kunst kaleiödStösp f Bijzondere „Ars Aemula expositie Naturae" EINDSPRINTINTERESSANT EN IN PRIMA BEZETTING IP I 111 Collectie HELDRING bracht 2¥2 miljoen op van inze hoog niveau Vóélt iiïfch: In museum „De Lakenhal Door „Haagsche Comedie Bob de Lange feilloos als acteur en regisseur ere ld i liea terdag Boodschap van Arthur Miller: „kunst is universeel" Beelden in de „Keukenhof griep POEDERS Verzameling handen der indertijd Duitsers is zo gezond Opgericht 1 maart 1860 Donderdag 28 maart 1963 Vierde blad no. 30918 Première „De voddenraper" Bij Ned. Dans Theater Dinsdag a.s. wordt in de Kon Schouwburg in Den Haag de eer ste uitvoering gegeven van „De voddenraper"het nieuwe ballet j dat Job Sanders op muziek van j Alban Berg (de lyrisische suite voor strijkdwartetvoor het „Ne- derlandsch Dans Theater" heeft gemaakt. De montering werd ont worpen door Joseph Carl. Het ballet wordt in de volgende »a;.cv «mui, »«i uc »uiKci.uci De objectieve opmerker ral ongetwijfeld tot de conclusie komen, rolbezetting gegeven: de voddenra- jat ^et hedendaagse schouwburgpubliek moeilijk onder één hoedje per: Charles Czarny Jaap Flier; de artistè: semble en de pasgeborene Martinett Janmaat. Job Sanders heeft deze choreogra fie ontworpen in opdracht van het ministerie van O. K. en W. Hij heeft zijn ballet een „duivelse comedie in zes taferelen" genoemd, geïnspireerd op Romeinen 11 :3 <„en zijn wegen zijn ondoorgrondelijk"". JEUGDPRIJSVRAAG REINA PRINSEN GEERLINGSFONDS het blijspel, de klucht en de musical, al deze toneelvormen hebben stuk voor stuk een zeker percentage van de publieke belangstelling. Annie de Lange, die de 20 tot 80-jarige Stella had uit te heelden, slaagde hierin met opmerkelijke juistheid. Mabe?1 Alter; j te vangen is. De klassieke tragedie, het moderne psychologische het monster: Jaap Flier. Peter van probleemstuk. het ongecompliceerde toneelspel der Hoeven. Hans Hylkon en Marten IT.. r r Molema; de prooi: Ka thy Gosschalk: danseres Anne Hyde haar spiegel beeld: Olgo Dzialiner; een stervende man: Aart Verstegen; zijn vrouw: De in 1921 in Zwitserland geboren Tiny van Pel; zijn kind: Ineke Huis- in Engeland opgevoede Peter Ueti sen; de pretmakers: het gehele en- now is er met zijn zéér knap geconci pieerd „biografisch avontuur" „Eind sprint" in geslaagd de belangstelling in zoverre te bundelen dat wij dit maal zonder voorbehoud mogen wagen van een groot succes over de gehele linie" „Zijn greep op de massa' dankt hii aan zijn grote ervaring als toneel schrijver. regisseur, toneelspeler, film scenario, schrijver en filmacteur „Zijn „Eindsprint" ging gisteravond voor de abonnementhouders van K en O., gepresenteerd door de Haag sche Comedie. In het begin van oit seizoen verscheen in ons blad reeds een uitvoerige bespreking over één der eerste voorstellingen in Den Haag. zodat wij met een korte samen vatting kunnen volstaan. Gijsbert Tersteeg maakte van Re ginald Kinsdale, Sams vader, één van zijn allerbeste craties. Ook de ver tolking van Leo de Hartogh als de 60-jarige, Carl van der Plas als de 40-jarige en Wim van Rooy als de 20-jarige Sam bleken ten volle voor hun taak berekend. Paula Petri debu teerde glansrijk in twee rollen: als Clarice en Ada Cooney, die zij met verrassende verscheidenheid weergaf! Het zéér smaakvolle décor werd ont worden door Hep v. Delft en de fraaie kostuums door Has Noord- hoek Hegt. Een interessant stuk en een prima bezetting! Was het verwonderlijk dat lang nadat de dames met bloemen waren gehuldigd, het applaus nog steeds opklaterde? B. H. DITMAAL mag het schildersgenootschap 'Ars Aemula Na turae", dat zulk een roemruchte traditie bezit, wel speciaal gelukgewenst worden met de gisteravond door wethouder S. San- nes geopende tentoonstelling in het museum ..De Lakenhal" van werken van de leden van dit Genootschap, waaraan wij gaarne dc j eretitel bijzonderwillen verlenen. Het is ons opgevallen, dat een strenge selectie daaraan vooraf gegaan moet zijn: het resultaat vormt dan ook een hoogtepunt in het jarenlange bestaan van een gezelschap kunstenaars, dat de „schone kunst" oprecht en met onverdroten studie wil dienen en die, mede dank zij de voortreffelijke lessen, welke er gegeven worden, tot aandachttrekkende prestaties ten volle in staat zijn. In F. memormm Reitman Laten wij allereerst de schijnwer per richten op een werk van de op 18 maart j.l. overleden heer F. Reit- man, leraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. die jarenlang ook zijn krachten heeft ge- Laere getwijfeld nog tot meer verrassende resultaten kan leiden. Van A. J. Niessen heeft ons nog het aquarel „Rozebottels" gefrappeerd, meer welicht nog zijn fraaie collectie „email". En van mevr. P. H. Schulte- De Kier de tekening „Danseresje". Wij willen voorts nog de aandacht vragen voor het subtiele meisjeskopje in chamotte klei van G. van der Post en de originele plastieken van C. van Een der fraaie reisimpressies van Will Tweehuyzen uit Brc- tagne. Merkwaardig is. dat de ab stracte kunst in het geheel niet aan bod is gekomen, een teken, dat blijkbaar bij ..Ars"' de figu ratieve kunst nog altijd in hoge ere staat. Deze attractieve expositie heeft na een inleidend woord van de heer J. N. van Wessem, di recteur van de Lakenhal, ge volgd door een herinnerings woord aan de heer F. Reitman van voorzitter B. Volkers en de opening door wethouder Sannes. de talrijke aanwezigen nogmaals overtuigd van de grote betekenis voor kunstlievend Leiden van ..Ars" dat zijn reputatie sterk heeft bevestigd. H. De stichting Reina Prinsen Geer- ligs Fonds heeft weer haar jaarlijkse jeugdprijsvraag uitgeschreven waar aan auteurs, die op 24 november van dit jaar de leeftijd van 20 jaar heb ben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaar, kunnen deelnemen. De prijs be draagt f 200.-. De inzendingen (proza, poëzie of toneelstukken, wel of nog niet gepu- De 80-jarige schrijver Sam Kins- dale bezint zich op een nacht op het verloop van zijn leven Hij ontmoet zichzelf toen hij 20- 40- en 60 jaar oud was. bespreekt met zijn 60-jaripe ik zijn illusies en desillusies, met zijn 40-jarige ik zijn literaire successen en 20ste jaar om zijn jeugdige overmoed en onbezonnenheid Ook zijn vader verschijnt en in een bliceerd) moeten vóór 1 juli naar het I bespot de vertegenwoordiger van zijn secretariaat van de Stichting, Konin- 1 ginneweg 121 in Amsterdam, worden gezonden. De jury die de ingezonden stukken gunstig geschreven dialoog betreur Zij moei de samenleving bijeenhouden Het bizarre feit is. dat nu de wereld politiek heel bepaald irf tweeën gedeeld blijkt, de kunst in het bijzonder het toneel heel duidelijk demonstreert, dat haar diepere wezen universeel is. Meer en meer doen de stukken, die in een bepaald land suCceS hebben, ook in andere landen van zich spreken. De culturen van de wereld hebben altijd in elkaar gegrepen, maar ze groeien nu aller duidelijkst naar elkaar toe. Onbewust en zeker zonder opzet heeft het toneel in onze dagen bewezen, dat het mensenras met al zijn verscheidenheid van culturen en tradities in diepste wezen één is. zal beoordelen, bestaat uit Jan Blok ker. Nel Breevoort—Noordzij, Dolf Verspoor, Karei Jonckheere en Paul de Wispelaere Restauratie van beide dat zij zulke goede vrienden hadden kunnen zijn alszij niet vader en zoon gèweest waren. Deze boodschap geeft de Ameri kaanse toneelschrijver Arthur Mil ler gisteren bij gelegenheid van de wereldtheaterdag, die voor de tweede De op 20-jarige leeftijd met Sam maal wordt gehouden, samenvalt met gehuwde Stella is nog steeds aan zijn j de opening van het zevende seizoen 1 zijde. Voor zoverre er al van samen- van het Theatre des Nations, en leving sprake is geweest is dit al wordt gehouden in meer dan 40 lan den. Het theater werd gisteren ge huldigd als universeel uitdrukkings middel van de mensheid, dat banden spoedig een vrijwel mislukte poging geworden zonder al te grote botsingen hun levensweg naast elkaar af te leg- uniJtonntAn hun levensweS naast elkaar af te leg- middel van de mensheid, dat banden tllHI let 1)11 It II gen. In de sterk geschreven slotscène schept ten dienste van de vrede tus- 7ot Hii aioVi Qonnti-mirH rlAnr call frrnto rrrruinon t on vnlL-orott zet hij zich aangevuurd door zijn herinneringen, aan zijn bureau tot het schrijven van zijn eigen biografie Bob de Lange, als de 80-jarige Sam, bewees een bijzonder knap ac teur te zijn die over een fabelachtige stemtechniek beschikt. De feilloos De restauratie van twee oude wand tapijten is in de werkplaats voor an tiek textiel in Haarlem voltooid. De provincie Zeeland krijgt het tweede tapijt van de Slag by Haeck II terug, dat. deel uitmaakt van de serie tapij ten met voorstellingen van zeeslagen. Dit tapijt werd naar een ontwerp door hem gevoerde regie maakt deze van Hendrik Cornelisz Vroom in de 16de eeuw vervaardigd. De gemeente Nijmegen ontvangt haar tapijt „Of fer" vernieuwd terug. Dit tapijt is het zesde en laatste van de serie met voor stellingen uit de geschiedenis van Aeneas en Dido. De reeks werd inde 17de eeuw te Antwerpen geweven en is thans in tien jaar geheel gerestau reerd. prestatie nog bewonderenswaardiger! sen grote groepen van volkeren. De boodschap is en wordt die dag in ons land verspreid in de schouw burgen. op de toneelscholen en onder het bestuur en de algemene Raad van het Nederlands Centrum van het Internationaal Theater Instituut, die vandaag in Amsterdam vergaderen. Miller zegt in zijn boodschap, dat in tegenstelling tot enkele andere wijd aan de leerlingen van dit Ge nootschap. Hij is vertegenwoordigd met een superieur „Naakt", dat deze beschei den voorganger in het figuurtekenen tot hoge eer strekt. Het bestuur is erin geslaagd deze schepping van Reitman ingewijden weten, hoe moeilijk het steeds ge weest is, hem tot exposeren over te halen een plaats op deze expositie te bezorgen: een daaronder opgehan gen lauwerkrans getuigt op piëteit volle wijze van de eerbied, welke men deze hoogst kundige mentor steeds heeft toegedragen. Bewondering Een rondwandeling op deze ten toonstelling geeft by voortduring aanleiding tot be- en verwondering: dat zoveel bezienswaardige schilde rijen, tekeningen en plastieken bij eengebracht konden worden, getuigt van een groot reservoir aan talent volle krachten, die beantworden aan de grote naam, welke Leiden als J „stad van schilders" al in vroeger eeuwen bezat, met een genie als I Rembrandt op de eerste plaats. Ver- 1 geleken met andere jaren kan een J grote vooruitgang geconstateerd wor den, iets wat tot verheugenis stem men mag. Van de vele inzendingen heeft ons de reeks reisimpressies uit Bretagne van Will Tweehuyzen. tekeningen, waarin hij ook kleuren heeft aange- j bracht, getroffen door de rake uit drukkingskracht. Het is altijd een waagstuk, hierin kleur aan te bren gen, doch Tweehuyzen is dit frappant gelukt. Lucia Steinbach legt met haar te- I keningen over het slopen van de So- ciëteit „Minerva" een proeve van op merkelijke vordering af. De voorzitter van „Ars" B. Volkers treft met zijn reisimpressies uit het Odenwald. Het nieuwe lid, G. de Wit, levert met zijn „Rustende vrouw", „Gezicht op Ant werpen" en „Kasteel in Frankrijk" opmerkelijke proeven van grote be gaafdheid af. Een der belangrijkste figuren, op deze expositie vertegenwoordigd ach ten wij W. H. Mühlstaff. wiens olie verven de vergelijking met gerenom meerde kunstenaars ruimschoots kunnen doorstaan, deze zelfs in me- nig opzicht overtreffen. Zijn „oude huizen", „Delftse schotel met fruit" en vooral „Stilleven met kannetje" getuigen van een uiterst persoonlijke observatie, aparte lichte kleuren en een precieuze uitwerking der ge gevens. Ook de olieverven van mevr. H. G. MilikowskyDe Raat („Mandje met vruchten", „Vrucht van het land" en „Feest van het brood"), trekken door de frisse, heldere, decoratieve kleu ren sterke aandacht. Tot in détail verzorgd zijn de fijn zinnige olieverven van mevr. E. D. L. Lechner—Oosterman, die in werken als „Schutting", „Pindasnoer" en „Varens" blijk geeft zich indringend tot haar onderwerpen te hebben in geleefd. Van P. Herfst noteerden wij o.a. een opmerkelijk gevoelig meisjespor tret. van G. Arnold Smith zij dat van Anne M. genoemd. Julia Braendle gaat met een zeer eigen en zeldzame techniek tewerk in haar decoratief „Plantengroei": gebrand opaal glas met daarbij wonderwel harmoniëren de kleuren. Een techniek, welke on- Het is niet mogelijk alle inzen dingen te bespreken. De onge- noemden behoeven daarin stellig geen achterstelling te zien. want. zoals opgemerkt, deze expositie munt in het algemeen uit door een hoog niveau, waarin allen gelijkelijk kunnen delen. Ad verier* ie riode dan moet U op Uw hoede zijn. Als U zich rillerig voelt in deze griep- periode dan morifRk» Uw hoede zijn. Neem direct een grieppoeder en U voelt zich s{£dig veel beter. Ga er mee door tot l^ch weer helemaal fit voelt. MEENK poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- pe Ni er mee di fit snel Al; periode d; helemaal helpen te nemen. i moet U op Uw hoede zijn. (Van onze correspondent in Londen De collectie van Nederlandse oude meesters, gevormd door mr. J. C. H. Heldring uit Oosterbeek. is gisteren in Londen bij de bekende kunstveiling van Sotheby's voor een bedrag van f2.448.100.verkocht. De collectie, de belangrijkste op dit ge bied die ooit in Londen is geveild, had een overweldigende be langstelling uit alle delen van de wereld. Het schilderij dat het meest op- j bracht was „Het interieur van de 1 Sint Bavo" van Pie ter Saenredam. 1 Het werd voor f 360.000 verkocht aan de Londense kunsthandelaar Eduard Speelman. Vier ronde schilderijen, de vier seizoenen uitbeeldend en in 1956 j gemaakt door de tamelijk onbekende schilder Abel Grimmer, kwamen op de tweede plaats met f230.000. Zij Tijdens een feestelijke bijeenkomst gaan naar de Hallsborougli Gallery. Culturele prijs Limburg verleend is gistermiddag het Bonnefanten- muscum te Maastricht de culturele Prijs van Limburg 1962 uitgereikt aan mr. drs. H. Wouters, bibliothecaris- archivaris van de gemeente Maas tricht. Dit geschiedde door de Commissaris der Koningin in Limburg dr. F. J. M. A. II. Ilouben in zijn kwaliteit van voorzitter van het Anjerfonds Lim- ruimschoots J burg en als vice-voorzitter van het mM Prins Bernhardfonds. Ook is de Limburgse jongerenprijs uitgereikt. Een jury bestaande uit de heren drs. J. N. van Wessem (Lei den), M. Wijnbergen, kunstenaar (Amsterdam) en drs. A. Wirtz (Heer len) heeft deze prijs met oorkonde toegekend aan mej. Wies van Wijn- gaert uit Maastricht, wier grafisch werk door dc jury om de gaafheid, het evenwicht, de kracht, persoon lijke vormgeving en veelbelovende, groeiende expressiviteit uitverkozen was. Zij is leerlinge van de Jan van Eyck Academie te Maastricht. Albert van Dalsiun in ziekenhuis De acteur Albert van Dalsum is gisteren op genomen in 't r.k. zieken huis „Johannes te Deo" in Haarlem, waar hij binnenkort een lichte opera tie zal ondergaan. De enige Rembrandt in de Heldring collectie, die in totaal uit 38 doeken bestond, haalde een prijs van f 38.000. Het was een paneeltje. „De aanbid ding van de drie Koningen" voor stellend, een van de eerste werken van de grote schilder. Onder de vele toeschouwers en kopers bevond zich de zoon van de overleden verzame laar. de 34-jarige Willem Heldring. Hij was speciaal overgekomen uit Tanganyika, waar hij werkt. Aan Willem Heldring is het te danken dat de collectie, die faam genoot over de hele wereld, gisteren geveild kon wor den. Hij redde de kostbare verzame ling nl. in 1944 uit handen van de Duitsers. Verstandige beslissing Gisteren vertelde hy dat zijn va der, juist vier dagen voor de landing van de geallieerden in Norniandië in 1944, toen de Duitsers reeds in paniek begonnen te raken, besloot de collectie te begraven. Dat deze beslissing ver standig was. bleek later toen tijdens de gevechten rond Oosterbeek het huis van de familie Heldring veer tienmaal geraakt werd. Ook de kas, waaronder de schilderijen begraven waren, werd totaal vernield. De doe ken zelf bleven echter onbeschadigd. I Nadat de familie na de gevechten I naar het Noorden was geëvacueerd, besloot Willem Heldring, toen 15 jaar oud. met vier vrienden en een oude driewieler de doeken te gaan redden. Hij moest daartoe door de Duitse af zettingen, maar slaagde erin Ooster beek te bereiken, waar hij de schil derijen opgroef. Het lukte hem tevens de waardevolle werken door de front- linie veilig naar het Noorden te bren gen. „De Duitsers hielden ons enkele malen aan. maar zU doorzochten de driewieler gelukkig niet", aldus de heer Heldring. Gisteren werd deze Nederlandse collectie over de gehele wereld ver spreid. De meeste kopers waren kunsthandelaren of agenten. Dat de collectie bij Sotheby s in Londen werd geveild, was op verzoek van de verzamelaar zelf. Hij was tij dens zijn leven een geregelde koper op de Londense veilingen RIJKSMUSEUM KOCHT REMBRANDT Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft op de veiling een schilderij doen aankopen van Adriacn van Os- tade „Het landschap met eikeboom". De aankoop van dit waardevolle werk van deze Nederlandse meester, dat f 85.000 opbracht, w as mogelijk dank zij de steun van de Vereniging Rem brandt. pogingen om een instelling interna tionaal te eren deze erkenning van het toneel in zoveel landen tegelijk iets wezenlijks heeft, en dat in een tyd. waarin diplomatie en politiek zulke verschrikkelijk korte en zwakke armen hebben het delicate maar soms lange reikvermogen van de kust dc last moet dragen van het bijeen houden van de menselijke samenle ving. Na een uiteenzetting over de ont wikkeling van het drama in de jong ste tijd, geeft Arthur Miller als zijn mening, dat de tijd misschien nabij is voor het toneel van de wil. het dra ma. dat wortelt in dat hele kleine beetje vrijheid, dat niettemin de mens wonderen heeft doen verrich ten op aarde: „zijn hand op de ster ren heeft gelegd en ons bijeen heeft geroepen om te delen in de hoop voor de mensheid." Prinses Irene heeft gistermorgen ter gelegenheid van het feit, dat gis- teren de Wereldtheaterdag werd ge- houden, een bezoek gebracht aan het I Nederlands Centrum van het Inter - I nationaal Theaterinstituut in Den Haag. LO VAN HENSBERGEN PLOTSELING ZIEK De acteur Lo van Hensbergen is plotseling ziek geworden na de in spannende repetities voor het TV- spel „De indringer". Hij zal enige tijd rust moeten houden. Daarom kan de voorstelling van „Kimbelijn" op 3 april door het Nieuw Rotterdams Toneel in de Stadsschouwburg te Amsterdam geen doorgang vinden. In de plaats daar van wordt de thriller „Het sein staat op moord" van Monte Doyle opge voerd. „DE REVISOR'' BIJ ROTTERDAMS TONEEL Het Nieuw Rotterdams Toneel zal op 19 april in de Rotterdamse schouw burg de première geven van „De re visor" van de Russische schrijver Ni kola j W. Gogol in een nieuwe verta ling van Charles B. Timmer en onder regie van prof. Peter Scharoff. De eerste opvoering van het stuk had precies 127 jaar geleden <19 april 1836i plaats in St. Pétersburg. op speciaal bevel en in tegenwoordig heid van Tsaar Nikolaas 1, die de strijd wilde aanbinden tegen de cor ruptie in het ambtenarenapparaat. Tot de medespelenden behoren Coba Kelling. Steye vari Branden burg, Plm Dikkers. Coen en Richard Flink, Pieter Lutz. Sacco van dei- Made. Hans Tiemeyer en Guus Ver- straete. Koningin bij Boekenweek Koningin Juliana is voor nemens op vrijdag 29 maart aan wezig te zijn in het Concertge bouw te Amsterdam bij de ope ning van de Boekenweek 1963. Errmds vorige jaren is een groot aantal moderne beelden geplaatst in „Dc Keukenhof" te Lisse, die ongetwijfeld weer grote belangstelling zullen trekken. Er is een Hollandse en een Zwitserse collectie. In tegen stelling tot voorgaande jaren werd gestreefd naar een grotere concen tratie ran de Zwitserse beeldhouwwerkenzij zijn welhaast tdie geplaatst in de open ruimte van het z.g. „smalle" bos (bij de grote fonteinen). Ditmaal is het „neusje van de zalmvan de Zwitserse beeldhouwkunst te zien. De Nederlandse collectie is meer verspreid opgesteld. Een met véle foto's verluchte catalogus geeft aan de bezoekers een overzicht van het geen geëarposeeid is, met vele bijzonderheden over de beeldhouwers. De Nederlandse collectie omvat werken van P. Couzijn—Perlmutter, J. Grosman. C. Hund, N. Jonk („Gehurkte figuur", hierbij afgebeeld), A. Molendijk, N. Onkenhout, A. Rietbroek, Ch. Rogge. A. Volten, en L. de Viies (allen uit Amsterdam), P. A. M. Siegers (Velp) en A. Spronken (Beek. L.). De Zwitserse collectie bestaat uit inzendingen van H. Aeschbacher, H. Fischli en O. Koch ZiiiichB. Luginbühl MosseedorfIV. Link Rei- chcnbach), E. Rehmann Laufcnbergen A. Ramseycr (Neuchatel). van Zwaardemaker 1.65 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 7