)ok Ewout (18) zegt: ,Het jlan was van Hennie W.' ZWANENBERG MINISTER MARIJNEN OPENT DONDERDAG KEUKENHOF Jpnieuw klinktDat ïerinner ik me niet' S HET BESTE BELEG... DERDE VERHOOR IN BAARNSE MOORDZAAK Blijde inkomst! 1IBUBS lekkere koffie... LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 MAART 1963 jhn Ewout H. (18 jaar) staat idaag in Utrecht terecht, lem wordt ten laste gelegd depüchtigheid aan moord op to Mastwijk. Om even voor tien wordt hij binnengeleid, is aanmerkelijker levendiger zijn broer Boudewijn. kijkt d in de weer propvolle zaal ijkt minder gedeprimeerd, ils de andere verdachten is zeurig gekleed in een donker- iw kostuum met grijze das. lij is veel minder fors dan oudere broer. Ewout heeft eveneens schuldig gemaakt verschillende diefstallen, die vorige dagen ter sprake zijn omen. Zijn verdediger is mr. G. Dietz. Zijn medeplichtig- bestaat hieruit, dat hij mee plannen heeft beraamd en jesties heeft gedaan om stwijk te vermoorden. Hij daadwerkelijk deelgeno- aldus de tenlastelegging, ongebluste kalk bij de put -jJeggen, wetende dat daarin 1 lichaam van het slachtoffer J st verdwijnen en met kalk st worden overdekt. Het ple- van de fflisdaad heeft hij niet ïen waarnemen, omdat hij c uitkijk stond. iej laar zijn verklaringen kun- belangrijk zijn, gezien de te- trijdigheden. die de dagen ren naar boven zijn ge en. president deelt hem mede. dat tag gaan zitten als hy moe wordt it de verhoren lang zullen du- De toedracht van de diefstallen, de president mr. Gijsman, hem oorhoudt. bekent hij grif en met Ijjke stem. Met W. is hij een us binnengeklommen, waar i vruchten stonden en limona- e Jongens hebben hun buit aan- :t aan Boudewyn, die buiten ieit Pres.: „Waarom gingen jullie ste len?" Verd.: ..Uit avontuur". Pres.: „Van wie ls het plan uitge gaan?" Verd.: „Dat weet ik niet meer pre cies. Het zou van elk onzer kunnen zijn uitgegaan. Wij hebben in het al gemeen over diefstal gesproken. Het was niet direct voor een feestje, want daarvoor hadden we wel geld kunnen krijgen". Pres.: „Jullie hadden eerst 'n pret tige kring van jongelui, waarin van alles werd gedaan. Maar het is al spoedig ontaard in roofpartijen. Hoe komt dat nu?" Verdachte moet hierop het ant woord schuldig blijven. Ook nadien nog gepleegde diefstallen met andere jongens geeft hij toe. Ook daarbij was lust in avontuur de drijfveer", zegt hij. Als de president hem erop wijst, dat er 'n lange tijd tussen ligt. waar in bovendien het grote feit (de om brenging van Mastwijk) is gepleegd, zegt Ewout: „afreageren van zenu wen". Ook andere Ewout heeft nog aan een hele serie andere diefstallen deelgenomen. Soms zwierf een door anderen ge stolen bromfiets dagen op het terrein van de villa van de familie H. Als Ewout's verdediger, mr. Dietz nog een paar vragen over de diefstal len en de aanleiding stelt, zegt de president: „Dat heeft hij net gezegd. Avonturenzucht. Staat ook in de stukken". Dan komt het hoofdpunt aan de orde. Als reden van het onderduiken van Mastwijk noemt Ewout: angst van Henny W. voor verraad door Theo van gepleegde diefstallen. Daar bij ging het niet om de diefstallen, waaraan de broers H. hadden deel genomen, maar om diefstallen die W. met een ander ploegje jongens in Soest had gepleegd. Pres.: „Dat was een zware dienst aan W. Waarom deden jullie dat?" Verd.: „Het ging eerst maar om een paar dagen of een week". Pres.: „Waren jullie erg bevriend met W?" Verd.: „We konden in die tijd goed met hem opschieten. In elk geval was de vriendschap zo hecht, dat we W. deze dienst niet wilden weigeren". Ewout heeft gezien, dat W. Theo Mastwijk achter op de brommer heeft gebracht. De broers H. namen de ver zorging op zich, Hennie W. zou een plan maken om Theo de grens over te helpen. Pres.: „Werden jullie niet ongedul dig, toen er steeds geen plan kwam?" Ewout zegt van niet. Bovendien waarschuwde W. hen, dat Theo ook de broers H. zou verraden als hij in moeilijkheden kwam. Theo heeft nooit tekenen van ongeduld gegeven en ook nooit geprobeerd uit het to renkamertje te ontsnappen, wat hem stellig gelukt zou zijn als hy het se rieus geprobeerd had. Het plan Wie bracht eerst het plan ter spra ke Theo uit de weg te ruimen?" vraagt de president. Verdachte: „Voor zover ik me kan herinneren Hennie W. Boudewijn was vrU passief in dat gesprek" Tegenstand tegen het plan is er niet geweest. Ewout zegt zich niet meer precies te herinneren hoe de gesprekken gegaan zijn. Voor de po litie heeft hij verklaard, dat Boude wijn gesproken had over de hersens inslaan en in een visgat in de Eem gooien. By de politie heeft bjj ook ver klaard, dat op dc avond van de moord zelf Boudewijn met een ijzeren staaf gezwaaid heeft als illustratie van wat er gebeuren moest.. Ook dat herinnert Ewout zich nu niet meer. „Het is niet onmogelijk", geeft hij tenslotte toe. Het wurgplan was van Hennie W., zegt hij. Daarmee waren de broers het direct eens. Het was de minst opzienbarende manier, vonden ze. En toen ben jij op het idee ge komen van de ongebluste kalk en de put. zegt de president. Verdachte draait er even omheen, geeft dan toe, dat „het mogelyk is" en tenslotte, dat het zo gegaan is. Tegenspraak Verdachte Ewout ontkent, dat hy zou hebben voorgesteld Mastwijk te wurgen. Het plan was van Henny W. afkomstig. Hy blijft daarbij, ook al houdt de president hem voor. dat de andere verdachten hem op dit punt tegenspreken. Dan komt het plan ter tafel van de vergiftiging. Verdachte weet niet meer, dat zijn broer toen pilletjes heeft laten zien. Hij erkent, dat. hij heeft meegehol pen de ongebluste kalk te halen en de put open te maken, voordat Theo Mastwijk dood zou gaan. Je deed voor toegediend. Nadat ze het hier hadden klaarge maakt hebben ze het naar boven ge bracht. Pres.: „Geloofde u in dit vergifti gingsplan?" Verdachte: „Het leek me allemaal wel wat onwerkelijk". Pres.„Maar jullie hadden toch die put opengemaakt en de kalk erbij gezet. Dat doe je toch niet als je niet in het plan gelooft?" Verdachte: „Toch dacht ik niet, dat Mastwijk doodz ou gaan. Je deed voor elkaar een beetje mee. Het kon een voudig niet. Dat W. erin geloofde kan ik niet begrypen". Pres.: „U wist niet wat voor pillen het waren? Doch waarom dacht u dan dat de poging niet serieus was? Slimmer? Op bepaalde momenten maakt Ewout eenzelfde indruk als zyn broer, het is net of hij zich sommige zaken niet wil herinneren. Hy lykt opener dan zijn broer, doch is wellicht in het voordragen van de zaken ook slim mer. Pres.: „U mag nu zeggen in de uit werking van het brouwsel niet ge loofd te hebben, de poging tot ver giftiging wees er toch duidelyk. Alle voorbereidingen wijzen daarop". Nadat er met Mastwijk niets ge beurd bleek te zijn, gingen de jongens naar de werkplaats van Boudewijn Ewout kan zich niet herinneren, dat Boudewijn toen een staaf genomen heeft en gezegd heeft: „Dan sla ik hem de hersens in". Een dergelijke verklaring heeft hy wel afgelegd by het vooronderzoek. Verdachte zegt. dat Boudewyn mo gelyk wel in de loop van het gesprek een staaf heeft genomen, doch niet in het verband en met de bedoeling als nu wordt gesuggereerd. Zenuwachtig stottert verdachte, dat er zoveel is besproken dat hy het niet allemaal precies weet. Het is echter best mogelijk dat Boudewijn of W. de wurgpoging heeft geopperd. Dan komt ter sprake of de jongens op elkaar geoefend hebben met de plasticdraad. Verdachte: „Dat herinner ik me niet". We hebben wel eens lassoworpen gemaakt zoals ik heb verklaard, maar toen niet". De president wordt hoos. „Ewout," zo zegt hij, „sta het nu niet te verdraaien. Je hebt dit alle maal by de rechtercommissaris ver klaard. Je kunt nu niet zeggen, dat je die schokkende dingen niet meer zou weten. Zo is het ook ten aanzien van de toedracht tot de wurging." President: „Afgesproken was, dat W. hem de draad zou omslaan en dat Boudewijn zijn polsen zou vasthou den". Geen detail Ewout ontkent dat plotseling, al heeft hy het by het vooronderzoek toegegeven. „U probeert steeds op uw verklaringen terug te komen" bijt de president hem toe. Geen enkel detail kan Ewout zich meer herinne ren. Van al zijn exacte verklaringen tegenover de politie komt ter recht zitting niets naar voren. President: „Heeft Boudewijn by het demonstreren van de worpen pol sen beetgepakt?" Verdachte: „Dat is niet zo". Van een afspraak, dat Boudewijn bi) mislukking van de wurging met een hakmes zou slaan weet hij niets. Er is wel gesproken over hulp. die Boudewyn aan Hennie W. zou ver lenen, maar hy weet niet, waaruit die zou bestaan. Hoofdschuddend staat hy voor de president. Zyn ge zicht bleek boven het donkerblauwe pak toont geen emotie. Als de pre sident hem opnieuw aanbiedt te gaan zitten slaat hy dat af. Ver dachte geeft toe op de uitkyk ge staan te hebben toen de andere twee met Theo naar beneden kwamen. Toen ze met hun drieën naar de schuur liepen is hy binnengebleven. Daar heeft hy zyn broer Karei op de scooter horen aankomen. Hy ging naar buiten om hem op te vangen als hy soms naar de schuur wilde gaan. Karei ging naar binnen. Ewout bleef buiten en hoorde even later uit de richting van de schuur doffe sla gen komen „alsof iemand met een schop op de grond sloeg". De afstand van schuur tot achter deur, waar hy dichtby stond bedroeg 76 m. Hy houdt vol voetstappen ge hoord te hebben in de moestuin, een verklaring, die hy in de loop van het onderzoek eerst afgelegd en later teruggenomen heeft. Toen heeft hy gezegd over voetstappen gesproken te hebben, omdat Boudewyn gezegd had naar de moestuin gelopen te zyn. President: „Ik kan me begrijpen dat U die verklaring hebt afgelegd om Boudewyn te ontlasten." „Ik heb ze gehoord', houdt Ewout vol. „Waarom hebt U dan die verkla ring eerst ingetrokken" vraagt de president. Verdachte: „Ik was zo moe gewor den van het verhoor. Ze hadden me uitgelegd dat ik geen voetstappen gehoord kon hebben op zo'n afstand. Later heb ik me herinnerd, dat ik ze toch gehoord had". De president houdt aan. Het is een belangrijk punt, want het gaat om de waarschijnlijkheid, dat Boudewyn inderdaad zoals hij zelf zegt uit de schuur is weggelopen, toen de wurgpoging niet lukte en op een afstand gestaan zou hebben toen Henny W. de slagen toebracht. Sla gen, die W. toeschryft aan Boude wijn. Ewout heeft in eerste instantie gezegd voetstappen gehoord te heb ben, toen rechercheurs hem vroegen, wat hU had waargenomen in de tuin. Later heeft hU toegegeven niets ge hoord te hebben, maar toen hU gehoord had, dat Boudewyn ver klaard heeft de moestuin ingelopen te zijn. heeft hij de rechter-commis- saris een brief geschreven, waarin hU zei de voetstappen by nader over denken toch gehoord te hebben. De president neemt hem scherp onder het mes, waarbij hy telkens terugkomt op de herroeping. Als Ewout volhoudt, dat hy by langdurige verhoren in de war raakt en soms onjuiste dingen zegt, vraagt de pre sident: „voel je je nu in goede con ditie? Wil je liever een kwartier rust?" Dat wil Ewout wel. De zitting wordt enige tijd geschorst. (De zitting duurt voort) Wanneer men nu een bezoek brengt aan de bollenstreek dan duidt niets erop. dat het bloem bollenseizoen in aantocht is. Vrijwel overal ligt nog de be schermende rietlaag over de vel den. Toch wordt donderdag het seizoen reeds geopend. De minister van Landbouw en Visserij, mr. V. G. M. Marijnen. zal dan de poorten van de parel aan de bloemenkroon van de bollenstreek, de Keukenhof te Lisse. officieel ontsluiten. Slechts enkele weken geleden nog was het gehele park bedolven onder een dikke sneeuwlaag on torn de sneeuw eenmaal verdwenen was moest al het werk, hetwelk normaal gedurende de winter en het vroege voorjaar gebeurt, in enkele weken tyds worden verricht. Er is. van het moment af dat dit weer mogelijk was, met man en maeht gewerkt om orde op zaken te stellen. De tijd was ech ter te kort om alles tot in de perfec tie te doen verzorgen. De eerste be zoekers zullen eehter wel begrip to nen voor deze moeilijkheden en het waarderen dat Keukenhof toeh ge opend wordt. Al is dan het gras nog niet overal groen en al bloeien er nog slechts hier en daar krokussen en narcissen, de dit jaar uitzonderiyk mooie tul- penpracht in de grote kas. de demon stratie van bloemschikkunst in het paviljoen, de expositie van Neder landse en Zwitserse beelden schen ken reeds ruim voldoening aan het verlangen om op Keukenhof de eer ste lentegevoelens te ervaren. Het is nu eenmaal een traditie ge worden dat Keukenhof eind maart opent en daarmede de lente inluidt. Vooral dit jaar wordt in geheel Euro pa rykhalzend naar de lente uitge zien. Zy aarzelt nog. doch haar eer ste heraut, de Keukenhof, luidt in de eerste dagen wellicht nog goed deels symbolisch onherroepelijk de winter uit. Het laat zich aanzien, dat de Keu kenhof ook in 1963 veel bezoek tege moet mag zien. Vooral de laatste we ken stromen uit binnen- en buiten land welhaast talloze brieven binnen, waarin bezoeken worden aangekon- digd of inlichtingen gevraagd. Reis organisaties in vele landen hebben zich opgemaakt om deel te nemen aan een vreedzame invasie in de bol- I lenstreek en Keukenhof. Straks zul- I len zy ongetwyfeld verrukt dit bloe- menparadys aanschouwen en huis waarts keren met de onuitwisbare herinnering aan een ongeëvenaarde bloemenpracht, uniek in de wereld. Het corso Het bloembollenseizoen zal weer worden opgeluisterd met het jaarlijks grote bloemencorso, dat voor 1963 de naam „Fantasie en werkelijkheid" draagt en als de winter tenminste niet blyft spoken op zaterdag 27 april zal worden gehouden. Om verkeerstechnische redenen zal dc stoet, bestaande uit dertig praal wagens en ongeveer tien personen auto's in tegenstelling tot vorige jaren het traject maar een keer ryden en wel van Sassenheim Bennebroek. Het corsocomité en de ontwerper, de heer Van Driel hebben gemeend er goed aan te doen het corso losser van opbouw te doen zyn door een verlenging van de tractoren, waar door de opbouw geleidelijker verloopt. Dit jaar zullen bovendien, meer dan in voorgaande jaren, de mensen die graag lachen aan hun trekken ko men door de wagens die een of ande re grappige situatie uitbeelden. Al is de startplaats van het corso Sassenheim. waar de stoet, met 25 a wagens worden gemaakt, zullen ze door de jury worden beoordeeld. Daar na gaan de praalwagens in gesloten colonne naar de Warmonderdam in Sassenheim. waar de stoet, met 25 a 30 muziekkorpsen, om precies een uur vertrekt, om tegen vyf uur in Benne broek aan te komen. Daarna zullen de praalwagens wor den teruggereden naar de veilinghal- len te Lisse. waar ze zondag en maan dag ter bezichtiging staan opgesteld. In de week voor het corso zullen in Hillegom. Lisse. Sassenheim. Noord- wijkerhout en Voorhout bloemmozaic- ken worden uitgelegd, welke vrydag- middag 26 april plaatselyk en op de corsodag in de morgenuren in streek- verband zullen worden gekeurd. Er zullen ook weer kindercorso's ge houden w orden, namelyk zaterdag 20 april in Lisse en dinsdag 30 april Koninginnedag) te Hillegom en War mond. En natuurlijk ontbreekt ook de internationale Tulpenrally niet. Deze wordt van 22 tot 25 april gehouden met start en finish te Noordwijk aan Zee. Liefhebbende vrouwen en moeders sturen man en kinderen de lunchpauze in met een hartige variatie op het dagelijks brood: "Zwan Sandwich"! Blijvend fris broodbeleg voor kieskeurige over blijvers in kantoren, fabrieken en scholen. Het zit er dik in: U snijdt vele plakken van dit voedzame lekkers uit een blik "Zwan Sandwich".Ter opluis tering legt U er nog een blaadje sla bij-in of een takje krulpeterselie en de saaie boterhammen zijn omgetoverd in feestelijke sandwiches! Wij zullen moeder even overvallen, zegt vader. Maar moeder heeft best gehoord dat hij thuis gekomen is. Wat dacht je, zegt moeder, ik heb de koffie al klaar, en lekkere koffie ook! Met „lekkere koffie" wordt natuurlijk Douwe Egberts koffie bedoeld. Het fijnste van de plantages, op speciale manier gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij uw winkelier voorhanden. Fijne Dessert Rood Merk De koffie voor fijnproevers; De kwalltcitskolne werkelijk Iets bijzonders. bij uitstek. Pak Pak van 250 g 1.80 van 250 g 1.48 Vacuum koffie in blik verpakt Handig als u er op uit trekt. En als reserve voor onverwachte situaties. Blik 250 g 1.80

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 9