Commissaris Koningin opent Louise de Coligny-h.b.s. Meisjes in optocht naar nieuwe school Moderne schoolwelke aan alle eisen beantwoordt Mooiste school van Europa'' Kunstgebitten Droom werd werkelijkheid Brandweerstaf uitgebreid Opgericht 1 maart 1860 I Dinsdag 2 april 1963 no. 30921 (Advertentie! Dentofix houdt ze stevig op hun plaats! Uw gebit raakt niet meer Ioj, wanneer U 's morgens een weinig Dentofix op de plaat strooit. U heeft dan de gehele dag een heerlijk gevoel van zekerheid en welbehagen, want Dentofix doet zijn plicht! Dit moderne, antiseptische poeaer, werkt als een beschermend kussen en houdt bovendien de adem fris. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apo theken en drogisterijen. is. waar het aantal leerlingen nog steeds toeneemt. Ouder.' leerlingen bieden piano aan Nadat mr. C. J. Woudstra in zijn i kwaliteit van voorzitter van de plaat- selijke commissie van toezicht op het V.H.M.O. gelukwensen had aange boden. zei de presidente van de Oudervereniging, mevr. A. Fockema Andreae—de Monchy, dat de ouders van de leerlingen ..verrukt zijn over de royale bouw en moderne inrich ting van de school". Teneinde ook het muzikale element in de school gemeenschap te brengen bood zij namens de ouders een blank eiken i piano aan. Aan Marianne Vermey (piano) en Marleen Dankmeyer (fluit) viel de eer te beurt het eerst i in de aula te mogen musiceren. Gebrandschilderde „De mooiste school van Europa". Mag deze spontane uiting van een der jongste leerlingen van de gistermiddag aan het verlengde van de Kagerstraat officieel geopende nieuwe Louise de Coligny h.b.s. voor meisjes uitgesproken tegenover de directrice van deze school, mevr. H. A. M. Nijweide—Vintges dan wellicht overdreven zijn geweest, er schuilt toch een kern van waarheid in. Een kern want zeker kan ook deze school, gebouwd naar het ont werp van de gemeente-architect ,ir. T. K. J. Koch, de toets der internationale kritiek door staan, al nemen wij direct aan, dat in Europa meerdere moderne en doelmatig ingerichte mid delbare scholen in de laatste kwarteeuw ,,het levenslicht aanschouwden". Wij staan in deze mening niet alleen, want tijdens de bezichtiging van het gebouw werd ons van meer dan één (onderwijs)-zijde verzekerd, dat in deze school het summum van comfort en inrichting zijn be reikt. Gisteren heeft men daarover in ons Blad uitvoerig kunnen lezen. Dat niet alleen de waardering doch ook de vreugde, over hetgeen in harte- lüke samenwerking tussen het gemeentebestuur en onderwijsautoriteiten tot stand kwam groot was. laat zich begrijpen, indien men zich realiseert, dat reeds dertig jaar geleden in 1933 by het vijftig jarig bestaan van de school over nieuwbouw werd gesproken. De huidige directrice herinnerde hieraan waarvoor zij teruggreep op een in die tyd verschenen artikel in ons Blad. waarvan de onderkop luidde: „Er komt een nieuwe h.b.s.". Deze lange perio de overziende noemde zij de oud- (en deze middag eveneens aanwezige) directrice, dra. J. L. van Hoorn, een gelukkig mens. Vandaag, aldus mevr. NijweideVintges, ziet zij een droom werkelijkheid worden. Mr. J Ivlaasesz luidt Pesthiusbel Nadat ir. Koch een uiteenzetting van de indeling en inrichting van het gebouwencomplex had gegeven, stelde de Commissaris van de Konin gin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, die deze middag de officiële opening verrichtte, de aan het gebouw aan gebrachte voormalige Pesthuisbel in werking ten teken, dat de Louise de 1 APRIL De voor deze opening 1 gekozen datum van 1 april gaf de burge meester, jhr. mr. F. H. van Kin- .schot, in zijn openingsiooord aan leiding om daarop een verwarring stichtende toespeling te maken. Hij sprak in zijn inleidend ivoord over de „nieuwe h.b.s. voor jon gens" en over de directeurmijn heer Nijweide". School en direc teur wenste hij geluk met dit ogenblik: het in vervulling gaan van een lang gekoesterde wens. De wethouder van Onderwijs, de heer S. Sannes, greep hierna terug in de gecshiedenis van de school en stond stil by het tot standkomen van de bouw, waartoe de Leidse raad in maart 1955 een principe besluit nam. Ruim drie jaar later ging de raad akkoord met het ontwerp van ir. Koch, waarop-in september 1959 de Ryksgoedkeuring werd verleend. In maart 1960 werd met de bouw be gonnen, welke ook bij deze officiële opening nog niet is voltooid. De natuur- en scheikundelokalen vragen nog om de laatste voorzieningen, terwijl ook de beplanting en bestra ting nog moeten worden aangelegd in het instructie-bad eerst op 11 april wordt geopend. Spr. achtte het van groot belang, dat met .Reuvens" een overeenkomst was getroffen tot het onderbrengen van een filiaal in het nieuwe schoolgebouw. Scholenbouw vraagt grote aandacht Hoewel ook de heer Sannes ver heugd was, dat dit nieuwe, moderne complex vandaag ingebruik kan worden genomen moet in de toe- kot»rt nog seer veel op het terrein van de scholenbouw geschieden. Ver moedelijk komt nu eerst de bouw van een nieuw St. Agneslyceum aan de orde. Voorts vragen de bouw van een nieuwe schood voor m.s.g., een twee de vakschool voor meisjes, de uitbrei ding van de Don Bosco-school, een nieuwe tweede r.-k. huishoudschool en een r.-k.b.I.o.-school voor jongens onze voortdurende aandacht. Hulde bracht de heer Sannes aan de architect, ir. Koch en diens naaste medewerkers, de heren ir. Loeve en Moesbergen voor hetgeen zy en zovele anderen in eendrachtige samenwerking tot stand hebben ge bracht. Coligny-school was geopend. Alvorens hy hiertoe overging verzorgde hy op zeer originele wgze een „One Man show", welke rijk was aan humor en kosteiyke vondsten. Vooral zijn visie op de ,.pest"-bel was bijzonder gees tig. Aan de hand van enkele citaten, gepubliceerd in de vorige eeuw, toonde spreker o.m. aan hoe de wet gever toen trachtte de macht der vrouw in te perken. Het is echter bij een pogen gebleven, want sindsdien zijn talrüke beroepen voor de vrouw opengesteld en is o.a. het aantal meisjes, dat het V.H.M.O. volgt, enorm gestegen. Spreker verwachtte, dat docenten en leerlingen zich in de nieuwe moderne school uitstekend zullen thuisvoelen en daar sfeer weten te scheppen. Het was een aardig moment toen by het luiden van de bel een aantal De oud-directrice, mej. dra. JL. van Hoorn, toont belang stelling voor de geschiedenis van de school. (Foto L.D./Holvast) Leidse Bridgeclub DDS Na de zesde ronde is de stand (ge middelde 300». Groep zwart: 1. mej. Nagel—Schöl- vinck 325.52; 2. dames Van Zyp— Verboog 323.65; 3. Van der Meer— Verboog 317.69; 4. dames Kuilman Zandvliet 312.87; 5. LeenhoUtsKuil man 297.85; 6. dames Visserv. d. Meer 296.42; 7. heer en mevr. Krul 379.36; 8. ParmentierDe Pree 275.24; 9. heer en mevr. Hollanders 271.38. Groep groen. Stand na 7 ronden (gemiddelde 350): 1. heer en mevr. Brouwer 423.40; 2. Van Leeuwen Van der Voort 380.-; 3. Plouvier— Langemeyer 362.77; 3. heer en mevr. Eichhorn 361.92; 5. heer en mevr. Beek 335.18; 6. dames Van Heusden Schneider 333.66; 7. Van Heusden Kluit 332.64; 8. dames SeisVan Alphen 331.44; 9. dames Verstraaten —Den Holder 331.13; 10. dames Van Berge HenegouwenPetersen 317.21. Bridgeclub Sans Atout De uitslagen van en de standen na de 11e en 12e ronde van de beker competitie van de Bridgevereniging „Sans Atout" luiden: Groep Zwart: 1. Goutier—v. d. Star 105 «473-1»; 2. Hissink—Stikvoort 89 461-2); 3. mej. v. d. Zeeuw—v. d. Zeeuw 77 <398-8); 4 .echtpaar Vissers 68 <442-3); 5. mevr. Tielkemeyer—v. Rhyn 64 «419-5»; 6. Eling—Mekel 61 «429-4»; 7. La Lau—de Jong 58 <417- 6/7); 8. Jonkers—Dubbelaar 54 <417- 6/7». Groep Zwart-Wit: 1. dms v. d. Zeeuw 103 445-3»; 2. echtpaar v. d. Drift 91 «413-6»; 3. echtpaar Brakel 72 <514-1»; 4/5. echtpaar Aenmey 66 <431-4»; Th. OoyendykScheffer 66 (415-5»; 6. Cramav. d. Mark 60 <477-2); 7/8. echtpaar Bernard 59 (388-7); mej. Bik—Roorda 59 <373-8 Groep Rood: 1 2. Rijnsburger—v. d. Oever 89 <494-1 mevr. Cramav. d. Heuvel 89 «466-4»; 3/4. H. Ooijen- dyk—Ooms 86 <482-2»; HulsSijpe steyn 86 <424-5); 5. echtpaar Schip pers 78 473-3); 6. Kopv. d. Berge Henegouwen 68 (370-7»; 7. mej. Bre merDe Graaff 45 (354-8»; 8. dms. Stikvoortv. d. Star 35 (393-6). Groep Groen: 1. mevr. Altink—van Zanten jr. 55 (356-1); 2. v. Zwieten— van Zanten sr. 52 (298-3); 3. dms. v. Egmond—Groenewegen 48 «211-6»; 4. mevr. PaesAltink 47 <276-4); 5. echtpaar Mollema 45 (275-5)6. dms. Verkerk -Hermans 41 <312-2). Tussen haakjes de totaalstanden. De leerlingen van de gemeente lijke h.b.s. voor meisjes hebben vanmorgen vroeg bezit genomen van hun nieuwe school aan de Kagerstraat, de Louise de Colig ny-h.b.s. Een stoet van bijna vijf honderd meisjes, voorafgegaan door het Leids Politie Muziekge zelschap, vertrok tegen een uur of negen van de Garenmarkt naar het Houtkwartier. In uitgelaten stemming liepen de meisjes via de Ereestraat bij het stadhuis sloeg een aantal wethouders het voorbijtrekken van de stoet gade de Steenstraat en de Rijnsbur- gerweg naar de Kagerstraat. Bij aankomst werd het ge schenk van het docentenkorps een groen-witte schoolvlag, aan geboden. De jongste leerlinge van de school, de 12 jarige Connie Wils uit Katwijk, hees het dun doek onder grote belangstelling en onder luid hoera-geroep in het topje van de vlaggemast. Onmid dellijk daarna hief de menigte meisjes het clublied van „Ende Dispereert Niet" aan. Toen de laatste tonen van dit lied waren verklonken bestormden de leer lingen, benieuwd hoe het er van binnen uit zou zien het schoolge bouw. Zij hadden tot half twaalf de gelegenheid om de school en de tentoonstelling ..Van Garenmarkt naar Kikkerpolder' te bezichti gen. Op dat ogenblik begon name lijk de opvoering van .Het spel der vergissingen" (een bewerking van Skakespeare' Comedy of er rors") door de docenten. Zij oogstten er, gehoord het gescha ter van de meisjes, bijzonder veel succes mee. Officiersrang voor J. van tier Kraan Brandmeester J. van der Kraan van de Leidse Brandweer werd hedenochtend in alle vroegte door de commandant van het Leidse Korps, de heer S. W. Hagedoorn. als officier opge nomen in de Staf. Ingevolge een besluit van B. en W. is de heer Jvan der Kraan met ingang van 1 april adjunct hoofdbrandmees ter geworden. Het bevorderde korpslid werd door de commandant toegesproken ter ge legenheid van deze voor de heer Van der Kraan zo belangrijke dag. De heer Hagedoorn zei onder meer. dat de bevordering van de heer Van der Kraan voor het gehele Korps een ge beurtenis van gewicht was. In de ja ren. die achter ons liggen heeft de structuur van de stad Leiden zich ge- wüzigd en de brandweer dient zich daarby aan te sluiten om steeds een zo groot mogeiyke paraatheid te be zitten. Uit de beslotenheid van voor heen komt een verdeeldheid in taken naar voren, die deze bevordering wenseiyk heeft gemaakt. Over de nieuwe functie van de heer Van der Kraan zei de commandant, dat een goede werkzaamheid, oprecht hande len en denken en vooral ook het luis teren naar anderen onmisbaar zyn. Door representatief optreden ver- krijgt de Brandweer een zekere sta tus. dwingt z(j respect af by de be volking. In de toekomst zyn maatregelen te verwachten ten aanzien van de be velvoering. Op korte tijd zal worden overgegaan tot een verdere uitbrei ding van het aantal stafleden. De heer Hagedoorn sprak de ver wachting uit, dat de heer Van der Kraan de brandweer door woord en daad hoog zal houden, waarby de begrippen volhouden, dienstbaarheid en een evenwichtig beleid hem voor ogen moeten staan. De commandant deed een beroep op het personeel om aandacht te besteden aan de gewij zigde situatie, waarmee hy de nieuwe adjunct hoofdbrandmeester als offi cieel opgenomen in de Staf verklaar de. In zyn dankwoord sprak de heer Van der Kraan de hoop uit het in hem gestelde vertrouwen niet te be schamen en zich volledig in te zetten om de taken van de Brandweer zo goed mogeiyk na te komen. Vandaag zal de heer Van der Kraan voor de burgemeester de ge-* lofte afleggen. ramen De Louise de Coligny-h.b.s. is geopend. Rechts de Commissaris van de Koningin, mr. J. Klaasesz (Foto L.D./Holvast) leerlingen bezit nam van de school en van hun aanwezigheid op het balkon van aula biyk gaf door het zingen van „Sound the trumpet". ,,Zie zo, de school Ook de Bond van oud-leerlingen, I waarby zich de oud-directrice en oud-docenten van de school hadden aangesloten, boden deze middag een kostbaar geschenk aan. De presidente van deze Bond, mej. T. Kuenen, ver tolkte de dank, welke er nog steeds onder de oud-leerlingen leeft voor het onderwys. dat zy op ..de Garen markt" ontvingen. Een dank. welke een tastbare vorm kreeg met de aanbieding van vyf gebrandschilder de ramen, welke zijn vervaardigd door de oud-leerlinge, mej. G. Kristensen. GEDENKBOEK De directrice, mevr. H. A. M. NijweideVintges: „Wij verlaten vandaag een zeer dierbare, doch ook zeer oude school', haalde tenslotte enkele herinneringen op uit de ge schiedenis van de school. Herinnerin gen, welke zyn vastgelegd in een gedenkboek, waarvan het eerste exemplaar aan de Commissaris van de Koningin ter hand werd gesteld. Met grote dankbaarheid maakte de directrice gewag van het doorzet tingsvermogen van de oud-wethou der van Onderwijs, de heer J. C. van Schaik by de realisering van de plan nen. „Zonder uw steun, hadden wy", aldus spreekster, „niets bereikt". In deze woorden van dank werden ook de architect en zijn staf betrokken. ..Tot in de details hebben zij een ge raffineerde zorg aan de dag gelegd. Een typisch vrouwelijke sfeer wisten zij aan deze school te geven". Ook B. en W en de raad bracht de direc trice hulde voor de verleende mede werking om tenslotte de adjunct- directrice, mevr. dra E. S. F. de JongFeterus en de docenten te danken voor de ondervonden steun in de tyd. dat haar aandacht voor andere zaken «nieuwbouw, inrichting en verplaatsing» werd gevraagd. De burgemeester die in zijn slot- i woord nog eens de aandacht vestigde i rn de centrumfunctie, welke de school in de streek rond Leiden ver vult. bood de Commissaris van de Koningin als herinnering aan deze dag een gravure van Louise de Coligny aan. Zeer erkenteiyk was I hij voor de deze middag aangeboden geschenken. Het geschenk van de ouders der leerlingen. Aan de piano Marianne Vermey. daarachter Marleen Dankmeijer. (Fofo LD./Holvast) Na afloop van deze plechtigheid verspreidden de genodigden zich door het gebouwencomplex om zich op de hoogte te stellen van indeling en inrichting. Byzondere aandacht kreeg deze middag ook de tentoon stelling „Van Garenmarkt naar Kikkerpolder". Niet minder was de belangstelling voor de volksdansjes in het gymnastieklokaal en de film, welke een indruk gaf van het school leven aan de Garenmarkt. Tydens deze rondwandeling heeft de directie van Panagro te Warmond een goudvissenkom met één goud visje aangeboden. Er zullen nog 49 „broertjes en zusjes" volgen, welke straks deel zullen uitmaken van de „bevolking" van de by de school aan gelegde vijver. is geopend" „Zie zo, de school is geopend". Met recht kon de Rijksinspectrice voor het V.H.M.O., mej. dra H. van der Vliet, deze woorden hierna spreken. Als oud-directrice van de school aan de Garenmarkt heeft zy in het ver leden vele besprekingen moeten voeren alvorens zij drie jaar geleden de eerste paal voor de huidige nieuw bouw in de grond deed verdwynen. Vele van haar denkbeelden zyn in deze nieuwbouw gehonoreerd. Met vele sprekers was ook zij verheugd over het totstand komen en de moderne inrichting van de school, 1 een mooi, ruim en licht gebouw. Dra van der Vliet herinnerde er aan. dat Thorbecke in 1863 de wet telijke basis legde voor het V.H.M.O. Thans komt daarvoor men rekent 9P een overgangsperiode van tien jaar Mammoetwet in de plaats. Hoewel het nog te vroeg is over deze a.s. nieuwe regeling reeds een oordeel te vellen het moet alles straks nog in de praktijd wennen vestigde spreekster er de aandacht op, dat de h.b.s. voor meisjes het enige school type in de sector van het V.H.M.O.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3