Wielrijdster gedood na verkeersongeval mömmsmam IIPJgilllBIl Bouwsom 4 miljoen Opgericht 1 maart 1860 Maandag 1 april 1963 Derde blad no. 30921 Louise de Coligny-h.b.s. plaats voor 500 meisjes wmmmmmi. ■yf.-;:x. De bouw van de Louise de Coligny-h.b.s. is voltooid. De commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft het nieuwe schoolcomplex van middag offi cieel voor geopend verklaard. Hij feliciteerde de gemeente architect, ir. T. K. J. Koch, met diens prestatie en wenste de di rectrice. mevrouw H. A. M. Nij- weide-Vintges, veel succes met „haar" school. Met de opening: van deze Gemeen telijke H.B.S. voor meisjes, waarvan de bouw inclusief de terreinophoging en de inrichting een bedrag van vier miljoen gulden heeft gevergd, is een nypend probleem, namelijk dat van het gebrek aan ruimte, eindelijk op gelost. De oude school aan de Garenmarkt, die van 1883 dateert, was al vele ja ren overbevolkt en voor modern on derwijs totaal ongeschikt. De meisjes hebben nu de beschik king gekregen over een bijzonder fraai gebouw, dat uit erschillende vleugels bestaat en aan ongeveer vijf honderd leerlingen plaats biedt Bo vendien is in de bouwplannen van de architect rekening gehouden met de mogelijkheid van uitbreiding met nog drie leslokalen, alsmede een tweede gymnastieklokaal. Het schoolcomplex aan de Kager- straat omvat een centraal gelegen hoofd trappenhuis en aula, een vleu gel met theorielokalen, een vleugel met praktijklokalen, een vleugel ten behoeven van de .port «gymnastiek lokaal en instructiebad), een conciër gewoning. een openbare bibliotheek een tuin en sportterreinen. Centrale hal De centrale hal met trappenhuis is jehalve via een monumentale trap- opgang door de hoofdingang vanaf de Kagerstraat tevens .ia een bui tentrap vanaf het binnenterrein te betreden. Voorts ïeeft het trappen huis een directe verbinding met de ruimten In 't souterrain, waarvan die met de rijwieikPider en net overblijf lokaal de belangrijkste is. Annex de hal is op de begane grond een cen trale gard"'obe geprojecteerd, die ver- waimd - .ïafte jassen wirier ineen oogwenk droog! en geventileerd wordt en waarbij zich een spiegel- ruimte bevindt. „Per slot van reke- kening is het een meisjesschool", zegt ir. Koch. In de hal vindt de concierge zijn loge. van waaruit hy goed toe zicht kan houden. Op de begane grond zijn in de hal twee bloembak ken ontworpen, waardoor deze hal belangrijk W9rdt opgefleurd De boven de hoofdingang ontwor pen Klaustrawand is van gekleurd glas voorzien, terwijl voor het trap- raam op het eerste bordes van de trap door de Oegstgeester kunstenaar H. Dijkstra een decoratief ontwerp is vervaardigd in glas applique. Gren zend aan de trappenhallen liggen op de verdiepingen de kamer van de ad junct-directrice, de kamer van de do centen, het tekenlokaal en het mu- zieklokaal. waarin verschillende akoe stische voorzieningen zijn getroffen. Voor de kamer van de docenten heeft mejuffrouw J. Braendle uit Den Haag een glasmoziek ontworpen. Aula De aula van de school kan zowel op de begane grond als op de verdieping vanuit de traphal worden betreden, j In de aula is een omloop ontworpen, die zich aan de achterzijde van de zaal verbreedt tot een achterbalkon, waarop plaats is voor ongevee' ne gentig personen. In totaal biedt de aula plaats aan ongeveer 475 perso nen. Vanuit de aula is eveneens be gane gronds en op de eerste verdie ping de vleugel van de praktykloka- len bereikbaar. Met de aula zyn de kamer van de directrice, de secretaresse en de schooladministratie verbonden. In de aula is een toneel uitgebouwd, dat door een trapje in verbinding staat met drie. in het souterrain ontwor pen kleedkamers. De aula is twee ver diepingen hoog. De wanden en het houten plafond zyn akoestisch be handeld, de vloer bestaat uit gepo lijste siersteenplaten. De aula leent zich uitstekend voor plechtigheden", feestelijkheden, tentoonstellingen, bij eenkomsten. toneeluitvoering en voor het geven van lessen in voordrachts kunst In de achterwand bevindt zich op de begane grond en op het bal kon een buffet, zodat dranken ter plaatse Kunnen worden geserveerd Op een van de muurvlakken heeft de kunstenares mejuffrouw J. Braendle Overblijflokaal In het souterrain, onder de aula. bevindt zich het overblijflokaal voor ongeveer 150 leerlingen. Dit lokaal kan tevens als clublokaal worden ge bruikt en zo nodig als leslokaal. Op twee wanden in dit lokaal kunnen de leerlingen van de school naar eigen inzicht decoratieve versieringen aan brengen. Ook in dit lokaal is voor een buffet-ruimte gezorgd. De drie buf fetten liggen boven elkaar en zijn door een lift met elkaar verbonden, zodat de aanvoer van warme en kou de dranken naar bovengelegen buf fetten zeer vergemakkelijkt wordt. Theorielokalen De vleugel met de theorielokalen omvat drie verdiepingen, elk met vyf leslokalen en de nodige toiletgroe pen. Alle lokalen liggen aan een 2 meter brede gang. die onderverdeeld is in nissen, waarin lange tafelbla den zijn aangebracht, waaraan daar voor in aanmerking komende leer lingen bepaalde taken kunnen ver richten. De wanden tussen de loka len en de gang bestaan uit van edel- hout vervaardigde puien, waarin kastjes, ramen en vitrines zijn op genomen, alsmede twee deuren voor elk lokaal. De vloeren in de gangen zijn van hard gebakken tegels In het souterrain van deze vleugel is de rij wiel berging ondergebracht. Praktijklokalen met de ;anegrond voor na tuur- en scheikunde en Diologie met daarbij behorende ruimten voor de amanuensis. De lokalen worden zo wel voor practicum als voor het ge ven van lessen gebruikt. Speciale aandacht is hier besteed aan de toe passing van materialen, die bestand zijn tegen bijtende stoffen. Dit is ook het geval met de zuurkasten in het scheikunde-lokaal. Op de ver dieping liggen twee nandwerkloka- len- en twee aardrijkskundelokalen met hun bergruimten. Alle klasselo kalen liggen aan een brede «;ang, waarin nissen zijn aangebracht met tafelbladen, zoals by de theorieloka len De wanden tussen de lokalen I medisch onderzoek van de leerlin- I gen en de schoolbibliotheek. In de bibliotheek Ls een omloop gemaakt, zodat de volle hoogte van de wan den voor het plaatsen van boeken- i rekken is benut. I In deze vleugel bevindt zich een secondair trappenhuis, dat tevens toegang geeft tot het souterrain, waarin behalve een aantal bergruim ten nog de lokalen voor handenar beid en typen en een werkplaats voor de amanuensis zyn opgenomen alsmede een rywielberging voor do centen. In de derde vleugel is een gymna stiekzaal ontworpen met kleed- en waslokaal en kleedruimte voor de lerares. In het waslokaal zijn zestien douchehokjes aangebracht. Tevens is nog aanwezig een tweede kleed- en waslokaal voor het zogenaamde bui tenschools gebruik. lustriictieliad Wat betreft de vleugel praktyklokalen, op de begi^QH bevinden zich de lokalen voor na- «irildlCS IIKJUI "un een reliëf-decoratie aangebracht. Me- en de gang zijn overeenkomstig die juffrouw G Kristensen uit Ooster van de leslokalen doch eenvoudiger heek heeft als kunstenares en oud- uitgevoerd. leerlinge van de II.B S. een glas-in- In dit gedeelte van het gebouw •lood raam voor de aula vervaardigd, zün nog ontworpen ruimten voor Onder het gymnastiekokaal is een instructiebad aangelegd ten behoeve van de Leidse jeugd. Leerlingen van I verschillende scnolen kunnen ovcr- dag in dit instructiebad, waarvan de opening op 11 april a.s. plaats heeft, leren zwemmen. Des avonds zal het bad worden gebruikt door zwemverenigingen. Het bad Ls drie I dagen in de w eek beschikbaar voor leerlingen uit de eerste en tweede I klas van de Louise de Coligny- H.B.S. Er zyn twee gescheiden kleed- en doucheruimten ontworpen. In de doucheruimten zullen de kinderen gemeenscha ppelyk worden gedou- ched. In deze ruimten zyn reservoirs aangebracht, die worden gevuld met een desinfecterende vloeistof, waar mee de voeten na het bad moeten VERWARMING i De centrale verwarming van J de nieuwe meisjes-hbs is aange- sloten op de stoomleiding van de Sted. Fabrieken van Gas- en Elektriciteit. De installatie van het instructiebad is door een stoomleiding met de centrale verwarmingsruimte van de school verbonden. De ruimten in de school worden in het alge- g meen met radiatoren verwarmd, g a de aula wordt mede verwarmd g m door middel van hete lucht. worden besproeid ter voorkoming van voet infecties. Het instructiebad ls 9 x 20 meter groot en heeft aan een korte zyde een trap over de volle breedte. De trap dient om het water gemakke lijk te bereiken: tevens wordt deze trap benut bij het moderne onder richt in het zwemmen. In het bat sin kunnen twee waterstanden worden gehandhaafd, namelijk van 0.60 me ter tot 1 meter aan het ondiepe eind en van 1.60 meter tot 2 meter in het diepe gedeelte. Onder het bad be vind zich de zogenaamde reinwater- kelder ten behoeve van het gezui verde water, dat onmiddellijk in het bad kan worden gepompt. Voorts is nog aanU-ezig een ruimte, waarin de technische installatie is onderge bracht voor verwarming en reini ging van het water, alsmede de pom pen, die de watercirculatie verzor gen. De vloer en de wanden van het bassin zyn afgewerkt met tegels, de perrons met mozaiektegeltjes. Het plafond van het bad en een gedeelte van de wanden is bekleed met akoes tische eterniettegels. De overige wandgedeelten zyn betegeld. De Leidse kunstenaar K. Buur man heeft twee decoratieve waod- versieringenen aan gebracht in gegla zuurde tegels. Het gymnastieklokaal zowel als het instructiebad zyn behalve binnen door vanaf de Zweilandlaan bereik baar. Tuinaanleg O Het terrein voor de school wordt gedeelteiyk betegeld en zal voor de Fa in i I iebericliten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Elea Famke Virginia, d. v. dhr. en mevr. Neervoort-Schiff, Castricum. Getrouwd: Jhr. J. L. C. van den Bosch en Agnes Marie van Dam Den Haag Jhr mr. L. H J. M. van Asch van Wyck en C. M Baronesse van Harlnxma thoe Slooten, Nederhorst den Berg. Overleden- J. H Roelofsz (man), 60 jaar, Aerdenhout. rest als tuin met wandelpaden wor den aangelegd. Een centraal punt van de tuin is de daarin ontworpen vyver, waarin straks goudvisjes zul len rondzwemmen. De tuinaanleg is de strenge vorst van de afgelopen maanden wat achtergebleven. Bij het gymnastieklokaal is een half verhard sportveld geprojecteerd, waardoor minder hinder wordt ondervonden van neerslag. In de tuin komt ook een bronzen beeld, waaraan de beeld houwer F. T. S. Letter ie uit Voor burg op het ogenblik zyn krachten wyat. Vlak naast de school is de con ciërgewoning gebouwd. Zij bestaat uit een woonkamer, een keuken en ty- keuken op de begane grond en drie slaapkamers en een doucheruimte op de verdieping. Vermeld dient nog te worden, dat in het souterrain van het schoolge bouw ruimte is gereserveerd voor een openbare bibliotheekzaal. (Foto L.D./Holvast) De bouw van de Louise de Co- ligny-HBS heeft in totaal 4 mil joen gekost. De aanneemsom be droeg. inclusief de ruwbouw van het instructiebad f 1.8 miljoen. De afbouw van het instructiebad kostte f 85.000. Met de bouw van het bad was in totaal een be drag van f 450.000 gemoeid. Voor de aanschaf van nieuw meubilair moest een bedrag van f 220.000 worden uitgetrokken. De aankoop van leermiddelen, de inrichting van het scheikun de- en natuurkundelokaal inbe grepen, heeft f 67.000 gevergd. Botsing ojde Rijnsburgersingel Een inwoonster van Leiden, de 43-jarige mevrouw C. Blij- leve-De Bruin uit de Doelen steeg. is in het Academisch Zie kenhuis bezweken aan de ver wondingen. die zij vrijdagavond omstreeks half acht had opge lopen bij een verkeersongeval op i de Rijnsburgersingel ter hoogte van de Valkbrug. Mevrouw Blijleve reed op haar fiets in de richting van de Stationsweg. Zij zou geen voorrang hebben ver leend aan een bestelauto, die van de Valkbrug kwam. De bestuurder van deze bestelauto, een 22-jarige koop- m an uit Katwijk, zag de wielryd- ster pas op het allerlaatste ogenblik, overigens buiten :yn schuld. HU remde uit alle macht, maar kon een botsing niet meer voorkomen. De wielrydster werd door de bestel- wagen die met een snelheid van der tig a veertig kilometer per uur reed, gegrepen en ongeveer tien meter weggeworpen in de richting van het Schuttersveld. Mevrouw Blyleve liep by dit ongeluk ernstig letsel op aan het hoofd en linkerbeen. Zij werd met een wagen van de E.H.D. naar het Academisch Ziekenhuis gebracht, waarzij enige tijd later is ^verleden. Eventuele getuigen wordei -«-'ocht rich in verbinding te stellei de afdeling verkeerspolitie va het bureau aan de Zonneveldstraat.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 5