Kangoeroes wint van teleurstellend H.Y.S. Dertig eeuwen Bulgaarse kunst: oneindig gamma van tinten UVS-DCV „Land ligt voor de archeologie braakr SVL kansloos DE SCHATKAMERS OPEN! Weer zege van UVS? Sportsplinters Advertentie Zondag 2.30 uur de belangrijke wedstrijd Hoe komt mijn club uit? UVS: Vermeer, v. d. Berg, v. d. Kaay Van Duyl Lardée, Balkhoven, Zuma, Witteman Van Leeuwen, Veefkind en Koren. LFC: Van Leeuwen, Bruggeling, H. Sira, v. d. Heijden, L. de. Jong, v. d. Zeeuw. Rietkerken, A. Heymans, D. Sira, P. de Jong en H. Heymans. Roodenburg: Keereweer, De Roode, Van Koperen, Van Weerlee, Hensen, Van Rooyen, Olivier, De Klerk, Ou- werkerk, Van Heek en Den Os. Lugdunum: Eradus, Van As, Van Meygaarden, De Roo, Crama, Bave- laar. Krijgsman, Van Daalen, Redel, Leget en De Cler. ZLC: De Koning, P. de Bolster. De Jong, v. d. Mark, Planjer, Lefèbre, Abrahams. M. de Bolster, J. de Bol ster, Lalau. ASC: Spoor, W. Spiering, Zwanen burg, Landesbergen. Bekkering, Van Zegveld, Van der Waals, Staal, G. Spiering, Raaphorst en De Bree. Oranje Groen: De Hoed, Pennen - burg, N.N., W. van Belkum, J. Koet, Th. v. d. Berg, Dubbeldeman, Verkui len, J. van Belkum, H. de Boer, Boot. DOCOSDubbeldeman, Brasker, Westgeest, Stuifzand, Ouwerling Vink J. van Marwijk, Van de Broek, J. H. van Marwyk, Jansen, Van Rossen berg. Bij het ministerie van Volks huisvesting en Bouwnijverheid liggen op het ogenblik ongeveer vijftig aan vragen voor de bouw van zwembaden, waarvan de plannen technisch en fi nancieel rond zijn. Zaterdag 6 april 1963 Vierde blad no. 30926 Opgericht 1 maart 1860 Om de LSB-titel Piket en Westra zegevieren De strijd om het persoonlijk schaak- kampioenschap van Leiden, een schaakmarathon van 6 maanden, is in haar eindfase gekomen. In alle vier klassen begon men gis- teravond in het Dorpshuis te Leider dorp aan de finalevierkampen. In de hoofd- en eerste klasse zal een ge- hele competitie worden afgewerkt, in de tweede en derde klasse een halve. In de hoofdklasse droeg de ope- J ningsronde een pikant tintje: De bei- J de LSG-deelnemers namen het op tegen de Philidor-vertegenwoordigers I en zulks leidt altijd tot interessante krachtmetingen. Ditmaal zullen de j Philidorspelers. die hun partijen in f p ede waarschijnlijk gewonnen stel- .ig afbraken, wel aan het langste •ind trekken. Piket, met zwart spe ll end, verkreeg tegen mr. De Groot al I Ivrij snel positioneel overwicht. In de afgebroken stelling rest De I Groot weinig hoop. Kort maakte tegen Westra waar schijnlijk een tactische fout door zich met het nogal rustige en strikt posi- j tionele damegambiet te verdedigen. 1 Westra kan gezien de stand van de f afgebroken partijen wel op winst re- i kenen. Inmiddels speelden Piket en Wes tra hun partij vooruit, met remise als resultaat, zodat zij waarschijnlijk ge zamenlijk de leiding zullen nemen. Finale le klasse. Hier verraste de geroutineerde Dem- mendal, weer geheel hersteld van een zware operatie, door een goede over winning op de gedegen spelende Preenen. Theo Piket brak zijn partij !1 tegen clubgenoot Boelsma af in ge- i wonnen positie. Finale 2e klasse A: A. Geyer wint f van J. van Harten, W. Rosdorff wint reglementair van J. Pajein. Finale 2e klasse B: Th. P. van den BergG. P. Sluyts afgebr.; W. D. Wiebes—S. Wels 1-0; Finale 3e klasse: E. van Niekerk N. Noort 0-1; H. Boelee—J. A. G. Verkuyl 1-0. Goede prestatie j van Aukje Wynia De 27ste wereldkampioenschappen tafeltennis, zijn gisteren in Praag be- gonnen met de landenwedstrijden. Door het grote aantal inschrijvingen: 50 herenteams en 37 damesteams, hebben de organisatoren zich ge noodzaakt gezien een aantal kwalifi catie-toernooien te houden, waarin Ide minder sterke landen werden ge plaatst. Bij de dames is het speelschema I minder ingewikkeld. De deelnemende landen zijn verdeeld in vier groepen, aangevoerd door resp. Roemenië, Communistisch China. Japan (titel houder) en Hongarije. Nederland speelt in dezelfde groep als Japan. De eerste wedstrijd wonnen de Ne- I derlandse dames met 31 van Bra- I zilië. Aukje Wynia en Ursula Artz wonnen hun enkelspelen; alleen het dubbelspel ging verloren. Later op de avond moest het Ne derlandse damesteam aantreden to gen resp. Japan en Zuid-Slavië. Beide wedstrijden gingen met 30 verloren. I maar toch werden onze landgenotes niet gedeklasseerd. Aukje Wynia I slaagde er zelfs in de eerste game tegen de wereldkampioene 1959. Ki- miyo Matsuzaki op haar naam te brengen. De Japanse won in drie games. Volleybalcompetitie Van goed volleybalspel kon men gisteravond in het Gymnasium maar met mondjesmaat genieten. Kangoe roes boekte een verrassende zege op een teleurstellend HVS en dat resul taat maakte natuurlijk veel goed. SVL, dat gewijzigd uitkwam tegen Concordia, bracht er weinig van te recht en ging met 0-3 kansloos ten onder. De SVL-reserves wonnen de derby tegen VVS 2 met 3-1, waardoor de laaste op de onderste plaats van de overgangsklasse is terechtgekomen. Kangoeroes won de eerste set tegen HVS dankzij een voortreffelijke ser vice-beurt van Jaap Broersma. Van 0-0 werd het15-0. In de tweede set kwam HVS tot beter spel, vooral aanvallend. Wel kon Kangoeroes lange tijd goede te genstand bieden maar de door het wel erg beschamende verlies van de eerste set geprikkelde Haarlemmers vochten zich naar 15-12 en 1-1. Om in de volgende fase van de strijd op nieuw overspoeld te worden door scherpe services en keiharde smahes van Coos Taconis en Bert v. d. Lee- den. Via 8-0 en 13-2 nam Kangoe roes met 15-5 een 2-1 setvoorsprong. De zege leek zeker toen Lex Kara- moy c.s. in de vierde set uitliepen tot 8-1. HVS versaagde niet en profiteer de dankbaar van de „we zijn er"- stemming bij Kangoeroes. Het werd zowaar 11-10 voor HVS voordat Kan goeroes het gevaar onderkende. Op de service van Lex Karamoy werd het 13-11 voor Kangoeroes. Een laatste krachtsinspanning van HVS bracht de stand 14-14 op het scorebord. Dat was het laatste wapenfeit van de Haarlemmers. Een smash uit het achterveld gaf Kangoeroes 15-14 en even later hadden de Leidenaren de set en de zege binnen: 16-14 en 3-1. SVLConcordia Het is moeilijk iets over deze wed strijd te schrijven. Eigenlijk was het niet eens een wedstrijd want aller eerst verschenen de roodwitten niet met hun sterkste formatie, d.w.z. met Ton Tieleman, binnen de lijnen, maar daarnaast speelden zij zo weinig ge ïnteresseerd dat Concordia na winst van de eerste set in sneltreinvaart naar een 3-0-zege ging. Natuurlijk was de opmerking die we langs de lijn hoorden maken door een SVL- supporter. „We hebben de sterkste spelers bewaard voor de wedstrijd hierna tegen VVS 2" niet volgens de realiteit. Nico van Biemen, Frans Sieval, Jan Bontje en Co Carstens waren van meetaf van de partij, maar die op merking vertolkte wel de gedachte van niet alleen de SVL-aanhang maar ook van de overige toeschou wers. In vlotte vaart greep Concordia de winst: 10-15, 9-15, 2-15. SVL 2—VVS 2 VVS 2 begon veelbelovend. Harde smashes van Bas van Gelecum deden het SVL-blok regelmatig vergeefs op veren. Na een achterstand 7-9 tp hebben weggewerkt, beheerste WS 2 de strijd 15-11. In de tweede set echter waren de „veteranen" van SVL 4, die nu in het tweede speelden warm gedraaid en vooral hun goed geplaatste services en bekeken smashes brachten VVS 2 tot een1 paniekerig „weg is weg"-spelletje. SVL 2 bleef Jan van der Lelie en zijn mannen constant onder druk houden. Zonder in gevaar te zijn ge weest greep SVL 2 de kostbare winst (11-15, 15-7, 15-9, 15-7). OYCKangoeroes DAMES De dames van Kangoeroes hebben in Den Haag een alleszins verdien stelijk gelijkspel weten te behalen te gen het toch nog altijd gfeduchte OVC, dat zelfs met 0-2 achterkwam. Kangoeroes was in de eerste en tweede set de betere ploeg met con stant serveren en met "redelijk aan- valsspel, Suus Verhoekx en Kitty Kostel. Dat OVC in de tweede set nog een 14-9-voorsprong wist te nemen lag aan enkele service-uit schieters. Kangoeroes versaagde evenwel niet. Punt voor punt liepen Suus Ver hoekx c.s. de achterstand in om ten slotte een 16-14 winst te boeken. Daarmee hadden onze stadgenotes hun kruit verschoten, want OVC do mineerde daar na, 15-9 en 15-12 na overigens 5-6, 7-10! (9-15, 14-16, 15-9. 15-12). Negen Nederlandse top-man- nequins, die van 1 t.e.m. 4 april onder auspiciën van de ..Stich ting Amsterdam Fashion Week'' met een KLM-toe stel een tocht hebben gemaakt om in Ham burg. Kopenhagen. Stockholm en Oslo shows van Nederlandse damesbovenkleding te geven. UVS komt morgen opnieuw op eigen veld uit tegen DCV en men mag derhalve weer op een of twee puntjes rekenen, want thuis weten de jonge blauwwitten het meestal wel te klaren. Bovendien is DCV een vereniging die ook een vrij lage plaats op de ranglijst inneemt. De winst zou dit keer dus dubbel belangrijk zijn. Roodenburg gaat in de tweede klasse op bezoek bij Fluks en als de blauwzwarten volledig kunnen uit komen (Van Heek en Den Os zijn in militaire dienst en het hun mee spelen is niet zeker) dan moet de ineens weer op schot gekomen ploeg de strijd kunnen winnen. Hoewel... hoe vaak is een daverende zege niet gevolgd door een kleine, teleurstel lende nederlaag? LFC gaat een heel moeilijk weekeinde tegemoet tegen VUC. Wij geloven niet dat de Kanaries het zullen redden, maar de wil om zich te revancheren voor het pakslaag van vorige week kan hen misschien nog in staat stellen een puntje te be halen. Lugdunum gaat in 3A een bijna zekere nederlaag tegemoet tegen VCS, dat bovendien thuis moet worden bestreden. SJC en Wasse naar zullen de puntjes waarschijn lijk wel delen, evenals Alphia en RKAVV. De grote match gaat tus sen HVV en Foreholte en hier valt van het resultaat weinig te zeggen. Hillegom moet het tegen DHL kunnen klaren als men zich ten minste van de débècle tegen Lisse kan losmaken. Lisse moet tegen Wilhelmus een gelijkspel kunnen wegslepen. In 3C is het duel van de dag dat tussen Bodegraven en Goal. De bezoekers hebben iets betere kansen VOC-Alphen zal misschien een zege voor de bezoe kers opleveren. In 4A trekken de goede resultaten van DOCOS na de vorstperioden de aandacht. Ook in de strijd (uit) tegen Warmunda hebben de Leide naren een goede winstkans. ASC Van Nispen is bijna zeker voor de bezoekers. Bij Oranje Groen VVSB, ZLC—Tonegido en Altior— SVLV tippen wij de thuisclubs als favoriet. (Van onze correspondent te Parijs) DE grandioze nationale exposities waarvoor vaak een heel mu seum moet worden ontruimd en waarbij de historie van een land zich in zijn kunst weerspiegelt, zijn de laatste jaren, zoals men weet, sterk in zwang gekomen. Men herinnert zich in Parijs de indrukwekkende tentoonstellingen van „Veertig eeuwen Per zische" en van de Mexicaanse kunst, en nu is dan Bulgarije aan de beurt gekomen. De Galerie Charpentier vertoont thans een collectie van een 400 „nummers", schilderijen, reliefs, ikonen. schalen, vazen, geldstukken, manuscripten, voor het overgrote deel van reli gieuze inspiratie, die afkomstig zijn uit een periodewelke terug reikt tot tien eeuwen vóór Christus, om zo dus een kleine drie duizend jaren te beslaan. De verzameling is speciaal voor dit Pa- rijse doel samengesteld. Het is nu de eerste maal dat Bulgarije, middels dit geselecteerde overzicht, zijn nationale schatkamers openstelt voor een buitenlands publiek. „De schatkist van De Belgische scheidsrechter Massart en van Sevene zijn belast met de leiding van de hockey-inter- land wedstrijd West-Duitsland—Ne derland (heren) die op 27 april in Hannover zal worden gespeeld. Er zal ook dit jaar een Neder landse roeiploeg naar de Europese kampioenschappen gaan, die van 13 tot 18 augustus op het Bagsvaerd- meer bij Kopenhagen worden gehou den. De gemeenteraad van Wagenin- gen heeft gisteravond met algemene stemmen besloten financiële mede werking te verlenen voor de stichting van een overdekte bad- en zwemin richting. De pogingen van de niet-blanke atleten om door te dringen in de Zuidafrikaan.se vertegenwoordiging voor de traditionele marathonloop op 19 mei in Athene zijn mislukt. Zoals bekend was het Zuidafrikaanse ma rathonkampioenschap gescheiden in een race voor blanke en niet-blanke deelnemers. Van de niet-blanke deel nemers, die een uur later startten eindigde Makgemathe als eerste. Zijn tijd was een minuut 16.5 seconden slechter, dan die van Davies, die bij de blanke deelnemers als vijfde ein digde. In het paasweekeinde wordt op Klein-Zwitserland in Den Haag weer het tweejaarlijkse internationale hockeytoemooi voor dames en he ren gehouden. De volgende clubs zullen van de partij zijn: heren: Royal Racing de Bruxelles, Stade Francais-Parijs. Bonner Tennis- und hockeyverein, Blankenese '03. Ham burg, Raf Rheindahlen, Trinity Col lege-Oxford en Batavieren. Dames: Royal Racing de Bruxelles, Bonner Tennis- und Hockeyverein. Cambrid ge University en Oxford University. Otto Mayer, de kanselier van het Internationaal Olympisch Comité, heeft in een Interview tegenover een redacteur de „Detroit Free Press" verklaard, dat zijn inziens Lyon de grootste kanshebber is voor de orga nisatie van de Olympische Zomerspe len van 1968. Panaguriclite" De rijkdom van die schatkamers is zeker niet gering, al kunnen al die rijkdommen dan ook moeilijk vol ledig en direct op de exclusieve naam van het Bulgaarse volk worden ge schreven. Bulgarije behoort met Per- zië (en Frankrijk) tot de landen die in de lange loop der tijden talrijke invasies en bezettingen hebben ge kend die soms eeuwen duurden. Het ligt wel voor de hand dat al die overweldigers hun sporen ook nalie ten in het domein van de religie, de decoratieve en de plastische kun sten. kortom van de cultuur. De Scythische barbaren, de Grieken, de Romeinen, de Byzantijnen, de Slaven en de Turken (die hun verblijf vier eeuwen, tot 1878, prolongeerden» heb ben het land om beurten onder de voet gelopen en bezet, en het eigen cultuurbezit werd door die invloeden der vreemde overheersers zo sterk overwoekerd, dat 't vaak nauwelijks herkenbaar meer was. Dat „eigen cultuurbezit" beschouwen de Bulga ren als de erfenis van de Tharaciërs, een ras waarvan de ethaologen nog weinig weten te vertellen, doch waar aan het huidige volk, volgens de di recteur van het Nationale Museum in Sofia, Nicolas Schmirguela, niette min nog altijd haar ziel weet te ont lenen. Het lijkt trouwens niet uit gesloten dat de beperkte kennis in zake de wordings-geschiedenis van het Bulgaarse volk aan de hand van deze expositie en dankzij de Franse ethnologie, een paar stappen zal kun nen vorderen. Ook op het gebied van de archeologie schijnen de Bulgaren trouwens nog in hun kinderschoenen te staan. Strijd om de damtitel In Utrecht is een begin gemaakt met het toernooi om het persoonlijke damkampioenschap van Nederland waaraan veertien spelers deelnemen. Op het laatste moment moest de Haarlemmer W. de Jong wegens ziek te worden vervangen door W. C. A. van Beek uit Utrecht. De uitslagen uit de eerste ronde luiden EdinkAnsems 02; D. de Jong— Beeke 11; Van DijkHolstvoogd 20; Van BeekGordijk 1—1; Lere Roozenburg 02; KinnegenVan Hal 11; BergsmaBom 1—1. Leidse politie tweede In de aula van het hoofdbureau van politie te Den Haag werden gis teren door de Nederlandse Politie Sportbond district west schermwed- strijden georganiseerd. Hieraan werd deelgenomen door HPSV (Den Haag, Hermandad (Rot terdam), LPSV (Leiden) en de Kon. Marechaussee 6de divisie uit Rotter dam. Het sabelschermen werd gewonnen door HPSV. LPSV werd tweede. Zo is de sensatie van deze expositie de gouden schatkist van Panagurich- te, die uit de vierde eeuw voor Chris tus moet stammen en een unicum in zijn soort mag worden genoemd, pas in 1949, bij bloot toeval, door een boer bij het omploegen van zijn land ontdekt. Men vermoedt dat dit gouden en prachtig bewerkte reli kwie dat de vader van Alexander de Grote heeft toebehoord in die akker er nauwelijks één meter onder de oppervlakte inderhaast moet zijn be graven toen de Kelten twee eeuwen voor Christus het land binnenvielen. En men vermoedt ook dat een stel selmatig bodemonderzoek door erva ren archeologen in Bulgarije nog wel andere en mogelijk even verbluf l en de vondsten aan het licht zou kun nen brengen. Want Bulgarije is voor de archeologie nog een braakliggend I gebied. Fabuleuze rijkdom De leek die zo'n verzameling niet met archeologische of cthnologische ogen bekijkt, wordt in de eerste plaats wel door de fabuleuze rijk dom getroffen. Vrijwel alle voorwer pen schitteren en blinken van het massieve goud dat, in dunne schil fers ook gebruikt werd voor de ver siering of uitvoering van de vele ma nuscripten die verschillende Bulgaar se kloosters voor de Parijse expositie hebben afgestaan. Er zijn ook vitri nes die met een spade met gouden munten lijken te zijn gevuld, mun ten die eveneens van tientallen eeu wen her dateren. Maar de rijkdom schuilt niet alleen in het goud. Er zijn ook de timbres van een oneindig gamma van tinten tussen hel en don kerrood in de ikonen en de reliefs en de portretten en schilderijen uit de Byzantijnse perioden, zoals die fraaie beeltenis fier en krijgshaftig van de heilige Dimitri op zijn :ode paard met gouden achtergrond uit de 16de eeuw. die ook voor het affiche van de expositie werd gebruikt. Het hedendaagse wat armzalig Naast al die schatten uit het verre verleden, moet helaas wel worden ge zegd dat de bijdragen der hedendaag- |se Bulgaarse kunst, die als aanhang sel bij de collectie zijn gevoegd, een Iwat armzalige indruk maken. Er zijn Proeve van hedendaagse Bul gaarse schilderkunst (Zlatiou Boyadjiev) waarin middeleeuw se en socialistisch-realistische invloeden zich vermengen. hebben gisteren in het restaurant „De wijde wereld" op Schiphol deze toernée met een modeshow besloten. Tijdens deze show is KLM-gezagvoerder A. Olij. die de machine heeft gevlogen, door de stichting benoemd tot "cap tain of fashion". De foto toont hem met het vaantje, dat hij daaraan overhield. omgeven door zijn charmante ex-passa giers. COMMUNISTISCHE PERS IN IRAK GEKORTWIEKT In Bagdad, Basra en andere grote steden in Irak zijn de drukpersen en uitgeverijen van de Iraakse commu nistische partij in beslag genomen, zo berichtte de Iraqi Times gisteren. De ze maatregel zou genomen zijn op last van de militaire gouverneur-generaal, Misleh. Volgens het blad had de commu nistische partij in het verleden sub sidies gekregen van de zusterpartijen uit Bulgarije, de Sowjet-Unie, China en andere communistische landen. Een woordvoerder van het officiële Iraakse persbureau heeft gezegd, aan te nemen dat het bericht zowel slaat op de voormalige officiële communis tische partij van Irak. geleid door Daoed Essajeh, als de veel grotere verboden partij die bekend staat als Ittihad al Sjaab. een paai- doeken, boerenbinnenliuis- jes of krijgstafreien, die. in de frisse trant der Centraal-Europese folklore, 't oog wel even bekoren, maar over 't algemeen lijkt de moderne kunst in Bulgarije waarin de „socia listisch-realistische" tendenzen over heersen. in de 19de eeuw toch te heb ben stilgehouden. Ook in dat licht bezien zou deze eerste officiële Bul gaarse expositie in het buitenland haar baten zo misschien wel eens aan twee zijden kunnen afwerpen. Men kan zich immers voorstellen dat het contact met het Westen de levende kunstenaars In Bulgarije een stimulans zou kunnen geven om het isolement waarin ze zo kennelijk er- keren te helpen doorbreken, indien tevens die kunstenaars nu ook eens 'n bezoek aan Parijs zou worden toe gestaan. De vele Bulgaren die men tot dus- I ver echter in de Galerie Charpentier ontmoeten kan. schijnen niet tot de kunstenaarsbond. doch tot de veilig heidspolitie te behoren, uie vanuit So- 1 fia mee zijn overgekomen om de na tionale bezittingen te beschermen. Prinses Beatrix l)i in Japans 'uidsgewaad Een der talrijke ikonen die op de Bulgaarse expositie zijn te zien. I Prinses Beatrix heeft gisteren in 1 Tokio een show van Japanse bruids- toiletten bezichtigd, die haar werden getoond in de salons van een dei- grootste warenhuizen van de Japan se hoofdstad. Z(J genoot zichtbaar van de prachtige en kleurige toilet ten. die door Japanse mannequins werden gedragen. Tot groot plezier van zichzelf en de aanwezigen ver toonde de Prinses zich even later in een schitterend Japans bruidsgewaad. Terwyl zij door het geweldige wa renhuis werd rondgeleid speelde een orgel het Nederlandse volkslied. In groene japonnetjes gehulde Japanse verkoopsters sloegen de Nederlandse prinses steels gade. Op de speelgoedafdeling deed de Kroonprinses enkele inkopen, waar toe Japanse poppen en waaiers be hoorden. Tevoren had zf) een ten toonstelling bezichtigd van Japanse schilderkunst. 's Avonds bezocht de Prinses op uitnodiging van Kroonprins Akihito een uitvoering van het traditionele Japanse kaboekitoneel. Voor het be gin van het stuk sprak zij met en kele spelers, onder wie Oetanemon Nakamoera. een van de grote ka- boeki-acteurs. Hij wordt beschouwd als de beste vertolker van vrouwen rollen. Met de hulp van Prins Akihito en Prinses Tsjitsjiboe, die beiden Engels spreken, onderhield Prinses Beatrix zich met Oetanemon over de rol. die ..zij" zou vervullen en over toneel in het algemeen. Voordat het doek op- I ging, werden de volksliederen van I Nederland en Japan gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7