Unieke ikonen-collectie in Aartsbisschoppelijk Museum CHAGALLS BIJBEL-ETSEN IN „DE LAKENHAL" Wonderen uit Heilige Land kunst kalei öoscqqp AANBIDDING EN MEDITATIE erheven wereld stille schoonheid BEAR BRAND samen LEinSCH D*°.n» \D DINSDAG 2 YPRII 1°03 Mannenkoren Romanprijsvraag JN het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht trekt sinds enige tijd een prachtige verzameling ikonen tot 1 mei a.s. te zien en afkomstig uit de beroemde Zwitserse collectie Am- berg. de aandacht. Wat zijn ikonen Het woord stamt van het Griekse „eikoon", hetgeen afbeelding beeld of schilderij betekent. Het zijn in hoofdzaak kleine panelen met religieuze voorstellingen, meestal beschilderd met lijm of was- verf. Zij zijn kerkelijk gezegend en daardoor gewijd, bezitten een sacramentele, mystieke betekenis. Collectie ..Moeder Gods met kind Italo-Byzantijns 16de eeuws. Bij de uitbeelding van het type van de Eleousa. de ..Moeder Gods der Barmhartigheid", wordt de nadruk gelegd op de tedere verhouding tussen Moe der en Kind. deze werken, losgerukt uit de eigen omgeving, wel geschikt is. om die speciale, mysterieuze en wijdingsvolle sfeer op te roepen, welke daartoe noodzakelijk is, hetgeen niet weg neemt. dat men dankbaar mag zyn, met deze ongeveer 65 met zorg ut- gekozen ikonen kennis te maken. ZU zyn hoofdzakelijk van Griekse origine, voorts afkomstig uit Byzan tium. Macedonië, Syrië en Klein- Azië, alsmede gelijk gezegd uit Rusland en maken in een grote variatie een fascinerende, dan wel door de naïviteit, een ontroerend- tedere of aandoenlijke indruk, waar bij de zuiver menselijke ootmoed veelal domineert. Tot de meest opvallende „grote" ikonen zij kregen dan ook een opvallende plaats aan de achter wand toegewezen behoren twee Russische afbeeldingen, daterend van omstreeks 1400: die van de hei- ligge Basileios de Grote, bisschop van Caesares in Cappadocië (gestor ven 379 een der Oosterse kerkvaders en de heilige Georgios, eveneens geboren in Cappadocië. door Keizer Diocletanius benoemd tot generaal en gemarteld in 303. Deze beide hei ligen zijn ten voeten uit weergegeven en frappante voorbeelden van de hoogst gecultiveerde Russische iko- nenkunst. Boven het aardse r -r ET zou ons te ver voeren alle l— aanwezige godsdienstige voor stellingen gedetailleerd te be spreken. Doch gaarne zfj aan de organisatoren een woord van hulde gebracht voor de stijlvolle opstelling van al deze gevarieerde stukken, waarvan vele op vakkundige wijze gerestaureerd zijn en zich dus in een oDmerkelijk gave staat bevinden. Men kan tevens de artistieke en ver antwoorde keuze der verzamelaars bewonderen. waarmee getuigenis wordt afgelegd van hun zuiver in zicht in het geen als waardevol kan aangemerkt worden. Het verdient zeker grote aan- j beveling er een reisje naar Utrecht voor over te hebben om met de aparte en merkwaardige kunst der ikonen kennis te ma ken. Een gelegenheid als deze doet zich slechts zelden voor. Een wereld van verwonder lijke, verstilde schoonheid, wel ke U hoog boven het aardse uitheft en welke de gelovigen tot gebed en meditatie stemt, gaat hier in al haar facetten voor U open. H. bijeen in Scheveningen De heer A. JW. Janmaat als voorzitter herkozen Het Kon. Ned. Zangers Verbond, de landelijke organisatie van mannen koren in Nederland, heeft dit week einde zfjn jaarlijkse congres in Sche veningen gehouden. Na afloop van de huishoudelijke jaarvergadering, waarin de heer A. J. W. Janmaat uit Sassenheim als voor zitter werd herkozen, hebben twee by het Verbond aangesloten koren een concert gegeven. Het Vlaardings mannenkoor „Orpheus" voerde de „Koorfantasie" van de Ned. compo nist Igance Lilien in première uit. Hierbij werkte mee de sopraan Ka rin Ostar. De componist zelf vertolk te de pianoparty. Het andere koor dat meewerkte was „Lauwerkrans" uit Mechelen— Wittem (Limburg). Zondag zyn drie lezingen gehouden over problemen die nauw met het mannenkoor zyn verbonden. Henk van Ulsen gaat naar Amerika De bekende acteur Henk van Ul sen gaat naar Amerika. Hij heeft van het departement van O. K. en YV. een studiebeurs ontvangen en vertrekt in juni voor drie a vier maanden naar de V.S. om daar het theater en de televisie te bestuderen, aldus de „Tel" Dit is nog een gevolg van zyn eindexamen van de toneelschool. Hy slaagde cum laude en hem werd toen het was in 1949 een reis naar Amerika aangeboden. Door een on gelukkig toeval is daar toen niets van gekomen. De benodigde formu lieren waren in Den Haag wegge raakt. Henk van Ulsen hoopt nu veel Amerikaanse acteurs, maar ook to- neelschryvers te ontmoeten. Advertentie voor eerstelingen De N.V. Uitgeversm\j. JCosmos te Amsterdam en Antwerpen, die enkele jaren vóór de oorlog onder deze naam een letterkundige ro manprijs had ingesteld ter aan moediging van debuterende schrijvers heeft besloten deze prijs opnieuw in te stellen. Met deze prijs werd indertijd de thans algemeen bekende schrijver Jan Mens bekroond. Het ligt in de be doeling de K.E.P. zo mogelijk jaarlijks toe te kennen. Voor de K.E.P. 1963 worden drie pry zen beschikbaar gesteld, nl. een eerste prijs van f3000,een tweede van f 2000.— en een derde van f 1000. Daarnevens zullen de auteurs van de bekroonde romans honora rium genieten volgens een normale ui tgave- overeenkomst Naar deze prys kunnen alle in het Nederlands schryvende auteurs mee dingen, van wier hand niet eerder een roman in boekvorm is verschenen Publikatie van gedichten, essays en novellen, alsmede van romans in tyd- schriften sluit deelneming aan deze prijsvraag niet uit. De jury bestaat uit de volgende letterkundigen: Voorzitter: Willem Brandt, seer. Ned. Pen-Centrum; le den: Jan Willem Hofstra, C. J. Kelk, Jan Mens. Jan Walravens. Secreta resse van de jury is mevrouw Joan Bruineman, Huurmanlaan 10, Bus- sum. Voor de K.E.P. 1963 kunnen ma- niscripten worden ingezonden tot 1 juni 1963. De uitspraak van de Jury zal vóór 1 november 1963 worden be kend gemaakt. Kennismakings-voordael van Bidault mag naar Brazilië Brazilië heeft Georges Bidault, de Franse ex-premier en leider van de „Nationale Verzetsraad" tegen De Gaulle, een inreisvisum toegestaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Rio de Janeiro betekent dit echter I BLIK RIJSTPUDDING!,™;.] +1 BLIK SLAGROOM 40 %.5g SAMEN TIJDELIJK SLECHTS li Voord»llg« V«rrutk«lljWVTug prolil#r»n1 niet het verlenen van asiel. Bidault, die thans in Portugal verblyft, heeft geen recht om asiel te vragen aan gezien hy zich niet op Frans grond gebied bevindt, aldus de woordvoer der. Men verwacht niet, dat Bidault terstond naar Rio zal gaan. Amber" De collectie is byeengebracht door dr. Siegfried Amberg. een platte landsdokter uit Ettiswil, die zich in eerste instantie toelegde op het ver- j zamelen van middeleeuwse kunst werken uit zyn geboortekanton Luzern. Deze was tydens de eerste wereldoorlog by het Rode Kruis op de Balkan werkzaam en maakte daar kennis met ikonen in kerken en huizen, de z.g. „huisikonen" welke in die tyd bij kunstkenners nog slechts een zeer geringe belangstel ling genoten. Onmiddellyk echter was dr. Am- berg er door gebiologeerd en van dat ogenblik af ging hy zich op het ver zamelen ervan toeleggen. Een folklo ristische Russische ikoon met de uitbeelding van „Het laatste oordeel", die hy in 1917 in een kunsthandel te Luzern aantrof, werd het eerste kunstwerk van een verzameling, welke zou uitgroeien tot de grootste der bekende particuliere collecties van orthodoxe kunst in Europa Reizen na de tweede wereldoorlog brachten dr. Amberg wederom naar diverse Balkansfaten, Turkye en Griekenland, waar deze collectioneur nog vele ikonen, miniaturen en andere kunstvoorwerpen wist te ver werven. In zyn.verzameling bevinden zich slechts elf vroegere Russische ikonen, waarvan de kwaliteit echter bijzonder hoog is. Dr. Amberg overleed in 1959. waar na zijn zoon. die dezelfde liefde voor de kunst der ikonen bezit, de collectie met vele nieuwe aanwinsten verrijk te. Ook onderhoudt deze nauwe relaties met het onlangs gestichte Ikonenmuseum te Recklinghausen (D waar de thans in Utrecht aan wezige unieke collectie voor het eerst geëxposeerd werd. Zy is voorts aan gevuld met een enkel stuk uit het bezit van het Aartsbisschoppelijk Museum, een fraaie Byzantyns ivoor uit omstreeks het jaar 1000. voorstel lende „Madonna met kind". prachtige kleuren: veel goud, diep groen. blauw en zeegroen, in treflen- ae combinaties. Opvallend is de primitieviteit der compositie, het statische karakter, de kinderlyke tekening. Uitbundig is deze kunst geenszins, gelyk de uiterlijk pracht volle uit de tijd der Renaissance en de Barok. Daar is zy te verstild- religieus, te sacraal voor. Er is een sfeer van volstrekte aanbidding te onderkennen, die men ten diepste moet ondergaan, cm er de essentie van te begrijpen Men kan zich af vragen of een tentoonstelling van al Johannes de Doper. Grieks eind 16de eeuw. Hij is voorge steld met engelenvleugels, want is de ..angelos de bode. die vooruitgezonden werd de weg des Heren te bereiden. In zijn linkerhand een schriftrol, waar op de tekst van de boetepredi- king vermeld wordt. Beeldhouwer Beek -91- overleden De beeldhouwer A. Beck is zater dag in Den Haag overleden; hy was 91 jaar. A Beck genoot zijn opleiding in Amsterdam, o a. by Teixeira de Mat- thos. Verscheidene jaren heeft hy in marmer en steen uitgevoerd, wat Toon Dupuis en anderen hadden ontworpen. Als zodanig vervaar digde hij o.a. het monument van H.M. Koningin Emma in het rosa- riu 'n Haag. In later tyd voerde Beek ook eigen werk un, voornamelijk reliefs <ds. Groot Enserink in de Kooikapel te Leiden en ir. Schiff, stichter van de Vredesteinfabrieken i „Heilig wërk DF Ikonenschilders voortkomend uit verschillende „scholen" waren merendeels geestelijken, die hiermee een heilig werk ter ere Gods verrichtten. Groot vakman schap, gebonden aan strenge voor schriften lag er aan ten grondslag. Onder hen bevonden zich meesters van kleur en expressie. Later verstarde de ikonenkunst. Sinds enkele eeuwen heeft zy zich van een conventionele zyde doen kennen, zonder grote kunstzinnige waarde, weinig geïnspireerd en tame lijk routineus. In de 16-de en 17-de eeuw en reeds eeuwen daarvoor be woog zij zich echter op artistiek f'i-eau. Daarvan geeft deze veelzydi- 6e expositie talryke treffende voor beelden. .De ikonen der eerste christenen in WUntiyin presenteren zich in .Haagsche Collle<lie, naar Antwerpen (Van onze correspondent in Brussel». Ter gelegenheid van het vijfde theaterfestival te Antwerpen zal de Haagsche Comedie op 27 en 28 mei a.s. in de KoninkiijKe Vlaam se Opera twee voorstellingen ge ven van O'Neill's „Tocht naar het duister". De vrouwelijke hoofdrol daarin zal worden vervuld door Ida Wasserman, die vele jaren niet in Antwerpen is opgetreden. Antwerpse dagbladen noemen haar „de grote attractie" van de Haagscne comeuie. De anaere gezelscnappen die oinnen het kaaer van het festival zinien optreaen zyn: de Kon. Ned. Scnouwburg uit Antwerpen, het Pi- raacon Tneatron uit Atnene, Tne Bir- mingnam Repertory Tneatre en een Paryse troep me zich „Les comediens ets Cnamps Elysees" noemt. EXPOSITIE VAN KLEDERDRACHTEN Het Openluchtmuseum te Arnhem, dat zyn poorten weer voor een sei zoen nee»t geopend, heelt gisteren ook oe opening belaetd vau ten nieuwe kiederuracnten-tentoonstel ling, die om at twee jaar een ander onuerwerp heeit. Thema van de kiederdr^chven-expositie (de vyfde in successie) is ditmaal „feest en vermaak". Een goede Indruk krygt men er van de Kostuums, die vroeger by feestelyke geiegenheaen weruen ge dragen in bepaalde aeien van ons la na. Ook nu weer is by de samen stelling van de tentoonstelling ge bruik gemaakt van de in het Open lucht-museum ondergebrachte col lectie van Koningin Wilhelmina, alsmede van de eigen museumver zameling en van het bezit van andere musea en particulieren. COMPOSITIE VAN BERTUS VAN LIER De componist Bertus van Lier heeft de in opdracht van de Staatssecreta ris van O. K. en W., mr. Scholten geschreven muziek op een tekst van Kitty Josselin de Jong voltooid. De titel van deze tekst is „5 mei: zy" (verschenen in de bundel Nationale Snipperdag Het is een compositie voor koor en orkest, die onder leiding van de dirigent Henk Spruyt door het Radio Philharmonisch Orkest tea gehore sal worden gebracht. ..Klaagzang van Jeremias" een der Bijbeletsen van Chagall. GELIJK aangekondigd zijn thans in het museum ..De Lakenhal" de 105 originele Bijbeletsen (Oude Testament) uit de ver zameling van mr. A. J. Guépin te Eindhoven te bezichtigen van de hand van de beroemde, in 1887 te Wittebsk Wit-Rusland) ge boren schilder Marc Chagall. Zij zijn doordrenkt van het Russisch-Joodse gevoelswezen en ge houden in een superieure zwart-wit etstechniek, waarin de z.g. halftinten het volstrekt eigen karakter van deze grote kunstenaar bepalen. Wie Chagalls mystieke geest, die droomwerelden voortovert, kent, be grijpt hoe sterk hy getroffen werd door zijn kennismaking met Israël, het Heilige Land, uitgenodigd als hy in 1931 was voor een bezoek aan Tel Aviv, om daar een museum voor te bereiden. Het „Land van de Bybel" ging nu in werkeiykheid voor hem open. Reeds had Chagall van 1927 tot 1931 zyn honderd illustraties by de fabels van La Fontaine geëtst (verschenen in 1952), alsmede, op verzoek van de kunsthandelaar Ambroise Vallard, zyn 96 etsen voor Gogols „De dode zielen". Teruggekomen in Frankryk begon hy aan zyn Bybeletsen, waaraan hy tot 1939 werkte. Na een hernieuwd bezoek aan Israël, voltooide hy de Bybelreeks, die in 1956 by de uitgever Teriade te Parys verscheen. GelUk een Rembrandt, was ook Chagall volmaakt èèn met het on derwerp dat hy behandelde. Vandaar waarschyniyk zyn frappant gezegde: „Ik weet zeker, dat Rembrandt van mij houdt". Deze reeks etsen vormt een van de talloze wonderen, die Chagall als een tovenaar schiep. Geïnspireerd en volkomen gegre pen ontstond zUn bijbels-historisch epos. beginnend met „De schepping van de mens". Daarin spreekt ieder beeld van zyn vormgevend meesterschap, zyn sfeer- scheppende visie, zyn vergeesteiykte intenties, zyn persooniyke trant. Dit alles vervuld van een beschouwende expressie, waarin hy telkenmale de essentie van het gebeuren neerlegde. Het „Boek der Boeken" moet Cha gall, toen hy het land der voorva deren leerde kennen, vervoerd heb ben: zyn stift leidt van hoogtepunt naar hoogtepunt. Men moet met al deze btybelse figuren en de geschiedenissen, die zich rond hen afspeelden, kennis maken in de bewogen, dan wel ont roerende tekening, waarin het na- tuurlyke en het bovennatuuriyke in elkaar overvloeien, elkaar als het ware doordringen. Chagall heeft het met de bybel nauw verbonden Russische Jodendom en de daarmee inherente wonderver halen met een onvoorstelbaar ryke fantasie voor ogen getoverd en met een eigen adem nieuw leven inge blazen. Vanzelfsprekend voelde hy zich daarby als jood uitsluitend tot het Oude Testament aangetrokken. Men overtulge zich van de grote waarden van dit alles en u zult evenals wy onder de ban komen van dit uitzonderiyke oeuvre van de byzondere kunstenaar Chagall, die onderscheiden werd met de Erasmus* prys van de Europese Stichting voor Cultuur. Deze expositie duurt tot 29 april H,

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7