ALGIERS PARIJS ONTEIGENT VERTOORND SPD in Rijnland-Palts kaapt CDU 6 zetels af Betoging in BRUSSEL voor België's eenheid Nieuwe crisis in de betrekkingen Proeftuin voor de Bonner politiek Feest in New-York: persen draaien weer Uitgeweken Russisch geteerde zuivert nu water in Nederland Landgoederen en bedrijven genaast Vrijlatingen in EINDE KRANTENSTAKING Hongarije Amerika remt de Cubaanse ballingen WEERBERICHT Lawine verrast skiërs: 9 doden Aardbeving in Politie liad liet niet moeilijk vlag - T\*£rr*«ïSw«£SB WLS (Pur/ Qlte tetiivs Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 1 APRIL 1963 No. 3092! LEIDSCH DAGBLAD Directeur E A E van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DAGB' AD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 8.25 per kwartaal f 2.80 per maand, f 0.65 per week Witte Singel l. Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041. Redactie: 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Het besluit een groot aantal Franse landgoederen en bedrijven te nationaliseren, dat zaterdag door de Algerijnse premier Ben Bella ondertekend werd. heeft een nieuwe crisis tussen beide lan den ontketend. De Franse ambassadeur in Algiers. Gorse, heeft al een ernstig protest bij de Algerijnse regering ingediend en men mag vrezen dat het bij die eerste stap wel niet zal blijven. De Fransen achten de beslissing in de meeste consternatie verwekt. Bor- Bijna alle politieke gevangenen zijn op grond van de door premier Kadar van Hongarije aangekondig de amnestie op vrije voeten geko men. aldus berichten die va nge- woonlijk betrouwbare zijde te We nen zijn ontvangen. Tot de laatsten die werden vrijgelaten behoorde Egon Turcsanyi, een vroegere secretaris van kardinaal Mindszenty. flagrante strijd met de letter zn niet met de geest van de akkoorden van Evian. Er is indertijd overeenge komen. aldus de protesten van Parijs, dat geen enkele aantasting van het bezit van Franse burgers zou worden uitgevoerd zonder voorafgaand over leg tussen beide regeringen. Niet alleen heeft zulk een overleg niet plaatsgevonden, maar ook enige schadeloosstelling aan de Franse be zitters is tot dusver achterwege ge bleven. Onder de overgebleven Franse „zwartvoeten" heeft de verdrijving van de bekende oud-senator Bor- geaud. wiens onafzienbare bezittin gen vrijdag door een imposante troe penmacht omsingeld werden, nog wel (Van onze correspondent in Washington) De Amerikaanse regering zal alle nodige maatregelen nemen teineinde aanvallen te voor komen tegen Russische schepen en andere doelen in en bij Cuba. Bovendien heeft Amerika acht tien leiders der Cubaanse ballin gen beperkt in hun bewegings vrijheid: zij mogen tot nader or der Amerika niet meer verlaten en zij mogen zich landinwaarts niet buiten de district Miami be geven. De Amerikaanse kust wacht, de federale recherche en de immigratiedienst zullen sa menwerken bij het onderschep pen van scheepjes, die van actie tegen Cuba worden verdacht. Washington heeft begrip voor de gevoelens der Cubanen, die hun land bevrijd wensen te zien van de com munistische overheersing, doch Ame rika kan niet toestaan dat de Ame rikaanse wetten en met name de neutraliteitswet ongestraft worden overtreden en dat acties worden on dernomen, die tot tegenacties kunnen leiden waarbij Amerikaanse strijd krachten betrokken kunnen geraken. den ondanks scherpe waarschuwin gen van Algiers in de Sahara liet ex ploderen, zijn ze nog slechter ge worden. Wanneer deonteigenings- en socia- lisatiebesluiten nu echter als Alge rijns antwoord op die Franse kern proef zijn bedoeld, dan mag worden verwacht dat Parijs spoedig voor een nieuwe climax in deze dialoog zal zorgen door een einde te maken aan de mil.joenensubsidies die tot dusver de kurk vormden waarop de Algerijn se staat zich nog zo'n beetje drijven de wist te houden. In elk geval mag men van nu af aan al wel met nog wat meer scepti cisme het verdere verloop volgen van het Frans-Algerijnse experiment, waarbij een kapitalistische mogend heid zich beresid verklaarde haar voormalige kolonie met handen vol geaud behoorde tot de drie of vier Beid te steunen om dat vroegere pro- Franse supermagnaten die Algerije *®«.toraat ,n ?^.e. lf-n een S»" vroeger beheersten en behalve zijn ctellstische staatshuishouding op te wijngaarden met een oppervlakte van 1 zetten. 1000 hectares die per jaar ruim 4 mil joen liter wijn opbrachten, contro leerde hij ook nog de grootste siga- rettenfabriek van Algerije, een ce- mentindustrie en een deel van de autohandel. In de dagen van de onafhankelijk heidsproclamatie had Borgeaud zijn jasje echter even snel als virtuoos weten om te draaien en sedertdien scheen hij bij de Algerijnse autori teiten in een tamelijk gunstig blaadje te staan. Achteraf heeft men nu natuurlijk reden aan te nemen, dat Ben Bella Borgeaud, die een symbool was van de Franse rijkdom, vooral heeft ont zien om de ..zwartvoeten" gerust te stellen en hun massale uittocht nog enigszins af te remmen. Nu dat plan is mislukt, lijkt de Algerijnse regering onder de druk van de linkse oppositie een veel radicaler koers te willen va ren. een koers waarvan de verwijde ring van Borgeaud dan het symboli sche begin zou zijn. De Indonesische zaakgelas tigde dr. Mohammed Sjarif arri veerde zaterdag in Den Haag Bij Hotel ..Des Indes"waar hij voorlopig zijn intrek heeft ge nomen. werd hij warm verwei komd. door een aantal in on land verblijvende Indonesiërs. Mevr. Leimena uit Tiel hing hem een krans van rode en witte tulpen om. Antwoord? Overdreven hartelijk zijn de Frans- j Algerijnse betrekkingen sinds de on- j afhankelijkheid nooit geweest. En I door de bom die De Gaulle kortgele- Met 21 kanonschoten en een I aangekondigd van de Newyork- groots vuurwerk heeft de Daily se krantenstaking, die 114 dagen j Mirror gisteravond het einde heeft geduurd. I Zondag kwamen de dagbladdirec ties tenslotte ook met de cliché makers tot overeenstemming, nadat de vakbond met nieuwe voorstellen was gekomen, waarvan geen bijzon derheden z(jn bekendgemaakt. De regeling wordt beschouwd als een persoonlijke triomf voor burgemees ter Robert Wagner, die als bemidde laar is opgetreden. De staking begon op 8 december, toen de typografen het werk neer legden. Later volgden andere leden van het personeel Naar schatting is door de staking een verlies van meer dan 200 miljoen dollar geleden. De toneelspeler Jack Benny stelde vannacht de persen van de Daily Mirror weer in werking en de film ster Natalie Wood „doopte" met champagne de eerste bestelwagen die met de nieuwe nummers vertrok. „New York leeft weer" stond er met vette letters op de eerste pagina van de Daily Mirror. De Daily News kwam uit met een grote foto van burgemeester Wagner van New York op de voorpagina. De burgemeester stelde de persen in wer king bij dit blad. dat bekendmaakte dat het morgen 1000 ballons zal los laten van het dak van de wolken krabber waar het gevestigd is. De vinders van de ballons krijgen de krant een maand lang gratis. De staking heeft diepe sporen na gelaten in het Newyorkse amuse ments- en zakenleven In de periode van de staking gingen maar weinig mensen naar nachtclubs en restau rants. De grote warenhuizen in het centrum van New York leden zware verliezen en wel voornamelijk omdat zij vóór de kerstdagen niet konden adverteren. Effectenmakelaars zagen af van hun provisie en huiseigenaren moesten de huur van lege flats in het centrum verlagen door de teruggang van het zakenleven. Verk iezingsuitslag op televisiescherm De kijker zal ook dit jaar de ver kiezingsuitslagen (15 mei) op het t.v.-scherm kunnen volgen. Het com mentaar zal nu niet zoals vorige maal door de heer J. J. van Mechelen worden verzorgd, maar door de medewerker van de AVRO, Philippe la Chapelle jr. Advertentie In Washington maakt men zich be zorgd over het feit, dat aanhoudende aanvallen der ballingen de Cubanen en Russen zou kunnen bewegen tot vloot- en luchtmachtpatrouilles in de internationale wateren der Caraibi- sche Zee. die allerlei incidenten tot gevolg kunnen hebben. In deze om standigheden zouden de Russen bo- vendien een excuus kunnen vinden gewonden, tot handhaving van de aanzienlijke i vernield, troepenmacht op Cuba. De Amerikanen hebben tevens aan de Engelsen en andere bondgenoten in de Caraibische Zee verzocht te wa ken tegen activiteiten van Cubaanse bannelingen vanuit hun gebieden, met name vanaf kleine eilandjes, be horende tot de Bahama's. Zaterdagavond heeft de Cubaanse premier. Castro, gezegd, dat de Cu baanse regeringstroepen in iets meer dan dertig dagen meer dan 60 pro cent van de „contrarevolutionaire elementen" in de provincie Matanzas hebben vernietigd. Over enkele we ken zouden de resterende rebellen zijn uitgeroeid. Volgens een brief die een uitgewe ken Cubaanse journalist in Miami uit Havanna heeft ontvangen, zouden bij een vuurgevecht tussen lijfwach ten van Castro en verzetslieden, ver scheidene doden z(jn\ gevallen. VEEL BEWOLKING De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Half tot zwaar be wolkt met plaatselijk enige regen of motregen en hier en daar mist, zwakk etot matige zuidelijke wind. Iets hogere temperaturen overdag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 APRIL 1963 on op: 6.15 uur; onder: 19.14 uur. laan op: 12.16 uur: onder: 3 41 u loogwater te Katwijk te 9.48 en 22.40 uur. Laagwater te 4.57 en 17.48 uur. In Tirol bij Innsbruck heeft zich zon dag een ernstig ongeluk voorge daan. dat vermoedelijk het leven heeft gekost aan negen mensen, voor het grootste deel Duitse stu denten. Een groep van 26 Berlynse studenten was er zondag onder leiding van gidsen met de ski's op uitgetrokken. Bij de afdaling op de terugweg wer den 12 van hen verrast door een enorme lawine, die hen meesleurde. Negen studenten werden bedolven onder de sneeuw. ^/hTeld":^ I CDU 4 pc. (48.4of 46 zetels, verlies 6; begin niet veel uitrichten omdat het al donker geworden was en de sneeuwlaag bijzonder dik was. Zon dagavond wist men bij het licht van toortsen vier lijken uit te gra- - ven Er bestaat maar weinig kans dat er nog overlevenden gevonden stemmen kreeg, bracht het niet er- zullen worden der dan 3,2 pct Zl) ver,oor daarmee zuilen woraen. haar enige zetel. Van de ruim 2'/, I miljoen kiesgerechtigden bracht 75,5 j pet zijn of haar stem uit. (Van onze correspondent in Bonn) Opnieuw hebben de Westduitse sociaal-democraten bij deel staatverkiezingen vele stemmen gewonnen ten koste van de chris- tendertiocraten. Gisteren boekten zij in Rijnland-palts een winst van 5.8 pct.. terwijl de CDU 4 pct. achteruitging. De liberale FDP maakte een fractionele winst. De volledige uitslagen met tussen haakjes de percentages in j 1959. luiden: SPD 40.7 pct. (34.9) of 43 zetels, winst 6: FDP 10.1 pct. (9,7) of 11 zetels, winst: 1. De ultra-rechtse Duitse RUkspartü De socialisten zijn in de wolken. In de eerste plaats omdat de absolute meerderheid in het parlement van Rijnland-Palts van de CDU ten einde is. In de tweede plaats omdat, on- Perzië: 4 doden Een aardbeving heeft gisteren in het Perzische dorp Hcndodjan (in het noordoosten des lands) aan vier danks enkele tegenslagen de laatste mensen het leven gekost. Er zijn twee tijd. de wind niet uit de zeilen blijkt Honderd woningen zijn te zijn geraakt van de partij die in de deelstaten Hamburg. Noord-Rijnland- Westfalen, Sleeswijk-Holstein, Hes sen en Beieren de afgelopen twee jaar aanzienlijke winsten boekte. Het grootste succes behaalde de SPD ove rigens op 17 februari j.l. in West- Berlijn, dat als buitengewone deel staat geldt. Zij behaalde toen 61.9 pct van de stemmen. 9.3 pct meer dan in 1958. sen de twee grote partijen, omdat men een dergelijke coalitie ook in Bonn graag zou zien. Willy Brandt trok zich echter van de adviezen uit Bonn weinig aan en vormde een Se naat met de liberalen. Sindsdien nu is de toestand in Bonn sterk gewij zigd. CDU en SPD. die elkaar eerst spaarden om kiezers en politici rijp te maken voor de grote verzoening, zijn begin maart met een knal op elkaar gebotst, toen de Spiegel- affaire weer werd opgerakeld. De so cialisten publiceerden hun Spiegel- rapport waarin werd opgesomd hoe vaak de ministers het parlement had den voorgelogen, en de christendemo craten deden uit de doeken dat een SPD-afgevaardigde een protocol van een geheime commissiezitting aan de Spiegel-redactie had doorgegeven. Daarmee was het hek van de dam en laaiden alle controversen tussen de twee grote partijen weer op. In de, - buitenlandse politiek b.v. is de SPD zaak van de Belgische eenheid, tegen aanvaarding van het Frans-' Duitse univ?rdrag zonder toevoeging van een bepaalde clausule, de CDU is daarvoor. De SPD was tegen het doorzetten van het NAVO-embargo voor het al afgesloten aardgasbuizen- contract, de CDU echter voor. En zo zijn er meer kwesties. Interessant Is nu, dat door deze „N ïeuwe positie van Rhijnland-Palts vanuit Bonn getrokken worden. Pas in de herfst van 1965 zijn er weer verkie zingen voor de Bondsdag. Als de hui- a oo^ j „v I dige tendens zich voortzet is het verre ontwikkeling de SPD en de liberale ïan denkbeeldig dat daarna FDP en rDP elkaar steeds nader komen. In I organisatiecomité sprak van 50.000 deelnemers gehoor gegeven aan de oproep aan dit „rendezvous der Bei- Brussel heeft zondag weer een de- gen" deel te nemen. Zoals grbruike- monstratie gehad: dit keer was ech- ijjk waren uitgebreide voorzorgs ter het doel niet om Vlaamse of maatregelen genomen om wanorde- Waalse eisen te onderstrepen, maar lykheden te voorkomen. Vrijwel het om de nadruk te leggen op de nood- gehele Brusselse politieapparaat was Vol- op de been en de rijkswacht was met gens een schatting van de politie waterkanonnen. Spaanse ruiters en hadden ongeveer 12.000 Belgen het gepantserde voertuigen «araat om te kunnen ingrijpen. Zover is het echter J niet gekomen. Het bleef bij scheld partijen, fluitconcerten en voetzoe kers en hier en daar wat schermut selingen waarmee de politie weinig moeite had. Bij de aankomst van de eerste deel- nemers aan de demonstratie met Het ziet er inmiddels naar uit dat h* "ü™Ieéü^SPD samen over een meerderheid spandoeken, waarop een gescheurde beralen tegenovn- de CDU In West- uit slecht5 257 tegen 242 stemmen, te enkele tientallen Vlaamse 'contra- enne, de SPD als de CDU van Bonn be[ ee^^n. lif MmÏÏE ffzïïZSfjSi Rynland-Palts een proeftuin worden voor de Bonner politiek. Na j de verkiezingen in Berlijn probeerde Berlijn regeren belde uit de Berliiners te sturen in de rich- zouden ze dat kunnen gaan doen, nu ting van een hernieuwde coalitie tus- - - - - Dit nummer bestaat uit 16 pagina's TT recente deelstaatsverkiezingen voort. scandeerd de absolute meerderheid van de CDl da 70U dat ^tekenen dat de SPD ','„7 verbroken is. Daarmee rou een einde 1 tenminste 4 pc, meer stemmen krijgt P'aus komen aan de CDl -FDP-samen»er- j in i965 dc CDU wkM 3 pc minderen Kon kine die de atrelopen twaalf jaren de de pop Mn tract|e stijgt En dat zou deelstaat heeft beheerst. bovengenoemde FDP - SPD-meerder- Of het zover zal komen weet nog held kunnen doen uitgroeien tot een 1 niemand. Maar er zal zeker aan de aantal van zeker 280 zetels. Onder gejouw e» ap- ontploffende voetzoekers kon de stoet echter vrijwel onge stoord zijn weg vervolgen. Zonder een incident van enige be- tekenis eindigde het „rendez-vous der Belgen", waarbij ook n „nieuwe" Belgische vlag werd meegedragen de Waalse Haan en de Vlaamse Leeuw broederlijk naast elkaar afgebeeld op een gouden veld als symbool van de eendracht van het land! Zelfs de schermutselingen, die ge woonlijk na betogingen als deze vol gen. bleven uit. Kort nadat Vlaamse tegenbetogers hun laatste „Vlaamse Leeuw" hadden aangeheven en hun Waalse opponenten nog een keer de „Marseillaise" ten gehore hadden ge bracht konden politie en rijkswacht inrukken en kreeg Brussel zijn nor male zondagse aanblik. De 26-jarige Amerikaanse luchtmachtkapitein Edward Dwight is als eerste neger uit verkoren een opleiding tot astro naut te krijgen. Amerika is bezig het korps ruimtevaarders gelei delijk uit te breiden. Thans zijn er ongeveer 25 in opleiding. Deze foto toont kapitein Dwight met zijn echtgenote en zijn zoontje Eddy. (Van onze Haagse correspondent) In de Engelse pers wordt veel gewag gemaakt van het feit. dat de 51 jarige Russische ingenieur Oleg Lenchewsky, die twee jaar geleden in Engeland asiel vroeg en ver kreeg. het land verlaten heeft en naar Nederland vertrokken is. Hoewel de Rus reeds begin februari in Neder'and is aangekomen heeft de Britse pers pas nu ontdekt, dat hij verdwenen is. In Engeland neemt men aan. dat de man. die een deskundige is op het gebied van ontzilting -an zeewater en in het algemeen van zuivering van drinkwater, in Nederland is gaan werken. Hij zou overigens niet alleen deskundige op dat gebied zijn, maar ook bij de zuivering van radio-actief water. Het moet waar schijnlijk worden geacht, dat de man werkzaam is bij de afdeling water, bodem en lucht van de TNO in Den Haag, bij een der afdelingen van TNO in Delft of bij een min of meer particulier bedrijf in Uit hoorn, waar men een preparaat vervaardigt, dat drinkwater vrij j zou kunnen maken van radio-acti viteit. Volgens de Sunday Telegraph van j gisteren zouden de Nederlandse au toriteiten zijn komst in Nederland en zijn verblijfplaats strikt geheim willen houden. Dit zou dan in 's mans belang zijn, omdat hij an ders zou kunnen worden bloot ge steld aan bedreigingen Lenchews ky heeft zijn vrouw en kinderen in Rusland achtergelaten. Men zou pressie vrezen. Desgevraagd deelde een woordvoer der van het ministerie van Justitie ons mede, dat de Russische inge nieur begin februari een werkver gunning voor één jaar gekregen heeft. Tengevolge daarvan is hem ook een verblijfsvergunning voor die termijn verstrekt. Uit het Leidsch Dagblad van 1 April 1863: Te Parijs verzocht iemand, een audiëntie bij keizer Na poleon om iets te laten zien wat nog niemand had aan schouwd en waarvoor hij een beloning verzocht n.l. een baard van 87 cm l?\gte. Minister Thorbecke heelt heden de eervolle vermeldin- gen uitgereikt voor de inzen- dingen op de Londense ten- j toonstelling o.a. aan A. V/ Sijthoff voor Japanse boeken

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 1