Kragen met punten zijn „in" BEN JE VERGETEN DAT JE RUZIE HAD? UIT en i THUIS Kaas: een uitkomst in schoonmaaktijd stretchkant slip I-v. We maken zelf een „Palmpasen" overpeinzing TE IJVERIG STRIJK EVEN DE ZORGEN WEG: PROEF KOFFIE MET BUISMAN (W) ETENSWAAR D Zaterdag 6 april 1963 miimmnimwiiiiiiiiiHiiiiiii 1 i Een ijverige voedingsvoorlicht ster uit Canada liet aan de huis moeders in Malakka zien hoe ze voor hun kleintjes vissoep kun nen klaarmaken. Dat is zo'n goed en eiwitrijk voedsel en aan eiwit is in die streken gebrek. De moeders sloegen de inspan ningen van de voorlichtster be leefd gade, maar daar bleef het bij. Niemand probeerde het ook eens. Waarom niet? Eenvoudig omdat in de keukens van Ma lakka het nodige instrumenta rium ontbrak: geen vork, geen zeef en maar hier en daar een lepel. Dit is een van de verhaaltjes, die mej. dr. ir. Th. S. F. M. van Schalk kan vertellen om te il lustreren dat de voedingsvoor lichting niet altijd het succes heeft waar men op hoopt. Mej. Van Schaik is hoofd van de af deling voedingsvoorlichting van de stichting Voorlichtingsbureau voor de Voeding in Den Haag. Teleurstellende ervaringen doet men op zowel in eigen land (het geringe succes van de anti- snoepvoorlichting bijvoorbeeld als in de onderontwikkelde ge bieden. Dat komt volgens mej. Van Schaik doordat men zo vaak over het hoofd ziet, dat voedingsgewoonten overal een deel zijn van de cultuur en dat de culturen van groep tot groep anders zijn. Men kan de voeding niet zo maar afzonderlijk van andere aspecten van het leven veranderen. Om die stelling te staven heeft mej. Van Schaik nog een waar verhaal. Een Amerikaanse oliemaat schappij in het Midden-Oosten wilde verbeteringen brengen in de voeding van haar Arabische arbeiders en besloot, hun iedere dag een voedzaam maal te ver strekken. Daartoe werd 'n café- taria gebouwd. In plaats van verblijd bleken de arbeiders be ledigd te zijn. Het cafétaria- systeem was daaraan schuldig in dit land stonden alleen bede laars in de rij voor voedsel. Dit soort voorbeelden, aldus mej. Van Schaik, leert ons dat men bij het samenstellen van 'n voorlichtingsprogramma ter dege op de hoogte moet zijn van de cultuur van de gemeenschap waar het voor bestemd is. De moeilijkheid is echter dat de meeste mensen, uit welke ge meenschap ze ook afkomstig zijn, de van de hunne verschil lende leefwijze en cultuur van anderen niet begrijpen en waar deren. Ze reageren daarop met beoordelingen als „dom, idioot, onlogisch". Daaraan maken niet alleen zij zich schuldig, die in andere landen voorlichting gaan geven, maar ook zij die in ons land voorlichten en met cul tuurgemeenschappen te maken hebben, die slechts weinig van de eigene afwijken. Zo vinden bijvoorbeeld diëtis ten van boven de Moerdijk de soep een waardeloos bestanddeel in de maaltijd van de zuiderlin gen. Onkunde van de voedings gewoonten brengt met zich mee, dat men voorlichtingsprogram ma's opzet die niet terzake zijn. Mej. Van Schaik is niet altijd zo somber: men moet nu ook weer niet denken dat de voe dingsvoorlichting een grote mis lukking is, er zijn even goed suc cessen en voorbeelden van een aan het voedingspatroon en aan de mogelijkheden aangepaste voorlichting zijn er ook. Pagina 3 COMp°ftï.. .•0° Panly girdle v breeches v/ slips HELANCA- Sanitized «up.r elaatisch volledig geminderd creaties, maar eveneer in voor jaarsachtige. Tot die laatste be hoort dit ensemble met negentien de mantel en rechte japon. Hel ge heel in de voorjaarstin ten oudroze en marineblauw, twee modeiavorie- ten voor de dagen die aan de voor spelde hittegolf van de komende zomer voorafgaan. Details van dit model: een knoopsluiting die bijna tot aan de zoom van de mantel reikt.. Blouse en rok die aaneenge naaid zyn en een japon vormen, en een ronde, kraagloze hals voor beide ensemblestukkcn, plus een ge strikt veterceintuurtje op de japon. Het model stamt, zoals het vocr- Siaande en het volgende uit de col- ectie van het Paryse huis Pierre Billet. 3. Wie kan een jaar, een mode aanwijzen (in onze moderne tijd) waarin helemaal geen pied- de-poule gedragen werd? Zelfs als pied-de-poule geen grote mode was. dan nog werd het ge dragen en kwam het in de toon aangevende modecollecties voor. Mode of geen mode, het hangt altijd wel in deze of gene kast en is altijd van het stuk verkrijg baar. Mode of geen mode. met pied-de-poule valt niemand ooit uit de toon. op voorwaarde al thans dat het kledingstuk wgt snit betreft aangepast is. Een van de vele voordelen van pied-de poule (zwart met wit of grys met wit) is dat het met acces soires van zozeer verschillende kleur te combineren is. Behalve met het gedistingeerde zwart en het voor jaarsachtige wit verstaat het zich goed met alle pastelkleuren, met alle bleke neutrale kleuren als beige en zand, met de meeste meer spre kende kleuren: rood. groen, blauw en ook marineblauw, mosterd en bruin. En, zoals elke vrouw die van een geslaagd knaleffect houdt weet: met oranjerood. Zij die weten wat ze doen. kunnen zelfs twee niet neutrale kleuren met het pied-de- poule combineren, bijvoorbeeld groen en blauw. Maar: opgepast is het devies voor wie harmonie na streeft. Zij die durven zullen voorts bij het geruite pakje een be drukte blouse dragen (tip van Chanel) en dan het risico lopen dat menige leek hen van slechte smaak beticht. Chanel gaat zelfs nog een stapje verder en laat een Schotse ruit met een drukke bloemimprimé samen gaan. Hetgeen niet wegneemt dat de tere witte (organdi) bloesjes van Dior en St.-Lau rent en- van ieder ander maar wat veel charme bezitten en het maar wat goed doen bij een (en vrijwel elk) geruit voorjaars pakje. De zondag voor Pasen. Palm zondag, is een feestdag voor kin deren, vooral in het oosten van het land, waar ze in optocht met hun fleurig versierde Palmpasenstokken wandelen. Daar verkoopt de bakker haasjes en haantjes van brood, soms zelfs bouwwerken en grappige broodfiguurtjes. Maar we kunnen ook zelf een „Palmpasen" aardig versieren met de gewone luxe broodsoorten zoals vlechtbroodjes, halve maantjes, krentenbollen en maanzaadbroodjes. Van een be- schuitbol of een rond broodje kan met sukade krenten en rozijnen een gezicht worden gemaakt. De „Palmpasen" wordt verder versierd met strikjes, vlaggetjes, sinaasappe len of mandarijntjes en chocolade- eitjes in een netje. Het wonderlijke is dat je dag in dag uit in conflict kunt raken met je eigen kinderen, waarbij zij je dan duidelijk laten voelen hoe ongelooflijk dom. redeloos en bekrompen je bent. terwijl wanneer je het met volwasse nen aan de stok krijgt, de kin- ders onmiddellijk naast je gaan staan, je door dik en dun ver dedigen en er heilig van over tuigd zijn dat jij en niemand anders gelijk heeft, dat je in je recht staat, dat die anderen on gelooflijk dom, redeloos en be krompen zijn. De gedachte dat hun moeder er tijdens een conflict een verkeerd denkbeeld op na kan houden, zich zou kunnen vergissen of halsstarrig zou kunnen vasthouden aan een dom vooroordeel komt zelfs niet in hun hoofden op. Ofschoon zij ge woonlijk overlopen van kritiek, wij ouders nooit iets begrijpen, het kroost in ons een paar zielige stum- perds zien. totaal mislukt en ver vuld van principes die omstreeks l'4i m ..Toto", een beige wollen pak je van Nina Ricci. De strikdas en 't hoedje zijn kastanjebruin. 1800 modern schenen te zyn, hoewei wij dus niet anders kunnen ver wachten dan in conflicten verwik- keld traken met andere mensen, hoef je als moeder slechts een ru zie te ontketenen met wie dan ook. en onmiddellijk kom je tot de vreugdevolle ontdekking dat de kin der» je met huid en haar verdedi gen, met graagte en bijval naar ja uiteenzettingen luisteren en elke nieuwe zet in het schaakspel om het recht toejuichen. ^Wtóederlyke. Dat is een verrukkelijke erva ring. Opeens dringt het tot je door. dat het kroost niet geheel van saamhorigheidsgevoel is ge speend. dat de pubers je wel de gelijk voor vol aanzien, dat de eer-van-de-familie hun toch wel iets zegt. kortom: dat zy er nog altijd by horen! Daarbij gaan zij dan te werk met een onstuimigheid, die je hart ver warmt, maar je haren te berge doet rijzen. Zy stropen als het ware de mou wen op, spoelen de mond, spuwen in de handpalmen en gaan de las tige buurman, of wie het is met wie je onenigheid hebt, 'na haarfijn ver tellen hoe zij over hem denken en wat hem te wachten staat indien hij doorgaat met hün moeder dwars te zitten. Natuurlijk hebben zy nooit ge hoord, dat voor conflicten elegan tere oplossingen bestaan dan een scheldparty, dreigementen met ge weld of openlijke plagerijen. Evenmin dringt het tot hen door dat moeder zich van de onenigheid wellicht bitter weinig aantrekt, er van overtuigd is dat het brandje bij gebrek aan voedsel vanzelf zal uit doven. dat het sop de kool niet waard is. O neen. de pubers zijn van mening dat elk conflict tot het bittere einde dient te worden uit gevochten en dat een gering ver schil van mening met de overbuur man onherroepelijk moet leiden tot een levenslange bloedvete. Op die levenslange vete bereiden zy zich grondig voor. Na hun hart te hebben gelucht en de nodige dreigementen te hebben gespuid bewaken zij met argusogen de be wegingen van de tegenstander O wee, wanneer zij hem betrappen in dien hij eens onze richting uitkijkt. Zij nemen onmiddellijk een verdedi gende houding aan en ballen de vuisten. Zij zijn bereid zich dood te vechten wanneer zij maar éen vin ger mocht uitsteken naar de eer van de familie. Hij denkt zeker dat wy bang voor hem zijn, zeggen zy dan smalend. Indien de tegenstander toevallig een volwassen mens is met kleine kinderen of helemaal geen kroost, begrypt hij er natuuriyk niets van. Waarom doen die lui, na al die we ken nog zo vyandig? Mooie opvoeding geven die mensen hun kinderen! Je kunt die pubers niet tegenkomen of zij geven zo luid hun afkeer, minachting en dreigementen ten beste dat je haast zou menen dat er iets ontbreekt in hun bo venkamer. Onvermydelijk komt dan de dag waarop Henk en Adriaan veront waardigd de kamer binnenvallen. Mums. Jij hebt vanmorgen met mevrouw Z. bij de wagen van de melkman staan praten! We hebben het zelf gezien. Ja, en? Ja. en? Jullie hadden toch ruzie? O. dat was drie maanden geleden. Wy zyn het al lang en breed ver geten. Vergeten? Vergéten? Na alles wat zij over'je heeft rondverteld, na al les wat. zy ons naar het hoofd heeft gegooid? Ben je vergeten dat zy onze poes met modder gooide, toen-ie door haar tuin liep en dat zy zei. dat zy zei Ach jongens, dat is toch niet zo belangryk. Mensen, die zich kwaad maken doen wel eens meer iets geks. Daar kun je toch niet over blyven zeuren Maar, maar. Zij kunnen er met hun hoofden niet bij. die zoons. Drie maanden geleden stonden mevrouw Z. en moeder op voet van oorlog, nu ma ken zy gezellig een praatje boven de melkflessen. Drie maanden ge leden keken zy elkaar niet aan en als zij keken was het met blikken als dolksteken en nunu lachen zy samen! Geschokt tot in het diepst van hun ziel sluipen de jongens hun kamer uit. En gaan spelen met het jongetje, dat zy vorige week een blauw oog en een bloedende lip be zorgden Maar dat was natuuriyk een heel ander geval, dat was geen ruzie THEA BECKMAN. Meegroeiende hnUykleding In Frankrijk wordt thans baby- kleding gefabriceerd, die de eigen schap bezit met de baby mee te groeien. De nieuwe vinding van Ameri kaanse oorsprong» heet „baby- groei". De kleertjes zijn gemaakt van een bijzonder elastisch katoe nen gebreid weefsel. Het uitrekken heeft geen nadelige invloed op de warmte van het kle dingstuk Vanzelfsprekend gelden er speciale wasvoorschriften voor hit wassen van deze babykleertjes: alleen in lauw water en met vlok- kenzeep De kleertjes zyn snel droog en verliezen hun vorm niet. Koken en strijken zyn taboe. ..Babygroei" wordt gemaakt in twee maten, beide voor de leeftyd, dat de kleintjes voornamelyk in tri cot-weefsel gekleed gaan, n.l. van 3-14 maanden en van 14 maanden tot twee jaar. Nachtkleding is er ook voor de leeftyd van 2-4 jaar. De kleertjes zyn verkrygbaar in verschillende zachte pasteltinten, zoals zachtroze, geel en turkovis. Deze nieuwe babykleding is wel belangryk duurder dan de gewone doch daar de kleertjes zoveel langer meegaan ze zyn vrywel onver slijtbaar zyn ze in de praktyk goedkoper. Gemaakt worden truitjes, slob- broeken- en pakjes, trappelzakken, kruipbroekjes, hansoppen en pyja- Sclwonninaktips Als u tijdens de grote schoon maak hy het inspecteren van uw meubels krassen ontdekt kunt u deze laten verdwynen door ze met jodium te kleuren. Neem voor ma honiehout donkere oude lodium. Voor teak en andere lichtere hout soorten kunt u de jodium verdun nen met alcohol totdat dit de kleur van het by te kleuren meubel heeft gekregen. Vergulde lijsten die lelyk zyn ge worden kunt u opknappen door ze af te nemen met een in bier ge doopte doek. Zorg er voor, dat uw trapleer in goede staat is. Kragen met punten zijn ,.in", om dat kleine modewoord nu eens te gebruiken, en even ..in" is de bedrukte zijden blouse die bij de moderne tail leur hoort. Het derde belang rijke punt in de mode van dit voorjaar zijn de kleurencombi naties, die anders dan anders zijn, maar heel mooi. De laatste jaren hebben we volop tailleurs met fantasiekragen gezien, die een ronde of ovale halsopening omiystten. Ook dit jaar zullen we die nog dragen. Maar de nieuwste fantasiekraag van dit seizoen hoort by de V-vormige halsopening. En die kragen met lange punten of aangeknipte brede revers doen ons soms terug denken aan mode details, die we meer dan twintig jaar geleden ook al niet zo byster vonden. Deze puntkragen vormen samen met de bedrukte blouse en de kleur schakering een punt waarop u moet letten by de aanschaf van een nieuw voorjaarspakje. 1. Die drie punten zyn verenigd in dit allesbehalve extravagante pakje: het is klassiek modieus. En extra verleideiyk door de la vendelblauwe kleur van de tweed achtige wollen stof. Verleidelyk ook door de bypassende blouse in tinten blauw en groen. Echt een pakje waarin je je in je beste voorjaars stemming zou voelen. Dit Paryse „prét porter"-pakje heeft natuur lijk een naam: het heet „Lobelia". En ongetwyfeld zal het even veel en even lang plezier geven als de blauwe en mauve bloempjes van de zelfde naam die in border of rots- tuin een zomerlang zo overvloedig veel kleur brengen. Het geheel is een ontwerp van Pierre Billet. 2. Een vrij uitgebreid allerlei zal de komende zomer modieus heten, maar hoeveel hypermo derne details en modellen er in een garderobe ook voorkomen, compleet zal hij zeker niet zijn indien er niet minstens één lin nen kledingstuk in voor komt. Want linnen is de besmettelijke modezieke van dit seizoen en het lijkt ons dat de velen die er niet immuun voor zijn zich met het grootste plezier onver wijld zullen laten besmetten. Linnen, als het weer maar even meewerkt, zal dus naar alle waar- schynhjkheid reeds met Pasen zyn debuut maken in de praktyk, zy het nog niet in zyn meest zomerse versies. Want linnen komt niet al leen in zomerse kleuren en zomerse Een puntkvaag. die u ver moedelijk niet zult dragen, heeft dit grijs wollen ensemble van de Italiaanse ontwerpster Clara Centinario. Zij comple teerde dit aparte geheel met een cilinder-hoed. Rust eens uit ook bij de grote schoonmaak. Deze raad aan de Duitse huis vrouwen geeft een groep verze keringsmaatschappijen, die elk jaar in de tijd van de grote schoomriaak een aanzienlijk be drag moeten uitkeren wegens ongelukken van de verwoed in hun domein rondwarende huis vrouwen. „Ga met verstand en niet met een blinde woede te werk en pas de schoonmaak in de dagelijkse routine in, zonder de huisvrede te verstoren"aldus de bezorgde verzekeringsmaatschappijen. We denken nu alleen maar aan de grote voor jaarsschoonmaak en voor het klaarmaken van de warme maaltijden voor ons gezin gunnen we ons eigenlijk te weinig tijd. In het ergste geval geven we de huisgenoten zelfs een bord pap of een boterham en daar moeten ze het dan maar mee doen. Uit het oogpunt van de voedings leer is dat natuurlijk helemaal fout en eigenlijk ook helemaal niet no dig. Want met heel weinig moeite en tijd kunnen we toch een gezonde maaltijd klaarmaken. Laten we daarbij eens denken aan de moge lijkheden, die kaas ons biedt en la ten we eens een gebakken kaasplak of kaas in soep en stamppot probe ren. Gevulde uien met gehakt en geraspte kaas 4 grote uien, 400 g gehakt 100 g geraspte oude kaas, kerrie, brood kruim, scheutje koffiemelk. Gehakt aanmaken met kerrie, broodkruim (geweekt in koffie melk), de helft van de kaas en krui den. De buitenste rokjes van de uien aftrekken, met een scherp mesje uithollen en het vleesmeng seltje in de uien stoppen en de rest van de kaas erover strooien. Een paar klontjes boter erop en in een vuurvaste schotel in een hete oven gaar en bruin bakken. Turkse kaasrol 200 g bloem, zout. 200 g room boter, 1 dl water. 35 g boter. 30 g bloem. Vt liter melk, 150 g geraspte oude kaas. Maak van de bloem, harde boter, water en zout een bladerdeeg (het is ook mogelyk dit klaar te kopen). Rol het deeg tot slot uit tot een langwerpige lap. Intussen hebben we van boter, bloem, melk en ge raspte kaas een pikante gladde saus gemaakt, eventueel op smaak gemaakt met aroma, peper en zout Deze saus iets laten bekoelen tot ze styf is en daarna deze vulling uit- stryken in een likke laag op het klaar liggende deeg Het deeg met vulling vervolgens oprollen tot een dikke rol en de beide uiteinden dicht stoppen met een flinke schep geraspte kaas. De bakplaat bevoch tigen met water en daarop de kaas- rol leggen, die bestreken is met los geklopt ei. De rol gaarbakken in een hete oven in uur. Niet in de oven kyken. Warm opdienen- in plakken gesneden. Alle bezige huisvrouwen weten ook van gezelligheid, kennen ook dat geheim: Buisman! Een schepje Buisman op een zetsel maakt de koffie nog lekkerder, koffictyd nog verkwikkender.- HOE U UW KOFFIE OOK ZET, MET BUISMAN SMAAKT ZE BETER.(OOKPOEOERKOFFIE)

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13