vers Boekenbal: „daverend feest met schrij 4 Jewtoesjenko biedt zijn excuses aan KAMSTEEG'S :SS hÜi i Piraikon - theater boeide urenlang Koningin Juliana aanwezig Na een aanval van de Prawda Verschuiving t.b.c. naar latere leeftijden In 1963 in district Leiden reeds 53 gevallen van actieve t.b.c. !Tllrn:vn 9JZ'!"ï„Er duid""k'fn PERSOONLIJKE LENINGEN AMSTERDAMSCHE BANK BEKRONINGEN Y.E.B.O. C4^ ic&\C SNELLE^SÉRVICE Paasveetentooiistelliiig gaf mooie dieren te zien Opgericht 1 maart 1860 Zaterdag 30 maart 1963 Tweede blad no. 30920 Rondgang Het Boekenbal, dat even een Boekenbal zonder schrijvers dreig de te worden, is gered. Want iedereen was er weer dank zij het op het nippertje bereikte voorlopige akkoord met staatssecretaris Scholten. Het is weer een daverend feest geworden in het Amster damse Concertgebouw en dat is niet in de laatste plaats te danken aan het feit. dat de strijdbijl tot nader order is begraven. In zijn openingsrede van de 28ste Boekenweek en van de eerste Europese Boekenweek zei de minister-president: ..Ik las in de krant een kop met: ..Geen schrijvers, wel De Quay", maar gelukkig kan men nu schrijven: ..Wel schrijvers, ook De Quay". De gala-avond, die aan het bal maar toch luisterde en keek men voorafging, werd bygewoond door urenlang geboeid. Wie zich de moeite Koningin Juliana en vrijwel de gehe- had getroost de Nederlandse verta- le ministerraad. Minister Cals moest ling te lezen ontging weinig van de wegens ziekte verstek laten gaan bedoelingen van de Griekse spelers en Omdat echter de boekenweek dit jaar men hoeft immers geen Grieks te in het teken van Europa staat, waren kennen om onder de indruk te komen in het Concertgebouw ook de ambas- j van het krachtige ritme en de bewe- sadeurs van een groot aantal landen ging van de koren, aanwezig. I wertj ggp^t ^oor de tra- i i gedie heeft in ieder geval zijn tyd Dankbaarheid Uitgezeten tot de zaal werd ontruimd voor het bal. Intussen had men dan De voorzitter van de Commissie j}®gelegenheid om alvast één van de voor de collectieve propaganda van door Metten Koornstra vervaardigde het Nederlandse boek. de heer G.Lub- barokke maskers aan de wanden uit berhuizen, zei in zijn begroetingsrede kl^zen voor bet tijdstip waarop traditiegetrouw het ..plunderen van de versieringen mocht beginnen. In de pauze van het optreden van het Piraikon-theater begaf de Konin Na afloop van de voorstelling maak ten Koningin en andere hoge gasten I een korte rondgang langs de versie- j ringen in de gangen. Staatssecretaris Scholten kon hier nog eens de argu- i menten van de schrijvers benadrukt zien. Er waren tal van foto's opge hangen van schrijvers, voorzien van teksten als „Brood op de plank", „Voor rnjj is de lol er af" en „Bibeb heeft step-in-dium geweigerd". Een levensgroot gereproduceerde adver tentie, waarop Ko van Dijk het pu bliek oproept te sparen bij de Post spaarbank, was voorzien van het bij schrift: „Waarom hij wel. Excellen tie?" Kort na half twaalf verliet Konin gin Juliana het Concertgebouw. De Prawda. het orgaan van de Sowjetrussische communisti sche partij, heeft tot uitdrukking gebracht dat men niet bevredigd is door de schuldbakentenis die de Russische dichter Jewtoesjenko zou hebben afgelegd. Zoals bekend heeft de dichter van het in het Westen vooral bekend geworden ..Er staat geen monument in Babijar een onverbloemde uiting van mededogen met de vervolgde joden, kortgeleden een toernee door West-Europa ge maakt en daar op verscheidene bijeenkomsten het woord gevoerd. Zwaar gestraft" Premier Chroesjtsjow leverde kri tiek op zijn uitlatingen, zeggend dat hij een verkeerde voorstelling van zaken omtrent Rusland had gegeven. In de afgelopen dagen werd deze kritiek op enkele bijeenkomsten van Russische schrijvers in Moskou her haald. Ook een andere jonge dichter Andrej Voznesensky, moest in die kritiek delen. Hun collega Wladimir Firsov zei ter vergadering dat de gekritiseerde dichters, gezien hun verklaringen ln o.m. „Wij zijn de Staatssecretaris dankbaar voor zyn voortvarend, soe pel en doortastend beleid, wij zyn de schrijvers dankbaar voor hun loyale Op 2 april a.s. begint, zoals gemeld, in de Sleutelstad het vierde bevol kingsonderzoek op tuberculose. In 1954 werden by dit onderzoek 38 gevallen van actieve longtuberculose ?}g*'""'ag van de Prawda verheuernde daline dus, die zich hopelijk voortzet in dit jaar. £lng jezejd nat betreft de publikatlr in L'Express „een onherstelbare fout de Westerse pers. het in hen gestelde vererouwen en de aandacht waarmee zij zijn omgeven" niet hebben ge rechtvaardigd. Zij moesten „snel weer hun plaats innemen in de rijen van jonge mensen die schouder aan schouder met ware strijders van de oudere generatie, partijleden en an deren oprukken". Jewtoesjenko gaf op de bijeen komst van schryvers toe dat in zijn 1 in het Parijse weekblad „l'Express gepubliceerde autobiografie grote fou ten hadden gestaan maar naar hij j zei waren bepaalde passages ver- draaid weergegeven. De redactie van het blad heeft daarop de beschuldi- ging van verdraaiingen van de hand I gewezen. In het jongste artikel van de Praw- j da wordt gezegd: Jewtoeseno heeft zyn zware fout erkend maar zijn ver klaringen tegenover het bestuur van de schrijvers-vereniging hebben de deelnemers aan de vergadering niet bevredigd. In zijn verklaringen heeft men ook bepaalde elementen opge merkt waaruit blijkt dat hij nier de wortel heeft onderkend van zijn dwa- j lingen zowel in het kader van de pu- blikatie van zijn autobiografie als in sommige van zijn gedichten. worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de hniiriin? ten onzichte van onze com- &in gekleed in een japon met groen Het streven van de tuberculose- ste plaats niet voor de betrokkene mS rS* ETJS OD dit wil "velen lijfje cn een groen zijden i bestrijding is en blijft het vroegtijdig Hoe eerder een behandeling kan wor- L.L .."LLT..!J rok - zich naar de Spiegelzaal, waar opsporen van patiënten, die voor hun I •»- |f— geSe op he^pocüum een Nederland - twintigtal schrijvers en uitgevers omgeving gevaarlijk kunnen, zijn Je tragedie in de zaal te zien zouden haar werd voorgesteld. Onder krijgen: een boekenbal zonder schrij-j ^en bevonden zich de heer Paul vers, nu kunnen wij ons verheugen j Brandt jr„ de a.s, voorzitter van de op het feit dat alles weer zal zijn zo- Commissie voor de collectieve propa als het andere jaren was: een schrij versbal zonder boeken". Prof. de Quay schetste o.a. de gro te invloed, die het boek op ons heeft gehad, waarbij hij zowel de bijbel als Ot en Sien als voorbeeld noemde. De Nederlanders lezen veel in vreem de talen, maar prof. De Quay betreur de het dat ongeveer 80 procent van alle in onze eigen taal verschenen ro mans en novellen nimmer wordt her drukt. „Dat de cyfers van de totale boekenproduktie, alles tezamen, on geveer anderhalf m&£l zoveel bedra gen als in 1950. Is verheugend." Ik vraag mi) echter af wat de reden kan zijn dat het Nederlandse publiek een zo geringe belangstelling toont voor literatuur van eigen bodem. Een tweede verontrustende factor acht ik, dat het aandeel van de oorspronke lijk Nederlandse romans en novellen in de totale produktie sedert 1950 min der wordt" „Dodenoffer" en „Eumenidcn" Het was een bijzondere gebeurte nis dat het Piraikon-theater uit Athe ne twee delen van de 2420 jaar oude Orestes trilogie van de tragediedich- ter Aischulos opvoerde, n.l. „Dodenof- fer" en „Eumeniden". De circa 1500 aanwezigen op enkelen na heb ben er geen woord van verstaan. ganda van het Nederlandse boek. prof. dr. J. Presser, auteur van het geschenk 1963. mevrouw R. J. Prin- sen-Geerligs, stichtster van de Reina Geerligs-prys voor jonge literatoren, en Jean Dulieu (Paulus de Boskabou ter). winnaar van de prijs voor het kinderboek 1962. Elk geval van besmettelijke long tuberculose zal nu in korte tyd een groter aantal slachtoffers maken dan een tiental jaren terug, omdat het percentage der Nederlandse be volking. dat nooit in contact is ge weest met tuberculose steeds groter wordt. De explosies van deze ziekte elders bewijzen dit duidelijk. Wij kunnen en mogen niet wachten, tot er ziekte- symptomen zyn ontstaan, in de eer- Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF N.V. Nederlanders uit niatt moeten (Van onze deskundige medewerker) i uniformer en de vier zeer goede af- Het wil ons voorkomen dat we niet Jo. Ho'SSfi eerder een zo eoede collectie Daas- te Hoofddorp leken ons met de zesde eerder een zo goeae couecue paas plaate niet te hoog gewaardeerd. Dc bijna alle afdelingen en er werden W.eringermeer als zevende heel veel eerste pryzen toegekend aan dieren die meer dan 255 punten hadden behaald. Zei uit voorzorg naar dokter! Tn««en He 200 en *00 Neuer- Dit aantaI zal ongeveer de helft! lussen ae ZUU en juu iNeuc hebben bedragen van alle aangebo- landers hebben met vakantie in ben dieren. Een vaars kreeg zelf.> Zermatt vertoefd sinds 13 fe- 291 punten, een andere 290. i j j i De kleur van de runderen was bruari j.l., de dag, waarop zich overwegend roodbont: blaarkoppen het eerste tyfus-geval open- hebben we nog minder gezien dan baarde De nenecskundiae hoofd zwartbonten en die waren er al wei- baarde. ue geneesKunaige nooia ni(? Naa£t het rundvee waren er enkele vette kalveren, een paar hok- I ken goede Piotrain-varkens en enkele schapen. Van die vette kalveren gin gen de vier hoogste bekron ngen kampioen en reserve-kampioen der roodbonten en der zwartbonten alle naar Staverden (Gld.). Met naast de tentoonstelling de „gewone markt was het weer een drukke bedoening op de Leidse vee markt- Waren het over de hele linie heel goede slachtrunderen die ter ten toonstelling waren, de topdieren wa ren in alle afdelingen ook opvallend goed. Van de zwartbonte en blaarkop runderen werd een heel goede, erg bonte van G. Roos te Abbenes (274 p.) kampioene. De stieren, die niet de voornaam ste afdeling vormden zagen als hun kampioen aangewezen een stier van 267 punten van E. C. Westgeest te Wassenaar. Van de ossen zegevierde te hebben begaan". Hij had in zyn levensbeschrijving willen tonen dat den ingesteld, hoe beter. hy nooit een „door het Rode Plein In sommige gevallen behoeft dan veroordeelde dichter" was geweest een sanatoriumopname nog niet zoals in het Westen was beweerd, en nodig te zijn, in andere gevallen kan dat de ideologie van het communisme de duur der sanatoriumbehandeling de basis van zijn hele leven was en worden bekort. I 7,,„ blijven. Hij bood zijn excuses aan worden bekort. Ten tweede en dit is voor de gemeenschap uiteraard belangrijk kunnen besmettingen in de omgeving der patiënten worden voorkomen of beperkt. Er is een verschuiving van de tuberculose naar latere leeftijden. boven de 55 jaar zien wij zelfs een relatieve toename. Wy doen dan ook een speciaal beroep op de oudere leeftijdsgroepen om bij dit onderzoek niet thuis te blyven. Voor vervoer kan worden gezorgd en de financiën behoeven geen bezwaar te zijn. De tuberculosebestrijding in Neder land kan tevreden zyn, het sterfte en ziekte-cijfer zijn de laagsten ter wereld, maar dit wil niet zeggen, dat deze ziekte in ons land niet meer voorkomt. In de eerste drie maanden van 1963 registreerden wy in het district Leiden reeds 53 gevallen van actieve tuberculose, ongeveer evenveel als in het laatste half Jaar van 1962. Laat dit een waarschuwing zyn! Hopenlijk kennen de Leidenaars hun plicht tegenover zich zelf. hun gezin en de maatschappij door mee te doen aan dit belangrijke onder zoek. Ten overvloede merken wij cp. dat dit niet geldt voor hen. die in het laatste half jaar elders zijn gecon troleerd, of nog onder controle staan. Evenmin voor zwangeren in de eer ste twee maanden der zwangerschap en voor personen joneer dan 15 jaar. Wij hopen van ganser harte, dat de opkomst groot mag zyn, in het. belang van de volksgezondheid van onze mooie en oude stad Leiden. J. G. BAZUIN. Directeur G.G. en G.D., dr. D. RUITER. Directeur van het Consultatie- Bureau voor T B C. bestrijding. voor gedeelten van de levensbeschrij ving zoals ze in het Franse blad wa ren verschenen. „Myn grootste fout was dat ik niet heb gedacht aan de moraal van buitenlandse pers en daar ben ik streng voor gestraf'. Jewtoesjenko is verweten dat hy een te zwart beeld heeft gegeven van de periode van Stalin en dat hij het abstractionisme heeft gesteund. De Prawda gaf hem echter na dat hy zich in sommige gedichten een „goed soldaat van de partij" had betoond. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK. Beroepen te Papendrecht, G. Bies- broek te IJsselmulden; te Zwartebroek J. Kruyt te Lexmond. Bedankt voor: Vrlezenveen P. J. Bos te Sprang (N.-B.). Geveilde percelen Ten overstaan van notaris M. P. Kaptein te Leiden Woonhuis met tuin Vreewykstraat 9 in bod: f. 26.000 koper: C. J. L. Coster te Wassenaar voor: f. 26.010. Leeropdracht gewijzigd By Kb. is de leeropdracht van prof. dr. Th. J. G. Locher. luidend de algemene geschiedenis, gewyzigd in de algemene geschiedenis en de wijsbegeerte der geschiedenis. Op de gisteren te Leiden gehouden VEBO-paa sveeten toonstelling waar een prachtige collectie slachtvee was ingezonden, vielen de bekroningen aan de volgende inzenders ten deel: Afdeling A: runderen, uitsluitend zwartbont en zwart- of roodblaar: gemeste koeien (niet meer dan 6 brede tanden): J. L. Dekker. Beem- ster. Ie prijs; P. J. v. d. Eyk, Bent huizen en Joh. Groeneveld. Aalsmeer ereprijs; gemeste koeien (niet meer dan 4 brede tanden»: J. L. Dekker. Beemster. P. J. v. d. Eijk. Benthuizen, J v. d. Maarl. Hoofddorp en G. Roos, Abbenes ereprijs; gemeste koeien (niet meer dan 2 brede tanden)O de Kok Nieuw-Vennep. Ie prijs; dikbil- len-slachtrijp (niet meer dan 2 brede tanden M. J. Dijt. A dam. eervolle vermelding: gemeste stieren (niet meer dan 2 brede tanden)M. Visser. Nootdorp, ereprijs; gemeste ossen «niet meer dan 2 brede tanden): K. v. d. Spek. Abbenes eerv. verm.; Kampioen in de afdeling gemeste koeien: G. Roos te Abbenes. Afdeling B runderen, uitsluitend roodbont: 'afgewisselde gemeste koeien»: H. Baars. Nieuw Vennep. A. v. d. Maarl, Haarl'meer eerv. verm.; A. v. d. Maarl, Haarl.meer, 2 eerste prijzen; J. V. d. Maarl. Hoofddorp, eerv. verm. 2 eerste pryzen en 5 ere prijzen; L. J. Noordam, Woubrugge, eerv. verm.; D. Rademaker. Wierin- gerwerf, ereprijs; fa. G. Roos. Vijf huizen. 2 eerste prijzen en 5 ereprij zen- G. Roos. Abbenes. ereprys; AL Roos, Nieuw-Vennep. ereprys; Gebr. Spronk. Zoetermeer. ereprijs; E. C. Westgeest, Wassenaar ereprijs; J. L. de Groot. Zoetermeer. eerv. verm.; gemeste koeien met niet meer dan 6 brede tanden: T. v. d. Broek. A'dam, le prijs; fa. J M. Knoop en Zn., N.- Vennep, ereprijs; O. de Kok. Nieuw- Vennep. ereprijs fa. G. Roos. Vijfhui zen. drie eerv. verm.; K. Roos. Bo venkerk. ereprijs; P. Roos. Ter Aar, eerv. verm. en 3 ereprijzen; E. C. Westgeest. Wassenaar, le prijs en eerv. verm.; gemeste koeien met niet meer dan 4 brede tanden; A. M. Am- merlaan. Zoetermeer, ereprys P. J. v. inspectie van de Volksgezond heid is er in geslaagd de over grote meerderheid van deze landgenoten op te sporen. Zij hebben allen de dringende raad gekregen zich met hun huisarts in verbinding te stellen: een ge wone maatregel van voorzorg. De kans op een drama als in Zermatt is hier uitermate be perkt, voegde prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal voor le Volksgezondheid gisteravond Ofschoon voor een besmetting met tyfus slechts enkele bacteriën vol doende zyn, is toch de kans, dat andere Nederlanders reeds besmet zouden zyn beperkt adus prof. Mun tendam. In Zermatt was een duide lijke, éentale onheilsbon. Men moet athans aanemen dat verontreinigd een goede van J. H. J. v. Hulsen te i B i 11 heekwater in het waterleidingsstelsel is terecht gekomen. Hoe dat kon ge beuren wordt nog onderzocht. In totaal hebben zich 250 tyfus- gevallen voorgedaan: 180 Zwitsers, 13 Duitsers. 45 Engelsen. 2 Amerika nen. 1 Deen, 1 Luxemburger en vyf Nederlanders. De toestand der Nederlandse patiënten is goed. Prof. Muntendam vertrouwt er volkomen op. dat het beroep dat men nu gedaan heeft op Nederlanders, die in Zermatt hebben verbleven, name lijk om zich door hun huisarts te laten onderzoeken, tot gevolg zal hebben, dat men ook eventuele bacillendragers zal kunnen opsporen. Het dodenpercentage bij een tyfus- epidemie bedraagt overigens tegen woordig slechts twee tegen vroeger tien. Regering stort Pi eicl voor Bali Badhoevedorp <263 p één van fa. M J. Knoop en Zn te Nw. Vennep had 266 p.t. De zeer goede dikbillen zagen als hun kampioen aangewezen de beste zware van W. Immink (291 p.> tegen de wat minder zware doch in zijn achterstel nog haast betere van A. Stokman/P. C. Clemens. Abbenes; Voorburg <283 p.). Twee uitstekende roodbonten. En dat de vrouwelijke roodbonten best waren bleek heel duidelijk toen de zeven kampioen-kandidates bijeen waren Hun puntenaantal varieerde van 281 tot 290. Deze laatste, een beste harde tweetander van de Gebr. Spronk te Zoetermeer, werd kam pioene. Uit al deze kampioenen werd alge meen kampioene de tweetandvaars van Gebr. Spronk te Zoetermeer. Met zijn uitstekende viertal ereprijs zestandvaarzen veroverde P. Roos te Ter Aar de eerste kampioensprys der groepen en met een andere goede groep bezette hy de tweede plaats. I roman als deze zich slecht voor ver- Met zijn vier goede ossen werd K. filming leent. De nadelen daarvan Roos te Bovenkerk derde; fa. G.' laten zich dan ook naar ons gevoel Roos te Vijfhuizen bezette met zyn sterk gelden. iets minder jonge koeien de vierde Overigens kan waardering heersen Léon Morin pretre Veel dialogen STUDIO een zich in hoofd zaak tot theologische problemen bepalende film is Léon Morin Prètremet Jean Paul Belmondo en Emmanuele Riva de laatste bekend uit de film „Hiroshima mon amour" in de hoofdrollen. Het betreft hier een verhaal uit de bezettingstijd, waarin een jon ge knappe priester door verschil lende vrouwen belaagd wordt doch in zijn geloof de kracht vindt om elke verleiding te weer staan. Een van haar wordt op hem ver liefd, zy is communiste, maar als ge volg van eindeloze gesprekken met de priester, bekeert zij zich tot het katholicisme. Doch ook zy is niet be stand tegen de onbewuste charme van de priester, aan wie zy tenslotte biecht, dat zij hem voor zich be geerde Na de bevrijding wordt de geeste lijke naar het platteland overge plaatst en volgt de laatste ontmoeting tussen hem en de vrouw, waarna ieder hun eigen weg gaan. Deze film biedt een verkorte en buitengewoon fragmentarische weer gave van de roman van Beatrix Beek. waarin de regisseur Jean Pierre Mel ville eerlijk en zuiver de intenties van de schrijfster uiteenzet. Zij bevat weinig actie: het hoofd accent ligt op de langgerekte gods dienstige disputen tussen de priester en de vrouw, over problemen, welke voor de in dit onderwerp geïnteres seerden van belang en waarde kun nen zijn. Het komt ons echter voor dat een De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede. dat de regering heeft besloten aan het Indonesische Roode Kruis een bedrag van 1 50.000 over te maken ter leniging van de nood op plaats. Groep nummer vijf, van E. C. voor het subtiele spel. dat de vertol- Bgjj I Westgeest te Wassenaar, kon wat kers der hoofdrollen te zien geven. Vernietigingscommando SCHOKKENDE EPISODE uit wereldoorlog REX Onder commando van ma joor Baldwin, vertolkt door niemand minder dan James Stewart, is een groep van acht Amerikanen op de terugtocht voor de Japanners. Het is hun taak de opmars van de Ja panse legers het verhaal speelt zich af omtrent het begin van de Tweede Wereldoorlog zoveel mo gelijk te vertragen Van het hoofd kwartier krijgen zy een tolk en de weduwe van een Chinese generaal mee. Langs de route, die majoor Baldwin én zijn mannen nemen, vluchten ook duizenden Chinezen in de ellendigste omstandigheden Het medelijden van de majoor slaat om in haat wanneer drie van zijn man nen. van wie een gewond, door de hongerige Chineze worden geplun derd en vermoord. Als represaille laat hij door zyn groep, die uiteraard door het werk waarvoor zij is aan gewezen, uitstekend bewapend is. een dorp. waarin de daders zich moeten bevinden, geheel tegen de grond ha len. De Chinese weduwe, die inmid dels een romance met Baldwin was begonnen, keurt deze impulsieve daad ten zeerste af en blijft alleen op een commandopost achter om haar eigen weg te kiezen. Een harde oorlogsfilm dus in Rex. waarin men iets kan proeven van het wanbegrip, dat zo vaak tussen verschillende ras sen bestaat. JERO-CASSETTE van f40.— of f400. v. d. WATER. Haarlstraat 207 heeft het. De Gero-specialist. De onoverwinlijke gladiator Vechten LUXOR Het is geen opzienba rende gedachte te veronderstellen dat in deze film stevig wordt geknokt. Gladiatoren zijn ondanks hun lu gubere beroep herhaaldelijk order- werp geweest van romantische tafe relen „op de achtergrond". Zo ook nu. Het stuk dat met. de gebruikelijke pracht en praal speelt ten tyde van een der koningen Darius, heeft als hoofdpersoon een gladiator, dip ge makshalve van koninklyk bloed is. Men heeft hem indertijd verkocht als slaaf, maar in de arena geniet hij ue- zelfde roem als Joe Louis in onze tijd in de boksring. Onze vriend redt tij dens een van zijn gevechten op mar kante wijze het leven van de eerste- minister. die het koningschap waar neemt zolang Darius minderjarig is. Hij dankt aan deze daad zijn vrij heid, want de premier was toch wel heel even geschrokken van die aan val op zijn leven. Aanvankelijk nient hij de eerste minister trouw totaat hij dank zij de lieftallige zuster van Darius bemerkt dat deze een nare man Is. die gelijk een tyran zijn land bestuurt. Daarna wordt er ontzettend vaak en hevig gevochten in en bui ten de arena, maar het is duidelijk dat het hoofd van de premier op den duur zal moeten vallen. En dat onze gladiator met Darius' zuster de weg naar het stadhuis inslaat. Voor wie gaarne enige ferme scher mutselingen - in technicolor op het doek gadeslaat ls dit bepaald een werkje van klasse. Als twee druppels water Derde week LIDO De beste Nederlandse speelfilm, zoals „Als twee druppels water" inmiddels door de meeste film critici is gewaardeerd, is gelyk ver wacht werd voor de tweede maal ge prolongeerd. Fons Rademaker sier de werk is een boeiende en artls'iek verantwoorde verfilming van „De donkere kamer van Damocles" de roman van W. F. Hermans. d. Eijk. Benthuizen, ereprys; W. Im- mink. Bovenkerk, ereprijs; fa. A. Kei zer—Van Wees. Nieuw-Vennep. eerv. verm,; J. v. d. Maarl, Hoofddorp, ere prijs en eerv verm.; D. Rademaker. Wieringerwerf. twee erepryzen; fa. G. Roos, Vijfhuizen, ereprijs, drie eerv. verm. en een eerste prijs; G. Roos. Abbenes. ereprijs en le prijs; K. Roos, Bovenkerk, ereprijs en eerv. verm.; P. Roos Ter Aar. eerv. verm.. ereprijs en 3 eerste prijzen; C. v. d. Spek. Ab benes. eerv. verm.; K. v. d Spek. Ab benes, twee eerv. verm gebr. Spronk, Zoetermeer, ereprijs; E. C. Westgeest. Wassenaar, ereprijsgemeste koeien met niet meer dan 2 brede tanden: P. J. v d. Eijk, Benthuizen, ereprijs; G. Roos. Abbenes, ereprys; P. Roos, Ter Aar. twee erepryzen; gebr. Spronk. Zoetermeer. ereprys; H. P. Wegbrans, eerv. verm. Groepen minstens 4 stuks van één eigenaar samengesteld uit de voorgaande individuele rubrieken: P. Roos Ter Aar. eerste en tweede prijs; dikbillen - slachtrijp met niet meer dan 4 brede tanden: W. Immink. Bo venkerk. ereprijs; A Stokman P. P. Clemens. Abbenes Voorburg, ereprijs; dikbillen - slachtrijp - met niet meer dan 2 brede tanden. M. J. Dyt, Am sterdam. ereprijsgemeste stieren met meer dan 2 brede tanden: E. C. Westgeest. Wassenaar, ereprijs; ge meste ossen met niet meer dan twee brede tanden; M. Kroon. Abbenes. le prys; gemeste ossen met meer dan 2 brede tanden: B. Hoogenboezem Pijnacker. eerv. verm.; J. H. J. van Hulsen. Badhoevedorp. twee ereprij zen; fa. J. M Knoop en Zn. Nieuw - Vennep. ereprijs; K. Roos, Boven kerk. eerv. verm., le prys en twee ereprijzen; P. Roos. Ter Aar. le prys; J. H. Verbruggen. Wieringermeei eerv. verm. en le prijs. Kampioen in deze afdeling werden in de diverse rubrieken: gebr. Spronk, Zoetermeer. W Immink. Bovenkerk. E. C. West- geest, Wassenaar. J. H J. van Hul sen. Badhoevedorp. Algemeen kam pioen in de afdelingen A en B: gebr. Spronk. Zoetermeer. Guste koeien: fa. G. Roos. Vijfhui zen. le prijs; guste koeien van de vet. weiderij - zonder br. tanden: T. v. d. Broek Amsterdam, le prijs, ereprys en eerv. verm.; C. Uit den Boogaard. Warmond, ereprijs; ossen voor de vetweiderijT. v. d. Broek, A dam. twee ereprijzen en le prijs. Afdeling Kalveren, vette kalve ren - dikbillen: gebr. Lokhorst, ere prijs (res. kamp. dikb.); gemeste kal veren - geen dikbillen; J. C Klerk. Hazerswoude. eerv. verm.; gebr. Lok horst. Staverden (zw. b le prijs; (zw.b.ereprijs res. kampioen; (zw b ereprijs kampioen; (roodb.» eerv. ver melding. (roodb.) le prijs, (roodb.) ereprijs res. kamp., (roodb.» ereprijs - kampioen, (roodb. le prijs; C. v. d. Stelt. Abbenes (roodb.» eerv. verm.; G. Woudenberg, Westbroek (roodb eerv. verm.; B. Binnedijk, Wassenaar (zwartb.) eerv. verm. Afdeling E, varkens (van 90120 kg.); D Kamstra. Hillegom, ereprijs; P. de Wit, Kudelstaart, le prijs; G. Hofman, Waddinxveen, le prijs en ereprijs. Afdeling F, schapen, groepen fok schapen - minstenstfi stuks met elk tenminste 2 lammeren: Q. Onderwa ter. ereprijs en eerv. verm. Fanny Onderhoudend CASINO „Fanny" is weer in Leiden. Fanny (Leslie Garoni is een pittige Francai.se van achttien jaar. die te levenslustig is en een te ge compliceerd karaktertje heeft om zonder meer een gelukkig huwelijk te sluiten. Zij wordt verliefd op een knappe, avontuurlyke jongen Horst Buch- holz», die echter meer van de zee houdt dan van het lieve meisje. Ver volgens wordt Fanny door de om standigheden min of meer gedwon gen met een vriendelyke, oude en rij ke baas (Maurice Chevalier» te .rou wen. Het verhaal is hiermee natuur lijk nog niet uiUZy wordt toch nog gelukkig, mét haar knappe avontu rier maar dat gebeurt pas na een respectabel aantal jaren. Het verhaal, dat een lilmdraak had kunnen worden, is onderhoudend in beeld gebracht en een opgewekte toon verserkt door uitbundige kleuren, overheerst zelfs. Er wordt goed ge speeld. vooral door Leslie Caron. maar ook door de vitale Maurice Chevalier en zyn evenknie Charles Boyer Couperusavoml Albert Vogel Gisteren heeft de declamator Al- bert Vogel in de Leidsche Schouw burg een declamatie-avond gegeven voor de leerlingen der middelbare scholen en voorgedragen uit het werk van de beroemde schryver Louis Couperus. Aangezien Albert Vogel op 5 april voor de leden van de Lionsclub deze voordrachtsavond zat herhalen, hopen wij na zyn volgend optreden hierop nader terug te ko- Gejaagd door de wind Tweede week Trianon Het is een hoge uitzon dering dat de belangstelling voor een bepaalde film gedurende by na vyfentwintig Jaar onverflauwd biyit. „Gejaagd door de Wind", naar de al even beroemde roman van Margaret Mitchell, is zo'n uitzondering. Het in 1939 gemaakte stuk met sterren als Clark Gable. Vivian Leigh. Leslie Howard en Olivia de Havilland. dat al herhaaldeiyk is teruggeweest in die kwart eeuw. gaat in Trianon zyn tweede week in. Deze filmklassieker by uitnemendheid is ln prachtige kleuren Een markante byzonderheid is voorts dat men technisch Bespro ken bijna niet merkt dat de Mlm 25 jaar oud is ..Gejaagd door de Wind" ls in allerlei opzicht een uitzondering op de regeL

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 3