Mexicaanse president vanochtend vertrokken „Arosa Sun" voor de ontvangst van gasten Subsidie voor Lisses Fioretti-colleffe Franse schooljeugd bezocht Amsterdam Engelse industriëlen worden gemobiliseerd Gisteren Rotterdam Dak verdwijnt hoven hoofden „Lijmen Jan*' Station te Alphen wordt gerestaureerd I biggetjesdag I963 Raad Hillegom besluit: van huurders. Samen met Alphenaren NEGENDE EEUWFEEST VAN DORPEN ROND RRAASSEM Amerikaanse Hawk-raketten voor Israël Na bezoek aan Eindhoven Opgericht 1 maart 1860 Vrijdag 5 april 1963 Vierde blad no. 30925 Premier De Quay en vooral j minister Luns hebben rich i gistermiddag heel populair ge maakt bij de arbeiders van Ver- olmes werf op Rozenburg, toen zij na de aankomst van de „Pie- ter Caland" heel gemoedelijk over een hekje leunend vol hu mor en plezier op de grapjes rea geerden. die hun over het wa ter werden toegeroepen. De beide bewindslieden wacht- ten op een havenbootje, dat hen i naar de Maasstad terug moest brengen. De andere hoge gasten waren toen al vertrokken naar „De Ark" of Verolmes bioscoop zaal en hebben dus niets ge- 1 merkt van het woorden- en ge- barenspel, dat beslist niet in het protocol was opgenomen. Parlementair waren de kreten, die de ministers bereikten, in het algemeen niet („Lijmen Jan"), maar de beide excellenties vin- gen ze minzaam op. Minister president De Quay zwaaide een J paar keer breeduit naar de mannen, die zij-aan-zij gedrukt over de verschansingen hingen, terwijl mr. Luns steeds maar lachte en grimassen maakte, die „zijn publiek" tot steeds groter enthousiasme brachten. De pret - tig-menseljjke reacties van de 1 ministers werd beloond met een luid applaus, toen zü tenslotte J in het bootje stapten. Hoewel het ruim een halve eeuw oude stationsgebouw van Alphen aan den Rijn bedenkelijke tekenen van verval vertoont aan de noord- kant moest een muur van de chefs woning enkele weken geleden haastig worden onderstut staat het thans «el vast. dat Alphen geen nieuw sta- j tionsgebouw zal krijgen. Het lag aanvankelijk in de bedoe ling het oude gebouw geheel te slo- jpen. Het onderzoek had uitgewezen. dat het bouwen van een geheel nieuw station voordeliger zou zijn. dan het restaureren van het bestaande ge- I bouw. dat overal scheuren en lekken vertoont. Aan het oude gebouw, zijn inmid- dels grote elektrische klokken be vestigd. d;e binnenkort zullen wor- den aangesloten aan de ..moeder- klok" in Den Haag. waar men weer I de juiste tijd krijgt vanuit een cen trale te Utrecht Het programma voor Vlaggetjesdag Dag van de Nederlandse Zeevis serij zal enigszins gewijzigd moe ten worden. De langdurige winter heeft de werkzaamheden aan de nieuwe vishal dermate vertraagd, dat deze op 18 mei waarschijnlijk nog niet zo ver gereed is. dat daar de i ontvangst van de genodigden zal kunnen plaats vinden. Zoals wij hebben gemeld, lag het in de bedoeling, dat de gemeente Velsen in de vishal de genodigden zou ont- vangen, dat er enige referaten I zouden worden gehouden en dat de gasten vervolgens zouden deelnemen l aan een ..visserseten". Ook de klimatologische factoren hebben bij dit besluit een rol ge speeld. Alles bij elkaar zouden de i genodigden hier ongeveer 2'j a 3 uur vertoeven. Al hoopt men natuurlijk op prachtig zonnig weer, het kan ook anders zün. En dan ls het zeer de vraag of de temperatuur in de vishal met de betonnen vloer en grote on verwarmde ruimte wel voldoende behaaglijk zal zijn om de genodigden daarna ook nog te animeren het openluchtspel te gaan zien. De directie van Hoogovens heeft thans voor deze ontvangst, de lezin gen en het ..visserseten" het hotel- schip ..Arosa Sun" b««schikbaar ge steld. Leden van de Vlaggetjesdag- commissie hebben reeds enige keren een bezoek aan dit schip gebracht, dat zich uitstekend voor dit doel leent. Op deze wijze gaat de zware in dustrie. die IJmuidens oudste be drijfstak, de visserij, in belangrijke mate heeft overvleugeld, aan diezelf de visserij de helpende hand reiken en een actieve rol spelen in Vlagge tjesdag Dag van de Nederlandse Zeevisserij. het gesprek werd niets bekend ge- maakt. Terwijl de heren van het gezel schap besprekingen voerden en de l werf bezichtigden, bezochten de Ko- I ningin, mevrouw Lopez Mateos en Prinses Irene het tehuis voor kinder verlammingspatiëntjes „De Ark" bij het Zuiderziekenhuis in Rotterdam. Met het vertrek vanmorgen lom even voor half tien van het vliegveld Ypenburg kwam er een j einde aan het staatsbezoek van de Mexicaanse president en me- J vrouw Lopez Mateos. De Konin gin bracht haar hoge gasten tot aan de vliegtuigtrap. Prins Bern- hard nam daar nog geen af scheid. Hij vloog met het Mexi caanse gezelschap mee naar Eindhoven voor een onofficieel bezoek aan de Philips Fabrieken. Ook de ministers Luns (Buiten landse Zaken) en De Pous (Economische Zaken) gingen mee naar de Brabantse Licht- Utad. Vandaar zullen de Mexi canen doorreizen naar West- Be rl ij n. De Koningin droeg vanmorgen een bruine bontmantel. Prinses Irene, die ook bij de trap afscheid nam. droeg een grijsblauw complet en een oranje toque. Tot de vele autoriteiten, die in de ontvangsthal op het vliegveld president Lopez Mateos uitgeleide deden behoorden de minister-presi dent prof. De Quay. Boottocht Daarmede was een eind gekomen I aan een staatsbezoek, waarvan giste- ren voor een groot deel gereserveerd was voor Rotterdam. Om kwart over elf arriveerden president Lopez Ma teos en zijn familie. Koningin Juliana Prins Bernhard en Prinses Irene bij de Koninklijke Roei- en Zeilvereni ging „De Maas", van waaruit met de „Pieter Caland" het vlaggeschip van de rederij Spido een tocht door de havens werd gemaakt met als eindpunt de scheepswerf van Ver- olme op Rozenburg. Onderweg bood de regering aan boord de 130 gasten een lunch aan. Tot de genodigden be hoorden de minister-president, prof. De Quav. de ministers Luns, Beer- I man. Zijlstra. Visser en De Pous. de gevolmachtigd minister van Surina me, dr. Pos. drie staatssecretarissen, de voorzitters van de beide Kamers en vele andere autoriteiten. Om twee uur meerde het schip af bij de werf van Verolme. Tijdens zijn bezoek daar hadden president Lopcz Mateos en enkele adviseurs in het privékantoor van de heer C. Verolme 1 een gesprek van ruim twintig minu ten met de leden van de hoofddirec tie van het concern. ..waarbij ook Prins Bernhard en minister De Pous aanwezig waren. Over de aard van In ambassade Zowel de heren als de dames keer den na verschillende bezoeken op eigen gelegenheid naar Huis ten Bosch in Den Haag terug. Later op de middag was president Lopez Ma teos in de Mexicaanse ambassade, waar hij de kleine Mexicaanse kolo nie in ons land ongeveer 20 per sonen ontving. Voor het merendeel studenten aan de Technische Hoge school in Delft en Eindhoven en aan het Institute of Social Studies in Den Haag. Het Nederlandse Koninklijke Paar. Prinses Irene en de Mexi caanse gasten hebben gisteren een bezoek gebracht aan de scheepswerf Verolme op Rozen burg. In de bioscoopzaal van de werf van links naar rechts presi dent Lopez Mateos. Prins Bern hard en de heer Verolme. 's Avonds bood president Lopez Mateos en zijn echtgenote de Konin gin en Prins in hotel Kasteel Oud- Wassenaar een contra-diner aan. Als ere-gasten zaten ook de Prinsessen Irene en Margriet aan. In totaal na men 108 personen aan het diner deel. o.w. de minister-president, prof. De Quay, andere leden van de regering en leden van het corps diplomatique. Het diner begon omstreeks kwart voor negen. Onder voorzitterschap van burgemeester f hr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden kwam donderdagavond de Hille- gonise Raad in openbare verga dering bijeen. Allereerst kwam het bezwaarschrift van de heer V. Rosier, houder van een snack bar aan de Van den Endelaan, in behandeling. Deze maakte be zwaar tegen wijziging van de voorschriften ..entrum 1", binnen welk gebied zijn bedijf gevestigd i zal- De heer Beyersbergen merkte op. is De heer V van Rede (VVDl dat dc ,onen van een chauffeur aan- ïs.ye neer v. van Keae iwui merkelijk lager liggen informeerde of er met de heer Rosier onderhandelingen aange knoopt zullen worden. De bur gemeester zegde toe. dat wan neer de zaak urgent wordt dit zeer zeker het geval zal zijn. van de gemeentelijke instelling voor maatschappelijke zorg werden herbe noemd de heren W. Buurman en De Vries. Bij het voorstel tot aanschaf fing van een bestelwagen ten be hoeve van het gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf gaf de heer C. van Rede VVD» uiting aan zijn voldoening en ondersteunde gaarne het voorstel. De heer Meskers <KVPt wilde voor komen dat een waterfitter. die tevens de wagens van het bedrijf bestuurt, hiervoor een extra toelage ontvangen Openingstijden (Van onze Venlose correspondent). Een huiseigenaar is er in het Bra- Bantse plaatsje Bokel tog over gegaan 'n woning, waarvan de huurder wegens gebrek aan een andere woonruimte niet bij machte is 't huis te verlaten, ge deeltelijk af te breken. Het ge zin. dat in het afbraakhuis woont, de familie Gruiters heeft zich tot de burgemeester gewend om hulp, doch deze kan er niets tegen ondernemen om dat het een civiele kivestie is. De eigenaar, de heer Van den Berg. wil het huis verbouwen om het tezijnertijd door zijn schoonouders te laten bewonen. Een jaar geleden had hij de hui dige beivoners, een gezin met drie kleine kinderende huw opgezegd. Een paar dagen ge leden schreef de eigenaar aan de huurder een brief en deelde hem zijn plannen mede. In de brief stond o.m. „Ik vraag u be leefd doch dringend u kalm te houden en af te zien van moei lijkheden en verzet". Toen de eigenaar letterlijk het dak boven het hoofd van dc huurder ging afhalen en de slaapkamertjes van de kinderen verdwenen, bleef de huurder kalmer dan de meeste bewoners van Bakel. De eigenaar ging echter onverstoord verder. Wet houder L. v. d. Hoff uit Bakel was helemaal niet te spreken over deze gang van zaken, doch zei ons dat het gemeentebestuur machteloos is in deze aangele genheid. Beroepsvervoerder» naar Hillegom O De N.O.B.-wegtransport houdt woensdag 8 mei in zaal Treslong te Hillegom een beroepsvervoerscongres. Thema van dit congres, dat zal wor den geopend door de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, is: „Houdt de wielen draaiende". Onder dit motto zullen inleidingen worden gehouden over de technische en organisatorische problemen van het beroepsgoederenvervoer over de weg. inclusief de problemen van het laden en lossen. Er was een voorstel ter tafel tot wijziging van de openingstijden van het bureau van de burgerlijke stand. De heer E. Spilker (PvdA-fractie voorzitter) vond het een bezwaar dat de openingsuren gelijk vallen met de schafturen die de Hillegnmse bedrij ven vastgesteld hebben. Reeds in een raadsbesluit van 1927 is opgenomen dat het bureau om half één sluit. Vele werknemers in het hoofdbedrijf: blnenibollenvak hebben slechts een half uur schaft. Bij het voorstel tot vaststelling van het getal wekelijkse lesuren en voorschotten vergoeding Vakonderwijs voor bijzondere scholen over 19G3 betreurde de heer E Spilker (fractie voorzitter der PvdA) het, dat het aantal lesuren ten behoeve van het vakonderwijs teruggebracht wordt. De voorstellen Inzake de voorschotten voorzitter beklem op de vergoeding, bedoeld in artikel Le?IeJld.,?!,'L t001?..., JV,™ Hjj stelde voor het dienstverlenend bedrijf tot één uur open te stellen. Is er een roulatie-systeem in te stellen? Daarmee zal het publiek uitermate 101 der L.O.-wet en voor het kleu- _enoemd teronderwijs over 1961 werden na am- ^^^^rkoi^nietdi?eSover- pele bespreking aanvaard. Tot leden Vn d»«^e noodzakelijk i s, toonde dat in het voorstel slechts de De Dit jaar is het negenhonderd jaar voorbereidt heeft enige belangwek geleden dat het christendom zich in de plaatsen Leimuiden en Rijnsater- woude vestigde. Enige ingezetenen zijn nu bezig een passende viering van dit negende eeuwfeest voor te bereiden, o.w. pastoor Thomas van de parochie van St. Jan de Doper en ds. D. II. Gijsbers van de Ned. Hervormde gemeente. Van een ne kende plannen ter tafel gebracht, die naar zij hoopt, op een brede basis zullen kunnen worden verwezenlijkt. Zo mogelijk wil men het gehele ge bied rondom de Braassemermeer in de viering betrekken. Met inschakeling van scholen, ver enigingen en kerken hoopt men te kunnen komen tot de opvoering van genhonderdjarig bestaan van de bei- een openluchtspel op het plein voor de gemeenten kan niet gesproken (j0 kerk in Rijnsaterwoude en het or- worden. daar het niet denkbeeldig is. ganiseren van ,-en verlichte gondel dat beide dorpen reeds langer be staan. In een oorkonde uit het jaar 1063 worden beide dorpen voor het eerst genoemd. De namen van Leimuiden en Rijnsaterwoude zij" in de loop der historie op verschillende wijzen ge schreven zoals Rinzaterwelt. Rinza- tervalt, Rinzantwald, Rinzawalt ter wijl men voor Leimuiden ie namen kende van Leithemutta, Leiche Mu- thon en Leithemutha. In genoemde oorkonde komt ook voor de naam Es- lijkerwoude. welk dorp volgens enkele historici samen met Jacobswoude tussen Rijnsaterwoude en Woubrugge moet hebben gelegen. Van EsUj- kerwoude is ook bekend, dat er vroe ger een gelijknamig roofkasteel heeft gelegen. De fundamenten van dit kasteel zijn verzonken, maar de plaats is aan enkele historici bekend. De commissie, die de herdenking vaart op de Drecht, de Oude Wetering en de Braassemermeer. Daar deze plannen nog in een be ginstadium zijn kunnen er nog de nodige veranderingen komen. te meer daar men nog niet over de hiervoor benodigde gelden beschikt. Als eindpunt voor de gondelvaart is gedacht aan een ponton voor jacht haven Dracht in Rijnsaterwoude. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de feestelijkheden plaatsvinden tij dens de Braassemweek die dit jaar van 13—17 juli wordt gehouden, waardoor men dan de gelegenheid heeft de vele zeilers bij de viering te betrekken. De eigenlijke opzet van de herdenking is de prachtige Woudse dom te Rijnsaterwoude als blijvend aandenken aan deze viering een ca rillon te kunnen schenken, waarbij men op de medewerking van de ge hele bevolking rekent. Zomers is de secretarie ook 's avonds geopend. Wethouder W. F. van Dam merkte op dat in verband met de kleine be zetting roulatie niet mogelijk is. Met algemene stemmen besloot men het voorstel nader te bezien en het werd dan ook teruggenomen. Vervolgens kwam de wijziging van de statuten van de stichting „De Werkplaats te Sassenheim ter sprake. De heer J. van der Vinne toonde zich verbaasd dat de verantwoordelijkheid bij twee personen berustte, terwijl 7 bollenstreek-gemeenten hierin parti ciperen. De burgemeester kon zich de be zwaren wel indenken, maar legde er de nadruk op dat snel handelen een klein bestuursapparaat vraagt. Nuttige zaak Het voorstel tot subsidiëring van een aan het Fioretticollege te Lisse te verbinden m.m.s., bracht vele ton gen in beweging. De heer E. Spilker (PvdA) noemde de uitbouw van voortgezet onderwijs in de Bollen streek een nuttige zaak. Hij had echter liever een Rijkslyceum gezien. De raad ging akkoord met het voor stel. De burgemeester deelde vervolgens mee. dat de speeltuinvereniging voor de bouw van een clubhuis 14 mille nodig had. Eerder stelde de raad een bedrag van 4 mille als fonds perdu ter beschikking en de rest als lening. Nu wilde het college een lening on der hypothecair verband verstrekken tegen een rentepercentage van 4%% voor een tijdsduur van 18 jaar. De lasten bedragen dan per jaar f 138.32. Morgen terugreis De Franse scholieren die in Alphen aan den Rijn op bezoek zijn, maakten gisteren een leuke trip naar Aalsmeer Amsterdam en Volendam. Ook de leerlingen van de Openbare Ulo aan het Thorbeckeplein maakten het reis je mee. Vijf bussen vertrokken gis termorgen in noordelijke richting. Om half tien kwam het gezelschap bij de Aalsmeerse bloemen- en plan- tenveiling aan, waar men onder lei ding van gidsen een rondgang maak te. Over het algemeen waren de Franse gasten vol lof over de bloe menpracht, die in de enorme hallen bijeen was gebracht. Van Aalsmeer ging het naar Am- Nadat de raad had toegestemd in verbeteringen aan het gebouw van Sociale Zorg keurde met het voorstel, aan de Brouwerlaan 22 woningwet woningen te bouwen, goed. Gisteravond heeft de presi dent van Mexico een diner aan geboden in Kasteel ..Oud-Was- senaar". Bij het betreden van de dinerzaal van links naar rechts minister-president De Quag. me vrouw Lopez Mateos. Prins Bernhard. daarvoor dc Mexi caanse ambassadeur in ons land. president Lopez Mateos en Ko ningin Juliana. Dc souveniers vonden bij de Franse scholieren gretig aftrek. Ook het Franse schoolhoofd, de heer Quesnell rechts) kocht iets voor ..thuis". (Foto Leidsch Dagblad) sterdam waar het Rijksmuseum werd bezocht. Van Amsterdam reed men naar Volendam. waar hen een echte Hollandse koffietafel wachtte. 's Middags werd nog een rondvaart gemaakt door de Amsterdamse grachten. Ook vandaag hebben de jongelui weer een uitstapje gemaakt, nu naar de Noordzeestranden. Morgenochtend om half negen wordt de terugreis naar Frankrijk aanvaard. Ongetwijfeld zijn weer nieuwe vriendschapsbanden met de Alphense jongelui gesloten, die stellig tot nadere kennismaking zullen leiden. De families Knook en Quesnell ver dienen voor deze activiteit een bij zonder woord van hulde. De Britse regering is bezig het gro te zakenleven te mobiliseren in de strijd tegen de werkloosheid in het noorden. Leiders van honderd grote ondernemingen zün voor een reeks topconferenties met Frederick Erroll, de minister van Handel, uitgenodigd om de oprichting van nieuwe fabrie ken in de noordelijke ontwikkelings gebieden te bespreken. De regering is bereid hiervoor be langrijke financiële steun te geven. Zij zal in deze gebieden bijna 60 pro cent van de kosten voor nieuwe ge bouwen en machines bijdragen. De bijdrage elders bedraagt minder dan 25 procent. Erroll deelde nog mee, dat de re gering 100 miljoen gulden of onge veer de helft van de totale kosten De Israëlische onderminister van Defensie heeft in Washington be sprekingen gevoerd over Israëlische aankopen van Hawk-luchtafweerra- ketten voor Ieraël. Over de meeste punten is „in principe" overeen stemming bereikt en de zaak zal ver der via de normale diplomatieke ka nalen worden geregeld. v De Verenigde Staten hebben erin toegestemd aan Israël de raketten te leveren om „de grote Sowjetrussische leveranties van moderne straaljagers aan de Verenigde Arabische Repu bliek" te compenseren. Samen uit stelen Een echtpaar uit Katwijk aan Zee loste de financiële moeilijkheden die het had op, door 's morgens vroeg op diefstal uit te gaan. Het paar volgde het pad van dc melkboer en haalde de flessen melk. vla etc. weg, die de melkboer bij zijn klanten voor de deur zetten. De man. een 29-jarige losarbeider, had zich in verband hiermee voor de Haagse politierech ter te verantwoorden en bekende de feiten. De officier van justitie wees erop, dat het echtpaar zich vrij duur had geïnstalleerd; alles op afbetaling. De lasten waren dus zwaar. De eis luidde 2 maanden gevangenisstraf waarvan 6 weken voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. De politierechter liet cle mentie gelden en veroordeelde tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met 3 jaar proeftijd. zal dragen voor een nieuwe pulp en papierfabriek, welke in het cen trum van het Schotse staatsbosbe heer zal worden opgericht. Deze ge dragslijn komt overeen met de La- bourpolitiek. nJ. om bepaalde parti culiere bedrijven, welke het niet al leen af kunnen, te helpen financie ren. Het verschil is echter, dat een Labour-regering zich zal willen ver zekeren van een deel van de winsten voortvloeiende uit staatshulp Dit jaar zullen negentien fabrieks gebouwen, welke met regeringshulp verrijzen, worden voltooid, terwijl er nog elf in de tweede helft van he( volgend jaar bij komen. Verder werd besloten tot vergemakkelijking van de exportkredieten. Pogingen zullen worden gedaan tot versterking van de export op een volgende maand in Londen te houden conferentie van de ministers van Handel van het Genebest. Indien in de herfst blijkt dat dc industriële opleving groot genoeg is om een nieuwe financiële crisis te voorkomen. zullen waarschijnlijk nieuwe belastingverlagingen volgen. V.N.-resolutie tegen Portugal Met negentien stemmen voor, géén tegen en vijf onthoudingen (Ameri ka, Engeland Australië. Denemarken en Italië) heeft de V.N.-commissie voor dekolonisatie gisteren een reso lutie van de Afrikaans-Aziatische landen aangenomen, waarin aan de Veiligheidsraad gevraagd wordt maatregelen te nemen eventueel ook sancties opdat Portugal de be sluiten van de Algemene Vergade ring en van de Veiligheidsraad be treffende zün overzeese gebiedsdelen uitvoert. Over de zinsnede „eventueel ook sancties" is afzonderlijk gestemd. De uitslag was zestien voor en acht tegen sancties. Tegen riemden \me- rika. Engeland. E'ruguay, Venezuela, Australië, Chili, Denemarken en Ita lië. In de resolutie werd „diepe teleur stelling en grote ongerustheid" over de houding van Portugal uitgespro ken. Portugal heeft de VJ4. deze week nog eens laten weten dat Angola. Mozambique, Portugees Guinea en zün andere overzeese gebieden bui ten de bevoegdheid van de wereld organisatie vallen omdat zü als de len van Portugal moeten worden be schouwd. Het is niet bereid deze ge bieden onafhankelijkheid te geven, zoals de overgrote meerderheid van de VN-leden wenst. Portugal ver werpt de mening van de VN-Assem blee dat de toestand in de betrokken gebieden een gevaar /oor de interna - tioanale vrede en veiligheid vormt.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13