Hartelijk weerzien van VRIENDEN op Ypenburg MAAN-SCHOT VAN RUSSEN Opstand in Argentinië regering houdt stand Lunch in paleis Huis ten Bosch SPOORKAARTJE WORDT DUURDER Akkoord met mijnwerkers op handen i/erf met voldoening (§uc/ QCi e teuws Cuba biedt VS excuses aan Moordenaar van minister gearresteerd WEERBERICHT TWAALF DODEN BIJ BOMBARDEMENT Amerikaanse kunstmaan Opgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 3 APRIL 1963 No. 30923 LEIDSCH mDAGBLAD pirecteur: E. A E van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wlue Slngel Lelden Olro 00 67055 Hoofdredacteur: J Brouwer f. 8.25 per kwartaal, f.2.80 per maand. f. 0.65 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Waarschijnlijk met de bedoeling om de terugkeer van een pero- nistisch bewind in Argentinië onmogelijk te maken, hebben gisteren legereenheden een greep naar de macht gedaan, die volgens de laatste berichten van hedenochtend is mislukt. De opstand brak uit in de Argentijnse provincie Buenos Aires met als centrum de stad La Plata. De rebellen deden aanvankelijk voor komen, dat de meerderheid van de landmacht en marine achter hen stond. In de loop van de dag bleek echter het tegendeel. Vanochtend heeft de Argentijnse regering een communiqué uitgegeven, waarin gezegd wordt Jat ..de zaken voortreffelijk gaan" en .de regering de toestand vast in Handen heeft". De opstandelingen zouden uit nun bolwerk La Plata zjjn verdreven en hun leider, de gepensioneerde gene raal Menendez, zou met een aantal aanhangers aan boord van een schip I (Van onze correspondent in Parijs) In Parijs werd vanmorgen voorspeld, dat het akkoord tus sen de regering en de vakcentra les. dat na 36 dagen een einde aan dt mijnstakingen zal moeten maken, vandaag nog wel zou kunnen worden getekend. Gisteren hebben beide partijen ge durende bijna twee uur vrijwel onaf gebroken op het hoofdbureau van de myndirectie de degens gekruist en na diverse stadia van angsten en hopen te zijn gepasseerd, deed om midder nacht bij het scheiden van de markt de barometer toch onbetwist gunstige vooruitzichten voor vandaag ver wachten. In beginsel was men het over de vier hoofdpunten van geschil eens geworden, maar. zoals bij elk overleg dat tot doel heeft een wapenstil stand in een werkelijke vrede om te zetten, de redactie van het akkoord zou nog wel eens nieuwe moeilijk heden kunnen opwerpen Doch voor een algehele mislukking der onder handelingen werd vanmorgen in Pa rijs toch nauwelijks meer gevreesd Het verbondsbestuur van de Katho lieke Arbeidersbeweging heeft op een gisteren in l'treehi gehouden vergadering besloten, een bedrag van 100.000 gulden over te maken aan de r.-k. mijnwerkersbond in Frank rijk. zijn gegaan om een nieuw hoofd kwartier in te richten op de hasis aan de monding van de Rio de la Plata. Voorts maakte het opperbevel ;an het Argentijnse leger vanmorgen be kend. dat de opstandige marineoases te Rio Santiago en Punta Indio in handen van de regeringstroepen zijn gevallen. Dat er toch nog verzet wordt gebo den. blijkt uit een waarschuwing "an de luchtmacht aan de rebellen. .Tot dusver heeft ons ingrijpen het ka rakter van intimidatie gehad" zo Russen schieten op vliegtuig iu luchtcorridor Twee Russische straaljagers hebben gisteren in de Berlijnse luchtcorridor getracht het particuliere vliegtuig van de Canadese toneel- en televisie- ster Hughie Green tot landen te dwingen. Zü gaven eerst met tekens te kennen, dat Green moest landen, maar toen deze doorvloog loste een der Russische jagers vier of vyf scho ten naast het toestel. De Canadees hield echter zijn koers en landde vei lig in Gatwo. Een Britse zegsman verklaarde, dat dit het eerste incident van deze aard sedert vele jaren is. Van YVesteljjke züde is bij het Ber lijnse luchtbeveiligingscentrum ge protesteerd. Green had zyn vliegplan voorge legd aan het centrum, dat de lucht vaart in de drie Berlynse corridors coördineert. De Russen hadden be zwaar tegen een vlucht van een par ticulier vliegtuig door de corridor maar de Westelijke vertegenwoordi- I gors wezen dit van de hand Green, die In de oorlog piloot was. verklaarde latei zeer verrast te zijn iver het Russische optreden omdat •Jussische piloten tijdens de oorlog I hadden beloofd ervoor te zullen zor- Igen dat hij een medaille zou krijgen. wordt in een communiqué gezegd, „maar als de opstandelingen de wa pens niet neerleggen, zal de lucht macht met alle haar ten dienste staande middelen in actie komer De strijd was gisteren voor het grootste deel beperkt lot aanvallen van de luchtmacht en vliegtuigen van de marine. Het ernstigste inci dent was een bombardement van ren regeringsgetrouwe tankcolonne door de rebellen, op 100 km ten zuidoosten van Buenos Aires. Hierbij werden twaalf soldaten gedood cn dertig ge wond. De rebellen hadden napalm bommen gebruikt. Meer dan 15.000 militairen uit het grote garnizoen van Campo Mayo en andere bases rond Buenos Aires zijn in de hoofdstad samengetrokken om elke poging tot opstand de kop in te drukken. De Argentijnse minister van Mari ne. vice-admiraal Garzoni, is naar aanleiding van de jongste gebeurte nissen afgetreden. Hij zou sympathi seren met de opstandelingen. Politieke waarnemers menen, dat de onrust deels ook ontstan is dooi dat president Guido voor het bezetten van de sleutelpost van minister van Binnenlandse Zaken geen persoon heeft kunnen vinden die aanvaard baar is voor alle groepen der strijd krachten. Advertentie Een orodukt van de Sikkens Groou Uit het Leidsch Dagblad van 3 April 1863: ZK.H. Prins Frederik voorz. der Hoofdcommissie voor het Nationale gedenk- teeken voor Nov. 1813. heelt tot voorzitter der plaatselijke commissie voor Leiden be noemd Mr D. Tieboel Siegen- beek, burgemeester. Uit R'dam wordt gemeld dat er weder pogingen wor den aangewend om onze munt te snoeijen Zulke be schadigde muntstukken zijn niet gangbaar. pt Luchtmachtpersoneel op de vliegbasis Ypenburg hees vanmor- ZoQcn om vijf minuten over elf de Mexicaanse vlag, toen daar de .wit en blauwe Caravelle neerstreek, waarin zich de Mexicaanse President, de heer Lopez Mateos, zijn echtgenote en zijn dochter 5 Avecita, alsmede een groot gezelschap bevonden. De Mexicaanse brengt een driedaags staatsbezoek aan Nederland. "^e Viif minuten nadat het vliegtuig was geland op het mistige vliegveld, kwam het tot stilstand voor de officiersmess, waar zich een groot aantal officiële genodigden en persvertegenwoordigers had verzameld om ge tuige te zijn van de hartelijke begroeting van de hoge gasten door Koningan Juliana, Prins Bernhard cn Prinses Irene. *6 Onze landsvrouwe was gekleed in. Onder het dreunend geweld van 21 kteen zwarte mantel over een licht- saluutschoten zette de koninklijke ihlauw complet en droeg een licht-j stoet zich weinig later in beweging J%lauw hoedje. Prins Bernhard droeg voor een snelle rit naar het Ryswyk- ceremonieel uniform van lucht- seplein. waar werd overgestapt in piachtgeneraal. Prinses Irene was ge- open caleches. ieder getrokken door ik'' Jfi zes paarden. Op het asfalt van de Ryswykse- weg lag. over de tramrails, een Per zisch tapijt voor Mexico's president. Zo wilde het protocol, evenals de vlaggetjes-zwaaiende schooljeugd, de op linie opgestelde bereden Rijkspo litiemannen en de kleurig geklede rijknechten die met bontpiaids iOslokcn in een bordeaukleurige man- xtel. Zij had een strooien Mexicaanse S^ombrero op het hoofd, h Onder aan de trap van het vlieg- tuig begroetten zij de president van Mexico en zijn gevolg. De Koningin omhelsde mevrouw Lopez Mateos en op de zelfde wijze gaf Prinses Irene blijk van haar vreugde over het weer. - zien met de dochter van de president, wachtten op de buitenlandse bezoe- De Mexicaanse president droeg een kers □Jacquet, zijn echtgenote en zijn doch ter waren gehuld in bruine bontjas- Jsen en droegen zwarte hoedjes. Een hevig gedrang ontstond, toen de persfotografen, onder wie zich een groot aantal Mexicanen bevond, be gonnen op te dringen naar het offi ciële gezelschap en kort aangebonden marechaussee's de fotografen weer paar hun plaats drongen, ongeveer 20 meter van het vliegtuig. Eenzelfde gedrang ontstond, toen de Mexicaan se president, de erewacht inspecteerde van 150 man luchtmachttroepen in ceremonieel tenue. Men had op het vliegveld nog lang in onzekerheid verkeerd of het Charmant Met slechts geringe vertragingen arriveerden de hof auto's cp het Rijs- wijkseplein. waar burgemeester mr. H A. M. T. Kolfschoten namens de stad Den Haag president en mevrouw Lopez Mateos en hun lieftallige doch ter begroette. Hier stapten Koningin Juliana, Prinses Irene en de Mexicaanse pre sident over in het eerste (open«-ko ninklijke rijtuig. Het tweede was voor mevrouw Lopez, dochter Aveci ta en Prins Bernhard. Maar het Koninklijk Paar en hun lane inoirapi™.u - gasten namrn nirt Diaals. voordat volken we «rst »ltud «eer charmant on- üp Ypenburg Z van he, programma plaats- Omstreeks negen uur was de mist - daar nog zo dicht, dat het zicht geen honderd meter bedroeg. Later in de ochtend klaarde het weer echter op en het zicht bedroeg bij de aankomst van het toestel vyr minuten over tijd - ruim duizend meter. Zwart Op het vliegveld zag het bijna zwart van de limousines. Men had er de voorkeur aan gegeven de bui tenlandse vertegenwoordigers in ons land reeds hier aan de officiële be zoekers voor te stellen, omdat men in Huis ten Bosch voor ruimtegebrek vreesde. Het gevolg was. dat van tien uur af een vrijwel ononderbroken stoet van glanzend donkere wagens door het vliegveldhek reed om bij het stationsgebouw de ene hoogwaar digheidsbekleder na de andere te la ten uitstappen. Leden van de hof houding. van de regering, de Raad van State, provinciale gemeentelijke en militaire autoriteiten en nagenoeg het voltallige corps diplomatique, on- der wie de ambassadeur van Mexico, dr Rafel Fuentes en zijn echtgeno te De vele autoriteiten werden m het hoofdgebouw aan de president en mevrouw Lopez Mateos vooi ge steld. „Zachte" landing? De directeur van het Engelse ob servatorium te Jodrell Bank, sir Ber nard Lovell, verklaarde te vermoe den. dat een „zachte" landing op de maan in de bedoeling ligt. Daarbij zouden de instrumenten de schok van het neerkomen overleven en na de landing gegevens blijven uitzen den. Amerika heeft vorig jaar een poging gedaan, ditzelfde te bereiken 'v-•- met een ruimtevaartuig van het ty- Laotiaanse minister van Bulten lam.- pe pjonjer doch dit mislukte doordat Pholsena, oni het lev de radioverbinding met het ruimte- bracht, is gearresteerd. De moo - vaartUjg njet naar wens functioneer- I sem en forsijthea, het aan de voet arrangementen van narcissen, hya- I cinten, azalea's en cineraria's. Voor de versiering van de zaal ge bruikt men 4000 oranje tulpen van Politie-aeente Ada Knorren leidde de soort „Apeldoorn". Deze komen vier wethouderskinderen naar het I onder meer In langwerpige manden te met planten gesierde tapijt. Anneke hangen aan het balkon voor de ere- van Keenen (13) schonk bloemen gasten. Ook het podium is met een aan de Koningin, de 12-jarige Gert -and van deze tulpen afgezet. Jan van Reenen overhandigde ze aan de presidentsdochter. Marco Vrolyk (13) aan de president van j Mexico en Eva Vrolijk (11) aan zijn echtgenote. De Mexicaanse gaslen j ontvingen het fleurige Hollandse ge- j schenk met een glimlach. Een glimlach, die bij Avecita een volle lach werd, toen „haar" rytuig wat al te snel optrok cn de rykncch- ten meer dan overhaast hun plaats innamen Galaconcert Langs de route stonden opvallend veel belangstellenden, veel meer aan was verwacht. De route door Den Haag van het Rijswijkseplein tot aan het Huis ten Bosch, was afgezet met militairen van land-, zee- en lucht macht. Bij dé aankomst bij het paleis werd het volkslied van Mexico ten gehore gebracht door de Koninklijke Militaire Kapel. De president inspec teerde in gezelschap van Koningin Juliana de erewacht van het Garde regiment Grenadiers, waarna het ge zelschap het paleis binnenging, waar de lunch werd gebruikt. Vanavond om half tien biedt het gemeentebestuur van Den :laag in de Koninklijke Schouwburg de Mexic- caanse president en zyn gevolg een galaconcert aan. Het Residentie-Orkest speelt onder leiding van dirigent Willem van Ot- terloo een Concerto Grosso van Pieter Hellendaal, een vioolconcert, van Josef Haydn en de Haffnersymphonie van Wolfgang Amadeus Mozart. Solist in het vioolconcert is Willem Noske. Ter ere van de hoge gasten is in de Koninklijke Schouwburg een bloe- j menversiering aangebracht. De vesti bule is herschapen in een Hollandse j bloementuin. Langs de muren staan i n t, hoogopgaande boeketten kersenbloe- 'n Concertgebouw heeft Prinses Irene gisteren met de be- I roemde violist Yehudi Menuhin en diens zuster Hephzibah (pia niste) gesproken tijdens de pau ze in't concert, dat gegeven werd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het Concertgebouw orkest. Naast de Prinses mr. f. W. de Jong Schouwenburg, voorzitter van de raad van be stuur van het Concertgebouw. Een Russisch ruimtevaartuig is op weg naar de maan. Gisteren werd ain de Sow jet-Unie de Loenik IV met een gewicht van 1422 kg gelanceerd. Het ligt in de bedoeling dat de Loenik. die zeer vele wetenschappelijke instrumenten en foto-apparatuur meevoert, drie en een halve dag na de lancering de maan bereikt. Er is niet mede-1 gedeeld of het de bedoeling is een ..zachte'' of een ..harde'' landing op de maan te maken, of dat de capsule langs de maan moet schie- jren -J het Amerikaanse ministerie ten. Tass heeft gemeld, dat de vlucht tot dusver naar wens verloopt en dat de instrumenten perfect functioneren. De Loenik IV werd in de richting van de maan gelanceerd nadat de laatste trap van de oorspronkelijke raket in een baan om de aarde was gekomen. De Cubaanse regering heeft giste- De lijfwacht, die maandagavond de Laotiaanse minister van B""~1 se Zaken, Pholsena, om it, is gearresteerd. Di naar is een 20-jarige onderofficier. de Hy vuurde enkele salvo's met zijn machinepistool af op de minister, die De Russen hebben reeds driemaal met zijn vrouw per auto van een re- oerder een instrumentencapsule naar ceptie kwam. Achttien kogels trotfen de maan gezonden - afgezien van de minister. De ministersvrouw w erd I eventueel meerdere, mislukte en niet in beide benen getroffen. De onderofficier zou na zijn daad naar andere militairen hebben ge roepen: ..Hij benadeelde het land. Dood me maar. want ik wil voor i mijn land sterven". Minister Pholsena" zou enkele we ken geleden gezegd hebben dal hij een aanslag op zijn leven verwachtte. Hij wilde toen andere lijfwachten aanstellen, doch hij heeft dit voor nemen niet uitgevoerd. De pro-communistische vice-pre- Imier, prins Soevanoevong. zei giste ren: „Deze misdaad is ten uitdaging aan het land en de Koning. Zii is door buitenlanders veroorzaakt, die de akkoorden van Genève en de neu traliteit van Laos willen aantasten" Hij zei dat de regeringspolitiek. een neutraal Laos, ongewijzigd zou blij ven. Slot pag. 2 bekend gemaakte pogingen, waar van Amerikaanse berichten melding maken. van Buitenlandse Zaken haar spijt betuigd over de aanval van twee C u- baanse Mig-straaljagers, die donder dag geschoten hebben in de buurt van het Amerikaanse vrachtschip „Fioridian" ter hoogte van Cuba. In de nota, die aan het ministerie werd overhandigd, zegt Havanna tevens te hopen dat de Verenigde Staten alles zullen doen om verdere aanvallen van Cubaanse ballingen De Loenik-I werd op 2 januari gaan. voordat de toestand 1959 gelanceerd en woog 361.3 kilo- j ulL?a.n®en J°°pt gram. Het toestel passeerde de maan inhoud van de Cubaanse nota op een afstand van 6900 kilometer. I*eJd 5*e Tsjechslowaakse urn- kwam daarna in een baan om de Miloslaw Roezek aan verslaggevers bekendgemaakt Roe zek had de nota bij het ministerie bezorgd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken beschouwt het incident met de „Fioridian" als ge sloten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie gisteravond mee gedeeld. zon en wordt zo de eerste kunstma tige planeet. De „Loenik-II, die op 12 september 1959 werd gelanceerd, had een gewicht van 390.3 kilogram. Dit was de eerste raket die op de maan terechtkwam. Het voornaam ste resultaat van deze proef was. dat men kon constateren dat de maan geen magnetisch veld heeft. De Loe- nik-m werd op 4 oktober 1959 af geschoten. Deze had een gewicht van 278.5 kilogram. Zy maakte, als eer ste. foto's van de voor ons onzicht bare kant van de maan en zond die naar de aarde. Gisteren heeft Harold Wilson, de nieuwe leider van de Britse Labourpartij. een bezoek ge bracht aan Kennedy. De Ameri kaanse president met zijn gast. VRIJ KOUD De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond, vrij koud met veel be wolking. hier en daar mist en plaat selijk enige regen of motregen. Zwakke tot matige, langs de wadden- kust later vrij krachtige wind tussen west en noord (Opgemaak' om 11.15 uur) j Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Van Cape Canaveral is gisteravond een satelliet van het type Verkenner gelanceerd. De „Explorer 17". een 186 kilo wegende kunstmaan van chroomstaai. moet metingen verrich ten in de bovenste laag van de at mosfeer. De satelliet, die 89 cm groot is, kwam in een baan liggend tussen 249 en 933 km van de aarde. Engelse duikboten onder Noordpoolijs Twee Britse onderzeeboten hebben met succes een afstand van bijna 50 km onder de ijskap van de Noord pool afgelegd. Dit heeft de admirali teit bekendgemaakt. Het spoorkaartje wordt 1 juni duurder. De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat heeft de Nederlandse Spoorwegen toestemming gegeven de tarieven te verhogen, die dateren uit de jaren 1950 tot 1957. Het gaat ditmaal alleen om het reizigers- en bagage- vervoer. De tarieven voor het goederenvervoer blijven nu ongewijzigd. Die gingen nog niet zo lang geleden omhoog. i De directie van de N.S. heeft in I aansluiting daarop medegedeeld, dat bij de plaatsbewijzen enkele reis en retour de kilometerprijzen niet zul len worden verhoogd, maar dat zal worden volstaan met invoering van een vaste aanslag van vijftien cent per kaartje De prijzen van de kilo meterabonnementen zullen op mati ge wijze worden aangepast. Daar naast wordt ook voor deze soorten plaatsbewijzen een vaste aanslag in gevoerd. De verhouding van de pry zen voor het reizen in de eerste en de tweede klasse wordt enigszins ge wijzigd en in overeenstemming ge bracht met de plaatsruimte, die bei de categorieën reizigers innemen. Voor de reizigers eerste klasse bete kent dit een prijsverhoging met vier procent. Voorts zulle- met ingang van 1 juni de pryzen van perron kaartjes, begagekaarten en de D- trein toeslag een verhoging onder gaan. De kostenstijgingen konden tot voor enkele jaren geheel door pro- duktiviteitsverbetering worden opge vangen. De laatste tyd is di niet meer mogelijk, zodat een prysverho- ging onvermijdelijk werd. aldus de directie van de N.S. Na de verhoging op 1 september 1962 van de goederentarieven der Nederlandse Spoorwegen heeft de re gering willen afwachten of de reizi gerstarieven verhoogd dienden te worden. Aan een verhoging var deze tarieven is thans met ingang van 1 juni goedkeuring gehecht. De tarieven van het reizigersver- voer 'zijn. aldus de directie, vele ja ren ongewijzigd gebleven: di<> voor enkele reizen en retours sinds april 1957. die van abonnementen sinds 1955 en die van jeugdkaarten sinds !950. Bijna een drama Het bezoek, dat de vice-president van Tanganjika. Kawawa, op het ogenblik aan Egypte Drengt. is by- na op een drama uitgelopen Tij dens een rit naar Mehalla el Kobra, 120 kilometer ten noorden van Cairo, raakte de vice-president bewusteloos als gevolg van in zyn auto binnen stromende motorgassen. Hy kwam eerst anderhalf uur later in een zie kenhuis in Mehalla el Kobra weer tot bewustzijn.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1