stop een tijger in uw tank BEVA Esso „Looft den Heer" Lisse zong „Die Jahreszeiten" ESSO BENT U BETER UIT! Bloembollen zijn de vorst Mexicaanse president in Parijs erg welkom heel goed door gekomen BOEKDRUKKER Bij 60-jarig jubileum Akoestiek legde een domper Op Keukenhof staan reeds gele crocussen in bloei vakkleding .VLOTTE MEISJES .JONGEMAN .GEHUWDE DAMES ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. ROYAL McBEE NEDERLAND N.V. LEIDEN - ROOSEVELTSTRAAT 20 LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 27 MAART 1963 Kerkelijk Leven Drs. Slootiveg tijdens lezing te I oorhout: Oorlog en vrede de beide besproken partners, maar deze vocalist betoonde zich een alles- i zins bruikbare en betrouwbare mede- j werker. Degeen. die op de piano de conti- der nuo-akkoorden invulde ter onder zien de witte bloem in het knoopsgat V. Van een "Jahreszeiten"-vertolking in de Bloemlusthal H.B.G. in Lisse valt niet veel te vertellen, dat staat kan maken op jSteu^mj^uï'te- onweersprekelijkheid in beoordeling. Tot meer dan een uiterlijk "*"f beeld kan het daar niet komen. Men neemt uiteraard wel waar. wat op het podium gebeurt, maar niet komt van dat podium van daan. alle klank slaat daar neer, zonder resonans, koud. kort. dor en droog. Er ontstaat geen geleiding, geen samenbundeling, geen verband. I Dr. J. P. van Praag, voorzitter van I het Humanistisch Verbond, heeft een commissie geïnstalleerd, die tot taak zal hebben het Humanistisch Ver- 1 bond te adviseren over de vraag- stukken van oorlog en vrede. De in stelling van deze commissie is het rechtstreeks gevolg van een besluit, dat genomen is tijdens het interna tionale humanistische congres te Oslo in augustus van het vorige jaar. Ook in andere landen worden derge lijke commissies ingesteld. De commissie in Nederland bestaat uit de heren: drs. J. Koopman, dr. Kwee Swan Liat, prof. dr. B. Land heer. prof. dr. B. R. A. Nyboer, mr. dr. H. J. Roethof (voorzitter), prof. mr. B. V. A. Roling. dr. C. van RU- singe. prof. dr. B. W. Schaper, prof. dr. L. G. van der Wal en W. Wierda. Als men veel publiek verwacht voor een bijzondere muzikale gebeurtenis, dient, een der veilinghallen tot her berging van de massa by gebreke aan een efficientere accommodatie. De gebeurtenis van nu is het 60-jarig be staan van de oratoriumvereniging ..Looft den Heer", die onder leiding van Sander Visser een gelukkig koor- leven leidt. Nadat de verenigingsvoorzitter bur gemeester De Graaf en anderen ver welkomd had en de oproep „versterkt de gelederen" had doen uitgaan, be trad de eerste burger der gemeente het podium om de waardering van het gemeentebestuur uit te spreken. De heer de Graaf achtte het in een tyd als de huidige een gelukkig feit om zo'n vereniging nog in stand te kunnen houden en meende ten andere het jubileum niet los te mogen zien van een. die 40 jaar in bestuurs- werk de vereniging mee gedragen heeft: de heer Aart Tibboel! De minst fortuinlijke factor van het geheel werd het orkest. Een echte onverkorte repetitie schijnt niet te hebben plaats gehad en voorzover er is gerepeteerd, geschiedde dit in de lege kolossale hal. Van de dynami sche draagwijdte van een toon had dus wel niemand (houtblazers zeker niet) enig besef De leden van dit orkest (het Sym fonisch Kamerorkest) zyn overwe gend jonge afgestudeerden van het Conservatorium. Dat de courante oratoriumbegeleidingen hun veilig toevertrouwd kunnen worden, valt niet te betwijfelen. Waarin zy erva ring missen, is de omgang met de handicap van de praktijk en wanneer die zich voordoen, komt het „wonder" niet, het meemusiceren in vervoering. Wy zouden zo gaarne meer ge nuanceerd willen treden in de mérites van het koor en in de psychologische aspecten ten opzichte van de ge zongen teksten. Maar alleen de tech nische zijde liet zich enigszins peilen. Het raderwerk, d.i. het ineengrijpen van de stemmen, functioneerde ge heel en al bedrfjfszeker en accuraat. Bewijzen werden gegeven van een ge schoolde routineuze en beschaafde stemmenstaat. Sander Visser heeft zijn genoegen aan zijn koristen en het koor eer aan Vissers' pedagogie. De solisten Lize Schoo (sopraan Han le Fèvre (tenor) en Jan v. d. Rhee (bas) zullen zich benadeeld ge voeld hebben door akoestische druk. die op hun stemmiddelen wpog. Maar gaandeweg vonden zy een heel rede- leijke aanpassing, een soort compro mis met de akoestiek. Het meeste suc ces daarmee hadden sopraan en tenor: de sopraan door haar rake en kernzuivere markeren van de zang- lijnen. de tenor door de wil om zich niet te laten nederbuigen en door een vanouds werkzame routine. Na het liefdesduet „In de herfst" kwam het eerste applaus los. het publiek had zich tot dan toe ingetogen gedragen als in een kerk. Het zangmateriaal van de bas is niet zo edel in de toongeving als van Europese toernee begonnen (Van onze correspondent in Parijs Met de traditionele wellevendheden en begroetingswoorden, waarbij de opmerking dat „het zeer oude en zeer jonge Mexico zijn opmars naar de toekomst maakt", heeft Frank- ryks staatshoofd, generaal De Gaulle gisteren op de Paryse vlieghaven Orly zyn Mexicaanse ambtgenoot Lopez-Mateos ontvangen. De Mexi caanse president, die daags tevoren al in Bordeaux was gearriveerd, zal tot vrijdag met zijn echtgenote en gevolg in Parys verblijven om diver se besprekingen met generaal De Gaulle en andere Franse hoogwaar digheidsbekleders en bewindslieden te kunnen voeren. Na Parijs staat er een reis door West- en ook Oost-Europa op het programma, waarby het Mexicaanse staatshoofd, zoals men weet. ook zyn opwachting by de Nederlandse rege ring zal maken. Uit zijn hartelijke woorden en de tyd die hij voor de beraadslagingen met de Mexicaanse staatsman reser veert (terwyl de Amerikaanse bood schapper Adlai Stevenson vergeefs gehoopt heeft ook nog even tot het Elysée te kunnen doordringen) kan men wel opmerken dat generaal De Gaulle grote betekenis aan deze con tacten hecht. Volgens diplomatieke waarnemers in Parys zoekt Lopez-Mateos in West-Europa nu een politiek en eco nomisch tegenwicht ten opzichte van zowel de Verenigde Staten als de Sowjet-Unie, en dat verlangen komt zeer wel overeen met de ambities die de Franse president koestert. Men verwacht dan ook, dat het Mexi caanse staatshoofd zonder al te veel moeite een royale verhoging van de financiële steun zal loskrijgen, die Frankrijk zijn land al eerder had verleend. En het wordt bovendien waarschijnlijk geacht, dat generaal De Gaulle zijn reis door Zuid-Ameri ka, die al geruime tijd in de pen zit, nu niet alleen zal bespoedigen, maar ook nog in Mexico zal willen star ten. Het meest leert men van ex tremiteiten. zoals b.v. deze win ter. Drs. A. F. G. Slootweg zei in zijn inleiding „De bloembollen en de barre winter 1962/1963", die hij gisteren hield tijdens een door de burgemeesters van de acht bloembollengemeenten ge organiseerde bijeenkomst in het gemeentehuis van Voorhout, dat men altijd had aangenomen dat bollen, die in de grond nog geen wortels hadden gemaakt sneller zouden bevriezen, dan die welke al „stevig op de poten" stonden. Een mening, die door deze stren ge winter nog niet bevestigd is. Tulpen, die laat geplant zyn en geen wortels hadden gemaakt zfjn ook op de proeftuinen van het La boratorium voor Bloembollenondcr- zoek te Lisse hard en gaaf uit de grond gekomen. Een teken, dat ze de aanvallen van het ys om hen heen, er zat op sommige plaatsen meer dan zestig centimeter hal in de grond goed hebben doorstaan. Een van de oorzaken hiervan is de inhoud van de cellen. De celsappen bevatten namelijk suikers en zouten. Beide stoffen bevriezen niet gemak kelijk. Daarbij hebben veel kwekers nog net de tijd gehad om het dek voor de ergste vorst op het veld te bren gen. Tot hun geluk heeft het al vrij vroeg gesneeuwd, waardoor ook een isolerende laag ontstond. Hoe enorm die isolatie wel is, zal men dit voor jaar op de velden zien. Als er zich sneeuw achter behuizingen of schu ren en hagen had opgehoopt was de hal midden in de winter al verdwe nen en zijn de bollen normaal sprui ten gaanv ormen. Verschillen in „neus" lengte van narcissen van 10 cm onder de sneeuw en van het mid den van het veld zyn geen uitzonde ringen. Met tulpen is dat niet anders. Goed doorgekomen De bollen zyn de vorst wel goed doorgekomen, aldus de heer Slootweg. De dooi verliep uitermate gunstig, het sneeuwwater kon vry gemakkelijk weglopen, doordat er geen regen is gevallen, zodat de bollen niet verstik ken. Heel wat minder geluk hebben de mensen gehad, die de bloemen uit de bollen forceren in de kassen. Zij kui len de bollen na ontvangst buiten op in kistjes. Al naar gelang ze de bloe men willen gaan trekken halen ze de kistjes uit de grond en brengen deze in de kas. Dat is bijzonder moeilijk gewaest. Er is vertraging in de opeen volgende „zitten" gekomen. Men kreeg bij de dooi te veel ineens, we zullen dat straks wel merken. De bloembollenkwekers hebben ook vertraging in hun werk. want zo lang de hal in de grond zit kunnen ze geen kunstmest strooien. Komen er neuzen boven de grond die zich al gaan sprei den dan is de kans op verbranding van het blad door de kunstmest zeer groot. Het vermoeden bestaat, dat er iets minder groei zal ontstaan als men geen kunstmest kan geven. De beste bollengronden bevatten zeer weinig voedsel van zichzelf. Onder een microscoop bestaan deze uit rots blokken met lucht ertussen. Naar Keukenhof Over het geheel genomen was de heer Slootweg dus wel optimistisch. Diezelfde middag hebben we zyn be weringen over de verschillen in op komst vay de planten op de Keuken hof kunnen controleren. Er zijn op beschutte plaatsen gele crocussen in bloei te zien. maar verderop staat soms alleen een naambordje bfj een paar sprietjes, die nauwelyks boven de grond zyn. We hebben bladeren van zeven tot tien centimeter van de toch wel late Darwin Hybride tulpen zien staan, terwyl op andere plaatsen de enkele vroege tulpen maar nauwelyks de neus tussen de turfmolm hebben kunnen prikken. Er bestaat een kans, dat zondag de eerste Scilla Tuberge- nii bloeit. Ze behoeven nog maar een paar centimeter te groeien, de bloe metjes staan al keurig opgestapeld in het bladkokertje, zodat ze er alleen nog maar moeten worden uitgetild. Op de Keukenhof zal er weinig te constateren zyn van de mooie bloei- kalender, die men in de loop van de jaren heeft opgesteld. Trouwens, we hebben perken narcissen gezien, in volle bloei. Deze hebben vast op de een of andere manier een klein duw tje gekregen van de kweker voor ze de grond in gingen. Een beetje bedot- tery zou men het kunnen noemen. Maar, 'n kniesoor die daaraan denkt. In de kassen Hy zal dan ook niet de kas in moe ten gaan. Daar is de natuur ook bij de neus genomen door een verwar ming. Er bloeit al een flinke hoeveel heid. De eerste die we noteerden was de Breeder tulp Koblenz. Dit is voor een Breeder een wonder, omdat deze zgn. „Moedertulpen" zich meestal niet in de luren laten leggen door een beetje warmte. We menen, dat het publiek ook voor het eerst kan kennis maken met Pre sident Kennedy. Het is een Darwin Hybride tulp, die eigenlyk oranje rood moet zyn, maar waarin het rood is weggebleven. Het geel is mooi diep. Vlak daarby staat de aristocratische High Society. De beroemde zeer grote fel rode Holland s Glorie bloeit ook al en de paase Demeter, Prince Char les. de typisch paarsblauwige met wit te rand Arabian Mysterie doen ook stevige pogingen om het gebrek aan kleur buiten te laten vergeten. De elegante leliebloemige Aladdin, rood met geel randje en de gele Westpoint zyn lievelingen van de dames. De mensen, die al vroeg naar de Keukenhof komen, er zyn al buiten landers geweest, zyn dik tevreden als ze in de kas zyn geweest. Wat niet wegneemt natuurlijk, dat ieder toch wel graag de bloei-explosie wil mee maken, die kan ontstaan als het ein- delyk voorjaar wil worden. grootste wasbestendigheid oersterke kwaliteit kleurechte stof blijvend goede pasvorm Binnenkort wordt onze speciale afdeling Bad- en Strandkleding geopend. Wij vragen voor deze afdeling teneinde onze cliënten bij de keuze van deze mode-artikelen te adviseren. die een gedeelte van de dag beschikbaar zijn, kunnen eveneens geplaatst worden; werktijden worden in overleg geregeld. Persoonlijke sollicitaties dagelijks aan de afdeling per soneelszaken, 4e etage, of brieven met volledige inlich tingen aan genoemde afdeling. LEIDEN. vraagt voor haar drukkerij een voor de bediening van een Miehle-vert. machine. Zij, die in een dergelijke functie ervaring hebben, genieten de voorkeur. Eventueel bestaat in ons bedrijf de mogelijkheid om hiervoor te worden opgeleid. Sollicitaties worden gaarne ingewacht bij de afdeling Personeelszaken van ons bedrijf, dagelijks van 917 uur. Esso dealers staan met service voor U klaar! ALS U PRECIES WILT WETEN WAAROM STEEDS MEER ESSO WORDT GETANKT... laat dan Uw benzinetank eens vullen met Esso Extra. De duidelijkste antwoorden geeft Uw auto dan zelf: met een pittiger start, fellere acceleratie, meer vermogen, meer energie. De praktijk zal U bewijzen hoe vergevorderd Esso research is. Vastbesloten zult u voortaan de vele automobilisten blijven volgen... richting Esso dealer!

Leidsch Dagblad | 1963 | | pagina 6