen. Toen de politie vrydag een stoffelijk overschot uit de Amstel ophaalde, meenden de zoons hun vader te her kennen. Gisterochtend begaven zy zich naar het huis aan de Laagte Kadyk. Evenals drie maanden gele den doorzochten zy de badcel. nu met het doel de nalatenschap van hun vader vast te stellen Ouder de oude kleren lag het stoffeiyk overschot van hun vader. Inmiddels heeft de politie de iden titeit van het vrydag opgehaalde stoffelijk overschot nog niet kunnen vaststellen. Wel identificeerde men het stoffelijk overschot, iiat gisteren door de Rykspolitie te water werd op gehaald in het Binnen-IJ in Amster dam. Dit bleek van de 42-jarige Spanjaard Ibanez Folch te zijn, die sinds 10 februari werd vermist De Spanjaard was werkzaam by een autofabriek in Amsterdam. De schermutselingen tussen een heden van de Laotiaanse neutralisten en troepen, die door de communisti sche Pathet Lao-troepen worden ge steund, duurden gisteren nog voort, aldus werd gisteren in gezaghebbende kringen in Vientiane medegedeeld. De toestand in de Vlakte der kruiken is gespannen, aldus hoge regerings kringen. die overigens verklaarden, dat de beriehten zeer verward zijn en moeilijk op hun waarde te schatten. De gevechten zyn verleden week uitgebroken. De neutralistische pre mier Prins Soevanna Poema, had de Vlakte der kruiken, tezamen met zyn halfbroeder prins Soevanna Vong. die plaatsvervangend premier en leider der Pathet Lao is. willen bezoeken. Doch het schijnt, dat laatstgenoemde niet veel voor dit bezoek gevoelt. En ae neutralistische parachutistengene- raal Kong Lae meent dat het huidige tydstip voor een reis naar de Vlakte der Kruiken „ongeschikt" is. De schermutselingen vinden plaats tus sen eenheden van generaal Kong Lae en gedeserteerde neutralistische mi litairen. die door de communistische Pathet Lao worden gesteund. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van t 9 April 1863: f Verscheidene dagbladen t behelzen het berigt, dat te J Bucharest een zwaard is ge- J vonden, dat kennelijk aan Absalom heeft toebehoord. J Dingsdag had alhier de le J jaarlijksche algemeene leden- J vergadering plaats van de J vereeniging tot instandhou- ding der Kweekschool voor Zeevaart alhier.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1