Kopen bij De SPA R is sparen bij de koop! OOK BRITSE LEERKRACHTEN BETOGENMAAR ORDELIJK „LANDBOUWSCHAP KON NIET ANDERS" T" aank, kantoorbed. (mnl.) „liet blijft wel bij ruil Budel-Seedorf Janboel bij openbaar vervoer in Parijs Zesduizend onderwijzers in optocht naar Lagerhuis Legering Westduitse troepen Dit jaar al 7000 huizen minder ■Hl SPAAR méér bij De Spar - dubbel bij De Spar - gratis bij F 3 ss* mss RKSTER NRUIMTE 559ste STAATSLOTERIJ Gebr. van Zonneveld Philippo N.V. LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 28 MAART 1963 Voor de tweede achtereenvolgende dag trokken gisteren dui- :enden Britten in optocht naar het parlementsgebouw in Londen om uiting te geven aan hun ontevredenheid over hun levensom standigheden. Ditmaal waren het omstreeks zesduizend leerkrach ten van het lager en middelbaar onderwijs, die door een massa demonstratie de aandacht wilden vestigen op de wijze, waarop hun looneisen door de regering worden behandeld. In tegenstelling tot de gebeurte- issen van dinsdag, toen duizenden werklozen het parlementsgebouw estormden, verliep de demonstra- van gistermiddag op voorbeel- ige wijze. De leiders hadden alle tot in de untjes geregeld en het belangrijkste erk dat de ingeschakelde politiever- lerkingen te doen hadden, was te Dorkomen dat het verkeer door de ttoging zou worden gehinderd. Het loongeschil in de onderwijs- ereld is reeds meer dan een jaar epende. De voornaamste grief der «•krachten van lager en middel aar onderwijs is de manier, waarop minister de 210 miljoen gulden, die umlanieiitelevorm lekenapostolaat (Van onze correspondent in Rome) De Osservatore Romano deelt mede at dinsdag in het appartement van kardinaal-staatssecretaris de erkzaamheden van de commissie m coördinatie zijn voortgezet. Deze immissie is door de Paus ingesteld de dag voordat de eerste serie van plenaire zittingen werd afgesloten. Men heeft zich dinsdag in de eerste aats bezig gehouden met het sche- a over het lekenapostolaat. dat uit ree gedeelten bestaat: het ene han- lt over het lekenapostolaat in het gemeen, het andere over de bijzon- re vormen die dit apostolaat kan innemen. Het eerste gedeelte behandelt o.a. betrekkingen tussen de leken en hiërarchie, de samenwerking sen de verschillende vormen het apostolaat, de oplei- ïg en de verschillende levenswezen n degenen die er bij betrokken zijn, de sectoren waarin deze activiteit di kan ontplooien. Het tweede deel lt dieper in op drie fundamentele men van het lekenapostolaat, n.l. de katholieke actie, in de liefda- heidsactie en in de sociale actie, wijzen erop dat probleem niet al- n op zichzelf van grote betekenis en dat er vooral in Nederland veel angstelling voor bestaat, maar het ook de eerste keer, dat een oecu- nisch concilie zich met het onder- rp van het lekenapostolaat bezig ttdt. Daarnaast heeft de commissie coördinatie zich bezig gehouden t twee schema's, die zijn voorbe door de conciliecommissie. Zij idelen over de bisschoppen en over bestuur der bisdommen. In de ste plaats ziet men de verhoudin- i tussen de bisschoppen en de Ro- Inse curie onder het oog en verder rmen de coadjutors, de hulpbis- oppen, de bisschopconferenties en lielszorg onderwerp van gesprek. de Britse regering vorig jaar voor een betere salariëring van de onderwijs krachten beschikbaar heeft gesteld, heeft verdeeld. Eerstgenoemden stel len zich op het standpunt dat deze gelden in de eerste plaats moeten worden aangewend voor verhoging van het mini mum sal ar is, dat op het ogenblik 6.000 gulden per jaar be draagt, terwijl de minister een gro tere differentiatie voorstaat, als aan sporing voor de meer ervaren onder wijskrachten. die de ruggegraat van het beroep uitmaken. V\jf mannen, die dinsdag waren gearresteerd na de massale werklo- zendemonstratie in Londen en de daaruit voortvloeiende wanordelijk heden voor het parlementsgebouw, verschenen gisteren reeds voor de rechter. Zij werden, na te hebben toegegeven zich te hebben schuldig gemaakt aan een beledigend optre den tegenover de politie of aan aan vallen op de dienaren der overheid, veroordeeld tot boetes van vijftig gul den. Drie anderen die ontkenden, werden nog in voorlopige hechtenis gehouden. Inbrekers maken 5.000 buit Tot nu toe onbekende daders heb ben vannacht ingebroken bU het houthewerkingsbedrijf Stam en Vis ser te Nieuwkoop. Er wordt een be drag van f 5000 vermist. Zij hebben zich ook toegang weten te verschaf fen tot het kantoor van de appara- tenfabriek Van het Lam en De Rijk. De politie heeft de zaak nog in on derzoek en kon nog geen nadere mededelingen doen. A. II Biewinga over Hollandscheveld (Van onze Haagse correspondent) daar bestonden, op le tossen. De heer Minister mr. Beerman (Justitie), I B'jwenia sat een uiteenzetting over minister Marijnen (Landbouw) het gebeurde aan het begin van dere staatssecretaris Schmelzer (Algemene "ïerd™ Zaken) zouden vandaag overleg plc- het bedrijf werden gen met de voorzitter en de bride verwilderd, omdat m daar weder- vice-voorzitters van het Landbouw schap. Dit deelde de voorzitter van het Landbouwschap, de heer A. W. Biewenga, gisteren mee tijdens zijn openingswoord op de openbare be stuursvergadering in het gebouw van het Hoofdproduktschap Akkerbouw- produkten. Het overleg houdt verband met het gebeurde in Hollandscheveld en zal vermoedelijk ook leiden tot andere mogelijkheden om geschillen, zoals rechtelijk verbleven. „Ook ons heeft het gebeurde leed gedaan", zei de heer Biewenga. „Om dat het ons als boeren en arbeiders aan het hart ging, dat bedrijfsgeno- ten van het bedrijf moesten worden verwijderd. Er was echter geen an dere weg mogelijk". Dat het Landbouwschap het grootst mogelijke geduld heeft gehad met deze drie boeren, blijkt wel uit het feit, dat het begin van de procedure in 1958 ligt. Uitvoerig lichtte voorzitter Bie wenga toe, dat er toen geen andere mogelijkheden bestonden. Het is niet het Landbouwschap geweest dat de zaak op de spits gedreven heeft, al dus spreker. Het Landbouwschap is steeds bereid geweest bemiddeling te aanvaarden en de bedrijven terug te verkopen aan de vroegere eigenaren. Dat bleek ook uit de terugkeer van de heer Van der Sleen, nadat hij de heffingen en de kosten had voldaan. Dat de aangelegenheid in Holland scheveld een tragische wending heeft genomen is te wijten aan misleidende voorlichting en valse propaganda van enkelen, die deze zaak hebben aange grepen om hun belangen te dienen Stakingen spoor- en buspersoneel De wisselstakingrn bij de Franse spoorwegen, waarbij elke ploeg de eerste twee uur van de dienst geen hand uitstak, hebben gisteren weer voor een janboel bij het openbare vervoer gezorgd. Daarbij kwam dan nog. dat ook bij de Parijse busdien sten werd gestaakt. Verdere legering van Duitse een heden ligt voorshands niet in de be doeling, zo delen de ministers van Defensie en van Buitenlandse Zaken ad interim, ir. S. H. Visser en dr. J. E. de Quay, mede aan de Tweede Ka mer in de memorie van antwoord be treffende het wetsontwerp, dat de legering van Duitse troepen in Budel en van Nederlandse troepen in See- dorf regelt. De bewindslieden zijn van mening, dat in het algemeen de wijze van rea geren van de publieke opinie beves tigt, dat het Nederlandse volk in gro te meerderheid bereid is deze maat regel te aanvaarden als consequentie van de bondgenootschappelijke sa menwerking met de Bondsrepubliek in de NAVO. De investeringskosten, die voor Ne derland uit de ruil BudelSeedorf voortvloeien, kunnen met inbegrip van die welke verband houden met de bouw van woningen e.d. gesteld worden op ongeveer f 85 miljoen. De Bondsrepubliek zal een ongeveer ge lijke investering doen. Het bouw volume, dat voor de in Budel te bou wen woningen beschikbaar moet wor den gesteld bedraagt 300 woningen in de zogenaamde vrye sector, voor de te bouwen kazerneruimten, die vrij wel alle van een eenvoudige structuur zijn, bedraagt dit omstreeks 70.000 m3 De 300 woningen, die begin 1964 vermoedelijk alle gereed zullen zijn, zullen worden gefinancierd door een Nederlandse financieringsmaat schappij. De regering zal in de finan ciering participeren ter eliminering van de zogenaamde onrendabele top. Aangezien krachtens de ruilovereen komst 'n overeenkomstig aantal wo ningen voor thans hier te lande ge vestigde militairen in de Bondsrepu bliek beschikbaar komt, kan worden gesteld, dat het bestaande woning tekort niet ten ongunste zal worden beïnvloed. In Seedorf zal op kosten van de Bondsrepubliek een lagere school worden gebouwd, bestemd voor 250 275 kinderen. In Budel zal op kosten van Nederland een school van dezelfde afmetingen worden ge bouwd. In twee maanden Als gevolg van de voortdurend slech te weersomstandigheden zijn in de eerste twee maanden van dit jaar on geveer 7.000 a 8.000 woningen minder gereed gekomen dan in dezelfde peri ode van het vorig Jaar, toen de weers omstandigheden ook al niet gunstig waren. Dit is een schatting (de sta tistische gegevens over deze periode zijn nog niet beschikbaar), die de di recteur-generaal van de Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir. H. M. Buskens, gistermiddag heeft meege deeld in een toespraak, gehouden tij dens feestelijkheden in Spykenisse ter gelegenheid van de start van een pro ject voor de bouw van 10.000 wonin gen. Ir. Buskens verklaarde, dat er hard zal moeten worden gewerkt om het produktieverlies te compenseren. Daarnaast zal al het mogelijke moe ten worden gedaan om het aantal verliesuren en daarmee het verlet in de bouw tot het minimum te beper ken. Ir. Buskens dacht daarbij niet alleen aan het vorstverlet, maar ook aan het in ons land veelvuldig voor komende regenverlet, waardoor ook buiten de wintermaanden de produk- tie schade lijdt. Vandaag is de „actieweek" van ar- beiders by de gas- en elektriciteits- bedryven begonnen Byzonderheden hebben de stakingsleiders angstvallig geheim gehouden, doch zy verklaar den de regering zoveel en de afne mers zo weinig mogelyk last te wil len bezorgen. Doordat de arbeiders by de aard- gasbedryven in Lacq gisteren liet werk hebben hervat, kon de Franse industrie, die een grote afnemer van dit gas is, verlicht ademhalen. Het zal nog wel een week aanlopen voor dat de druk in het reusachtige net werk van gasbuizen het gewenste peil bereikt. In Lotharingen was het gisteren betaaldag voor de stakende mynwer- i kers. Hun stakingsfonds is door vele bydragen gegroeid tot een miljoen franken. Iedere staker kreeg voor de voorbije twaalf stakingsdagen dertig franken uitgeteld. In de trouwzaal van de mynstad Salluamines, deelde de plaatselijke be lastingontvanger geld en voedsel aan de vrouwen van de mynwerkers uit. Het was door het stadsbestuur ter be schikking gesteld. Na een gisteravond gehouden ka binetsvergadering maakte de minister van Voorlichting bekend, dat de re gering haar aanbod aan de mynwer kers handhaaft, doch dat zy bereid was tot een „rondetafelconferentie" om over de toekomst van de mynwer- ker te praten, zy verbindt daaraan echter de voorwaarde dat het werk eerst wordt hervat In de Franse mijngebieden ligt het werk nog stil. althans voor de mijnwerkers. Maar zo dicht bij de bron kunnen de kachels toch niet zonder kolen zitten. De vrouwen van de mijnwerkers gaan nu bij de mijnen zelf haar brandstof halen. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Ellen Petra Catharina, d.v jhr. en mevr. GevaertsHelle brekers. Amstelveen; Pieter, z.v. dhr. en mevr. StruyckenStieger, Hilva- renbeek Getrouwd: John A. Cuggy en Yvonne M. Isaac, Den Haag; R. J. Mulder en Gloria M. May. Ankara. Overleden: Dr. W. S. Urnger (man), 74 jr. Ryswyk; M. BruynisHoetmer (vr.), 76 jr. Den Haag; mr. L. A. Kes- per iman), 70 Jr. Ryswyk; dr. ir. A. Block (man), 67 jr, Düaseldorf Kerkelijk televisie journaal:,Ken-merk' Op maandagavond 1 april vindt de eerste uitzending plaats van „Ken merk" een televisierubriek onder ver antwoordelijkheid van de gezamen- lyke Nederlandse kerken. Dit is het tweede programma, waar in de drie televisie-organen van de kerken CVK. IKOR en RKK nauw met elkaar gaan samenwerken. Naast „Logboek" het jeugdpro gramma over de bybel zal ook dit „Kerkelyk journaal" om de veertien dagen te zien zyn. Qua vorm zal „Ken-merk" het mid den houden tussen een journaal, dat alleen feiteiyk nieuws brengt en een rubriek, waarin men naar de motie ven achter het gebeuren zoekt. WÊÊÊÊmHmam Luister elke donderdagmiddag om 13.45 naar „Spar-Siësta", het nieuwe programma van De Spar via Radio Veronica, golflengte 192 meterl tW-WHITE muurverf in wit, roen, grys en roze. et af, ideaal voor keukens, gangen, enz. 1 ct„ 10 tot 12 m2. ogen. H. JANSE, immerstraat 129, elefaon 21808. RAAGD nette ochtenden p. w. SON SPIER Hamerstraat 109, Leiden. aar Slachthuis idag 2 uur verkoop [rote partij RUNDVLEES, L goedgekeurd, t en rosbief. De verkopers. VRIESEKOOP. N. REN ilegenh. gevraagd (staande dame op léven bureau van A. zit adreclame nten behouden> klanten terug- nieuwe klanten joodwill kweken TEER ig in het NjiCH T 2()AGBLAD gelezen krant DE VERKOOP DER LOTEN bij collecteurs(-trices) en debitanten VANGT AAN OP 1 APRIL 1963. Begin der TREKKINGEN OP 22 APRIL d.a.v. SASSENHEIM. vraagt Sollicitaties worden gaarne ingewacht Hoofdstraat 92, Sassenheim. NOORD-ZUID-HOLLANDSE VERVOER MAATSCHAPPIJ N.V. Met ingang van maandag 1 april 1963 worden de volgende TARIEF WIJZIGINGEN op de STADSAUTOBUSLIJNEN in LEIDEN en omgeving: (lynen 1 en 2) ingevoerd. De prys van een enkele rit wordt f0.25. Overstapbiljetten, geldigheidsduur "i uur, worden onbe perkt verkrygbaar gesteld; deze overstapbiljetten geven ook recht op een retour- rit op dezelfde lyn, mits de retourrit binnen i uur na de op het biljet gestempelde tijd wordt aanvaard. Een rittenkaart f 1.geeft recht op 5 enkele reizen (zonder recht van overstappen»; de in omloop zynde 6-rittenkaarten blyven geldig tot 1 Juli 1963. Maandabonnementen, geldig op de lynen 1 en 2. worden verlaagd tot f 750. De overige tarieven blyven ongewyzigd. Deze tariefwyzigingen zyn goedgekeurd door de Rykshoofd- inspecteur van het Verkeer, Hoofd van het district Noord- Holland bij beschikking d.d. 25 maart 1963, nummer 3616,63.

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 13